Rusland Amerika. Stoomvaart-Berigten Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT V AN GTSTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. HOORNSCHE MARKT van HEDEN. hart van zijn zuster verdwenen, zelfs 't lood uit zijn dood kist gescheurd was en dat zijn geraamte hoofdeloos onder de gebroken zerk lag. Afschuwelijk! De schedel, waarmeê de knapen speelden, had eenmaal den dapperen krijgsman toebehoord. Zóó gaat 't met 't gebeente van ons menschen zelfs van Indische generaals, met lauweren gekroond en met decoraties behangen Het gevaar van door dolle honden gebeten te worden is dezer dagen te Londen weder gebleken door den dood van een jongman, 25 jaren oud, die na 25 dagen stierf, ten gevolge van een wond hem boven het oog door een grooten hond toegebragt, welke op hem was aangevlogen. Volgens den heer Maniere, die vijftien jaren in Haïti, alwaar de beten van dolle honden zeer menigvuldig zijn, doorbragt, bestaat het geneesmiddel in het in brand steken van torentjes buskruid, die daarna onmiddelijk en herhaaldelijk op den wond gelegd worden. Hij verklaart dat, niettegenstaande de vele gevallen van dollehondsbeten in Haïti, hij slechts één man daaraan had zien sterven en deze persoon had geweigerd zijn middel te bezigen. Gisteren namiddag, ten 1| ure, is de voltrekking van het huwelijk van grootvorst Wladimir met hertogin Marie van Mecklenburg te Petersburg door 101 kanonschoten bekend gemaakt. Aan Petersburger bladen wordt uit Russisch Polen geschreven, dat de daar telkens voorkomende groote branden niet aan toevallige oorzaken toegeschreven kunnen worden. Men vermoedt, dat eene geheime vereeniging daarbij de hand in het spel heeft, die zich overeenkomstig de begin selen der Russische socialisten ten doel stelt alles te ver nielen en te verwoesten, wat niet gemeenschappelijk eigen dom is. Daar men grond heeft om aan te nemen, dat Russische uitgewekenen in het buitenland tot die vereeni ging behooren, worden de grenzen streng bewaakt en zijn eenige districten in staat van beleg verklaard. De Amerikaansche dagbladen bevatten een door den predikant Ward Beecher geschreven verdediging tegen de beschuldiging van echtbreuk. Het resultaat van het onderzoek eener opzettelijk daartoe benoemde commissie bevestigt volkomen, dat Ward Beecher aan het hem ten laste gelegde geheel onschuldig is en eenvoudig het slagtoffer was van verregaande jaloezv en van pogingen om hem geld af te persen. Het blad Baltimore American berigt in een verslag aangaande Paul Boyton, een welbekende duiker, dat hij, voorzien van het zwemgewaad van C. S. Merriman te New-York, 200 mijlen (66 uren) in zee zal gaan, en alsdan liefst bij stormweder zich in zee zal begeven, om door het eerste schip, dat hem ziet, te worden opgenomen. De zwemtoestel bevat bergplaats voor levensmiddelen en zoetwater gedurende eene week, alsmede seinlichten, een vlaggestok (12 voeten lang), een en ander in een gom- elastieke buis vervat. Het tijdstip dezer proefneming zou omstreeks 25 Sept. e. k. zijn, wanneer het badsaizoen voorbij is, en de belooning is gesteld op 500 dollars. Het gemeentebestuur van Boston heeft bij de spoorweg commissie van Massachusetts geklaagd over den last, dien de inwoners der stad hebben van het fluiten der spoorweg- treinen. Op een punt der stad hoort men meer dan drie honderd malen per dag dat onaangename en schelle gefluit. De commissie heeft geantwoord, van oordeel te zijn, dat het fluiten zeer goed door andere signalen zou kunnen vervangen worden en alleen behouden voor gevallen van gevaar. Dit zou bovendien het voordeel opleveren, dat men aan het dan b'jna nooit voorkomende fluiten meer opmerkzaamheid schonk, wanneer 't inderdaad noódig was. Eene Drcntsche dorpskermis. Uit Zweeloo schrijft men aan 't Vaderland van den 15 dezer: Zoo stil en kalm en rustig als 't hedenavond in ons dorp is, terwijl een prachtige gansch wolkelooze sterrenhemel er zich over uitge spannen heeft, zoo was 't hier gisteren omstreeks hetzelfde uur niet. Nu verneemt men, buiten zijn woning tredende, niets meer dan 't ruischen en suizen van een zoeleu zomerwind door 't gebladerte, 't ritselend trillen in de verte van de hooggetopte populieren en nu en dan 't geklingel van belletjes in de schaapshokken. Geheel anders was 't gisterenavond. Geen wonder; toen was 't "Zweeler- markt!" een dag, zoo vermaard, ja beroemd in de geschiedenis van ons Drentsch volksleven, als de dag van Austerlitz in die van Napoleon I. Zweelermarktde dag, waartegen in alle woningen van ons dorp bezem en boender feestviert en de pronksche huis moeder de gordijnen voor haar glasramen een extra-reinigingsproces laat ondergaan, de dag, waar vooral harten en zinnen van 't opkomend geslacht, vele weken te voren, zich op spitsen, omdat het een dag is van pret en pleizier, van vrolijkheid en vrijage. Eigenlijk gezegd, heeft die dag zijn bijzondere reputatie te danken aan zijn jarenlange bestemming tot het doen van handel in vee, en wemelt ons dorp dan reeds vroeg in den morgen, ja zelfs 's avonds te voren, van elders aangedreven exemplaren, in allerlei grootte, van 't zoo nuttige rundergeslacht, benevens van blaauw- gekielde beestenkoopers, die tot uit 't hartje van Duitschland hier zaken komen doen. Daar, waar gij op gewone dagen om 't anderhalf uur eens een menschelijkc gedaante langs den eenzamen weg ziet drentelen, daar schuift en scharrelt en draaft en dwarrelt dan een ontelbare volksmenigte her- en derwaarts, op en neer, en door elkander, zoodat 't er iemand, die vreemd aan zoo'n drukte is, geel en groen voor de oogen van gaat worden; jongen en ouden van beider kunne, in allerlei kleeding in boerendragt en stadspronk, terwijl gedurig de woelige schare op zij geschoven wordt door een met linnen overdekten boerenwagen of een meer modieus rijtuig, waar nog nieuwe marktbezoekers in aangevoerd worden. Die tooneelen hadden wij hier gisteren in den voormiddag. Er stond een buitengewoon tal koeijen aan de lijn, grooter dan ooit (aan cijfers bezondig ik mij niet), maar de handel was traag en lusteloos, alleen toe te schrijven aan den onophoudelijken regen, die uit de graauwste aller luchten, die ge u denken kunt, neerzeeg, de marktplaats in een modderpoel herschiep, de koopers en ver- koopers tot op 't hemd doorweekte, en vooral aan de jeugd menige klagt en verzuchting ontlokte, omdat ze nu te huis moest zitten, in plaats van aan kraam en tent en snoeptafeltje, in grooten getale aanwezig, de heerlijkheid en lekkerheid van 't daar uitgestalde te mogen gaan bewonderen en proeven. Later, toen „Phoebus- Apollo,, goedvond 't wolkengordiju open te schuiven en de door natte marktbezoekers weder deed glimlagchen, verbeterde zich de stemming en kwam er wat leven in den handel. Er moeten kolossale prijzen besteed zijn voor dragtige en andere koeijen, maar ik herhaal het aan cijfers bezondig ik mij niet. Varkens waren echter minder in trek. Slechts bij stuivers werd op en over dat onreine gedierte geboden en gehandeld. Er was anders een aanzienlijk getal van aangevoerd, zoodat het, te midden van andere geluiden, dan ook niet aan de eigenaardige muziek ontbrak, door deze knorrende en gierende schepselen, zoo natuurlijk en ongekunsteld mogelijk, voortgebragt. Toen de eigenlijke markt was afgeloopen, kwam eerst de zoo genaamde pret aan voor 't huwbare "jonkvolk." Hoe bij zulke gelegenheden iedere „hij," die niet ongevoelig is voor een lonk en lach uit een meisjesoog, aan zijn regtmatige „zij" komt, laat ik, om mij niet meer nog aan breedvoerigheid schuldig te maken, onvermeld. Immers, dat hoort er bij. Een „Zweelermarkt" was voor een jonkman van 20 lentes, voor een boerendeerne van drie zesjes niet volkomen een „Zweelermarkt," indien er voor later geen herinneringen aan verbonden konden zijn, waar Amor bij te pas komt. Een jongen, die dan geen „wicht" heeft kunnen "krijgen," is een ongeluksvogel, en een meisje, dat zonder „jongen" den avond heeft moeten doorbrengen, wordt beklaagd. Op een „Zweelermarkt" moet er ook gevrijd worden, dat het klinkt, en anders is er geen aardigheid aan. Zoo ging het nu dan ook gisterenavond en eenige uren later. Jongelui, die reeds "ver keering" met elkander hadden, kon men eerst statig zamen door 't dorp op en neer zien wandelen, zonder zich nu om bespreking door 't publiek te bekommeren, hoewel zij anders er geen woord van willen hooren en 't u zelfs morgen vlak in 't aangezigt zullen ont kennen, dat er „iets tusschen hen beiden bestaat." Later vindt gij ze terug, nu eens in deze, dan eens in gene gelagkamer, met en nevens andere gepaarden, om dan onder minnekozerij en zoeten kout zich bij wijnflesch of brandewijnglas zoo gelukkig te droomen dat ze met Koning noch Keizer zouden willen ruilen. Anderen, die nog niet wettig verloofd zijn, doen desgelijksgeen jongen, of hij moet een „wicht" hebben, waar hij „markt mee houdt,,, al gebeurt het in 100 gevallen 99 maal, dat de voor dien avond zeer ver liefde en galante chapeau later nooit weer naar de lelie meer omziet, met wie hij „Zweelermarkt" hield. Bij afwisseling wordt de tijd of ten huize van den kastelein gesleten, of aan een wandeling door 't dorp besteed. Eu aan die wandelingen juist dacht ik, toen ik de pen voor dit geschrijf opvatte. Alsdan wordt er wakker uit de borst gezongen, dat het klinkt en schatert door 't geheele dorp, allerlei liedjes, allerlei zangen, van 't Wien Neêrlandsch bloed af, tot die Wacht am Rhein inkluis. Tot lof van die zingende troepjes mag ik zeggenwat gekuischte ooren tot ergernis zijn kon, heb ik niet gehoord; de dissonanten, die ze aansloegen, getuigden slechts van gebrekkige zangkunst, niet van oneerbare gedachten des harten. En.... „evenwel nogtans" sticht mij een avond bij helderen sterrenhemel, wanneer ik niets meer verneem dan 't ritselen en ruischen van 't gebladerte, oneindig meer, dan 't luidruchtig gejoel en geschater van die opgewonden jongens en meisjes, die „Zweelermarkt,, houden, en in den grond van hun hart toch geen rekenschap weten te geven, waarom ze eigentlijk zoo uitgelaten vrolijk zijn. De Holland arriveerde gisteren namiddag alhier van Batavia. De Prins van Oranje arriveerde den 26 dezer te Batavia. De Conrad zou heden morgen van Port-Saïd vertrekken. De Koning der Nederlanden, van hier naar Batavia, passeerde jl. Dondag morgen het eiland Malta. De Java, van hier naar Batavia, is jl. Woensdag te Port-Saïd gearriveerd en Donderdag 's morgens van daar vertrokken. De Celebes, van Batavia naar hier, i3 in hst Suez-kanaal. De W. A. Scholten, van Botterdam naar New-York, is den 25 dezer te Plymouth gearriveerd. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDEKTROUWDP. Bontes, werkman en A. Krul. J. Bon- selaar, werkman en M. Heeres. J. Molenaar, werkman en J. C. Overkamp. S. Geeven, vuurstoker bij de Marine, weduwnaar van P. Smalheer en T. J. E. Wessels. B. Baas, timmerman en IJ. Huisken. GETROUWD L. Lange en P. Smit, BEVALLEN: M. van der Wboning, geb. Hof, (1).). P. Gomes, geb. Janssen, (D.). M. Steeman, geb. de Groot, (Z.). M. A. de Beurs, geb Beijers, (Z.). H. Brussee, geb. Timmer, (D.). H. C. Kosten, geb. van Leeuwen, (Z.). OVERLEDENH. Reinderman, geb. Beemster, 82 jaren. van 19 tot 26 Augustus 1874. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jacob Vlaming en Trijntje Begers. GEBOREN Martje, dochter van Cornelis Bakker Az. en Neeltje Luitzen. Klazina, dochter van Albert Backer Cz. en Jantje Burger. Trijntje, dochter van Jacob Koning en Aagje Dros. Gerrit, zoon van Paulus Vos en Trijntje Visser. Susanna, dochter van Jacobus Henricus Themmen de Lang en Aafje Los. Neeltje, dochter van Kleijs van Lenten en Elisabeth Peper. Leendert, zoon van Jan Vlas en Uiltje Bakker. Arie, zoon van Jacobus Cornelis Steenland en Naantje Boon. Pieter, zoon van Cornelis Roeper en Alida Rab. OVERLEDENTrijntje Kalf, 4 maanden, dochter van Pieter Kalf en Krina Breen. Leentje van der Wijk, 63 jaren, weduwe van Willem Blom. Levenloos aangegeven 1. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming, 22 Aug. Presidentv.Rijckevorsel. J.Rotgans. Samarang. 25 Aug. California. S. Deinum. Soerabaija. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms' 29 Aug. Proserpina. A. R. Ivancich. ZurMühlen&Co. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Meerschaum. J. Hall. Seaham. Steenk. Duink.&Goedk, Holland. G. J. Boon. Bat. viaSuez. Stukg. ZurMühlen&Co p -M CD P bjj 9 <5 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. -? -s feD g •43 rP O O Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 wtz. Ik. 756.33 f 4.44 17.6 - 1.2 0.82 Slecht. 29 8 zto. 1.8„ 757.72 f 3.06 13.4 - 3.5 0.82 Vlak. 29 12 zw. 5„ 757.55 f 3.23 17.6 - 1.2 0.70 weingolv Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Weersgesteldheid: 28Aug.l2 u. Ligtbewolkt,, mooi. 29Aug. 8 u. Losbewolkt, mooi, regenbui. 29Aug.l2 u. Ligtbewolkt, mooi. MTIIHK BEBIOX'M. Met de mailboot Holland zijn gisteren alhier van Batavia aangekomen circq 180 manschappen der marine. Omtrent het spoorwegongeluk te Hilversum verneemt het U. D., dat dit wederom te wijten zou zijn aan een wissel wachter, die den wissel niet goed gesteld had, waardoor de aankomende trein op een verkeerd spoor kwam. Op dit spoor waren eenige arbeiders bezig, waarvan een, den trein willende ontwijken, door een buffer gegrepen werd zijn arm werd geheel verbrijzeld. De overigen vielen tusschen de rails, zoodat de locomotief over hen heen ging, zonder hen te deeren. De gewonde is naar het ziekenhuis te Utrecht overgebragt, waar hem de geheele arm uit de kom genomen moest worden, daar hij letterlijk verbrijzeld was. Deze belangrijke operatie geschiedde met goeden uitslag door dr. Verhoeff. De ongelukkige bevindt zich naar omstandigheden zeer wel. De bladen behelsden dezer dagen het berigt, dat er een West-Indische slang gevonden was op Fijenoord. Men deelt thans mede, dat dit eenigszins onjuist is, daar het bedoelde slangetje eenvoudig een ringslangetje was, zooals er in Gelderland, Overijssel, Noordbrabant enz. zeer dikwijls voorkomen, en dat het dier waarschijnlijk met een lading hout uit een dier provinciën medegelragt zal zijn, iets dat wel meermalen voorgekomen is. Men schrijft het volgende aan het Vaderland: „Zeker is er veel omtrent het spoorwegongeluk bij Warmond overdreven, maar toch komen er meer feiten aan het licht, die niet van algemeene bekendheid zijn en toch van hoogst treurigen aard. De heer B., uit Uitgeest, meende hoe genaamd geen letsel bekomen te hebben, doch weinige dagen na het ongeval kreeg hij bloedbraking, zoodat zijn toestand niet geheel buiten gevaar is. Een heer uit Haarlem dacht slechts zeer weinig beleedigd te zijn, zóó zelfs dat hij nog ijverig meêgeholpen heeft de verminkten op den noodlottigen avond te helpen; later evenwel hebben zich ijlende koortsen bij hem geopenbaard. Daarenboven is zijn been zoozeer aangedaan, dat hij niet dan met behulp van een stokje loopen kan. Een derde eindelijk, de heer v. d. W., huurkoetsier, mede uit Haarlem, die dacht slechts een ligte kneuzing aan zijn been bekomen te hebben, heeft ook hevige bloedbraking gekregen en verkeert in zorgvolle omstan digheden." Niemand maakt, meldt men uitTielerwaard, gedurende de duurte der levensmiddelen beter zaken dan de slagers en de bakkers. Toen de prijzen van vee en graan in het vorige jaar stegen, werden door hen de vleescb- en brood prijzen naar evenredigheid verhoogddoch nu sedert eenige maanden in beide voortbrengselen eene groote daling gekomen is in de prijzen van het vee 30 a 40, in die van het graan 25 a 30 percent, ziet men geene evenredige vermindering in den prijs van het vleesch, en in dien van het brood in het geheel geen. Granen, enz. 1492 hectol. Tarwe f 9,a 10,50; 151 hectol. Rogge f 8,a 8,75; 693 hectol. Gerst f 6,a 7,50; 1236 hectol. Haver f 4,50 a 6,25; hectol. Boonen: Bruine f a f Witte f -,a -, Paardenb. f -,a -,323hectol. Erwten: Graauwe f 15,a Vale f 8,75 a Groene f 15,-a 16,50, Witte f ,-a 7 hectol. Karweizaad f 18,75 a262 hectol.Mosterdz. f 14,al6,alles per hectol. 7 hectoliter Koolzaad f 10,a per hectoliter. Kaas. 540 stapels; Kleine f 32,50, Middelbare f 35,Com missie f 34,50, laagste prijs f 18, per 50 kilogram. Vee. 11 Paarden f 40 a 300; 6 Koeijen f 90 a 170; 16 nuchtere Kalveren f 14,a22; 158 Schapen f 14 a 26; 34 Lam meren f 8 a 12; 150 magere Varkens f 17 a 28; 222 Biggen f 4 a 7,4 Bokken en Geiten f 4a8 Kleine Bokken f-,a-, Boter, f 0,87i a 1,per 0.630 kilogram: PER TELEGRAAF. 2 hectoliter Tarwe f 10,— a 11,per hectoliter. 35 57 Rogge Gerst Haver - Witte Erwten - Groene dito 7 5,50 12',- 7,50 5,75 Graauwe dito - 13, Vale dito Bruine Boouen - Witte dito Paardenboonen - Mosterdzaad - Karweizaad 9,75 6 I,5— II,— 15,- 30 stuks Paarden a a a a a a - 16,75 a - 19,— a 19,121 15 Koeijen 600 Schapen 120 Lammeren 15 Kalveren 30 Varkens 11 Zeugen 240 Biggen 8300 Kip-Eijeren Eend-Éijeren 2100 kop Boter - Handel vlug. 60,a250,per stuk. -170,— a230, - 20,a 34, - 18,— 'a 24, - 8,— a 22,— - 9,a 16, - a 11 a 6,- a a a 0,60 a - 3,25 a 3,35 per 100 stuks. 11 0,67 per kop.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3