Binnenland. Benoemingen, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Stoomvaart-Berig-ten. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. ing te verdrijven en tegelijk de stad van leeftocht te voorzien. Bij de Staten en de steden vond zijn plan warme ondersteuning, men verschafte geld in overvloed, vaartuigen en mondkost, en de Zeeuwen ondernamen het, de proviand schepen met hunne gewapende vaartuigen te geleiden en de Spanjaarden te bekampen, zoo dikwerf die de nadering der reddingbrengende vloot zochten te beletten. De over tuiging, dat men de benauwde stad niet vergat, het ver schijnen van het zeenat op de landerijen en ten laatste van de vloot der bondgenooten, welke van de torens in de verte bespeurd werd, deden, hoe hevig het ook nijpte, den bij velen verflauwden moed herleven of stand houden, en steunden het drijven tot volharding van de helden die, met Oranje al het gewicht van het behoud van Leiden voor de zaak van het Nederlandsche volk beseften. Wel verving nog dikwerf bange twijfel do hoop, als het water te weinig klom om de reddingvloot over het verdronken land te kunnen voeren, of als het door ongunstigen wind terugliep, wel kostte het aan de Zeeuwen nog heeten strijd eer de door de Spanjaarden verdedigde binnendijken bezet en doorgestoken waren, ten laatste keerde de wind ten goede en steeg het water meer dan men hopen dorst, waren alle hinderpalen overwonnen, had de vijand zijne doorweekte en bedreigde schansen en legerplaatsen verlaten, en op den derden October was Leiden ontzet, was er overvloed van haring en brood in de uitgehongerde stad, en klonk het blijde en dankbare „God zij geloofd" door hare straten. Hoog tijd was het, toen het uur der verlossing sloegde honger zou welhaast het pleit gewonnen hebben en, als om deze te helpen, stortte in den nacht vóór het ontzet een deel van den vestmuur in de gracht, den vijand een bres en toegang biedende. De verdediging van Leiden tegen het leger van Valdez is eene roemrijke daad harer burgerij geweest; de stad had geene bezetting, hare schutters en tijdelijk gewapende burgers waren het, die zich durfden laten belegeren en zich dorsten meten met een talrijken en geoefenden vijand. De verdediging verkrijgt daardoor een eigenaardigen, een Hollandschen tint, en in haar, of liever in hare hoofdper sonen zien wij dan ook de deugden van het Hollandsche volkskarakter, vrijheidszin, trouw, geduld, volharding, schitteren. Die deugden eeren wij in de Leidsche burgerij, vooral in den voortreffelijken van der Werf, denman, wiens toewijding en moed hem waardig hebben gemaakt het middelpunt te zijn van alle voorstellingen in beeldenden of in dichtvorm van „Leidens drama", gelijk nu ook de viering van het eeuwfeest in de eerste plaats heeft doen bedacht zijn om hem ter eere een standbeeld op te richten. Aan het behoud van Leiden, meende Oranje, was het behoud van het geheele land verbonden. Dat bewoog in 1574 steden en land om Leiden te hulp te komen. De overtuiging, dat Leiden heeft geleden en gestreden niet alleen voor zich, maar voor het geheele vaderland, voor vrijheid van vreemden dwang en overheersching, moge Leidens eeuwfeest belangwekkend doen zijn voor alle vrienden van vaderland en vrijheid, voor allen die nog eerbied hebben voor Oud-Hollanasche burgerdeugd. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 October. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is het schroefstoomschip Sambas, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. L. G. C. van Wachendorff van Rijn, op zijne reis naar Oost-Indië, den 30 Sept te Point de Galle aangekomen. Aan boord was alles wel. Het adres, dat aan den minister van Binnenlandsche Zaken zal worden opgezonden, houdende aandrang tot verhooging van 't minimum der onderwijzers-tractementen, ligt ter teekening bij den boekhandelaar J. Rinner. Het schip Barsingerhorn, kapt. van der Woude, van hier naar Sundsvall, is den 30 Sept. tè Frederikshaven binnengeloopen, na op de Zweedsche kust op de klippen te zijn geraakt, waarvan het met veel moeite is afgekomen onder water heeft het schip waarschijnlijk schadehet moet kielen om nagezien te worden. Met ingang van den 4 dezer zal het rijkstelegraaf kantoor te Medemblik open zijn als volgt: op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 ure voormiddags, van 11| ure voor tot 121 ure namiddags en van 4 tot 6 ure namiddags; op werkdagen van 8* ure voor tot 12| ure namiddags en van 1 tot 2 en 4 tot 7 ure namiddags. Jl. Woensdag is te Zaandam de tentoonstelling van Zaanlandsche Oudheden voor goed gesloten. In het geheel is ze bezocht geworden door 24,245 personen, waaronder de geabonneerden. De commissie heeft besloten het saldo aan te wenden tot het stichten van een Zaanlandsch Museum, te vestigen te Zaandam. Hoe groot de commissie de bezwaren telt, zal zij toch trachten een blijvende herinnering te behouden aan eene onderneming, waarmeê iedereen zoo zeer ingenomen was. Visschers met het beste tuig hebben niet altijd goede vangst, en ook in dit opzigt is het, figuurlijk gesproken, waar dat een lood geluk meer is dan een pond verstand. Wat zeker nooit of nergens gebeurd is, gebeurde dezer dagen te Amsterdam. Een ooggetuige deelt aan de Amst. Crt. mede, dat twee vrouwen aan de Kraansluis bij het Oosterdok aldaar, met een gewonen puthaak, een prach- tigen snoek vingen, naar gissing 16 a 18 halve kilogrammen zwaar, en het geluk hadden het spartelende dier springlevend aan boord te krijgen. Jl. Donderdag avond ten 6 ure had in een der zalen van het Scheveningsche badhuis het diner plaats, door den minister van Koloniën aan de opperbevelhebbers der land en zeemagt bij de expeditiën tegen Atsjin, (van Swieten, Verspijck en van Gogh) gegeven. De zaal was smaakvol met groen en bloemen gedecoreerd. Ruim 50 personen namen aan den feestmaaltijd deel. De Prins van Oranje en Prins Alexander waren er bij tegenwoordig, zoomede al de ministers, onderscheidene oud-ministers, o. a. Fransen van de Putte, Gericke en van Bosse, de voorzitters der beide Kamers, onderscheidene leden der Staten-Generaal van verschillende rigting, de commissaris des Konings in Zuidholland, eenige leden van den raad van State en andere hooge colleges, de secretaris-generaal en de raad-adviseur bij het departement van Koloniën (Henny en jhr. van Alphen). De muziek van het korps grenadiers en jagers liet zich bij afwisseling hooren en verhoogde de aangename stemming, waarin alle aanwezigen verkeerden. Generaal van Swieten zat naast den Prins van Oranje, generaal Verspijck naast Prins Alexander," kommandant van Gogh naast den minister van Koloniën. Door laatstgenoemde werd allereerst een toast uitgebragt op Z. M. den Koning daarna een op het dappere leger en de marine in Indië, wier zamenwerking zooveel had bijgedragen tot het behaald succes en de behaalde zege. De Prins van Oranje stelde een heildronk in op de leiders der expeditie, zoo te land als ter zee, en op de zamenwerking van het Nederlandsch en Nederlandsch-Indische leger, waarna de generaal van Swieten in eenige gevoelvolle woorden op de onafscheidelijkheid van Nederland en Oranje wets en voor Oranje's heil den beker ophief! Al die ontboezemingen, telkens gevolgd door het geliefkoosd Wilhelmus of het Volkslied, werden met gelijke geestdrift begroet als ze werden voorgedragen. In één woord, het was eene vreedzame, ongekunstelde manifestatie, waaraan de élite des lands in al hare schakeeringen met opgewekt heid en voldoening deelnam, en waarvan onze dapperen in Indië, tot welk korps ook behoorende, het voorwerp waren. Tegen half negen ure was het feestdiner, dat door mevrouw de barones van Golstein werd bijgewoond, afgeloopen. (Kl.C) Voor de arrondissements-regtbank te Rotterdam werd jl. Dingsdag behandeld een zaak die de Rott. Crt. niet met stilzwijgen kan laten voorbijgaan. Een lid van een hoogst fashionable familie uit 's Hage, wiens vader een aanzienlijke post in het land bekleed heeft, stond teregt, beschuldigd van landlooperij. Het was zekere J. W. J. d. 1. P., letterkundige, een man uitmuntende door verstand, doch wiens levenspad niet met rozen bezaaid was, misschien door zijn eigen gedrag of door dat van anderen. Wij willen niet lang bij het getuigenverhoor stilstaan, doch luisteren met gespannen aandacht naar den officier van Justitie, die met strenge woorden zijn rekwisitoir begon en ten einde bragt. Hij achtte het feit wettig bewezen, noemde den beklaagde een luiaard, die van de weldadigheid geleefd had, toen hij in Gouda verbleef; deed uitkomen dat alles door de familie beproefd was om hem een betere levenswijs te doen inslaan, doch te vergeefs, en oordeelde het schande dat beklaagde, een zoo hoogst fatsoenlijken naam voerende, zich beroemd had op de weldadigheid, die hij, in Gouda zijnde, van de logementhoudster in de Drie Kroonen had ondervonden; hij moest zich schamen een stuk brood te eten dat hij niet verdiend had. De officier van Justitie eischte daarom dat de beklaagde als een vagebond van de verachtelijkste soort zou worden veroordeeld tot 3 maanden eenzame opsluiting en opzending naar een bedelaarsgesticht. De beklaagde antwoordde daarop met een taal den redenaar eigen, en verzocht dat de regtbank met regtvaardigheid haar oordeel mogt vellen. Omdat het wettig bewijs niet geleverd was, sprak de regtbank hem gisteren vrij. De heer Godard zal de volgende week met zijn luchtballon ook te Utrecht opstijgen. In de jl. Woensdag gehouden zitting van den gemeente raad te Vlissingen is o. a. medegedeeld, dat de rekening over 1873 sluit met een nadeelig saldo van f 12,136.74|, grootendeels veroorzaakt doordien de middelen minder hebben opgebragt dan de raming bedroeg. Naar aanleiding van eene opmerking der Kamer van Koophandel, dat na de afsluiting van het dok de provinciale stoombooten aldaar niet meer zouden kunnen aanleggen, hetgeen dan in de nieuwe Buitenhaven zou moeten geschieden, waardoor een groot ongerief voor de ongeveer 40,000 reizigers zou ontstaan, werd besloten, met Gedeputeerde Staten te onder handelen over een steiger in de koopmanshaven, liefst ten koste der provincie. Wegens den benarden toestand der financiën van de Ned. Herv. gemeente te Harlingen hebben kerkvoogden en notabelen hunne betrekkingen nedergelegd; en thans heeft de kerk een jaarlijksch inkomen van f 450 verloren, doordien 85 zitplaatsen zijn opgezegd door de modernen, dewijl men 3 orthodoxe predikanten heeft beroepen. Voor de arrondissements-regtbank te Groningen werd jl. Woensdag behandeld de zaak van het O. M. tegen den opzigter en den timmerman, beschuldigd dat door hun gebrek aan de noodige voorzorgen in Junij jl. een steiger zou zijn gebroken, tengevolge waarvan een werkman dadelijk doodviel en een ander al zijn leven kreupel zal blijven. liet O. M. eischte voor den eersten eene cellulaire gevangenisstraf van 8 en voor den tweeden eene van 45 dagen, benevens twee geldboeten voor den laatste. Het nieuwste product op het gebied der industrie, in Noord-Amerika, is het volgende: men vervaardigt thans piquévesten van papier. Alleen het middengedeelte van het vest, de rug, is van linnen of katoen, de voorpanden zijn van papier en kunnen gewasschen worden. Met eenige zorg blijft het vest gedurende 3 a 4 dagen helder wit; het wasschen kost 6 centen en dit kan verscheidene malen worden herhaald. Tot lsten luit.-kwartiermeester bij de dd. schutterij te Alkmaar is benoemd de heer D. A. Kerkhoff. Aan den luitenant-generaal J. van Swieten is, met ingang van den 1 dezer, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten, door hem op nieuw aan den Koning en aan den lande bewezen, en is weder gesteld in het genot van het hem vroeger verleende pensioen. De kapt. luit. ter zee W. T. H. Cramer, laatstelijk bevelhebber van het schroefstoomschip Kijkduin in Suriname, en de luit. ter zee 1ste kl. W. baron van Hogendorp, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, resp. den 23 en 28 Sept. jl. in Nederland teruggekomen, worden met die tijdstippen op non activiteit gesteld. Oost-Indië. Bevorderd bij de gouv.-marine tot lsten stuur man de 2de stuurman F. H. Ukena. Op verzoek eervol ont slagen: de 1ste stuurman bij de gouv.-marine W. A. Wolters; wegens ziekte de 1ste machinist der marine N. Plagge en de 2de machinist bij de gouv.-marine P. Z. Berghmet regt op pensioen: de komm. voor het vak van scheepsb. te Soerabaija D. Putman. De heer Thiers heeft, de te Turin gevestigde Franschen ten gehoore ontvangende, zijne verklaringen ten gunste der republiek herhaald en staande gehouden dat eene monarchie onmogelijk is. Op een klein Parijsch tooneel moesten onlangs een paar zangeressen een duo voordragen. Plotseling viel er een groote ruiker vóór hare voeten. Terstond vielen de beide dames er op aan en ieder trachtte zich van hem meester te maken, tot groot vermaak van het publiek. De strijd had nog lang kunnen duren, toen de stem van de ouvreuse klonk„dit bouquet is voor jufvrouw Clementine, die voor jufvrouw Aglae volgt dadelijk." In Daily-News komt het relaas voor van de vreeselijke verwoestingen, die op den 22 Sept. door een typhon te Hongkong in China werden aangerigt. Een groot aantal huizen werden omvergeworpen, twee stoombooten en acht andere schepen werden in den grond geboord of op het strand geworpen. Het getal dooden wordt op 1000 geraamd. De materiële schade kon men bij het afzenden der dépêche nog niet opgeven. De geheele oppervlakte van het eiland, met inbegrip van het schiereiland van Kow-Loon op het vaste land, is slechts 29 vierk. kilometers groot, in 1871 bewoond door 120,124 zielen. Het verlies van duizend personen op zulk een betrekkelijk geringe bevolking en op zulk een beperkt terrein, kan dus een denkbeeld geven van het geweld der orkaan. Over de uitgestrektheid, waarover de orkaan gewoed heeft, zijn nog geen juiste bijzonderheden bekend. Het telegram meldt, dat ook te Macao, op 40 mijlen afstands van Hongkong, vreeselijke verwoestingen zijn aangerigt. In haar woeste vaart langs het zeestrand zal de storm dus ook die stad geteisterd hebben. Nadere berigten uit Hongkong melden dat door de typhon van den 22 Sept. in de haven zijn gezonkende Noord- duitsche bark Aidebaran, de Engelsche barken Imogene en Mindanao, de Spaansche stoomschepen Leonor en Albany. Vermist zijn de Siameesche schepen Amny, Burra Noor fooi en Duda, de Eng. schepen Molvern en Seaforth en het Peruaansche schip Maceio. De Eng. schepen Lizzie Rosa en Seabird zijn gestrand. De Noordd. bark Maury en het Eng. schip Morning Light zijn geheel masteloos. De Noordd. en Eng. barken A. E. Vidal en Ardent ver loren de fokke- en groote mast. De Noordd. bark Carme- lita Ida verloor de fokkemast en kluiverboom. De Eng. bark Charlotte Andrews verloor de fokkemast en boegspriet. De Eng. bark Courier verloor de fokkemast en groote steng. De Amerik. bark Lizzie H. verloor de fokke- en groote mast en kreeg schade aan het schip. De Amerik. bark Latley Ricli, de Spaansche bark Vicenta en de Eng. bark Mathilda Ateling zijn zwaar beschadigd; terwijl het Amerik. schip Therese uit de haven is gestormd. De Prinses Amalia, heden nacht om één uur te Adeu aangekomen, zou heden middag ten 12 ure van daar vertrekken. De Dahlia, van hier naar Java, is den 29 Sept. te Port-Saïd aangekomen. De W. A. Scholten, van New-York naar Rotterdam, is den 1 dezer te Brouwershaven gearriveerd. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDH. P. Kuiper, visscherman en G. van Beek. M. J. E. Kriens, konstabelsmaat bij de Marine en D. Flens. J. C. Wennichers, stoker bij de Marine en G. Platvoet, wed. J. de Hon. GETROUWD: Geene. BEVALLENG. J. Stukkes, geb. Mooij, (D.). F. M. de Graaff, geb. Hoogerwerf, (Z.). OVERLEDENA. M. Burgers, geb. Nagelhout, 60 jaren. H. J. Wobben, 4 maanden. D. P. Gerstel, 30 jaren. Van 1 tot 30 September 1874. ONDERTROUWD en GETROUWD: D. van Zandwijk, arbeider en A. Bart, wonende te Wieringerwaard. BEVALLEN: G. van der Oord, geb. Blom, (Z.). A. Corne- lissen, geb. Halfweeg, (Z.). E. Swagerman, geb. Roemer, (Z.). S. Barendsen, geb. Megroet, (D.). A. Wijn, geb. Keuris, (Z.). A. van der Vliet, geb. Heiligenberg, (Z.). N. Uileman, geb. van den Berg, (D.). T. Swierts, geb. Bood, (D.). J. Kwaak, geb. Geluk, (D.). M. Dekker, geb. Tensen, (Z.). A. Lubbers, geb. Raap, (D.). A. Hopman, geb. Pronk, (D.). OVERLEDEN: J. Vries, 22 jaren. K. Volder, 24 jaren. A. Leenderts, 4 weken. N. van Schoorl, 2 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) Windrigting en Kracht. zzw. 35k. zw. 12„ zwtw. 12„ Barometer mm. Stand. Afw, 747.71 742.07 742.57 -13.11 -18.71 -18.21 Thermometer C. Stand. Afw. 14.0 11.6 12.5 - 0.6 - 0.9 - 2.0 ÈPa 0.84 0.70 0.78 Toestand van de zee. Hol. hol in zee Weersgesteldheid: 2 Oct.l2u. Digtbewolkt, regenb., stormachtig. 30ct. 8 u. Losbewolkt, winderig, regenbuijen. 3 Oct,12u. Losbewolkt, winderig. Op den 2 dezer ten 2 u. 30 m. namiddag een windstoot van 48 KG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2