PLOEGERS. ELF HUIZEN MET ERVEN, AD VERTE N TI N. Engelaad. Denemarken. Rnsland Stoomvaart-Berigten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Marine-Haven Nieuwediep. 285ste STAATS LOTERIJ. De minister die op de estrade, waarop hij plaats genomen had, omringd werd door den pauselijken nun tius, den minister van Marine, den prefect en den plaatskommandant van Parijs enz. is herhaaldelijk toegejuicht. Te Duinkerken zullen, blijkens een ons toegezonden programma, op 6, 7 en 8 Sept. e. k. internationale feesten gehouden worden ter gelegenheid van 't leggen van den eersten steen van een scheepsdok aldaar. Onderscheidene wedstrijden zijn aangekondigd, o. a. een te dier gelegen heid te houden ploegwedstrijd, en eene tentoonstelling van landbouw- en tuingewassen. Voor straatversiering en illu minatie zijn premiën uitgeloofd, uit voorwerpen in zilver en uit medailles bestaande. De feestelijkheden zullen voor een gedeelte ook in gondelvaart en in uitspanningen op een houtvlot te water bestaan. Blijkens rapport van den postmeester-generaal zijn in het afgeloopen jaar in Groot-Brittannië per post verzonden niet minder dan 17,800 zonder eenig adres. Bijna 500 van die brieven bevatten geldswaarden tot een gezamenlijk bedrag van f 157,000. Uit de lijkschouwing van een achtjarige knaap, dezer dagen te Londen overleden, bleek, dat hij gestorven was aan de gevolgen van een steenworp, die hem boven de wenkbraauw had getroffen en eene hersenschudding had te weeg gebragt. De negenjarige dader, Reeves, werd nogtans vrijgesproken, omdat door het getuigenverhoor, ook van knapen, aan den dag kwam, dat de steen niet voor den overledene Dalby, maar voor een anderen jongen was be stemd. De Pall Mali Gazette keurt die vrijspraak zeer af, met het oog op de gevolgenonze jongens zijn zoo gewend met steenen te werpen, zonder te beseffen, welke ongelukken zij kunnen te weeg brengen, dat het niet te pas komt een van hen vrij te spreken, omdat hij een ander doodgooit dan hem, dien hij had willen treffen en had kunnen dood- gooijen. Eenige maanden geleden werd aan een reiziger voor een Engelsch huis in diamanten te Brussel een zak met edelgesteenten ter waarde van f 100,000 ontstolen, die hij een oogenblik in eene restauratie naast het buffet had neer gezet. Er werd een streng onderzoek ingesteld, maar te vergeefs en men ging zelfs zoover van den reiziger zelf voor den dief te houden. Dezer dagen werd de justitie te Londen door een ongeteekenden brief verwittigd, dat de dief was de buffetjufvrouw. Van het Belgische gouvernement verkreeg men, dat deze in arrest werd genomen. Ook thans echter heeft het onderzoek nog geen gevolgen opgeleverd en de buffetjufvrouw is weder, maar met zeer veel moeite heeft haar advocaat dit verkregen na 10 dagen preventieve gevangenis, op vrije voeten gesteld. Zij is zeer schoon, maar haar verleden getuigt niet van groote zedelijkheid. De instructie tegen haar duurt voort. De vereeniging van eigenaars van steenkolenmijnen in Durham heeft besloten, het loon met 20 pc. te verlagen indien het voorstel om de kwestie door scheidsregters te doen uitmaken verworpen wordt. Een dagblad van Leeds verhaalt interessante bijzon derheden van een Engelschman, wiens groote fortuin en vorstelijke opvoeding hem een gemakkelijk leven vergunden, maar die zijn leven tot een model maakte van hetgeen volharding en een doorzettende wil vermogen. Niets mag verloren gaan, was zijn leuze, en hij paste ze toe op den afval van zijde, die toen nog volstrekt geen waarde had, zelfs niet wilde rotten evenals linnen, zoodat het ook niet bruikbaar was als mest. De heer Lister, zoo is de naam van dien Engelschman, kocht zooveel van dien afval, als hij maar magtig kon worden, tegen ongeveer een penny het kilogram. In 1864 hadden zijn onderzoekingen naar een middel om den zijde-afval te benuttigen, niet minder dan 250,000 p. st. gekost en de heer Lister had nog niet het minste resultaat bereikt. Nogtans volhardde hij en zijn bewonderenswaardig geduld werd eindelijk met den meest schitterenden uitslag bekroond. Tien jaren verliepen en niet alleen zag hij in dien tijd al zijn kosten gedekt, maar kon hij ook nog uit de overwinst een fabriek oprigten voor de exploitatie zijner producten, die niet minder dan 500,000 p. st. kostte. Op 't oogenblik wordt in die fabriek al de oude zijde, die Lister maar magtig kan worden, in luxe-fluweel omgezet en 4000 werklieden vinden in die metamorphose hun dagelijksch brood. Niet minder dan 283 reizigers, in dienst van den heer Lister, zijn over alle deelen van den aardbol verspreid, met het doel om overal den zijde-afval op te koopen; zij exploiteren Indië en Perzië" en vooral China en Japan. Jl. Vrijdag vierde het eiland IJsland, in tegenwoordigheid van den Koning, het feest van het duizendjarig bestaan zijner kolonisatie. Bij deze gelegenheid heeft de gemeente raad van Kopenhagen besloten 6000 rijksdaalders beschik baar te stellen ten behoeve van een standbeeld voor Tor- waldsen, dat te Reikiavik, hoofdstad van IJsland, opgerigt zal wordenvan welk eiland de beroemde beeldhouwer afkomstig was. Zijn daar geboren vader was ambtenaar bij de marine, en zijne moeder, de dochter van een gees telijke uit Jutland, bragt hem 19 Nov. 1770 ter wereld, aan boord van een schip op weg van Reikiavik naar Kopenhagen. Niet alleen in het zuiden, onder den warnieren, onbe- wolkten hemel, ook in het kille, nevelige noorden, ook in Rusland werken de hartstogten en geven zij aanleiding tot schandalen en schandaal-processen, waarbij dikwerf het meest ongeloofelijke romantische niet ontbreekt. In den Antwerpschen Précurseur komt een Petersburgsche brief voor, van jongen datum, 28 Julij jl., die daarvan treffende stalen levert. Zie hier: „Ik las den afloop der zaak Bauffremont; betreurens waardig proces, maar dat ook zijne romantische zijde mag hebben, en dat overvloedig stof biedt voor de liefhebbers van schandalen, en hun die, waar slechts de gelegenheid zich voordoet, zich vermeijen te groebelen in de intrigues der groote wereld, die toch dikwerf zoo klein is, en, helaas! Die Bauffremont-zaak, die wel onder de causes celèbres zal gelden, heeft mij aanleiding gegeven u een staaltje aan te bieden hoe het met die zaken bij ons staat. Ook hier hebben ze, ik verzeker het u, hare pittoresque tinten, even goed als in het westen en zuiden. Onze geregtelijke kronijken zijn waarlijk in menig opzigt interessant: men ontmoet er bijzonderheden in, die men zou wanen slechts uitgedacht voor de behoeften van een roman-verdichter, en die toch in alle feitelijkheid zijn voorgekomen, en dat niet in Italië, het land der drama's en minnarijen, maar in het koude Rusland, onder eene temperatuur van zooveel en zooveel graden onder nul. Het is eene ware zeden- studie de processen na te gaan alleen van de jongste maand. Daar hebt ge o. a. de zaak Nepenin: liefde, jaloezy, moord! Nepenin en zijne vrouw behooren tot den hoogeren stand, tot de adelijken. Mevrouw N. had vóór haar huwelijk een minnaar gehad, zekeren Chikatchef. Toen der vrouw stelling en verpligtingen door den huwelijksband waren gewijzigd, dat het eene mooije vrouw was, laat zich denken, scheen zij zich daarover niet veel te bekreu nen, en liet niet na hare liaison met haar aanbidder aan te houden. Welligt was het de kracht der gewoonte, die haar de echtbreuk eener gade niet in een graauwer licht deed beschouwen, dan de passie, betrekkelijk te eer bij eene niet verbondene te verontschuldigen. Maar alles, ook het zoetste, begint eens te walgen. Dat was ook hier het geval. Op zekeren dag bragt mijnheer Chikatchef een afscheids bezoek aan zijn geliefde, wijl ook hij ging trouwen Die verlating trof mevr. Nepenin regt in het hart, en de wonde, in plaats van met den tijd tot genezing over te gaan, verergerde meer en meer en werd onheelbaar. Zeven jaren verliepen. Op zekeren dag zat Chikatchef rustig in zijne vertrekken, zich te verpoozen van de zorgen en moeijelijkheden, die zijne betrekking van vrederegter hem opleverden. Daar wordt hem een bezoek aangekondigdmijnheer en mevrouw Nepenin. Zij werden binnengelaten. Nepenin begon dadelijk grof te zijn tegen C. en beschuldigde hem ongunstige las terlijke geruchten wegens zijne echtgenoot verspreid te hebben. De drift steeg al hooger. N. deelde C. muilperen toe. Nog niet genoeg: N. haalde een dolk te voorschijn, en bedeelde C. met onderscheidene prikken. Nog niet genoeg. Een bewijs, dat liefde, in haat verkeerd, wel een „duivelsch kwaad" is. Mevrouw, de voormalige geliefde, haalde een revolver voor den dag en joeg a bout portant, C. twee kogels door het lijf. Het schot was doodelijk. De zaak kwam voor den regter, en dat ze sensatie maakte, is niet onnatuurlijk. Na lange beraadslaging, werd N. veroordeeld, als schuldig aan moord, tot verbanning naar Siberiën. Wat betreft mevrouw N. de eerste oorzaak van alles en de eigenlijke moordenaarster, zij werd vrijgesproken, en dat ondanks zij, met tranen in de oogen, smeekte het lot van haren man te mogen deelen. De Holland, van Batavia naar hier, is den 8 dezer te Suez gearriveerd en den volgenden dag het Kanaal ingegaan. De Java, van hier naar Batavia, is den 9 dezer 's namiddags van Southampton vertrokken. Alles wel aan boord. De Botterdam vertrok den S dezer van Maassluis naar New-York. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: W. Lindeloo en C. J. Buchele. BEVALLENA. Vlas, geb. Dijksen, (Z.). C. Bouehier, geb. Dijker, (D.). J. den Duik, geb. van der Harst, (Z.). E. M. Molenaar, geb. Kerstens, (D.). B. S. Bijneker, geb. Roos, (Z.). C. Peters, geb. de Kok, (Z.). M. H. Breetveld, geb. van Stelten, (Z.). D. Kuijk, geb. Duinker, (Z.). J. Verfaille, geb. Voorn, (Z.). D. J. de Graaf, geb. Giltjes, (D.). E. Kloosterhuis, geb. Jonker, (Z.). E. de Beer, geb. Vleeschhouwer, (Z.). E. M. Löscher, geb. Bitter, (Z.). OVERLEDENT. Karreman, geb. Mosk, 50 jaren. J. Quak, 14 dagen. B. Edelenbos, 4 maanden. H. Steeman, bijna 10 maanden. Van 1 tot 31 Julij 1874. ONDERTROUWD en GETROUWDC. van Eeten, arbeider en C. Groet. B. Karstens, koopman en J. Zeeman. BEVALLEN: S. Hol, geb. Schaap, (Z.). P. M. de Vries, geb. Kwantes, (Z.). N. Kreijger, geb. Veuger, (D.). A. de Vries, geb. Krans, (Z.). E. van Schoorl, geb. Krijt, (D.). N. Mereboer, geb. Muller, (Z.). G. Raap, geb. Veter, (D.). C. de Leeuw, geb. Boon, (D.). D. Egmond, geb. Rooker, (Z.). C. Groen, geb. Schotvanger, (D.). E. Hoppe, geb. Otter Visser, (D.). A. Keuris, geb. Braaf, (D.). G. Huijser, geb. Bakker, (Z.). OVERLEDENA. List, 3 maanden. J. de Vries, 4 dagen. E. Broens, 1 maand. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 25 Junij. KoningderNederl.A.G.M.Bruijns.Padang,enz.viaSuez 15 Julij. Admiraal de Ruiter. J.L.Éesseling. Batavia. 28 Julij. Irene. J.H.Meijer. Livorno. 31 Julij. Adriana Johanna. W.BakkerHz. Suriname. 7 Aug. Batavia. D.J.Oepkes. Maeasser. 9 Aug. WilhelminaAgatha. K.Dekker. Cura<;ao. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms!. 9 Aug. Suriname. H. Houtkoper. ZurMühlen&Co. Suriname. 11 JanvanBrakel. D. de Roever. Hoogl.&v.Herw. Maeasser. 11 i, Comevoi. J. Boero. Duinker&Goedk. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Orwel. P. Swan. Sunderland. Steenk. van Vliet Co. NorthTyne. A. Wardlaw. Taganrog. Graan. Duinker&Goedk. Acklington. W. Robson. Charlestown. Steenk. v.d.Brugh&Co, Weerkundige Waarnemingen te Heldor(Landskeet). CC _P P bfj P <1 Uren. f| Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. ■a •SPa a o o Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 12 wtz. 7k. 754.77 - 5.66 16.8 - 3.3 0.75 Golvend. 10 12 zw. 8/; 749.94 -10.50 18.0 - 2.0 0.80 11 8 wtz. 6 750.61 - 9.85 14.0 - 4.1 0.91 II 11 12 zw. 16 752.05 - 8.41 16 4 - 3.6 0.70 holin zee Weêrsgesteldheid: 9Aug.l2u. Losbewolkt, winderig. 10Aug.l2 u. Ligtbewolkt, wind, regen, onweer. 1 lAug. 8 u. Digtbetrokken, regen en wind. HAug.l2u. Losbewolkt, wind. LATKBG BERIttTESr. Volgens bij het departement van Marine ontvangen telegrammen, waren Zr. Ms. opnemingsvaartuig Hydrograaf en schroefstoomschepen Pontianak en Bandjermassing, onder bevel van de luits. ter zee 1ste kl. jhr. T. E. de Brauw, J. H. Commijs en E. L. Ehnle, op hunne reis naar Oost- Indië, den 9 dezer te Port-Saïd aangekomen. Aan boord dier bodems was alles wel. Volgens een telegram van den directeur van het marine-etablissement te Soerabaija, is aldaar met goed gevolg te water gelaten het grootste schip, dat ooit in de gouver- nements-etablissementen in Neêrlandsch-Indië werd gebouwd, bestemd om dienst te doen als wachtschip ter reede van Soerabaija. Te Batavia heeft een commissie van geneesheeren zich bereid verklaard, desgevraagd pogingen aantewenden om het stelsel van begraven in Indië door een stelsel van verbranding te doen vervangen. VIERDE KRVSHE. Eerste lijst: No. 3694 2000; No. 7235 f 1500; No. 7924, 9413 en 9721 ieder f 1000; No. 8677 400; No. 260 200; No. 2548, 6053 en 12883 ieder 100. Ondertrouwd A. SCHRIJVER MET .HELENA BARNSTIJN, van Zutphen. Helder, 10 Augustus 1874. Getrouwd W. LINDELOO EN C. J. BUCHELE. Nieuwediep, 10 Augustus 1874. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon J. VERFAILLEVOORN. Helder, 8 Augustus 1874. Bevallen van een welgeschapen Zoon J. DEN DULK VAN DER HARST. Nieuwediep, 9 Augustus 1874. Bevallen van een Zoon E. KLOOSTERHUISJONKER. Helder, 10 Augustus 1874. Heden overleed mijn innig geliefde Echtgenoot JAN SCHIPPER, in den ouderdom van 34jaren, diep betreurd door mij, Vader en Broeder. Allen die de overledene gekend hebben zullen beseffen wat ik en mijn vier jeugdige Kinderen in hem zullen missen. Nieuwediep, 6 Augustus 1874. Wed. A. SCHIPPER, geb. Tieman. Heden overleed ons jongste Kindje JOHANNA, ruim een jaar oud. Sliedrecht, 10 Augustus 1874. J. W. VISSER. C. M. VISSER—VISSER. Eenige kennisgeving. Twee flinke 6EHIIWDG PLOEGERS worden gevraagd, om d a d e 1 ij k in dienst te treden, tegen HOOG LOON. Adres franco brieven, doch liefst in persoon, bij L. L. VAN DER WERFF, te Wieringen. MEDIO SEPTEMBER aanstaande zal publiek worden verkocht: staande en gelegen te Helder, gemerkt A 28, 28a, 285, 28c, B 43, 46, 675, 67c, C 130, 130a en 158, hoek Langestraat, Wachtstraat, Vlootstraat, Artilleriestraat en hoek Kooisteeg. Alles breeder bij billetten te omschrijven en verdere inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris SMIT, - te Helder, Dijkstraat, H 384.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3