ADVERTENTIËN. Buitenland. België. Engeland. iwrika. Stoomvaart-Berig-ten. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. Ingezonden mededeelingen. PURMERENDER MARKT van HEDEN. Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, verhoogen met f 7000; als nieuw artikel in te lasschen voor twee nieuw op te rigten kweekscholen f20,000; toelagen aan kweekelingen en hulponderwijzers, opgeleid bij de rijks-kweekscholen, te ver hoogen met f 14,000uitgaven voor speciale inrigtingen van onderwijs te verhoogen met f 50,000. De heeren van Naamen en Verheijen stellen voor de laatste te verhoogen met f 20,000 en alzoo te brengen op f 160,675, met het doel om de opleiding van l kweekelingen aan de normaallessen en opleidingsklassen uit te breiden zoowel door vermeerdering van het getal der beurzen en toelagen aan de kweekelingen als door verbetering en vermeerdering der inrigtingen zelve. Men leest in de stad Gent: Voor drie jaren geleden werd zekere Droogenbroeck, van Liedekerke in Brabant, in eene woning te Denderleeuw gedood door een geweer schot, hetwelk door het geopende venster op hem gelost werd. Alle nasporingen der justitie waren tot dusverre te vergeefs reeds 4 personen, onder welke de burgemeester Barbier en de schepen v. Daele, werden aangehouden, doch wegens gebrek aan bewijs spoedig weder op vrije voeten gesteld. Thans is zekere vrouw Stoffijn, die reden meent te hebben zich over haren man te beklagen, komen verklaren dat de moord op Droogenbroeck indertijd gepleegd werd door haren man, daartoe aangespoord en willigt ook omgekocht door den burgemeester en den schepen. De instructie heeft voldoende bezwaren tegen Stoffijn Barbier, en van Daele aan het licht gebragt om de justitie tot hunne teregtstelling voor het hof van assises te Gent te doen besluiten. De zaak zal den 14 dezer maand dienen. Als aanleiding tot de misdaad wordt politieke haat genoemd. Victor Hugo heeft het vervolg op zijn Quatrevingt- treize voltooid; het heeft tot titel: „La Guerre Etrangère." Wat velen gevreesd hebben is gebeurd: weder heeft men zich vergist, toen men vermeende Nana Sahib gevangen te hebben genomen. De persoon, in handen der Britsch- Indische regering gevallen, is niet die gruwelijke moordenaar: zijne indentiteit kon niet. bewezen worden, en de maharadja, door wien hij aan de overheid is uitgeleverd, heeft thans erkend dat hij dwaalde. Ten gevolge van het ongeluk, aan de boot van het Engelsche schip Aurora overkomen, is door de Admiraliteit order gegeven, onmiddelijk proeven te nemen met een nieuwe inrigting der sloepen, waarbij de banken los zijn en een zoodanig drijfvermogen bezitten, dat zij vier of vijf personen boven kunnen houden. Er is reeds 20 Oct. een proef genomen met dit stelsel te Hasting, dat toen aan de verwachting heeft beantwoord. Duitschland. Jl. Vrijdag ontstond in den Rijksdag een tumult door het volgende incident veroorzaakt,/Bismarck hield in antwoord op een vraag van den heer Jörg een rede, waarin hij o. a. verklaarde dat Duitschlands vriendschapsoetrek- kingen met Rusland niets te wenschen overlaten en de pijlen door genoemd lid er op afgeschoten haar doel niet bereiken zullen, en dat hij (Jörg) ten onregte den bedrijver van den moordaanslag te Kissingen een waanzinnige had genoemd. „Hij was niet waanzinnig," zeide Bismarck. „Gij wilt geen gemeenschap met hem, dat begrijp ik zeer goed, maar hij houdt zich aan de panden van uwen jas vast. Ik vroeg hem: waarom hebt gij mij willen dooden, ik heb u toch niets gedaan? Eu hij antwoordde: om de kerkwetten, en omdat gij mijne fractie hebt beleedigd. En op mijne vraag: welke is uwe fractie? antwoordde hij: de centrum fractie in den Rijksdag. Al stoot gij den man nu ook terug, toch behoort hij tot u." Een heftig rumoer ontstond toen in het centrum en woedend riepen sommigen: „foeil" De voorzitter herinnerde dat zulke kreten niet parlementair zijn, en toen sprak Bismarck: „Dit wilde ik ook zeggen. Zulke uitdrukkingen, als door een lid op de tweede bank zijn gebezigd, te wraken, behoort niet tot mijne bevoegd heid; wel echter mag ik ze afkeuren. De uitdrukking foei! is die van wrevel, van verachting. Deze gevoelens zijn mij niet vreemd, maar ik ben te beleefd om ze uit te spreken." Deze woorden verwekten een nog grootere opschudding. Windthorst verweet aan Bismarck, in Kis- singen, aan de officieuse pers het wachtwoord te hebben gegeven tot het doen van aanvallen op het centrum; „men handelt echter verkeerd," zeide spreker, „de partijen tegen elkander op te hitsen; buitendien drijft men reeds tot een oorlog." Bismarck kon natuurlijk het antwoord hierop niet schuldig blijven. Hij wierp het hem gedane verwijt met verontwaardiging van zich af, en bragt in herinnering de aanhitsingen van de ultramontaansche pers, door welke feiten als Kullmanns aanslag uitgelokt zijn geworden. „Als ik maar de helft zou gelooven van hetgeen de ultramon taansche pers van mij zegt, wie weet wat ik zou doen 1" Lasker zeide dat de uitdrukking van Windthorst, die tot oorlog aanhitste, een volksvertegenwoordiger onwaardig was doch deze allezins juiste aanmerking berokkende hem eene berisping van den voorzitter, die hem tot de orde riep. Hiermede was het incident afgeloopen. In de boodschap van den President, die gisteren is voorgelezen, wordt gezegd, dat de Vereenigde Staten met de vreemde mogendheden op vriendschappehjken voet staan, behalve met Venezuela, 't welk de schadevergoeding, voortgevloeid uit de overeenkomst van 1866, niet betaalde, en met Spanje in zake de Virginius. Over Cuba hebben bovendien andere betreurenswaardige onderhandelinnen met Spanje plaats. De ondergane beleedigingen zijn sedert de laatste boodschap niet verminderd. De onzekere toestand kan niet langer voortduren en het kan noodig worden dat andere mogendheden, in vereeniging met Amerika, een einde maken aan den opstand die Spanje te vergeefs tracht e onderdrukken. Inmiddels lijdt de handel, voornamelijk die van de Vereenigde Staten. De Engelsche en de Amerikaan- sche vlag is beleedigd. De President had gehoopt het einde der hangende geschillen met Spanje te kunnen aankondigen, maar is daarin teleurgesteld. In de New-York Tribune van den 19 Nov. jl. leest men: „L. C. Dudok de Wit, een wandelaar, behoorende tot eene aanzienlijke Nederlandsche familie, is hier ter stede aangekomen en is van plan om te voet verscheidene belangrijke puDten in het noord-westen te bezoeken. Hij is geen wandelaar van beroep, maar, vermogen en vrijen tijd bezittende, wil hij de wereld op zijne eigene manier zien. Hij reist met een klein valies en koopt nieuwe kleederen als eene verandering noodig is. Aanstaanden Zondag vertrekt hij per spoorstrein van New-York om een oom te bezoeken te Grand-Rapids, in Michigan, maar van daar uit denkt hij eene lange voetreis te ondernemen. Na zijnen terugkeer in Europa zal hij, geheel voor zijn ge noegen, met den wandelaar Orteign van Parijs naar Weenen wandelen. Hij heeft onlangs in tien dagen min twee uren van Amsterdam naar Parijs gewandeld." Op den Toronto-tak van den Canadaschen Great- Westernspoorweg is den 13 Nov. jl. een brutale roof gepleegd. Omstreeks 5 uur des namiddags, toen het donker was, hebben vijf gemaskerde personen, op korten afstand van Port Credit, op een naar Toronto loopenden sneltrein weten te klimmen. Zij zijn begonnen met het koord der locomotief-schel los te maken, opdat geene seinen zouden kunnen gegeven worden, en hebben daarna den bagagemeester en den beambte der „American Express-Company" in hunne compartimenten gebonden en den mond gestoptdaarna, zich van de sleutels meester gemaakt hebbende, hebben zij uit de brandkast der genoemde maatschappij eene som van 15,000 dollars geligt, waarmede zij den trein, toen die nabij Toronto begdn te stoppen, verlaten hebben. Bijna te gelijker tijd was aan de American Express-Company te Cincinnati eene brandkast met 45,000 dollars ontroofd. De Koning der Nederlanden passeerde jl. Vrijdag morgen Gibraltar. De Java kwam jl. Vrijdag te Suez aan en zou dien dag of Zaturdag de reis voortzetten. De Holland, van hier naar Batavia, te Southampton binnen, heeft den 5 dezer de reis voortgezet. De P. Caland is den 4 dezer van Botterdam te New-York aangekomen. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDEBTBOUWD: B. A. Strang, zeeman en A. M. E. Gilardi. GETBOUWD: Geene. BEVALLENM. Meijer, geb. Sinjewel, (D.). A. M. Lemmens, geb. Buijs, (Z.). H. London, geb. Bomhoff, (D.). J. E. Eaber, geb. Bakker, (Z.). H. C. Vermeulen, geb. Lehman, (D.). E. de Vries, geb. Muije, (Z.). OVEBLEDENC. J. Snitselaar, 11 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet; s p Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 6 12 zwtw. 20k. 747.84j-ll.45 8.0 t 2.7 0.86 hol in zee 7 12 wtz. 25 753.40 - 5.91 5.8 f 0.7 0.66 holwater 8 8 w. 16 758.10 - 1.24 5.6 f 1.8 0.69 8 12 zw. 5„ 756.37|- 2.97 6.1 f 1.2 0.80 Golvend Weersgesteldheid; 6Dec.l2 u. Digtbetr., regen en wind, onstuimig* 7Dec.l2 u. Digtbew., wind, regen en hagel, onst. 8Dec. 8 u. Bewolkt, winderig. 8Dec.l2u. Digtbewolkt, winderig. Meerdere bijzonderheden omtrent de meteorologische waarnemingen ontvangen onze lezers in onderstaande opgaven Nacht van 67 Dec. 3 u. 32 m. 66 kilogr. winddruk, west; 4 u. 18 m. 60 idem, west; 5 u. 30 m. 50 idem, w.t.z. 7 Dec. na den middag. 6 n. 58 kilogr. winddruk, w.z.w. 8 u. 25 m. 73 idem, w.t.n.; 9 u. 20 m. 70 idem, w.n.w.10 u. 58 idem, w.t.n. De barometer was het laagst op den 6 Dec. te 6 u. 50 m. na den middag: 740.0 millimeter. Heden voorm. 8 uur 758.1 mM. De temperatuur was te hoog op den 6 Dec. 's avonds 4 graden Celsius boven den normalen stand. Hoogste vloed 7 Dec. 6 u. 45 m. nam. 0.92 M. boven volzee. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 22 Nov. Prins Hendrik. M.C.Braat.Padangenz.viaSnez. 23 Nov. NieuweWaterweg.A.vanLomwel. Batavia. 28 Nov. Titia. H. J. Potjer. Montevideo. 28 Nov. Dankbaarheid. J.H.deVries. Nantes. 1 Dec. Astrea. C. F. Jager. Macasser. 3 Dec. Diewerke. B. van Veen. Suriname. 3 Dec. Maria Elise. T.D.vanDeursen.Soerabaija. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 6 Dec. Julius. K. Wijtsma. Duink.&Goedk. Suriname. 7 IslandBelle.T.Cann. ZurMiihlen&Co. Bat.l.v.Plymouth. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Union. J. Hunter. Newcastle. Steenk. C. Berghuijs. (Plaatsruimte betaald). Wilt gij door 't geheele huis een heerlijke geur hebben, neemt dan een warm ijzer van een kagchel en giet er een soort Eau d' Anvers van Aug. de Marbaix van Antwerpen op. Om de thee warm te houden en als spiritus te gebruiken is het bijzonder aan bevelenswaardig, f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) - 10,a 24,per stuk. (matig) PEB TELEGBAAF. 22 stuks Paarden. 142 Bunderen. 44 vette Kalveren 80 magere dito 1820 Schapen. Lammeren. 95 vette Varkens - 0,48 a 0,58 perkilog. (ving) 20 magere dito - 8,a 10,per stuk. (vlug) 141 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,35 a 1,45 per kilogram. Kip-Eijeren f 7,a -,per 100 stuks. Eend-Eijeren- a LATKBG UKRIGTEY, Alhier is gisteren, met assistentie van een 50tal vletter- lieden en de stoomsleepboot Stad Amsterdam, binnengebragt het schip Island Belle, komende van Batavia, laatst van Plymouth. Het vaartuig is 's nachts over de Zuidgronden heengeslagen, waardoor het een gebrek aan 't roer ontving, en door 't stooten een zwaar lek verkreeg. Van de lading, in suiker bestaande, zal weinig geborgen kunnen worden. De König Wilhelm is door den storm van gisteren 11 M. achteruitgegaan en 2 voet hooger op. De ketting, welke defect was, is in order gebragt. Het stoomschip is aan vijf trossen bevestigd en ligt zeer scheef. In het tijdperk van 4 weken (1 Nov. tot 28 Nov. jl.) zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast in Noordbrabant2 runderen; Zuidholland25 Noordholland1 rund Utrecht6 runderen; Friesland38 in het Rijk 72 runderen. In het vorige tijdperk van 4 weken waren 116 runderen door die ziekte aangetast. Amsterdam zal binnen weinige weken verrijkt worden met een Museum voor Nederlandsche oudheidkunde, opgerigt door het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap aldaar. Gisteren is aan het lokaal van net provinciaal bestuur te 's Hage aanbesteed: de verbinding van de Biezenplaat, genaamd de Anna Jacominaplaat, met de Deeneplaat, behoorende tot de werken der Merwede en Killen, in Noordbrabant en Zuidholland. Er waren elf biljetten van inschrijving ontvangen. Het minste was ingeschreven door den heer W. Kalis Kzn., te Sliedrecht, voor f 154,840. Naar men verneemt, zijn de heeren mrs. de Stoppelaar, voorzitter der arrondissements-regtbank te Middelburg, Haakman, subst.-officier van justitie te Haarlem en van Bemmelen, regter te Leiden, door de Nederlandsche regering aanbevolen voor het lidmaatschap der gemengde internati onale regtbanken in Egypte, thans Werkelijk door den Khedive tot leden dier regtbanken benoemd, en zullen zij zich binnen kort naar de plaats hunner bestemming begeven. STAAT V'AA' 1IKIEV15Y, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, in de maand October 1874. Mej. W. J. Gocs, Kmif, A. H. Kronenburg, G. Smit, mej. L. Schoestler, J. Jansen, mej. A. Bedding, E. van Oostrum, mej. S. A. Over, J. Versteeg, K. Verweiden, Wed. van Blijenburg en Kruif, allen te Amsterdam; wed. Hofster, te Bremerhaven; P. J. Janze, te Dordrecht; Morjée en mej. J. K. Brossen, beiden te 's Graven- hage; A. Kosjes, te Kampen; A.P.Smit, te Nieuwediepvan Ooijen, te Purmerende; J. Klein, J. G. Smit, S. Krioder, W. J. Markwater en mej. M. Jernberg Vermaas, alle 5 te Botterdam; M. de Vries, te Schagen; C. Visser, te Scliagerbrug; K. Kuipers, te Wormerveer. Briefkaart: J. Hoeije, te Amsterdam. De Directeur van het Postkantoor te Helder, H E B W E IJ E B. Vijf-en-twintigjarige Echt vereeniging VAN H. PASTOOR J. SCHUITEMAKER. Anna Paulowna, 2 December 1874. Uit naam hunner dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Wegens verhindering eerst nu geplaatst. Martje Pastoor. Voor de bewijzen van deelneming bij de langdurige ziekte en het overlijden van mijne Echtgenoote breng ik, ook namens mijne Kinderen, allen, zoowel buiten als binnen deze gemeente, hartelijken dank. Helder, 7 December 1874. C. GILTJES, Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, betuig ik, mede namens Kinderen en verdere Familie, mijnen harte lijken dank. Helder, 7 December 1874. Wed. B. BROERS, geb. v. d. Bosch. VOLKSVOORDRACHT op VRIJDAG 11 DECEMBER 1874, des avonds ten 8 ure, in T1VOLI. Spreker de Heer C. FOGTELOO, van Alkmaar. Tot slot: KA1S©- EITVOERIYG door Leden van de Vereeniging CEC1LIA. Entréebilletten, tot een beperkt getal, a 10 Cents. Personen beneden de 16 jaren worden niet toegelaten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3