Benoeming-en, enz. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. 286ste STAATS LOTERIJ. Marktberig-ten. doerie onder den eenen arm, onder den anderen draagt hij een schop. En tegen den morgen ziet men een versterking voltooid, met wallen ter manshoogte, bezet met bamboedoerie en een breede gracht met hindernissen, alles zoo keurig afgewerkt, dat de beste genie-werklieden het niet zouden kunnen verbeteren. De groote moed van den vijand blijkt uit het feit, dat hij er niet van wil weten zich over te geven, zoodat eenige malen de verdedigers van een versterking tot den laatsten man sneuvelden. Slechts een enkele maal hebben een lOtal Atsjinesche krijgers, volkomen ingeslotenjzijnde en aangemaand wordende zich over te geven, de wapens neergelegd. De gezondheidstoestand der troepen verbetert lang zamerhand. De betere voeding draagt daartoe het meest bij. Aan vermakelijkheden en gezellig verkeer kan nog niet veel worden gedacht. De burgerij van Batavia heeft 2 billarten, eenige muziekinstrumenten en orgels gezonden, doch deze zijn nog niet ontpakt. Er is te veel te doen om alsnog aan zulke zaken te denken. Een officiers- societeit is nog niet opgerigt." Een telegram uit Singapore van gisteren luidt: /Volgens hier loopende geruchten, die van de zijde der Nederlanders afkomstig zijn, treden de Atsjinezen krachtiger en stoutmoediger op.'' Z. M. de Koning van Zweden en Noorwegen heeft besloten geene voorwerpen van kunst of letterkundige werken aan te nemen, welke vreemdelingen H. D. als huldeblijken wenschen aan te bieden. Aan een officiële bron zijn de volgende opgaven ontleend: van de Vendöme-kolom hebben zich sedert hare oprigting 127, van de Julij-kolom 49, van den Arc-de- Triomphe 31, van de torens der Nótre-Dame, sedert het begin der vorige eeuw, 767 personen afgeworpen. Met ingang van dan 15 Nov. zijn benoemd: tot subsituut-griffier bij de arrondissements-regtbank te Hoorn, de heer mr. P. W. Seholten, thans griffier bij het kantongeregt te Beverwijktot griffier bij het kantongeregt te Bevervaflk, de heer mr. A. W. Thöne, advocaat te Haarlem. Tot hulponderwijzeres zijn o. a. toegelaten mejufvr. M. J. Blok, van hierF. Witlam en M. H. Pannebakker, te EnkhuizenJ. W. A. Vorderman, te Hoorn. De luit. ter zee 1ste kl. C. Bijleveld wordt met den 1 Nov. a. s. als 1ste officier geplaatst aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden, in stede van den luit. ter zee 1ste kl. C. L. van Woelderen, thans dienende als 1ste officier aan boord van het ramschip Buffel, die met den laatsten dezer op non-act. wordt gesteld. De off. van gez. 2de kl. W. H. Visscher van Aalst, geplaatst bij het hospitaal der Marine alhier, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Buitenland. Frankrijk. In het Journal Officiel wordt een uitgebreid verslag openbaar gemaakt door den heer Bouchon-Brandely, adjunct-secretaris aan het collégie de France, aan de regering uitgebragt over den stand der kunstmatige visch- teelt in Frankrijk en de aangrenzende landen. In dat rapport wordt een omstandige beschrijving gegeven van de inrigtingen voor piscicultuur van het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam en van den heer op den Mark, te Velp, waaraan door den schrijver hulde wordt gebragt, terwijl ook van de welgelukte proefnemingen op het Loo en van de oesterteelt in Zeeland wordt gewag gemaakt. Naar aanleiding van deze inrigtingen en proefnemingen geeft de deskundige schrijver het volgende getuigenis van ons land: „Wanneer er een werkzaam, nijver, verstandig, zijn belang en het uit de een of andere soort van kweeken te trekken nut wel inziend volk bestaat, dan vindt men het in Nederland, waar elke nuttige uitvinding weerklank vindt, in dat door den arbeid gegrond en aan de zee ont woekerd land. Elk nieuw en practisch denkbeeld vindt in Nederland zijn weg; de beweging, in Frankrijk ontstaan over de verrassende ontdekkingen onzer geleerden op het gebied der kunstmatige vischteelt, lokte in Nederland onmiddellijk uit tot proefnemingen, welke proefnemingen reeds door de verkregen resultaten beloond zijn." Te Parijs is, rue Chaillot 121, dezer dagen overleden de oudste kleedermaker. Hij was in zijn 109de jaar, heette Fipps, vatte toen hij 9 jaar was el, naald en schaar op en oefende zijn vak tot 5 jaar voor zijn dood, dus 95 jaar, uit. Het observatorium te Parijs voorspelt een strengen winter, en veel sneeuw van half Nov. tot half Jan. Te Bordeaux zijn onlangs drie flesscben Medoc-wijn van 1793 voor 1800 fr. verkocht. Zij waren voor 180 fr. ingezet. Engeland. Jl. Donderdag heeft de Raad der City van Londen op het Stadhuis met vrij wat praal aan den generaal-majoor sir Garnet Wolseley het eere-burgerschap en eene kostbare en fraai bewerkte eere-sabel vereerd, ter erkenning van zijne groote verdiensten als militair en meer bepaaldelijk wegens de buitengewone kunde en dapperheid, door hem in het opperbevel over de expeditie naar de Goudkust ten toon gespreid. Sir Garnet heeft op de door den cham- bet^ain van wege den Raad tot hem gehouden toepraak het volgende geantwoord: „Mylord-mayor, mijnheer de chamberïain en mijne heeren! De groote onderscheiding, welke gij mij heden wel hebt willen toekennen, neem ik aan als een bewijs van uwe waardeering van de wijze, waarop de troepen, die laatstelijk onder mijn bevel hebben gestaan, de eer van Hr. Ms. wapenen en den krijgsroem onzer natie onder de moeijelijkste omstandigheden hebben gehandhaafd. Uit naam van eiken man, die aan den oorlog deelgenomen heeft, van den hoogste tot den laagste in rang, dank ik u ten hartelijkste voor deze openlijke en uiterst vleijende erkenning onzer diensten. Het prachtige zwaard, dat gij mij hebt vereerd, kan nooit getrokken worden in een meer regtvaardigen oorlog dan dien, welken wij, ter wreking van onze nationale eer en in het belang van Christendom en beschaving, tegen den Koning van Ashantie hebben gevoerd. Dit zwaard zal in mijne familie bewaard worden als een hooggewaardeerd erfgoed en zal, daar het een prachtig bewijs is, hoe hoog hunne diensten door de Engelsche natie worden gewaardeerd, ongetwijfeld Hr. Ms. soldaten der land- en zeemagt tot eene nieuwe aansporing strekken om zich te wijden aan hun vaderland en aan hunnen pligt. Mij zal het altijd herinneren aan de vorste lijke mildheid van den Raad van Londen en ook aan die dappere kameraden, die met mij tegen Koemassie zijn opgerukt, aan wier krijgskunde, moed en discipline ik de eerbewijzen verschuldigd ben, welke mij in den laatsten tijd zijn te beurt gevallen." De ex-maarschalk Bazaine is dezer dagen te Londen aangekomen. Duitschlacd. In de vorige week is het nieuwe Berlijnsche ziekenhuis gedeeltelijk in dienst gesteld. Het heeft 11 millioen Thlr. gekost en wordt, zoowel wat bouwtrant als inrigting betreft, hoog geprezen. Het bestaat uit een reeks paviljoenen van een of twee verdiepingen en beslaat eene oppervlakte van 37 Pruissische morgen. De paviljoenen zijn onderling ver bonden door open straten, die ieder 160 voet lang zijn. Zes paviljoenen van twee verdiepingen zijn ingerigt voor inwendige ziekten, twee voor besmettelijke ziekten, terwijl vier van eene verdieping de chirurgische afdeeling vormen. Ieder paviljoen bevat op iedere verdieping een zaal van 96 voet in de lengte en 29 voet in de breedte, benevens afzonderlijke vertrekken. In het geheel kunnen er 600 patiënten opgenomen worden. Aan den ingang der zalen zijn wachtkamers en keukens, aan den uitgang badkamers en sekreten. Een afzonderlijke zaal, op een ruim terras uitkomende, is voor herstellenden ingerigt. De verwarming geschiedt door verwarmde lucht en water; voor voldoende ventilatie is gezorgd. Geheel afzonderlijk staan de gebouwen voor de administratie en het huishouden, het lijkenhuis, een ijskelder en een Romeinsch en Russisch bad. Het eten wordt in gesloten handkarren naar de verschillende zalen gebragt. De bekende prof. Ernst Moritz Arndt, te Bonn, die tot op hoogen leeftijd dagelijks zijn voorlezingen hield, maakte op zijn college over geschiedenis dikwijls schijnbaar grappige opmerkingen, maar die altijd een diepen zin hadden. „Hoe zouden," vroeg hij eens, „de verschillende nationali teiten zich openbareD, als bv. bij het drinken een vlieg in het wijnglas geraakte?" Algemeene stilte. „Ik zal het u zeggen," zei de prof. lagchende. „De Italiaan wierp zonder zich te bedenken den geheelen inhoud van het glas op den grond. De Franschman schudde het glas zoolang, tot de vlieg met den halven inhoud van het glas daaruit ver wijderd was. De Engelschman sneed doodbedaard twee stukjes hout en vischte net zoolang, tot hij den ongenoo- digden gast had opgevangen en dronk dan verder alsof er niets gebeurd was. De Duitscher neemt de natuurlijke tang zijner twee vingers en haalt het ongelukkige diertje er uit, om het zoo mogelijk het leven te sparen. De Rus eindelijk maakt het kortste proceshij slikt het kleine wild als een gratis toegift tot het druivensap." Oostenrijk. Bij de keizerlijke opera te Weenen zal met 1 Nov. e. k. een voorschrift van het reglement, welks naleving van lieverlede in onbruik was geraakt, op nieuw gehandhaafd worden. Diensvolgens, opdat de dramatische handeling niet afgebroken, het effect niet verstoord en de illusie niet verbroken worde, is het den artisten verboden te midden van hunne rol het publiek voor genoten toejuichingen met een buiging dank te zeggen, kraDsen op te rapen, iets te bisseren of gehoor te geven aan eene terugroeping. Dit laatste zal alleen geoorloofd zijn, als de gordijn gevallen is. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Ofschoon niet behoorende tot hen, die geneigd zijn het aantal nationale en bijzondere feestvieringen tot eiken prijs te doen toe nemen, is het toch mijne meening, dat belangrijke gebeurtenissen of de verjaring van gewigtige feiten niet onopgemerkt mogen voor bijgaan. Het is daarom, dat ik de aandacht mijner plaatsgenooten vestig op een feit nit de geschiedenis dezer gemeente, dat voor hare uitbreiding en voor haren bloei van 't aller grootste gewigt is geweest. Ik bedoel de opheffing van het onvrije territoir, eene gebeurtenis die op 20 Januarij 1875 voor de 25ste maal verjaart. Met een blik op den toestand der gemeente, die sedert de opheffing, daareven bedoeld, zoozeer is verbeterd, met het oog op de zeer belangrijke uitbreiding van de plaats onzer inwoning, een gevolg van de vrijverklaring waardoor zij los- en laadplaats werd, mag, dunkt mij, de zilveren gedenkdag van die gebeurtenis niet onop gemerkt voorbijgaan. De welvaart, die hier thans wordt genoten, dringt er mijns inziens toe om den gedenkdag van 't heugelijk feit op feestelijke wijze te vieren. Door 't publiek maken van 't bovenstaande meen ik de aandacht op deze zaak genoegzaam te vestigen. Ik twijfel niet of de eenvoudige herinnering aan 't naderen van dien gedenkdag zal, voor zooveel noodig, bijdragen om eene commissie tot feestregeling in 't leven te roepen. Nieuicediep. 27 October 1874. X. De Prins van Oranje arriveerde den 24 dezer te Suez, den 26 te Port-Saïd en zou den 27 de reis naar hier vervolgen. De Koning der Nederlanden vertrok den 27 dezer van Batavia naar hier. De Sumatra, van hier naar Batavia, is jl. Maandag morgen te Southampton aangekomen De P. Caland, van New-Tork naar Botterdam, is den 28 dezer te Brouwershaven gearriveerd. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTKOUWDGeene. GETROUWDJ. W. Groeneijk en C. de Winter. J. C. Abraham en P. B. van Gilst Pols. C. Kohn en M. Edelenbosch. G. van Kampen en D. Jansen. J. de Moei en V. Ran. P. K. Minneboo en E. J. van der Hoeven. G. A. Lagrange en T. Vos. BEVALLENT. Selderbeek, geb. Rooderwijn, (Z.). F. Groot, geb. Dekker, (D.). J. Nebbeling, geb. Pot, (1 Z. en 1 D.). L. Hildering, geb. Wiedijk, (Z.). OVERLEDENM. Dekker, geb. Dekkers, 34 jaren. P. C. Gude, geb. Slijboom, 34 jaren. Levenloos aangegeven 1. van 22 tot 29 October 1874. ONDERTROUWDDirk Jansoon Roeper, weduwnaar van Dirkje Zuidewind en Maartje Boon. GETROUWD: Simon Zijm Jansoon en Antje Zijm. Jacob Bakker en Klaartje Heerschap. GEBORENJacob, zoon van Maarten Dijker en Antje Koorn. Jan, zoon van Jan Kooger en Martje Geus. Hendrika Maria, dochter van Wouter Sterk en Geertruida Visser. Jan, zoon van Cornelis Dros Gerbsz. en Martje Kuijper. OVERLEDENAntje Dekker, 69 jaren, eerder weduwe van Pieter List, laatst van Jacob Smit. Maartje Kooger, 7 weken, dochter van Rens Kooger en Jansje Reij. Jakob Hagen, 8 maanden, zoon van Jacob Hagen en Anna Zwijgers. Een levenloos aangegeven. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) -4-9 O O Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 29 29 We 12 8 12 srsg ztw. O.lk. zo. 0.7„ otn. 0.3„ esteldheid: 28 29 29 765.50 764.73 764.75 Jet. 121 Jet. 8 u Oct.12 u f 6.42 f 5.73 t 5.75 Dikke 12.2 9.2 9.9 natte n I I t 1.3 f 0.5 - 0.8 aist, stil lem. dem. 1.00 1.00 1.00 moe ;E; Vlak. i' i. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 19 Oct. Anna Sophia. K. Hoekstra. Batavia. 26 Oct. WillemJacobus.W.P.deVries. Suriname. EERSTE KLASSE. Tweede lijst: No. 10447 f 5000; No. 7544, 9396 en 16499 ieder 1000; No. 16261 400; No. 16750 ƒ200; No. 11380, 11988,13929, 16570, 20195 en 20198 ieder ƒ100. Derde lijst: No. 14795 f 400; No. 9450 200» No. 4574, 7495, 11335, 13561 en 19948 ieder 100. AMSTERDAM, 27 October. Tarwe. Op lévering lager afgegeven; Nov. en Maart f 270. Rogge. Stil, iets hoogerjarige Pruissische f 203nieuwe Nico- lajeff f 200; nieuwe Petersb. f 205; jarige dito f195. Oplevering per Oct. hooger; andere maanden onveranderd; in deze maand vóór 1 uur f 205; later f 208, 210, 207, 205, 206,205; Maart f183; Meifl81, 180. Aangezegd 1950 last; totaal in deze maand 18,375 last! Koolzaad. Bijna onveranderd; op 800 kilogr. Olie in Oct. f339 - Nov. f 337; April f 359. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. f 90 a 100, 2de kw. f 75 a 85, 3de kw. f 55 a 70. Graskalveren f 16 a 30. Nuchtere Kalveren f 7 a 14. Schapen en Lammeren f 20 a 28. Vette Varkens 48 a 58 c. per kilogram. PURMERENDE, 27 October. Vette Koeijen minder in prijs. Vette Schapen minder in prijs; magere Schapen beter in prijs. Kleine Kaas f 32,en middelbare dito f 30,50 per 50 kilogram ROTTERDAM, 26 October. Koolzaad. Blijft flaauw gesteld; Brielsch JE 54£; Polder 51. Vlas. De vraag op het land was deze week een weinig leven diger, zoodat het vrij wat koopers vond. Heden was de markt ruim voorzien, waarvoor de houders meer geld verlangden en in sommige gevallen ook verkregen; de handel was evenwel niet zoo levendig als de inkoopen op het land deden verwachten. Prijzen zijn onveranderd gebleven. 27 October. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1285 Run deren, 574 vette en Gras-Kalveren, 16 nuchtere Kalveren, 1146 Schapen en Lammeren, 272 Varkens en 193 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 84 a c., 2dekw. 78 a 80 c., 3de kw. 75 a c.Kalveren 1ste kw. 100 a 105c., 2de kw. 90 a 95 c., 3de kw. 80 a 85 c.; Schapen 1ste kw. 65 a c., 2de kw. 60 a c., 3de kw. 55 a c.Varkens late kw. 70 a c., 2de kw. 68 a c., 3de kw, 64 a 66 c.; alles per kilogram, schoon aan de haak. Boter. 1ste kw. f 72, 2de kw. f 69, 3de kw. f 64. SCHIEDAM, 28 October. Jenever f20,—, Amst. proef f 21,50, Moutwijn f 14,60 per N. vat. KAMPEN, 26 October. Hooi. Buiten- f 19,a 20,en Binnen- f 23,a 24, per 1000 kilogrammen. AVIGNON, 24 October. Meekrap. De markt was heden weer stil en de vraag minder levendig, tengevolge waarvan goede Alizari rosó eene kleine daling ondervond op fr. 23 a 23£. Voor verstampte is bijna geen kooplust meer. De berigten uit Napels zijn eveneens kalm en is eene daling van fr. 1 a 2 waarschijnlijk; sedert eenige dagen ging er niets om als gevolg van de plaats gehad hebbende rijzing, waardoor het artikel op fr. 65 kwam te staan. Men noteert oude Alizari rosé fr. 46 a 48, Paluds fr. 56 a 58 oude Napelsche fr. 64 a 65, SFFF rosé fr. 66 a 70, dito Paluds fr. 74 a 80 en Garancine fr. 145 a 280. DUNDEE, 20 October. Vlas. De markt bljjft onveranderd, doch er is iets meer vraag voor de betere en middelsoorten in loco-waar; de voorraden zijn echter niet groot voor den tijd van het jaar, waardoor de houders vaster in prijs zijn gewordenzij zien langzamerhand grootere vraag tegemoet; de geringste kwaliteiten blijven slap en verwaarloosd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2