ADVERTENTIËN. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Spanje. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. SCHAGER MARKT van HEDEN. en de gelden noodig tot de regeling en voltooijing van het vesting stelsel, zoodat een ontwerp van wet tot vaststelling der beginselen welke ten dezen aanzien dienen gevolgd te worden en een hegrooting voor de te doene uitgaven in 1875 ten spoedigste zal worden ingediend om tegelijk met de begrootingswetten te kunnen worden behandeld. De militie zal echter bepaaldelijk de kracht van het leger moeten uitmaken, langere oefening is dus noodzakelijk en op grond van dien is het tijdvak der eerste oefening met vier maanden vermeerderd en thans op 12 maanden gesteld. Dit schijnt gepaard te gaan met een verhooging van de zeker te karige soldij voor deze klasse van soldaten, welke billijkerwijze gelijk moet wezen met die, voor de vrijwillig dienende soldaten van het wapen, waartoe zij behooren, vastgesteld. Zoo ook komt het wenschelijk voor weder over te gaan tot het oprigten van de muziekkorpsen bij het wapen der infanterie. Ter voorziening in het gebrek aan officieren wordt een wijziging der wet, regelende het onderwijs bij de militaire academie, noodig geacht. De maatregel ten vorigen jare genomen om aan de miliciens, sergeanten en korporaals, die zich voor zes jaren bij het staande leger verbinden, een vrij aanzienlijke premie toe te kennen, heeft tot dusver niet bijzonder aan de verwachting beantwoord. De maatregel om bij de korpsen infanterie een zeker aantal jongelingen aan te nemen als adspirant-korporaal en als adspirant- onderofficier belooft gunstige resultaten. In verband met het voorafgaande dient de verbetering van het kazernement niet achterwege te blijven; ten einde dit geleidelijk plaats hebbe acht de minister het dienstig om het onderzoek der bestaande kazernen, alsmede van de stallen der paarden en der gebouwen bestemd tot verpleging der zieken in de verschillende garnizoensplaatsen, aan speciale commissiën op te dragen. De begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1875 is, blijkens het bij de Kamer ingekomen wetsontwerp, geraamd op een bedrag van f 263,655, waaronder een post voor grondstoffen enz. ad f 193,800, welk cijfer, niettegenstaande stijging der prijzen, hetzelfde is dat op de begrooting der laatste jaren voorkwam. Uit een in de memorie van toelichting ingelaschten staat der bevolking van de gevangenissen op 1 Julij 18701874 blijkt, dat zij meer af- dan toegenomen is. De raming der middelen tot dekking van de uitgaven wegens den arbeid der gevangenen bedraagt f 289,600. RECAPITULATIE DER UITOAVEN. Hoofdstuk I, Huis des Konings, f 750,000; Hoofdstuk II, de hooge Colleges van Staat en het Kabinet des Konings, f 598,806 Hoofdstuk III, departement van Buitenlandsche Zaken, f 605,745; Hoofdstuk VI, departement van Justitie, f3,226,950; Hoofdstuk V, departement van Binnenl. Zaken, f 21,083,223,78J; Hoofdstuk VI, departement van Marine, f 13,044,172,80; Hoofdstuk VII A, Nationale Schuld, f 27,163,350.46Hoofdstuk VII B, departement van Financiën, f 20,366,583.59; Hoofdstuk VIII, departement van Oorlog, f 22,036,000; Hoofdstuk IX, departement van Koloniën, f 1,259,701.30|; Hoofdstuk X, onvoorziene uitgaven, f 50,000. Totaal f 110,184,541,99. Thiers is tegenwoordig druk aan liet reizen. De laatste berigten luiden dat hij te Turijn is aangekomen. Op een hem door de „Romeinsche jongelingschap" aangeboden adres heeft hij geantwoord met haar den raad te geven de vrijheid te beminnen, niet de vrijheid van een dag, maar die vrijheid, welke door orde en door geduld wordt verkregen. Thiers geeft aan de jongelingschap vervolgens den raad achting te hebben voor den wereldvrede, die voor alle volkeren van groote waarde is, maar vooral voor die, wier onafhankelijkheid nog van jongen datum is. Weest dus vervolgt Thiers weest eenig, weest rustig, weest vlijtig! Ge hebt gelijk, wanneer ge u de Fransche beschaving zoekt eigen te maken, want ge kunt overtuigd zijn dat, wanneer Frankrijk, 'twelk vroeger in den oorlog zoo dikwijls gelukkig was, het ditmaal niet geweest is, dit alleen te wijten is geweest aan de verwaarloozing der oud- nationale deugden. Frankrijk, dus besloot Thiers, blijft een der meest ontwikkelde, edelste en dapperste volkereu en zal steeds bij die landen gerekend worden, waar men de edelste menschelijke wetenschap zal kunnen vinden. Thiers spreekt dus ook niet meer van „la grande nation." Parijs krijgt een nieuwen vorstelijken bewoner, nl. den blinden ex-Koning van Hannover, George V. llij heeft het zoogenaamde paviljoen Haussmann in het Bois de Boulogne van de stad gekocht. Op het oogenblik wordt die prachtige villa, welke tijdens den oorlog nog al geleden heeft, bewoond door gravin von Henckel-Donnersmarck, geboren gravin Païva en echtgenoot van den gouverneur van Elzas-Lotharingen. Maandag jl. is te Parijs eene benefiet-voorstelling gegeven ten voordeele van de SOjarige mejufvrouw Déjazet De bejaarde beneficante heeft in den loop der voorstelling die van half 8 ure des avonds tot 2 ure na middernacht duurde, verschillende rollen vervuld. Aan het slot heeft een défilé plaats gehad van al de artisten van Parijs, die de beneficiante kwamen begroeten. Dit défilé was van het begin tot het einde eene ovatie, die van groote geest drift blijk gaf. Mejufvrouw Déjazet werd met bloemen en kransen overdekt. Het kunstenaarsfeest heeft 96,000 francs opgebragt. Sylvain Poirier, de bedrijver van vijf moorden te Char- bonnières, Digny en Tertre, werd jl. Dingsdag te Chartres door den scherpregter van Parijs onthalsd. Poirier had geen enkel oogenblik van zwakheid gedurende de uren, die aan de voltrekking van het doodvonnis vooraf gingen. Een lid van 't Britsche Parlement, die zijn zomer- vacantie in Rusland doorbrengt, heeft aan de Daily News een interessanten brief geschreven, waaraan wij 't volgende ontleenen „Het is onmogelijk, deze reusachtige mogendheid gade te slaan, zonder aan 't peinzen te geraken over de mogelijk heden van de toekomst, ja, van een niet zeer verwijderde toekomst welligt. Één ding is zonneklaar: dat 't Rusland van 1874 niet meer 't Rusland is van tijdens den Krim- oorlog. Geen feit in de geschiedenis opende ooit voor een land zóó beslissend een nieuw levenstijdperk, als de Krim- oorlog 't deed voor Rusland. Die oorlog deed den kolos van 't noorden feitelijk wedergeboren worden, door hem de zwakke punten te doen kennen van zijne wapenrusting, de fouten in zijne administratie, 't gebrek aan middelen van inwendig verkeer, de behoefte aan beter onderwijs zijner bevolking. Elke tak van beheer is sedert hervormdveilheid van ambtenaren of magistraatspersonen is een hooge zeld zaamheid gewordeneen net van spoorwegen is aangelegd, dat 't hart des rijks met de uiterste leden verbindt; bovenal, de lijfeigenen zijn tot vrije lieden gemaakt, waardoor de eerste stoot gegeven is tot stoffelijke en verstandelijke ont wikkeling der millioenen en millioenen plattelandsbewoners. Inderdaad zien we hier vooruitgang, een grooten, snellen, wonderbaren vooruitgang, in alles en overal. Polen was de sleutel van oostelijk Europa. Welnu, Rusland heeft dien sleutel veilig geborgen in den zak. ,/Voeg daarbij, dat sinds korte en strenge algemeene dienstpligtigheid 't werk der reorganisatie en uitbreiding van alle magten in den staat is komen kroonen, en spreek mij dan, zoo gij durft, de bewering tegen, dat Rusland op dit oogenblik wel tien malen sterker is dan 't was tijdens den Krim-oorlog, toen 't toch reeds in staat was gedurende twee jaren aan een geduchte coalitie het hoofd te bieden. Ja, ik vraag, of 't verstandig en voorzigtig kan geacht worden van hen, die, welligt eerlang dezen reus als vijand zullen te ontmoeten hebben aan den Balkan of aan de Carpathen of aan den Himalaya, te blijven voortdommelen, onvoorbereid en ongewapend, in den zoeten waan, dat het gevaar denkbeeldig is?" Terwijl men bijna overal over schoolverzuim klaagt, verkeert men in Rusland in verlegenheid over het toene mend schoolbezoek. Meest alle inrigtingen van onderwijs worden zoo druk bezocht, dat de localiteiten te klein, het getal onderwijzenden te gering wordt. De algemeene dienstpligt oefent daar grooten invloed op uit, omdat zij, die wat geleerd hebben, korter behoeven te dienen." Omtrent de lijkverbranding te Breslau verneemt men nog nader, dat na verloop van een half uur de weeke deelen waren verteerd met uitzondering van de lever, die eerst na ruim twee uur geheel tot ascli was vergaan. De tijd, voor de verbranding benoodigd, ware korter geweest, had men niet nu en dan, om het proces gade te slaan, door opening van het retort toegang aan de buitenlucht verschaft. Van het lijk, dat 70| pond had gewogen, bleefslechts 3 pond asch over. In eene buitengewone zitting van het Geographisch Ge nootschap, welke door den Kroonprins en alle ministers werd bijgewoond, bragten de leiders der Noordpool-expeditie Payer en Weyprecht verslag uit. De voorzitter las een brief van den president der Londensche Geographical Society voor, waarin in vleijende bewoordingen gezegd wordt, dat Payer en Weyprecht een eerste plaats onder de natuur- vorschers der Poolstreken toekomt. Een correspondent der Schl. Ztg. schrijft uit Vittoria 't volgende over de Spaansche vrouwen„Ongewasschen en met onopgemaakte haren loopen zij 's morgens rond en blijven in dien toestand tot het donker wordt. Van de' huiskleeding is geen beschrijving mogelijk; zelfs de voet bekleedsels zien er uit, zooals men ze elders naauwelijks reizende handwerksgezellen ziet dragen. Zich met handen arbeid bezig te houden is haar onmogelijk; als leeuwrikken zingen zij den ganschen dag, spelen en dansen, en ontdoen zich bij het laatste van alle schoeisel, waardoor een paar rijk met gaten voorziene kousen zigtbaar wordt. En de conversatietoon? Ik had nooit kunnen gelooven, dat ik leden der vrouwelijke sekse zoo zou kunnen behandelen, als ik hier gedaan heb en doen moest. Des morgens kwamen de dames (ik woonde bij een gewonden Duitschen officier), waarvan de oudste 22, de jongste 14 jaren telde, bij ons, terwijl wij nog te bed lagen, wenschten ons goeden morgen en verbonden zamen mijn gastheer's wonden, die hij aan de dij had. De Spaansche taal is rijk aan vloeken, die zoowel vrouwen als mannen bezigen. De meisjes waren beeldschoon, vooral eene zestienjarige brunette, met prachtige oogen en eene fraaije gestalte; zij kon een juweel harer sekse genoemd worden. De dames ontwikkelen bij het dansen een gratie, die met haar woorden en handelingen lijnregt in strijd is. Ook Baskische liederen kunnen zij bij uitstek fraai zingen, liederen vol gevoel en melodie, zooals ik die niet in Spanje zou gezocht hebben. Tegen den avond komt er leven in de vrouwen, meer leven dan bij 10 Duitsche vrouwen te gelijk misschien. Dan wordt toilet gemaakt, doch altijd toilet met hindernissen, want overal ontbreekt wat. De eene zoekt dit, de andere dat, waaruit een onbeschrijflijke verwarring ontstaat, waaraan eerst dan een einde komt, als het hoog tijd is om uit wandelen te gaan. Allen zijn nu sterk gepoederd; de wenkbraauwen zijn geverwd, terwijl de onderste oogleden met behulp van stibium een eigenaardige kleur hebben gekregen, die men ook wel eens in Duitschland ziet gebruiken. Volgens zeggen van mijn gastheer, die de dames tamelijk ongegeneerd behandelt, zijn deze nog de best opgevoede uit gansch Vittoria en staan in moreel opzigt op een hoog standpunt. Ik geloof hem gaarne, daar hij met de vrouwen daar te lande zeer goed bekend is, en omdat ik weet, dat een vrouw aldaar zich vrij wat kan veroorloven, zonder haar goeden naam in de weegschaal te stellen. Een voorbeeld o. a.: Ik bezocht een voornaam grond bezitter, wiens vrouw niet dadelijk te voorschijn kon komen, daar zij bezig was met haar toilet. Een klein uur later kwam zij binnen en hoe In een camisa, d. i. in haar hemd. Zeker waar, in haar hemd. Verder met witte kousen, fijngestikte schoenen daarmede was zij klaar! Zij excuseerde zich wegens de ondragelijke hitte en zette zich naast mij neder, aan mijn oog vormen vertoonende, die zelfs Rubens prachtig zou genoemd hebben. In het buitenland zijn heel verkeerde meeningen in omloop over Spanje's schoone vrouwen, waarom ik om meer licht over dit onderwerp te verspreiden deze korte mede- deelingen geef." De Prins Hendrik is gisteren met goed gevolg te Glasgow te water gelaten. De Voorwaarts passeerde gisteren Malta. De Maas is den 29 Sept. te New-York aangekomen. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDP. B. Pastoor, hoofdonderwijzer, wonende te Haringkarspel en C. Maandag. G. K. Allaard, hoofdonderwijzer, wonende te Biggekerke en C. Maandag. GETROUWDA. Trap en T. Schorsij. G. Brouwer en C. Eormer. BEVALLENC. H. Koopman, geb. Brouwer, (Z.). M. C. Mahieu, geb. Misdom, (Z.). H. T. L. de Wekker, geb. van der Kolk, (Z.). A. Schaap, geb. Drost, (Z.). W. J. Beukenkamp, geb. Kerkhof, (Z.). OVERLEDENGeene. van 24 September tot 1 October 1874. ONDERTROUWDJacob Peper en Martje Bremer. Cornelis Dogger en Engeltje Plaatsman, weduwe van Willem Drijver. GETROUWDGeene. GEBOREN: Clasina, dochter van Pieter Bas en Aaltje Burger. Gerrit, zoon van Jan Stark en Neeltje Bakker. OVERLEDENGeene. LATRRE BEBIfiTElï. Gisteren arriveerde alhier van Antwerpen het Ameri- kaansche jagt „Enchantres". De eigenaar Max heeft naar men ons verzekert met dit kostbaar en zeer bezienswaardig vaartuig onlangs den eersten prijs gewonnen op den zeil wedstrijd te Wight. PER TELEGRAAF. 12 Paarden f 50a200 Ossen - a Stieren - 90al30 90 Gelde-Koeijen - 120a260 Kalf-Koeijen - a Vaarzen - 80al30 Hokkelingen - a Nucht.Kalveren- 14a 18 Vette Rammen - 30al20 1296 Schapen - 18a 32 Lammeren f 16 a 21 Bokken&Geitena 82 MagereVarkens - 10 a 20 Biggen - 3 a Sj Kippen c. 40 al 50 Eenden a Boter per kop -100 al20 Kaas per kilogram - 35 a 45 Kip-Eijeren per 100 -300 a350 Eend-Eijeren a 0©ss©©©s©©©ee©g©©e©3©9©g©g©g)©©ss©©©9e@@3e (Ti) Veertigjarige licht ver eeniging f O VAN 8 G. GÜDE o N. K IJ L M A N. U Nieuwediep, 2 October 1874. 8 Uit naam hunner dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. K Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd G. K. ALLAARD, Hoofdonderwijzer te Biggekerke EN CATHARINA MAANDAG. P. BACKUM PASTOOR, Hoofdonderwijzer te Harenkarspel, EN CHRISTINA MAANDAG. Helder, 30 September 1874. Wegens familieomstandigheden BEE1V RECEPTIE]. Na eene afwezigheid van 4 jaren en 4 maanden overleed heden in het Hospitaal der Marine mijn geliefde Echtgenoot DIRK DE KONING, Konstabel-Majoor in het vaste korps Dek- en Onderofficieren, in den ouderdom van 47 jaren. Al degenen die den zorgdragenden Man en Vader gekend hebben, zullen beseffen wat ik en mijne vier Kinderen in hem verliezen. Helder, 25 September 1874. Wed. D. DE KONING, geb. BOERSMA. Heden morgen ontving ik de treurige tijding dat mijn jongste lieveling mij door den dood was ontruktslechts drie weken mogt ik mij in haar bezit verheugen. Helder, 28 September 1874. H. VAN ELBURG. Algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3