1874. N°. 138. Woensdag 18 November. 32 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN MEHVERIËPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Dondeedag-en Zatuedag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.80. J franco per post 1.65. Bureau: HOLE Af PLEIN, 163, Prij» dor Adverteatiön Van 14 regel» 60 eent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. lSlken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brindisi. Laatste ligling 'e avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, te verzenden per mailboot Prinses Amalia, geschiedt den 20 Nov. a. s., na aankomst van trein II (N. H. Spoorweg), ten 7.32 u. 's avonds. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter kennisse van de daarbij belanghebbende ingezetenen, dat op Vrijdag den 27 November 1874, des voormiddags tusschen elf en twaalf -j. ure, aan het raadhuis der gemeente, eene vergadering van kies- geregtigden zal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de twee leden der alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken, die met het einde van dit jaar aan de beurt van aftreding zijn. De lijst der Kiezers is op de gewone kantooruren ter Secretarie iel der gemeente ter inzage nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen bij het Gemeentebestuur worden ingeleverd. Van deze vergadering worden geene afzonderlijke kennisgevingen verzonden. Voorts wordt in herinnering gebragt dat men om Kiezer te zijn: 1. Nederlander, meerderjarig ingezeten der gemeente, en in het volle genot der burgerlijke en bnrgerschapsregten moet zijn. 2. Ter zake van eenig bedrijf van handel of fabriekwezen in het patentregt moet zijn aangeslagen tot een bedrag van minstens zeven gulden. Het Gemeentebestuur voornoemd, s' Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 23 Oetober 1874. L. VERHEY, Secretaris. i HELDER en NIEÜWEDIEP, 17 November. Jl. Zondag avond gaf de onderofficiers-vereeniging j. Vaderland en Oranje eene buitengewone vergadering, waarin t; het drama: De wees van Brussel, van A. Ruijsch, werd ten tooneele gevoerd. Dit uitgebreid en belangrijk tooneelstuk werd over het geheel zeer goed uitgevoerd, waardoor de talrijke aanwezigen een genotrijken avond doorbragten. Gaarne voldoen wij aan een ons gedaan verzoek om de aandacht onzer lezers te vestigen op achterstaande annonce, waarin eene tooneel voorstelling door het Israëlitisch Brieven uit Kenneinerlnnd. XVIII. Alkmaar15 November '74. Mijn laatsten schreef ik onder den invloed van Juli—hitte en droogte, van de feestelijkheden ter eere der nijverheids-mannen, in onze veste vergaderden reeds is het najaar, dat zoo weinig schoone dagen opleverde, voorbijgesneld en bevinden wij ons midden in de Novembermaand. Als de najaarskermis, ditmaal gekenmerkt door overmaat van vermakelijkheden en ongunstig weder, gehouden wordt, nemen wij afscheid van den zomer, na het Sint-Michiels-zonnetje, dat onzen Ontzetdag komt vervroolijken, halen wij den winter- kleeding voor den dag, en met de groote koemarkt achten wij ons gehouden bij den kachel te zitten. Alles met orde en naar oud gebruikIn plattelandssteden, als de ónze, behooren de groote markten niet minder dan de hooge kerkdagen tot de tijdmerken in den loop van een jaar. Alleen reeds de ontzaggelijke morsigheid, door 5500 runderen, zooals de laatste keer, veroorzaakt, stempelt inzonderheid den dag van een najaarsmarkt tot een buitengewonen. Hoe vuil, vragen wij dan, moet het een week later niet te Hoorn zijn, waar, volgens de opgaven der couranten, die slechts door jaloersche lieden gewantrouwd worden, de aanvoer van vee zooveel grooter is dan hier! En hoezeer zou die aanvoer nog stijgen, indien Hoorn den spoorweg bekwam dien 't zoo lang onthouden is, als wij bedenken, dat met onze jongste markt 1800 runderen van hier per trein verzonden werden De verkiezing voor de 2de Kamer te Hoorn wekte hier veel belangstelling. Men meende in de verkiezing van den heer Bloem de zege te zien van het spoorwegontwerp dat zijnen naam draagt alzoo geene verbindtenis tussehen Hoorn en Alkmaar en in die van den heer Fransen van de Putte de zege van het ontwerp van het consortium met een lijn tusschen beide steden. Te Hoorn schijnt men omtrent laatstbedoeld ontwerp vreemde denk beelden te koesteren. „Wij verlangen niet over Alkmaar naar Amsterdam te sporen," zeide mij tijdens den verkiezingstrijd een burger van Hoorn, die weten kon dat zulks niet beoogd wordt de lijn van het consortium voert van Hoorn over Purmerende en Zaandam naar de hoofdstad, en eene kortere is niet denkbaar, tenzij het Noordzeekanaal nogmaals met eene brug overspannen worde. Een spoorbaan over de zeesluizen bij Schellingwoude, waarvoor in het oostelijk deel der provincie ook al geijverd is, mag, wegens het drukke scheepvaartverkeer onmogelijk geacht worden. Maar getuigt de Alkmaarsche belangstelling voor het ontwerp-Wouda- Cohen Stuart niet juist, dat de uitvoering daarvan voor Alkmaar voor en voor Hoorn nadeelig zal zijn? Ik heb deze meening reeds vroeger bestreden en wensch daarop niet terug te komen Jongelings-Coliegio 't Geluk wordt aangekondigd. Het menschlievend doel, dat die vereeniging beoogt, maakt verdere aanprijzing haast overbodig. Wij wenschen die jongelieden toe een ruime opbrengst, iu het belang van den door zeeramp ongelukkigen schipper. Men verzekert ons dat niet dan de noodzakelijkste on kosten van de ontvangsten zullen worden afgetrokken. De miniatuur schoener Maroni Packet, kapt. de Boer, den 10 Aug. van hier naar Suriname vertrokken, is aldaar den 24 Sept. behouden aangekomen. Het volgende briefje, woordelijk medegedeeld, wordt ons van Ameland toegezonden „52° Noorderbreedte, 5" Oosterlengte. Schip Neeltje, kapitein Lipjes. Alles wel aan boord. Passagiers bevinden zich ook in goeden welstand. Zee vol met wrakhout. Verschrikkelijk weder gehad; later dikke mist." Men verneemt met leedwezen dat jhr. M. Salvador, te Haarlem, naar het gesticht te Meerenberg is vervoerd. De bekende athleet Fran^ois Rappo overleed dezer dagen in het ziekenhuis te Hamburg in armoede. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeen geroepen tegen Dingsdag den 24 dezer. Aangenomen het beroep naar Zandpoort, [door ds. F. W. N. Hugenholtz, pred. te Zierikzee. Bij het najaars-examen voor het lager onderwijs zijn in ons geheele land 1162 acten gevraagd en 995 toegekend; 659 personen werden afgewezen. Voor de hoofdonderwijzers- acte was het aantal toegelatenen 48.18 pCt.; voor die van hulponderwijzer 53,01 pCt. Men schrijft ons van Texel, dd. 16 dezer: „Aanstaanden Zatnrdag 21 Nov. zal dr. Zaalberg van 's Hage alhier als spreker optreden in de vergadering tot Nut van 't Algemeen aan den Burg, des avonds ten 71 ure en den volgenden dag eene predikbeurt vervullen in de kerk der Doopsgezinde gemeente aldaar. Zijne ongesteldheid is gelukkig geheel geweken." „Gepasseerden Zaturdag waren te Burg op Texel, op uitnoodiging van den burgemeester een aantal ingezetenen bijeengekomen, om te spreken over de misbruiken die hier sedert jaren bestaan bij het Nieuwjaarswenschen. Eenparig werd het verlangen te kennen gegeven, dat de Nieuwjaarsgiften op eene andere wijze mogten worden uit gereikt en voortaan mogten komen in handen van diegenen, die er werkelijk behoefte aan hebben of van wie te ver wachten is, dat zij ze ten minste nuttig besteden zullen. maar alleen, ten betooge der noodzakelijkheid van een beter middel van verkeer tusschen de 2 steden, te herinneren, dat de rechtstreeksche waterweg tusschen beiden voert over het Nieuwediep! De koeien hebben ons op den trein gebracht, waarvan zij, zeer ten ongenoegen van de tegenstanders van vrijen handel, maar al te veel gebruik maken. Toch wordt de duurte van het vleesch tegen woordig meer aan de slagers dan aan den uitvoer geweten. Een ontevreden carnivoor heeft in de Alkmaarsche Courant uitgerekend, dat de slagers veel te hooge winsten nemen, en een dier aange vochten lieden heeft hem geantwoord, dat het tegendeel waar is en zijne uitrekening niets deugt. Een ander ontevredene heeft zich mede in het twistgeschrijf gemengd en verspreidt thans circulaires, waarbij hij verzoekt aandeelen a f 10 te nemen in eene op te richten slagerij, waarvan hij directeur zal zijn. Ik heb van de kwestie geen verstand, maar meen toch, dat de wijze waarop de heer F. de zaak aanvat niet de rechte wijze is. Dit weet ik mede, dat onze slagers een extra voordeeltje toekomt, dewijl, de hoofd stad uitgezonderd, nergens beter vee geslacht wordt dan hier, iets waarover alle van elders komenden het eens zijn. Men gunt ook niemand meer, dat het hem goed gaat in de wereld, zelfs de doodgraver zijne fooitjes niet, als een lang geleden begraven lijk moet worden weggeruimd en maar gedeeltelijk blijkt vergaan te zijn. Een vitter heeft de tentoonstelling daarvan dagen lang voor ieder wie maar lust had en ik verzeker u dat het storm liep onbetamelijk en wat al niet meer genoemd. Mag dan ook niet een doodgraver eens een extraatje hebben? Slagers en doodgravers doen ons dénken aan afmaken en opruimen, zooals in het begin des jaars met de liedertafel Arion plaats had. Arion Junior heeft haar vervangen, maar het afmaken is niet opgehoudende bank van leening en de voorjaarskermis hebben die doodelijke operatie ondergaan en wie weet of zij niet vóór Nieuwjaar nog een lotgenoot krijgen! De bank is met 1 September gesloten, na langen strijd. Hare voorstanders meenden, dat zij wel niet onberispelijk werkte, maar toch goed stichtte en strekte tot voor koming van grooter kwaad; hare tegenstanders vonden het nadeel door dergelijke instelling aan de gebruikers toegebracht zoo groot, dat het voordeel er niet bij in aanmerking kon komen, en deze tegenstanders hadden de meerderheid. Eenstemmiger was de gemeenteraad ten aanzien van het opheffen der voorjaarskermis. Niet één lid was de kwade man, maar alle leden stemden voor het voorstel tot afschaffing, dat zonder vaderschap in het verslag over het onderzoek der begrooting te lezen stond, en, zonder dat het publiek er iets van vermoed had, eensklaps als besluit te voorschijn trad. Ontevredenen zijn er natuurlijk, en voor sommige ingezetenen is het gevallen besluit schadelijk; maar behalve dat de kermissen in onze steden, waar het niet aan gelegenheid tot aankoop van alle Er werd besloten om eene tweede vergadering te houden en alsdan eene commissie te benoemen voor het in ontvangst nemen der Nieuwjaarsgiften aan den Burg en het verdeelen daarvan over het geheele eiland. Algemeen werd de wensch geuit, dat ook op de andere dorpen van het eiland gelijke maatregel mogt worden genomen, opdat er een einde kome aan een misbruik dat niet alleen onmatigheid kioeekt, maar ook aanleiding geeft, dat de zucht tot bedelen opgewekt en het eergevoel uitgedoofd wordt. De eerstvolgende vergadering zal plaats hebben op Vrijdag a. s., 's avonds 6 uur in de Vergulde Kikkert." Jl. Maandag avond is mej. Mina Kruseman opgetreden in den Grooten Schouwburg te Amsterdam. Evenals te Rotterdam was de zaal stampvol, maar evenmin als daar heeft mej. Kruseman in de hoofdstad aan de verwachtingen beantwoord. Het is gebleken, dat haar drama. „De Echt scheiding" volkomen ongeschikt is om opgevoerd te worden, en wat haar spel betreft, durfden ook de welwillendst gezinden niet meer doen dan hun oordeel opschorten, totdat zij haar in een ander, een beter stuk zullen gezien hebben. Jl. Vrijdag heeft de Hooge Raad uitspraak gedaan in eene belangrijke zaak, betreffende den afkoop van tienden. Zich rereenigende met de conclusie van den advocaat- generaal, heeft het hoogste regtscollegie thans uitgemaakt, dat bij afkoop van tiendregt over een blok, waarvan de tienden gedurende de laatste 15 jaren in ééne massa in het openbaar werden verpacht, alleen de gemiddelde opbrengst dier verpachtingen tot maatstaf voor de berekening der afkoopsom moet strekken, en dat de tiendheffer dus geen regt heeft om bovendien vergoeding te vorderen voor de zoogenaamde slapende tienden, d. i. voor de weilanden, boom gaarden, bosschen enz., in het tiendblok gelegen. Naar men verneemt is den politieagent Werson te 's Hage de beschuldiging van doodslag ten laste gelegd. Uit het verhoor, dat Werson bij de justitie heeft ondergaan blijkt, dat hij verschillende opgaven heeft gedaaneerst dat hij niet weet Hansen te hebben verwond; daarna, dat hij woedend geworden zich van zijn mes heeft bediend om zich te verdedigen en dat het hoogstwaarschijnlijk is dat de verslagene onder de worsteling in het mes zal zijn gevallen; vervolgens dat hij dit alles slechts als mogelijk beschouwt en eindelijk, dat hij door de twee genoemde personen geslagen zijnde, het mes uit zijn zak heeft gehaald maar zich niet herinnert en zelfs niet gelooft het gebruikt te hebben. Op de jl. Zaturdag te Utrecht gehoudene najaars- benoodigdheden en tot het najagen van vermaak voor alle standen ontbreekt, overbodig zijn, kan het niet wenschelijk genoemd worden om, als pas de winter geweken is en de arbeidende klassen even verkomen, eene buitengewone gelegenheid tot verkwisting aan te bieden; te meer als daaraan geene voordeelen door het bezoek van talrijke vreemdelingen verbonden zijn, zooals met de najaarskermis degelijk het geval is. Maar oude instellingen en oude gebruiken wil men noode missen. Nevens het agentschap der Ned. Bank voor den groot- en de hulpbank voor den kleinhandel, zou men ook de bank van leening willen behouden, en nevens openbare muziekuitvoeringen en volks voorlezingen, nevens pleiziertreinen, volksvermaken en wat al meer genot verschaft, ook de kermis. Zondag aan Zondag staan er dans zalen open als om te zorgen, dat de beurs der volksklasse ledig blijft, en de schouwburgen wachten evenzeer hen, 'die 40 als 'die 125 cents voor eene plaats betalen. De Amsterdamsehe tooneelisten hebben, zoo door ziekte van mevr. Kleine en laatstelijk van den heer Veltman, die bij de eerste voorstelling als Hendrik VIII in Katharina Iloward" schitterde, nog niet den gewonen toeloop ondervonden. Woensdag a. s. treedt hier een nieuw Rotterdamsch gezelschap op met Cremers Emma Perthold." De afdeeling der Maatschappij van Toonkunst is in September tot stand gekomen met 85 leden, waaronder 6 dames. Tot de zang- vereeniging dezer afdeeling behooren nog 2 heeren en 41 dames, terwijl deze in het geheel 30 heeren en 47 dames telt. Wat den zang betreft vangt de nieuwe spruit der Maatschappij dus met talrijke krachten aan. Eene andere zangvereeniging Kunstliefde spaart geen Vlijtvierde den 17 Sept. haar 50jarig bestaan en te gelijk het 50jarig jubileum van haren directeur, den heer P. Bor- reman, gelijk de Kon. Handboogsehutterij van St. Sebastiaans- Doelen, die, sedert zij a. p. den Koning tot eerewacht strekte, weder in ledental vooruitgegaan is, den 18 Aug. almede haar halve eeuwfeest gevierd had. Nog een nieuw genootschap werd opgericht, de Turnclub Kracht en Vlugheid?" onder directie van den onder wijzer in de gymnastiek aan 's Rijks Hoogere Burgerschool. Een anderen onderwijzer dier school, den heer Verbeetviel, in zijne betrekking van onderwijzer in het handteekenen aan de burger avondschool de onderscheiding te beurt, dat op de in Augustuê te Rotterdam geopende tentoonstelling van teekeningen der leer lingen van burger- en ambachtsscholen, aan genoemde school een getuigschrift voor methode en uitkomsten en aan 6 der leerlingen 10 getuigschriften werden toegekend; eene onderscheiding welke zeker allen genoegen doet, die met het onderricht van den heer Verbeet en de vorderingen zijner leerlingen, vooral die der Hoogere Burgerschool, waar voortreffelijk geteekend wordt, bekend zijn. (Slot volgtJ

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1