Italië. Gemeenteraad van Texel. INGEZONDEN. Stoomvaart-Berigten. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Ingezonden mededeelingen. Marine-Haven Nieuwediep. HOORNSCHE MARKT van HEDEN. ff ff ff ff ff ff ff ff ff ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. De heer Avigdor, bankier en Oostenrijksch consul, te Nizza, heeft zich jl. Woensdag ochtend door een pistool schot van het leven beroofd; des avonds is zijne firma in staat van faillissement verklaard. Twee geëmployeerden zijn gevangen genomen. Dit vooral heeft groote sensatie verwekt. Vergadering van Woensdag 28 October 1874. Tegenwoordig 9 leden; afwezig de heeren Westenberg en Hille- nins, met kennisgeving; P. Langeveld en H. Bakker. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goed gekeurd. 1. De ingekomen provinciale bladen worden na mededeeling voor kennisgeving aangenomen. 2. De Voorzitter doet mededeeling van een missive van den heer Minister van Financiën, waarbij wordt kennis gegeven, dat de huur voor het Post- en Telegraafkantoor is gesteld op f 400. Anngenomen voor kennisgeving. 3. Wordt aan de orde gesteld de begrooting, dienst 1875, welke onveranderd wordt vastgesteld, tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 43255.13^. 4. Wordt goedgekeurd een besluit tot heffing van een hoofde- lijken omslag ad f 15000. 5. Wordt mede goedgekeurd het besluit tot heffing van f gedeelte der Bijks personeele belasting. 6. Wordt ter tafel gebragt de rekening en begrooting van het Algemeen Ambestuur en het Algemeen Weeshuis. Tot onderzoek daarvan wordt eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Mentz, Beij en K. Bakker. 7. Wordt benoemd tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie de heer K. Bakker Dz. 8. Wordt benoemd tot lid der beleenbank Pieter Pz. Kikkert en tot boekhouder C. Rab. 9. Tot hulponderwijzer aan den Burg wordt benoemd W. Hama kers, en tot hulponderwijzer te Oudeschild J. Onnekes, beiden van Schiermonnikoog. 10. Wordt gelezen eene missive van den hoofdonderwijzer B. J. Troll, aan den Burg, verzoekende het oude schoolgebouw te mogen bezigen tot het geven van onderwijs in de gymnastiek. Op voorstel van het Dagelijksch Bestuur wordt besloten, die school tot weder opzegging toe en op nader te bepalen voorwaarden daarvoor be schikbaar te stellen. 11. Wordt gelezen eene missive van de hoofdonderwijzers J. K. G. Muller, J. P. Quant en J. Boonacker betreffende de opleiding van kweekelingen. Mede wordt gelezen eene missive van den hoofdonderwijzer C. P. Keijser, namens het Onderwijzers-Gezelschap, mede betreffende de opleiding van kweekelingen. Alle deze missives aangenomen voor kennisgeving. 12. Wordt gelezen eene missive van P. Bouma, hoofdonderwijzer te Oosterend, namens het Onderwijzers-Gezelschap, betreffende de wijziging van art. 7 in de instructie, omtrent de vacantie. Wordt na eenige discussiën bij stemming besloten, de vacantie te blijven behouden volgens de instructie; tegen stemde de heer Mentz. 12. Omtrent het aannemen van kinderen, wordt besloten, de kinderen beneden 6 jaar aan te nemen, indien de ruimte in de schoollocalen zulks toelaat en het de krachten van het onderwijzers personeel niet te boven gaat, terwijl het Dagelijksch Bestuur wordt gemagtigd, de instructie in dien geest te wijzigen, en in eene vol gende vergadering ter tafel te brengenterwijl tevens wordt besloten in de instructie het tijdstip van aanneming der kinderen te ver anderen en te stellen op primo October en primo April. 13. Wordt gelezen eene missive van den hoofdonderwijzer J. P. Quant, betreffende het verleenen van gratificatiën. Aangenomen voor kennisgeving. 14. Wordt gelezen een rekwest van Pieter Machiels de Waard, in hoofdzaak inhoudende het verzoek, om aan de haven te Oude Schild een gedeelte grond in erfpacht te mogen erlangen tot stichting van een bergplaats tot berging van materialen voor de betonning der Zuiderzee, het eiland Texel omringende. Wordt het Dage lijksch Bestuur gemagtigd deze zaak te onderzoeken om in eene volgende vergadering verslag daaromtrent uit te brengen. 15. Wordt gelezen eene missive van den heer W. Hillenius omtrent de wegverbetering aan de Koog met mededeeling dat ZEd. met den heer K. Bakker Dz., als door den raad daarmede belast, deze zaak naauwkeurig heeft onderzocht, terwijl het werk door hen onder nadere goedkeuring van den raad is aanbesteed aan Jacobus Kuiper en Beijer Daalder, onder bepaling, dat door Jacobus Kuiper het werk moet worden onderhouden tot November 1875. Genoemde heeren noodigen den raad uit het werk te gunnen aan bedoelde personen. Dit voorstel wordt aangenomen. 16. Wordt gelezen een missive van Simon Smit Rz., betreffende een weg van Sectie D No. 863 naar Sectie D No. 1089. Nadat door den heer Keijser hieromtrent eenige inlichtingen zijn verschaft, wordt aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen deze zaak te onderzoeken. 17. De Voorzitter brengt ter tafel de inschrijvings-billetten voor de te leveren steenkolen aan de onderscheidene scholen en het raad huis. Vier stuks billetten zijn ingekomen, als van J. Pz. Smit, P. Dros Az., J. van Putten en T. Koning. Aan T. Koning, als de minste inschrijver, en wel de Engelsche voor f 1.48 en de Ruhr- kolen voor f 1.58 de 100 kilo, wordt de levering gegund. 18. De heer Mentz vraagt of verleden jaar niet besloten is een gemeente-opzigter aan te stellen, en zou wenschen dat hieraan gevolg werd gegeven, of het besluit in te trekkken. De Voorzitter repliceert en zegt, dat er een gemeente-opzigter zou worden benoemd wanneer dit noodig was, dat voor het tegen woordige daaraan geen behoefte bestaat en het besluit alzoo niet behoeft gewijzigd te worden. De heer Dros vraagt van welke soort de steenkolen moeten zijn, die geleverd zullen worden. De Voorzitter geeft te kennen, dat de te leveren steenkolen van de eerste kwaliteit moeten zijn, en dat de levering onder toezigt van een deskundige zal geschieden. 19. De heer K. Bakker vraagt en bekomt het woord om eenige inlichtingen te vragen over de algemeene begraafplaats. Hij heeft gehoord, dat men te Oosterend niet tevreden is, omdat in eene vorige vergadering gezegd is, dat er aldaar plan bestond bij de kerk eene begraafplaats voor eigene rekening te maken, terwijl zulks het geval niet is. Hij acht het mogelijk, dat de leden, indien zij dit geweten hadden, misschien anders zouden hebben gestemd en gelooft, dat de plaats voor de begraafplaats minder geschikt is. Hij zou daarom wenschen, dat de raad op zijn vorig besluit terug kwam en alsnog eene andere plaats koos. Na langdurige discussiën wordt, op voorstel van den heer Keijser, de zaak verdaagd en wordt de heer Bakker door den Voorzitter uitgenoodigd, in eene volgende vergadering zijn voorstel schriftelijk in te zenden. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. De afdeeling Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft in de laatste werkende vergadering besloten hare buitengewone bijeenkomsten meer aangenaam te maken voor de leden, dan dit in den laatsten tijd het geval was. Er is een commissie benoemd tot regeling der werkzaamheden op die vergaderingen. Deze com missie zal trachten gevierde sprekers op de buitengewone bijeen komsten te doen optreden of muziekuitvoeringen te doen plaats hebben, wanneer zich daartoe eene gunstige gelegenheid opdoet. Aanvankelijk is zij naar wensch geslaagd daar de heer A. Werumeus Buning zijne gewaardeerde medewerking heeft toegezegd en in de vergadering van Vrijdag den 13 November eene zijner novellen zal voordragen. Wanneer sprekers van elders optreden of wanneer eene muziek uitvoering zal plaats hebben, zal dit natuurlijk buitengewone onkosten veroorzaken, die het Departement, dat bijna al zijne inkomsten voor vele nuttige instellingen noodig heeft, niet kan bestrijden. Daarom zal er telkens vóór het houden eener buitenge wone vergadering eene inteekenlijst worden aangeboden, aan heeren die geen lid van 't „Nut" zijn. Ook zal er dan, zoo noodig, eene vrijwillige bijdrage van de leden gevraagd worden van minstens 50 cents voor zich en de dames die ze meebrengen te zamen. Wij twijfelen niet of de leden zullen deze kleine bijdrage gaarne voor de zaak over hebben en gelooven dat vele ingezetenen de gelegenheid, die hen zal worden aangeboden om iets goeds en schoons te hooren, niet ongebruikt zullen laten voorbijgaan temeer daar de entree niet hoog is. Mogt deze maatregel strekken tot bloei der buitengewone ver gaderingen, maar tevens tot het winnen van leden voor een genoot schap, dat door de oprigting van een teeken-, gymnastiek- en industrieschool, spaarbank, volksleesbibliotheek en volksvoordragten reeds zooveel nut heeft gesticht en nog blijft stichten. X. Y. en Z. „Willem III fonds" Sub-Commissie. Alkmaar6 November 1874. Op een daartoe gedaan verzoek heeft Z. M. de Koning bij kabinetschrijven, dato 2 Mei 1874, vergunning verleend, om, als blijvende herinnering aan de feesten, welke gedurende de maand Mei in Nederland toerden gevierd, ter gelegenheid van Z. M. vijf en twintig jarige regering, een fonds te stichten, onder de benaming van Willem III fonds," en wel ten behoeve van het Centraal Israëlitisch Weeshuis, gevestigd te Utrecht, welke stichting, sedert eenige jaren opgerigt, geene genoegzame fondsen bezit, om geheel aan haar doel te kunnen beantwoorden. Er is reeds een aanzienlijk bedrag ontvangen, doch nog niet genoegzaam om dit een fonds werkelijk dien naam waardig te doen zijn. Te dien einde heeft zich reeds eene hoofdcommissie gevormd onder bestuur van de heeren J. S. Spanjaard, te Borne bij Almelo, president; J. Elias, te Strijp bij Eindhoven, thesaurier; M. Elias, mede aldaar, secretaris; waarvan de ondergeteekenden eene sub commissie uitmaken voor Alkmaar en omstreken. De gelden, welke voor dit fonds worden ontvangen, zullen aan heeren regenten van genoemd Weeshuis worden ter hand gesteld, onder bepaling, dat zij ten name van het gesticht op het Groot boek zullen worden ingeschreven, terwijl de renten ten behoeve van genoemd Weeshuis zullen moeten worden aangewend. Een album, inhoudende het bedrag en de namen der gevers, zal aan Z. M. den Koning worden aangeboden. Ten einde het beoogde doel te bereiken, zullen wij eene lijst ter inteekening aanbieden. De op te halen gelden geschieden slechts voor eenmaal. Met het oog op den naam van het fonds en op de aanleiding tot oprigting daarvan, vertrouwen wij op eene ruime deelname. De Sub-Commissie van het Willem III Fonds, A. PRINS Az., President. A. CONIJN Az. Jb. HELLING. G. J. VAN LEEUWEN. A. R. MULDER. A. J. DE JONGH, Thesaurier. J. F'ORTUIN Bz., Secretaris. De Holland, van Batavia naar Rotterdam, is jl. Donderdag ochtend te Falmouth aangekomen, en zou des avonds de reis voortzetten. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. Grandfield, zeeman en E. van Gelder. E. J. Wever, conducteur, wonende te Hasselt en A. M. Simons. J. J. Vink, kommandeur op 's Rijks werf, weduwnaar van H. Visser en C. Willems. G. J. Winter, stoker bij de Marine, weduw naar van S. de Haan en R. Houtkoop. J. P. Posthumus, stuurman ter koopvaardij, wonende te Schiermonnikoog en H. A. van den Bos. J. D. Hoekstra, machinist bij de Marine en H. Neijts. J. Wijk huizen, scheepskok bij de Marine en A. van der Zee. W. M. Herrebout, kwartiermeester bij de Marine en J. C. Houtgraaf. GETROUWD: Geene. BEVALLENA. Duijts, geb. Vliek, (D.). M. M. Keiler, geb. Mac Fee, (Z.). H. J. van der Kraan, geb. Gorter, (Z.). G. Kwant, geb. Breet, (Z.). J. Dierendonck, geb. van Akkeren, (Z.). G. Smit, geb. Nas, (D.). G. de Graaf, geb. Friskus, (D.). OVERLEDENGeene. Levenloos aangegeven 1. Van 1 tot 31 October 1874. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Dirk Duinker en Diua Dijkshoorn. Dirk Asjes en Elsje Dijkshoorn. Pieter Koorn en Guurtje Bakker. Simon Koorn en Neeltje Kool. Jan Bais en Jannetje Rotgans. Dirk Lont en Maartje Kuijt. Simon Tijsen en Trijntje Lont. GEBORENAriaantje, dochter van Jb. de Haan en N. Smit. Grietje, dochter van C. de Vries en N. Veerdig. Simon, zoon van A. Bakker en A. Halfweg. Wijntje, dochter van W. de Jongh en T. Koorn. Maartje, dochter van J. Kooij en G. Rotgans. Antje, dochter van W. Snooij en G. Keijzer. OVERLEDEN: Pieter Steven Krul, 57 jaren, laatst weduwnaar vau Hester Lieuwes Bos, (drenkeling). Trijntje Maats, 63 jaren, echtgenoote van Jb. Koorn. Wijntje de Jong, 3 dagen, dochter van W. de Jong en T. Koorn. Simon Hutman, 18 maanden, zoon van A. en M. Hutman. Simon Kalevelt, 60 jaren, echtgenoot van G. Bakker. (Plaatsruimte betaald). Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co., in Hamburg, welke door hare prompte en reële bediening tegenover hare geïntresseerden het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) O Uren. i Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. -4-3 5P fl "-+3 cu rÜ O O O Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 6 12 zzw. 3.7k. 767.61 f 8.72 10.6 t 1.7 1.00 Vlak. 7 8 wtz. 1.2„ 769.49 f10.62 11.8 f 4.6 0.97 7 12 nw. 2„ 770.68 til.81 11.8 f 3.1 0.86 Weêisgesteldhcid: 6Nov.l2u. Digtbeneveld, mistig. 7Nov. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 7Nov,12u. Bewolkt, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 31 Oct. SantaRosa. J. de Waard. Curacao. 4 Nov. Goodell. L. S. Crocket. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 6 Nov. Etna. J. J. Schrijver. ZurMühleu&Co. Palermo. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Friendship. W. Spence. Shields. Steenk. Duink.&Goedk. Juno. .T. Chamber. Sunderland. ZurNühlen&Co. Fred.Snowdon. W.F.Chicken. Newcastle. BrotherlyLove. J. Moffet. C. Berghuijs. LATUBB BEBI6TBX. Heden middag is het pakhuis van de firma den Duik en von Oterendorp door brand vernield. Behalve de aanwezige voorraad hooi is de geheele inboedel gered. Bij het corps mariniers alhier is geplaatst de kapt. W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten en de 2de luit, van Bees; terwijl de kapt. J. J. Korndörffer naar Oost-Indië zal vertrekken en de 1ste luit. J. A. Zaal is verplaatst naar Amsterdam. De laatste berigten omtrent de König Wilhelm luiden, dat men weêr een geul baggert aan de landzijde van het schip. De locomobiel, die bij den jongsten storm tot aan den ketel in het strand was gezakt, is daardoor verplaatst en staat nu aan den duinvoet. Aan den voorsteven van het schip wordt een kistdam aangebragt, om te beletten dat het zand weêr in de gebaggerde geul terug loopt. De drie gebroken trossen zijn gelascht. Men is weêr druk aan het werk. Heden nacht is bij Egmond gestrand het Nederlandsche barkschip Constance, kapt. Kimmerer, van Java naar Amsterdam bestemd. De sleepstoombooten de Stad Amsterdam en Archimedes zijn heden morgen ter assistentie vertrokken. Jl. Dingsdag is te Winkel in een openbare vergadering vastgesteld het ontwerp der acte van oprigting van de naamlooze vennootschap „de Modelboerderij te Winkel," welke zich ten doel stelt de veredeling van den Nederl. veestapel en de ontwikkeling van het landbouwbedrijf. Zij zal werken met een maatschappelijk kapitaal van f 100,000, verdeeld in aandeelen van f 500, waarvan de grootste helft is geplaatst. De keninklijke goedkeuring zal worden aan gevraagd. De vennootschap zal worden bestuurd door drie directeuren en zes commissarissen. Tot directeuren zijn benoemd de heeren K. Kezelman en J. Breebaart Kz., te Winkel, en W. Sluis, te Beemster; tot commissarissen de heeren jhr. mr. J. van Foreest v. d. Palm, te Anna Paulowna; K. Winkel, burgemeester van Sijbekarspel C. Bezelman, te Nieuwe Niedorp; N. Loder, A. Nobel en J. Koomen, te Winkel. PER TELEGRAAF. hectoliter Tarwe f 38 37 Rogge a II Gerst - 7,— a 7,50 ti Haver 5— a 6,— ir Witte Erwten - 11 a 12,— u ar Groene dito - 13,50 a 14,— H Graauwe dito - 13,50 a 14,- II Vale dito - 12,50 a II Bruine Boonen - 11,50 a 13,- i II Witte dito 9 a II Paardenboonen - 8,— a 9.— n Mosterdzaad - 16,50 a i ii Karweizaad 19,75 a i II 25 stuks Paarden ii Koeijen - 500 n Schapen - 170 ii Lammeren - 7 n Kalveren - 40 ii Varkens - 7 V Zeugen - 400 ii Biggen - 1950 u Kip-Eijeren - H Eend-Eijeren - 2000 kop Boter - - 60,- a200,per stuk. a 23,— a 32, 16,a 22,— 10,— a 22,— 10,— a 21,— 30,a 40, 5,50 a 5,76 per 100 stuks. a Handel matig. Granen, enz. 1104 hectol. Tarwe f 8,a 9,75; 161 hectol. Rogge f 8,a 9,734 hectol. Gerst f 6,25 a 8,60; 1515 hectol. Haver f 4,a 6,216 hectol. Boonen: Bruine f 11,50 a f 12,50, Witte f -,a-, Paardenb. f 7,a 8,50; 114 hectol. Erwten: Graauwe f 12,a 15,Vale f 8,50 a 12,Groene f 12,a 15,50, Witte f a hectol. Kanariezaad f 53 hectol. Mosterdz. (rood) f 13,25 a 16,50, geel f a hectol. Karweizaad f a hectol. Kool zaad f a alles per hectoliter. Kaas. 432 stapels, weg. 100156 KG.; Kleine f33,Middelb. f 33,50, Commissie f 32,60, laagste prijs f 18,per 50 KG. Vee. 3 Paarden f 65 a 175; Koeijen f a 17 nuchtere Kalveren f 10,al9; 6 Schapen f 13 a 24; Lam meren f a 44 magere Varkens f 15 a 20; 308 Biggen f 5 a 6,12 Bokken en Geiten f 4allKleine Bokken f-,a-, Boter, f 0,90 a 1,05 per 0.630 kilogram: De Velser Koemart maakte de aanvoer zeer gering.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3