STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. Daitschlasd. Oostenrijk. Denemarken. Amerika. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. 286ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. PURMEREND ER MARKT van HEDEN. hebben reeds 16 hunne goedkeuring en ingenomenheid met het denkbeeld te kennen gegeven. De conferentie zal, naar berigt wordt, te Liverpool bijeenkomen. Op de jl. Zaturdag te Utrecht gehouden najaars veemarkt waren 1168 stuks vee aan de mark gebragt; de markt was zoo bezet, dat al het aangevoerde vee niet eens aan de lijn kon geplaatst worden. De handel was zeer ge animeerd, zoowel voor het binnen- als voor het buitenland, zoodat voor het vee weder hooger prijzen werden gegeven, dan in den laatsten tijd het geval is geweest; voor kalf- koeijen werd tot f 180 en voor koeijen tot f 225 betaald. Op de varkenmarkt was de handel ook zeer willig en men betaalde van 45 tot 55 ct. per kilo. Te Utrecht worden groote toebereidselen gemaakt tot viering van het vierde eeuwfeest van het stedelijk gymnasium op 4 Dec. a. s. Er zal een diné en concert plaats hebben; eene madaille worden geslagen en een lijst verschijnen van al de leerlingen, die sedert 1720 de Hieronymusschool bezocht hebben, alsmede van de lotgevallen dier inrigting tot op dezen tijd. De onthulling van het monument te Ginneken zal op 30 dezer plaats hebben. Een ontzettend ongeluk bragt jl. Zaturdag middag een groote beweging in het anders zoo vreedzaam stadje Goes teweeg. De surnumerair bij de Staatsspoorwegen M., die ten huize van zijn oom aldaar verblijf houdt, was bezig met in de woonkamer een revolver schoon te maken, die hij meende, dat niet geladen was, toen onverwachts de haan neersloeg en het schot de vrouw des huizes in het onderlijf trof. De toestand der vrouw is gelukkig niet hopeloos. Zij is moeder van een zevental grootendeels jeugdige kinderen. De tabak, welke in Arnhem's omstreken door sommigen nog al veel gebouwd wordt, is grootendeels verkocht voor een tamelijk hoogen prijs. De prijzen loopen van f 20 tot f26 de 50 kilo. Tegen zulk een prijs gerekend, is er voor den landbouwer geen gewas, dat zooveel voordeel oplevert, want dan kan hij rekenen p. m. f 1100 a f 1200 van de hectare gelijk 700 roeden te trekken. Een der vier kinderen, waarmede de echtelingen van der Hoff te Apeldoorn eenige dagen geleden werden ver blijd, is overledende drie overgeblevenen zijn welvarende. De telegraafkabel van Harlingen naar Vlieland is in den jongsten storm op meer dan eene plaats gebroken. Men is reeds bezig met de herstelling. Volgens de Gr. Crt. was 't geen veepest, waarvan zich in Belgisch Limburg een geval voordeed, maar milt vuur. Een 20tal runderen stierf in een kort tijdsbestek en wel [achtereen. Men schijnt thans de ziekte bedwongen te hebben. Voor eenige dagen had te Appingedam eene aardige scène plaats, die zeker grappig mag genoemd worden, nu zij goed is afgeloopen, maar evenzeer droevige gevolgen had kunnen hebben. Eene der dochtertjes van den zadelmaker v. D. aldaar had het ongeluk bij het uitspoelen van een of ander voorwerp in het Damsterdiep te vallen. Daar dit achter het ouderlijke huis voorviel merkten de huisgenooten er niets van. Eerst door het geroep van een overbuur werden vader en broeders, die voor in den winkel gerust zaten te werken, opgeschrikt. Niet wetende wat er gaande was, stoven alle drie achter 't huis, bemerkten hunne zuster en kind in 't water en sprongen achtereenvolgens in het diep om de drenkelinge te redden. Geen van drieën kon echter zwemmen en in plaats van eene te redden, lagen of stonden alle vier nu op kleine afstanden van elkander in het water te spartelen, uitziende naar redding. De vader, die het digst bij den wal tot aan de schouders in het water stond, wist eindelijk raad. Door elkander de hand te geven, gelukte het spoedig de eene persoon na de andere weder op den wal te brengen. Allen zijn er met den schrik en een nat pak afgekomen. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 7 November. De discussiën over de Indische begrooting zijn voortgezet. De minister van Koloniën verklaart dat hij het vertrouwen der Kamer behoeft, wil hij zijn gezag handhaven, maar daarom kan hij ook niet meegaan met voorstellen of maatregelen waarmede hij zich niet of nog niet ver eenigen kan. Hierover had velerlei discussie plaats, meenende sommigen dat de minister een portefeuille-kwestie had gesteld of een votum van vertrouwen gevraagd. Eindelijk is de algemeene beraadslaging gesloten en die over de artikelen gevorderd tot het amendement Kops c. s. tot afschaffing der slavernij in de buiten bezittingen. Zitting van Maandag 9 November. De gewigtige discussie over 't amendement Kops c. s. tot afschaffing der slavernij in de •buitenbezittingen, en waaraan in de zitting van Zaturdag een politieke kwestie werd vastgeknoopt, werd heden voortgezet. De minister van Koloniën bestreed het amendement, niet om het beginsel, maar om de ontijdigheid, daar z. i. de kwestie nog niet behoorlijk was onderzocht, noch wat haar omvang, noch wat de grens harer uitvoering betreft. Hij stelt prijs op gemeen overleg, maar niet door verzaking van beginselen. Daarom wenscht hij dat de beslissing zuiver zij en stelt een nieuw artikel voor ad f12,000 tot onderzoek en voorbereiding der afschaffing, waarbij 't vraagstuk der schadeloosstelling en tot welk bedrag ongeprejudicieerd blijft. Nadat de heer Kappeijne nog 't woord had gevoerd en de minister niet ongeneigd was om na afloop van een onderzoek, later een post tot schadeloosstelling op de begrooting te brengen, werd het amendement ingetrokken en het artikel der regering verduidelijkt door een amendement van den heer Godefroi aangenomen. Heden Dingsdag voortzetting der verdere discussie over de Indische begrooting. De minister van Financiën blijft, blijkens de memorie van antwoord, van oordeel: dat de aanbieding der nieuwe muntwet op dit oogenblik ongeraden is, ook omdat over de vraag, of dedepri- ciatie van het zilver blijvend zal zijn, de deskundigen het nog niet eens zijn. De Acclimatatie-Tuin te Parijs heeft dezer dagen uit Bra zilië ontvangen eene kudde nandous, en zij wil pogingen doen om dezen vogel, die de struisvogel der nieuwe wereld is, in Frankrijk inheesmsch te doen worden. Om de scboone vederen, het smakelijk vleesch en de goede eijeren dezer dieren zouden door het gelukken dier poging de nijverheid en volksvoeding eene groote aanwinst doen. De nandous, welke de Acclimatatie-Tuin reeds bevat, zijn volkomen ge acclimatiseerd en leggen geregeld hunne eijeren. Ter eere van den voorzitter der te Rotterdam gevestigde Africaansche Handelsvereeniging, den heer Pincoffs, is jl. Vrijdag door de Africaansche Maatschappij te Berlijn een feestmaaltijd gegeven. De heer Pincoffs heeft een op hem uitgebragten toast in het Duitsch beantwoord. Wijzende op Nederlands onafhankelijkheid, betoogde hij, dat Duitsch- land door zijne geschiedkundige ontwikkeling geroepen is om de belangen des vredes en der beschaving te vertegen woordigen. Mogt er vroeger al reden geweest zijn om van in Nederland bestaande antipathie tegen Duitschland te spreken, dan was deze in elk geval zigtbaar verminderende. Den vorigen dag had de heer Pincoffs eene audiëntie bij den Kroonprins gehad. Naar uit Prerau gemeld wordt, heeft de Oostenrijksche Justitie niet lang naar den moordenaar van Ernst Katscher behoeven te zoeken. Leopold Freund, die zijn slagtoffer in den slaap overviel, hem met een scherp zakmes den hals doorsneed en door de duisternis begunstigd den coupé verliet voor de trein tot staan was gekomen, heeft in alle opzigten getoond nog een nieuweling in het misdadigersvak te wezen. Hij heeft door tal van onhandigheden zelf de Justitie op 't spoor gebiagt. In de Oostenrijksche bladen vindt men daaromtrent verscheidene bijzonderheden mede gedeeld: zoo heeft hij op den weg, dien hij te voet aflegde, achtereenvolgens alle papieren zonder waarde, op de meeste waarvan de naam van den vermoorde vermeld stond, weggeworpenin het eerste hotel, waar hij zich gewasschen en van kleêren gewisseld heeft, liet hij zijn met bloed bevlekten overjas en de ledige portefeuille van den ver- slagene achter, enz. enz. Freund heeft zijne misdaad vol ledig bekend. Volgens zijne verklaring is hij 23 jaar oud en was tot voor weinige dagen koffijhuisbediende te Brünn. Wegens armoede had hij het voornemen opgevat tot het vermoorden van een of anderen spoorwegreiziger, bij wien hij verwachten kon een rijken buit te maken. Het toeval diende hem, daar Katscher in een kofïijhuis te Brünn, met een ander persoon afrekenende, eene portefeuille geopend naast zich had liggen, welke ongeveer 15,000 florijnen in bankpapier bevatte. Hij verloor daarom Katscher niet meer uit het oog, niettemin zag hij zich na den moord in zijne verwachting bedrogen, daar deze de voorzigtigheid gehad had de 15,000 florijnen bij den post te deponeeren, ten einde die naar zijne woonplaats over te maken. Aanvan kelijk werd de moordenaar in zijn voornemen verhinderd door de tegenwoordigheid van een derden reiziger in den coupé. Op de vraag, waarom hij gedurende het traject telkens een plaatsbillet van station tot station nam, ant woordde hij met de meeste kalmte, dat het voornemen een reiziger te vermoorden bij hem vaststond, en hij niet te veel geld op het hoofd van dezen éénen mogt zetten, daar, wanneer zijn toeleg mislukte, hij nog eenig geld voor eene volgende proefneming moest overhouden. Dezelfde onver schilligheid en ongevoeligheid legde hij gedurende het geheele eerste verhoor aan den dag. Slechts toen men hem bij het lijk van den verslagene bragt, verbleekte hij en zeide hij met een sterk bevende stem: Ja, hij is 't. Zoo groot de ontsteltenis was, welke het berigt van den op den spoorweg gepleegden moord algemeen in Oostenrijk teweegbragt, zoo groot was ook de voldoening, waarmede de openbare meening de tijding der spoedige inhechtenis neming van den dader vernam. De Noorsche telegraaf-maatschappy meldt uit Shanghae onder dagteekening van jl. Zaturdag, dat het geschil tusschen China en Japan is bijgelegd. China zal een half millioen taels betalen en de Japanneezen zullen Formosa ontruimen. Van het oorlogstooneel zijn de volgende tijdingen ont vangen: „I. Madrid, 7 Nov. Volgens hier ontvangen berigt heeft generaal Laserna eenige belangrijke bewegingen van strategischen aard ten uitvoer gebragt. II. Madrid, 7 Nov. Na een ongelukkig gevecht bij Villafranca del Eyd, waarin de Carlisten 140 dooden en 260 gewonden verloren, hebben zij in Arragonië hunne strijdkrachten ver deeld. De regeringstroepen vernielden de Carlistische patronenfabriek en telegraaflijnen en maakten 25,000 Remington-patronen buit. Luitenant-kolonel Navarró heeft bij Amposta eene andere afdeeling der Carlisten geslagen, en haar een verlies van 68 dooden en 36 gevangenen toe- gebragt. III. Bayonne, 8 Nov. De Carlisten hebben gisteren niet op Irun geschoten, maar zijn generaal Lorna te gemoet getrokken, die over land met 6000 man in aantogt is. IV. Parijs, 7 Nov. Volgens berigt uit Irun van gisteren, hebben de Carlisten met petroleum gevulde bommen in die stad geslingerd, en wordt het vuur met groote levendigheid beantwoord, door de forten zoowel als door de kanonneerbooten. V. Parijs, 7 Nov. Generaal Lorna heeft gisteren over den waterweg versterkingen van Santander naar Irun gebragt. In laatstgenoemde stad was op verscheidene plaatsen brand ontstaan, die echter zonder groote moeite gebluscht werd. Algemeen houdt men het er voor dat de Carlisten het beleg weldra zullen opbreken. VI. Parijs, 7 Nov. Volgens berigten uit Hendaye is een beweging van regeringstroepen, in verband met een uitval >-■ O Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. H procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 8 12 zzw. 1.2k. 774.74 f15.89 11.2 t 2.7 0.90 Vlak. 9 12 zzw. 4 771.57 +12.74 9.8 t 1-4 0.95 Slechtw. 10 8 wzw. 7 ii 760.95 f 2.15 11.8 f 5.2 0.95.Golvend. 10 12 wnw. 10„ 760.87 f 2.07 10.6 2.3 0.80 van het garnizoen van Irnn, te verwachte»; men wil nl. de belegeraars op Fransch grondgebied drijven. Aan gene raal Pourcet zijn nieuwe instructiën gezonden, ter ver hindering van een schennis van dat grondgebied. VII. Santander, 6 Nov. Gisteren en heden zijn de voorhoede onder Blanco en het korps onder Lorna, 14,000 man sterk, van Cenicero en Milana, per spoor hier aangekomen en onmiddelijk naar Sau-Sebastian scheep gegaan Laserna en de staf worden heden avond verwacht. De beweging geschiedt met het doel Irun te ontzetten, en vervolgens uit Tafalla eene gecombineerde manoeuvre met Mariones te ondernemen, ten einde Pamplona vóór het aanbreken van den winter te ontzetten. Het weder is tegen verwachting gunstig; de troepen zijn met een goeden geest bezield en haken naar den strijd." Den 13 Oct. legde een sneltrein den spoorweg van Cincinnati af, toen de machinist plotseling ontdekte dat de weg op eenigen afstand vóór hem ingestort was. In plaats van, op lijfsbehoud bedacht, van de locomotief te springen, ijlde hij naar den tender en slaagde er in den trein los te haken. De locomotief stortte met machinist en stoker in de diepte; beiden verloren het leven, maar de trein zelf stond stil vóór den afgrond en de passagiers waren behouden. De New-York Times bevat de volgende zeer belang rijke opmerkingen voor landverhuizers naar Noord-Amerika. Landlieden moeten niet in den herfst naar Amerika gaan, of ze loopen gevaar in den winter van honger te sterven. Schrijvers en kooplieden zonder kapitaal zijn er niet te ge bruiken. Bekwame handwerkslieden zouden goed te regt kunnen, wanneer de arbeiders-vereenigingen hen niet dwongen met hen strike te maken. Het best kunnen teregt landlieden met eenig kapitaal, maar als ze in de lente komen. Over 't algemeen is er thans voor vreemdelingen weinig kans tot slagen, omdat er groote slapheid in de zaken heerscht. De Java is den 7 dezer van Batavia naar hier vertrokken. De Holland, van Batavia naar Botterdam, is jl. Zondag nacht te Brouwershaven aangekomen. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWDD. Valk, schieman bij de Marine en M. P. Houtgraaf. GETROUW DGeene. BEVALLENJ. J. D. Kater, geb. Tismeer, (D.). E. Klein- kramer, geb. Prins, (D.). S. Bruul, geb. Bakker, (Z.). OVERLEDENK. Oosten, 54 jaren. P. Peterse, 79 jaren. P. L. A. C. van der Woerd, 2 maanden. TWEEDE KLA.SHE. Eerste lijst: No. 2294 5000; No. 17874 2000; No. 401 1500; No. 1731 1000; No. 2286 en 18862 ieder 400; No. 11155 en 13822 ieder 200; No. 6093, 6808, 11443, 11686 en 14160 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) —O»"'"" U1V01..001. 9Nov.l2u. Digtbewolkt, beneveld. lONov. 8u. Digtbewolkt, regenbuijig, winderig. 10Nov.l2u. Digtbewolkt, wind. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 25 Oct. Penelope. K. W. Bols. Middell. Zee. 31 Oct. SantaBosa. J. de Waard. Curaqao. 4 Nov. Goodell. L. S. Crocket. Batavia. 7 Nov. Petronella. L. Vliedorp. Samarang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. llerkoms!. 7 Nov. Constance. M. Kimmerer. Duink.&Goedk. Pangooi. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Bjorviken. S. Harris. Sundswall. Hout. Amons Co. Pieter. G. Oostervink. Biga. Ariadne. A. Kresting. Croonstad. Fredrikke. C. Christiaansen.Svartvick. Sandviken. J. Hanssen. Croonstad. Moss. H. A. Gundersen.Borgo. u Sundswall. A. M. Gundersen.Croonstad. Jenny. O. Mickelsen. Newland. v. Vliet Co. Baltimore. W. de Wijn. Horsensvick. Otto. A. Christensen. Biga. Wynvard. B. Bobson. Shields. Steenkolen.Duink.&Goedk. CatharineBlizabeth.W. J. Keun.Sundswall. Hout. Hoogl.&v.Herw. 1264 PEE TELEGBAAF. 35 stuks Paarden. 311 Eunderen. 76 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. 74 magere dito - 10,a 28,per stuk. Schapen. ii Lammeren. 136 u vette Varkens - 0,46 a 0,60 perkilog. 12 H magere dito - 10,a 12,— per stuk. 127 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. ii middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,40 a 1,55 per kilogram. Kip-Eijeren f 6,50 a -,per 100 stuks. Eend-Lij eren- a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 2