1874. N°. 137. Zondag 15 November. 32 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. HERZIENING GRONDBELASTING. Binnenland. Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. IIELDERSCHE E\ NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Dondkidao- bh Zatubdag namiddag. Abonnemeatipriji par kwartaalf 1.30. franco per poit - 1.65. Prije der Advertenties Tan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Ooot-Indië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per mailboot Prinses Amalia, geschiedt den 20 Nov. a. s., na aankomst van trein II (N. H. Spoorweg), ten 7.32 u. 's avonds. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE BAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 17 NOVEMBER e. k., des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, den 14 November 1874. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. PONTEN TEE BEHANDELING: 1. Voordragt ter benoeming van hulponderwijzers. 2. Benoeming van leden der Commissie voor Gemeentewerken. 8. Kennisgeving van het aanstaand vertrek van de hoofdonder- wijzeresse mej. G. A. van der Burgh. 4. Adressen van hoofdonderwijzeressen. 5. Voorstel tot het verleenen van gratificatiën. 6. Mededëeling van stukken. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat de Commissie tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen tot regeling der Grondbe lasting, in deze gemeente haar taak zal aanvangen op Maandag den 16 November aanstaandete beginnen met Wijk A; en verzoekt de ingezetenen mitsdien de leden dier Commissie, volgens de Wet, in de gebouwen toe te laten. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 14 November 1874. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDlEP, 14 November. Den 20 dezer zal van Harderwijk naar hier vertrekken, ten einde ingescheept te worden aan boord van de mailboot Prinses Amalia, een detachement suppletie-troepen, bestemd naar Oost-Indië, sterk 150 militairen, waaronder 8 onder officieren. Naar wij vernemen is de vertrekdag van Zr. Ms. stoomschip Leeuwarden bepaald op den 23 dezer. Jl. Donderdag avond werd door de zangschool Euphonia een concert gegeven in Tivoli alhier. Even als bij vroegere gelegenheden was ook nu de zaal eivol. De uitvoering was zeer verdienstelijk en ontlokte herhaaldelijk blijken van bijval aan het zoo talrijk publiek, dat met groote aandacht de verschillende werkzaamheden van dezen avond volgde. Inzonderheid viel aan het dramatisch stuk De Ganzenhoedster de algemeene goedkeuring ten deel. Den heer Kuijk komt voor zijne uitmuntende leiding een woord van openlijke hulde toe. Eenparig was men in den lof over deze welgeslaagde uitvoering, die deze zangschool allezins tot aanbeveling strekt. Naar wij vernemen zal, op verlangen van onderscheidene bezoekers, deze uitvoering binnen eenige dagen worden herhaald. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft zich bij adres gewend tot den minister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek, om in de kosten van rondreizende leeraars, die de Maatschappij wenscht aan te stellen, door een rijkssubsidie ten deele te voorzien. Volgens de Landb. Crt. heeft de Minister als voorwaarde van eventuëele rijkshülp gesteld, dat de provinciën Noord en Zuidholland in de bestrijding van die kosten zullen medewerken. Eveneens heeft de minister, op een dergelijke aanvrage van de Geldersche Maatschappij, eene bijdrage van f 250 toegezegd, mits de provincie van hare zijde daarvoor ook zou bijdragen. Reeds besloten de Prov. Staten dier provincie gedurende drie jaren f 1000 's jaars toe te staan. In het tijdperk van vier weken, beginnende 4 Oct. en eindigende 31 Oct. jl., zijn, blijkens ingekomen ambts- berigten, door longziekte aangetastin Noordbrabant 8 runderen; in Zuidholland 49; in Noordholland 4; in Fries land 55 runderen, derhalve in het geheele Rijk 116 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 82 runderen door die ziekte aangetast. Beroepen te 's Hage dr. van der Flier, pred. te Delft. Toezegging van beroep naar Eenigenburg verleend aan dr. A Bruining, pred. te Etershem. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed het bouwen van eene school te Wormerveer; minste inschrijver de heer Jan Kater Az., e Purmeiend, voor f 26,496. i Een inwoner te Texel vermiste een bankbillet van f 60zeker wist hij dat hij het in een kast geborgen had, doch het zoeken bleef vruchteloos, en men maakte allerlei gissingen tot het gekrab en geknaag van muizen hem opmerkzaam maakte en het weldra bieek dat de muisjes er zich van meester hadden gemaakt. De man had het geluk het bankbillet alhoewel zeer beschadigd uit het muizennest te redden. Het werk tot indijking van de slik- en zandgronden, genaamd „het Noorden," op Texel, zal den 10 Dec. a. s. worden aanbesteed. Jl. Woensdag is op Terschelling gestrand het brikschip Hollander, kapt. Dijker, van Riga met hout naar Harlingen. De epuipage is gered. Het schip zit gevaarlijk. Men hoopt de lading te bergen. Tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar zijn jl. Donderdag gekozen de heeren S. C. Coster, H. P. Ibink Meienbrink, T. L. Koorn en C. Bosman. Er moet eer.e herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. S. Blok en N. Goes. Men schrijft uit Alkmaar, aan de Amst. Crt. „Nadat op jl. Zaturdag de regter-commissaris bij de regt- bank alhier met den officier van justitie een onderzoek hadden ingesteld in de zaak van den failliet H. H. E. Ostendorf, gelukte het den heer Swaving, te Helder, om, met behulp van den politieagent C., den failliet in den nacht van 10 op 11 Nov. jl., juist toen hij in een rijtuig gezeten de gemeente zou verlaten, aan te houden en naar Alkmaar over te brengen, alwaar hij in verzekering is gesteld." De cursus, door den heer Senia te Hoorn, over de scheikunde op het huisgezin toegepast, te geven voor gehuwde en ongehuwde dames, vindt zóóveel bijval, dat er reeds meer dan tachtig dames zich daartoe aangemeld hebben. Dit groot getal maakt het noodig twee afdeelingen te vormen. De voorlezingen over scheikunde voor heeren, tegen een abonnement van f 3, hebben reeds een aanvang genomen en waren goed bezet. De voorlezingen voor de dames worden gratis gegeven. Men schrijft ons uit Hoorn, dd. 13 dezer: „Op de vette koemarkt waren aangevoerd ruim 200 koeijen; de handel hierin was matig. Tevens aangevoerd 275 vette varkens, de prijzen hiervan waren van 75 tot 100 kilogram 48 tot 50 c., van 100 tot 125 kilogram 50 tot 53 c., van 125 tot 200 kilogram en daarboven 53 tot 60 c. per kilogram; de handel hierin was stug." In de jl. Donderdag te Amsterdam gehouden raads vergadering zijn tot wethouders benoemdde heeren dr. C. E. Heynsius en mr. G. v. Tienhoven, de eerste ter vervanging van den heer jhr. G. A. Tindal, de tweede ter vervanging van den heer J. Coninck Westenberg. Gisteren nacht is te Amsterdam overleden ds. L. S. P. Meijboom, predikant bij de Nederdnitsch Hervormde gemeente, die èn als geleerde èn als taalvorscher een welverdienden naam verworven heeft. In de vorige week is te halfweg Amsterdam en Haarlem door 18 Amsterdamsche liefhebbers een wedstrijd in het hengelen gehouden. Bij die gelegenheid zijn nage noeg 200 stuks baars gevangen. Op de vee- en paardenmarkt te Hoofddorp (Haar lemmermeer) werden jl. Donderdag aangevoerd 128 runderen en 51 paarden. De ziekte van den heer Zaalberg, pred. te 's Hage, is niet van zoo ernstigen aard geweest als men aanvankelijk vermoedde. Hij hervatte reeds spoedig zijn dienstwerk. Ook te 's Hage is eene commissie benoemd, om een plan te ontwerpen in den geest van het stelsel, te Utrecht in toepassing gebragt om den prijs van het vleesch te doen verminderen. Zijn wij wel ingelicht, dan bedraagt bet te kort in kas van den onlangs overleden gemeente-ontvanger van Lemster- land maar ruim f 16,000. (Vad.) De eerste opvoering van de opera P/dlippine Welser, het werk van een gewezen landgenoot, den heer Polak Daniëls, zal heden voor het eerst bij de Hoogduitsche Opera te Rotterdam plaats hebben. Als eene zeldzaamheid zag men op de kermis te Asperen verleden week in den draaimolen den eersten hulponderwijzer met den eersten wethouder, een man van 84 jaren oud, die zich door den eerste had laten overhalen, toch ook ééns mede te draaijen, hetgeen de 84jarige nog nimmer had gedaan. De Utrechtsche St. Nicolaas-commissie zal op 6 Dec. a. s. aan 8000 kinderen van mingegoede ouders een aan- genamen dag verschaften. Sedert eenige dagen hebben de groote slagters te Utrecht het vleesch weder 5 c. per kilogram afgeslagen, zoodat het nu in eene maand 15 c. per kilogram goedkooper is geworden. Te Goes werd dezer dagen aan een ingezetene van die gemeente zijn 27ste kind geboren. De man is ruim 60 jaren oud, had bij zijn eerste vrouw 18 kinderen, waarvan nog 6 in leven zijn, terwijl zijn tweede vrouw hem 9 kinderen schonk, waaronder tweemaal tweelingendeze laatste zijn echter allen overleden. De winterrogge staat over 't algemeen in Friesland gunstig. Het schoone weder der laatste dagen heeft daarop zeer gunstig gewerkt. De plant is stevig en vertoont een frisch groen. De zandaardappelen in Friesland dalen nog steeds in prijs. Er is hoegenaamd geen aftrek, ook niet naar de fabrieken. Eerste kwaliteit wordt verkocht tegen f 1.50 a f 1.80 per hectoliter. De kleiaardappelen behouden een stevigen prijs, f 3.40 a f 3.60 per hectoliter. Prins Hendrik heeft te Luxemburg de Kamerzitting geopend met eene troonrede, waarin hij constateerde, dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden regt gaven om aan te nemen, dat de onafhankelijkheid van het Groothertogdom overal wordt beschouwd als bekrachtigd door het openbaar regt. De Luxemburgsche gedelegeerden worden dan ook op denzelfden voet en met dezelfde prerogatieven als die van andere Staten toegelaten in de conferenties ter regeling van internationale kwestiën. De slooping der vestingwerken, krachtens tractaat van 11 Mei 1867, wordt voortgezet. Bij den openbaren binnen landsche dienst worden gestadig verbeteringen ingevoerd. Het onderwijs is op breede schaal georganiseerd en de openbare school voor allen toegankelijk gemaakt. De middelen van communicatie, de postdienst en telegrafie zijn tot een ontwikkeling gebragt als in weinig landen het geval is. De financiëele toestand is sedert de vorige zitting gunstiger geworden. Ten slotte wierp de Prins een terugblik op de vijf-en-twintigjarige regering van den Koning- groothertog. Prins Alexander woonde de plegtigheid bij. De schrijfster van Jozua Davids heeft op de 6de editie van het werk, even als voor haar nieuw werk, haar waren naam geplaatst. Zij heet E. Lyan Linton. De Courrier de la Meuse meldt uit Sittard, dat mgr. Claessens, benoemd bisschop van Trianopolis i. p. i. en apostolisch vikaris van Batavia, in goeden welstand te Marseille is gearriveerd en binnen weinige dagen te Sittard, zijne geboorteplaats, wordt verwacht, waar nog zijne moeder woont. Volgens Galignani's Messenger heeft het Fransche gouvernement het geheim gekocht om een inkt te maken, die door geen chemische reagentia uit te wisschen is. Daardoor zal een einde gemaakt worden aan het op nieuw gebruiken van reeds gebruikte zegels, waardoor men berekend heeft, dat alleen in het departement der Seine jaarlijks aan de schatkist een schade van 600,000 fr. berokkend wordt. De luit. ter zee 1ste kl. K. W. E. von Leschen, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier, wordt met den 20 dezer op non-aetiviteit gesteld. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 12 November. Na discussie over de hoofdstukken Oorlog en Marine van de Indische begrooting, waarbij de expeditiën tegen Atsjin ter sprake kwamen en de heeren Nierstrasz en Eabius vooral aandrongen op vermeerdering van strijdkrachten en rehabilitatie van kolonel van Daalen, is hoofdstuk II, uitgaven in Indië, ad f 98,718,000, aangenomen met 64 tegen 2 3temmen. De disenssie over het hoofdstuk uitgaven in Nederland is daarop aangevangen. Zitting van Vrijdag 13 November. In deze zitting is de behandeling van het amendement van den heer de Roo van Alder- werelt om post 3 (f 300,000 voor de Indische brigade) nog op de begrooting te plaatsen voor Indische begrooting, na discussie en bestrijding daarvan door den minister van Koloniën, een amendement van den heer Nierstrasz om dien post uit te trekken pro memorie aangenomen met 38 tegen 34 stemmen. De verdere hoofdstukken der Indische begrooting zijn daarop alle aangenomen. Heden zijn de kleine ontwerpen aan de orde. ®ij gelegenheid dat de nieuwe inspecteur-generaal bij het geneeskundig onderwijs aan de Ecole de Médécine, te Parijs, den 9 dezer zijn wintercursus wilde openen, hebben de studenten, 1500 in getal, zulk een gesis, gefluit en kreten van afkeuring gegeven, dat de les niet kon doorgaan en de hoogleeraar zich moest verwijderen. De lessen zijn dientengevolge een maand geschorst. T

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1