1874. N°. 149. Zondag 13 December. 32 Jaargang. Uitgever Bar eau: A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN jVIEVWEDIEPER COURANT. ,Wij huldigen het goede." Veriehijnt Dinmdaö-, Dondmoag- en Zatukdag namiddag. A.boniiBiuoiit.8r>rijB per kwartaalf 1.30. J franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Adverten tien Tan 14. regelt 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië via Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL op Donderdag 17 December 1874. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Benoeming Regent en Regentesse Weeshuis. Regenten Algemeen Armbestuur. Besteding onderhoud wegen. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 December. Met de mailboot Prins Hendrik vertrekt o. a. naar Oost-Indië een detachement van 60 mariniers, onder bevel van den kapt. J. J. Korndorffer en medegeleider luit. H. J. Ilomeny, benevens een detachement militairen voor het leger in Oost-Indië, sterk 75 man, onder bevel van den luit. F. A. J. Schröter. Ten raadhuize alhier is gisteren aanbesteed1. het drie jarig onderhoud van al de straatwegen aan de gemeente behoorendeingekomen 10 billetten, van de heeren D. de Vries ad f 24150, B. Swets f 22900, Gebr. Klein f22222, P. Spruit f 21840, W. Rippens f 21598, P. Verhey f 21568, Gebr. Moorman f 21190, Vos Duinker f 20379, J. v. d. Woude f 20058 en H. J. Janzen f 19970. 2. het onderhoud der gemeente-gebouwen, enz.; ingekomen 8 billetten, van de heeren: J. v. d. Woude ad f7800, Gebr. Moorman f 7575, D. de Vries f 7480, S. Gooien f 7400, P. Spruit f 7300, Gebr. Korff f 7245, W. Rippens f6989 en P. Verhey f 6938. Gisteren avond had in 't lokaal Tivoli de tweede volks- voordragt in dit saizoen plaats Ondanks het ongunstige weder was het publiek nog vrij talrijk. Spreker was de heer C. Fogteloo, van Alkmaar, die zijne novelleDe zeeslag bij Kijkduin," op zijne gewone levendige en boeijende wijze voordroeg. In vier hoofdstukken1op het duin te Scheveningen, 2. aan 't Huisduiner strand, 3. in den zeeslag, en 4. na de overwinning, verplaatste hij zijne hoorders te midden der gebeurtenissen van voor twee eeuwen en deed hij uitkomen de onovertroffen dapperheid der Hollandsche zeeleeuwen, onder mannen als Michiel Adriaansz. de Ruiter en Cornelis Tromp. Met onverdeeld genoegen werd deze lezing aangehoord. Door het mannenkoor der zangvereeniging Cecilia werden vervolgens op flinke wijze uitgevoerd de volgende stukken 1. Zondagslied, van Kreutscher; 2. De Nachtegaal, van Gretry; 3. Avondlied, van Verhulst; en 4. Soldatenliebe, van Schröter. Wij vernemen dat de volgende volksvoordragt medio Jan. zal plaats hebben. De sleepboot Amsterdam, die jl. Vrijdag in zee is gegaan om de brik op te zoeken, die, volgens schipper Noordzij van de vischsloep Admiraal van Kingsbergen, masteloos met de equipage aan boord rondzwierf, is dien avond alhier teruggekomen en had niets gezien dan wrak hout en vaatjes. De Staatscourant van den 10 dezer behelst een Koninklijk besluit van den 2 dezer, houdende uitbreiding van den kring, binnen welken deze gemeente als los- en laadplaats voor den in- en uitvoer ter zee is aangewezen, en zulks met wijziging van het Koninklijk besluit van 1 Sept. 1871 (Stbl. No. 98). Jl. Woensdag avond kwamen met een extra-trein per Rijnspoor uit Hannover te 's Hage aan, H. K. H. de Prinses zu Wied, met Haar beide zoontjes en vergezeld van een talrijk gevolg. Z. K. H. Prins Frederik, die eenige uren bevorens van zijn reis naar Duitschland te 's Hage was teruggekeerd, bevond zich ter verwelkoming van Hd. dochter en haar kinderen aan het Rijnspoorstation, waar ook eenige dames en heeren der hofhouding haar begroetten. De Vorstelijke personen werden vervolgens per rijtuig naar 's Prinsens buitengoed het Huis de Paauw geleid, waar de winter zal worden doorgebragt. De Vorst zu Wied heeft dien dag Hannover verlaten, ten einde nog eenige dagen in Neuwied te verblijven en daarna herwaarts te komen, zoodat Z. D. H. a. s. Dingsdag aldaar kan worden verwacht. (V.) Door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zijn in het belang van het lager onderwijs in den landbouw aan den minister van Binnenlandsche Zaken aangeboden twee tabellen, bevattende de gekleurde af beeldingen van al de vogels, die in Nederland door het vernielen van ongedierte voor den landbouw nuttig zijn. Deze tabellen zijn ontworpen naar aanleiding van eene dergelijke tabel, die indertijd van wege de Belgische re gering is uitgegeven ten dienste van het onderwijs, doch door Nederland, wegens het verschil in namen en het ont breken van vele vogels, niet geschikt was. Bij de door de Maatschappij ingezonden tabellen is eene zoo naauwkeurig mogelijke naamlijst gevoegd, waarop, behalve de weten schappelijke, de meest gebruikelijke inlandsche namen (ook voor de verschillende provinciën) zijn gevoegd. De Maatschappij heeft aan den minister verzocht, te willen overwegen, of in Nederland van regeringswege der gelijke tabellen zouden kunnen uitgegeven en ten dienste van het onderwijs algemeen verspreid worden. Jl. Donderdag heeft op Texel de aanbesteding plaats gehad van de indijking van de sliken zandgronden, genaamd het „Noorden." De uitslag was als volgt: de hh. K. van Wijngaarden, te Sliedrecht, ad f 370,000; J. Tool, te Wognum, ad f 350,000; Bernardus Swets, te Helder, ad f348,600; W. Hillenius, te Texel, ad f325,000; J. Oldenburg, te Bergen, ad f 324,500Coenraad Bosman, te Rotterdam en Wouter J. Schram, te Sliedrecht, ad f 314,000. Men schrijft van Terschelling, dd 8 dezer: „De met zooveel beleid en inspanning volbragte redding der equipage van het schip Hollandia, kapt. Dijker, met een lading balken van Riga, onlangs op de kust van Terschelling met vliegend stormweder gestrand, heeft een bewijs van waardeering ten gevolge gehad, waaraan publiciteit niet mag worden onthouden. Een oud-lid der Staten van Noordholland te Amsterdam heeft aan den voorzitter der plaatselijke commissie van de „Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij" te Terschelling een gift van zestig gulden geschonken voor de' bemanning der reddingboot, als een buitengewone belooning voor bare betoonde mensch- lievendheid en onverschrokkenheid-" Men verzoekt ons te melden dat op 22 December 1874 in het lokaal van den heer A. Knikker, te Schagen, een tooneelvoorstelling zal plaats hebben. De op te voeren stukken zijn: Rob, de Hoefsmid van St. Patrik en de Scheepsjongen. Jl. Woensdag ochtend te 6| ure is brand uitgebarsten in een perceel op den Heiligenweg te Enkhuizen, bewoond door A. Bootsman; welke brand zich spoedig mededeelde aan het belendend perceel van O. Groen Langedijk. Yan het eerstgemelde perceel is een gedeelte der boerderij, van het tweede de koestalling geheel afgebrand, met eene be langrijke partij hooi. Het opgestalde vee is gered. Ook de vereeniging tot „Nut en Vermaak," genaamd Willem de Zwijger, te Enkhuizen, heeft een adres van hulde gerigt aan den generaal van Swieten en van dezen een erkentelijk schrijven in antwoord ontvangen. De Amsterdamsche bladen maken met veel lof gewag van het treurspel Der Sturz des Hauses Alba, door de dochter van professor Opzoomer en door dezen in het openbaar te Amsterdam voorgedragen. In de nieuwe Synagoge op het Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam is jl. Vrijdag avond de beer dr. J. H. Dünner plegtig geïnstalleerd als opperrabbijn in het ressort van Noordholland. De heer L. P. Jacobs, vice-president van den kerkeraad, heeft, bij ontstentenis van den president, mr. C. D. Asser, eene toespraak gehouden en daarin den nieuwbenoemde o. a. te kennen gegeven dat een zijner voornaamste pligten was de zorg voor de handhaving van het neutrale onderwijs. Deze toespraak en de rede van den nieuwen opperrabijn werden door toepasselijke gezangen van het mannenkoor flarpe Davids afgewisseld. De plegtigheid werd door vele autoriteiten en belang stellenden bijgewoond. Het provinciaal geregtshof van Zuidholland heeft jl. Vrijdag uitspraak gedaan in het proces-Werson. Bij breed voerig gemotiveerd arrest heeft het hof zich vereenigd met het oordeel der deskundigen, dat de dood van den ver- slagene moet worden toegeschreven aan de verwondingen, door Werson hem toegebragt. Met verwerping van de beweringen der verdedigers, dat beschuldigde in waanzin en na provocatie die wonden zou hebben toegebragt, achtte het hof het moedwillige van den doodslag overtuigend bewezen. Werson is dus schuldig verklaard aan moed willigen doodslag en veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Met leedwezen verneemt men, dat eergisteren te 's Hage in 77jarigen ouderdom overleden is dr. Johannes Bosscha, een man die het grootste gedeelte zijns levens aan de wetenschap heeft gewijd, en in verschillende, soms hoogst gewigtige betrekkingen is werkzaam geweest. Jl. Dingsdag werd op het kerkhof Zuylen, onder 's Prinsenhage, aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van den gepensioneerden vice-admiraal E. G. van der Plaat. In weerwil van het zeer ongunstige weder, hadden zich op de begraafplaats eenige opper-, hoofd en verdere officieren van het leger en de marine, vrienden en vereerders van den overledene, verzameld. Bij de geopende groeve werd door den oud-minister van Marine, den gepensioneerden vice-admiraal G. C. C. Pels Rijcken, hulde gebragt aan de verdiensten van den ontslapene. De kleinzoon van den overledene, de heer J. W. van Bisselick, 2de luit. der infanterie, antwoordde daarop met eenige woorden van dank aan de aanwezigen, voor de aan de nagedachtenis van zijnen grootvader bewezen eer. Hiermede was de treurige plegtigheid volbragt. De vrouw van een veearts te Kampen, beschuldigd van groote opligting door middel van een valsch testament, en die zich gedurende eenige dagen in de omstreken had verborgen, is te Markelo gevangen genomen, naar Goor getransporteerd en achter slot gebragt. Men meldt uit Vlissingen, dd. 9 dezer: „Bij het noodweer, dat gisteren avond heerschte, kruiste de loodskotter „het Stalletje" als naar gewoonte op deze reede, om binnenkomende of' uitgaande schepen van loodsen te voorzien. Onverwacht geraakte hij vast op dezelfde plaats, waar eenigen tijd geleden het Grieksche schip Idia met man en muis vergaan is. Men besloot den kotter te verlaten en begaf zich met 9 mannen in een kleine jol, waarmede men, ondanks den hevigen storm, na duizend gevaren, behouden deze haven bereikte. De loodskotter, intusschen door het hooge water vlot geraakt, werd dezen morgen tegen de bekleedingsmuren der oude vesting verbrijzeld. Men vreest, dat de loods K. van hier dezen nacht in den storm is omgekomen." De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten de bank van leening niet op te heffen, maar tijdelijk in stand te houden. Aan eene particuliere correspondentie uit Londen aan de Gron. Crt. ontleenen wij de volgende regelen „Over het algemeen echter is de temperatuur hier in Engeland niet zoo koud als bij u in het Noorden. Slechts bij uitzondering hebben wij ons te wikkelen in onze soliede overjassen, waarmede de Londener eenigzins den spot drijft, en kan men het in den regel af met een demi-saison. Ook de mist, die bij ons door zijne kilheid en natheid u tot in het merg uwer beenderen huiverig en onpleizierig maakt, is hier betrekkelijk droog en slaat zeer weinig aan. Doch die geelkleurige vriend is dikwijls koud genoeg. Waar de Londensche mist bij is beroemd nu juist van daan komt, kan ik h niet met zekerheid zeggen. De een zegt, dat hij de uitwaseming is van de Theems, de andere beweert, da; hij van uit de moerassen boven Londen afkomstig is; maar dat hij er is en goed ook zal niemand kunnen loochenen, die de eer of liever het dis- pleizier gehad heeft met echten Londenschen mist kennis te mogen maken. Reeds eenige malen gelukkig op Zondagen heb ik dat vermaak mogen genieten. Ik zeg „gelukkig op Zon dagen," want ware het mogelijk door cijfers eens uit te maken, welk verlies door den handel hier in de metropolis op één dag wordt geleden, wanneer alle vervoer en feitelijk alle zaken zijn gestremd ik geloof, dat het cijfer in honderd duizenden van p. st. zoude komen. Elk vervoer is bepaald op zulk een mistigen dag onmogelijk. De scheepvaart op de Theems is gestremd, en alle stoom- booten en zeilschepen houden zooveel mogelijk het ruime sop of gaan op eene geschikte plaats ten anker. De treinen loopen slechts bij uitzondering en bewegen zich slechts zeer voorzigtig voorwaarts, om onmiddelijk te stoppen, zoodra het geknal van een mistsignaal (op de rails gelegd) daartoe het teeken geeft, terwijl het aanhoudend gefluit en gegier der locomotieven tot waarschuwing moet dienen voor de geëmploijeerden op de lijn. De omnibusdiensten door de metropolis zijn gestaakt, de „cabs" worden zooveel mogelijk van de straat gehouden en alleen de „tram" op zijn ijzeren weg komt met klingelende bellen als een spook door de duisternis opzetten. Voor den wandelaar is voorzigtigheid de moeder van de porceleinkast. Er behoort vrij wat plaatskennis toe als bepaalde hoeken, gaslantaarns (thans slechts gloeijende spijkers) of hoofdgebouwen om in die aschgraauwe duisternis niet van den weg te geraken, wanneer men het voorregt heeft geen voet breed vóór nog achter zich uit iets te kunnen onderscheiden. Om de hulp van wegwijzers te gebruiken, die u voorlichten met een paraffine lamp of iets dergelijks, moet ik eiken vreemdeling ten sterksten ontraden, zoo hij niet de kans wil loopen zijne beurs of misschien zijn leven er bij in te schieten. Hoe unheimisch het op de kan- toren in de City is, zal ik wel niet behoeven uit te leggen. Op heldere dagen heerscht daar reeds altijd eene semi- duisternis, die alleen door gas kan worden weggenomen. Ongelukken zijn natuurlijk aan de orde van den dag. De Theems vraagt hare offers, het personeel op de spoorweg- lijnen wordt gedund en de hospitalen hebben druk werk

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1874 | | pagina 1