1874. N°. 144. Woensdag 2 December. 32 Jaargang. AANBESTEDING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN iV I EU WED IEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. J franco per post - 1.65, Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijb der A d y e r t e n t i e n Van 14 regelt 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Hlken Donderdag vertrekt de mali naar Oost-Indië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Prins Hendrik, geschiedt den 11 Dec., na aankomst van trein II (N.H.Spoorw. ten 7.32 's avonds. Op Vrijdag den elfden December 1874; des avonds ten zeven ure, zal aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed 1. Het driejarig onderhoud van al de Straat wegen aan de gemeente behoorende. 8. Het onderhoud der Gemeente-Gebouwen, Bruggen, Riolen, enz., alsook het uitvoeren van eenige nieuwe werken of vernieuwingen, gedurende het jaar 1875. De bestekken dezer besteding liggen van heden af, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- Bouwmeester, den Heer A. E. J. GRAAT, door wien op Woensdag vóór de besteding, aanwijzing in loco zal worden gedaan, te beginnen aan het kantoor voor Gemeentewerken, des morgens ten 10 ure. Helder, den 30 November 1874. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, loco-Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 December. Z. K. H. Prins Hendrik arriveerde hier heden middag met gevolg en bragt een bezoek aan de nieuwe mailboot van de maatschappij Nederland. Z. K. H. zal naar wij vernemen met den laatsten trein weder naar de residentie vertrekken. De heer J. C. de Leeuw, van Anna Paulowna, is voornemens binnen kort ook ter dezer plaatse zijne lezing te houden over de droogmaking der Zuiderzee en in 't bij zonder van het Wieringermeer. Wij vestigen hierop de aandacht van allen die in deze zaak belangstellen en drukken de verwachting uit, dat zeer velen de lezing (tijd en plaats nader te bepalen) zullen gaan bijwonen. Het is bekend, dat de heer de L. van die droogmaking eene bepaalde studie heeft gemaakt. H. M. de Koningin bragt jl. Zaturdag een bezoek aan ds. Gunning, om naar den toestand van den patiënt te vernemen. (D.) De minister van Binnenl. Zaken vestigt de aandacht, zoowel van landbouwers als van scheepsgezagvoerders en bestuurders van stoomvaart-maatschappijen, op de ver woestingen aangerigt in Noord-Amerika door de Colorado kever, genaamd doryahora decem-lineata, waarvan de larve zich met aardappelenloof voedt. Er bestaat gevaar dat dit insect herwaarts wordt overgebragt, wanneer de aardappelen uit de Vereenigde Staten in schepen worden medegenomen, vooral wanneer die tot pootaardappelen hier te lande worden ingevoerd. Bedankt voor het beroep naar Eenigenburg door ds. A. Bruining, pred. te Etershem. Het te Nieuwe Niedorp gevestigde departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft onlangs besloten wederom gedurende den winter volksvoordragten te houden, waarbij vrije toegang zal worden verleend aan allen, die den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt. Eenige departementsleden verklaarden zich bereid bij beurten op te treden. Ten einde de belangstelling in deze volksvoor dragten, die verflaauwd was, weder op te wekken, is besloten ze te doen plaats hebben bij lichte maan, en in een meer geschikt lokaal, tot het huren waarvan zekere som uit de departementskas beschikbaar is gesteld. Een en ander is geschied in de hoop, dat het tot een talrijker bezoek, ook van hen die buiten de kom van het dorp wonen, zal uit lokken. In dezelfde departements-vergadering, waarin tot het bovenstaande werd besloten, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur voornemens was, de vergadering in over weging te geven, een hooger bedrag dan gewoonlijk voor de Nuts-bibliotheek te bestemmen. (N. Rott. Crt.) Uit Avereest wordt van 25 Novemb. gemeld: „Nadat de boerenknecht van K. P. de koeijen met knollen had gevoe derd, wierp hij den vork weer in den knollenhoop. Terstond hoorde hij eenige smartelijke kreten en merkte tot zijne groote ontsteltenis, dat er een ongeluk had plaats gehad. Hij had namelijk het 7jarig zoontje van K. P., dat in den knollenhoop weggekropen was, met de vork in 't hoofd getroffen. Denzelfden avond is 't kind aan de gevolgen overleden." In de week van 2228 Nov. zijn te Amsterdam 28 personen aan mazelen gestorven. Naar aanleiding der ministeriële aanschrijving, be treffende den Colorado-kever, heeft de directie der Nederl- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij strikte order ge geven aan hare agenten te New-York om hare stoomschepen niet van aardappelen voor scheepsgebruik te voorzien of die als vrachtgoederen aan te nemen. (N. R. C.) De groote verdiensten van den heer A. Poppen, pastoor te Amsterdam, zijn, naar de Tijd met voldoening verneemt, door Z. H. den Paus erkend geworden door de benoeming van dien heer tot Zijner Heiligheids eere kamerheer. Men meldt uit Rijnsburg: „De naoogst der veldvruchten is thans hier zoo goed als afgeloopen. Ten gevolge van de gunstige weersgesteldheid kregen de gewassen een volkomen wasdom, zoodat de goede verwachting omtrent den oogst niet is beschaamd. Allerwegen heeft het gezaaide wintergraan een goed aanzien. Nieuwe proeven worden genomen om ingelegde bloemkool en uijen naar Frankrijk te verzenden: monstervaten met die pro ducten zijn reeds verzonden. Slaagt de proef, dan zal dit in de toekomst den landbouwers zeer te stade komen." Door een aantal ingezetenen van 's Bosch, waar onder ook vele leden der regterlijke magt, is in een adres aan den nieuwen burgemeester, den heer Luyben, verzocht het besluit van den waarnemenden burgemeester tot verbod der opvoering van Pariser Leben buiten werking te stellen. Te Boxtel is jl. Donderdag het lOjarig zoontje van den machinist Wilke verdronken door zich op het brooze ijs te wagen. Naar men uit telegrafische berigten verneemt, heeft de onthulling van het monument te Ginneken gisteren over eenkomstig het programma plaats gehad en is die plegtig- heid in goede orde afgeloopen. Z. M. de Koning heeft de verschillende toespraken op hartelijke wijze beantwoord en daarna een lauwerkrans aan het monument gehecht. Des namiddags is Z. M. naar het Loo vertrokken. Jl. Woensdag avond kwam de onder de gemeente Monster wonende landbouwer A. P. Koppert, den burge meester berigten, dat twee zijner runderen plotseling gestorven waren. Dadelijk begaf zich de burgemeester naar Kopperts woning, waar inmiddels een derde koe aan dezelfde kwaal bezweken was. Twee anderen, die blijkbaar gereed stonden, den weg van haar makkers te volgen, werden hiervan nog tijdig gered. De eerste bekwam tengevolge eener ader lating; de tweede werd half dood uit den stal gesleept en herademde in de frissche buitenlucht. Meer gevallen deden zich gelukkig niet voor. Niemand weet de oorzaak der ongesteldheid te vatten. Verschijnselen van longziekte, runderpest of miltvuur waren niet aanwezig, evenmin kon men sporen van vergiftiging ontdekkenook laat de inrig- ting van den stal niets te wenschen over. Den volgenden morgen ten 7 ure is aan den districts-veearts, den heer Alers, per telegraaf van het geval kennis gegeven. Met belangstelling ziet men den uitslag van het onderzoek van dien bekwamen veearts te gemoet. Aangaande het treffend tafereel dat dezer dagen te Rosendaal plaats had geeft de kapitein zelf, de heer van Poll, in de Rosend. Crt. een kleine rectificatie. De grijze vader, die van ouderdom niet gaan kon, is niet 80, maar 68 jaren. Hij had niet in 3 jaren geen tijding van zijn zoon ontvangen, maar deze had zijne ouders trouw op de hoogte gehouden van zijn wedervaren, en nog laatstelijk hun zijne aankomst te Port-Saïd gemeld. Ook heeft de kapitein geen ridderorde, en was bij zijne aankomst te Rosendaal zonder mantel gekleed. Uit Vlissingen meldt men, dd 27 Nov., aan het U. D.: „De begrooting voor het volgende jaar, zooals die, door den gemeenteraad alhier is vastgesteld, heeft in het algemeen groote ontevredenheid verwekt. De financiëele toestand der stad was sinds lang ongunstig; de groote sommen, uitgegeven voor de feestelijkheden bij het openen der haven en kanaalwerken, voor het oprigten van een nieuw schoolgebouw en voor de uitbreiding der gasfabriek hebben dezen toestand nog verergerd, en de voordeelen, die men al te spoedig van de nieuwe werken verwachtte, zijn tot nu toe geheel uitgebleven. De raad heeft nu gemeend terwijl hij de presentie gelden zijner leden ad f 400 handhaafde de tractementen van verscheidene ambtenaren te moeten bekrimpen, als die van den havenmeester, van den commissaris van politie, enz. en de vergoeding voor bureau-kosten van den majoor der schutterij ad f 50 te moeten inhouden. Hoewel nu verder bijna alle uitgaven door de financiëele commissie voorgesteld tot een merkbaar lager cijfer werden terug- gebragt, zoodat het totaal der uitgaven f 10,235 minder werd vastgesteld dan eerst geraamd was, moest men toch nog den hoofdelijken omslag met f 21,000 verhoogen, om het bedrag der inkomsten aan dat der uitgaven gelijk te maken. Wanneer .nen nu nagaat, dat daar eene belasting op het gemaal wordt geheven begroot op f 32,630 en op de dranken ad f 9,840, dan zal men begrijpen, dat de toesfand van den burger in dit stadje, waar bijna niets omgaat, verre van benijdenswaardig is. Aan de oproeping van onbekende zijde gedaan, om een adres aan den Koning in te dienen, ten einde het dreigend onweer alsnog af te wenden, werd gisteren avond dan ook door eene groote menigte gehoor gegeven, die zich in den Prinsentuin ver zamelde, om in niet weinig opgewonden toestand, het onbe kookt plan met hunne namen te steunen. In het belang van Vlissingen ware het zeker wenschelijk, dat Gedeputeerde Staten de begrooting niet goedkeurden. Zoolang het financiewezen niet op degelijke grondslagen berust; de haven- en kaaigelden zijn afgeschaft, de ver bruiksbelasting opgeheven, en orde in de vroeger zoozeer verwaarloosde huishouding is gebragt, kan men niets duur zaams van deze expeditiën verwachten. De officieren der schutterij begaven zich dezen morgen „en corps" in uniform naar hunnen chef, om hem kennis te geven, dat zij van plan zijn gezamenlijk hun ontslag in te dienen, wanneer door Gedeputeerde Staten het besluit mogt worden goedgekeurd, waarbij op zoo onheusche wijze, zonder hem hierin te kennen, de bureaugelden werden ingetrokken, aan zijne onbezoldigde betrekking verbonden. Door de officieren van het garnizoen zal, naar men ver neemt, een adres aan den minister van Oorlog worden ingediend, om op eenigerlei wijze te voorzien in den druk- kenden toestand, waarbij zij ruim 8 pCt. van hun inkomen aan stedelijke belasting moeten missen. De mogelijkheid bestaat dan ook, dat het garnizoen, dat hier zeer goed kan gemist worden, zou worden opgeheven, evenals vroeger elders om gelijke reden geschiedde." In de N. Arnh. Crt. wordt opmerkzaam gemaakt op een nieuwe moeijelijkheid, die de geneeskundige wet van 1865 oplevert. Een winkelier werd veroordeeld tot f 10 boete wegens het verkoopen van Urbanus-pillen. Om niet in een tweede boete (f 200 tot 500) te vervallen, is nu eenvoudig het patent op een ander overgeschreven en dekken thans de winsten spoedig weder de boete. Op die wijze wordt, door voortdurend endossement, de wet ont doken en zal de regter ten slotte, vooral om zijn prestige te bewaren, wel ophouden met vervolgen. Nadere regeling is dus aan te bevelen. -De stoomkanonneerboot Ever, die te Nijmegen wegens den lagen waterstand op het drooge was geraakt, is jl. Vrijdag morgen na een verblijf van drie maanden weder vlot geraakt. De korporaal, die, gelijk wij in ons vorig nommer gemeld hebben, van het koloniaal werfdepót met medeneming van f 100 was gedeserteerd, is te Deventer aangehouden en naar Harderwijk overgebragt. De onderstandvonder te Schiermonnikoog, Willem Dijkstra, een braaf, oppassend man en huisvader, des morgens omstreeks half zes uur door de duinen huiswaarts keereude werd onverwacht van achter een heuveltje met 'een stok met knop zoo hevig op het hoofd geslagen, dat hij bewusteloos en bloedend neerviel. Toen de man weer tot zich zeiven kwam, was de dader verdwenen, die ook nog (niet opgespoord is. De aanslag schijnt in verband te staan met een onlangs plaats gehad hebbenden diefstal van hout, dat op 't strand was aangespoeld, in welke zaak Willem Dijkstra volgens eed en pligt heeft gehandeld. - Te Smilde doet zich het zeldzame geval voor, dat de schoenmaker R. reeds sedert eenige dagen in een diepen slaap is gezonken, zonder dat het mogelijk is hem te doen ontwaken. De geneesheer acht den toestand zeer gevaarlijk. Men meldt uit Maastricht: „Alhier werd dezer dagen de dienstbode van den Lutherschen predikant L. door de politie gearresteerd en naar het hnis van verzekering gebragt, onder vermoeden van poging tot vergiftiging. Bij herhaling had men het middageten wegens den zeer onaangenamen smaak op zijde moeten zetten. Door de vroeg ingevallen schemering zag men bij het openen der schaal en het omroeren met den lepel een aantal blaauwe vlammetjes in het eten, hetgeen natuurlijk tot een nader onderzoek aanleiding gaf. De scheikundige aan wien de spijs, appelmoes, werd ter hand gesteld, gaf onmiddelijk kennis van het gebeurde aan de justitie. Hij vermoedde eene fosforus-vergiftiging, terwijl in het huis van den predikant niet anders dan Zweedsche lucifers waren te vinden, ook al teugevolge van een begin van brand, waardoor ongeveer 3 weken geleden een gedeelte van het bed der meid was verbrand. Bovendien is een veertien

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1