1874. N°. 111. Woensdag 16 September. 32 Jaargang. GEMEFJTERAAD. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. Stempeling van in gebruik zijnde Gasmeters. IIELDERSCHE EN YIEIJWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede.9' Ms Verschijnt Dingbdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. ^-ylbonnementsprijs per kwartaal1.30. J franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Zitting van Maandag den 14 September 1874. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden; afwezig met kennisgeving van verhinde- De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per mailboot Voorwaarts, geschiedt den 18 Sept. a. s., na aankomst ring de heeren de Breuk, de Lange en Werendlijn Smit. van trein II (N. Holl. Spoorweg) ten 7 u. 30 min. des avonds. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt, naar aanleiding eener ontvangene circulaire van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, ter openbare kennis dat, ter uitvoering van art, 8 der wet van 8 Julij 1874 [Staatsblad No. 96] tot vaststelling van nadere wettelijke bepalingen betreffende den ijk van gasmeters, door Z. E. den heere Minister van Binnenlandsche Zaken het vol gende voorschrift is vastgesteld «Voor de stempeling van de in gebruik zijnde gasmeters wordt één bijzonder merk vastgesteld, waarvan de stempels aan de ijkkantóren zullen worden toegezonden. De gasmeters worden in den regel ter stempeling aangeboden aan de ijkkantóren of in de daarvoor aan te wijzen lokalen. De ijker, Ohef van dienst, is bevoegd van deze bepaling af te wijken, hetzij a ingeval de meters niet verplaatsbaar zijnb ter vereen voudiging van de werkzaamheden, op verzoek van de belanghebbenden. In het laatste geval heeft de eigenaar der meters zorg te dragen, dat, voor zijne rekening, de hulpmiddelen voor de stempeling en het noodige personeel aanwezig, en de meters geheel gereed zijn om de stempeling te ontvangen. De stempeling geschiedt op dat gedeelte van de buitenkast, dat 't meest in het oog valt of 't best bereikbaar is, niet op liet omhulsel van het tilwerk of op plaatsen, waar het soldeersel het vrije gebruik van beweegbare deelen zou kunnen belemmeren. Na de verw te hebben verwijderd, zoodat het metaal van de kast zigtbaar is, wordt eene plek tin-soldeersel te dier plaatse gedruppeld en daarin, onmiddelijk nadat het soldeersel heeft opgehoudden vloeibaar te zijnhet merk afgedrukt [niet geslagen]. De plek soldeersel moet niet te groot maar vooral niet te dik genomen worden; het soldeersel bestaat ongeveer uit 3 deelen lood en 1 deel tin. Het indrukken van het merk geschiedt door drukking op den stempel met de hand. In geval van snel achtereenvolgend gebruik van den stempel, is, wegens de verhoogde temperatuur van de stift, een los houten drukhandvat aan te bevelen. Van het aantal gestempelde gasmeters wordt in elke gemeente aanteekening gebonden, met opgaaf van de soort [drooge of natte], het aantal lichten, waarvoor zij bestemd zijn, en den naam van den vervaardiger.» Voor zoo veel noodig, wordt in herinnering gebragt, dat de in gebruik zijnde gasmeters tot I Januarij 1880 vrijgesteld zijn van den ijk, mits vóór 1 Januarij 1876 voorzien van een door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen merk, ter aan duiding dat deze overgangsbepaling op die werktuigen van toe passing is. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, den 10 September 1874. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de BEGROOTING DER PLAAT SELIJKE INKOMSTEN en UITGAVEN voor de dienst van 1876, gisteren den Raad is aangeboden en van heden af op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 15 September 1874. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat het EERSTE SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG, dienst 1874, door den Gemeenteraad in zijne zitting van den 14 dezer, is vast gesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren voor een ieder ter Secretarie ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 15 September 1874. L. VERHEY, Secretaris. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Met eenparige stemmen wordt vastgesteld het eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1874, tot een bedrag van f 346.56, waartegen geene bezwaarschriften waren ingekomen. Door den Voorzitter worden, namens het Dag. Best., ter tafel gebragt a. de begrooting voor de gemeente, dienst 1875. waarvan de verschillende hoofdstukken volgenderwijze sluiten Inkomsten. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten f 19115.994 II. Inkomsten van gemeente-eigendommen en be zittingen 562.50 III. Opbrengst van belastingen en heffingen. 144394.17 IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toe vallige baten510. V. Buitengewone ontvangsten70. Totaal f 164652.664 Uitgaven. Kosten van huishoudelijk bestuurf 12850. ii invordering der plaatsel. belastingen 11315. ii onderhoud van gemeente-eigen dommen, enz21737. Kosten der openbare veiligheid en brandweer. 26640. ii ii plaatselijke gezondheids-politie. 120. voor het onderwijs39558. van het armwezen34800. Renten en aflossingen4700. Pensioenen en wachtgelden2931. Andere uitgaven niet tot de vorige hoofdstuk ken behoorende660. Buitengewone uitgaven van allerlei aard 6710.- Onvoorziene uitgaven2631.664 I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII. Totaal f 164652.664 b. de begrooting voor het Algemeen Weeshuis, tot een bedrag van f 15422,89; c. die van het Burgerlijk Armbestuur, ten bedrage van f 10250.— en d. die van de dienstdoende Artillerie-Schutterij, bedragende f 1313.allen in ontvangst en uitgaaf tot een gelijk bedrag. Bij de aanbieding der begrooting geeft de Voorzitter te kennen, dat het Dag. Best. deze raming van ontvangsten en uitgaven met leedwezen aanbiedt. De uitgaven worden door de ontvangsten niet gedekt dan tengevolge van het batig saldo van 't vorige dienstjaar. Voor buitengewone werken kon dus al heel weinig worden uitgetrokken. Voor de gemeente is dat geen verblijdend verschijnsel. Tot onderzoek der aangeboden begrooting splitst zich de Raad, volgens het Reglement van Orde, in 3 afdeelingen, elke onder voorzitterschap van een der leden van het Dag. Best., volgenderwijze: lste afdeeling de heeren Braaksma, Boom, Giltjes, Jelgersma en de Breuk; 2de afdeeling de heeren Maalsteed, van Veen, Hugenholtz, van Kelckhoven en de Lange; 3de afdeeling de heeren Berghuijs, Groen, Janzen en Werendlijn Smit. De vergaderingen der afdeelingen zuilen plaats hebben respeetivelijk op 21, 22 en 23 dezer. De Voorzitter deelt mede dat vanwege den heer Commissaris des Konings in dit gewest is ingekomen de herinnering, dat het verzoek om bestendiging der plaatselijke aceijnsen op 't gemaal en 't gedistilleerd voor 't volgend jaar, vóór 15 Oct. e. k. behoort te worden ingezonden. Er wordt besloten om bedoeld verzoek tegen den bepaalden tijd in te dienen. Op voorstel van het Dag. Best. wordt besloten om de voorstellen tot wijziging van het contract voor de mestverzameling te behandelen in eene volgende vergadering. Voor kennisgeving worden aangenomen de navolgende mede- deelingen des Voorzitters a. Dat, blijkens eene aanschrijving van den heer minister van Binnenl. Zaken, aan den heer J. D. Dietz te Amsterdam vergunning is verleend tot het daarstellen van een droogdok alhier, nabij den Leidam, onder eeuige voorwaarden b. Dat (ter beantwoording eener in de vorige zitting door den heer de Breuk gedane vraag) het bestuur van het Algemeen Wees huls alhier pogingen heeft aangewend om in plaats van een manne- lijken suppoost een vrouwelijke assistente te hekomen, waardoor even goed of beter in het toezigt kan worden voorzien; c. Dat door HH. vischhandelaren in de behoefte aan een geschikt lokaal voor den afslag van visch is voorzien, doordien een huis aan 't Havenplein daarvoor is ingerigt en tevens tot woning voor den commissaris voor den afslag. Ongeveer 80 inenschen kunnen daarin geplaatst worden; en d. Dat, ingevolge het wettelijke voorschrift, door 11. en W. eene inspectie heeft plaats gehad van het Algemeen Weeshuis, de Gemeente-Apotheek, het Ziekenhuis en de Bank van Leening en dat zoowel die inrigtingen als de administratiën in zeer goede orde zijn bevonden. De zitting wordt hierop gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 September. Tegen 1 Oct. a. s. verwacht men de officiëele opgave van hen die bij de lste en 2de expeditie tegen Atsjin eene onderscheiding hebben verdiend. De Pontianak en Bandjermassing arriveerden den 11 dezer te Atsjin; de H3rdrograaf den 13den te Point de Ga 11e (zou den volgenden dag de reis voortzetten), en de Sambas den 14den te Aden. Alles wel. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, kommandant kapt.- luit. ter zee A. Dronkers, keerde heden alhier terug van Hellevoetsluis. De kapt.—luit. ter zee J. YV. Binkes retourneerde jl. Zaturdag avond alhier van Oost-Indië. Den adelborst lste kl. P. C. de Winter, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip de Buffel, werdjl. Zondag middag een prachtig gouden horologie uitgereikt, als zijnde bij het verlaten van het Kon. Instituut voor de Marine nummer één van het studiejaar. Bij deze gelegenheid werd eene groote parade gehouden. Het detachement koloniale militairen, jl. Zondag door de mailboot Conrad alhier aangebragt, is den volgenden dag onder bevel van den luit. der infanterie Lucassen van hier naar Harderwijk overgebragt. Gisteren is per extra trein uit het kamp van Milligen alhier aangekomen een detachement van het 4de bat. 7de reg. infanterie, onder bevel van den kapt, Aeijelts. Dit detachement bestaat uit miliciens, die morgen weder in genot van groot verlof worden gesteld. Op a. s. Vrijdag wordt alhier verwacht het overig deel van genoem 1 bataillon, onder kommando van den majoor Overveld. Met de mailboot Conrad zijn alhier van Oost-Indië aangebragt eenige herten en reeën, bestemd voor Z. M. den Koning. Als passagiers bevonden zich o. a. aan boord van de mailboot Conrad de kapt. der mariniers F. A. van Braam Houckgeest en de officier-machinist G. W. Hardes. Den 28 Julij werd te Batavia, via Pinang, van den militairen, tevens civielen hevelhebber te Atsjin een telegram ontvangen, luidende: «Niets belangrijks voorgevallen. Moe- sapi werd door ons bezet en met geschut bewapend als uiterste punt van onze regter rivierstelling, om den vijand het invaren van koewale Tjangkoel en het ontschepen van vivres daar te beletten en om de versterking op Pasama (Pohama) te beschieten. De gezondheidstoestand is onver anderd. Z. M. de Koning wordt a. s. Zaturdag 19 dezer van het Loo in de residentie terugverwacht. Tot ons leedwezen vernemen wij, zegt het Dagblad, dat de heer J. O. H. Arntzenius, kapt. ter zee, adjudant van Z. K H. Prins Hendrik, te Kissingen aan typhuskoorts gevaarlijk ziek ligt, zoodat het ergste te vreezen is. Het barkschip Florence van Genua, kapt. Pourgelot, van Akyab met rijst naar Bremen, is jl. Zondag op het Bon-Rif te Terschelling verongelukt; slechts één man van het volk is gered. De wedstrijd voor dorschwerktuigen door stoom, paarden en door de hand gedreven, uitgeschreven van wege de vereeniging tot bevordering van den Landbouw in Hollandsch Noorderkwartier, heeft den 7, 8 en 9 dezer in den Anna Paulowna-polder plaats gehad. Een uitgestrekt terrein, zeer geschikt in de oumiddelijke nabijheid van het station gelegen, was daartoe welwillend afgestaan. Aller wegen wapperden vlaggen op het terrein en van openbare en bijzondere gehouwen. Tal van belangstellenden uit verschillende streken van ons land en zelfs uit Engeland bragteu een bezoek aan dezen allerbelangrijksten wedstrijd. Het weder begunstigde het feest nietde zon liet zich slechts enkele malen zien en de regen viel dikwerf in j stroomen neder. De uitslag van de driedaagsche beoor deeling, welke tevens voor bekrooning geldt op de tentoon- stelling, weldra van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Dordrecht te houden, was als volgt: No. 1. j Stoomdorschwerktuigen van 68 paardenkracht, lste prijs aan de machine van Marsall Sons Co., ingezonden door Landré Glinderman te Amsterdam. No. 2 als voren van 4 paardenkracht, lste prijs aan de machine van Marsall Sons Co ingezonden door Landré Glinderman te Amsterdam. No. 3. Driepaards-dorschwerktuigen, lste prijs Wissekerke te Anna Paulowna, 2de Brabant Tool te Wieringen. No. 4. Tweepaards-dorschwerktuigen, lste prijs Wissekerke, 2de Gebr. Verhaag te Steyl (Limburg), 3de J. Kuijper te Winkel. No. 5. Eenpaards-werktuigen, lste prijs Gebr. Verhaag. No. 6. Hand-dorschmachine, 2de prijs J. Peignalt Co. te Amsterdam. Wanmolens, lste prijs Corbetts wanmolen No. 2, ingezonden door Landré Glinderman, 2de wanmolen van Hunt, ingezonden door J. Peignatt Co. Het totale cijfer van aangifte bedroeg 31,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1