1874. N°. 112. Vrijdag 18 September. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: 1H O L E IV P L E IN, K°. 163, Binnenland. HELDERSCHE EN iVIEUWEDIEFER COURANT. ,,Wij huldigen het goede." Yerichijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementiprij» per kwartaal1.30. J franco per poet - 1.65. Prij« der Adverteatiën V»n 14 regel, 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per mailboot Voorwaarts, geschiedt den 18 Sept. a. s., na aankomst van trein II (N. Holl. Spoorweg) ten 7 u. 30 min. des avonds. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 September. Heden morgen is van hier vertrokken een detachement miliciens, die na eenigen tijd onder de wapens geweest te zijn, weder in genot van groot verlof zijn gesteld. Uit Amsterdam is heden morgen mede een detachement miliciens alhier aangekomen. De heer Henri Wieniawski heeft vanwege Z. M. den Koning een uitnoodiging ontvangen tot bijwoning der audities op Zr. Ms. paleis het Loo. (V.) Z. K. H. Prins Alexander, vergezeld van den hofraad Camp en den ordonnance-officier de Ranitz, isjl. Dingsdag ochtend ten 11 u. 30 m. met het Rijnspoor van zijn buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. De Prins werd aan het station opgewacht door H. M. de Koningin, vergezeld van HDr. secretaris en een hofdame. De bevolking van Nederland bestond op den laatsten Dec. 1873 uit 3,715,737 zielen, of 1,835,717 mannen en 1,880,020 vrouwen. Sedert 1829 is de bevolking 1,102,250, of bijna een derde toegenomen. Beroepen te Amsterdam de heer A. V. Hogerzeil, pred. te Arnhem. Bedankt voor het beroep naar Doesburg door ds. Doedes, pred. te Velsen. Door het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers genootschap is het honorair lidmaatschap opgedragen aan den heer J. D. Fransen van de Putte, oud-minister van Koloniën. In de jl. Dingsdag gehouden zitting der Provinciale Staten van Noordholland is tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter vervanging van het overleden lid jhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir van Heilo, gekozen de heer jhr. mr. D. van Akerlaken, lid der Tweede Kamer, met 42 stemmen. Voor zoover bekend is, is in den loop der week van 6 tot en met 12 dezer in deze provincie en wel ln de gemeente Nieuwe-Niedorp, slechts één rund uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeente raad te Amsterdam is tot onderhaven- en dokmeester aldaar benoemd de heer J. W. v. d. Horst, oud-zeekapitein, die niet op de voordragt voorkwam, met 17 stemmen; op den heer v. d. Burg, die No. 1 op de voordragt was geplaatst, zijn uitgebragt 10 stemmeD. Tevens is besloten tot het aangaan van eene leening van 17 millioen tot eene rente van 4t'53ü P- c-» bij een bankier te sluiten. Na negen jaren zal Amsterdam bij gunstig weêr Zaturdag a. s. weder de opstijging van een luchtballon kunnen aanschouwen. Eugène Godard, de beroemde lucht reiziger, is aldaar, en zijn ballon, ten halve gevuld, ligt in het Paleis voor Volksvlijt, voor ieder ter bezigtiging, om in den tuin achter het Paleis op te stijgen, een gebeur tenis, die zeker even als in 1865 duizenden en duizenden zal lokken naar het Paleis en zijne omgeving. Het vullen van den ballon heeft plaats ten 2| ure en de opstijging ten 4 ure des namiddags. De ballon heet le Météore en meet 1200 kub. meter. Zeven personen zullen de reis kunnen medemaken. De criminele kamer van het provinciaal geregtshof te Amsterdam heeft hij arrest van gisteren uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen de beide jeugdige geëmployeerden bij de Rijnspoorweg-maatschappij, die in den nacht van 30 op 31 Mei jl. een wilden zwaan in Natura Artis Magistra den hals omdraaiden, daarop verminkten en een eindwegs met zich voerden. Het hof heeft hen schuldig verklaard aan diefstal bij nacht door meer dan een persoon in de aanhoorigheid van een bewoond huis door middel van overklimming en deswege veroordeeld, elk tot een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden. De gemeenteraad van 's Hage heeft gisteren, na discussie, met 16 tegen 14 stemmen besloten tot plaatsing van het standbeeld van Thorbecke op de Plaats aldaar, en zulks na verwerping met 16 tegen 14 stemmen van het voorstel Mock om aan de hoofdcommissie kenbaar te maken dat de Plaats ongeschikt is en haar bij volharding de plaatsing van het standbeeld in het Huijgenpark aan te wijzen. Het jaar 1874 schijnt rijk te zijn aan bijzonder sterk ontwikkelde gewassen. Zoo is dezer dagen te Polsbroek een aardappel gerooid, die meer dan kilo woog. In de afgeloopen week is te Brielle aanbesteed het bouwen van den noordervleugel van het Asylhet is gegund aan den aannemer van het hoofdgebouw. Als het Asyl voltooid is, zal het 13 verblijven bevatten. Het Utr. Dbl. meldt, dat de heer Richard Hol een uitvoerig werk heeft gecomponeerd voor gemengd koor, solo en orchest. De titel is „de Vliegende Hollander." De tekst is vervaardigd door mr. J. E. Banck. De eerste uitvoering van hot werk zal plaats hebben te 's Hage, bij de inwijding van het nieuwe gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar. De uitslag van de in het district Tiel gehouden ver kiezing voor een lid der Tweede Kamer is, dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren jhr. mr. H. A. ridder van Rappard (candidaat der conservatieven en Catholieken) met 820, .en mr. H. J. Dijckmeester (candidaat der liberalen), met 817 van de 1773 uitgebragte stemmen. Op den heer J. Wolbers (candidaat der anti revolutionairen) waren 124 steramen uitgebragt. De kiesvereeniging Leeuwarden heeft met 31 stemmen den heer de Roo van Alderwerelt candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Er waren echter 30 stemmen op den heer Fransen van de Putte uitgebragt. Sedert eenigen tijd vermiste iemand aan den Hoornschen dijk te Groningen een zijner hennen, die de eijeren scheen weg te leggen. Na eenige dagen zoekens vonden zij het nest in een afgelegen stnk land en tot groote verbazing met niet minder dan 28 levendige kuikens gevuld. De heer Strootman, ingenieur te Assen, heeft een plan ontworpen, tot kanalisatie voor de provinciën Drenthe, Overijssel, Friesland en Groningen met Pruissen, ten einde de belangrijke veenen, die tot hiertoe niet genoegzaam in exploitatie konden gebragt worden wegens gebrek aan algemeene verbinding, in waarde te doen stijgen. Jhr. van Echten zal zich, zoo men verneemt, met de uitvoering belasten en daartoe de vereischte concessie aanvragen. Begunstigd door 't heerlijkst herfstweder en bijgewoond door een massa landlieden en kooplui, ook uit den vreemde had te Meppel jl. Dingsdag de groote jaarlijksche vee- en paardenmarkt bij gelegenheid der kermis plaats, waarop p. m. 700 stuks rundvee en ruim 1000 stuks paarden en veulens waren aangebragt, die met behoorlijken handel tegen de gewone prijzen van den tegenwoordigen tijd van de hand gingen. In rundvee was de grootste vraag naar op kalven staande koeijen, die verhandeld werden tegen f120 a f230; vette golden f 200 a f 270; gusten f 100 a f 210; dito vaarzen f 70 a f 140; melkkoeijen f 80 a f 140; schapen (Drentsche) f 3 a f 7; Friesche dito f 12 af25; paarden gewone soort f 30 a f 150; puike soort werkpaarden f 150 a 350; chais- en koetspaarden f 300 a f 600; jonge paarden f 200 a f 300; veulens f 25 a f 90. Uit het noorden des lands wordt gemeld, dat op de markten in het algemeen eene soort van „malaise" wordt opgemerkt, die nadeelig werkt op den handel en de prijzen van landbouwproducten, rundvee en schapen. Onderschei dene kooplieden in granen verzekeren, dat het moeijelijk valt een vasten marktprijs voor rogge, boekweit, haver, gerst en aardappelen aan te geven, wegens de onbeduidende aanvraag door het buitenland en den weinigen kooplust in het binnenland. Een onmiddelijk gevolg hiervan isstil stand in den gewonen handel van granen, vee en varkens; zoodat men algemeen eene vertraging in de verzending naar het buitenland tegemoet ziet, die hoogst nadeelig werkt op den handel in Nederland, als grootendeels afhankelijk van de expeditie naar buiten. Uit het koloniaal verslag betreffende den toestand van Curayao en onderhoorigheden over 1873 blijkt, dat op ultimo Dec. van dat jaar de bevolking van die kolonie bedroeg te zamen 37,999 inwoners (17,394 van het manne- lijk en 20,005 van het vrouwelijk geslacht), te wetenop Cura9ao 22,345, Bonaire 4146, Aruba 4828, St. Marlin (Nederlandsch gedeelte) 2903, St. Eustatius 1741 en Saba 1936. Naar de gezindten telde men op die gezamenlijke eilanden: 6857 Nederl. Hervormden, 539 Methodisten, 29,558 Roomsch-Katholieken en 1045 Israëlieten. Uit Parameribo wordt van 20 Aug. gemeld: Heden voormiddag, omstreeks 11 ure, is de Marowijne-expeditie, per de koloniale stoomboot Paramaribo, naar het etablissement Albina op reis gegaan. Zij is samengesteld uit 33 personen, i onder welke 4 deskundigen voor de goudindustrie en 14 werklieden. Het overige personeel bestaat, huiten den commissaris van het gouvernement, uit eea geneeskundige, een landmeter, een schrijver, een menagemeester, opzigters, volontairs en bedienden, waarbij in de Marowijne, voor zooveel noodig, nog deskundigen, gidsen en roeijers geën- I gageerd zullen worden. Ten einde een denkbeeld te geven van de voordeelen, die Cayenne nu reeds van de goudindustrie trekt, deelt de Moniteur de la Guyane Franijaise mede, dat 92 staven van aldaar verkregen goud, te Parijs, door den heer L. de St.-Remy, centraal agent van de koloniale banken, aan het kantoor Lyon-Alemand comptant verkocht zijn geworden voor den prijs van 675,000 franken, onder j voorwaarde dat dit kostbaar partijtje gedurende veertien dagen voor het publiek ter bezigtiging zal zijn, en dit wel met het doel om de aandacht op den mineralen ï'ijkdom van Cayenne te vestigen. Aan de Kaap de Goede Hoop is een commissie thans werkzaam met het overzetten van den Bijbel in de Kaffertaai. Zij heeft het boek van Genesis ten einde gebragt, waarvan een proefeditie op de zendingspers te Lovedale zal worden gedrukt. De noodige schikkingen zijn getroffen, om met den druk van het geheele Nieuwe Testament spoedig te kunnen aanvangen. Het springen of barsten van den oliehouder of reservoir eener petroleumlamp ontstaat meestentijds doordat de pit te smal is. Hierdoor blijft een opening in de brandbuis. Zoodra nu de olie voor het grootste gedeelte verbrand is, stijgt ze niet zoo vlot meer op, als de grootte van de vlam zulks vereischt, het gevolg hiervan is, dat de vlam de pit dieper aangrijpt en langs de zijkanten van het katoen in de buis dringt, hetwelk eene verhitting van den brander ten gevolge heeft. Onder het opschrift: „Hollandsche bloemkool te Berlijn," ontleent Sempervirens aan de Deutsche Reich's Offerten-Zeitung het volgende: „Bloemkool werd in de vorige week (1825 Aug.) in fijne en prijswaardige kwaliteit uit Amsterdam hier aangevoerdook uit de omstreken dezer stad (Berlijn) ontving men ze, doch van veel mindere kwaliteit, die dan ook tot veel lager prijzen werd aange boden. De Amsterdamsche (natuurlijk wordt hier Hollandsche bedoeld, die men van Amsterdam ontving) gold 5, 6, 7| tot 10 Sgr. (f 0,30, f 0.36, f 0.45 tot f 0.60) per struik." Men kan dus niet zeggeD, dat men zich te Berlijn voor een koopje aan onze bloemkool vergast? Uit Lissabon meldt men o. a. aan de KI. Crt. „Mij dunkt, er ontbreekt nog veel aan de beschaving van een volk, wanneer het genoegen schept in stierengevechten, en de liefhebberij daarvoor is in Portugal groot. Wel is waar, doodt men den stier niet zooals in Spanje, maar de pijlen, of liever korte lansen, die men het beest in den hals steekt en waar groote vlugheid toe vereischt wordt gaan ongeveer 1 Ned. duim diep en zijn voorzien van weerhaken. Ik zag stieren die er zoo 16 in den hals hadden. Nadat de stier door den ruiter en vechters te voet is afgebeuld, komen er 10 a 12 sjouwerlieden binnen het strijdperk. Deze lieden zijn gekleed in rood buis en korte broek met een groene slaapmuts op, en zij moeten den stier gezamenlijk bij de hoorns vatten en zoo een oogenblik weerloos maken. Een waagt zich vooruit, op het oogenblik dat de stier naar hem stoot, werpt hij zich tusschen de hoorns en omvat die met de armen. Zijn nu zijne makkers vlug bij de hand dan loopt het met een paar schoppen af. Is dit echter het geval niet, dan werpt de stier den man in de hoogte of wel drukt hem tegen den grond of de omheining. Ik zag zulk een man in de lucht werpen, driemaal buitelen en op den rug nedersmakken. Hij bleef voor dood liggen en was gansch blaauw. Drie man droegen hem weg; 't ongeluk wekte geen sensatie; 't was zeer gewoonvoor een Portugees 1" „Het bedelen is in Lissabon een beroep, dat niemand zich schaamt. In de eerste dagen van mijn verblijf, met een Hollandsche dame wandelende, werden wij aangesproken door eene dame met hoed en voile. Ik begreep haar taal natuurlijk niet en toen zij dat bemerkte, zeide zij „argent," „money," en hield de hand op. Ik vond die vraag al heel vreemd in zulk een kleeding. „Waarlijk," merkte de dame die met mij was, aan„er ontbreekt nog maar een parasol aan." 't Was toevallig maar juist; Street's English Hötel in de Rua de Alecrim willende binnengaan, hield ons weder een dame staande met een in zwart laken netjes gekleed jongentje aan de hand en waarachtig zij had de verlangde parasol en vroeg ook een aalmoes." Even na het afdrukken van ons vorig nummer ontvingen wij van een vriendelijke hand onderstaand verslag'. Alhoewel reeds enkele bijzonderheden door ons zijn vermeld, ruimen wij echter met genoegen een plaatsje er voor in. De Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier hield haren derden jaarlijkscheu wedstrijd met laudbouw-werktuigen op 7, 8 en 9 Sept. jl. De wedstrijd werd gehouden op een daartoe welwillend beschikbaar gesteld perceel weiland in de onmiddelijke nabijheid van het station Anna Paulowna van den Ilollandschen spoorweg. De spoorweg-maatschappij trachtte de deelneming aan te moedigen door vrij vervoer toe te staan. Ditmaal stelde de vereeniging zich ten doel belanghebbenden en belangstellenden te doen zien op welke wijze dorschwerktuigen en wanmolens kunnen beantwoorden aan de verschillende feischeri daaraan gesteld, en welke de verbeteringen waren in den laatsten tijd aan deze machines aangebragt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1