SOM LITTÉRAIRE el MUSICALE, NationaleMilitie. ADVERTENTIËN. AANBESTEDING. Stoomvaart-Berigten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. SCHAGER MARKT van HEDEN EVANGELISATIE-LOKAAL,Palmstraat. Ds. G. A. HOOG, Predikant te Haarlem. Het afbreken en in steen vernieuwen van den houten Toren, bij de Hervormde Kerk te Venhuizen. Zwitserland. Italië. 286ste STAATS LOTERIJ. Sociëteit MARS. op DINGSDAG 15 DECEMBEB1874, Wed. J. MAAS, Turkije. Men meldt uit Jassy (Rumenie) van den 28 Nov. het volgende aan de Neue Freie Presse: Op de eerlang te openen spoorbaan Petest-Krajova had dezer dagen een aanslag van den brutaalsten aard plaats, die nog al iets te denken geeft over de ontwikkeling van onze landbewoners. De machinist van een inspectietrein bemerkte op eenigen afstand eenige boeren, die op de rails hadden post gevat en door geschreeuw en wenken met de hand te kennen gaven, dat de trein stil moest houden. Niets kwaads ver moedende en denkende, dat zij hem op een of ander gevaar opmerkzaam wilden maken, deed de machinist den trein stil staan. Naauwelijkswasditechter geschied, ofde reizigers werden door een kogelregen overvallen en onder het zwaaijen der wapenen en het uiten van bedreigingen drong de hoop op de waggons aan met de woorden -/Wij willen geen spoorweg, wij zijn zonder dat al ellendig genoeg!" De overvallenen kwamen echter niet met den schrik vrij. Drie personen, waaronder de machinist, werden op de plaats zelf door de kogels gedood, terwijl een aantal anderen gewond werden. Door eenige bladen is deze aanslag in verband gebragt met de staatkunde der regering. Het is evenwel zeker, dat deze bende meest uit voerlui bestond, die door de vrees gedreven werden, dat zij zonder werk zouden zijn zoodra de baan geopend werd en die op deze gruwzame wijze aan hunne woede lucht hebben gegeven. De justitie zal, naar men vertrouwt, de misdadigers ten strengste straffen." De Prinses Amalia kwam gisteren te Port-Saïd aan en zou heden morgen het Kanaal ingaan. De Java, van Batavia naar hier, is den 8 dezer te Port-Saïd aangekomen en heeft den 9den, na kolen ingenomen te hebben, de reis weder voortgezet. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDE. Isakson en C. H. van der Pol. BEVALLENC. W. D. Bruin, geb. Orth, (Z.). N. de Leeuw, geb. Biesboer, (Z.). A. Bobeldijk, geb. Smit, (D.). G. Bock, geb. Oetelmans, (Z.). OVERLEDENC. Heijman, 10 maanden. van 2 tot 9 December 1874. ONDERTROUWDBartholomeus van Heijningen Klinkert en Aafje Vlas. GETROUWD? Pieler Dros Az. en Guurtje Vermeulen. GEBOREN Dorothea Catharina, dochter van Simon Hin en Cornelia Smit. Melle, zoon van Jan van Sikkeleras en Jannetje Zegel. Pieter, zoon van Simon Wuis en Grietje Eelman. Pieter Klaas, zoon van Nanning Kikkert Klaaszoon en Martje Koorn. Leendert, zoon van Pieter Bakker Lz. en Jantje van Grouw. G er- rit, zoon van Maarten Trap en Dirkje Roosendaal. Gerrit Willem, zoon van Cornelis Keijser Albz. en Neeltje Bakker. Jacobus Oor- nelis, zoon van Tijs Zijm Mz. en Neeltje Reij. OVERLEDEN: Geene. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet; O d S Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 12 nw. 7k. 727.29 -32.08 7.4 f 2.6 0.91 Golvend lü 8 nivtn. 16 749.83 - 9.57 4.8 t 1-2 0.87 10 12 nwtn. 3„ 751.97 - 7.43 4.2 - 0.5 0.83 weingolv V\ eêrsgesteldheid? 9Dec.l2u. Bewolkt, winderig, buijig weer. lODec. 8 u. Bewolkt, winderig, regenbuijen. 10Dec.l2u. Digtbewolkt, buijig weer. 9 December. Laagste barometerstand 's morgens 8 u. 726.13. Grootste winddruk 's avonds 5 u. 68 KG. De vloed bereikte 's avonds de hoogte van 0.95 meter boven volzee. In de jl. Dingsdag gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad is op praeadvies van burgemeester en wethouder met 29 tegen 2 stemmen besloten de gas fabriek enz. over te nemen tot een bedrag van f 524,400. Te Kampen is gisteren in hechtenis genomen de gefailleerde Isaac Wolff', chef der firma Jacob Wolflf, en naar Zwolle overgebragt. PER TELEGRAAF. 3 Paarden f 35a 75 Ossen - a Stieren - a 16 Gelde-Koeijen - 80a220 Kalf-Koeijen - a Vaarzen - a Hokkelingen - 30a 40 6 Nucht.Kalveren - 9a 22 Vette Rammen - a 1000 Schapen - 16a 38 Lammeren f a 5 Bokken&Geiten - 1 a 4 MagereVarkens - 10 a 24 47 Biggen Kippen Eenden Boter per kop Kaas per kilogram Kip-Eijeren per 100 Eend-Eijeren - 3| a 8 c. 50 al 25 - 55 a 80 - 90 alOO - 40 a 50 -500 a600 Op den 13 December herdenken onze geliefde Ouders P. SMIT en G. HOUTKOOP hun 45jarig Huwelijksfeest. J. Kil jan. H. KiljanSmit. J. M. van Steenberg. M. van SteenbergSmit. J. Hubbeling. J. C. HubbelingSmit. R. Roem. J RoemSmit. D. Bandsma. A. Bandsma—Smit. Mede uit naam hunner Kleinkinderen. ZONDAG 13 DECEMBER 1874, 's morgens ten 10 ure, D. V., Spreker: Op MAANDAG den 4 JANUARIJ 1875, 's middags ten 12 ure, zal door het Gemeentebestuur van Venhuizen en Hem, op het Raadhuis aldaar worden aanbesteed Het bestek is, op franco aanvrage, tegen betaling van 0.75 per exemplaar, te bekomen bij den Secretaris dier gemeente en bij de Boekhandelaren GÊBRs. VERMANDE, te Hoorn, en ligt ter lezing op gemeld Raadhuis, waar ook de teekening ter inzage ligt. Inlichtingen worden gegeven door den ontwerper, den Heer T. C. VAN DER STERR, te Hoorn. Aanwijzing op Donderdag vóór de besteding, des namid dags ten 1 ure. Inschrijvingsbilletten in te zenden uiterlijk op 3 Januarij 1875. rumoer op straat voldeed mij nog maar half. Ik verlangde bijna kanongebulder te hooren." Te Parijs zijn aan den regter oever der Seine drie succursalen van de Morgue geopend, voorzien van heelkundige werktuigen, veldbedden, draagbaren, geneesmiddelen, dreggen enz.; van al het noodige om de zelfmoordenaars te redden, die, bovenal des winters, met den dag talrijker worden. Jl. Zondag morgen is te Verviers een gaspijp in de gasfabriek gesprongen, waardoor het geheele gebouw inge stort en verbrand is. Tot op zeer verren afstand werd de slag gehoord. Zeven personen zijn er het slagtoffer van geworden; twee zijn op de plek zelve gedood. Esgeland. Bij Reuters Agentschap is het berigt ontvangen, dat de waarneming van den overgang van Venus over de zon door den kolonel Tennant te Noorkee, in Indië, geslaagd is. Er zijr. honderd photographische afbeeldingen genomen. De aanteekeningen van dr. Livingstone betreffende zijn laatste reis, loopende tot drie dagen vóór zijn dood, zullen weldra door de firma Murray worden uitgegeven. In het graafschap Cornwallis heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad, waarvan men nog niet weet of er nalatigheid dan wel boosaardigheid in het spel ge weest is. Vijftig a zestig mijnwerkers, die bij hun ontbijt water uit een groot, voor die arbeiders bestemd reservoir hadden gedronken, vertoonden onmiddellijk daarna teekenen, die op vergiftiging wezen. Er werd een onderzoek ingesteld, en dit bragt aan het licht, dat een geheele kar vol arsenik, nog kort geleden, in dit reservoir was uitgestort. Geneekundige hulp werd terstond ontboden en men hoopt, het meerendeel der vergiftigden in het leven te behouden. Gelukkig was het wit rattenkruid, dat in koud water niet gemakkelijk oplost. Er heerschte in den omtrek groote verslagenheid. Het is tot nog toe niet bekend, wie de schuld van deze noodlottige gebeurtenis draagt. Duitschland. Volgens de acte van beschuldiging in het proces von Arnim wordt de graaf vervolgd wegens ambtsmisdrijf. De aangeklaagde dus luidt het verder heeft oorkonden, van zeer veel belang voor Duitschland in zijn buitenland- sche politiek, verduisterd. Genoemde stukken droegen volgens de acte een officieel karakter. Sommigen dragen wel is waar het opschrift: „vertrou welijk," „geheim," „persoonlijk," enz., maar dit neemt het officieel karakter daarvan niet weg. Van eigenhandige brieven der Rijkskanselier is geen sprake. De stukken zijn niet in Arnims journaal geboekt en ook nooit in het archief gedeponeerd. Arnims beweren dat hij sommige stukken slechts behield om ze aan het ministerie van buitenlandsche zaken terug te geven, wordt uitvoerig wederlegd. Vijftig verslaggevers van bladen uit alle landen waren tegenwoordig. Graaf von Arnim was op de bank der beschuldigden gezeten. Oostenrijk. Gebroeders Guttmann te Weenen zijn bekend wegens hun rijkdom en weldadigheid. Die heeren zijn eigenaars o. a. van kolenmijnen in de omstreken van Javarno in West-Galicië. Het bestuur eener kleine gemeente in de nabijheid vroeg dien heeren om 2000 centenaars (een centenaar is 100 kilo) kolen tegen verminderden prijs voor de armen dier plaats. De heeren Guttman antwoordden daarop„Wij zijn niet gewoon onze prijzen te verminderen, maar verklaren ons bereid voor uwe armen 1000 centenaars voor den gewonen prijs en 1000 centenaars kosteloos te leveren." Den volgenden dag kregen gebroeders G. de volgende missive: „WelEd. heeren 1 Na u dank gezegd te hebben voor uwe gunstige beschikking, verzoeken wij de toezending der 1000 centenaars, die wij niet behoeven te betalen. In dien wij ze noodig hebben, zullen wij de andere laten be stellen." De heeren G. hebben 1000 centenaars gratis verzonden en beleefd om meerdere begunstiging verzocht. Het voorstel betreffende het bijeenkomen van een Euro- peesch congres, dat zich zal bezig houden met de kwestie van het spoorwegvervoer, is aangenomen eerst door Oostenrijk en Duitschland, vervolgens door Italië en België, Frankrijk is nog aan het onderhandelen, doch zal zeer zeker toetreden. Van Garibaldi wordt het volgende karakteristieke briefje aan den generaal Bordone, medegedeeld: „Waarde generaalDe benoeming van het eerste dis trict van Rome aanvaard hebbende, zal ik mij zoodra mogelijk derwaarts moeten begeven. Met u geloof ik, dat ik te midden van het Parlement eene exotrische plant ben. Maar, wat wilt ge? Ik zal er mijne stem komen uit brengen voor de zaak der geregtigheid. Evenals de Bor deaux zal men mij waarschijnlijk de deur uitzetten. Wat doet het er toe Ik zal aan de stem van mijn geweten gehoor gegeven hebben. Met vriendschappelijken groet. Garibaldi." Het is niet duidelijk, schrijft de berigtgever der Débats, wat de generaal met de „zuak der geregtigheid" bedoelt. Mogelijk zal hij in de Kamer komen om de toelage, welke hem zal worden verleend, met nadruk van de hand te wijzen. Volgens de Gazetta Militare Italiana, zijn in het derde kwartaal dezes jaars door de koninklijke karabiniers 17,953 inhechtenisnemingen gedaan, en wel628 wegens gepleegden doodslag, 223 wegens mislukten doodslag, 509 wegens struikrooverij, 3025 wegens verwondingen, 177 we gens brandstichting, 447 wegens oproer, 41 wegens ont- vlugting, 8734 wegens verschillende andere misdrijven. Van de moorden werden de meeste, namelijk 160, in het district Palermo alleen gepleegd. Aldaar kwamen ook de meeste, immers 166, gevallen van struikrooverij voor. VIERDE KLLA.SSE. Tweede lijst: No. 8640 5000; No. 9758 1500; No. 10811 en 20576 ieder 200; No. 4037, 11832,11868, 12287 en 19283 ieder 100. Derde lijst: No. 2410 25,000; No. 11879 f 2000; No. 372, 3356 en 15552 ieder f 1000; No. 7023 400; No. 9453 en 19762 ieder 200; No. 1650, 3661, 6938, 7497, 7929 en 11051 ieder 100. 's avonds 8 ure, in MUSIS SACRUM. Introductie te verkrijgen bij den Boekhandelaar H. A. STADERMANN en aan het Lokaal. LATËBB BEBIfiTEN. Bij Kamperduin is gestrand bet schip Alfred Charles, kapitein Cramer, van Par met pijpaarde naar Veerburg. Het schip is weg, doch de equipage gered. Door schipper Jan Noordzij is dezer dagen bij Kamper duin gezien het Engelsche schip Mary, met steenkolen geladen. Het vaartuig was masteloos, het tuig over boord. De kapitein wilde geen assistentie tegen vergoeding. Bezuiden Egmond aan Zee is gestrand de Noorsche bark Soeblomsten, door 't volk verlaten en masteloos. In de Noordzee drijft de Noorsche bark Syra, bestemd van Skeleftea naar Antwerpen, van 't volk verlaten. Een sleepstoomboot is derwaarts gezonden ter assistentie. Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebragt, dat PERSONEIS, geschikt en genegen als PLAATSVER VANGER of NUMMER VERWISSELA AR voor de ligting van het jaar 1875 in dienst te treden, zich van af heden, daartoe kunnen aanmelden ten kantore van den ondergeteekende, of ook bij ARIE KRAAN, wonende in de Kolensteeg, te Helder. Sint-Jansstraat over het Gouvernements^ Gebouw, te Haarlem.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 3