Benoemingen, enz. STATEX-GEXERAAL. B u i te n 1 a n d. Frankrijk. helft van Dec. in den heeten aardgordel duurde en dat oen die dames reeds zooveel hersteld waren, dat zij te Port-Saïd dagelijks gingen wandelen uit louter levenslust, dan is er voor mij geen twijfel, dat die gunstige toestand aan de uitstekende voeding te danken was/' De gezagvoerder Bradley van het stoomschip Mathew Cay, rapporteert den 8 dezer, den gezagvoerder en 8 man van het Nederl. barkschip Henriette Maria, bestemd van Quebec naar Amsterdam, opgenomen te hebben bij Magdalena eiland. Het schip was vol water en vijf man der ekwipage met den stuurman waren met de sloep omgeslagen toen zij poogden te landen, en zijn waarschijnlijk verdronken. De gezagvoerder en vier man der ekwipage van het Nederl. schip zijn van Sidney (A.) weder naar het wrak vertrokken. Gisteren was het 35 jaar geleden, dat de spoorweg AmsterdamHaarlem geopend werd, de eerste in Nederland. Ds. G. de Vries van Heijst, te Alkmaar, komt voor op het viertal bij de Eemonstr. gemeente te Oude-Wetering. In de jl. Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Schagen is de gemeente-begrooting voor het jaar 1875 in ontvangst en uitgaaf op eene som van f 19,548.24| vastgesteld. De raad heeft besloten de jaar wedde van den secretaris te verhoogen mét f 150 en alzoo te brengen op f 450 en hem voor het werk aan den burgerlijken stand verbonden f 50 meer, dus te zamen f 700 toe te kennen. Door deze verhooging van bezoldiging, vervalt het genot van de emolumenten, die voortaan ten voordeele van de gemeente in de gemeentekas gestort en verantwoord zullen worden. Aan den gemeente-veldwachter te Schagen is, voor zijne buitengewone dienstprestatie bij gelegenheid van het feest alhier op 12 Mei, de kermis enz. eene gratificatie van f 50 uit de gemeentekas toegekend en aan de Schager harmonie-kapel is voor het jaar 1875 f 100 toegestaan. Jl. Dingsdag is te Noordscharwoude tot hoofdonder wijzer benoemd de heer W. Dorsman, hulponderwijzer te Nieuwenhoorn. Voor de vervulling dezer vacature hadden zich 42 sollicitanten aangemeld. De tractementen der beide hoofdonderwijzers en van den hulponderwijzer te Oude Niedorp zijn bij raadsbesluit van den 18 dezer elk wederom verhoogd met eene jaar- lijksche toelage van f 50. De gemeenteraad te Hoorn heeft besloten de Ooster poort te behouden en te restaureeren. Bij de beraadslagingen verklaarde de heer van Akerlaken, dat zijns inziens de gemeente f 500 of der geraamde kosten voor de restauratie behoorde toe te staan, en in geval van bezwaar daartegen verklaarde hij zelfs geneigd te zijn, die f 500 uit eigen middelen te voldoen. Naar men verneemt, zal te Hoorn als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer door de liberale partij worden gesteld mr. G.deVries, afgetreden minister van Justitie. Den 1 Oct. a. s. zal te Hoorn een school geopend worden tot opleiding van hoofd- en hulponderwijzers, met een rijkssubsidie van f 250 's jaars. Vier onderwijzers, zoo voor aardrijkskunde en Nederlandsche taal als voor natuur kunde en natuurlijke historie, geschiedenis, rekenkunde en vormleer, zijn reeds benoemd, terwijl die voor opvoedkunde en zang nog benoemd moeten worden. De raad der gemeente Blokker heeft den hulponderwijzer G. Tijm eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor zijne diensten, en hem daarenboven eene gratificatie van f 50 geschonken. Te Monnickendam zal de aldaar bestaande gasfabriek, in 1857 gebouwd, met bergplaatsen, smederij en daarbij behoorenden gashouder, leidingen, pijpen, gasmeters en gereedschappen, den 15 Oct. a. s. in publieke veiling worden gebragt. Tot hoofdingelanden van den polder Oostzaan zijn verkozen de heeren C. Rogge Jr., te Zaandam, en P. Bind, te Oostzaan. Met de heeren G. Verschuur en A. baron de Vos van Steenwijk is Godard jl. Donderdag namiddag, even vóór half vijf ure, in zijn ballon „le Météore" uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam opge stegen. Wederom woonde een zeer talrijke menigte het eigenaardige en hier te lande zoo zeldzame schouwspel bij. De Fransche en Nederlandsche vlaggen werden, onder het gejuich en het gewuif der menigte, door de reizigers gezwaaid. Zeer langzaam verwijderde de ballon zich uit het gezigt. Mad. Godard heeft gisteren het volgende telegram ont vangen, geteekend door de heeren de Vos van Steenwijk en Verschuur: „Een prachtige reis is door ons gemaakt. Ten vijf uur drie minuten zweefden wij over zee; ten zes ure twintig trokken wij over het eiland Urk en bereikten de noordelijke kust van de Zuiderzee bij den vuurtoren van Remaer ten zes uur vijftig minuten, onder de levendige toejuigingen van de personen die in het veld waren bijeengekomen, trokken wij naar en door de provincie Groningen. Ten 9.20 zijn wij zeer gelukkig bij Zuidbroek nedergedaald. Wij wenschen onzen bekwamen en intelli- genten loods door de lucht van harte geluk .met dezen uitslag." De heer Godard heeft aan zijn vrouw uit Groningen geseind dat de reizigers daar het ontbijt gebruikten en gisteren avond te 9.35 per rijnspoor te Amsterdam terug kunnen worden verwacht. De bewoners van Urk, die den heer Godard in den avond over hun eiland zagen zweven, staken in der haast de vlaggen uit en maakten andere toebereidselen om de reizigers eene gulle ontvangst te bereiden, indien zij op Urk mogten nederdalen. Zij werden echter in hunne verwachting te leurgesteld. Misschien zal het velen onbekend zijn, dat van den burgemeester van der Werff nog een nazaat bestaat. Het is de heer N. J. van den Worm, burgemeester van het eiland Schiermonnikoog, die van moederszijde van Leidens burgervader afstamt. Hij is door de feestcommissie tot viering van het beleg en ontzet van Leiden uitgenoodigd tot bijwoning der op 3 Oct. te houden feesten. De gouden gedenkpenning, indertijd aan den burgemeester van der Werff uitgereikt en in 't bezit van den heer van den Worm zal dan mede bij de andere voorwerpen, op het beleg betrekking hebbende, worden tentoongesteld. Onder de jl. Zaturdag van Rotterdam naar New-York vertrokken passagiers met de stoomboot Galand, kapt. Deddes, bevonden zich o. a. 22 geestelijke zusters uit het klooster te Paderborn, die in de Nieuwe Wereld een klooster zullen stichten, ten einde daar rustiger dan nu in Duitschland hare geestelijke roeping te vervullen. Het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de spoorbrug over de Maas te Rotterdam, waarvan de aanbesteding op 3 dezer heeft plaats gehad, is toege wezen aan de minste inschrijvers, zijnde de firma Cail Go. te Parijs, vertegenwoordigd door de firma W. Hoven z. aldaar, voor de som van f 872,000. Te Alblasserdam heeft eene vrouw haren man met een bijl twee ernstige wonden aan het hoofd toegebragt. Die vrouw is den volgenden dag gevankelijk naar Gorinchem overgebragt. De arrondissements-regtbank te Utrecht heeft jl. Don derdag de negen ingezetenen uit de gemeente Mijdrecht, die tegen het gemeentebestuur luidruchtige demonstratiën hadden gehouden, tengevolge van het raadsbesluit tot afschaffing der kermis, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen. Uit Vlissingen meldt men dd. 23 Sept. aan het U. D. „Gisteren is hier eindelijk weer eens een stoomschip binnen gekomen, dat in onze prachtige, maar helaas tot heden bijna altijd ledige havens heeft gelost. Het was de Orconera, geladen met ijzererts, bestemd naar Duitschland; het zal dezer dagen wederom met spoorstaven geladen van hier vertrekken. Het behoort aan de firma de Grooff. Door dezen laatste, secretaris der Maatschappij tot exploi tatie van terreinen te Vlissingen, is dezer dagen een groot plan ingediend bij den raad tot bijbouwing eener nieuwe wijk aan de noordzijde der stad, nabij de stationsbrug. Dit plan omvat het bouwen van verscheidene breede chaussées, elk van twee rijen boomen voorzien, die allen uitloopen op eene rotonde in het middelpunt der wijk aangelegd; verder de aanleg van een park aan de noordzijde der nieuwe stad; het aanleggen van een grooten rijweg, enz. De Maatschappij biedt den gemeenteraad aan den kosteloozen afstand van grond, benoodigd voor den aanleg der straten en pleinen, mits de gemeente voorzie in de rioleering, bestrating en verlichting. Met belangstelling zien wij de debatten over dit voorstel in den gemeenteraad te gemoet. Het fraai ontwerp van het plan en het hooge belang, dat de gemeente daarbij heeft, maken het zeer verklaarbaar dat de beslissing van den gemeenteraad met de meeste belangstelling wordt verbeid. Naar ik vermeen, zullen weldra plans van de nieuwe stad in den handel verkrijgbaar worden gesteld. De ligging der terreinen is uitstekend in de onmiddellijke nabijheid van havens, kanaal en stations. Het eenige bezwaar, dat men er misschien tegen zou kunnen hebben, is dat de afstand der nieuwe en oude stad betrekkelijk nog al groot zou zijn en dus dat enkelen bevreesd zouden zijn, dat hun perceelen in de oude stad er door in waarde zouden verminderen. Ik voor mij geloof echter, dat de uitbreiding, in plaats van de waarde der bestaande perceelen te verminderen, deze eerder zal doen stijgen, zelfs al werd de oude stad door de nieuwe geheel overschaduwd, terwijl ik bovendien bevreesd ben, dat als de handelaren, die zich hier willen vestigen, geen huizen vinden, die meer in de nabijheid gelegen zijn van de havens dan de woningen binnen de gemeente, liever Middelburg zullen kiezen als plaats voor hun domicilie en zich bepalen tot het houden hunner kantoren alhier. Volgens het voorstel van L. de Grooff c. s. zal iedereen hier een goede woning vinden in de onmiddellijke nabijheid van de havens. Met I Oct. zal waarschijnlijk (als dan de dam tusschen kanaal en marinedok zal zijn doorgestoken) door den heer Alberts een stoombarge in dienst worden gesteld tusschen Middelburg en Vlissingen. Er zullen aanlegplaatsen zijn te Vlissingen, Souburg, Abeele en Middelburg, en de vaart zal 5 maal per dag v. v. worden afgelegd. De prijs is zeer matig gesteld: 1. kl. 20 ct. en 2 kl. 15 ct., en aangezien het station van de spoor nog al ver van de stad is verwijderd, zal menigeen liever aan de Tonnenbrug binnen de gemeente in de barge stappen dan naar het station wandelen. De roodvonk-epidemie vermindert in hevigheid en niettegenstaande er nog altijd enkelen aan deze ziekte bezwijken, (de laatste week drie) wordt het aantal aange tasten steeds geringer. Onder eenige scheepsjongens, van hier gezond vertrokken, heeft zich bij hun aankomst te Helvoetsluis roodvonk geopenbaard, tengevolge waarvan Vlissingen gedurende eenigen tijd niet door de marine zal mogen bezocht worden." Op de jl. Donderdag te Zwolle gehouden paardenmarkt waren pl. m. 750 stuks aangevoerd. Deze markt kenmerkt zich gewoonlijk door ruimen aanvoer van veulens en jonge graspaarden, terwijl paarden van weelde en vooral werk paarden ruim ter markt waren. Men noteerde bij vluggen handel: luxe-paarden f 500 a 700; 1ste werkpaarden tot f 400, 2de soort f 180 a 300, 2jarige f 175 a 300, veulens f 80 a 140, magere paarden en bestemd voor de slagtbank f 50 a 120. Het verzoek om gratie door de veroordeelden, gesteund door een adres der voornaamste ingezetenen, in zake de ongeregeldheden op den avond en in den nacht van het krooningsfeest teAkkrum, is afgewezen, zoodat onderscheidene personen een geruimen tijd in de gevangenis zullen moeten doorbrengen. Een tweede aardappeloogst in 't zelfde jaar, van het zelfde land, is te beurt gevallen aan den landbouwer A. Heite, te Wanneperveen; het tweede gewas was verbouwd met St. Jan en is flink van stuk. Uit de Kaap de Goede Hoop wordt gemeld, dat de goudvelden productiever worden; er was een stuk goud gevonden van zeven pond en vier ons. Op de diamant velden gaat weinig om, een tien karaats zwarte diamant is gevonden, die wegens zijne zeldzaamheid van groote waarde wordt geacht. De Romeinsche correspondent van de N. Rott. Crt. schrijft o. a. „Nu wij toch over Sicilië spreken, wil ik u een feit vertellen, dat een eigenaardig licht werpt over het karakter der bandieten van dat zonderlinge land. In den nacht van den llden werd tusschen Vallelunga en Alia, vlak bij Fontana Murata, de diligence uit Caltasinetta door een dozijn welgewapende roovers aangehouden. Al de passagiers moesten uitstijgen en, op straffe van onmiddelijken dood, plat op den grond gaan liggen, ten einde zich in dat postuur bedaard van alles te laten berooven. Nu was er onder hen een kanunnik. Naauwelijks hadden de bandieten dien bemerkt, of zij haastten zich om hem te doen opstaan; vervolgens naderde de hoofdman hem met allen eerbied en verzocht hem zijn heiligen zegen over de bende. De arme pater, die aan al zijn leden beefde als een riet, kon geen woord uitbrengen. De angst had hem de tong vastgesnoerd, maar de roovers dachten, dat het onwil was, en daarom legde de hoofdman, zonder verdere pligtplegingen, zijn karabijn op den ongelukkige aan en sprak laconisch„zegen ons, of sterf!" Deze woorden gaven den kanunnik op eens zijn spraakvermogen terug, en, met al de zalving die in hem was, zegende hij de schurken. Deze gingen daarop aan het werk, blijkbaar met verruimde borsten. Een voor een werden de reizigers uitgeschud, de kanunnik zoo goed als de rest; ook hij moest zijn horologie en zijn beurs afgeven. Die operatie verrigt zijnde, namen de bandieten afscheid, lieten de diligence verder trekken en verdwenen in het bosch, met de kalme voldoening van lieden, die na een goed volbragt dagwerk huiswaarts keeren." Z. M. de Koning heeft den heer mr. W. H. Dullert benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer gedurende het aangevangen zittingjaar. Eerste Hamer. Zitting van Donderdag 24 September. Het adres van antwoord op de troonrede is, zoowel wat de algemeene strekking als wat de bijzondere paragrafen betreft, met algemeene stemmen aangenomen. Geen der onderdeelen, ook niet paragraaf 8, over het onderwijs, heeft tot eenige discussie aanleiding gegeven. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 24 September. De heer Dullert heeft het voorzitterschap met eene redevoering aanvaard. „Zal deze zit ting," zoo vroeg hij, „vruchtbaarder zijn dan de afgeloopene? De troonrede geeft uitzigt dat de Kamer geroepen zal worden over velerlei takken van wetgeving te beraadslagen. Als wij die taak met ijver en lust en onder handhaving van den vrijzinnigen geest onzer grondwettige instellingen aanvaarden, dan mogen wij ons vleijen, dat er veel goeds en nuttigs tot stand kan komen, en dit te eer, omdat, al mogt er verschil van gevoelen bestaan, wij allen overeenkomen in liefde voor het vaderland en gehechtheid aan onze instellingen." De heer van Asch van Wijck is in deze zitting beëedigd en heeft zitting genomen. De voorzitter doet mededeeling van de onderscheidene ingekomen wetsontwerpen, meerendeels reeds bekend en de overigen van onder geschikt belang, zoomede van vele regeringsbescheiden en konink lijke besluiten, waaronder dat waarbij de minister van Financiën gemagtigd wordt op nader te bepalen dag de Staatsbegrooting voor 1875 in te dienen. Er wordt bepaald, dat dit plaats zal hebben Zaturdag namiddag ten 3 ure. Daarna zijn de afdeelingen getrok ken, welke overgaan tot benoeming van hare voorzitters en onder voorzitters en van vijf leden voor de commissie tot het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede. Tot voorzitters zijn gekozen de heeren Lenting, Schimmelpen- ninck van der Oye, Wintgens, de Bruijn Kops en Blussé; tot onder-voorzitters de heeren Eutgers van der Loeff, van den Berch, C. van Nispen, Wybenga en Gevers Deynoot; tot leden der com missie de heeren van Loon, Nierstrasz, Begram, Mackay en Jonckbloet. Het zeepontwerp-van Delden is door den minister van Financiën ingetrokken. De hertog van Argyll heeft een Schotschen hazewind hond, die hem reeds meer dan 150,000 fr. aan prijzen bij hondenwedloopen heeft opgebragt. Dit dier, bekend onder den naam van Blue boy en bij de liefhebbers beroemd, is thans naar Parijs overgebragt, alwaar de hertog een wedloop organiseert van Siberische, Noorweegsche, Schotsche en Hongaarsche hazewinden. Als eene bijzonderheid wordt door de Fransche bladen medegedeeld, dat op het oogenblik in Frankrijk elf mis dadigers de voltrekking van het tegen hen uitgesproken doodvonnis verbeiden. De scherpregter Roch moet deze week bijna dag aan dag per spoortrein reizen om in de verschillende departementen zijne vreeselijke taak te vol brengen. De jongste avontuurlijke luchtreis van den heer Durnof geeft den Événement aanleiding tot het verhaal van eenige interessante bijzonderheden omtrent vroegere reizen, welke zeker niet zoo algemeen bekend zijn. Het blad verhaalt o. a.: Arban, een beroemd Fransch luchtreiziger, bevond zich in 1846 in nog vreeselijker omstandigheden dan Durnof. Hij had tegen den 8 September eene opstijging aangekon digd te Triëst. Te vier uur in den namiddag was niet alleen de ballon nog niet gevuld, maar het was te voorzien, dat de opstijging, door een ongeval aan de gaspijpen, nog geruimen tijd zou duren. Het publiek begon ongeduldig te worden, te mompelen en te dreigen. Te 6 uur ontstond een vreeselijk geschreeuw; men verbrak de touwen, waar mede de omtrek was afgesloten en beleedigde den ongeluk- kigen luchtreiziger op grove wijze. Arban besloot, het kostte wat het wilde, te vertrekken; hij hechtte zijn bootje aan den ring van den ballon, maar deze

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2