1874. N". 130. Vrijdag 30 October. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. J franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-IndSë via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 October. Naar men verneemt zullen Zr. Ms. stoomschepen Prinses Marie en Leeuwarden gezamenlijk den voorgenomen kruistogt maken. Aan boord van een der bodems zal zich een ingenieur der Marine bevinden tot het doen van waar nemingen op het vak van scheepsbouw betrekking hebbende. Omtrent het omslaan yan de vlet met vier man jl. Zaturdag nabij Kijkduin, wordt ons nog het volgende gemeld „Twee hunner zwommen naar het strand, een derde redde zich zoo goed mogelijk op de omvergeslagen boot, maai de vierde, H. Kwak, schijnt al dadelijk zoodanig door schrik bevangen te zijn geweest, dat hij geene pogingen tot zelfbehoud kon aanwenden. Dadelijk zwommen nu P. Jonker en K. de Roover naar hunnen in doodsgevaar verkeerenden kameraad. De eerste was nabij hem, maar werd door een golfslag van hem weggerukt, een tweede poging gelukte evenmin, want Jonker raakte uitgeput, ook de Roover kon niet verder en zij moesten, innig teleurgesteld, op zelf behoud bedacht zijn. Zoo kwam H. Kwak om het leven, diep betreurd door zijne makkers, die hem als een flink en getrouw kameraad achtten, dieper nog betreurd door zijn grijzen vader en moeder, die in hem hun grootsten steun verliezen." Jl. Maandag avond heeft in Musis Sacrum alhier de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een winkel en woonhuis met bergplaatsen, ten dienste van de Werk lieden-Vereeniging onder de zinspreukDoor orde en spaar zaamheid tot welvaart. Er waren ingekomen 12 inschrijvings- billetten; laagste inschrijver de heer P. Spruit, voor de som van f 7893. Op Zondag 1 November zal op den Noordhollandschen Spoorweg de winterdienst aanvangen. De vertrekuren van hier zijn bepaald als volgt: 's morg. 6 u 30 min. en 9 u. 10 min., 's namidd. 1 u. 25 min en 6 u. 25 min.; de uren van aankomst: 's morg. 9 u. 45 min., 's namidd. 12 u. 23 min., 7 u. 32 min. en 10 u. 42 min. De markttrein op Vrijdag en Zaturdag vertrekt 's voorm. 11 u. 46 min. en komt hier 's namidd. 3 u. 11 min. aan. Met eene enkele uitzondering wordt ir. 't vervolg gelegenheid gegeven om van en naar Amsterdam door te reizen zonder te Haarlem op een anderen trein over te gaan, tenzij in bijzondere gevallen. Door ongeveer tweehonderd der aanzienlijkste in Nederlandsch-Indië gevestigde Europeanen, de hooggeplaatste ambtenaren, advokaten, handelaars, enz. is een adres gerigt aan den Koning, waarin zij den wensch te kennen geven, dat het gerucht niet zal worden bewaarheid, betreffende de invoerÏDg van eene inkomsten-belasting voor Europesche ingezetenen en vreemde Oosterlingen. Adressanten betoogen het drukkende van zoodanige belasting, te meer omdat de opbrengst zou strekken ter verhooging van het batig slot, dat uitsluitend ten voordeele van Nederland wordt besteed, terwijl in Indië zelf nog zoovele behoeften onvervuld blijven. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 3 November, 's namiddags 3 uur. De hoofdcommissie voor het „Willem III fonds," opgerigt onder goedkeuring van Z. M. den Koning, ais blijvende herinnering aan de feesten gedurende de maand Mei jl. in Nederland gevierd ter gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regering, heeft thans inteekenlijsten aan de bestaande subcommissiën en decorrespondenten verzonden. De commissie acht elke aansporing tot medewerking en tot het toezenden van bijdragen overbodig. In gemeenten waar geene sub commissiën of correspondenten voor het fonds zijn gevestigd, kan men zich ter bekoming van inschrijvings-billetten tot de hoofdcommissie wenden, terwijl ook bijdragen regt- i streeks kunnen worden toegezonden. Nadat Zondag 18 dezer de heer H. Koekebakker Jr. i afscheid genomen had van zijne gemeente te Waal op Texel, met eene rede naar aanleiding van Handel. XX: 29-32, deed hij jl. Zondag te Ouddorp zijne intrede met eene rede naar aanleiding van Matth. VI: 10a. De heer F. W. Stutterheim, pred. te Middelburg, heeft, volgens de Midd. Crt., het voornemen zijn ontslag te vragen, om eerlang als predikant bij eene der Nederd. Herv. gemeente op te treden. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Broek op Langendijk door den heer G. Vlug, candidaat. De heer H. Heijkamp, bisschop van Deventer en pastoor te Rotterdam, is aan hevige zenuwkoorts, die zijn leven bedreigde, overleden. (IJ. D.) De beroemde rabbijn dr. Geiger is te Berlijn overleden. Een berigt uit Londen lnidt dat de heer Spurgeon ernstig ongesteld is. Ter vervanging van wijlen den heer C. Muller Cz., is tot secretaris van het ambacht van West-Friesland, genaamd: de Scliager en Niedorper kogge, benoemd de heer G. Halff te Nieuwe Niedorp. Naar het Vaderland verneemt, komen voor de betrekking van muntmeester het meest in aanmerking de oud-minister mr. A. van Delden en de adjunct-muntmeester P. H. Taddel. 't Is geen verwerpelijk postje. Het Ambtenaarsblad becijfert, dat er bij een muntslag van 10 millioen een kleine vijftig duizend gulden voor den muntmeester overblijven. En nu werd in 1873 niet 10, maar 30 millioen gemunt, en was de verdienste f 180,000, en dit jaar zal dit minstens even veel zijn. Bovendien geniet die ambtenaar vrije woning enz. Als een bewijs hoe zwak de regimenten vesting artillerie zijn, kan dienen, dat de gewone maandelijksche aflossingen op de forten nabij Utrecht niet kan plaats hebben, wegens gebrek aan manschappen. (U. D.) Als een bewijs, dat de meststoffen volgens het stelsel Ville ook met vrucht kunnen worden toegepast op zandgrond, moge het volgende dienen. In den afgeloopen zomer zijn in de duinen nabij Haarlem proeven genomen met die mest stoffen uit de fabriek van de heeren Sandeling Co., te Willemsdorp, welke, ondanks de buitengewone droogte, die vooral op zandgrond van zoo grooten invloed is, zeer bevredigend kunnen genoemd worden. Van een stuk land, groot 15,42 aren, werden op 13,59 aren 135 KG. Ville-mest gebragt; 160 are werd met varkensmest voorzien en 0.23 are bleef onbemest. De Ville- mest bragt 25,7 hectol. en de varkensmest 2,5 hectol. aard appelen op van uitmuntende kwaliteitvan het niet bemeste gedeelte werd in verhouding de helft geoogst. Men verkreeg dus per hectare: 190 hectol. aardappelen op Ville-mest, ter waarde van f 165; 161 hectol. aardappelen op varkens mest, ter waarde van f191, waaronder het vervoer begrepen, en 69 hectol. aardappelen van den onbemesten grond. Bij den Ville-mest was duidelijk eene veel krachtiger werking te bespeuren, daar sommige planten en knollen een buitengewonen omvang hadden verkregen en de plant zich door hare donkere kleur van die, op stalmest geteeld, mede zigtbaar onderscheidde. In de week van 18 tot 24 Oct. heeft zich in deze provincie geen enkel geval van longziekte voorgedaan. De lijstervangst te Texel gaat voor de jongens uit muntend. Velen van hen vingen jl. Dingsdag in hunne bogen meer dan 100 stuks, welke aldaar weder tegen 8 cent per stuk gretige koopers vinden. Als handels-essayeur is na examen toegelaten de heer L. S. Langendijk, te Alkmaar. Bij de herstemming, jl. Dingsdag te Hoorn, ter ver kiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal zijn ingekomen 3055 stembiljetten. De heer I. D. Fransen van de Putte is gekozen met 1660 stemmen; op den heer C. Bloem Az. waren uitgebragt 1395. Het nagras, dat meestal goed binnengekomen is, heeft uitmuntend goed en veel opgeleverd, zoodat de veehouder te Hoorn voor den winter goed voorzien is. De veldvruchten, die bijna alle binnen zijn, hebben voldoende opgebragt. De aardappelen hebben in die streken een ruim beslag opge leverd zij zijn goed van smaak en hebben weinig of geene zieken; zij worden echter, in vergelijking met de opbrengst, nog op hooge prijzen gehoudenf 2.50 a f 3, minder willen de verbouwers ze niet loslaten. Kool- en wortelgewassen, ajuin en beetwortel hebben overvloedig opgebragt. Op en om 's lands werf te Amsterdam was het gisteren bijzonder levendig. Zr. Ms. ramtorenschip Koning der Nederlanden zou van stapel loopen en duizenden zijn opge komen om daarvan getuigen te zijn. Zoowel de tribunes voor de genoodigden, waaronder men vele militaire en civiele autoriteiten opmerkte, als de groote ruimte die voor het groote publiek beschikbaar was gesteld, waren door een overtalrijke menschenmassa ingenomen. Het te water laten geschiedde ongeveer half twee, weinige oogenblikken nadat de mist de goedheid had gehad op te trekken en het vriendelijke zonnetje de tallooze hoofden bescheen. Onder het luide gejuich van de werk lieden die zich op het schip bevonden, en van de kijkers, die met groote belangstelling het schouwspel gadesloegen, gleed het schip statig het water in en bleef, na de balk- versperring doorsneden te hebben, stil liggen. Het water kwam natuurlijk in hevige beweging, met het voor de lijdende partij min aangename gevolg, dat eenige der aan wezigen van het hoofd tot de voeten met een bad werden gedrenkt. Voor de overigen had het afloopen geen ander onaangenaam gevolg, dan een min-liefelijken geur die uit het water opsteeg. Het Vaderland verneemt, dat mejufvr. Mina Kruseman den 14 Nov. in den stads-schouwburg te Amsterdam zal optreden in haar tooneelstuk Een huwelijk in Indië, getrokken uit haar roman van dien naam. Ook wordt gemeld, dat zij op den 10 en 11 Nov. in Frascati te Amsterdam, eene lezing zal houden, waarvoor zij tot onderwerp heeft gekozenKunst en Kritiek", eene satire, uitsluitend voor Amsterdam geschreven. Een Haagsche brievenbesteller is door zijn collega's op heeterdaad op ontvreemding van een brief betrapt. Uit Austerlitz (Utrecht) schrijft men aan de Standaard „Tot driemalen toe heeft men gepoogd den predikant dezer gemeente op den openbaren weg aan te randen; de eerste maal beproefde zulks een beschonken man, de tweede maal een (niet beschonken) vijand des leeraars, die steeds lust schijnt te hebben de gemeente in rep en roer te houden, en de derde maal een half dronken kroeghouder, die nog wel tegelijk kerkvoogd is. Dat het er voor den leeraar, dien men ook al eens in zijn huis van al wat er voor de hand lag bestolen heeft, alles behalve pleizierig wonen is, laat zich begrijpen." Op den Staatsspoorweg tusschen Zutphen en Zwolle is jl. Maandag een curieus feit gebeurd. Een 12 tal runderen werden te Zutphen ingeladen, bestemd voor Heeren veen. Bij aankomst van den trein te Zwolle waren zij alle verdwenen. De deur van den waggon was los geraakt en de 12 gevangenen zijn er onder het rijden uitgesprongen, zonder letsel te bekomen. Men vond ze later onder Deventer, Olst en Wijhe. De Haagsche correspondent van de Zutph. Crt. deelt omtrent luitenant Comfurius mede, dat zijn broeder, die hem niet verlaat, met hem uit Indië gekomen is. Hij was daar sergeant. Gelukkig dat de dappere, in de dienst van het vaderland blind geworden strijder door al het leed, dat hem heeft getroffen, zijn levenslust niet heeft verloren. Men ziet hem dagelijks met zijne oud-krijgsmakkers op de sociëteit, en als men hem daar ziet zitten, vrolijk en wel, de ziel van het gezelschap, dan zou men niet vermoeden, dat die vriendelijke jonge man voor altijd niet alleen zijn gezigt, maar ook zoo goed als alle reuk en smaak mist. Een ander nieuwtje van den correspondent is, dat de heer Campbell, aan wien de directie der Fransche opera is opgedragen, een med. doctor met drukke practijk is. Waar schijnlijk, zegt de correspondent, zal de zaak er niet slechter om gaan. Dr. C. is een man, die wat durft, en zoo iemand hebben wij noodig. Hij heeft zich zelf geheel en al gemaakt tot wat hij is. Zijn eerste opvoeding ontving hij in een weeshuishet weeshuis verlatende, heeft hij zich bekwaamd voor accoucheurlater, toen hij reeds getrouwd was, is hij in de medicijnen gaan studeeren en heeft nu voor een paar jaar zijn arts-examen gedaan zonder dat het een vereischte was. Of nu echter zijn medische wetenschap hem ook geschikt maakt voor opera-directeur, is een andere vraag. Zeker is het, dat hij als arts aan menig zanger uitstekende diensten heeft bewezen. Die wat achter de coulisses heeft gezien, weet dat de meeste zangers, als zij wat op jaren komen, het penseel met nitras argenti noodig hebben, tot verwijdering der schorheid. De oude Martinitoren te Groningen gaat met zijn tijd mede. Jl. Maandag middag hoorde men van zijn carillon het air des conspirateurs, uit la Fille. De jonge dame kan, zegt de Gron. Crt., hier te lande ten minste al bijna niet hooger stijgen. Uit Paramaribo wordt van 5 dezer gemeld, dat de expeditie naar de Marowijne is geëindigd en dat-het bewijs is geleverd, dat aan den linkeroever der rivier inderdaad een goudland is. Bij den gouverneur zijn reeds vijf aan vragen om concessie voor goud-exploitatie ingekomen, waar onder een van eene Maatschappij, welke zich in de Marowijne gevormd heeft. Aan het mail-overzigt van de Javabode, wordt het volgende ontleend „De vijand omsingelt den Kraton nog steeds, en terwijl hij vroeger trachtte door te dringen tusschen Penajoeng en de marine-benting, welk voornemen door het krachtig optreden van kolonel Pel verijdeld werd, dringt hij nu op tusschen Penajoeng en de loopgraven-wacht. Van uit de Wester-, Ooster- en Zuiderface kan men zich geen 500 passen van den kraton verwijderen zonder aan een hevig vuur bloot te staan; en het is, ook blijkens de officiëele berigten, een feit, dat de kogels van den yijand nog altijd den kraton binnendringen en dooden en gekwetsten onder onze troepen maken. Beproefde officieren, die ettelijke expeditiën hebben mede gemaakt en honderden malen in 't vuur zijn geweest, ver klaren dat zij nooit een moediger, meer onverschrokken en tevens beleidvoilen vijand hebben ontmoet, een vijand tegen over wien zooveel waakzaamheid en kracht moet worden ontwikkeld als de Atsjinees. Des nachts rukt b. v. een afdeeling Atsjinezen, ter sterkte van 400 a 500 man uitelk strijder heeft een bos bamboe-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1