1875. N°. 12. Woensdag 27 Januarij. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: M O L E IV P L E I IV 103. Binnenland. HELDERSCHE EN MEMVEIHEI'ER COURANT. „Wy huldigen hot goede." Verschijn Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. franco per po9t - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of signetten worden nsar plaatsruimte berekend. KI ken Donderdag vertrekt de inail naar Oost-Indië vin Brindisi. Laatste ligling 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Java, geschiedt den 29 Januarij a. s., na aankomst van trein III (N. Holl. Spoorweg) ten 10.42 des avonds. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 Januarij. De opbrengst der buitengewone winter-collecte, door diakenen der Hervormde gemeente alhier dezer dagen gehouden, heeft opgebragt de som van f 703.03). In de vorige week vierde het Israëlitisch collegie Nut en Vermaak, onder de zinspreuk «Vrede enEendragt» alhier, in de zaal Musis Sacrutn op feestelijke wijze zijn 20jarig bestaan. De omstandigheid, dat deze vereeniging op uitnemende wijze in het belang van hulpbehoevende geloofsgenooten werkzaam is, verzekert haar van ieders belangstelling en waardeering. De voorzitter, de heer M. J. Manheim, opende deze bijeenkomst met een gepast woord en dankte voor de onderscheiding, dat hij al de 20 jaren van 't bestaan der vereeniging aan haar hoofd heeft mogen staan. Aan den Isten schrijver, den heer P. H. Polak, sedert de oprigting als zoodanig werkzaam, werd, namens het bestuur, het eerelidmaatschap aangeboden. Voordragten werden gehouden door do jongejufvrouw R. M. Manheim, en de heeren B. H. Polak, M. van Tijn en I. Grunwald, en de feestavond verder onder afwisselende ontspanningen doorgebragt. Te Haastrecht overleed den 22 dezer in 32jarigen ouderdom de heer A. F. Mackenstein, predikant bij de Herv. gemeente aldaar. Men zal zich herinneren dat voor eenigen tijd deze leeraar voor het naar hier op hem uitgebragte beroep heeft bedankt. De kapitein ter zee A. R. Blommendal, als chef der hydrographie werkzaam hij het Departement van Marine, is op 57jarigen leeftijd overleden. Den 1 Febr. wordt o. a. aan 's Rijks hospitaal gede tacheerd, tot het bijwonen der oogheelkundige kliniek bij dr. Fles en zulks voor den tijd van eene maand, de off. van gez. 2de ld. D. H. van Viersen, van het 7de reg. inf., alhier in garnizoen. Dezer dagen overleed de heer W. Sluyterman van Loo, in leven kapt. luit ter zee, ridder van de beide Nederlandsche orden, enz. De Marine verliest in hem een zijner uitstekendste en meest geachte officieren. Tot aanvulling van het berigt betreffende de voor genomen oprigting van een Monument voor de nagedachtenis van hen, die bij een der heide expedities naar Atsjin het leven hebben gelaten, zijn wij in staat gesteld alsnog mede te deelen, dat het denkbeeld daartoe is uitgegaan van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, die, het woord bij de daad voegende, een vorstelijke gift ter beschikking heeft gesteld van HD. adjudant-generaal jhr. F. V. A. Ridder de Steurs, oud-commandant van het Indisch leger. Door de hoofd commissie te Batavia werd een circulaire rondgezonden, ten einde op te wekken tot het vormen van een commissie in 't Moederland. De commissie voor 's Hage heeft zich thans geconstituëerd als volgt Jhr. F. Y. A. Ridderde Stuers, luit.-generaal, adj .-generaal, voorzitter; mr. JE. baron Mackay van Ophemert, minister van Staat; jhr. mr. F. de Koek, minister van Staat; mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuijs, grootmeester van het Huis des Konings, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalN. Mac-Leod, luit-generaal, adjudant des Konings in buitengewone dienst; mr. M. H. Godefroi, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaljhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, burgemeester van 's Hage; jhr. mr. H. C. van der Wijck, oud-lid van den Raad van Ned.-Indië; jhr. F. de Casembroot, schout-bij-nacht, adjudant des Konings in buitengewone dienst; mr. D. Polak Daniëls, lid van den gemeenteraad van 's Hage; C. J. Marinkelle, luit. ter zee 1ste kl., secretaris. (Vad.) Jl. Zondagmiddag omstreeks 2 uren is in een der keukens van het paleis van Z. M. den Koning een schoor steenbrand ontstaan, die zich in den aanvang vrij ernstig deed aanzien. Door de hulp van het paleispersoneel en de politie, die van een extincteur gebruik maakte, is de brand, vermoedelijk het gevolg van 't hard stoken van fornuizen, gesmoord, zoodat de inmiddels aangerukte brandspuiten onverrigter zake konden terugkeeren. Z. M. de Koning was bij het incident tegenwoordig, maar verliet, na van den opperbrandmeester de verzekering te hebben ontvangen dat er geen vrees voor gevaar bestond, dit gedeelte van het paleis. (Vad.) Men meldt ons van Texel, dd. 23 dezer: «Men heeft het plan de bedijking en droogmaking van «het Noorden» eerlang op nieuw aan te besteden en te bepalen, dat de dijk iets ligter mag zijn dan het vorige bestek aanwees. Onlangs heeft men opnieuw een naauwkeurig onderzoek naar de gesteldheid van den grond in den droog te maken waterplas ingesteld, welk onderzoek tot zeer gunstige resultaten moet hebben geleid. «Werden in voorgaande jaren de nog ongqboren lamme ren voor hooge prijzen verkocht, thans schijnt men in dien handel iets voorzigtigcr te worden, dewijl er tot dusverre nog weinig vooruit gekocht is. Men moet in het vorige jaar nog al wat in den lammerenhandel verloren hebben.» Jl. Vrijdag is in den vroegen morgen, omstreeks 5 ure, brand ontstaan in een huis te Groet, onder de gemeente Schoorl, behoorende aan en bewoond door den timmerman H. Druijven. Het huis is geheel afgebrand; eene zich daarin bevindende koe, alsmede een weinig huisraad en geld zijn gered; overigens is de inboedel verbrand. Het huis was tegen brandschade verzekerd voor f 1200, de inboedel voor f 1000. Jl. Zondag middag ontstond te Hoorn brand in eene woning aan de varkensmarkt, welke zich nog al hevig liet aanzien, doch door aangebragte hulp was men den brand spoedig meester, zelfs zonder dat de spuiten gewerkt hebben. Men meldt uit Enkhuizen dd. 22 dezer: «Onze haven ligt vol met tjalkschepen en andere vaar tuigen, die wegens het ongestadige en stormachtige weer hier zijn binnengeloopen. Gisteren arriveerde hier ook Zr. Ms. stoomkanonneerboot de Ever, met het doel om matrozen en jongens voor de dienst bij de Marine aan te werven.» D# Volksvriend bevat de volgende treurige recapitulatie van de jeneverrampen, die het blad in den loop van 1874 had te vermelden: «Moord (gevallen van) 15; zelfmoord en plotselingen dood 51 (waarbij 6 zich dood gedronken hebben aan de toonbank waaronder 1 kastelein en 2 die dronken verbrand zijn); poging tot moord 8; verwondingen 56 (waarbij 12 door gewapende soldaten); vechtpartijen 41 (waarbij 16 door gewapende soldaten); diefstal en aanran ding 20; drenkelingen (die gered zijn) 51; drenkelingen (die verdronken zijn) 30; waanzinnig geworden 6; brand ontstaan 2; weggejaagde soldaten 4; door zijn vrouw uit de kroeg weggedragen 1dronken verschenen voor den regter 2; dronken politie-agenten 2; veroordeelingen van tappers (na bezetten tijd) 17; veroordeelingen van drinkers (na bezetten tijd) 38; veroordeelingen naar de wet op de openbare dronkenschap te 's Hage (5 maanden) 152idem te Haarlem 236; één dominé beleedigd door een dronken kroeghouder (tevens kerkvoogd); de Koning aangerand!» Het Prov. geregtshof in Zuidholland heeft bij arrest van jl. Zaturdag den gewezen brievenbesteller Wielart schuldig verklaard aan verduistering» van een brief met geldswaarde, hem uithoofde van zijn post ter hand gesteld, en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. De arrondissements-regtbank te Leiden heeft in hare zitting van gisteren uitspraak gedaan in zake het bekende spoorweg-ongeluk, dat ten vorigen jare nabij Warmond heeft plaats gehad. De beschuldigde machinist D. G. J. Roesink is schuldig verklaard aan het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, dat hij had kunnen en moeten voorzier en waarvan verlies van menschenlevens het gevolg is geweest, en op grond daarvan veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf en de kosten van het geding, verhaalbaar bij lijfsdwang. Bij de plegtigheid te Leiden op 9 Febr. a. s. zal o. a. buitenlandsche geleerden, ook aan Darwin de doctors titel worden toegekend. Als een staaltje van oud-Hollandsche eerlijkheid wordt aan de Leidsche Crt. het volgende medegedeeld «Voor ongeveer dertig jaren failleerde een groot buiten- landsch huis, dat uitsluitend in vee handelde en vele zaken deed ook op onze markt. Daardoor geraakte zekere Lambertus Winkel in ongelegenheid en gaf zijne zaken in handen van den notaris Kempenaar te Woubrugge. Deze riep de schuldeischers, bestaande uit boeren, bijeen, en toonde uit goed gehoudene boeken aan, dat er 24 pCt. kon worden uitbetaald, maar dat de man dan niets overhield om door verdere negotie voor zich en zijne bejaarde moeder het brood te verdienen. Onze goedhartige boeren stelden zich allen, op één na, tevreden met 21 pet. en lieten daardoor f 1000 aan den ongelukkigen Lambertus. Deze is nu onlangs aan den Hoogen Rijndijk onder Alphen overleden en heeft bij testament bepaald, dat uit zijne nalatenschap eerst aan zijne oude crediteuren en weldoeners hun geregte 79 pCt. moet worden uitbetaald, en voorts bespreekt hij als blijk van erkentelijkheid aan de armen der verschillende gemeenten, waarin hij werkzaam was, beduidende legaten. De executeuren A. Baas en Streng konden uit de oude boeken de verschillende pretentiën opmaken, en betalen die aan de regthebbenden uit.» Volgens eene mededeeling in het Vaderland is het berigt omtrent het aanbieden van een eeresabel aan generaal Verspijck ongegrond, evenals dat omtrent diens bezoek aan den bisschop Claessens te Sittara. Tot lid van het historisch genootschap te Utrecht is benoemd de heer A. AV. Wijbrands, pred. te Hoorn, naar aanleiding zijner doorwrochte studie over «den oorsprong van het tooneel,» opgenomen in de jongste aflevering van het tijdschrift der hoogleeraren Moll on de Hoop Scheffer. Onder Utrecht en de Bilt ziet men reeds verscheidene paarden en jong vee in de weide, zeker een gevolg van duurte en schaarschte van hooi. Bij Zwolle staan de meeste binnenpolders onder water, een gevolg van den aanhoudenden westewind. Jl. Donderdag morgen is in de veerpont te Boxmeer het lijk gevonden van den heer van der Voort, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. De schedel was verbrijzeld. De knaap, die op het instituut Kinsbergen te Elburg op zoo noodlottige wijze het leven heeft verloren, is Fran- 9ois Delcourt, uit Velzen. Waarschijnlijk zullen omtrent het gebeurde wel nadere bijzonderheden worden medegedeeld. Pistolen toch zijn geen voorwerpen, waarmede men knapen zonder toezigt laat omgaan, en zeker zullen ook op het instituut Kinsbergen de leerlingen niet in het bezit zijn van wapens, die geen 'vader in de handen zijner zonen zal laten. In het belang der instelling zelve mag men dus eene verklaring van het voorval te gemoet zien. (Arnh.Crt.) Jl. Vrijdag namiddag werd van Elburg per lijkkoets naar het station ElburgEpe vervoerd, ten einde van daar verder naar Haarlem te worden getransporteerd om aldaar bijgezet te worden, het stoffelijk overschot van den alge meen geachten jongeling Framjois Delcourt, élève aan het instituut aldaar, die door onvoorzigtigheid van een zijner medemakkers zijn jeugdig leven inoest boeten. Hij was geboren te Velzen en mogt slechts den leeftijd van veertien jaren bereiken. Het lijk werd, behalve door den heer directeur en de verschillende onderwijzers, mede door al de élèves van het instituut gevolgd, tot buiten Elburgs territoir. Den 29 dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar hier vertrekken een detachement suppletie troepen, sterk 90 man (onder welke 6 onderofficieren) om dien dag te embarkeren aan boord van de via Suez naar Java bestemde mailboot Java. Te Almelo zijn aller gemoederen vervuld met een treurige gebeurtenis, die een achtenswaardige familie aldaar getroffen heeft. De oudste zoon des huizes, een jongmensch van zeventien jaren, is, als verdacht van onderscheidene in den laatsten tijd bij nacht met braak gepleegde diefstallen, gearresteerd. Zijn verteringen, zijn omgang met een jongen uit veel minderen stand en zijn nachtelijk zwerven op straat hadden het vermoeden op hem gevestigd, dat maar al te zeer bewaarheid is geworden. In den nacht van jl. Donder dag op Vrijdag had hij in een vijftal woningen ingebroken, steeds een ladder met zich voerende en toch aan de aan dacht der naclitwachts ontsnappende. Evenals hij is zijn medepligtige, in wiens ouderlijke woning veel van het ge- stolene bewaard werd, in het huis van arrest opgenomen. Aan de regering zal door het hoofdbestuur der maatschappij van Landbouw in Limburg een adres worden gezonden, met verzoek, dat, in navolging van hetgeen reeds in andere landen geschied is, de invoer van aard appelen uit Amerika ten strengste verboden worde, ten einde de aardappelziekte (door den bekenden kever), welke aldaar zoo schrikkelijk gewoed heeft en nog woedt, niet naar Nederland worde overgebragt. (Lw. Crt.) Aan de berigten uit Batavia, dd. 19 Dec., ontleenen wij nog het volgende: «Bij ordonnantie van den gouverneur-generaal is goedgekeurd het reglement voor het Atsjin-fonds tot ondersteuning van nagelaten betrekkingen van uit het garnizoen van Soerabaya afkomstige militairen beneden den rang van officier, gesneuveld in den oorlog tegen Atsjin of bij andere expeditiën. Het fonds bestaat uit de reeds bijeengebragte gelden, zoomede uit geschenken die daarvoor zijn of zullen worden beschikbaar gesteld. Voor onder steuning zullen in aanmerking komen: a weduwen met kinderen; b weduwen zonder kinderen, en c wettige en natuurlijk erkende kinderen van Europeesche zoowel als inlandsche militairen beneden den rang van officier.» «Het hoog-geregtshof van Ned.-Indië heeft het vonnis van den raad van justitie te Batavia in de zaak van den redacteur van den Java-bode, den heer H. B. van Daalen, bekrachtigd. Deze verklaart in den Java-bode, dat hij den gouverneur-generaal geen gratie kan, mag, noch zal vragen.»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1