1874. N°. 103. Vrijdag 28 Augustus, 32 Jaargang. bekendmaking! Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCilE NIEUWEDIEPER (OIRAT. iiWjj huldigen het goede." Verichijnt Dingbdag-, .Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65 Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Priji der Advertentiën Van 1—4 regelt 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië vla Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per mailboot Dahlia, geschiedt den 4 Sept. a. s., na aankomst van trein II (N. Hol!. Spoorweg) ten 7.30 des avonds. BURGEMEESTER en WETHOUDEBS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het, EBBSTE SUPPLBTOIB KOHIEB VAN 1)EN HOOEDELIJKEN OMSLAG voor het jaar 1874, den 21 dezer door hen voorloopig vastgesteld, en van heden af gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 25 Augustus 1874. L. VEBHEY, Secretaris. BUBGEMEESTEB en WETHOUDEBS der gemeente ANNA PAULOWNA brengen ter openbare kennis, dat de BEGROOTING DER PLAATSELIJKE INKOMSTEN EN UITGAVEN voor het dienstjaar 1875, op heden den Raad aangeboden, gedurende de eerstvolgende 14 werkdagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Anna Paulowna, C. E. PERK, Burgemeester, den 25 Augustus 1874. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Augustus. Zr. Ms. schroefstoomschip Sambas arriveerde den 24 dezer te Malta. Aan boord was alles wel. Volgens particulier berigt uit Oost-Indië zou aan boord van Zr. Ms. stoomschip Banda, gestationeerd ter reede van Atsjin, bij het lossen van een schot uit een achterlaadkanon van 12 cM., het stuk, ten gevolge vau eenig verzuim, over den kop en door de verschansing heen in zee zijn geslagen. Van ongelukken, daarbij voorgevallen, wordt niets berigt. Een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, dd. 24 dezer, bevat de volgende mededeelingen, ontleend aan een telegrafisch berigt van den kolonel Pel te Atsjin. Den 16 dezer is kampong Poede zonder verlies genomen en bezet. De vijand maakt bentings om ons grondgebied. Den 17den is een grasheuvel, 400 meter ten oosten van Kotta-Radja, genomen en bezet: ons verlies bedroeg 3 dooden en 26 gewonden, alle minderen en koelies: 's vijands verliezen waren onbekend. Toekoe Nek van Maraksa is overleden. De gezondheidstoestand is DBTeft Door onzen plaatsgenoot, den heer J. C. Leich alHiër, is eene keurige teekening in waterverw vervaardigd van de Zaanlandsche kraamkamer, welke op de tentoonstelling aldaar de attentie zoozeer trekt. Eergisteren avond werd, ter gelegenheid van Prins Alexanders 23sten verjaardag, door de sociëteit Mars eené soirée Littéraire et Musicale gegeven in de zaal Musis Sacrum, die voor deze gelegenheid smaakvol was gede coreerd. De president opende met een welkömsgroet tot de aanwezigendaarna volgde eene reeks vafi voor dragten en uitvoeringen, die eene alleraangenaamste afwis seling aanbood. Nu eens streelde eene muziekuitvoering het oor, dan weder werden feestliederen aangeheven, een andere keer hoorden we eene ernstige, vervolgens weer eene luimige voordragt, waarbij nog weder poëzij en proza elkander afwisselden. Toen eindelijk het „Ik heb gezegd!" was uitgespoken, ving het bal aan, dat de aanwezigen in de genoegelijkste stemming nog langen tijd bijeen deed blijven. Uit goede bron vernemen wij, dat de strafactie in zake de stokers van bet stoomschip Sumatra binnen kórt voor de arrondissements-regtbank te Alkmaar zal worden behandeld. (Verbeterd berigt). Gisteren avond is Z. M. de Koning uit Zwitserland in de residentie teruggekeerd. Z. M. zal zieh den 5 Sept. naar het Loo begeven, om aldaar tot den 18den te ver toeven. Gedurende HD. verblijf aldaar zal Z. M. het legerkamp te Milligen bezoeken. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Frederik bragten jl. Dingsdag aan de tentoonstelling te Zaandam een bezoek. Het Nederlandsch fregatschip Noordbrabant, dat op 20 dezer te Liverpool verkocht zou worden, is vöér de veiling uit de hand verkocht aan eene Hollandsche reederij. Het Vaderland verneemt, dat de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de heer van Bijlandt, zijn ontslag heeft genomen als lid dier Vergadering. Door bet hoofdcomité van het Roode Kruis is wederom eene som van f 10,000 ten behoeve der zieke en gewonde militairen in Atsjin beschikbaar gesteld. Volgens la République Franyaise is op het Congres te Brussel door den Nederlandschen afgevaardigde, den heer von Lansberghe, in 't midden gebragt tegen het eerste Hoofdstuk van het Russisch ontwerp, 't welk handelt over de regten der oorlogvoerende partijen tegenover elkander, dat Nederland, eene vredelievende natie, wier militaire organisatie zuiver defensief is, en die altijd in vrede met de andere natiën wenscht te leven, dat Nederland vast besloten had zich tot het uiterste te verdedigen wanneer het werd aangevallen en dan ook geen enkel middel van verdediging zou opgeven. Elke clausule die, in welk opzigt dan ook, de burgers zou kunnen losmaken van hun heiligen pligt om het vaderland met alle mogelijke middelen te verdedigen, zou door de publieke opinie in Nederland worden afgewezen en de regering zou zich met zoodanige clausule niet kunnen vereenigen. Deze flinke woorden werden o. a. beaamd door Belgische en Zwitsersche afgevaardigden. Toezegging van beroep naar Oude Niedorp c. a. is verleend aan den heer van Berkum, pred. te Ureterp c. a. Voor zoover bekend is, is in den loop der week van 16 tot en met 22 dezer in deze provincie slechts één rund (in de gemeente Sloten) uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt. Zes jongens van 11 tot 15 jaar te Urk, hebben dezer dagen uit een bun, circa 75 kilo paling ontvreemd. Een allerdroevigst ongeval had te Urk jl. Woensdag plaats. Een sedert eenige dagen aan het ziekbed gekluisterde vrouw heeft in een onbewaakt oogenblik in een ijlende koorts haar béd verlaten en is in den regenbak gesprongen, die nagenoeg vol water was. De timmerman W. Schraal, zijn vastberadenheid en tegenwoordigheid van geest niet verliezende, aarzelde niet haar onmiddelijk na te springen. Na een ongelooflijke inspanning gelukte het hem haar hoven water te krijgen en met behulp van inmiddels toegeschoten personen haar, hoewel in bewustloozen toestand, er uit te trekken. De geneesheer was spoedig op de plaats aanwezig en trachtte de levensgeesten weder op te wekken; hij zag eerst na verloop van langen tijd zijn moeite beloond. De vrouw schijnt echter door haar val veel geleden te hebben, want eenige oogenblikken later gaf zij den geest, haar echtgenoot, die thans nog in de Noordzee, zijn gewoon bedrijf uitoefent, en twee kinderen nalatende. Een twaalfjarig net gekleed knaapje van een vriendelijk en zacht uiterlijk is door de arrondissements-regtbank te Amsterdam, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, tot drie dagen cellulaire gevangenisstraf veroordeeld, öindat hij op 29 Junij jl., des morgens te kwart voor 5 ure, op de buitenplaats van den heer K. uit Amsterdam, door over het hek te klimmen uit den tuin een roos had gestolen. Op aansporing van eenige Hilversumsche fabriek- arbeidsters had de knaap de roos voor haar geplukt. Hij j werd op heeterdaad door den veldwachter betrapt, die op verzoek vaii der. heer K. zijn buitenplaats bewaakte. Op den Oosterspoor, hij* Hilversum, is de trein, welke daar te 3 u. 41 min. van Amersfoort aankomt, door ver keerden stand van een wissel op eenige ledige wagens geloopen. Een arbeider werd gewondde passagiers kwamen mét den schrik vrij. Het berigt, dat de bekende oud-Catholieke hoog- leéraar Döllinger zich te Katwijk zou bevinden, was min der juist; niet Döllinger vertoeft aldaar, maar zijn vriend en geestverwant Sengler, hoogleeraarte Freiburg in Breisgau. De vergissing is verklaarbaar, omdat Döllinger en Sengler veel op elkander lijken. Sedert eenige dagen is te Katwijk ook de bekende Zwitsersche hoogleeraar F. Nippold. (V.) Men berigt, dat aan de héeren officieren van gezond heid van Koetsveld van Ankéren en Daniëls, die zich zoo j verdienstelijk hebben gemaakt door het verleenen van hulp aan de gewonden bij het spoorweg-ongeluk te Warmond, op 14 dezer, daarvoor, met een zeer vleijend en erkentelijk schrijven van den raad van administratie der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij, een bewijs van vrij vervoer voor hun leven is aangeboden. In de gisteren gehouden bijeenkomst van ingezetenen te 's Hage, die wénschten een eeremaal aan te bieden aan de generaals van Swieten en Verspijck en aan den kapt. ter zee van Gogh, is besloten een blijk van hulde aan die opperofficieren te geven, en een commissie uitgenoodigd om daartoe werkzaam te zijn. (Het Vaderland.) Eene der dochters van den generaal van Swieten is jl. Dingsdag na eene korte ongesteldheid, in 23jarigen ouderdom, te 's Hage overleden. Gelijk hekend is, wordt de generaal eerstdaags aldaar terugverwacht. Te Rotterdam heeft een bezoekster van de diergaarde aan de wolven iets te eten willende geven, haar hand door de tralies gestoken en is toen duchtig gebeten. De toe schietende oppassers voorkwamen erger gevolgen. Het in 1875 te Rotterdam te houden zangersfeest van liet Nederlandsch Nationaal Zangersbond zal Van groote afmetingen en daaraan geëvenredigde kosten zijn. Men verwacht 1100 zangers en een talrijk publiek en wil daarom een kolossale houten muziektent huren. Om de kosten te dekken wenscht men éen kapitaal van f 16000 hijeen te brengen in aandeelen van f 10, waarvan elk regt geeft op één vrije toegangskaart voor het geheele feest. Te Vlissingen is jl. Dingsdag binnengekomen het Engelsche jagt Victoria and Albert, kapt. Leiningen, van Wight naar Antwerpen. Aan boord bevinden zich de Kroonprins en de Kroonprinses van Duitschland. De burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat sedert den 16 tot 22 dezer door roodvonk in die gemeente zijn aangetast 8 en aan die ziekte overleden 4 personen. De arrondissements-regtbank te Arnhem heeft jl. Dingsdag uitspraak gedaan in de bekende zaak van het duel op Pruissisch grondgebied, tusschen twee ingezetenen van Arnhem. De verwonder, de heer A., is tot drie maanden, de verwonde, de luit. S., tot acht dagen cellu laire gevangenisstraf veroordeeld. De overige beklaagden, de getuigen en de doctor, zijn wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. In de Arnh. Crt. komt, onder den titel van „Een paar dagen te Antwerpen", een eerste stuk voor van een zeer lezenswaardig verslag van het tweedaagsch feest der letterkundige vereeniging „De Olijftak." Men leest daarin o. a. de volgende opmerking: „Één zaak trof mij vooral; zoowel bij de leden van den gildenstoet als bij het Antwerpsche publiek in het algemeen, zoowel bij dag als bij avond, zag men schier geen dronken menschen. Wel ontmoetten wij er, die een kleine „verheuging" in hadden, maar die liederlijke, zwaaijende, vuile liederen uitgillende troepen, waaraan wij in Nederland gewend zijn, miste men hier. Daarentegen heerschte er een meer alge- meene vrolijkheid; men amuseerde zich; men schaamde zich niet om luid te lagchen, om in het openbaar dwaas heden te vertoonen geen onzedelijkheid evenwel en er onbewimpeld voor uit te komen, dat men feestvierde, terwijl in ons gelukkig vaderland bij feestelijke gelegenheden velen zich het voorkomen geven, dat zij een begrafehis- plegtiglieid hijwonen." Én verder: bij de Belgen is het kunstgevoel éii de liefdé voor de kunst algemeen hooger ontwikkeld dan bij de Neder landers en daaraan is het dan ook te danken, dat regering en volk beiden iets voor de kunst doen en de openbare gebouwen zoowel als de woonhuizen aari de eischen der aesthetiek beantwoorden, omdat men niet gechicaneerd heeft op de kosten. Waar men dan ook zooveel overblijfselen der vroegere bouwkunst dagelijks aanschouwt, is het geen wonder, dat de liefde voor dat oude in stand blijft en de traditie beter bewaard wordt dan in een land, waar men commissies moet benoemen om te waken, dat niet alle monumenten worden gesloopt; en vaak zijn zelfs de pogingen dier commissie ontoereikend om het vandalisme te keeren." Jl. Dingsdag ochtend is een Duitsche dame, die met haren zoon van Amsterdam naar hare woonplaats, Emsdetten bij Rheine, terugkeerde, en zich reeds te Arnhem zeer onwel gevoelde, maar toch de reis wilde vervolgen, tusschen Arnhen en Zutphen overleden. Aan laatstgenoemd station is het lijk uit den waggon gedragen. Men meldt uit de legerplaats bij Milligen „Jl. Zondag had des voormiddags de godsdienstoefening plaats voor de Ned. Hervormden onder leiding van den heer Moltzer, predikant te Groningen, voor de Roomsch- Katholieken onder leiding van den heer ter Gouw, R. K. priester te Apeldoorn. Om 12 ure groote parade in groot tenue, waarbij de acht bataillons infanterie, het reg. cavalerie en de batterij rijdende artillerie in de lste en de veld artillerie in de 2de linie waren opgesteld. Na afloop van de parade werd bij de lste brigade voor het front van de vier bataillons beëeaigd de als officier van gezonheid 3de kl. benoemde heer F. Daniëls. Tegen 2 uur heerschte alge- meene vrolijkheid en langs de lijn der kantines wemelde eene bonte menigte dooreen; de muziek deed zich op 't centrum voor de manschappen hooren, terwijl de goochelaar Bamberg een goed deel,, bij beurten, bezig hield. Poppen kasten, draaiorgels en liedjeszangers, begeleid door viool en trom, hadden het kamp in een kermis herschapen. Maandag morgen hebben de evolutiën met de drie wapens onder de brigade-commandanten een aanvang genomen." Bij het uitgaan der school te Lutten is jl Vrijdag

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1