Engeland. Spanje. Carlos.» INGEZONDEN. EEN SLOTWOORD MIJNE R00MSCH-KATH0LIEKE MEDEBURGERS Stooravaart-Berig-ten. 286ste STAATS LOTERIJ. V IJ F D E KLASSE. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Callantsoog. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Te Londen is een kind van vijftien maanden in den slaap door een kat zoozeer verminkt, dat het aan de gevolgen is overleden. Gelijk onlangs een schip met zalm-eijeren van Glasgow naar Nieuw-Zeeland vertrokken is, zoo zeilt weldra de Tintern Abbey» uit met een lading levende vogels. Niet minder dan 1130 stuks worden naar dat eiland overgevoerd om de bewoners te helpen in het vangen van de insecten, die den oogst vernielen. De Pall Mali Gazette behelst een telegram uit Berlijn, inhoudende, dat het eenige doel van de beweging der Duitsche schepen in de Spaansche wateren is, de eischen ter zake van het gebeurde met de brik Gustav klem bij te zetten. De admiraliteit stelt voor indruk makende demon- stratiën op de Spaansche kusten te doen plaats hebben als eene tentoonspreiding van Duitschlands magt, maar naar men verzekert heeft Prins Bismarck ten dezen nog geen besluit genomen. Het stoomschip Cortes, uit Londen komende, is op 16 Dec. in de golf van Gascogne vergaan; 24 personen zijn verdronken, 4 gered. De heer Seymour Haden, een Engelscli geleerde, komt in een langen brief, aan den uitgever der Times op tegen de tegenwoordige wijze van begraven. In de eerste plaats dringt hij er op aan, dat de ter aarde bestelling binnen uiterlijk 36 uren na het overlijden zal plaats hebben, en vervolgens betoogt hij, dat door de wijze van begraven in gesloten kisten het ontbindingsproces in zeer hooge mate wordt vertraagd waaraan in de eerste plaats de opeen- hooping van lijken in de begraafplaatsen te wijten is terwijl bovendien dat proces in zijne uitwerking op den toestand van den bodem veel nadeeliger en in zijnen aard veel afschuwelijker gemaakt wordt. Tegen de lijken-ver branding bestaat volgens hem, behalve het zijns inziens zeer te billijken, volksvooroordeel, deze bedenking, dat daardoor, naar hij aantoont, veel kostbare materie verloren gaat, en hij wil zooveel mogelijk tot den natuurlijken gang van zaken terugkeeren, zoodat de aarde zoo ongehinderd mogelijk haar ontbindingswerk zal kunnen uitoefenen. Hij bepleit daartoe het begraven in eene kist van ligt manden werk, zonder deksel, en aangevuld en voegzaam bedekt met welriekende kruiden. Een vroedvrouw te Coventry, Elizabeth Ingram, zal eerstdaags wegens manslag teregtstaan, beschuldigd van 't desbewust overdragen van kraamvrouwen-koorts op verscheiden van hare patiënten. Zij was op 18 Dec. jl. door den coroner aangemaand hare praktijk te staken, wijl 't gebleken was dat zij toen reeds een paar malen de smetstof overgedragen had. Desniettemin had zij verkozen voort te gaan met 't uitoefenen van haar bedrijf, en had nog een viertal moeders als offers van hare moorddadige onverschilligheid doen vallen. De geneeskundige politie heèft toen gemeend dat 't genoeg was. Met 't veroordeelen en straffen dezer vrouw zal een precedent gesteld zijn, dat, naar men vertrouwen mag, overal navolging vinden zal. Don Carlos heeft de volgende proclamatie uitgesproken: «Spanjaarden De revolutie, die van leugens leeft, tracht zich met de monarchie en de legitimiteit te verzoenen, door een lid mijner familie tot Koning van Spanje te proclameren. Ik ben de legitimiteit. Ik ben de vertegenwoordiger van de monarchie in Spanje, en omdat ik zulks ben, heb ik met een souvereine verachting alle voorstellen verre van mij geworpen, welke de revolutionairen van Sept, tot mij durfden rigten, alvorens de laatste hand te leggen aan hun werk van onzalige trouweloosheid. Sedert weet de revolutie, dat ik haar Koning niet kan zijn. Als hoofd van de doorluchtige familie der Bourbons in Spanje, sla ik met innig leedwezen de houding gade van mijn neef Alfonsus, die, nog te jong om meer ervaring en doorzigt te bezitten, er in bewilligt als werktuig op te treden van die personen, die hem met zijn moeder uit zijn vaderland verdreven hebben, na hem met smaadredenen en beleedigingen te hebben overstelpt. Evenwel, protesteeren doe ik niet. Mijn waardigheid en de waardigheid van mijn leger dulden geen ander protest, dan dat hetwelk met een onwederstaanbare welsprekendheid uit den mond onzer kanonnen zal donderen. De proclamatie van Prins Alfonsus, wel verre van de poorten van Madrid, voor mij te sluiten, opent mij integendeel den weg dei- wedergeboorte van ons welbemind vaderland. Deze nieuwe daad van pretorianisme zal niet ongestraft de trots van het Spaansche volk op nieuw gekwest hebben. Niet voor niets zijn mijne onoverwinnelijke vrijwilligers gewapend; zij die te Eraul, te Elpieus, te Montezurra, te Castellolit, te Somorrostro, te Cordova en te Urnieta hebben weten te overwinnen, zullen ons grootmoedig Spanje voor eene nieuwe beleediging weten te behoeden en aan het beschaafd Europa een nieuw schandaal weten te besparen. Getrouw aan mijn roeping om de revolutie in ons land te dooden, zal ik haar ook dooden, hetzij zij zich vertoone onder de gedaante van de woestheid eenor schaamtelooze goddeloosheid, hetzij zij zich verbergt achter het huichel achtig mom eener geveinsde vroomheid. Spanjaarden Bij onzen God! Bij ons Spanje! Ik zweer u dat ik, getrouw aan mijn heilige zending, ons roemrijk vaandel vlekkeloos zal houden! Dat vaandel is het symbool der reddende beginselen, die heden onze hoop en morgen ons behoud zijn. Uit mijn koninklijk hoofdkwartier van Deva, 6 Jan. 1875. AAN te HELDER. „Hij spreekt nog, nadat hij gestorven is." Hebreën XI 4. Den zevenden Januari jongstleden schreef ik eene dankbare hulde ter nagedachtenis van onzen goeden pastoor VAN BUCHEM. Hoe weinig kon ik, na de ongeveinsde dankbetuiging van eenigen uwer, vermoeden dat het „in memoriam" den volgenden Zondag in uwe Kerk bij den voormiddagdienst aanleiding zou geven tot eene openbare bedenking. Maar nog minder mocht ik verwachten, dat de verspreiding van het afzonderlijk in drnk gegeven „in memoriam" onder u zou worden tegengewerkt. Van mijne zijde zou intusschen zoowel de eerbiediging van eens anders overtuiging worden verloochend, als de geest van verdraagzaamheid worden geschaad, indien ik tegenover de eerstgenoemde bedenking door tegenspraak eenen nutteloozen strijd in ons midden wekte. Zelfs kan de pijnlijke ondervinding over het laatst gemelde feit mij niet bewegen, om door een eukel onheusch woord de nagedachtenis van uwen en mijnen Vriend te ontwijden. Maar dit ééne welt na die ervaring uit het diepst mijner ziel, dit ééne moet mij van het hart, ter ure dat gij zeiven op dezen dag den lijkdienst van uwen zalig-ontslapene zult vieren: Blijft, mannen broeders, al laat dan ook menigeen mijne hulde ongelezen blijft, bid ik u, dien levendmakenden geest van echte verdraagzaamheid jegens andere geloof sgenooten aankweeken, waarmede onze trouwe VAN BUCHEM in woord en daad eens tot het hart van Helder's burgerij mocht spreken I 14 Jan. '75. JOHs DYSERINCK. Callantsoog, 11 Januarij 1875. Werd voor eenige weken de nieuwe school alhier geopend en alzoo in eene lang gevoelde behoefte op onbekrompen wijze voorzien, thans is de onderwijzer ijverig bezig om zijnen leerlingen, ook buiten de schooluren, genot te verschaffen. Tot dat einde heeft hij reeds op de ruime speelplaats eene schommel en eene wipplank doen plaatsen, waarmede de jeugd zich op uitstekende wijze vermaakt. Deze voorwerpen worden door de leerlingen zelve betaald. Zij sparen daartoe hunne snoepcenten en zoodoende wordt tevens het hatelijke snoepen tegengegaan. Ook heeft de onderwijzer het voornemen opgevat, om bij genoeg zame medewerking, in den loop van dit jaar een schoolbibliotheek op te rigten. Een enkel woord over het gelrulk van sterke dranken. In een Engelsch blad lees ik dat er in één jaar in Engeland 94,908 personen voor het geregt gedaagd werden wegens openbare dronkenschap, dat is 260 daags; en dat er 63,255 werden ver oordeeld als schuldig. In een jaar was dit getal zeer toegenomen, daar er het vorige jaar 82,196 personen waren gedaagd en 54,123 veroordeeld. Van deze personen waren 22.560 vrouwen, en van dit getal werden 10,000 als schuldig gestraft. Dit is alleen openbare dronkenschap. De dronkenschap binnen 's huis, kan men niet weten en is onmogelijk te berekenen. Deze cijfers zijn zeer belangrijk, treurig belangrijk. Zoo erg is het bij ons te lande nog niet. Gelukkig zeg ik! doch het gebruik en misbruik van sterke dranken neemt jaar op jaar toe, zoodanig dat de dagbladen ons mededeelen dat er ook hier te lande eene wet wordt gereedgemaakt op de openbare dronkenschap. Of is het iu deze gemeente ook niet erg genoeg? Een paar weken geleden meldde uwe courant ons, dat iu het jaar 1871 elke inwoner dezer gemeente 14.45 Ned. kan sterken drank had gebruikt, dat is voor 20,000 inwoners a 90 cent de kan f 260,000 per jaar of f 700 daags! En zulk eene som wordt uitgegeven alle dag winter en zomer, voor iets wat niet noodig is. Voor iets dat nooit levensbehoefte is, maar dat aan vrouwen en kinderen wordt onthouden, juist voor levensbehoeften. Zulk eene som alle dagen uitgegeven voor iets wat tot misdaad en armoede leidt, en den vrede stoort in ieder huisgezin, en hoe meer er in een huisgezin van gebruikt wordt, hoe meer dc vrede er gemist wordt. Men zou kunnen zeggen: Waar f 700 eiken dag wordt uit gegeven voor iets dat niet noodig is, daar kan geen armoede zijnX. De Koning der Nederlanden, van hier naar Batavia, is jl. Dingsdag ten één uur van Southampton vertrokken en passeerde gisteren namiddag 3 uur Wight. De Prinses Amalia is den 9 dezer te Batavia aangekomen. De Madura, van hier naar Batavia, via Suez, is den 10 dezer van Yarmouth (eiland Wight) vertrokken. De P. Caland, van Rotterdam naar New-York, is den 11 dezer te Plymouth gearriveerd. Dertiende lijst: No. 4802, 8061, 9024, 10006, 11994, 14273, 15177 en 19843 ieder 1000; No. 1179 en 12615 ieder 400; No. 7583, 12280, 13961, 19745 en 20963 ieder ƒ200; No. 188, 962, 6243, 8974, 9620, 9863,13308, i 14837 en 17835 ieder 100. Veertiende lijst: No. 926 50,000; No. 10299 1500; No. 10330 en 10475 ieder ƒ1000; No. 6157, 7195, 9117, 10477, 10608 en 19708 ieder ƒ400; No. 8007, 8341, 15762 en 15991 ieder j 200; No. 533, 2706, 4542, 9616, 9697, j 13409, 13837 en 14670 ieder 100. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: H. C. Kerklingh en A. Mooij. H. Bak en J. Reineri. BEVALLENH. M. Smit, geb. Markus, (Z.). H. L. Bakker, geb. Smit, (D.). A. C. Dunselman, geb. Iloogenbosch, (Z.). OVERLEDENA. Markens, geb. Weijlaers, 73 jaren. A. Brands, geb. Rab, 49 jaren. C. Wesseling, 2 maanden. Levenloos aan gegeven 1. van 6 tot 13 Januarij 1875. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Marretje, dochter van Jacob Smit en Antje Blik. Dirk Willem, zoon van Cornelis Lagerveld en Dirkje Faas. Heleua Jacomina Jacoba Ida, dochter van Gerard van der Welle en Johannn Hofman. Jantje, dochter van Pieter Zoetelief Gerbsz. en Aagje Witte. OVERLEDENJannetje Cornelia Dob, 24 dagen, dochter van Hendrik Dob en Johanna Niessen. Rempje van Grouw, 87 jaren, weduwe van Klaas Smit. Antje Kalis, 9 maanden, dochter van Klaas Kalis Cz. en Hendrika Smit. Dirk Waker, 41 jaren, gehuwd met Jannetje Stam. Van 1 tot 31 December 1874. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. GEBORENJannetje, dochter van Jan Veetcr en Rensie Bras. Simon, zoon van Jan Groot en Aaltje Jonker. Pieter, zoon van Pieter Bruin en Anna Lengers. Dieuwertje, dochter van Barend Boekei en Catharina Maria van Straten. OVERLEDENPieter Kruit, 2 maanden, aoon van Maarten Kruit en Maartje Brouwer. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) c <0 Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. 1 procent. Toet tand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 zzw. 1.8k, 765.02 f 4.83 6.6 f 4.3 0.97 Vlak. 14 8 ztw. 1 765.45 f 5.24 4.6 f 3.9 0.98 Slechtw. 14 12 ztw. 6„ 765.16 f 4.95 6.0 f 3.6 0.97|Weingolv Weersgesteldheid: 13Jan. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 14Jan. 8 u. Digtbeneveld, mistig. 14Jan. 12 u. Digtbetrokken, winderig, regen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 25 Dec. Ortelius. C.C.Duinker. Samarang. 27 Dec. Maria. J.J.Beekman. Montevideo. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 14 Jan. SoerabaijaPacket.D.O.Rolff. Duinker&Goedk. Patjitan. Geloodst: NicolaasWitsen. Drijver. Java naar Amsterdam. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Headquarters.H.A.Cartwright. Cardiff. Steenk. de Vries 8t Co. PER TELEGRAAF. 3 Paarden f 30a 60 Ossen - a Stieren - 6 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen - Hokkelingen 20 Nucht.Kalvcren- Vette Rammen - 640 Schapen - a 120al40 Ga 18 18a 33 Lammeren f a Bokkcn&Geitenn 12 MagereVarkens - 10 a 18 12 Biggen - 4 a 6 40 Kippen c. 70 al60 200 Eenden - 70 al20 Boter per kop - 95 al05 Kaas per kilogram - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -500 a Eend-Eijercn a LATERE HEBIGTKN. Stand der Amsterdumsche beurs van heden: Spanje Binnenl. 184, Buitenl. 22g, Metalliek Papier 61 jj, Zilver C6|, 6pCt. Peru 65, 5pCt. 52|, Egypte 801, Por tugal 46|, Integraal 62. Jl. Dinsdag avond heeft te Alkmaar voor het eerst eene uitvoering plaats gehad van de gemengde zangvereeniging, die zich daar sedert een jaar, onder directie van den heer Smakers, als eene afdeeling van de maatschappij van Toonkunst heeft gevestigd. Een goed gekozen programma, dat op uitstekende wijze ten gehoore werd gebragt, gaf aan het goed opgekomen publiek de overtuiging, dat deze nieuw opgerigte zangvereeniging genoeg levenskrachten bezit om onder directie van den tegenwoordigen directeur nog menigen avond van kunstgenot te doen smaken. Jl. Dingsdag avond hield de oud-koopvaardij kapitein D. van Ketwich, te Amsterdam, een voordragt over het kanaal door Holland op zijn Smalst. Zijn hoofddbel was aan te dringen op een vroeger in gebruik nemen van dat kanaal, waarom hij dan ook de aanwezige zeevarenden uitnoodigde de bezwaren kenbaar te maken, welke zij mogten hebben tegen de voorloopige ingebruikstelling van het kanaal, waartegen de stedelijke regering zich bleef ver zetten. Spreker gaf nog een vergelijking van het Suezkanaal, dat zeven maal langer was en waarvan gebruik werd gemaakt vóórdat het gereed was, terwijl het toch goede vruchten opleverde. Ten slotte werd gesproken over de geul en de bruik baarheid daarvan, waarmede al de aanwezigen zich konden vereenigen. De vergadering was zeer geanimeerd en druk bezocht. (N. Rott. Crt.) Door den heer Hage, te Meppel, is concessie aange vraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van de station Dedemsvaart over Ommen naar Almelo en van Ommen naar Hoogeveen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3