Benoeming/en, enz. België. Frankrijk. Engeland. king. Yelen vonden het bedrag te hoog; anderen zagen bezwaar in de wijze van belegging, als eenmaal de leening I volteekend en de kas ruim, zeer ruim was en bleef, daar het geld eerst over vier, vijf jaren moest gebruikt worden. Weer anderen zagen er bezwaar in, om der burgerij zulke zware lasten op de schouders te leggenenkelen wenschten nadere ophelderingen omtrent de voorwaarden van het leeningsplan, aangezien zij niet wilden tasten in den blinde. Ten langen laatste werden de algemeene beschouwingen gesloten en ging men over tot de onderdeelen. Zij werden allen aangenomen, ofschoon in sommige gevallen krachtige oppositie werd gevoerd. Men is blijven steken in den post van f 1,800,000 voor arbeiders-woningen. Op voorstel des heeren Muller is de voortzetting van het debat over dit belangrijke punt tot Dingsdag a. s. uitgesteld." In de jl. Donderdag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van het Nederlandsch Weerbaarheidsbond is de wenschelijkheid uitgesproken om in Aug. 1875 weer een nationaal concours te doen houden. De uitkomsten van den laatsten wedstrijd drukten de financiën nog zeereven wel, de rekening over 1873/74 werd in orde bevonden en goedgekeurd. Zeer veel werd in deze bijeenkomst gesproken over uit breiding, betere regeling en verhooging der levensvatbaarheid van het bond, vooral met het oog op het feit dat het aantal vereenigingen tot het bond behoorende, met 5 verminderd is. Ten slotte is aangenomen een voorstel van het centraal comité, strekkende om de wenschelijkheid uit te spreken dat verband gebragt worde tusschen weerbaarheid, schutterij marine en leger. Een door het comité te benoemen commissie zou daartoe nadere voorstellen doen. Omtrent de door den deurwaardersbond te Utrecht gehouden derde vergadering deelt de Arnh. Crt. mede, dat een 20tal deurwaarders deze vergadering kwam bijwonen, zoodat het er niet vooruitgaat, als men in aanmerking neemt, dat er bij de eerste bijeenkomst meer dan tweemaal zooveel waren. Er werd bepaald een gezelschap te formeeren, een bijna geheel nieuw reglement gemaakt en vastgesteld, dat ieder lid jaarlijks f 3 contributie zou betalen. Alle jaren zal er een bijeenkomst plaats hebben, waarvan de eerst volgende te Amsterdam. Bij den landbouwer J. Quirijns, te Capelle Lang straat, bragt jl. Woensdag morgen een kalf koe drie levende jongen ter wereld, van welke echter twee slechts korten tijd geleefd hebben. Het aan de Oude Maas aldaar te koop staande hooi der eerste snede begint langzaam op te ruimen; de prijs houdt zich goed staande, zonder dat de handel echter veelbeteekenend is. Bij de vereeniging Uit het volk voor het volk, te Middelburg, bestaat het plan het voorbeeld van Amsterdam, Leiden, Zwolle en elders te volgen en onder de handwerks lieden zaden uit te reiken ten einde het aankweeken van planten te bevorderen. Het bestuur overweegt verder het plan waarvan hier te lande nog geen voorbeeld is om de gymnastiek te bevorderen door het plaatsen van enkele gymnastiektoestellen op een of meer openbare plaatsen in de stad, gelijk zulks in het buitenland met goed gevolg geschiedt. Ook denkt men aan het inrigten van een algemeen gymnastiekfeest. Uit de legerplaats bij Milligen wordt gemeld, dd. 25 dezer: „Het kamperend personeel bestaat thans üit 7000 hoofden, waaronder nagenoeg 250 officieren. Het getal tenten bedraagt p. m. 1150, het getal keukens, gebruikt wordende, is 52. In de ambulance zijn nagenoeg 200 soldaten. Dat getal schijnt eenigszins groot, doch het grootste gedeelte dezer zieken heeft kwalen, die zij bij aankomst reeds hadden. De gezondheid in het kamp is zeer voldoende, hetgeen mede zijn oorzaak vindt in het gunstig weder, in de goede zorgen voor de verpleging door de intendance en omdat van de manschap niet te veel wordt gevergd. Heden was het groote parade ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander. heiligenbeeld der v Grieksehe Kerk, vork, vuurslag en pijpedopje (volgens overlevering) door den Czaar gebruikt, portretten van zijn vriend Nicolaas Calff, een verkleinde copie door Portman van zijne in het Czaar-Peter-huisje hangende schilderij, een model en vele afbeeldingen van dat huisje, enz. In hetzelfde vertrek, waar wij deze Peter-souvenirs aantreifen, hangt ook een fraai geschilderd portret van den Kussischen krijgsman Jasykoff, die, ter gedachtenis aan 's Keizers verblijf te Zaandam, een jaarlijkschen prijs heeft ingesteld voor de leerlingen der hoogere burgerschool aldaar. Geschilderd kamer-behangsel en plafond, wapenborden uit de kerk te Oostzaandam, gebeeldhouwde port-brisée, gesmeed ijzeren hek, gevelsteenen en uithangborden, scheepsvlaggen, borduurwerk en merkdoeken, schoolborden en schoolplakken, knipwerken, schoon schriften en boerenbedriegers, de steen van de Westerpoort te Hoorn waarop Lambert Melis, het „gebonden hoofd" van Wormer in beeldhouwwerk, dat alles is nog niet door ons genoemd, en hoeveel meer, behalve dat, wat ons niet aanstonds te binnen schiet Maar wij moeten eindigen, want wilden wij den catalogus raad plegen, dan zouden wij nog telkens op andere bijzonderheden stuiten. Wij hebben een algemeen denkbeeld van de Zaanlandsche tentoon stelling willen geven en laten het aan belangstellende bezoekers over, daarvan meer en beter indrukken te vergaderen, dan onze korte artikels in staat waren hen te geven. Bij tal van inzendingen staat in den catalogus de familie Fonds genoemd. Deze familie, sedert lange jaren de beurtschipperij op Amsterdam uitoefenende, is in het bezit van vele huishoudelijke voorwerpen uit vroeger dagen, die op de keurigste wijze onderhouden worden. Zij heeft de commissie groote dienst bewezen en verdient daardoor de erkentelijkheid van de bezoekers der tentoonstelling. Hoe men soms onbewust in het bezit is van belangrijke en geldswaardige voorwerpen, bleek door de inzending eener dame, die een aantal kleedingstukken in een ouderwetsch pakkleed gewikkeld had. De commissie oordeelde het kleed nog al merkwaardig, zij stelde het mede ten toon en er is reeds f 300 voor geboden! Naar wij vernemen zijn de tentoongestelde voorwerpen voor f 60000 verzekerd, maar rijzen zij, alleen door ze te voorschijn te brengen, zoo in waarde als dit pakkleed, dan geeft f 60000 in de verste verte geen begrip van de waarde der op het Zaandamsche raadhuis vereenigde oudheden en merkwaardigheden. Ook te Zwolle is een tentoonstelling gehouden van bloemen, door de arbeidende klassen in potten gekweekt. Yoor drie jaren reeds had zich aldaar een commissie gevormd, die zich ten doel stelde, door het uitreiken van zaden, het aankweeken van bloemen onder de mingegoeden te bevor deren. Jl. Woensdag waren door ongeveer 60 inzenders ruim 500 bloempotten ingezonden, waarvoor prijzen van f 5, f 4, f 3, f 2 en f 1 werden uitgereikt. Op de jl. Donderdag te Zwolle gehouden paardenmarkt waren p. m. 100 stuks aangevoerd, meest werkpaarden of bestemd voor de slagtbank. Voor goede werkpaarden besteedde men p. m. f 250; mindere f 180 a 200; voor de slagterij p. m. f 100. Jl. Donderdag is te Groningen de 5de Juristen vergadering geopend onder voorzitterschap van mr. B. D. H. Tellegen. De bijeenkomst werd door ongeveer zeventig regtsgeleerden bijgewoond. Na vele beraadslagingen werd de vraag behoort: de lijfsdwang in burgerlijke en handels zaken te worden afgeschaft, met 50 tegen 15 stemmen ontkennend beantwoord. De wenschelijkhijd werd echter uitgesproken dat wijziging zou gebragt worden in de bepa lingen omtrent den duur en de wijze van toepassing van den lijfdswang. De aardappel beleeft in het jaar 1874 zijn honderdjarig jubileum van de invoering in Europa. Wel werd hij in de 16de eeuw naar Europa gebragt, maar zijne verspreiding stootte op vele hindernissen. Het gelukte eerst aan den geleerden Franschen apotheker Parmentier (geb. 1737, gestorven 1813 te Parijs) den aardappel in het jaar 1774 op groote schaal in Frankrijk in te voeren. De Fransche Academie loofde in 1769, toen een groote hongersnood heerschte, een prijs uit voor de beste verhan deling over die vegetabiliën, die 't brood konden vervangen Parmentier werd bekroond met zijn geschrift over aard- appelbouw. Lodewijk XVI stelde veel belang in dat gewas. De klagten over de dienstboden zijn tegenwoordig aan de orde van den dag, in de donkerste kleuren worden zij door de huismoeders afgeschilderd. Mietje is verregaand brutaal, Kaatje blijft 2 uren weg voor een boodschap in de buurt, Koosje heeft een te sterk geprononceerde sym pathie voor het leger; kortom het zijn ware huisplagen geworden, die het leven van een mensch vergallen. Maar al die misères beteekenen nog niets, vergeleken met hetgeen de burgers van het „vrije" Amerika van hun dienende geesten te verduren hebben. Daar is het in den laatsten tijd reeds zoo erg geloopen, dat vele huisgezinnen te New- York appartementen betrokken hebben in hotels, om niet verpligt te zijn dienstboden in huis te nemen of, wat het zelfde beteekent, met hen over hoop te liggen. De Revue Britannique verhaalt er aardige staaltjes van. Een dame te New-York was onlangs in den gang met een keukenmeid in besprek. Zij kon echter niet eens aan het woord komen, zóóveel had de meid op het hart. Heb ik een spreekkamertje voor mij, mevrouw? Hoe veel keer mag ik in de week uit? Hoe laat moet ik 's morgens opstaan? Hoe laat kan ik 's avonds naar mijn kamer gaan? -Hoeveel kinderen heeft mevrouw? enz. enz. Dat gevraag begon mijnheer, die in den salon het vrij luidruchtig gesprek kon hooren, te vervelen. Hij opende de deur en begon op zijn beurt te vragen: „De jufvrouw biedt zich dus aan als jufvrouw van gezelschap?" Ja, mijnheer „Kan mejufvrouw olieverw schilderen, landschap of genre?" Neen, mijnheer. „Verstaat mejufvrouw Grieksch?' Neen. „Sterrekunde?" Ook niet, mijnheer. „Oziet u, maar in dat geval kunnen wij u niet gebruiken..... Goeijen avond 1" Een Amerikaan is op het denkbeeld gekomen, om Bazaine-lucifers in den handel te brengen, die zoo deug delijk zijn, dat men, in weêr en wind tusschen hemel en aarde hangende, ze met het meeste gemak kan ontsteken. Z. M. heeft goedgevonden, bij besluit van den 27 dezer, niet aan te nemen het gevraagd eervol ontslag door de heeren A. W. P. Weitzel, als minister van Oorlog en W. F. van Erp Taalman Kip, als minister van Marine. De ketel-scheepmaksrs aan 's Rijks werf te Amsterdam C. Bruyne en C. van Hoek zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-gene- raal van N.-Indië, om te worden geplaatst bij een der Marine etablissementen aldaar als vice-kommandeur, tevens ketel-scheep maker voor het vak van scheepsbouw. De luits. ter zee 2de kl. P. H. Prager en W. Romer worden met den 6 Sept. a. s. respectivelijk geplaatst in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis en aan boord van den monitor Haai. Bij Kon. besluit van den 27 dezer is aan Zr. Ms. commissaris in de prov. Noordholland magtiging verleend tot bijeenroepiog van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op 15 Sept. a. s., ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De minister van Oorlog, overwegende, dat onderscheidene gepas- porteerde onderofficieren en korporaals zich, bij teruhkeer in het burgerlijk leven, in het vinden van een bestaan teleurgesteld zien; dat het zeer waarschijnlijk is, dat velen van dezen zich op nieuw voor de militaire dienst zouden willen verbinden, wanneer hun bekend ware, dat zij in den graad, dien zij vroeger bekleed heb ben, wederom kunnen worden aangenomen, brengt ter kennis vau belanghebbenden, dat bij ministeriële dispositie van 20 April 1368 aan de chefs der korpsen volkomen vrijheid is gegeven om zooda nige gewezen, doch ongehuwde militairen reeds dadelijk in hunnen vorigen graad tot het aangaan eener verbindrenis voor de militaire dienst toe te laten. Buitenland. De schade, door den brand van het kasteel var. den graaf van Vlaanderen te Amerois (eene gemeente van het district Bouillon) veroorzaakt, wordt op 1 millioen francs geschat. Hoewel het huisraad nagenoeg geheel geborgen is, zijn toch verscheidene schilderijen van waarde eene prooi der vlammen geworden. Het kasteel en de inboedel waren ver beneden de waarde verzekerd. De graaf had het goed in 1868 van den markies d'Assche gekocht en er sedert zeer veel aan te koste gelegd, zoodat het met regt eene vorstelijke residentie kon worden genoemd. De graaf en de gravin zijn jl. Zondag, hunne kinderen en hunne hof houding reeds Zaturdag, uit Amerois te Brussel terug gekomen. Omtrent den moord van de gevangenen van Olot, deelt het Journal des Débats in een Madridschen brief eenige bijzonderheden mede. De hier bedoelde 570 man werden naar Wallfugona gebragt. Daar gaf Seballs bevel al de karabiniers (t. w. tolbeambten) dood te schieten; zij waven voor het meerendeel gehuwd en hadden talrijke gezinnen. Van de andere soldaten van alle wapenen moest het vijfde gedeelte gefusilleerd worden. Volgens de opge maakte lijst werd eerst de vijfde, daarna de tiende, dan de vijftiende naam genomen, en zoo ging men Voort tot dat men 114 slagtoffers had, t. w. 1/5 van 570. De 75 kara biniers waren het eerst aan de beurtbij groepen van acht of tien geleidde men hen naar het kerkhof van Llayer, en daar werden zij, twee aan twee gebonden, door het doodend lood getroffen. Toen volgden de 114 soldaten. Twee aan twee gebonden, werden zij naar San Juan de las Abadigas gevoerd. Véér dat de moord een aanvang nam, gaf men den gevangenen te kennen dat hunne kapotjassen voor hunne moordenaren noodig waren, en om de moeite te sparen ze van de onzielde ligchamen te nemen, noodzaakte men de ongelukkigen zich van die kleedingstukken te ontdoen en ze op den weg in stapels te leggen. Van de 114 gevan genen ontsnapten slechts vier aan het ijselijk lot, door zich onder de stapels jassen te verbergen en, terwijl de lijken hunner makkers werden weggehaald, een goed heenkomen te zoeken. Honderdtien Republiekeinsche strijders, onder welke een hoofdofficier, twaalf officieren en een geneesheer, werden dus bij acht of tien tegelijk koelbloedig, wreedaardig vermoord, nadat aan de parochiën was last gegeven voor het begraven der lijken te zorgen. De vendöme-zuil te Parijs is thans geheel hersteld, alleen ontbreekt er het beeld aan, dat er op zal geplaatst worden en waarvoor het model nog niet is bepaald. Parijs wordt op het oogenblik met het bezoek vereefd van mevrouw Victoria Woodhull, de ijverige kampioen van de vrouwen-emancipatie, zooals men die in Amerika ver staat. Bij de onlangs gehouden verkiezingen stelde zij zich candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten. De broodprijzen dalen aanmerkelijk te Parijs. In verscheidene wijken wordt het brood reeds tegen 80 cen times de twee kilogram verkocht. De Gaulois noemt zelfs arrondissementen waar het brood reeds afgeslagen is tot 75 centimes. In de Parijsche Fran9ais wordt gezegd, dat de ex- maarschalk Bazaine zich nog ongeveer een maand te Brussel zou blijven ophouden, en daarna zijn vaste woonplaats zou vestigen te 's Hage. De Times beweert, dat de politiek niets te maken heeft met de reis van Mac Mahon. Maarschalk Mac Mahon is door aanleg, opleiding en politieke bevattelijkheid niets dan een goed adjudant. Men zal zich den ouden soldaat in Dicken's „Verlaten huis" herinneren, den vriend van George, die zich in alles door zijn flinke vrouw liet leiden, maar het nooit in haar bijzijn erkende, „omdat de discipline gehandhaafd moet worden." Dit is een goede voor stelling van den gemoedstoestand van Mac Mahon. Zijn leidend beginsel is, de „discipline moet gehandhaafd worden," het is niet het slechtste beginsel, dat een man in zijne positie zou kunnen aannemen. Als hij een Engelschman was, zou hij de geloofsartikelen vereeren als mysteriën, die misschien met menschelijke hulp tot stand gekomen zijn, maar nu boven iedere aanmerking, critiek of verbetering verheven zijn. Wanneer iemand met zulk een aanleg en de opvoeding van een soldaat formeel voor zeven jaren tot president benoemd is, wordt hij er ligt toe gebragt alle Franschen als soldaat te beschouwen, die hun bepaalden tijd moeten uitdienen. Maarschalk Mac Mahon gelooft in het septennium, evenals de graaf van Chamhord in de kroon van den heiligen Lodewijk gelooft; het onderscheid tusschen die twee is, dat, terwijl de graaf geduldig wacht, tot dat het misleide land tot inkeer komt, de maarschalk voor zijn autoriteit zou vechten, indien iemand beproefde hem die met geweld te ontrukken. Indien wij het karakter van Mac Mahon goed opvatten, begrijpen wij zijn reis in de Bretagne. Het is Aug., de Kamer is uiteengegaan, Parijs is rustig, in Versailles is niets te doen; het wordt pligt voor den adjudant de buitenposten te inspecteren en te zien, of ieder schildwacht op zijn post is. De conclusie, dat het politiek doel van Mac Mahon's reis gemist is, zou volkomen juist zijn, als zij een politiek doel gehad had. Over de daling in de graanprijzen zegt de Times het volgende „De buitengewone daling van jl. Dingsdag op de koren markt moet aan onze kooplieden een even groote voldoening verschaffen als aan het publiek in het algemeen. In jaar getijden van twijfelachtig weder is het niet ongewoon dat er vroeg aanzienlijke inkoopen van buitenlandsch graan worden gedaan, doch naar het schijnt zijn er dit jaar geene zulke aankoopen gedaan en zullen wij dus onze toevoeren van Californië, Rusland en van andere gedeelten der wereld tegen prijzen ontvangen, welke, vergeleken met die van véér veertien dagen, ons eenige millioenen pond sterling zal besparen." Een der oudste kerkhoven te Londen, dat van St. Pancras, werd sinds jaren gesloten, en diende sinds eenigen tijd tot speelplaats vau de straatjeugd. Veel voorname dooden rusten daar o. a. een gewezen Britsch-Indiscb generaal, die in 1841 stierf en bepaalde, dat in zijne kist zijn deco- ratiën benevens 't door hem uit Indië meêgebragte hart van zijne zuster zouden besloten worden. Eenige dagen geleden, zagen voorbijgangers een troepje knapen met een doodshoofd spelen, dat door hen als een bal voortgeschopt werd. Men deed onderzoek en vond, dat 't graf van den generaal opengebroken, zijne decoratiën en de urn met 't

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2