1875. N°. 8. Zondag 17 Januarij. 33 Jaargang. AFSLUITING POSTBRUB. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COUHA^Ï ,,W ij huldigen het goed o." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. dy Abonnementsprijs per kwartaal1 30. franco per post - 1 65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië vla Brindisi. Laatste ligting 's avonds 6 uur. I De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 19 JANUARIJ e. k., des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, den 16 Januarij 1875. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. PONTEN TER BEHANDELING: 1. Concept besluit tot wijziging van het getal scholen. 2. Idem tot vaststelling der jaarwedden van de onderwijzers. 3. Idem. tot heffing van schoolgelden. 4. Mededeeling van ingekomene stukken. Wegens herstellingen aan de Postbrug over het Heldersche Kanaal, is die brug van af Maandag den 18den dezer maand voor dc passage van rijtuigen afgesloten. Helder, De Burgemeester, den 16 Januarij 1875. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Januarij. Jl. Donderdag namiddag is bij het Departement van Koloniën ontvangen een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, berigtende, dat den 9 dezer door kolonel Pel, militair en civiel bevelhebber in Atsjin, het navolgende aan de Indische regering was geseind «In Longbattah zijn den 31 Dee. negen versterkingen en vier stukken geschut na hevigen tegenstand genomen en eenige punten bezet. Aan onze zijde sneuvelden 21 minderen en werden gewond: de majoor Romswinkel, de kapitein van Ilaaften en de luitenant van Bennekom ligt, de luitenant Roëll zwaar; voorts 61 minderen. De vijand verloor 171 dooden. Onze convooijen werden nog dagelijks door den vijand verontrust. Den 4 Jan. is Zuid-Longbattah bezet. Den 2 Jan. is het escader naar de westkust ver trokken. Van 20 tot den 31 Dec. verbeterde de gezond heidstoestand aanmerkelijksedert was die iets minder gunstig. Een deel van Pedir lieeft zijne onderwerping aangeboden.» Gisteren avond is een jong oppassend werkman J. Sinjewel door een val in het spoorbassin noodlottig om het leven gekomen. De ongelukkige laat een vrouw met verscheidene kinderen hulpbehoevend achter. Gisteren avond werd in Tivoli gehouden de derde volksvoordragt in dit saisoen. Spreker was de heer Jobs. Dyserinck, die, zeer ten genoegen van het talrijk publiek, achtereenvolgens voordroeg1over het maken van schulden die men voornemens is niet te betalen; en 2. over verveling in den lioogsten graad. Door het gezelschap Ernst en Scherts werd daarna ten tooneele gebragt een der beide tooneelstukken, den vorigen avond voor de leden dier vereeniging opgevoerd, en wel: ln tijds ontdekt, blijspel in 2 bedrijven. Blijkbaar behaalde het werkend personeel van dit gezelschap een uitnemend succes. Flinke muziekuitvoeringen openden de werkzaamheden van dezen avond en wisselden die af. Zestal te 's Hage: ds. Baart de la Faille, pred. te Ridderkerk; ds. Doedes, pred. te Yelsen; dr. de Hartog, pred. te Rotterdamds. Knottnerus, pred. te Dordrechtde Koe, pred. te Utrecht en Sjoers, pred. te Oppenhuizen. Bedankt voor het beroep naar Eenigenburg door den heer C. Rogge, pred. te Retrancliement. Behalve de gouden medailles heeft de Hollandsche Maatschappij van Landbouw hij hare prijsvragen ook geld prijzen uitgeloofd, als bij No. 2, die voor de beantwoording der vragen omtrent de kaasbereiding f 275; bij No. 3: beschrijving van den akker- en tuinbouw f 100, en bij No. 4, beschrijving van de veeteelt en zuivelbereiding f 100. Tot binnenlandsch correspondent van de commissie van rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en Kunst is o. a. nog benoemd de heer C. W. Bruinvis, te Alkmaar. Gedurende het jaar 1874 zijn te Hoorn op de stads-waag gewogen 9298 stapels kaas, bevattende 1,194,230 stuks, wegende te zamen 2,477,875 KG. De hoogste prijs was f 36.50. De Raad van Amsterdam heeft aan de Hoofdcommissie voor het Thorbecke-monument aangeboden hare gemeente tot plaatsing van het standbeeld. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 31 tegen 7 stemmen het voorstel der regering aangenomen, dat de regering de 3 millioen subsidie voor het Noordzeekanaal zou verstrekken, wanneer vóór 31 Dec. 1877 een bruikbaar kanaal door de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt opgeleverd, de bruikbaarheid zoo noodig te beoordeelen door arbiters. Het gerucht, dat de justitie omtrent den moord, vóór een paar jaar op mevr. van der Kouwen te 's Hage gepleegd, belangrijke ontdekkingen heeft gedaan, wordt bevestigd door hetgeen wordt medegedeeld. In de Bagijne- straat te 's Hage, zoo wordt berigt, is in de vorige week een werkman bloedverwant van eene dienstmeid, welke voorheen hij mevrouw van der Kouwen diende door een huisgenoot, wien hij mishandelde en uitschold, toe gevoegd «Maar ik heb mevrouw v. d. K. niet vermoord,» of eene dergelijke uitdrukking. Iemand, die deze woorden gehoord had, gaf er kennis van aan de politiede werkman werd in hechtenis genomen en gewigtige aanwijzingen wer den ontdekt, o. a. de reeds genoemde bloedverwantschap en het bezit van eene vrij groote inschrijving op het grootboek, waarvan hij de herkomst niet verklaren kon. Wij deelen deze bijzonderheden mede zooals zij ons zijn overgebragt, natuurlijk onder alle reserve. (Hdbl.) Daarentegen leest men in de Tijd: «Het berigt der N. Zwolsche Courant, door andere bla den en ook door ons overgenomen, als zouden de moor denaars van wijlen mevrouw van der Kouwen te 's Hage en hare dienstbode ontdekt zijn, is gebleken onwaar te wezen. De in het berigt genoemde vader der verslagen dienstbode leeft, naar wij vernemen van zijne vrouw ge scheiden, sedert een aantal jaren hier ter stede, en heeft de stad volstrekt niet verlaten.» Men leest in de Amst. Crt. «Door de ijverige nasporingen der politie is het welligt eindelijk gelukt den draad in handen te krijgen van een allerbelangrijkste zaak, die sedert eenigen tijd in geheel Nederland van algemeene bekendheid is. Nimmer tocli werd er in de dagbladen zooveel over nagemaakte munt stukken geklaagd als tegenwoordig, en het ging zelfs zoover, dat men bij benadering reeds de hoofdstad aanwees, waar dit komplot van valsche munters moest schuilen. Den politie-beambten S. van Rheenen en E. Enninga, behoo- rende tot de 5de sectie, mogt het dezer dagen gelukken twee mannen in de Kapelsteeg te arresteren, die vermoe delijk het noodige licht over deze sedert lang duistere geschiedenis zullen werpen. De toedragt der zaak is ongeveer de volgende: Dien dag begaf zich de vrouw van H. Tophoff, wonende in den Zeven-haken-en-oogen- gang, bij de 1ste Anjeliersdwarsstraat, bij een koekebakker in de buurt om iets te koopen. De rijksdaalder, die zij ter betaling van de gekochte goederen gaf, kwam den bakker voor valsch te zijn, die daarop onmiddelijk naar de politie zond, ten gevolge waarvan genoemde vrouw naar het bureau werd medegenomen. Daar gekomen schijnt de vrouw over de herkomst van het muntstuk niet de voldoende ophelderingen te hebben kunnen geven, waarom ook de man werd ontboden, die daarop die belangrijke mededeeling deed, ten gevolge waarvan in de Kapelsteeg twee mannen werden gearresteerd, bij wie de benoodigde werktuigen ter vervaardiging van valsch geld, als een loodgieterslepel, waarin nog eenig zilver vermengd met compositie, vijlen en gipsvormen werden gevonden. Het gerucht als zou bij Tophoff een zak met valsch geld gevonden zijn, moet nog worden bevestigd. Hoewel wij gelooven goed ingelicht te zijn, deelen wij het bovenstaande onder reserve mede, en hopen wij later de ware toedragt der zaak te kunnen vermelden.» Ten voordeele van mevr. Kaiser werd jl. Woensdag in het Theater Tivoli te Amsterdam voor de eerste maal opgevoerd Bibletto-Bibletta van Offenhach. De beneficiante mogt zich verheugen in een talrijk bezoek en luide bij valsbetuigingen. Bij het einde der voorstelling werd zij met een boeket vereerd. Ook deze opera-bouffe zal wel weder eene reeks van opvoeringen beleven. De grappige toestanden houden dan ook de lachspieren in beweging. De vertoo ning was zeer verdienstelijk; de heer Morriën was weder als altijd de ziel van alles en aan de mise-en-scène was zoo als steeds in dit theater alle zorg besteed. De voort durende blijken van energie door den even wakkeren directeur als talentvollen kunstenaar Morriën gegeven ver dienen dat deze onderneming gesteund worde door het publiek. Moeite noch kosten worden door hem gespaard om een bezoek in het altijd lieve nette zaaltje zoo aange naam mogelijk te maken. (Amst. Crt.) In de onmiddelijke nabijheid van halfweg Amsterdam en Haarlem heeft een landbouwer uit Noordholland een begin gemaakt met het houwen van eene hofstede op de drooggemaakte IJgronden. De veiligheid op onze spoorwegen wordt door het Leidsch Dagblad besproken, vooral wordt daarbij de aan dacht gevestigd op de vier verschillende seinstelsels, die bij onze spoorwegmaatschappijen in gebruik zijn. Uit deze nuttelooze aardigheid ontstaat het zeer gevaarlijk feit, dat een machinist, die van de eene onderneming bij de andere overgaat, niet zelden volgens een geheel anderen maatstaf moet handelen, zoo bijv. gaan de seinen der Hollandsche Maatschappij uit van het denkbeeld dat de weg veilig is, terwijl bij den Rijnspoorweg juist het tegenovergesteld grond-idée bestaat. Eenheid van seinstelsel ware dus zeer wenschelijk. Het blad maakt hierbij nog opmerkzaam op een uitvin ding, toegepast op den Chemin du Nord in Frankrijk, die strekt om ongelukken bij bruggen te voorkomeneen zaak die voor een land, zoo menigvuldig met water doorsneden als het onze, van het hoogste belang mag worden geacht. «De seintoestel bij de bruggen op die lijn staat namelijk in electrische verbinding met een met koper bekleed blok hout, dat tusschen de rails is aangebragt op een punt, ver genoeg van de brug verwijderd, om den machinist gelegen heid te geven om, zoo noodig, nog tijdig te stoppen. Wordt nu het sein op de brug op onveilig gezet, dan verheft zich tevens dat blok en wel zoo hoog, dat het in aanraking komt met metaalborstels, waarvan aldaar de locomotieven zijn voorzien. Die aanraking deelt zich mede aan een op de machine aangebragten electrischen toestel, die zoodanig is ingerigt, dat daardoor de stoomfluit wordt geopend. De machinist wordt dus op de locomotief zelf door het schrille geluid van het stoomfluitje gewaarschuwd, dat de trein de brug niet kan passeeren.» Ter teregtzitting van het Prov. geregtshof in Zuid holland, voorzitter mr. Franpois, wercl jl. Donderdag de zaak behandeld ca. J. D., beschuldigd van den 3 Nov. jl. uit eene weide onder Hillegersberg eene koe ter waarde van honderddertig gulden te hebben gestolen. De beschuldigde, een 24jarig man, is door het Hof van Noordbrabant wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis door middel van buitenbraak, inklimming en binnen- braak, veroordeeld geweest tot vijf jaren tuchthuisstraf, welke straf door den Koning werd verwisseld in cellulaire gevangenisstraf van I jaar en 10 maanden. De onder vonden gunst en de eenzaamheid schijnen dezen man niet tot inkeer te hebben gebragt. Na zijn ontslag uit de gevangenis vestigde hij zich te Rotterdam, leefde daar met een bijzit enstal een koe, ten einde ze te verkoopen en uit de opbrengst zijn huishouden beter te kunnen vestigen. Reeds was hij met het gestolen beest op de markt, reeds waren er kooplustigen en was de prijs op f75 bepaald, toen er kwaad vermoeden tegen hem ontstond en de politie er zich mede bemoeijeti ging. Aanvankelijk deed de aan gehoudene allerhande leugenachtige verhalen en trachtte den politie-beambte te ontloopen, maar weldra bekende hij zijn schuld. Hij werd veroordeeld tot confinement in een tuchthuis voor den tijd van vijf jaren. Jl. Donderdag avond is te 's Hage, in den ouderdom van ruim 61 jaren, plotseling hij was slephts één dag lijdende een hoogst geacht stadgenoot ontslapen en wel dr. Gomaris Franciscus van Dommelen, gepensioneerd 1ste officier van gezondheid 1ste klasse. Naar het Vaderland uit goede bron verneemt, heeft de regering de onderhandelingen met den heer A. Smit te Slikkerveer doorgezet, en zijn reeds de stukken tot het in gebruik nemen en verder inrigten der dokwerken te Vlissin- gen dien scheepsbouwmeester ter onderteekening aangeboden. Op de aanbevelingslijst voor de benoeming van een directeur der zeevaartkundige school te Rotterdam zijn geplaatst: 1 dr. G. de Jager Meezenbroek, directeur der zeevaartkundige school te Veendam; 2 de heer J. J. Suijver, directeur der zeevaartkundige school te Amsterdam 3 de heer J. P. J. Lucardie, luitenant ter zee 2de kl. te Nieuwediep. (N. Rott. Crt.) Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D. «Jl. Woensdag avond was door de Vereeniging tot handhaving en voortplanting van het liberaal beginsel in de Nederl. Herv. gemeente alhier het vraagstuk dér lijken- verbranding aan de orde gesteld. Het lokaal van Eensge zindheid bleek te klein, om alle belangstellenden te bevatten. Ds. P. H. Hugenholtz Jr. leidde het debat in. Hij ver klaarde een bepaald voorstander der crematie te zijn en yerdedigde, ofschoon hij de bezwaren niet ligt telde, de verbranding der lijken op sociale, hygiënische, aesthetische en religieuse gronden. Zijne rede gaf tot een levendig en belangrijk debat aanleiding. Ds. Pantekoek verklaarde zich een bepaald tegenstander der crematiedat 't begraven van lijken een besmettenden invloed heeft, meende hij te moeten tegenspreken, voornamelijk op grond van het feit, dat zij, die in de onmiddelijke nabijheid van dekerkhoveu

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1