Benoeming-en, enz. STATEX-GEXERAAL. Provinciale Staten van Noordholland. Buitenland. praktijk en de directie van een operagezelschap. In de residentie zijn wij echter aan dergelijke vreemde combinatiën niet ongewoon, en zien we soms nut en vermaak op eene verrassende wijze dooreen vermengd. Ik herinner mij daarvan een aardig staaltje, dat reeds een jaar of vijftien geleden voorviel. Een Haagsch predikant, ingenomen met de sociaal-philantropische beweging in Engeland, vatte het voornemen op om „het evangelie te brengen" tot de moreel laagste klassen der maatschappij. Om in het hartje van die maatschappij te komen, huurde hij in de onder de soldaten beneden den rang van vice-korporaal gunstig bekende Bagijnenstraat een lokaal, waar hij eenmaal 's weeks lezingen en oefeningen hield van acht tot negen uur. Om negen uur begon in dezelfde zaal het dagelijksch bal, waaraan de dames die 's dominé's voordragten bij woonden ijverig deelnamen. Terwijl nu de oefening nog voortduurde stond de kastelein met het horologie in de hand, liet de gaspitten maar vast opsteken, de dominé namelijk stond op half, maar het bal op het volle licht, en zoodra de klok geslagen had liet hij den spreker waar schuwen. De predikant trad af, de muzikanten traden op en de bekeerlingen van den vooravond bragten den nacht in een genoegelijk dansje door, met de intusschen binnen getreden burgers en militairen. Dit domicilie kiezen van het nut zoo vlak naast het vermaak schijnt echter niet nuttig geweest te zijn; althans de voordragten van den predikant werden gestaakt en de omstandigheden, waaronder de naam van de Bagijnenstraat, in spijt van zijn stemmigen klank, nog al eens in onze couranten voorkomt, zijn niet geschikt om de meening te doen veld winnen, dat de zending van den eerwaarden spreker veel invloed ten goede op de zedelijkheid der bewoners heeft gehad. Van de proef neming van den zeergeleerden directeur der opera is stellig meer invloed te wachten; peilverlaging gaat gewoonlijk gemakkelijker dan verhooging." Men schrijft het volgende aan de Leidsche Courant: „De druiven zijn zoo goedkoop als wij ons niet herinneren dat zij ooit geweest zijnvoor 5 ons betaalt men 30 cents. Er is dan ook dit jaar bijna overvloed, niet alleen uit het Westland, maar overal elders. Dank zij den zomer met zijn groot aantal zonnige dagen, er is, om zoo te zeggen, geen tros mislukt, noch in de kassen, noch langs de muren. Aan ander ooft heeft het daarbij geenzins ontbroken, terwijl men zich thans voor den winter van peren en appelen naar keus kan voorzien. Aardappelen worden overal met goed gevolg gerooid; eenige zieke knollen komen wel is waar op eene lading voor, doch in aanmerking genomen, hoe algemeen de ziekte andere jaren heerschte, is zij thans van geen beteekenis. Met de koolteelt zag het er bij het begin zeer ongunstig uit, de lang gewenschte regen heeft echter ook hierin verandering bragt. Thans gaan scheepsvrachten met groote kool naar de markten, waaronder de bloemkool niet het minst voorkomt en waarvan nog eene menigte op het veld staat... De door weinig regen en polderwater bezwaarde boezem van Rijnland werd gemiddeld op ongeveer 1| Rijnl. voet onder peil gehouden. Aan boord van een vaartuigje, met kolen geladen en liggende in den Rijn voor Woerden, zijn twee schippers door kolendamp gestikt. Zij werden jl. Donderdag ochtend in de kajuit dood gevonden. In den nacht van jl. Donderdag is te 's Hage in ruim 69jarigen ouderdom overleden, mr. A. van Galen, Procu reur-Generaal bij het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland. De Arnhemsche vereeniging Prodesse conamur heeft zich met 23 tegen 2 stemmen voor lijkenverbranding verklaard. Te Dieren is een vernuftig herbergier op den inval gekomen om zijne herberg „de Kraton" te doopen. Men ziet daar nu dagelijks den kraton bestormen met het beste succes voor den kastelein. Het heeft Z. M. den Koning goedgunstig behaagd, op aanvragen van het gemeentebestuur en van den heer van der Houven van Oordt, te Apeldoorn, vergunning te verleenen, dat aan het aan te leggen gedeelte van het landgoed de Pasch de naam worde gegeven van Oranjepark. Het zal daardoor een blijvende gedachtenis worden van Z. M. en HD. doorluchtig stamhuis, waaraan Apeldoorn zooveel verschuldigd is. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Dockum zijn uitgebragt 1553 stemmen, waarvan 1549 geldige. Gekozen is Baron Harinxma Thoe Slooten, met 885 stemmen; op Mr. Keuchenius waren 640 stemmen uitgebragt. Overijssel en Drenthe vierden jl. Woensdag een gods- dienstigen dankdag voor den oogst. Te Groningen bestrijdt men het schoolverzuim door het uitreiken van warme middagspijs aan minvermogenden. Uit Coevorden schrijft men aan de Asser Crt. van den 31 Oct.: „Hedenavond omstreeks negen uur, keerden paard en rijtuig van den heer dr. NieuwhofF stadwaarts, sloeg als altijd den weg naar den stal in, doch, hoewel de meid met de lantaarn stond te lichten, reed het rijtuig voorbij naar de markt. Op 't geroep van de meid werd het daar staaude gehouden en ontdekte men vol schrik, dat er niemand in zat. Dadelijk ging een arbeider naar buiten, daar men wist waar de doctor geweest was, en halfweg Dalen kwam deze driftig aanwandelen, vol ongerustheid over paard en wagen, 't Bleek nu, dat de heer N., te Wachtum nog iemand willende spreken, uit het rijtuig was gesprongen, waarna 't paard plotseling was gaan loopen. Wel poogde de doctor 't nog te grijpen, doch deze deed een misgreep, struikelde door de duisternis en voort ging de schimmel in galop. Wel mag 't iets zeldzaams genoemd worden, dat dit paard bij avond anderhalf uur geregeld den weg hield, het groote dorp Dalen ongehinderd passeerde, heel deftig voor 't tolhek staan bleef en dit, na opening en 't gewone „goeden avond doctor" van den tolgaarder, doorreed en eindelijk zonder het minste oponthoud of ongeluk ter bestemder plaatse arriveerde. Uit het rapport door den Franschen minister van Finan ciën aan de budget-commissie ingediend, blijkt dat de 5315 millioen francs, die door Duitschland aan Frankrijk werden opgelegd, op de volgende wijze zijn betaald: 325 millioen voor den afstand van spoorwegen in Elzas-Lotharingen, 125 mill. in Fransche bankbilletten, 273 milt. in Fransch goud, 239 mill. in Fransch zilver, 105 mill. in Duitsche munt- en bankbilletten, 2485 mill. in thalers (dit en de vol gende posten vermoedelijk in wissels), 235 mill. Duitsche florijnen, 265 mill. mark banco, 79 mill. rijks mark, 251 mill. Hollandsche guldens, 296 mill. Belgische francs, 637 mill. ponden sterling. Om paarden uit een brandende stal te verwijderen moet men ze, volgens de N. G. Crt, zadelen of gedeeltelijk optuigen; ze laten zich dan wegleiden. Met ingang van den 16 dezer is tot muntmeester bij 's Rijks munt benoemd de beer Pb. A. Taddel, thans die betrekking tijdelijk waarnemende. Tvrcede Kamer. Zitting van Vrijdag 6 November. Er zijn ingekomen: inlich tingen van den minister van Binnenl. Zaken op het adres van de ingezetenen van Strijp, houdende klagten over onwettige toepassing der begrafeniswet. Die mededeeling zal worden gedrukt. Het wets ontwerp, houdende bekrachtiging der overeenkomst tot waarborg voor de renten der geldleening ten behoeve van het Amsterdamsche entrepotdok, is na eenige beraadslaging over art. 2, aangenomen met 58 tegen 2 stemmen. De beraadslagingen over de Indische begrooting zijn daarop aangevangen. De heer Saaijmans Vader klaagde niet zoozeer over de geringe jaarlijksche som voor ouderwijs op de Indische begrooting voor komende, maar wel over de noodlottige onttrekking door den Staat aan de Christelijke opleiding des Javaans. De regering mag hierin niet neutraal zijn tegenover 't godsdienstig element. Zoo oordeelde ook Thorbecke. De Grondwet berust op het Christelijk element, en hij voegt er bij„op erkenning van den levenden God." De regering moet daarvan doordrongen zijn. Zijn tweede bezwaar is de maatregel tot oplossing van het communaal en individueel grond bezit, waardoor de Javaan zal overgeleverd worden aan hebzuchtige speculanten en avonturiers, die hem tot proletariër zullen maken. Dit laatste punt werd nader door den heer v. d. Berch van Heemstede uiteengezet, die waarschuwde tegen de noodlottige gevolgen. De heer Zinnicq Bergman, die wel conservatief, maar niet reactionair wil zijn, is verontrust over de stemming en de houding der ambte naren in Indië, die zich te veel met politiek inlaten, en het prestige van het gezag ondermijneu, getuige het adres van vele ambtenaren tegen de voorgenomen invoering der belastingen in Indië. Bij het thans bij de Kamer aanhangig gemaakte wetsontwerp voor den aanleg van spoorwegen op Java worden de noodige gelden (een millioen gulden) aangevraagd om een aanvang te kunnen maken met den aanleg, voor rekening van den staat, van een spoorweg ter verbinding van Soerabaija, Pasoeroean en Malang, en om tevens ■elders op Java spoorwegondernemingen te kunnen doen verrigten, wanneer het daarvoor noodige personeel beschikbaar is. Volgens het voorloopig verslag der Kamer over het hoofdstuk Marine werd algemeen in de ajjdeelingen hulde gebragt aan den ijver waarmede de minister zor&t' voor eene betere opleiding en oefening en eene meer doelmatige aanwerving, alsmede voor de toekomst van het personeel der marine. Met ingenomenheid merkte men eveneens op, dat de minister een voorstander is van het ver- toonen der vlag. Wat het materiëel betreft, over het algemeen kon men zich met het stelsel des ministers in dit opzigt wel ver eenigen. In eene aldeeling werd op nieuw aangedrongen op vaststelling van het benoodigde materiëel bij een algemeene wet, verband hou dende, voor zooveel de binnenlandsche defensie betreft, met de vestingwet. Zitting van Donderdag 5 November. De volgende rapporten zijn uitgebragt Bij monde van den heer Stant, op het ontwerp-reglement van de Westerkogge en op de voordragten tot wijziging der reglementen van Waterland en van den polder Westzaan. Bij monde van den heer Hulst, op de suppletoire begrootingen van het gesticht Meerenberg, op de adressen om subsidie voor den weg tusschen Wijk aan Zee en Duin en Beverwijk, voor het pare vaccinogène te Amsterdam en voor de uitgave van een weekblad, door S. Blok te Worinerveer op te rigten. Bij monde van den heer E. L. Kist, op de aanvragen om toe passing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve van de gemeenten Kortenhoef, Petten, Ransdorp en Terschelling. Bij monde van den heer Vaillant, op gelijke aanvragen ten behoeve der gemeenten Oostzaan, Urk, Westzaan en Edam. Besloten is, afwijzend te beschikken op het adres van Amster dam, om overneming door de provincie van het zand- en jaagpad tusschen Breukelen en Ouderkerk aan den Amstel. Het adres om subsidie voor de droogmaking van het Wieringer- meer is gerenvoyeerd aan Gedeputeerde Staten. Zitting van Vrijdag 6 November. De suppletoire begrootingen van het gesticht Meerenberg voor de dienstjaren 1874 en 1875 zijn goedgekeurd. Afwijzend is beschikt op het adres om subsidie voor den schulp weg van Wijk aan Zee naar Beverwijk, en op het adres van S. Blok te Wormerveer om subsidie voor een op te rigten weekblad. Gunstig is beschikt op het adres om subsidie voor het pare vaccinogène. Een bijzonder reglement voor het molenbestuur van de Wester kogge is vastgesteld. Gewijzigd zijn de reglementen van het hoogheemraadschap Water land en van den polder Westzaan. Besloten is, gunstig te adviseeren op de aanvragen om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve der ge meenten Kortenhoef, Petten, Ransdorp, Terschelling, Oostzaan, Urk, Westzaan en Edam. Engeland. De Times bevat op nieuw een lang artikel over het Spaansche status quo, en het gevolg daarvan, dat het uitzigt op eene beslissing dagelijks schijnt te verwijderen. Het artikel is in zeer neêrslagtigen geest geschreven. Er was trouwens weinig anders te verwachten. Dat er zoovele menschenlevens worden opgeofferd zonder dat de strijdende partijen overwegende voordeelen behalen, is het treurigste schouwspel in Europa. Zoo als de Times zegt, schijnen Carlisten en republikeinen eiken beslissenden slag te ver mijden en zich te vergenoegen met de plaatsen die tijdelijk in hun bezit zijn, te teisteren. Zoodra de strijdende partijen elkander bij toeval ontmoeten, zoeken beide zoo spoedig mogelijk een eervollen en onschadelijken aftogt. „De oorlog," zoo leest men verder, „heeft zich thans tot het begin van een anderen winter uitgestrekt, en er doen zich nog geen teekenen op, die ons hoop geven op een spoedig einde." Intusschen geeft het blad teregt te kennen dat men Spanje uit een Spaansch oogpunt beschouwen moet. De Times vergelijkt het schiereiland met een ruw zamengesteld reddingsvlot, dat uit waterdigte afdeelingen bestaat. Het vordert niet veel zelfs in het fraaiste weder, maar het is daartenegen ook bijna niet mogelijk, dat het zinkt onder de hevigste stormen. Het moge een lek krijgen of een uit barsting ondervinden in een paar afdeelingen, doch dit doet niets ter zake, het drijft daarom even goed. Een overzigt van den toestand van Spanje toont aan hoe elke provincie voor zich zelve zorgt, zonder zich over de andere te bekreunen, zoolang de gebeuitenissen geen invloed op eieren provincialen bodem uitoefenen. Wanneer de Span jaarden (zegt genoemd blad verder) werkeiijk eene over wegende behoefte gevoelden aan vrede dan zouden zij zich, hiervan kunnen wij ons verzekerd houden, beijveren om dien te verkrijgen. Wanneer zij don Carlos niet in goeden ernst bevechten, dan ligt de oorzaak alleen daarin dat zij hem niet vreezen. Hij is beter geslaagd dan men ver wachtte, doch dit verontrust niemand die zich op een afstand bevindt van de provinciën, welke hij bezet. De kooplieden, wijnbouwers, mijn-eigenaars en landbouwers in het zuiden en in het midden van Spanje koesteren nog geene vrees dat het met den tijd ook hunne beurt zal worden. Zelfs werd de kalmte der hoofdstad niet zeer gestoord, ofschoon deze aan den voet der Guadarama ligt en blootgesteld is aan een Carlitischen sprong door Kastilië. De stierengevechten worden even druk bezocht als altoos en de schouwburgen zijn opgepropt. Republikeinsche over winningen en Carlistische moorden leveren 's avonds stof tot onderhoud voor de tertulias en voor het gekeuvel van liet volk, dat om de Puerta del Sol drentelt. Het eigenlijke der zaak is, dat politieke partijen in Spanje den vaderlands- lieveiiden en nationalen geest nitdooven. Men begrijpt in het algemeen genomen, dat 's lands aangelegenheden zich in handen van een troep gelukzoekers moeten bevinden, die staatszaken tot hun beroep maken. Mannen van mid delen en rang weigeren in den regel, met bloote ambts- bejagers mede te klonteren. Indien het zoo treft dat er eene vertegenwoordigende vergadering in wezen is, dan wordt zij opgeroepen door den minister van het oogenblik. De nationale geldmiddelen zijn in zulk een toestand, dat niets het crediet van den Staat meer kan benadeelen. Het ergste dat de particulieren overkomen kan is, dat er be- lastingen geheven worden en dat kan nimmer naar eisch 1 geschieden door bewindslieden wier bestaan van de volksgunst afhangt. Serrano is thans aan het bewind en hij is welligt de beste bouche—trou. Moge hij al geen einde kunnen maken 1 aan de Carlistische woelingen, dan heeft hij ten minste 1 geen belang er bij om zich met hen te verstaan, en men kan op hem rekenen in het beteugelen der ongeregeldheden in de provinciën welke van den krijg verschoond zijn. Onbekwaam om met geestdrift bezield te worden, boezemt hij die natuurlijk ook niet in. Op die wijze kan Spanje, voor zoover wij het inzien, voortgaan, van den eenen minister naar den anderen geslingerd wordende, bloedende, bank- breukig, en toch tamelijk tevreden. Wanneer de pretendent zijn koningrijk met een ernstig voornemen aanviel, dan zou hij het welligt door schrik tot eene poging drijven, die hem kon verpletteren. Aangezien voorzigtigheid denkelijk de leidsvrouw zijner beraadslagingen blijven zal, zoo is het mogelijk dat de omstandigheden langzamerhand rijpen en aan de vrienden der verbannen dynastie eenë gunstige gelegen heid zullen geven. Het leger heeft zoozeer geleden in esprit de corps en er bestaat zulk een volkomen gemis aan militaire ondergeschiktheid, dat er op het oogenblik weinig uitzigt schijnt te bestaan op een dictatorschap, „en indien Prins Alfonso waarborgen aanbieden kon voor een tijdvak van rust, dan zou hij de sluimerende toestemming van het gros der natie, dat altijd monarchaal was, kunnen verkrijgen." Ex-maarschalk Bazaine heeft thans met vrouw en kinderen Londen verlaten om zich naar Lissabon te begeven. Vandaar vertrekt hij naar Madrid, waar hij reeds een huis heeft gehuurd. Hij is evenwel volstrekt niet van plan aan de Spaansche regering zijn diensten aan te bieden. Eerstdaags zal te Londen een internationaal congres van Katholieken worden gehouden. Het doel van dit congres is1° ondersteuning van het leerstuk der Pauselijke onfeilbaarheid, 2° ondersteuning van 's Pausen regt op het geestelijk evenals op het wereldlijk gezag, en ten derde wenscht het congres de verklaring uit te spreken, dat het de pligt is van alle Christenen tot de trouw aan den Paus terug te keeren. Te Over and Lower Darwen heerscht de typhus zóó hevig, dat 1500 personen, dat is 1 op de 16 van de geheele bevolking, er door zijn aangetast. Iedere week sterven 20 der aangetasten. Van wege de regering wordt een onder zoek ingesteld naar de oorzaken der ramp. Oostenrijk. In den nacht van 2 op 3 dezer is op de Oostenrijksche Nordbalin, tusschen de stations Brünn en Prerau, een passagier vermoord. Toen de trein op het laatstgenoemde station aankwam, werd in een coupé der tweede klasse een reiziger gevonden met afgesneden hals en blijkbaar van al zijn geld en kostbaarheden beroofd. De hoofdconducteur verklaarde, dat in den coupé behalve de vermoorde nog een ander man gezeten had, die van een billet naar Chropin voorzien was. Uit het voorloopig onderzoek blijkt, dat de vermoorde is zekere Ernst Katscher, uit Branek bij Meseritsch in Wallachije. Volgens nadere berigten uit Prerau, is de vermoedelijke moordenaar te Prossnitz gearresteerd. Het is zekere Freud, uit Trentschin in Hongarije.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2