Benoeming-en, enz. STATEX-GEXERAAL. B u ite n I a n d. Frankrijk. Engeland. Denemarken. Italië. China en Japan. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. Burg-erlijke Stand. Gemeente Wiering-en. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. meisje, met een papieren bakkers-muts op, en gaande door een veld van klaprozen en korenbloemen. Voor zich draagt zij een schaal met gebakde thee wordt voorgesteld door een Chinesche vrouw, met een hoed met paauwenveeren en daarboven een belletjede vrouw doet theebladen in een porceleinen theepot. Uit Batavia wordt dd. 8 Sept. gemeld ,/De berigten uit Atsjin zijn in zoover gunstig, dat de omtrek van den kraton meer en meer door de onzen wordt beheerscht en dat onderscheidene kleine Vorsten hunne onderwerping komen aanbieden. Het prestige van het magtige Groot-Atsjin is verloren, maar daarom beschouwen de Atsjinezen den strijd nog niet als geëindigd." Benoemd tot essayeur te Leeuwarden de heer P. H. Vreede, thans controleur te Alkmaartot controleur te Alkmaar de heer J. S. Laatsman, thans controleur te Breda. De kapt. ter zee P. A. van Rees wordt met den laatsten dezer eervol ontslagen uit de betrekking van directeur en kommandant der marine te Hellevoetsluis, onder dankbetuiging voor zijne daarin bewezen diensten, en die betrekking met 1 Nov. a. s. opgedragen aan den kapt. ter zee R. L. de Haes. De kapt. ter zee W. C. Klis wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Willemsoord, en dat bevel met 1 Nov. a. sopgedragen aan den kapt. ter zee jhr. M. W. Bowier. De kapt -luit. ter zee jhr. D. Bowier, onder-directeur der marine te Amsterdam, en de luit. ter zee 1ste kl. E. L. baron van Heeckeren van Walien, officier van politie bij de directie der marine te Willemsoord, worden, met den laatsten dezer, eervol ontheven van de waarneming hunner tegenwoordige betrekking en op non-activi teit gesteld, terwijl zij met 1 Nov. daaraanvolgende respectivelijk vervangen worden door den kapt.-luit. ter zee jhr. A. C. van Haeften en den luit. ter zee 1ste kl. W. van Oorschot. De ramschepen Schorpioen en Buffel en de monitors Panter, Haai en Hyena worden met den laatsten dezer buiten dienst gesteld en de commandanten van die bodems, zijnde Zr. Ms. adjudant de kapt.-luit. ter zee W. H. baron van Heerdt, de kapt.-luit. ter zee W. Sluijterman van Loo, en de luits. ter zee 1ste kl. G. Bijl de Vroe, J. M. L. A. P. Wirix en jhr. J. A. Roëll met genoemden datum eervol van het hun opgedragen bevel ontheven. Tweede Kamer. De afdeelingen der Kamer zijn jl. Dingsdag vergaderd geweest tot het onderzoeken der staatsspoorweg-begrooting voor 1875. Tot de zonderlingste uitwerkselen van dronkenschap behoort zeker wel het volgende voorval. Zekere Philip Kebbs, handelsreiziger voor een der voornaamste firma's in byouteriën te Londen, Body and Son, bevond zich sedert eenige dagen te Parijs, en was bij een vroeger verblijf al daar onder heethoofdige democraten vervallen. Hij had die vrienden nu weder ontmoet en hen ten eten genoodigd. De Engelschman was zoo min als zijn Fransche vrienden van een stevig glas wijn afkeerig en er werd kras gedronken. De politiek en de groote beginselen van 1789 waren schering en inslag van het gesprek. De vrienden werden meer en meer opgewonden. Eerst te middernacht stonden zij van tafel op en Kebbs was afgrijselijk beschonken. Instinktmatig hing hij zich evenwel het lederen valies, dat hij altijd bij zich had en nooit uit het oog verloor en waarin hij de kostbaarheden dien dag door hem ten verkoop medegenomen bewaarde, om den hals. Tot zoover ging dus alles goed. Hij waggelde het huis uit en zwaaide nu zonder regt te weten waar hij was of werwaarts hij zich begaf, de straat op. Hij kwam op de Pont Neuf. Het gezigt van een gardien de la paix wekte al zijn afschuw voor hetgeen naar gezag en orde geleek op. Down with the kings brulde hij hem uittartend toe; maar de gardien, die geen woord Engelsch verstond, liet hem begaan en hield hem eenvoudig in het oog. Kebbs schreef die houding van den agent der openbare magt aan verregaande en onduldbare onverschil ligheid toe. Hij stond den man een oogenblik met glazige oogen verbaasd en besluiteloos aan te kijken. Daar kwam hij op een subliem denkbeeldHij opent zijn valies en haalt er een prachtige gouden diadeem met paarlen omzet uit, welk kostbaar voorwerp vervaardigd was voor de hertogin van Sutherland, die het evenwel bij de levering niet had willen ontvangen. Met dat kleinood in de hand zwaait hij weder naar den agent toe, houdt het hem onder den neus en voegt hem met schorre stem toe: „Weg met de Koningin, zeg ik; weg met de kroonen, zeg ik; wil je weten wat ik om een kroon geef?.... Daaren met een majestueusen zwaai, waarbij hij zelf over de brug dreigde te raken, wierp hij de kroon in het water. Hij brulde zijne satisfactie uit, als had hij met die kroon tevens het laatst- gekroonde hoofd in den stroom doen verdwijnen. De agent bragt hem naar de eerste politiepost de beste om hem gelegenheid te geven van zijn heldenfeit tot bezinning te komen en tegen verdere groote daden van dat allooi te bewaren. De ontnuchtering was aandoenlijk. Hij had 25,000 fr. waarde in het water geworpenDe politie tele grafeerde naar Body and Son om kennis van het gebeurde te geven, Onmiddelijk volgde antwoord om voor hunne rekening te laten visschen. Kebbs zweert hoog en duur, dat hij voortaan zijne politieke overtuiging met geweld het zwijgen opleggen of althans niet meer zooveel op de zege praal der beginselen van 89 drinken zal. De truffel-cultuur neemt in het zuiden van Frankrijk steeds grootere afmetingen aan. Vele grondeigenaars hebben op hun landerijen witte eiken doen planten, die, zooals bekend is, de truffel-cultuur zeer bevorderlijk zijn. In het afgeloopen jaar werden in Frankrijk niet minder dan 1,588,100 kilogrammen truffels gewonnen, die ten minste een som van 18 millioen francs opbragten. Alleen het departement van Vaucluse voerde voor 3,860,000 francs uit. Op het congres voor sociale wetenschappen te Glasgow heeft de heer Hastings gesproken over misdadigers. Hij toonde aan, dat de klasse der misdadigers zoowel geestelijk als ligchamelijk lager stond dan de gemiddelde menschen-type. In het graafschap Worcester was van 6000 misdadigers de gemiddelde lengte niet meer dan 5 voet 4 duim en hun gewigt beneden 126 Engelsche ponden, hetgeen bewijst dat zij bij de normale Engelsche ontwikkeling ten achter zijn gebleven en door beter gevoede en ontwikkelde individuën uitgestooten zijn. In Londen komen de misdadigers hoofd zakelijk uit die wijken, waar in oude tijden hun gelijken door vrijplaatsen voor de wet veilig waren en waar tot op den huidigen dag een misdadigersgeslacbt zich voortplantte, waarbij volgens de wet der erflijkheid de misdadigersneiging zich ontwikkelde en sterker werd. Al wat men van die schuilhoeken weet, doet zien, dat deze misdadigers een afzonderlijke stam vormen, die slechts zeer weinig en sporadisch met vreemde elementen vermengd wordt. De Deensclie regering heeft bij het Folkething aanvrage gedaan om 10,000 kroonen, met het doel eene commissie te benoemen, aan wie in last zal gegeven worden het instellen van een onderzoek naar en het doen van voor stellen betreffende: de verhouding tusschen werkgevers en arbeiders, de organisatie der ondersteuningsfondsen, het oprigten van technische scholen en de middelen die over het algemeen kunnen strekken tot oplossing van het vraagstuk der verhooging van het arbeidsloon. Deze commissie zal bestaan uit een groot aantal leden tien wil de regering benoemenvijf zullen door het Folkething en vijf door het Landsthing benoemd wordenbij deze twintig zullen zich aansluiten vertegenwoordigers van de arbeidgevers en van de werklieden. Pas hebben de IJslanders het feest van het duizendjarig bestaan hunner nationaliteit gevierd en werden zij door den Koning van Denemarken tot een vrij en zelfstandig volk ver klaard, of zij maken zich gereed hun vaderland te verlaten. Zij willen in massa verhuizen naar Alaska in Noord-Amerika. Op deze zeer noordelijk gelegen streek heeft zich nog geen landverhuizer gevestigd, maar de IJslanders begrijpen niet ten onregte, dat eene verplaatsing naar veel warmer oorden dan zij thans bewonen, nadeelig voor hen wezen zou. Van daar hunne keus van Alaska. De oorzaak van hunne ver huizing moet worden gezocht in de omstandigheid, dat IJsland elke tien jaren onherbergzamer wordt en de bodem geen veldvruchten meer voortbrengt. Het hout is nagenoeg verdwenen en de bewoners zouden van honger omkomen, wanneer vischvangst en veeteelt niet in hun onderhoud voorzagen. Om die reden hebben reeds verleden jaar een honderd IJslanders hun vaderland vaarwel gezegd en zich voor de helft in Canada en voor de wederhelft in Wisconsin gevestigd. Die streek bevalt hun echter niet; of Alaska heter zal wezen weten zij niet en zij hebben daarom door tusschenkomst hunner vroegere, thans in Wisconsin wonende landgenooten aan president Grant een brief gerigt, waarin zij hem verzoeken drie van hen gelegenheid te verschaffen kosteloos naar Amerika over te komen, om een onderzoek in te stellen. Zij zeiven zijn te arm om deze reis te betalen. Grant heeft dit verzoek ingewilligd en een schip gezonden. Is het resultaat van het onderzoek gunstig, dan mag men in het volgende voorjaar den uittogt der IJslanders te gemoet zien. De commissie bestaat uit de heeren Jan Olafson, Olaf Olafson en Paul Björnson. De eersten zijn landbouwers, laatstgenoemde journalist. Jammer dat met de IJslanders ook hun Geyser niet naar Amerika kan oversteken, die zeker de great attraction der nieuwe kolonie zou zijn. Blijkens eene officiële opgave telt de marine tegenwoordig 29 gepantserde en 196 or.gepantserde oorlogschepen, te zamen 921 stukken voerende en metende 172,401 ton. Het personeel der vloot bestaat uit 1305 officieren (waar onder 81 admiraals), 513 stuurlieden, 355 marine- en artillerie-ingenieurs, 545 machinisten, 56 ingenieurs voor scheepsbouw en 24,500 matrozen en zeesoldaten. De heer Thiers heeft de te Florence gevestigde Franschen ten gehoore toegelaten en op een hem aangeboden adres geantwoord, dat hij vastelijk aan het behoud der republiek blijft gelooven. Met betrekking tot Italië zeide hij dat, zoo hij jegens de eenheid van dat land vijandig mogt gestemd geweest zijn, dit niet lag in het beginsel der eenheid zelve, maar in de gevolgen, welke zij voor de algemeene staat kunde zou kunnen hebben. Nu eenmaal die eenheid tot stand gekomen was, had hij geen ander doel, dan een duurzame en innige vriendschap tusschen beide landen tot stand te brengen. Overigens zouden noch Frankrijk noch de Kamer aan de regering, welken vorm zij ook in Frankrijk mogt aannemen, veroorloven om iets te ondernemen, waar door de goede betrekkingen met Italië of eenige andere mogendheid konden gestoord worden. De brieven uit Hongkong ontvangen berigten den moord van negen personen aan boord van de Engelsche stoomboot Spark, door een 20tal Chinesche zeeroovers. Deze scheepten zich bij het vertrek der Engelsche stoomboot van Canton naar Macao in, zonder eenig vermoeden op te wekken aangaande hun eigenlijk karakter. Hun doel was zich meester te maken van een som gelds waarmede, naar zij vernomen hadden, de eigenaars van een speelhuis zich aan boord begeven hadden. De Chinezen begonnen quasi-onder- ling met elkander te vechten. De Engelschen kwamen tusschenbeide, waarop de kapitein van de stoomboot, Brudy, door de Chinezen doodgeschoten en vervolgens aan stukken gehakt werd. Dit was het teeken tot een algemeenen moordaanslag op de bemanning van het schip, waarbij een Engelsch reiziger, de heer Mundy, twee steken in de borst ontving. De Chinezen plunderden de reisgoederen en sloten de reizigers onder het scheepsdek op, door de luiken boven hen digt te slaan. Na verloop van zes uren staken zij in een der booten af. Diegenen der stokers welke zich ver- schuild hadden toen de roovers aan het moorden waren, bragten de stoomboot naar Macao. Zij bevonden dat er negen personen, waaronder vier passagiers, vermoord waren. Zoodra de Engelsche commodore van het station, kapitein Parish, berigt van het gebeurde ontving, zond hij de Engel sche kanonneerboot Elk af, ten einde de moordenaars na te jagen en dit werd gevolgd door de afzending van een Portugesche en een Chinesche kanonneerboot. De Borneo, van Batavia naar hier, is den 10 dezer te Aden ge arriveerd en heeft den volgenden dag de reis voortgezet. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: H. B. Kuiper en G. van Beek. M. J. E. Kriens en D. Flens. J. C. Winnichers en G. Platvoet. C. J. T. Crucq en C. H. Muller. BEVALLEN: M. J. Gooijer, geb. Sariemijn, (D.). C. Kunst, geb. Gude, (Z.). D. Rooker, geb. Roerdomp, (D.). J. G. Piscaer, geb. Hoogenhoseh, (Z.). OVERLEDENR. C. F. Rilling, 25 jaren. Ambtshalve inge schreven 1. van 8 tot 15 October 1874. ONDERTROUWD: Simon Zijm Janszoon enAntjeZijm. Jacob Bakker en Klaartje Heerschap. GETROUWDGeene. GEBOREN Cornelia Maria, dochter van Jan Bruin en Guurtje Kramer. Klaas Nanning, zoon van Klaas Kuiper en Dieuwertje Tuinder. Franciscus Ludovicus, zoon van Anthonius Steltenpohl en Maria Nuijens. Daniël, zoon van Jan Stark en Jannetje Buijs. Pieter, zoon van Pietertje Kuiper, weduwe van Pieter van der Vis. OVERLEDEN: Maartje Schraag, 17 jaren, dochter van Jan Schraag en wijle Keetje Zijm. Jan Dalmeijer, 7 maanden, zoon van Pieter Dalmeijer en Jannetje Kalis. Van 1 tot 30 September 1874. ONDERTROUWDJan Bais en Jannetje Rotgans. GETROUWDC. Wiegman en T. Knop. D. Dijkshoorn en D. Asjes. P. Koorn en G. Bakker. S. Koorn en N. Kool. GEBORENJan, zoon van J. Bakker en E. de Wit. Willem, zoon van J. P. Huchtshorn en W. J. Zaadnoordijk. Stijntje, dochter van P. Everts en G. Groen. Meijert, zoon van C. Koorn en N. Dekker. OVERLEDENDieuwertje Wiegman, 11 dagen, dochter van C. Wiegman en T. de Jong. Simon de Wit, 26 jaren, zoon van de weduwe P. de Wit. Dirk Smit, 50 jaren, echtgenoot van A. Engel. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) Windrigting en Kracht. z. zzo. z. 3.7k. 1.5„ 6„ Barometer mm. Stand. Afw. 759.07 753.68 753.02 - 0.95 6.26 - 6.92 Thermometer C. Stand. Afw. 15.0 11.4 15.6 t 1.9 0.4 t 2.6 0.98 0.95 0.86 Toestand van de zee. Slecht. Vlak. weingolv Weêrsgesteldheid: 14 Oct.12 u. Bewolkt, beneveld, mooi. 15 Oct. 8 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 15 Oct.12 u. Ligtbewolkt, winderig, mooi. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 27 Sept. 15 Oct. Caspar de Robles. T. H. vanSlooten. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Hanna. N. Olsen. Ornskuldsvick.Hout. Amons Co. Frankland. II. Warren. Sunderland. Steenk.Duink. ScGoedk. IiATKltH BERIGTEN. Volgens eon den 14 dezer bij het departement van Marine ingekomen telegram, zijn Zr. Ms. schroefstoomschepen Palembang en Sambas, respectivelijk onder bevel van de luits. ter zee 1ste kl. C. ten Bosch en L. G. C. van Wachendorfif van Rijn, ter reede van Atsjin aangekomen. Wij vernemen dat de persoon, die zich voor eenigen tijd heeft schuldig gemaakt aan diefstal van horologiën bij den heer M. alhier, voortvlugtig is. De Persiaan Stot-Tai zal, naar wij vernemen, Zondag en Maandag a. s. in het lokaal 't Centrum eene séance geven. Gisteren avond trad deze kunstenaar op in de Marine-Club en hij is naar aanleiding van het succes dat hij daar mogt ondervinden besloten een tweetal voorstellingen te geven bij den heer Leijding; f 5000 looft hij uit aan dengene die hem in zijne Perzische spelen of in zijn onbe grijpelijk geheugen evenaart. Z. M. de Koning heeft den heer Wieniawski bij zijn vertrek van het Loo vereerd met de „Boutons du Loo." Dit onderscheidingsteeken dagteekent uit den tijd, dat op het Loo valkenjagten werden gehouden. Te Rotterdam werd gisteren een monster zalm van 45 pd. verkocht voor f 129. De heer Godard is gisteren namiddag te Utrecht opgestegen met zijnen ballon le Météore, vergezeld van drie heeren. De wind was zuid-oost ten zuiden en de pritnitive rigting van den ballon regt op Amsterdam. Er waren zeer veel menschen op de been; ook op den Dom hadden velen plaats genomen om met kijkers den ballon te volgen. PER TELEGRAAF. 2 Paarden f 60a90 Ossen - 170a220 Stieren - 85al50 110 Gelde-Koeijen - 90a260 Kalf-Koeijen - 180a285 Vaarzen - 90al25 Hokkelingen - 30a 65 5 Nucht.Kalveren- 10a 20 Vette Rammen - 60al20 1323 Schapen - 16a36^ Lammeren f 10 a 24 3 Bokken&Geiten - 1 a 4 MagereVarkens - 10 a 22 50 Biggen 40 Kippen 40 Eenden Boter per kop Kaas per kilogram Kip-Eijeren per 100 Eend-Eijeren - 3 a 5 c. 30 al 50 - 40 a 70 -100 allO - 40 a 50 -400 a425

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3