1874. N°. 131. Zondag 1 November. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. IIELDERSCME EX NIEUWEDIEPER (ÖIRAYI >tWij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuudag namiddag. Abonnementaprij# per kwartaal1.30. •J franco per post - 1.65. Bnrean: MOLENPLEIN, N°. 163. Prjj« der Advertentien Van 14 regeli 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letter, of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Glkcn Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brindisi. Laatste ligling 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 31 October. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomscliip Cura9ao, onder bevel van den kapt. ter zee J. A. Vandevelde, den 29 dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. De heer J. C. Leich herdenkt morgen den dag dat hij vóór 25 jaren geleden, alhier benoemd werd tot plaat selijk teekenmeester in het bouwkundig- en handteekenen. Ter verbetering van hot in ons vorig nommer mede gedeelde omtrent de aanbesteding van het winkelgebouw der Werklieden-Vereeniging alhier, deelen we mede, dat die aanbesteding plaats had bij onderhandsche inschrijving, waartoe 9 heeren aannemers waren uitgenoodigd. De heer P. Spruit was laagste inschrijver, voor de som van f8654, en aan hem is het werk gegund. Voor schelvisch besteedde men eergisteren f 70 per 100 stuks. Tong gold f20 het honderd en rog 80 cents per stuk. Ds heer Richard Hol heeft van Z. M. den Koning de versierselen der orde van den Gouden Leeuw van Nassau ontvangen. Het gedenkteeken te Leeuwen ter eere van Z. M. den Koning en Z. K. H. Prins Hendrik werd jl. Woensdag aldaar met veel plegtigheid onthuld. Drietal te 's Hage: ds. Baart de la Faille, te Ridder kerk dr. v. d. Flier, te Delft en Knottnerus, te Dordrecht. In het verslag der vereeniging tot verstrekking van dadelijke hulp aan minbezoldigde onderwijzers wordt het volgende schrijven medegedeeld van den hoofdonderwijzer van Holten te Poederooijen „Ik kan u voor God getuigen, dat wij totaal honger lijden en zulks reeds lang geleden hebben. Tot heden heb ik mijzelven geholpen, door al wat eenige waarde had te verkoopen of te verpanden, doch nu ben ik uitgeput. Tal- looze malen gebeurt het, zooals vandaag nog, dat ik zonder eten naar de school ga en ook niet weet of ik na afloop van de les iets zal krijgen, van heden avond af is het God bekend, hoe ik mijn kinderen aan voedsel zal helpen. Ik ben nu ten einde raad. Met vrouw en 10 kinderen te leven van een tractement van f 450, waarvan nog personeele, gemeentelasten, pensioenfonds, enz. af moet, is mij onmoge lijk. Doch wat u ook voor ons doen moge, doe het liaas- telijk, want de nood is ten top gestegen. Het is een toestand om krankzinnig te worden. De kinderen vragen om brood en moeder kan het niet geven." Men zal voor dit onge lukkige onderwijzersgezin een beroep doen op de openbare liefdadigheid. Te Texel zijn bij twee veehouders de pokken hij de schapen uitgebroken. De aangetaste dieren, zijnde 4 stuks, zijn, op advies van den districts-veearts onteigend en afgemaakt. Men verneemt dat het onvoltooide gedeelte van den Pettemer Zeedijk, in een zware steenglooijing bestaande, door de jongste stormen vrij belangrijk heeft geleden. In de te Alkmaar gehouden raadsvergadering van jl. Woensdag is o. a. besloten, de zoogenaamde „voorja.irs- kermis", die in de maand April gehouden wordt, te beginnen met het jaar 1875 af te schaffen, zoodat aldaar voortaan slechts één kermis, en wel in het laatst van Augustus, zal zijn. Het aantal der leerlingen op de Hoogere Burgerschool te Hoorn is sedert het openen van den cursus toegenomen het bedraagt thans ruim dertig, j Jl. Donderdag overleed plotseling te Amsterdam de heer B. Coster, eigenaar van de beroemde diamantslijperij aldaar. Het tweede coöperatief-congres in Nederland zal bij genoegzame deelneming gehouden worden te Amsterdam op Vrijdag 25 Dec. e. k. De indijking van het Wieringermeer was het onder werp, dat jl. Woensdag avond te Amsterdam werd behandeld in de vergadering der afdeeling Koophandel van Felix Meritis. Dit plan, van veel actueel belang, daar in de najaarsvergadering van de Staten van dit gewest de vraag zal worden besproken, of voor deze indijking al dan niet subsidie zal worden verleend of toezegging van subsidie zal worden gedaan, werd toegelicht door den heer J. C. de Leeuw, dijkgraaf van den Anna Paulowna-Polder, die met de heeren J. Breebaart Kzn., A. J. Kaan, S. F. Sieuwerts, jhr. mr. D. van Foreest, V. Loder, M. Cohen Stuart, J. Tool, J. van Gijtenbeek, D. Schenk, A. Schenk, jhr. mr. J. H. van Foreest, F. L. de Leeuw, P. Schuurman, B. Beukenkamp, D. Matei, C. Zijp, J. Groot, K. Klay, Th. J. Waller, en J. L. T. Groneman, allen behoorende tot de besturen van waterschappen in het Noorderkwartier, de commissie uitmaakt, welke zich ten doel heeft gesteld de indijking voor te bereiden, om later de uitvoering aan eene Maatschappij over te laten, aan welke de concessie zal overgedragen en de eventuele snbsidiën van de Staat en van de provincie zullen worden afgestaan. De hoeveelheid grond door de indijking te verkrijgen is 20,000 hectaren puike grond, hetgeen door boringen is bewezen, (de waarde van iedere hectaren geschat op f 1000 minimum, door anderen op f 1400) en een kapitaal van 23 millioen is met de zaak gemoeid, inbegrepen het renteverlies gedurende de vier jaar dat de ingedijkte gronden, om betere geschiktheid ter bewoning te verkrijgen, onbebouwd zullen blijven. De indijking zal zijn begrensdten noorden door de Zuiderzee en het eiland Wieringen, ten oosten door de Zuiderzee, ten zuiden door Medemblik en de Noordhollandsche kust, waar gevonden worden de zeeweringen van West-Friesland, van den polder Waard en Groet, een klein gedeelte van die van den Wieringerwaard en eindelijk die van den Anna Paulowna-Polder, tot op 500 meters bewesten de van Ewijcksluis, ten westen door de genoemde polders en de Zuiderzee. De toelichting van den heer de Leeuw werd voorafgegaan door een historisch overzigt van de indijking in het Noorder kwartier, en werd gevolgd door een kort debat over technische bijzonderheden, waaraan deel namen de heeren mr. II. J. van Lennep, mr. P. J. Hingst, mr. J. G. A. Faber, Langerhuizen, burgemeester van Huizen, en den ingenieur J. A. vau Prehn, welke laatste de commissie in hare werkzaamheden heeft bijgestaan. (Amst.Cour.) Jl. Donderdag morgen is een vrouw, die in „het Klooster" bij de Kal verstraat te Amsterdam bezig was glazen te wasschen, door het breken van waschstokken, waaraan ze zich wiide vasthouden, naar beneden gevallen en was onmiddellijk dood. Met het oog op de liooge dameshoeden welke tegen woordigheid weder in de mode zijn, vraagt het Hbl. of de raad van Amsterdam niet bij politie-verordening zou kunnen gelasten, dat in de zalen en corridors van alle schouwburgen en concertgebouwen het volgende voorschrift werd aangeplakt: „Alle vrouwen, die er lief uitzien, worden verzocht ten gerieve van het publiek haar hoeden af te zetten in den schouwburg. Vrouwen van over de dertig jaren, vrouwen die er niet goed uitzien, of kaal zijn, behoeven aan dit verzoek niet te voldoen." De Raad behoort onpartijdig te zijn en de mannen even goed te beschermen als de vrouwen. Op de jl. Donderdag te Zwolle gehouden groote najaars-paardenmarkt waren pi. m. 750 stuks van alle soorten aan de lijn. De handel was, door de duurte van haver en hooi, zeer slap. Voor paarden van zessen klaar werden groote sommen besteed. Door de Hollandsche kooplieden werden veel werkpaarden opgekocht. De jonge graspaarden waren gezocht. Voor de slagtbank werd veel gekocht. Alles, behalve weeldepaarden, tot lager noteering. Luxepaarden f 500 a 700; werkpaarden tot f350; 2jarige graspaarden f 200 a 300; veulens f 80 a 175; voor de slagtbank f 30 a 110. Aan het feuilleton van de KI. Crt., getiteld: „Huis houdelijke brieven van Tante Snor," ontleenen wij de volgende regelen „Vier en veertig brieven met aanbevelingen en vijf persoonlijke bezoeken op ééne advertentie voor eene kinder jufvrouw; en op twee advertentien voor eene keukenmeid tegen hoog loon twee brieven van verdachte getuigen." Deze woorden teekenen geheel den tegenwoordigen toestand. Die 49 juffertjes, die zich voor kinderjufvrouw aanboden, zouden vóór 30 jaren grootendeels fatsoenlijke dienstboden geweest zijn. Nu halen zij en hare familie daarvoor den neus op. In een dameskleedje uitgedoscht te zijn, al ver dienen ze ook niet meer dan een meid en al doen ze het zelfde werk, is haar ideaal. O ijdelheid der kleine burgerij! Dat is een ramp van de maatschappij, dat de weelde zoo is toegenomen, dat de menschen zoo in 't uiterlijk boven hun stand willen gaan. De ambachtsstand kleedt zich veel te kostbaar, maakt to veel onnutte verteeringen en aapt „de grooten" na; vrouw Jansen laat zich jufvrouw noemen en de baas meneer. De kinderen leeren Fransch en gaan op de Hoogere Burgerschool. Dat is bestmaar 't geschied uit een verkeerd beginsel. De reden, die de welbeklante ambachtsman hebben moest, isom zijn zoon beter en veel- zijdiger te laten ontwikkelen, dan hij zelf in zijn jeugd ontwikkeld is. De vader echter vindt, dat zijn zoon wel iets meer dan ambachtsman worden kanhij juicht het toe dat zoonlief een heertje wordt, dat hij als klerk, met boordjes aan, zit op een notariskantoor, liever dan de schrijn- werkers-affaire, waarvoor hij vroeger veel lust had, in den grond te leeren en daarin een welgesteld man te worden. Hoogerop willen, meedoen met de aanzienlijken op publieke plaatsen, bij concerten ziedaar het drijven der ambachts klasse. Die luidjes begrijpen niet, dat zij door de aanzien lijken toch met den rug worden aangezien, terwijl de degelijke ambachtsman de schouders over hen ophaalt. Had menig hunner (die tegenwoordig zulke grove reke ningen kan maken) fatsoenlijk en stil geleefd; had hij zijne zoons in 't ambacht, waarvoor zij aanleg hadden, flink voorbereid laten gaan; had hij zijne dochters laag bij den grond gehouden, hij zou den grond voor 't geluk zijner kinderen hebben gelegd en alligt een kapitaaltje hebben overgewonnen, dat bij mogelijk ongeval zijne familie voor broodsgebrek bewaart. Bovendien, het is niet verstandig, liever ambtenaar dan ambachtsman te willen worden. Een knap ambachtsman verdient vaak meer geld en kan het verder brengen dan een ambtenaar. De jonge ambachtsman, goed onderlegd (en daarvoor zijn tegenwoordig uitmuntende scholen), kan, als hij wil, zich tot industrieel en fabrikant opwerken; hij heeft meestal gezonder, opgewekter, onafhankelijker leven dan een kantoorman. Zonder kruiwagen (helaasheeft deze laatste niet altijd kans chef te worden; en zonder vooruitzigt op bevordering is het kantoorvak een land- ziekig bestaan.,.." De beide dochters van wijlen den notaris Sailler te 's Gravenbrakel in België keerden van een bal terug, toen het kleed van een harer in aanraking kwam met een petro leumlamp en vlam vatte. Beide ontvingen hevige brand wonden, aan wier gevolgen reeds een der dames is overleden. Tot secretaris en penningmeester van het hoogheemraadschap van den Hondsbossohe en Duinen tot Petten, is benoemd de heer A. P. Borger te Alkmaar. Tot gemeente-secretaris te Zaandam is benoemd de heer mr. F. II. de Veije, te Leiden. Aan mej. N. de Wijn, alhier; D. M. Boudt, te Schagen; J. W. C. Vorderman en M. G. S. Wijmans, te Hoorn is de acte van bevoegdheid uitgereikt in de fraaije handwerken. Met ingang van 1 Nov. a. s. zijn de kapt. 1ste kl. bij het corps mariniers J. P. H. Sesseler en G. A. G. Chomel, wegens ongeschikt heid voor de militaire dienst, ten gevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van pensioenen bevorderd bij bet corps marinierstot kapt. 1ste kl. de kapt. 2de kl. J. A. IJ. van Es en J. J. Korndörffer, en tot kapt. 2de kl. de 1ste luit. A. H. W. de Gelder en W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten. Tweede Kamer. Uit het voorloopig verslag van Hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor 1875 blijkt: Onderscheidene leden verklaarden de optreding van liet ministerie niet met ingenomenheid te hebben gezien. Men was niet overtuigd, dat tusschen de leden van het bewind homogeniteit bestaat. De moeste leden verklaarden eene afwachtende houding tegenover het kabinet te zullen aannemen, de voor te stellen maatregelen en de te volgen gedragslijn aan 's lands belang te zullen toetsen. Enkele leden betuigden ingenomenheid met het bewind. Volgens hen beeft bet kabinet aanspraak op dankbaarheid der natie, omdat het niet geaarzeld heeft in buitengewone en moeijelijke omstandigheden de zetels in te nemen. De meerderheid der afdeelingen was derhalve geenzins vijandig tegen het bewind gestemd, maar de meerderheid in twee afdeelingen verbond aan haren steun eene uitdrukkelijke voorwaarde betrekkelijk de houding der regering tegenover kerkelijkerigtingen. Men had daarbij eene voorgenomene verandering der onderwijswet in het oog. Het financieel, beleid der regering ontmoette hij zeer vele leden ernstig bezwaar. Tijdelijke belegging van gereed kasgeld werd algemeen toegejuicht Algemeen was men overtuigd, dat de pligt der regering medebragt, op voorziening bedacht te zijn. Bij het afdeelings-onderzoek van de Spoorweg-begrooting voor 1875 werd algemeen aangedrongen om met de plannen der regering nopens den verderen spoorweg-aanleg bekend te worden. Een aanzienlijk aantal leden was voor staats-aanleg en tegen concessie- verleening aan een consortium van bankiers. Anderen deelden die meening niet. Op spoedige beslissing ten aanzien van onderhande lingen met de exploitatie-maatschappij werd aangedrongen, zoomede op betere verbinding der verschillende spoorwegen. De groote meerderheid meende dat omtrent de vergunning van den bovenbouw der spoorwegbrug te Rotterdam aan een buitenlandseh industrieel de regering niet anders heeft kunnen handelen. De overbrugging boven de stad, schoon duurder dan daar beneden, zou een groot voordeel voor het doorloopend goederenvervoer naar het Noorden opleveren; overigens vordert 's lands belang dat de spoorweg ArnhemNijmegen zoo spoedig mogelijk tot stand kome. Vele leden wensclien dat al 't mogelijke worde gedaan om de kostbare havenwerken te Vlissingen aan hunne bestemming te doen beant woorden. Met kracht werd aangedrongen op 't zooveel mogelijk bespoedigen der werken te Rotterdam en te Fijenoord en ook die in 't open havenfront te Amsterdam. Het afdeelings-onderzoek der Kamer van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1875 heeft in hoofdzaak 't volgende opge leverd In al de afdeelingen is opnieuw aangedrongen op splitsing van het departement van Binnenl. Zaken en de oprigting van een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1