1874. N°. 106. Vrijdag 4 September. 32 Jaargang. ,,Wij huldigen het goede." Uitgever A. A. BAKKER Cz. Baren: MOLENPLEIN, N°. 163. Binnenland. Jl. Dingsdag ochtend ten 4i uur vertrok van Alkmaar een extra-trein naar Amsterdam met ongeveer 200 bedevaartgangers naar Kevelaar. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuxdag namiddag. jLbonnemeataprijs per kwartaal1.30. franco per po*t - 1.65. Prijs der Advertentiën Van 1—4 regel* 60 eent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Blken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brlndisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per mailboot Dablia, geschiedt den 4 Sept. a. s., na aankomst van trein II (N. Holl. Spoorweg) ten 7.30 des avonds. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 September. Zr. Ms. schroefstoomschepen Pontianak en Bandjermassing zijn den 1 dezer te Point de Galle aangekomen. Het eerste zou den 2den en het tweede den 3den naar Atsjin vertrekken. Aan boord der beide vaartuigen was alles wel. Naar wij vernemen wordt het te Hellevoetsluis liggende schroefstoomscbip 3de kl. Prinses Maria met 1 Oct. a. s. in dienst gesteld en het kommandement opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee H. van Goens. Zijn wij wel ingelicht dan is genoemde bodem bestemd tot het doen van een reis naar West-Indië. De Pinang Gazette van den 18 Julij deelt een brief mede van haren correspondent te Atsjin, waarin hij o. a. schrijft: (/Wij vernemen, dat een invloedrijk Atsjineesch opperhoofd, voorzien van volmagt om te handelen namens Toewankoe Haschim (wettig opvolger van den overleden Sultan) en namens de hoofden der drie Sagies, op reis is naar Singapore en instructién heeft om met de Nederlanders in onderhandeling te treden. Het zal mij echter verwonderen als hij in zijne zending slaagt. Ik acht het onwaarschijnlijk, dat de Nederlanders over den vrede zouden willen onder handelen, zoolang de oorlogvoerende partij in Atsjin niet tot onderwerping is gekomen." Van de 10 leerlingen der school voor M. U. en M. onderwijs, directeur de heer C. J. Blok, die in dit jaar voor verschillende vakken examen aflegden, slaagden8, namelijk: lals hulpapotheker (Litt.-Math.), 2 als adelborst, 2 als scheeps klerk, 3 als machinist-leerling, 1 als leerling-apotheker. Een jongmensch hadji. Dingsdag eene portefeuille met f 275 aan bankpapier verloren, en spoedig meldde de vinder, een jongentje, zich aan. Eene belooning van f 25, viel den vinder ten deel, die, daarmede ten hoogste te vreden, spoedig zijne ouders ging opzoeken. De volkstrein, gisteren vertrokken van hier naar 's Hage en Rotterdam, bevatte 1200 reizigers uit de plaatsen van hier tot en met Alkmaar. Tijdens de voorstelling in Tivoli op gisteren avond door den heer Broekman met het Honden- en Apen- Theatra gegeven, werden de aanwezigen opgeschrikt door 't ineenstorten der banken van den derden rang. Door een gebrek aan den vloer viel de nabijzijnde bank inéén en werd aan het materiëel in het buffet eene zeer belang rijke schade toegebragt. Persoonlijke ongelukken zijn niet ontstaan. Men is met den schrik vrij gekomen. Overigens heeft de voorstelling goed voldaan. Z. M. de Koning verleende jl. Dingsdag middag audiëntie aan Z Exc. den luitenant-generaal Verspijck. Z. M. de Koning zal zich den 7 Sept. a. s. van het Loo naar het kamp te Milligen begeven, om op dien dag het uitreiken van medailles voor langdurige dienst bij te wonen. Z. M. de Keizer van Rusland heeft onzen Koning benoemd tot kolonel van een regiment der Keizerlijke garde. Dit eerbewijs van den doorluchtigen Vorst wordt aan Z. M. geschonken ter gelegenheid van het verblijf van Z. K. H. Prins Alexander aan het Russische hof, die daar met de meeste hartelijkheid en voorkomendheid in de hoogste kringen wordt ontvangen. Z. K. H. Prins Frederik zal zich a. s. Zaturdag wederom naar Neuwied begeven, ten einde aldaar eenigen tijd bij zijn kinderen en kleinkinderen door te brengen. De algemeen bekende en wakkere schipper op den schokker de Watergeus van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Framjois Rijnberg, is in den ouderdom van 56 jaren overleden. Rijnberg, die door zijne vele verdiensten door Z. M. den Koning broeder der orde van de Nederl. Leeuw was gemaakt, was nog versierd met de ridder-orde van den Koninklijken Diadeem van Spanje; 80 reddings medailles "waren in zijn bezit voor het redden van schip breukelingen. Beroepen te Amsterdam de heer L. Steinfort, pred. te Bloemendaal. Aangaande de uitkomsten van den oogst op Texel wordt vandaar het volgende medegedeeld: Het koolzaad heeft een redelijk beschot opgeleverd, zoodat er op een gemiddelde opbrengst van 86 mud per hectare kan worden gerekend. De tarwe kan dit jaar onder de beste gewassen geteld worden. De ritnaald of koperworm heeft hoegenaamd geen schade aangerigt. Opbrengst gemiddeld 20 a 22 mud per hectare. Erwten groene en graauwe hebben door de felle droogte geleden, het beschot van stroo valt echter niet tegen; de opbrengst is echter niet hooger dan 15 mud per hectare. Haver heeft ook door droogte geleden. De opbrengst is 10 a 20 mud per hectare. Gerst, opbrengst 22 mud per hectare. Paardenboonen slecht door luis en droogte; opbrengst 15 mud. Aardappelen, in het voorjaar stond het gewas goed, doch plant en knol konden zich door de felle droogte niet ontwikkelen. Door den ingevallen regen begint het gewas op nieuw te groeijen, waardoor de aardappel van menigen akker niet goed van smaak kan zijn. Van mangelwortels en knollen laat zich de oogst gunstig aanzien. Jl. Zondag is te Alkmaar een begin van brand ontstaan in de woning van den heer G., notaris aldaar, door een lek in de gasbuizen. Door het vlam vatten van het uitge stroomde gas werden eenige glasruiten naar buiten geslagen, terwijl een gedeelte van het in de woonkamer aanwezig plafond gescheurd werd. Het zonderlinge schijnt wel eenigzins daarin gelegen te zijn, dat tijdens de aanwezigheid van den gasfitter in het bedoelde huis, wiens hulp door de bewoners was ingeroepen, de ontploffing plaats greep. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgevallen, hoewel de ontploffing vrij hevig was. (D. v. Zh.) Bij de jaarlijksche harddraverij te Medemblik is jl. Maandag van de 20 mededingers de prijs van f 125 behaald met de bruine witvoet merrie „de Kol," van den heer J. Koster, te Beemster, en de premie van f 50 door id. „de Deugd", van den heer J. Kistemaker, te Winkel. Toen de prijzen werden uitgereikt, gaf de prijswinner f 25 terug voor de algemeene armen te Medemblik. Ofschoon het weer niet tegenliep, was het getal belang stellenden niet bijzonder groot. Ook het voorstel van burgemeester en wethouders te Amsterdam, om een voorschot van 18 ton, tegen vergoe ding van rente enz., aan eene op te rigten vereeniging voor den bouw van arbeiderswoningen aldaar, is Dingsdag jl. met 16 tegen 14 stemmen aangenomen. - Bij gelegenheid dat de Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland jl. Zondag in het lokaal „Casino" te Amsterdam haar 25jarig bestaan vierde, is den voorzitter mr. A. de Pinto, een sierlijk zilveren pièce, de milieu aan geboden als bewijs van waardeerincr der vele diensten, door hem gedurende 25 jaren aan de Maatschappij bewezen. De volgende jaarvergadering zal te Amersfoort gehouden worden. Te Amsterdam heeft in de Lange Leidsche dwarsstraat jl. Maandag avond weder een vrij hevige brand gewoed, waardoor drie perceelen belangrijke schade hebben geleden. De oorzaak is, naar men verneemt, het springen van eene petroleumlamp. De brandweer deed uitmuntende diensten. Te 11 uur was men den brand meester. In den kruidwinkel van Lebosan, in de Zijlstraat te Haarlem, is gisteren namiddag eene hoeveelheid kruid ontploft, waardoor de ramen uit het onderhuis weggeslagen zijn en de vader en zoon des huizes, zoomede een ander in het huis aanwezig persoon deerlijk zijn gebrand. De ontploffing gaf grooten schrik in de buurt. Toen na het spoorwegongeluk te Warmond de spoor baan werd afgezet, zoodat niemand de plaats des onheils kon naderen, begaven de nieuwgierigen zich op het nabij gelegen weiland, dat onmiddellijk aan den spoorweg grensde, om daar de verwoesting te aanschouwen. De eigenaar van het weiland nam deze gelegenheid te baat, om zich, voor hetgeen op zijn land vertreden werd, schadeloos te stellen. Van de dorpelingen vorderde hij 1| en van de vreemde lingen 2 centen entree-geld. Zoodoende ontving hij in den tijd van twee dagen bijna tweehonderd gulden. De Amerikaansche geschiedschrijver en staatsman, John Lothrop Motley, die geruimen tijd de gast geweest is van H. M. de Koningin, op het Huis ten Bosch, heeft, volgens het Dagblad, gisteren de residentie weder verlaten. H. M. deed den geleerde uitgeleide tot aan het station. Ji. Maandag werd te 's Hage op de begraafplaats Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. Laurentz. De heer L., te Brussel woon achtig, was jl. Vrijdag aldaar aangekomen om eenige dagen te vertoeven bij den heer Fransen van de Putte, ten wiens huize hij evenwel eenige uren na zijne aankomst plotseling overleed. Naar men verneemt, was de heer L. voornemens met den heer Fransen van de Putte, generaal van Swieten tot Marseille te gemoet te reizen. Gisteren werd de verjaardag van den slag van Sédan door de te Scheveningen verblijvende Duitsche familiën in het Oranje-Hötel met veel geesdrift gevierd. Het Vad. verneemt, dat de generaal van Swieten per telegraaf heeft berigt, dat hij eerst den 9 dezer te Marseille denkt aan te komen. Behalve de heer van de Putte is ook de heer Geertsema reeds naar Marseille vertrokken om den generaal aldaar op te wachten. Bij den landbouwer G. Bijl te Goudswaard heeft zich bet bijzondere geval voorgedaan, dat een schaap dit jaar tweemaal lammeren geworpen heeft. In het voorjaar heeft het op den gewonen tijd twee lammeren ter wereld gebragt en in de afgeloopen week weder een. 't Behoort tot de zeldzaamheden dat zoo iets plaats heeft. Onder voorzitterschap van den heer J. J. Huffnagel is jl. Dingsdag te Utrecht de 13de algemeene vergadering van de „Maatschappij tot bevordering der veeartsenijkunde in Nederland" gehouden. De voorzitter wenschte der vergadering geluk met het tot stand komen der wet op de uitoefening der veeartsenijkunde, welke dien dag in werking trad. De toestand der maatschappij was vrij gunstig; ook de financiëele; er was over 1873 een batig saldo van f 173,47. De heer Aalbers werd als penningmeester herbenoemd; als 1ste secretaris werd gekozen de heer van der Harst, leeraar aan de veeartsenijkundige school. De contributie der leden is tot f 5 verhoogd. Na afdoening dezer zaken werden meer wetenschappelijke onderwerpen behandeld; o. a. werd betoogd, dat een van longziekte hersteld rund nog lang door besmetting de ziekte kan voortplanten. De meeste sprekers waren voor krachtig handelen; liever 100 afmaken, zeide zelfs een der sprekers, dan een laten beteren. Naast bestrijding der ziekte door afmaking, werd inënting zeer aanbevolen. Te Langezwaag heeft, volgens de N. A. Crt., dewijl de dienstmeid van een geacht ingezeten ten zijnen huize onverwacht beviel, de oudste zoon, een jongeling van p. m. 20 jaren, zich door verdrinking van het leven beroofd. De heer Eug. Godard, te Antwerpen, heeft jl. Zondag avond om zes uur zijn 1088ste luchtreis gemaakt. Na ver loop van twee uur daalde hij in de volmaaktste orde in een weide te Groot-Zundert neder. Onder de incidenten der reis heeft behoord dat de heer Godard een zevendefa passagier heeft medegenomen, die niet in het programma begrepen was, nl. zijn negenjarig zoontje, die bij het vertrek van den ballon zoo luide begon te schreijen om met zijnen vader mede te gaan, dat het publiek dezen overhaalde om den knaap genoeeen te geven. De ballon heeft gedurende den togt eene hoogte bereikt van 3540 meters (7 ure 10 minuten). Naar men verneemt, is een infanterist, hij de gehouden groote manoeuvres door de garnizoenen van Middelburg en Vlissingen, te Koudekerk door een val in een bajonet gewond. De geest der troepen in het kamp bij Milligen is zeer goed; wanneer men des avonds de lijn der cantines langs gaat, dan ziet men overal vreugde en vermaken de manschappen der verschillende wapens zich onder elkander, totdat het avondschot hen langzamerhand uit elkander doet gaan en ieder zijne tent opzoekt. De gezondheidstoestand der troepen en paarden blijft over het geheel genomen zeer gunstig. Men schrijft uit Drenthe aan de Arnh. Crt.: „Onze jagers, een korps van ongeveer 300 man formerende, beginnen „roerig" te worden; geweer en weitasch brengt men in activen toestand en de honden krijgen nieuwèn levenslust. Het wetsontwerp-Gratama c. s. benaauwt de zonen Nimrods niet meer en de groote vraag: „zijn er hazen en patrijzen?" wordt, volgens wandeljagers, zonder geweer enz. natuurlijk, op zeer bevredigende wijze beantwoord. Men zegt zelfs dat er veel patrijzen zijn, en daarom gaat men de jagtcampagne weltevreden te gemoet. Jl. Donderdag werd te Assen voor het kantoor der registratie publiek verkocht ongeveer een dozijn jagtgewere», prijs gemaakt op stroopers. Die geweren waren geen kunststukken, maar vonden toch liefhebbers en de booze wereld zeide: „menig „schiet-iezer" kwam weer ih het bezit van zijn vroegeren eigenaar!" Door elkander bragt ieder geweer op f 1.50. Hoeveel moeite, hoeveel geld heeft het den lande gekost, zulk een geweer magtig te wordenHoe duur kwam het hem te staan, die daarmede een haas het dierbaar levenslicht uitblies? Misschien gaf het antwoord hierop stof tot het schrijven eener interessante jagersnovelle. Een der omstanders bij dien verkoop vroeg: „waarom deed het gouvernement die geweren niet onbruik baar maken?" Twaalf stoopersgewereD, f 20 opbrengende, het gemis van die som op de begrooting zou eens ministers geweten wel niet bezwaren. En die geweren te verkoopeh even voor het openen der jagtMaar wie kan aan alles denken en het publiek is ook zoo wijsneuzig!" Dat ook op onze kusten soms barnsteen aanspoelt, blijkt hieruit, dat de heer W. H. de Wit uit Groningen, tijdens zijn verblijf op Schiermonnikoog, van een eilander eenige stukken daarvan heeft gekocht, waarvan één stuk

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1