Buitenland. Buvg-erlijke Stand. Gemeente Helder. fzonderlijk departement van Openbare Werken. Men wensclite iets meer bestemds te weten nopens de plannen tot droogmaking van een deel der Zuiderzee, 't Gebeurde te Strijp heeft in al de afdeelingen aanleiding gegeven tot uitvoerige gedachtenwisseling. De overgroote meerderheid wilde geen bepaald oordeel over de handelwijze der regering vellen, alvorens nadere inlichting. Vrij algemeen betuigde men zijn leedwezen dat de begrooting geen blijk geeft van nieuwe poging tot verbetering van het lot der ambtenaren ter provinciale griffiën. Van onderscheidene zijden werd gevraagd of spoedig een nieuwe militiewet komt; ook op de indiening van een nieuwe schutterijwet werd aangedrongen. Op medisch gebied werden verschillende, hetzij wettelijke of andere voorzieningen gevraagd. Bij de afdeeling Waterstaat werd een aantal onder werpen besproken, of op verbeteringen aangedrongen en op de nood zakelijkheid van een algemeene wet op den Waterstaat en op de wegen gewezen. Welke plannen vroeg men had de minister omtrent de verbouwing van het Binnenhof te 's Hage. Aandrang werd gebezigd tot het verschaffen van meerdere localiteit voor de Kamer, of ook tot uitvoering van de Faleiswet. Verscheidene leden hebben hun genoegen betuigd dat de Rotterdamschcjwaterweg goed vooruit gaat. Anderen oordeelden dat hij nog lang niet aan de eischen van de groote scheepvaart voldoet. Algemeen was men het eens, dat aan den allerongelukkigsten toestand van het Zwolsche diep een einde moet gemaakt worden, maar men verschilde over de wijze hoe. Nog vele andere punten en onderdeelen werden besproken en op verbetering of voorziening aangedrongen. Omtrent het middelbaar onderwijs werd gevraagd of het gezegde in de Troonrede ook slaat op het middelbaar onderwijs, waaraan naar veler oordeel kennelijke gebreken kleven. Betrekkelijk het lager onderwijs had in twee afdeelingen over de bekende grieven tegen de openbare school een breedvoerige gedachtenwisseling plaats. In de overige afdeelingen wilde men liever de toegezegde wijzigingswet afwachten. Bij de afdeelingen Kunsten, Wetenschappen, Nijverheid enz. werden op onderscheidene punten inlichtingen gevraagd, zoowel wat de cijfers als sommige posten zalven betrof. Door sommige leden is op nieuw geklaagd dat de redactie der Staatscourant nopens de opname van buitenl. berigten niet de gewenschte onpartijdigheid in acht neemt, vooral niet als daarbij kerkelijke zaken betrokken waren. Anderen wilden van de Staatcourant alleen een recueil diplomatique maken. Er is een wetsontwerp tot voorziening tegen hondsdolheid ingediend. et bevat 11 artikelen. Provinciale besturen en gemeenteraden zijn bevoegd bij reglement of verordening afmaking van zwervende of losloopende honden te bevelen, zonder verpligting tot schadevergoeding. Voorts wordt bij het ontwerp het dooden of vastleggen van dolle of van dolheid verdachte dieren gelast, benevens aangifte van de gevallen aan den burgemeester, der gemeente. Het voorschrift van den burgemeester dat honden vastgelegd of van een muilkorf voorzien moeten worden, is gedurende zestig dagen van kracht. Overtreding van de bepaling omtrent het dooden en vastleggen en ongehoorzaamheid aan het bevel van den burgemeester worden gestraft met eene geldboete van f 25 tot f 100 en gevangenisstraf van drie dagen tot eene maand, te zamen of afzonderlijk. Strafbaar gesteld is ook het moedwillig kwellen, pijnigen of op andere wijze mishandelen van hond of kat. Bij het wetsontwerp is eene belangrijke memorie van toelichting gevoegd. Frankrijk. Een jonge vrouw te Parijs, die een ongeoorloofde betrekking onderhield met haar oom, werd door haar man verrast op het oogenblik dat zij zich ten huize van den trouweloozen bloedverwant bevond. Toen de beleedigde echtgenoot aandrong om te worden binnengelaten, stortte de vrouw zich uit een raam der derde verdieping op de straat, waar zij op de steenen verpletterd werd. Engeland. Voor het Centraal Crimineel Geregtshof te Londen is jl. Woensdag ter dood veroordeeld de persoon van Thomas Smith, oud 41 jaren, soldaat, die schuldig is bevonden aan den moord van kapitein John Dant Bird, dien, hij, zooals ter teregtzitting bewezen is, den 12 Sept., bij het schijfschieten, uit wraak over eene hem opgelegde straf heeft doodgeschoten. Jane Faulkner, dienstbode oud 38 jaren, stierf jl. Dingsdag morgen in het Norfolk en Norwich hosp:taal aan de gevolgen der verwonding, die zij door het spoorweg-ongeluk bij Torpe had bekomen. Haar beide boenen waren gebroken. Dit is het 26ste slagtoffer. De overige patiënten gaan vooruit. Duilschland. Jl. Donderdag opende Z. M. de Keizer de zitting van den Duitschen Rijksdag. De verhouding met alle buitenlandsche regeringen is, volgens den Keizer, vriendschappelijk en vredelievend. In de beproefde vriendschap dus zeide de Keizer welke mij met de monarchen van magtige rijken verbindt, ligt een waarborg voor den duur des vredes, die op uw volste vertrouwen aanspraak mag maken. Verre van mij is het de door eenheid verkregen magt des rijks anders dan tot zijne verdediging te gebruiken. Juist die magt stelt Duitsch- land in staat tegenover kwaadwillige verdachtmaking zijner staatkunde te zwijgen en eerst dan tegen de slechtgezindheid of partijhaat handelend op te treden, wanneer zij tot daden overgaan. Ik weet dus besloot de Keizer dat de geheele natie en hare vorsten bereid zijn het regt en de eer des rijks met mij te verdedigen. Het proces Kullmann is jl. Donderdag te Wiirzburg aangevangen. Nadat de jury was zamengesteld, beantwoordde Kullmann eenige tot hem gerigte vragen. Daarna volgt de lezing der acte van beschuldiging en het verhoor van Kullmann, die in hoofdzaak alle punten der aanklagt toegeeft. Gisteren werd in zake Kullmann het getuigenverhoor voortgezet. De voorzitter van het geregtshof las eene verklaring van de geneeskundigen voor, die Kullmanns geestvermogens onderzocht hebbendeze deskundigen ver klaren dat zoowel op het oogenblik dat de daad bedreven als thans zij aan Kullmann toerekenbaar is, doch in beperkten graad. Vervolgens heeft de ambtenaar van het O. M. de acte van beschuldiging toegelicht. Ten nadrukkelijkste is hij opgekomen tegen de verdachtmaking, alsof Prins Bismarck den aanslag zelf zou hebben besteld. Het gold twee vragen Bestond bij Kullmann het opzet om Prins Bismarck te dooden en om te dien einde een met scherp geladen pistool op hem te lossen? Heeft Kullmann zijne daad met voor bedachten rade gepleegd? Beide vragen heeft de beschul digde zelf onbewimpeld bevestigend beantwoord. Het O. M. concludeerde tot schuldigverklaring. De advocaat van den beschuldigde heeft de aandacht op het kerkelijk conflict gevestigd en aangetoond, hoe Kullmann, naar aanleiding der Mei-wetten, te Salzwedel, in eene vereeniging van Katholieken, tot geestdrijverij is gebragt, waarin zijne daad niet toerekenbaar was. De advocaat concludeerde tot vrijspraak. Het geregtshof heeft den beschuldigde veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 14 jaren en bovendien tot verlies der burgerschapsregten en politioezigt gedurende den tijd van 10 jaren. Het O. M. had eene tuchthuisstraf van 15 jaren geëischt. Italië. Jl. Woensdag avond werd te Nizza de groote manifestatie gedaan, door de inwoners aldaar uit eigen beweging geor ganiseerd, ter eere van Thiers. De luister van dit feest gaat alle beschrijving te boven. Buitengewoon gunstige omstandigheden hebben tot den voortreffelijken uitslag bijgedragenprachtig weder, een onbewolkte hemel, een ware Italiaansche avond, donker en toch doorschijnend. Al de vaartuigen ter reede waren met Venetiaansche lantaarnen verlicht. Ten zeven ure bulderde het geschut, en vier-en- twintig geïllumineerde booten, sierlijk over de stille zee glijdende, kwamen liggen voor het hotel de la Mediterranée waarin de ex-president der republiek appartementen der eerste verdieping bewoont. Het hotel was feestelijk getooid; lange guirlandes van vuur liepen langs den voorgevel en lichtende sterren schitterden boven de drie gesloten hekken. Het ontzaggelijk groote orchest was geplaatst op het voorplein en nam al de vrij gebleven ruimte tot de stoep in. Van alle kanten werd Bengaalsch vuur ontstoken, en tot op verren afstand weerkaatste dit zijn veelkleurig licht op en in de golven; vuurwerk knalde in de lucht. Algemeene vreugde heerschte onder de digt opeengepakte menigte, meer dan tienduizend menschen waren bijeen die voor het hotel post had gevat en zoo lang haar verlangen te kennen gegeven om Thiers te zien, tot dat hij eindelijk aan den wensch voldeed en op het balkon verscheen. Aangedaan groette hij de duizenden toejuichers. Een deputatie, bestaande uit veertien der aanzienlijkste burgers van Nizza, begaf zich toen tot hem. Het hoofd dezer deputatie, hield een korte toespraak, waarop de ex-president in warme taal antwoordde. Vervolgens ontving hij twee prachtige ruikers, hem door de dame3 van Nizza aangeboden. Daarna kwam hij op het voorpleinhij betuigde zijnen dank aan de ont werpers en leiders dezer schitterende manifestatie, en drukte den orchestdirecteur hartelijk de hand. De toejuichingen werden toen nog sterker. Ten 9^ ure gaf het laatste stuk vuurwerk het sein dat het feest was afgeloopen, doch nog zeer lang daarna was het verkeer op de Promenade des Anglais gestremd. - Voor eenige dagen is gemeld, dat msgr. Theodoli, een der kamerheeren van den Paus, bij Frosinone door struikroovers gevangen genomen en tegen een losprijs van 50.000 francs weer in vrijheid gesteld was. Omtrent deze gebeurtenis, die groote sensatie heeft te weeg gebragt, wordt thans uit Rome aan Daily News het volgende geschreven Msgr. Theodoli, een kort dik man, hield zijn ver blijf te Trivulti, een groote, schilderachtige abdij, in de nabijheid van Frosinone,' gebouwd op den top van een heuvel en omringd door schoon geboomte. Dagelijks, na het middagmaal, deed msgr. Theodoli een wandeling door die wouden, tot de plaats waar zich een kleine kapel van de heilige maagd bevindt. Eenige dagen geleden waagde hij zich evenwel verder, doch hij had nog geen vijf minuten gewandeld, of hij zag zich omringd door vijf roovers met geweren gewapend, die hem staande hielden en in een Napolitaansch dialect zeiden „Wij hebben al tien dagen op u gewacht, kom nu mede!" Men verbeelde zich den toestand van msgr. Theodoli. Evenwel, er was r.iets aan te doenhij wist, dat tegenstand niets zou baten en volgde dus de roovers tot op den top van een heuvel. De bedienden en de monniken in de abdij, die hem op het gewone uur niet zagen terugkomen, werden ongerust en begonnen het woud te doorzoeken. Hun onrust veranderde spoedig in schrik, toen zij een knaap ontmoetten, die hun een stukje papier overhandigde, waarop msgr. Theodoli geschreven had: „Ik ben door roovers gevangen, die 50,000 francs losgeld eischen. Brengt 't geld bijeen en weest voorzigtig." Men keerde in allerijl naar de abdij terug, zocht ongeveer 20,000 francs bijeen en bragt die naar den top des heuvels waar men den ongelukkige met gescheurden rok en scbreijende als een kind onder een boom zag zitten. De roovers weigerden het geld, zeggende, dat een monseigneur geen penning minder waard was dan 50,000 francs, en hielden den prelaat gevangen. Gevolgd van zijn bediende werd nn de man door de roovers twee dagen en twee nachten gesleept van heuvel tot heuvel en van bosch tot bosch, tot eindelijk de verlangde som bijeengebragt was en hij in vrijheid gesteld werd. Zijne familie en zijne bedienden hadden de zaak stil gehouden, ten einde zijn leven niet in gevaar te brengen. Na zijn loslating maakten zij er melding van en nu zijn troepen en agenten van politie afgezonden om de geheele streek te doorzoeken, en er bestaat geen twijfel, of de roovers zullen in handen van 't geregt vallen. Uit Caserta wordt gemeld, dat door de politie vijftien roovers zijn gevangen genomen van de bende, die mgr. Theodoli heeft opgeligt. Men vond bij hen verscheidene der geroofde voorwerpen, waarschijnlijk dus ook den ring van dien prelaat, waaromtrent het Journal des Débats het volgende verhaaltToen het losgeld was betaald en mgr. Theodoli zich gereed maakte te vertrekken, trad de hoofdman der bende zeer ootmoedig naar hem toe en betuigde zijn leedwezen, hem zooveel moeite te hebben aangedaan. „Moge uw eerwaarde het mij vergeven zeide hij, „ik wenschte wel, dat gij mij toestond uwe hand te kussenDe prelaat, getroffen door het berouw des roovers, reikte hem de hand om die te kussen, doch hij vergat, dat hij een kostbaren ring aan den vinger droeg. De roover nam op zeer kiesche wijze den ring van den vinger, en terwijl hij met eerbied de hand kuste, die hem was toegereikt, stak hij met veel behendigheid het kleinood in zijn zak." Turkije. De Economiste Francais bevat een artikel over de Turksche financiën. Daarin komen de volgende kurieuse bijzonderheden voor aangaande de uitgaven des Sultans en de inrigting zijner huishouding. In het paleis wordt een heirleger mannelijke en vrou welijke bedienden in dienst gehouden. Het totaal cijfer beloopt 6000. Zij worden in twee categoriën verdeeldzij die betaald en gevoed worden, en zij die niets dan den kost krijgen. Tot de eerste categorie behooren o. a. 400 koks, 400 tuinlieden, 600 koetsiers, pikeurs en palfreniers, 600 zwarte gesnedenen, 600 dienstboden, 1000 jonge meisjes en gehuwde slavinnen. (Dit laatste cijfer is vermoedelijk nog beneden de waarheid). In de tweede categorie vindt men de doublures van vele der bovengenoemden, als b. v. 400 koks 300 tuinlieden, 500 koetsiers, pikeurs en palfreniers, 600 dienstboden. Bovendien leeft er in den breeden omtrek van hot paleis door den Sultan bewoond, een onbegrensd getal lieden, die de bedienden der bedienden of hunne vrienden en ver wanten zijneen aanhang, die met hunne gezinnen almede uit de keukens van den Sultan gevoed wordt. Wat die keukens dan ook per dag gebruiken aan vleesch, groenten, boter, vruchten, hout enz. is niet te gelooven, als men geen getuige geweest is, als men niet met eigen oogen gezien heeft hoe overdadig, hoe verkwistend alles bij de administratie van het paleis toegaat. Een enkel staaltje zal voldoende zijn om zich een begrip van de rest te maken. Aannemers leveren bij contract gemiddeld dagelijks aan de keukens van den sultan 1200 schapen, 2000 kippen en kuikens. Iedere maand wordt er voor 50,000 fr. bougies gebruikt. En dat is nog niet alles. Die menigte van bedienden en bedienden van bedienden enz. enz. ontvangt bij gelegen heid van de Bairamfeesten, waarmede de Ramazan eindigt, op den verjaardag van des Sultans troonsbestijging, en bij andere gelegenheden, geschenken van allerlei aard, zoowei in geld, als in kleedingstukken en in kostbare kleinoodiën. Als ware dit alles niet reeds meer dan genoeg om die vorstelijke schatkist uit te putten, heeft de Sultan een hartstogtelijke liefhebberij in zeldzame vogels en wilde dieren. Men vindt ze overal in de tuinen van het paleis, en dagelijks worden er, tot zelfs in de verst verwijderde landen, voor zijne rekening aangekocht. Bovendien worden nog op groote kosten in het paleis geheele corpsen worstelaars, tooneel- gezelschappen, goochelaars en muziekanten onderhouden, een talrijk corps de ballet, een menigte grappenmakers en dwergen. De civiele lijst des Sultans bedraagt 263,000 beurzen, dat is: ruim 30 milloen fr. Het is echter zeer te betwijfelen en men gelooft algemeen niet dat daarmede al de uitgaven van het paleis te bestrijden zijn. Voeg daarbij de jaar gelden van de prinsen en prinsessen tot des Sultans familie behoorende. Zijne moeder, de Sultane Validé, heeft in eon jaar, alleen van hare spaarpenningen haren zoon vier-en- twintig Ivrupp-kanonnen ten geschenke kunnen geven, vertegenwoordigende eene waarde van 3 millioen fr. Afrika. Over de gesteldheid van zaken aan de Kust van Guinea wordt door een der Londensche bladen medegedeeld: „Naar het schijnt heeft tijdens de jongste zending naar Commassie de Koning het niet aan pogingen laten ont breken, om van onzen commissaris, kapt. Lees, te verkrijgen dat hij hem zou helpen ora de stammen, die sedert zijn nederlaag in opstand waren gekomen, weder met het koning rijk Ashantyn te vereenigen. Dc magtigste dezer stammen is die der Juabins, welks koninklijk geslacht met dat van Ashantyn vermaagschapt is. Het was de laatste en mag tigste stam dien de Ashantynen aan zich onderwierpen. Daar kapt. Lees ongetwijfeld, in overeenstemming met zijne instructiën, weigerde zich in deze zaak te mengen, is de verbrokkeling van Ashantyn voltooid. Nadat de Koningin van Lecque en Adansi zich afgescheiden en de Juabins op den voet van onafhankelijkheid eene overeenkomst gesloten hebben, kan de Koning van Juabin thans als het magtigste opperhoofd uit die gewesten beschouwd worden. Cape Coast Castle zal waarschijnlijk de zetel der regering blijven, daar de vele moerassen in den omtrek van Elmina als een niet verwerpelijk argument gebezigd worden tegen het denkbeeld om die plaats tot hoofdstad te verklaren. Te Elmina wordt een nieuwe stad voor de inboorlingen aangelegd, in plaats van de oude, welke verleden jaar verwoest werd." Amerika. Een 12tal stieren hebben Zondag 11 Oct. jl. New- York in rep en roer gebragt. Terwijl ze door de stad gevoerd werden schrokken een tweetal en holden als dol de straten door. Het aanhoudend geschreeuw en gegil der menigte maakten ook de anderen zoo wild dat ze niet te houden waren. Dertig personen werden zwaar gewond; twintig door de stieren en tien door de schoten, die voor de bullen bestemd waren. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: P. J. van Druijnen en C. E. Stakman Bosse. BEVALLENM. Kruijff, geb. Schaap, (D.). J. Hanekroot, geb. Minderop, (Z.). J. E. Brouwer, geb. Smit, (Z.). J. M. P. Handeier, geb. Donsen, (D.). OVERLEDEN: Geene.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2