Benoeming-en, enz. S TATEN-GENERAAL. Buitenland. Ingezonden mededeelingen. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. Correspondentie. Marktberigten. HOORNSCHE MARKT van HEDEN. weggezet, terwijl B. één steen overhoudt, die meestal twee drie is, terwijl de beide andere spelers nog geen steen hebben afgezet. Aan den lieer mr. G. van Kossem, is op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend, als commissaris van politie te Hoorn. Benoemd: tot hoofdonderwijzer te Abbekerk de heer H. Bol, hoofdonderwijzer te Warder. Aan den luit. ter zee 1ste kl. W. Baron van Hogendorp zijn, met den 21 dezer, tijdelijk opgedragen de funtiën van adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Met 1 Nov. a. s. worden geplaatst aan boord van het schroef- stoomschip Leeuwardende luit. ter zee 1ste kl. C. L. van Woelderen, als 1ste officier; de luits. ter zee 2de kl. jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt, C. Vreede, J. G. B. van Doorn, W. A. Cambier en J. M. Steers; de adelborsten 1ste kl. K. F. Steinmetz, W. Wijers, J. B. Snethlage, J. C. Cramer, H. van Assendelft de Coningh, P. A. B. Hennequin en J. M. Noorduiju; de off. van gez. 1ste kl. W. Buisch; de off. van adm. 1ste kl. J. C. L. K. van Welij, en de scheepsklerken F. D. van Genderen en H. P. M. van Altena. Bij Koninklijk besluit van den 18 dezer, is benoemd tot mede bewindvoerder over het fonds door Maartje Jacobs dr. van der Hoorn, wed. Pieter Lammertszn. Fortuijn gesticht, de heer mr. D. F. van Leeuwen, officier van justitie te Almaar, zulks ter vervanging van wijlen den heer jhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuur van Heilo. Oost-Indiè. Benoemd tot ingenieur 1ste kl. voor het vak van scheepsbouw in Nederl. Indië, B. Kruis Klaaszoon. Geplaatst bij het marine-établissement te Soerabaija, de ingenieur lste kl. voor het vak van scheepsbouw in Nederl. Indië J. L. von Leschen. Bepaald dat de detacheering van den luit. ter zee 2de kl. van de Kon. Ned. marine S. F. Land bij het marine-etablissement te Soerabaija, om te worden belast met de werkzaamheden van een der ingeniers voor het vak van scheepsbouw aldaar, tot 1 April 1875 wordt bestendigd, Tweede Kamer. Het onderzoek in de afdeelingeu der Kamer nopens de Indi sche begrooting heeft, blijkens het voorloopig verslag, reeds nu vele leden van de Kamer aanleiding gegeven om de staat kunde van den tegenwoordigen minister van Koloniën te bespre ken. Terwijl sommigen het in den minister veroordeelen dat hij niet in geheel tegenovergestelde rigting handelt en zelfs den oorlog met Atsjin en het krijgsbeleid in deze niet afkeurt, prijzen anderen het in hem, dat hij den moed heeft, al de beweringen der conservatieven over den slechten toestand en het slecht beleid als ongegrond te verklaren, door feitelijk het beleid van zijn voorganger goed te keuren. Frankrijk. De winterzwaluwen van Parijs, de kastanje—branders, hebben weer post gevat op alle hoeken der straten. De Parijzenaars begroeten die Auvergnaten, welke een smakelijk en gezond voedsel goedkoop leveren, telken jare met blijdschap. Mevrouw Bazaine is te Parijs aangekomen en heeft haar intrek genomen bij haren schoonbroeder, den heer Bazaine. Baron de Souby maakte in gezelschap van vier andere personen op de Seine een pleiziertogtje. Door eene ver keerde wending is bij Argenteuil het vaartuig omgeslagen. Slechts twee personen zijn gered; het lijk van den baron heeft men nog niet gevonden. Engeland. Te Hastings werd jl. Dingsdag een proef genomen met een nieuwe reddingboot, waarvan de banken uit kurk vervaardigd zijn en los in de boot staan, zoodat, wanneer deze omslaat de roeijers op de banken kunnen drijven. Italië. De heer Thiers, zich den 20 dezer te Genua bevindende, heeft de aldaar wonende Franschen ten gehoore ontvangen. Zij hebben hem een adres aangeboden, waarin zij hunne dankbaarheid uitspreken voor de diensten, die hij aan het vaderland bewezen heeft; voorts hunne instemming met zijne politiek betuigen, en ten slotte den levendigen wensch lucht geven, dat men de goede betrekkingen, welke tusschen Italië en Frankrijk bestaan, zich nog mogt zien uitbreiden en in kracht mogt zien winnen. De heer Thiers heeft hun zijnen dank betuigd. Hij vertrouwde volkomen, zeide hij, in de definitive zegepraal van den republikeinschen en conservativenregeringsvorminFrankrijk, maar ontveinsde de moeijelijkheden niet die vooraf nog overwonnen moeten worden. De heer Thiers hield zich verzekerd, dat in Frankrijk door eene ontzaggelijk talrijke meerderheid de handhaving wordt gewenscht van de goede verstandhouding tusschen de twee landen; eene goede verstandhouding, welke door de krachtsinspanningen der tegenover elkander staande partijen nooit zal kunnen worden gestoord. Amerika. Het is ons, Europeanen, niet onbekend met welke snelheid in Amerika de gebeurtenissen elkander afwisselen van de snelheid echter waarmede Amerikaansche steden hunne geschiedenis doorleven, daarvan hebben wij zeker nog geen begrip. v Het voorbeeld van de stad Pithole in Pennsylvanië is buitengewoon zeldzaam en in de geheele wereld wel zonder weerga. En waarlijk noch Egypte, noch Griekenland kunnen voorbeelden van zulke schielijke verandering aanbieden. Het is nog niet lang geleden, dat op die plek, waar de stad Pithole gebouwd is, geen huis te zien was. Eene maand na het bouwen van het eerste huis, had Pithole reeds een telegraafkantoor en een hotel, dat 10,000 dollars gekost had. Een tweede maand gaat voorbij en Pithole kan zich beroemen op eene dagelijks verschijnende courant en een schouwburg; een derde maand ziet reeds eenen tweeden schouwburg en eene academie voor muziek. In den loop van slechts zes maanden werden 74 hötels en boardinghouses gebouwd. De zevende maand zag deze plaats op het toppunt van hare grootte. De stad had toen eene bevolking van 15,000 zielen, eene waterleiding, een stadhuis en eene stedelijke regering. Toen werd de „Miller-Tarm-Pipe-spoorweglijn" aan gelegd en de petroleum daarmede, zonder directe hulp van de bevolking van Pithole geëxpediëerd, en.... de stad was niet meer. De hotels, de schouwburgen en het telegraafkantoor werden gesloten; de anders dagelijks verschijnende courant verschijnt in 't geheel niet meer. In een oogenblik stonden 2000 huizen ledig en van de 15,000 inwoners bleven slechts 9 familiën terug om opvolgende geslachten van de grootte der stad van weleer te kunnen vertellen. Als bewijs dat de grootheid der stad geene fictie is geweest, loopt nog dagelijks een trein van Oleopolis naar Pithole, en deze trein bestaat uit de locomotief met één waggon, welke gewoonlijk ledig is. De spoorweg-maatschapij moet deze lijn regelmatig laten berijden, wil zij hare concessie niet verliezen. (Plaatsruimte betaald). Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co., in Hamburgwelke door hare prompte en reële bediening tegenover hare geïntresseerden het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. De Prinses Amalia, van Batavia naar hier, passeerde den 23 dezer 's morgens Gibraltar. De Dahlia, van hier naar Batavia, is den 19 dezer te Point Galle aangekomen en den 20sten van daar vertrokken. De Jason, van Batavia naar hier, is den 21 dezer van Gibraltar vertrokken. De W. A. Scholten, van Botterdam naar New-York, is den 20 dezer van Plymouth vertrokken. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDEBTBOUWD: C. Zeeuw, zeeman en G. Snijder, weduwe van D. Hoogvorst. A. Gomes, werkman en A. van der Veld Tjebbes, weduwe van H. Kaptein. J. C. Schrier, takelaar en M. Ingelse. B. Hemelrijk, schoenmaker, weduwnaar van J. Zwerver en P. Kooijman. P. Braaf, werkman en D. Schaap. P. Bakker, zeeman en J. C. van Dalen. J. Kiijnen, timmerman en J. van Nijendaal, wonende te Amsterdam. GETKOUWDGeene. BEVALLENA. van der Wijk, geb. Nieuwenhuizen, (Z.). D. Kunst, geb. Hoek, (D.). B. Zwaai, geb. Bethlehem, (D.). C. Smit, geb. Zits, (Z.). G. van der Meulen, geb Broersen, (D.j. S. S. Cohen, geb. Groen, (2 T. de Wit, geb. Boos, (D.). OVEBLEDENJ. M. J. Sluisman, 8 jaren. Levenloos aan gegeven 1. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) -t-a O O Uren. jl Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Voehtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 23 12 nw. 15k. 755.88 - 3.48 10.4 - 1.8 0.77 holwater 24 8 zwtz. 5 ii 765.04 t 5.74 10.0 f 0.2 0.75 weingolv 24 12 wzw. 51, 766.85 t 7.55 10.6 - 1.3 0.65 Slechtw. Weêrsgesteldheid: 23 Oct.12 u. Zwaarbewolkt, windbuijen. 24 Oct. 8 u. Bewolkt, mooiweer. 24 Oct.12 u. Digtbewolkt, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 12 Oct. Sumatra. C. A. Bakker. Padangenz.viaSuez. 19 Oct. Anna Sophia. K. Hoekstra. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 22 Oct. Times. C. Clark. Duink.&Goedk. Malaga. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor, van Dijck. T. Aure. Biga.* Hout. C. Berghuijs. Delft. W. J.vauderMeer.Sundswall. Duink.&Goedk. *Bestemd naar Havre, met verlies van zeilen, vol water en lek wegens stooten op de gronden, door de sleepboot de Stad Amsterdam binnengesleept. Wegens plaatsgebrek kunnen wij het slot van het feuilleton in dit nummer niet opnemen. LATKBE BEH1UTKA. De namen der gedecoreerden op gisteren zijn: de zee officieren J. van Gogh (B. D. van Troijen was door onge steldheid afwezig), J. W. Binkes, H. W. Walther, W. Steffens, C. J. Marinkelle, H. J. van der Mandele en J. Cardinaalden korporaal der mariniers H. J. van der Bunt de matrozen K. Wilders, K. Schipper, J. A. Guijken, J. C. Jansen, F. C. H. de Wit en C. Schoolenberg. Bij den commissaris van den vischafslag alhier zal van heden af eene bus zijn geplaatst tot ontvangst van giften ten behoeve van schipper Kok, die bij den storm van jl. Woensdag zijn vaartuig heeft verloren. Men schrijft uit Yelzen aan de N. Bott. Crt.: „Jl. Vrijdag ochtend ten 10 ure strandde hier op ongeveer 500 meters van het zuidelijk havenhoofd, aan de werken voor het kanaal van Holland op zijn smalst, de Zweedsche bark Henriëtte, van Elseneur naar London bestemd, geladen met hout. De reddingboot van Zandvoort was dadelijk tegenwoordig om hulp te verleenen. Na eenige vergeefsche pogingen om uit het vuurpijltoestel een lijn aan boord te brengen, hetgeen door de te groote afstand telkens mislukte, werd de reddingboot langs het havenhoofd in zee gebragt, en mogt het de bemanning na zware inspanning gelukken de 11 man van de bark behouden aan wai te brengen. Eenige oogenblikken later sloeg het gestrande schip doormidden. Het strand is bedekt met balken, kisten, enz. De bemanning is voorloopig door de zorg van den burgemeester onder dak gebragt. Niemand heeft letsel bekomen. Het schip is verloren. AMSTEBDAM, 22 October. Bogge. Op levering flaauwerVoorjaar prijshoudendin deze maand f 205, 207, 208, 210; Maartf 185, 184, 185; Meif 182,183. 23 October. Tarwe. Op levering vastNov. f273; Maart f 276; Mei f275, Bogge. Stil; jarige Nicolajeff f 210. Op levering flaauwer; in deze maand vóór 1 uur f204, later f 202; Maart f 182, 183; Mei f 180, 181. Aangezegd 2425 last; totaal in deze maand 142,75 last. Koolzaad. Oct. f 4 lager; April f 3 lager; op 800 kilogr, Olie in Oct. f 337; April f 357. Totaal aangezegd 2875 last. TEXEL, 22 October. Vee, Vette Koeijen f 210 a 250, vette Vaarzen f 170 a 190, vette Ossen f 180 a 200, vette Schapen f 20 a 24, magere Schapen f 12.50 a 14, Lammeren f 7.50 a 12, Paarden zonder handel, vette Varkens 45 c. per kilogram. HOOBN, 22 October. Kaas. Aangevoerd 203 stapels, wegende 55348 kilogrammen. Hoogste prijs f 32.50. LEIDEN, 23 October. Vee. 804 Bunderen, 51 Kalveren, 965 Schapen. DELFT, 22 October. Boter, f 70 a 79 naar kwaliteit. DOBDBECHT, 22 October. Tarwe. Puike nieuwe jarige Zeeuws., Vlaams, en Overm. f9, a 9,50, goede dito f 8,a 8,50, mindere en blaauwe f 7,40 a 7,60. Zomer f 8,a 8,30. Bogge. Nieuwe Zeeuws, en Vlaams, f 7,60 a 8,40, Overm. f 7,40 a 8,—. Boekweit. Niet aangeboden. Gerst. Zeeuws, en Vlaams. Winter zakm. f 6,80 a 7,20, gest. f 7,20 a 7,50, Overm. en Flakk. f 6,a 7,10, Zeeuws, en Vlaams. Zomer zakm. f 6,80 a 7,10, gest. f 7,30 a 7,50, Overm. en Flakk. f 6,30 a 7,—. Spelt, f 4,a 6, Haver. Nieuwe Inl. Voer f 4,a 4,90, dito Dikke f4,70 a 5,20. Koolzaad. Prijshoudend. Gedaan puik Overm. zakgoed tot 53£ en ordinair Zeeuwsch tot 53; per 2000 op 800 kilogram Olie in April f 360 nominaal. Zomerzaad f 12.50. SCHIEDAM, 23 October. Jenever f20,25, Amst. proef f 21,75, Moutwijn f 14,75 per N. vat. DOKKUM, 24 October. Vlas. Door het ongunstige weder was de aanvoer zeer gering, er bestond weinig vraag en liepen prijzen terug. LONDEN, 22 October. Vee. 1000 Bunderen, 8000 Schapen en Lammeren, 400 Kal veren en Varkens. Prijs der Bunderen 6/4, Schapen 5/10, Kalveren 5/10 en Varkens 5/6 per steen. Prijs der vorige markt: Bunderen 6/4, Schapen 5/10, Kalveren 5/4 en Varkens 5/6 per steen. BELFAST, 19 October. Vlas. De aanvoer bedroeg deze week op de verschillende markten 591 tons machinaal en 143 tons uit de hand gezwingeld. Voor de lste soort werd 5/- a 9/9 en voor de 2de soort 5/- a 8/6 per steen betaald. Te Armagli was de kwal. middelmatig en er was veel vraag. Te Aughnacloy kwal. iuf. Te Ballybay waren vrij wat koopers, en werd alles van de markt genomen. Te Ballymoney kwal. middelbaar, en alles grif verkocht. Te Ballymena kwal. middelm. en sterk, met goede vraag. Te Coleraine meest middelb. kwal. en veel vraag. Te Cookstown was de kwal. beter dan vroeger, de vraag was goed en de prijzen vast, en in het voordeel van de verkoopers. Te Cootehill was goede kwal. en veel vraag. Te Dungannon gewone kwaliteit met veel koopers, en vaste prijzen. Te Kilkeel middelb. kwal. en alles opgekocht tot lage prijzen. Te Kilreh kwal. goed midd. prijzen ca. 3 d. lager, en goede vraag. Te Lisnaskea kwal. meestal inf. en meer koopers, met veel vraag. Te Newtonlimavady meest middel, kwal., fraaije kwal, goed gevraagd en er was weinig kooplust. Te Newry middelm. kwal. en de vraag bleef onveranderd. Te Newtownards was de kwal middelb. en met veel vraag. Te Bathfriland gedeeltelijk middelb. kwal. en gedeeltelijk sterk, veel vraag en alles opgekocht. Te Strabane middel, en ord. kwal.; een paar partijtjes fraaije verkocht; goede vraag naar goede kwal.; ord. stil, en flaauw in prijs. PEE TELEGEAAF. 8 hectoliter Tarwe f 9,50 a per hectoliter. Bogge S H 71 n Gerst - 6,50 a 7,25 3 n Haver - 5,50 a 6,— ii Witte Erwten - 10,— Groene dito - 12,— a 13,50 ii Graauwe dito - 12,— a 14, n ii Yale dito - 10,— a 11,50 n ii Bruine Boonen- 12,— a 13,— ii ii Witte dito a m ii Paardenboonen- 8,— a 9,— H u Mosterdzaad - 16,50 a ii ii Karweizaad - 19,50 a ii 20 stuks Paarden - 60,— a225, per stuk. k Koeijen a n 625 n Schapen - 20,'- a 33,— ii 250 n Lammeren 16,— a 23,— ii 30 Kalveren - 14,— a 26,— ii 45 Varkens - 10,— a 19, ii 5 h Zeugen - 25,— a 48,— ii 400 1/ Biggen s a 6,50 h 1500 Kip-Eijeren - 5,- a 5,25 per 100 stuks. Eend-Eijeren - a n 1850 kop Boter 0,70 a 0,80 per kop. Handel matig.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2