1874. N°. 115. Vrijdag 25 September. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: 151 O L E N P L E 11¥, N°. 163. KENNISGEVING. Binnenland. HELDERSCHE EN i\IEUWEDIEPER COURANT. ,,Wij huldigen het goede.' w-'Verschijnt Dingsdag-, Donderdag-en Zatürdag namiddag. Ibonnementsprijs per kwartaal 1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Op verzoek wordt herhaald onderstaande kennisgeving, reeds in Mei 1873 in deze Conrant geplaatst. Helder, De Burgemeester, 21 September 1874. STAKMAN BOSSE. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennisse: Dat sedert eenigen tijd zeer veel vleescb, afkomstig van buiten de gemeente geslagt vee, alhier wordt ingevoerd; Dat, ofschoon dit vleesch niet directelijk als nadeelig voor de gezondheid kan afgekeurd worden, het grootste gedeelte van minder goede hoedanigheid, en veel minder geld waard is dan het goede vleesch, afkomstig van in deze gemeente geslagte runderen. De afschaffing van de plaatselijke belasting op het vleesch en de vermindering van het getal plaatselijke ambtenaren, hebben het toezigt bij den invoer zeer bemoeijelijkt. Ofschoon de Nat uurkeurmeesters reuk, gezigt cn smaak, genoegzame waar borgen opleveren, is het echter minder raadzaam zoogenaamd klein vleesch, rollades of gehakt te koopen of aan huis te laten bezorgen, tenzij het vleesch in tegenwoordigheid worde afgesneden of gehakt. Ten overvloede worden de huismoeders herinnerd dat vleesch geen bleekroode of purperrood e kleur mag hebben, dat het vet hard en talkachtig zijn moet, dat week en waterig vet een slecht verschijnsel is, en dat gezond vleesch vast en veerkrachtig op het gevoel is en den vinger ter uaauwernood vochtig maakt terwijl minder goed vleesch zeer vochtig is. Goed vleesch kan gekookt worden zonder veel zarncn te krimpen en zonder veel aan gewigt te verliezen; slecht vleesch trekt zich bij het koken sterk te zamen en valt dikwijls in stukken. Het i9 raadzaam dat ieder het te koop zijnde vleesch goed onderzoekc en betale volgens de waarde. Helder den 6 Mei 1872. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL, op Woensdag 30 September 1874, 's morgens 10 ure. Punten van behandeling-. Ingekomen stukken. Begrooting. Begraafplaats. HELDER en NIEUWEDIEP, 24 September. Uit goede bron vernemen wij, dat de grondboringen voor het particuliere dok zeer gunstig zijn uitgevallen. Het project van een en ander is zoo goed als gereed en de werkzaamheden zullen binnen zeer korten tijd een aan vang nemen. Wij wcnschen onze gemeente geluk met deze belangrijke onderneming, die zeker baar tot groot voordeel zal strekken. Door de Commissie voor Volksvoordragten alhier zijn dezer dagen uitnoodigingen gezonden aan eenige plaatselijke vereenigingen en bijzondere personen, tot ondersteuning van baar pogen om in liet volgend winter-saisoen weder een vijftal voordragten te doen plaats hebben. Voor de weduwe en kinderen van den gezagvoerder De Bloemenhandel te Parijs. (Slot.) Ik kom nu van de natuurlijke bloemen tot de kunstbloemen. Het is bekend, dat reeds de ouden kunstbloemen maaktenik geloof echter niet, dat de ouden in deze kunstindustrie ook slechts in de verste verte de vergelijking met de Parijzenaars zouden kunnen doorstaan, hoe verre zij ons allen ook in iedere andere kunst mogen overtreffen. Bij de Parijsche bloemenfabricatie zijn slechts weinige mannen aan het werk en aan deze wordt slechts een deel van den arbeid, het uitsnijden der bladeren toevertrouwd, een werk dat veel lichaamskracht vordert. De arbeiders worden in twee klassen verdeeld, in de eigenlijke ouvrières en de zoogenaamde monteuses. De ouvrières vervaardigen de bloemen op een zeer mechanische wijze. Men geeft ieder van haar de enkele bestanddeelen, die ze dan tot een bloem samenvoegen, ongeveer op dezelfde wijze, als de horlogemaker uit de enkele, hem geleverde deelen, het horloge samenstelt. Iedere ouvrière heeft een speciaal vak. De eene maakt alleen viooltjes, de andere alleen vergeet-mij-nietjes, weder eene andere alleen dahlias. Zulk eene ouvrière wordt bij het stuk betaald en verdient dagelijks ongeveer twee francs. Menigeen van haar gelukt het na jaren- langen arbeid een klein etablissement te vestigen, waarin haar vroeger speciaal vak wordt voortgezet. Er zijn te Parijs vele dergelijke kleine werkplaatsen, waarin slechts één soort van bloemen vervaardigd wordt, ja er zijn fabrikanten, die alleen blauwe bloemen, andere die slechts witte bloemen voor de communie, of voor bruidskransen, of stroobloemen voor graven vervaardigen. Zoo doende bereikt men in het maken van ééne soort eene groote volkomenheid, iets wat men vooral bij de rozen ziet. De fabrikanten van rozen rosiers worden weder in zekere klassen verdeeld, van 't Nederl. koopvaardijschip Nederland en Oranje, welk vaartuig wordt vermist, worden liefdegaven gevraagd. We vestigen echter de aandacht er op, dat de opperstuurman en de timmerman van dat schip ook weduwen en kinderen achterlaten, alhier woonachtig, voor wie hulp en bijstand niet minder noodig is. Naar wij vernemen, is het hotel den Burg alhier in andere handen overgegaan. De heeren A. A. Lammers en J. L. P. Lapra alhier, hehben met gunstigen uitslag examen afgelegd als opzigter 3de kl. bij den waterstaat in Nederl.-Indic. Het weder der vorige week was voor de visscherij nog al gunstig. Vele schuiten zijn driemaal naar zee ge weest. Er werden aangebragt circa 22100 tongen, 19 groote en diverse kleinere tarbotten, 995 roggen en 65 wigtjes kleine schol. De prijzen waren, met het oog op de Quatertemper-dagen, enorm hoog, zoo zelfs, dat voor rog tot f 1.05 per stuk besteed werd. Onze visschersvloot bestaat thans uit circa 120 schuiten, cn wel Urkers, Enkhuizers en Volendammers. Deze haven wordt bij voorkeur door ben gekozen, daar do afslag tegenwoordig geregeld gaat en de prijzen steeds boog zijn. Zr. Ms. raderstoomschip 2de kl. Bromo is jl. Dingsdag aan dc scheepswerf van de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, met goed gevolg te water gelaten. Jl. Dingsdag heeft Z. M. de Koning in een bijzonder gehoor ontvangen monsignor J. Crapi, die aan HD. zijne geloofsbrieven als pauselijk internuntius heeft overhandigd. Drietal te Utrecht: ds. M. J. Bouman, te Hoogland; ds. J. H. L. Roozemeijer, te Middelburg en ds. A. H. den Hartog, te Rotterdam. Aangenomen het beroep naar Amsterdam door ds. Steinfort, pred. te Bloemendaal. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Rotterdam, door ds. H. C. Lohr, pred. te Kampen. In de week van 13 tot 19 Sept. heeft zich in Noord holland geen enkel geval van longziekte voorgedaan. Jl. Dingsdag stond voor het provinciaal geregtshof in Noordholland teregt V'. H. Woortman, suppoost in het huis van arrest te Hoorn, beschuldigd van valschheid in onderhandsche geschriften, verduistering van bescheiden en misbruik van vertrouwen. Hij heeft de hem ten laste gelegde feiten voor een deel erkend. Een-en-twintig ge tuigen zijn in deze zaak gehoord. De advocaat-generaal Backer achtte de feiten bewezen en eischte eene correcti- oneele gevangenisstraf van 2 jaren en vier geldboeten, twee a f 50 en twee a f 12.50. De verdediger, mr. Mout- haan, wees op verzachtende omstandigheden en op bet vroeger gunstige gedrag van den beschuldigde. Het hof zal Dingsdag a. s. uitspraak doen. Men schrijft ons van Texel, dd. 24 dezer: „De landbouwer, wiens woning onlangs een prooi der vlammen is geworden, werd voor een paar dagen door een nog grooter onheil getroffen. Terwijl hij bezig was, materieel voor zijn nieuw te bouwen woning te rijden, geraakt hij op hol, met het noodlottig gevolg dat hij daarbij een heen brak, en het andere deerlijk kneusde." van welke eenigen de fijne rozen tot versiering van het haar, de anderen, die tot opsiering der kleederen vervaardigen. In geen enkele stad der wereld wordt deze bloem zoo treffend in de onder- deelen en zoo bedriegelijk gelijkend in haar geheel nagemaakt als te Parijs. Die afzonderlijke bloemen worden dan aan de monteuses gegeven, die cr bouquetten, kransen en versierselen voor hoeden cn kleederen van maken. De inonteuse kan geen bloemen maken, zij behoeft, ze slechts met smaak te groepeeren. Zij wordt niet bij het stuk betaald, maar heeft een vast maundelijksch loon. Een monteuse, die zich door een fijnen smaak onderscheidt, verdient maandelijks van 200 tot 250 francs. Er zijn Parijsche winkels, waarin vele mon teuses werk vinden. Ik heb zulk een werkplaats gezien. Zij is in het bezit van een Duitscher, aan wiens vriendelijke voorkomendheid ik menige opmerking over dezen tak van industrie te danken heb. Men kan zich niets bevalligers voorstellen, dan een groep jonge meisjes, die met hunne fijne geoefende vingers de bloemen tot schilderachtige bouquetten en rijk gekleurde kransen vlechten. Ik werd aan de geliefde tweede gemalin van onzen grooten dichter herinnerd, aan Christiane Vulpius, die voor hare kennismaking met hem, zooals bekend is, haar levensonderhoud vond door het ver vaardigen van kunstbloemen, en die hem onder anderen de schoone gedichten „Der neue Pausanias" en de „Metamorphose der Pflanzen" ingaf. De uitvoer van Fransche kunstbloemen beloopt in één jaar meer dan 30 millioen francs. Den meesten aftrek vinden ze in Amerika, Engeland en Duitschland. Zonderling is het, dat deze onechte kinderen van Flora ook in Zuid-Amerika zeer gezocht zijn, waar toch de natuur in ieder jaargetijde de heerlijkste bloemen voortbrengt. De klanten in de Zuid-Amerikaansche lauden verlangen gewoonlijk aan de kunstbloemen den eigenaardigen geur der natuurlijke bloemen. De bladeren der eersten worden daarom met een uittreksel van In den avond van jl. Zatürdag is in den Ruigenweg, gemeente Zijpe, waarschijnlijk door onvoorzigtigheid van een der bewoners, de ten vorigen jare geheel nieuw gebouwde hofstede van mevrouw de wed. Koelman, bewoond door den landman Harmeijer, tot den grond toe afgebrand. De be woners hebben niets van hun goed of ameublement, naau - welijks hun leven kunnen redden. Voor zoover bekend is was liet gebouw tegen brandschade verzekerd. Men meldt uit AvenhornWerden er in bet vorig jaar voor de dorpen Avenhorn en Grosthuizen een tweetal flinke scholen gebouwd, ieder met eene zeer goede onderwijzers woning, ook de derde school in deze gemeente, voor het dorp Scharwoude, zal eerlang verandering moeten ondergaan. Vooreenigen tijd afgekeurd door den districts-schoolopziener mr. J. G. A. Faber, wegens onvoldoende ruimte en gebrekkige inrigting, moet men zich tegenwoordig in die school behelpen met bij beurtwisseling een deel der school gaande kinderen toegang te verleenen. Een gerucht wil, dat nog vóór 1 Jan. 1875 8 meter in de lengte zal bijge bouwd worden aan de tegenwoordige school van 9 meter lengte. In het belang van het onderwijs is het te hopen, dat dit uitzigt bewaarheid zal worden, hoewel er met het oog op den vergevorderden tijd van het jaar weinig hoop op schijnt te bestaan. - De regtbank te Hoorn heeft voor de vaceerende plaats van kantonregter opgemaakt do navolgende aanbeveling, 1. mr. P. G. Ten Zeldam Ganswijk, regter te Hoorn; 2. mr. J. P. Huyser, kantonregter te Medemblik en 3. mr. F. Uijttenboogaart, grillier bij het kantongeregt te Zaltbommel. Aan de beschrijving der luchtreis met de Météore, door den heer J. Elias Hacke, voorkomende in de Kl. Crt., worden nog de volgende regelen ontleend: „Maar nu, nu wij den met vreugde begroetten vasten grond weer onder de voeten en elkander blijde de hand gedrukt hebben, herinnert ons de door den wind heen en weer gedreven ballon, die met een geweld klappert, als ware hij toornig dat de ijzeren hand van het anker hem aan de aarde houdt, nadat hij zoo even nog in volle vaart door de lucht was gesneld, dat wij hier moeten handelen, in de eerste plaats hulp gaan halen. Zoo goed wij zien kunnen, loopen wij het weiland uit naar de naastbij gelegen boeren woning en behoeven de menschen niet op te kloppen, daar de geheele familie reeds op de werf geschaard staat. Eenig- zins anstig zien zij ons aan, terwijl ons uit hunne vragen blijkt met wat voorgevoel de hoer den ballon heeft zien aankomen Hij was in huis en had in de weide de koeijen en paarden zoo onrustig door elkander hooren loopen, dat hij toch eens moest gaan kijken wat er aan de hand was. Daar had hij den ballon zien aankomen en wist nu in het geheel niet meer wat hij er van denken moest. Hij had den ballon duidelijk door de lucht hooren gonzen en gedacht, dat het einde der wereld nabij was. Spoedig laten ze zich evenwel overtuigen, dat wij niet anders zijn dan gewone stervelingen en zijn volkomen bereid ons te helpen. Van tijd tot tijd komt er nog een bij, zoodat wij ten laatste zoo wat een 12tal personen bijeen hebben, mannen en vrouwen, om ons te helpen. En nu is er voor ons ruimschoots gelegenheid tot lagchen. „Zoo'n aorige kerel he'k nooit ezien," zegt hoofdschuddende die der laatste» verzadigd, de bladeren der roos met een uittreksel van rozen, enz. Een handelwijze, die, het zij ter loops gezegd, ook de ouden reeds kenden. Onder de stoffen, waarvan kunstbloemen vervaardigd worden, is een bepaald soort fluweel, dat, zooals ik gehoord heb, bijzonder goed in Duitschland gemaakt wordt en dat men d.in ook van daar ontbiedt. Uit Duitschland krijgt men ook voor het grootste gedeelte de veêren, waarvan men eveneens kunstbloemen maakt. Deze veèren worden te Parijs geverwd, en verder naar het doel, waartoe zij moeten dienen, verschillend behandeld. Behalve deze geverwde veêren, maakt men ook gebruik van de van nature bont gekleurde uit de tropische lauden. Er zijn ouder de Parijsche bloemenfabrikanten verscheidene Duitschers. Vroeger waren zeer vele Duitsche meisjes in de bloemenfabrieken werkzaam. Sedert den laatsten Duitsch-Franscheu oorlog is dat echter veranderd, zoodat tegenwoordig de Duitsche meisjes weinig vertegenwoordigd zijn in de werkplaatsen te Parijs. Ik heb verscheidene jaren geleden een Duitscher leereu kennen, die in de nabijheid van Parijs een fabriek van lederen bloemen bezat. De daar gemaakte bloemen waren zeer smaakvol en dat zij uitmuntten door zeldzame soliditeit, spreekt van zelf. Verscheidene knolgewassen worden evenzoo gebruikt om er kunstbloemen van te makeu, die men dagelijks op de Parijsche straten ziet. Bozen en dahlias uit aardappelen, tulpen en asters uit witte rapen gemaakt en naar de natuur geverwd, vinden hunne koopers onder de armere volksklasse. Deze bloemen geven het voordeel, dat zij eerst tot genoegen van de oogeu dienen en dan als groente verorberd kunnen worden. Zij vereenigen het aan gename met het nuttige en onderscheiden zich daardoor van een andere soort van kunstbloemen, de rethorische namelijk, die op het politieke spreekgestoelte gemaakt worden en waarbij men op geen vau beide eigenschappen kan roemen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1