DRIE GULDEN BELOONING ADVERTENTIËN. EenTÖSGMElVSCH, Amerika. INGEZONDEN. Beweg-ing-en van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 Julij 1874. Stoomvaart-Berigten. Burg-erïijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. HOORNSCHE MARKT van HEDEN. ff ff ff ff ff was nog niet gevuld en had geen kracht genoeg om die zwaarte op te voeren. Intusschen werd het ongeduld van het gepeupel al grooter en barstte eindelijk in een ijselijk geschreeuw uit. De verontwaardigde en wanhopige luchreiziger maakte zijn bootje los, hield zich aan den ring vast en steeg zonder anker of hulptouwen statig naar boven. Op dit schouwspel veranderen zijne beleedigers in bewonderaars; zij staan verstomd en bewonderen de vermetelheid van een man, die hen met eene hand zit te salueren, terwijl zijn andere krampachtig het touw omknelt, waarop hij schrijlings nederzit. In zulk een vreemdsoortig voertuig heeft Arban het ongeluk in een hevige luchtstroom te geraken, die hem naar de Adriatisclie zee drijft. Men volgt hem langen tijd met verrekijkersmen zendt sloepen en booten af om hem te volgen. Alles te vergeefs. De ballon verliest zich weldra in de nevelen van den horizon. De vrouw van den ongelukkigen Arban, aan den vreeselijksten angst ter prooi brengt den geheelen nacht door op het buitenste haven hoofd van Triëst. Niemand kan haar daarvan verwijderen. Met woeste blikken en geopenden mond staart zij onop houdelijk naar het punt aan den hemel, waar haar echtgenoot is verdwenen Arban intusschen, zich stevig aan zijn koord vasthoudende zweeft gedurende twee uren boven de Adriatische zee. Weldra daalt de ballon op de wateren; te acht uur des avonds is de reiziger bijna geheel buiten kennis, terwijl de zwevende ballon hem van de eene golf in de andere plonst. Te elf uur zijn zijne krachten uitgeput; de worsteling had te lang geduurd. Zeker ware hij op dit oogenblik verloren geweest, indien niet onverwachte hulp was komen opdagen. Twee moedige visschers, Francesco Salvagno en zijn zoon, bemerkten het gevaar, waarin Arban verkeerde; met ver dubbelde riemslagen roeiden zij naar den zwevenden ballon en namen den halfdooden luchtreiziger in hun scheepje op. Eenige jaren na dit vreeselijk drama deed Arban weder een luchtreisditmaal steeg hij te Barcelona op en zweefde voort in de rigting der Middellandsche zee. Daar is hij voor altijd verdwenen en sedert sprak niemand meer van dien martelaar der luchtscheepvaart. Duitscbland. In Meeklenburg doet zich het sedert lang ongewone verschijnsel voor, dat dit jaar niet alleen de landverhuizing naar Amerika, welke soms naar eene volksverhuizing begon te gelijken, bijkans heeft opgehouden, maar dat zelfs het getal der uit Amerika teruggekeerde gezinnen thans dat der vertrekkende heeft overtroffen. Oostenrijk. De Noordpool-reizigers zijn gisteren te Weenen aange komen, en door vertegenwoordigers der militaire magt en der burgerij, door talrijke deputatiën van corporatiën en door een ontelbare volksmenigte met geestdrift ontvangen. Zij zijn stapvoets de voor hunne ontvangst versierde straten doorgereden, onder de onophoudelijke toejuichingen der digt zamengedrongen volksmenigte. Heden wordt te hunner eer eene feestelijke zitting gehouden van het geografisch genootschap, die door den Kroonprins als beschermheer zal worden bijgewoond. Zweden en Noorwegen. Een Noorsch blad verhaalt de volgende wonderbaarlijke gebeurtenis. De kapitein der schoener Amazon, van Stavanger, onlangs te Bergen aangekomen met eene lading zout, rapporteert, dat hij het Engelsche Kanaal door zeilende, op ongeveer 12 geografische mijlen van de Engelsche kust, door zijnen telescoop meende iets in zee te zien drijven. Hij veranderde zijnen koers en ontwaarde spoedig eene kleine boot, waarin een knaap vast lag te slapen. Toen een stukje hout in de boot geworpen werd schrikte de knaap wakker, en toen men hem eene lijn toegeworpen had kon hij zich die nog om het ligchaam bevestigen, maar viel hij daarop in zwijm. In de boot werd niets anders gevonden dan een bijbel en een paar roeispanen. Tot zijn bewustzijn en eenigzins tot krachten teruggebragt zijnde, vertelde de knaap dat hij een Engelsch- man en 15 jaren oud was, en dat 1 ij aan het strand in zijnen bijbel had zitten lezen, toen eenige zijner makkers hem kwamen plagen over de wijze, waarop hij zijn vrijen tijd besteedde. Om aan hun spot te ontkomen was hij in de boot gegaan, alwaar hij voortgelezen had, totdat hij plotseling had ontdekt dat zijne makkers het touw, waaraan de boot bevestigd was, hadden losgemaakt, zoodat hij op de ebbe afdreef. Hij poogde te roeijen, maar worstelde vruchteloos tegen wind en water er kwam een mist op, en spoedig was het land uit het gezigt. Na verscheidene uren viel hij van uitputting in slaap, en de slaap was zijn eenige heul gedurende de drie dagen en twee nachten van honger, koude en eenzaamheid, welke hij in zijn schuitje doorbragt alvorens gered te worden. Het blad deelt den naam van den knaap of van zijne ouders niet mede. De kapitein der Amazon heet Thomsen. De opstand te New-Orleans kan volgens de laatste telegrammen voor het oogenblik als geëindigd worden be schouwd, doch het gebeurde heeft op nieuw de oogen geopend voor de bestaande toestanden in de Zuidelijke Staten, die alleszins de aandacht verdienen. Het oproer van de blanken te New-Orleans is geen op zichzelf staand feit, maar de uitbarsting van eene lang verkropte woede, eene openbaring van den rassenhaat, die in alle Zuidelijke Staten voortwoekert en waarvan men in de toekomst het ergste kan verwachten, wanneer de wetgeving in de afzonderlijke Staten en die der Unie magteloos blijkt om de bestaande wanverhouding te verbeteren. Te Amsterdam is in de vorige maand een nieuwe brandweer in dienst gesteld. Het personeel bestaat uitsluitend uit bezoldigde personen, die zich aan de zaak geheel en al hebben te wijden en ieder oogenblik gereed staan om op 't eerste sein hun hulp te bieden. Keeds hebben zij onderscheidene malen blijken gegeven van geoefendheid. 't Is voor minder groote gemeenten zeker niet mogelijk op 't voetspoor van Amsterdam zulk eene kostbare regeling van het brandwezen tot stand te brengen. Maar wel is de reorganisatie, die daar heeft plaats gehad, onzes inziens, een wenk voor andere gemeenten, om maatregelen te nemen, ten einde bij voorkomenden brand op afdoende wijze het gevaar te keer te gaan. De onlangs plaats gehad hebbende brand aan de Binnenhaven heeft blijkbaar getoond, dat er bij onze brandweer nog heel wat te verbetereu valt. Men merkte op dat vele personen weinig bedreven heid betoonden in de behandeling der brandbluschmiddelen. En hoe kan dit ook anders als men nagaat, dat het personeel bij onze gemeente-spuiten zoo weinig gelegenheid heeft zich te oefenen, 't Is waar, art. 11 der „Verordening op het beheer en behandelen der brandbluschmiddelen in de gemeente Helder," vastgesteld 9 Februarij 1858, schrijft o. a. voor, dat minstens eenmaal'sjaars iedere spuit zal worden beproefd, bij welke gelegenheid zoovele manschappen als door den opperbrandmeester noodig worden geacht en die tot die spuit behooren, moeten opgeroepen worden. Aan dit voorschrift wordt nu wel voldaan, maar, naar onze meening moesten alle manschappen tot de spuiten behoorende worden opge roepen, en zou het ook wenschelijk zijn, dat die oefening meer dan eenmaal 's jaars geschiedde. Onze spuitgasten zouden dan in oogenblikken van gevaar minder of geen blijken van ongeoefendheid geven. De jongstgehoudenene beproeving der spuiten toonde dat men door de ervaring nog niet was overtuigd van het nut om het personeel in vollen getale ter oefening te doen opkomen. Het hiervoren aangevoerde zal, hopen wij, de aandacht op deze aan gelegenheid vestigen. In art. 27 van genoemde verordening wordt o. a. bepaald, dat de plaats van den brand dadelijk wordt afgezet. Het is wenschelijk, dat bij voorkomende gelegenheden daaraan beter gevolg gegeven worde, dan dit de laatste keer plaats had. Het hiervoren genoemde artikel 27 nalezende, trok de aanhef daarvan onze attentie om de volslagen onmogelijkheid van het daar voorgeschrevene: „Ieder die brand ontdekt, is verpligt daarvan dadelijk kennis te geven aan den burgemeester en aan het naast- bijzijnde bureau van politie; en indien de brand in zijn eigenhuis is, aan zijne naaste buren, die alsdan verpligt zijn de bedoelde kennisgeving aan den burgemeester en het politie-bureau over te brengen." Verbeeldt u, er is brand naast uw deur en in plaats van te redden wat nog te redden valt van uwen inboedel, en de uwen in veiligheid te brengen, zijt gij verpligt eene wandeling te ondernemen naar 't verblijf van de autoriteiten. Neemt aan, dat iemand op die wijze in deze uitgestrekte gemeente een promenade van een goed half uur heeft te ondernemen, en onderwijl zijn huis en gezin in ernstig gevaar. In art. 24 der verordening wordt de toelage aan de manschappen eener spuit, die bij brand het eerst water geeft, op f 25 bepaald, aan die der tweede watergevende spuit op f 12. Wanneer men nu volgens art. 2 berekent dat aan iedere spuit niet minder dan 163 personen werkzaam zijn, dan is het, dunkt ons, al eene heel schrale beloo ning voor ieder, en der moeite niet waardig. Beter geene toelage dan eene die zoo bespottelijk laag is. De spoedige afwending van dreigend brandgevaar is zeker in vele gevallen een meer belang rijke premie dubbel waard. Het bovenstaande, dat ons uit de pen vloeide toen we na de jongste vuurramp ter dezer plaatse de gemelde verordening eens ter hand namen, moge waardig geacht worden eene naauwgezette overweging. X. Van Speyk, kapt. N. M. J. Kroef, Prinses Amelia, kapt. P. van der Velden Erdbrink en roeikanonneerboot No. 14, luit. 2de kl. C. H. Cornelissen, wachtschepen te Batavia, Soerabaija en Samarang. - Zeeland, luit. 1ste kl. N. Mac Leod, wordt te Onrust ingerigt voor wachtschip. - Metalen Kruis, kapt. H. B. Kip, ligt te Singa pore om te dokken, vertrekt bij gereedheid weder naar Atsjin. - Bali, luit. 1ste kl. G. Doorman, gest. in de wateren van Menado, bekruist ook de Moluksche wateren. - Mouw, luit. 1ste kl. J. C. de Ruijter de Wildt, wordt te Singapore gerepareerdvertrekt bij gereedheid weder naar Atsjin. - Soerabaija, kapt.-luit. W. II. F. van Oordt, ligt te Onrust, vertrekt binnen eenige dagen naar Atsjin. - Sumatra, luit. 1ste kl. L. C. Holtzapffel, gest. in de wateren van Celebes. - Banca, luit. 1ste kl. T. C. Gobóe, ligt te Soerabaija in reparatie. - Suriname, luit. 1ste kl. D. G. E. Wolterbeek Mul ler, gest. in de Z.- en O.-afd. van Borneo. - Madura, luit. 1ste kl. G. J. W. Hooghwinkel, gest. in de W.-afd. van Borneo. - Vice-Admiraal Koopman, kapt. W. F. L. de Vriese; Citadel van Antwerpen, kapt.-luitWatergeus, kapt.-luit. K. C. Bunnik; Schouwen, luit. 1ste kl. C. P. van der Star; Amboina, luit. 1ste kl. jhr. A. F. Meijer; Banda, luit. 1ste kl. C. F. T. van Woelderen; Bommelerwaard, luit. 1ste kl. J. H. Haakman; Deli, luit. 1ste kl. P. Swaan; Aart van Nes, luit. 1ste kl. A. J. Dumont; Timor, luit. 1ste kl. C. H. Bogaert; Borneo, luit. 1ste kl. H. W. Walther; Admiraal van Kinsbergen, luit. 1ste kl. H. P. König; blokkeren alle 12 Atsjin. De Java vertrok den 23 dezer van Padang naar Batavia. De Madura vertrok den 24 dezer van Batavia naar hier. De Holland, van Batavia naar Nederland, arriveerde vóór den 20 dezer te Point de Galle. De P. Caland, van Rotterdam naar New-York, was den 23 dezer bij Lizard. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: T. L. Quanjer, apotheker, wonende te Enkhuizen en S. S. W. Manikus. P. Zaal, werkman en H. M. Makelaar. A. J. Smit, werkman en G. Spandauw, weduwe P. Zwanenburg. R. P. Rosema, schoenmaker en R. Bakker. A. de Vroome, aardewerker en J. Kooger. S. Leijen, visscherman en M. Kooger. J. Duijvetter, kommandeur bij de scheepsbouw te Soerabaija, weduwnaar van A. Deus en K. Duijs. GETROUWD: Geene. BEVALLENJ. G. van Veen, gebHendriks, (Z.). A.Roodt, geb. Coster, (D.). A. Bak, geb. Klip, (Z.). M. Potter, geb. Visser, (Z.). OVERLEDENGeene. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) -+j P« <v 02 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. Ij procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 12 zwtw. 3k. 767.78 f 6.85 17.5 f 2.0 0.91 weingolv 26 8 wtz. 0.1„ 767.15 f 6.23 16.8 t 3.6 0.95 Vlak. 26 12 wtz. 0.6„ 767.49 f 6.57 19.0 f 3.6 0.87 26Sept. 8 u. Ligtbewolkt, mooi. 26Sept.l2u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Aug. Holland. G. J. Boon. Middell. Zee. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Christian Agathon. O. Smith. Borgo. Hout. van Vliet Co. Soeblomsten. H. C. Sorensen. Suudswall. Blikman&Co. Astrea. L. Jensen. Wiborg. Amons Co. Ratatoskur. P. Berg. Riga. Terlings. J. Paton. Seaham. Steenk. Duinker&Goedk. Meerschaum. J. Hall. Shields. Granen, enz. 764 hectol. Tarwe f 9,— a 10,206 hectol. Rogge f 8,a 9,931 hectol. Gerst f 6,50 a 8,918 hectol. Haver f 4,25 a 5,75; 98 hectol. Boonen: Bruine f 12, a f 13,Witte f -,a-, Paardenb. f 8,a 8,50544 hectol. Erwten: Graauwe f 13,a 15, Vale f 8,50 a 10,Groene f 12,a 14,Witte f 10,a hectol. Karweizaad fa91 hectol. Mosterdz. f 13,al6,17 hectoliter Koolzaad f 10,50 a -,alles per hectoliter. Kaas. 598 stapels; Kleine f 32,50, Middelbare f 32,Com missie f 32,laagste prijs f 18,50, per 50 kilogram. Vee. 12 Paarden f 45 a 225; 16 Koeijen f 75 a 180; 13 nuchtere Kalveren f 13,a24; 406 Schapen f 13a50; Lam meren f a 119 magere Varkens f 16 a 28; 388 Biggen f 4 a 7,8 Bokken en Geiten f 4a8 Kleine Bokken f -,a-, Boter, f 1,a 1,15 per 0.630 kilogram: PER TELEGRAAF. 2 hectoliter Tarwe f 10,— a per hecto Rogge j a ii 39 Gerst - 7,— a 7,50 ii 51 ii Haver - 5,— a 5,25 Witte Erwten - 10,- a 10,25 H Groene dito - 10,- a 13,— ii Graauwe dito - 12,— a 16,— ii ii Vale dito - 10,— a Bruine Boonen - 11 a 13,25 ii ii Witte dito i a ii ii Paardenboonen - 8,— a 8,25 Mosterdzaad - 17,25 a Karweizaad - 20,— a ii 30 stuks Paarden - 60,— a225,— per stuk. 7 Koeijen -140,— a200, ii 570 e Schapen - 20,— a 34,— ii 360 s Lammeren - 16,— a 22,— ii 6 ii Kalveren - 12,— a 22,— ii 50 e Varkens - 8, a 20,— ii 6 H Zeugen - 25,— a 45, ii 435 li Biggen - 2,50 a 6,50 li 5300 u Kip-Eijeren - 3,50 a 3,75 per 100 ii Eend-Eijeren a 1200 kop Boter - 0,70 a 0,80 per kop. Handel stug. LATEBE BEBIflTEK. Jl. Woensdag avond te 10 ure is in de Kijp brand uitgebroken in eene woning met pakhuis, toebehoorende aan Gerrit van Oenen. Hoewel spoedig ook de twee belendende huizen brandende waren, mogt het aan de brandweer aldaar, bijgestaan door die van het naburige dorp Graft en door die van de timmerwerf van Beemster, gelukken den brand tot het eerste perceel te beperken, dat totaal is uitgebrand. Geene ongelukken zijn te betreuren. De oorzaak is onbe kend; enkelen vermoeden, dat het onweder, dat juist woedde, den brand heeft veroorzaakt, ofschoon dit ver verwijderd was. Gebouwen, koopmansgoederen, huisraad enz. waren verzekerd voor eene gezamenlijke waarde van f 9500 bij de Noordhollandsche Brandwaarborg-Maatschappij te Oudkarspel. Hetzelfde perceel werd in 1872 vernield door een brand, die toen moedwillig door den knecht was aangestoken. ■^eQOQOQOOOOOQOQOQOQOta QOQOQOQOQOQOOOOOQOS jTwaalf-en-een-half jarige Echtvereeniglng j VAN CORNELIS BOON EN TRIJNTJE KOORN. Getrouwd D. DE WIT EN T. F. B R A H E. Helder, 24 September 1874. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ons jongste Zoontje PETRUS JULIUS HENDRIKUS JACOBUS, in den ouderdom van vier en een halve maand. Nieuwediep, 24 September 1874. H. J. WINKEL. T. WINKEL, geb. TERPSTRA. die geen andere borgen kan stellen, dan zijn toekomst, maar welke genoegzame zekerheid oplevert, vraagt 300 of 500 ter leen, tegen 7°/0 's jaars. Conditiën nader te bepalen. Adres: onder de lettersP. G., bij den Boekhandelaar W. STERK, Texel. aan dengene, die een brief, inhoudende een polis van den Heer H. BERENDSEN, bezorgt bij J. D. SIPMAN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3