Buitenland. «Batoe-Toelis was den 14 dezer liet tooneel van een droevig en bloedig drama. De heer B. werd gedurende eenigen tijd als krankzinnige in het groot militair-hospitaal aldaar verpleegd, doch onlangs genezen verklaard en uit de ziekeninrigting ontslagen. De ongelukkige gaf evenwel nog steeds blijken van verstandsverbijstering en dreigde nu en dan dezen of genen dood te schieten, zoodat zijne familie het noodzakelijk oordeelde ter voorkoming van on gelukken hem opnieuw naar het hospitaal te doen over brengen. Denzelfden avond wilde men aan dit voornemen gevolg geven en trachtte mendoor tusschenkomst van de politie zich van den heer B. meester te maken en hem te ver voeren. Eerst in zijn huis, later op straat, vervolgens nogmaals in zijne woning, poogde een der schouten hem te vatten, maar steeds verzette zich de heer B. met krachtige woorden en onder bedreigingen tegen elke gedwongen weg voering van die zijde. De heer Denis, in die buurt woon achtig, met B. op vriendschappelijken voet staande, meende door overreding te kunnen verkrijgen, wat aan de politie niet geluktehij plaatste zich voor het raam van het bijgebouw van het huis, waar B. tijdelijk verblijf hield, en verzocht hem naar buiten te komen. B., vermoedelijk be grijpende wat men op het oog had, dreigde den heer D., die met den rug naar hem toegekeerd stond en dien hij voor den schout hield, zoo hij een stap verder deed, dood te zullen schieten; maar naauwelijks was het woord gesproken of B. loste uit zijn geweer een schot, ten gevolge waarvan D. met verbrijzelde hersenpan dood ter aarde stortte. Later is het gelukt den heer B. over te brengen.» Volgens de uit Zwitserland ontvangen officiële mede- deelingen omtrent den stand der veeziekte daar te lande, bleef liet mond- en klaauwzeer geleidelijk afnemen. Het aantal door die ziekte besmette stallen, hetwelk den 1 Dec. jl. nog 1259 en den 16den dier maand 819 bedroeg, was den 1 Jan. jl. tot 430 verminderd. In ééne gemeente van het kanton Wallis bleef de longziekte heerschen. In het Pruissische regeringsblad is medegedeeld, dat door de deskundigen de uitbarsting der veepest gecon stateerd is te Sawadden, in het regerings-district Gumbinnen. Blijkens eene in het Weener regeringsblad openbaar gemaakte officiële opgave, loopende van 1 tot 18 dezer, heerschte de veepest in de Oostenrijksche landen: in 1 gemeente van Gallicie, in 7 gemeenten van Dalmatië, in 7 gemeenten van het Kustland en in 1 gemeente van Krain; in de landen der Hongaarsche Kroon: in 2 gemeenten van het Szalaer comitaat van Hongarije, in 40 gemeenten van Croatie en Slavonie en in 35 gemeenten van het Croatisch-Slavonische militaire grensland. Het verkeer over de spoorwegen te Stokholm is jl. Maandag, wegens de hevige koude 36C) gestaakt. De jongste Kaapsche mail, die van 26 December jl. dagteekent, heeft geen ander nieuws aangebragt dan dat in de laatstverloopcn dagen de Zuid-Africaansche Staten bezocht waren geworden door ontzettende regenbuijen, zooals in vele jaren niet gevallen waren. In het district Kolesberg was ontzaggelijk veel have verloren gegaaneen boer zag zich door den vloed 1100 schapen, 225 geiten, 85 stuks hoornvee en 4 struisvogels (die gemiddeld per jaar 200 p. st. waard zijn), 5000 hoopen haver, al zijn te veld staand koren en zijne steenen omheining ontrooven. Een boer te Middelburg beweert dat hij 1500 schapen en geiten en dat zijn buurman voor eene waarde van 1700 p. st. verloren heeft. Queenstown zelf was bijna weggespoeld. Uit den Oranje-Vrijstraat en Natal werden even noodlottige berigtcn omtrent stormen en overstroomingen ontvangen. Benoeming-en, enz. Met ingang van 1 Febr. a. s. zijn bevorderd: tot adjunct-oom mies bij de directie der Marine te Amsterdam, de klerken J. J. Schokking, C. E. Plugge en L. J. G. Deijr bij de directie der Marine te Willemsoord, de klerken II. J. Scliuijt, L. F. Over de Linden en P. .T. Lupgensbij de directie der Marine te Hellevoetsluis, de klerken D. van der Blom en C. Admiraal. Aan den heer J. Warmolt Keizer, te Enklniizen, is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als 1ste luit. bij de dd. schutterij aldaar en als zoodanig is bij die schutterij benoemd de heer II. J. Oosterveen, thans 2de luit. Tot commissaris voor Nederland bij de tentoonstelling, ver bonden aan het in 1875 te Parijs te houden internationaal aard rijkskundig Congres, is benoemd de heer W. F. Versteeg, gepen sioneerd luitenant-kolonel der genie van het leger in Neurl.-Indië, te Amsterdam. De kolouel der infanterie van het Indisch leger J. L. J. II. Pel, is, als een uitstekend blijk van Zr. Ms. tevredenheid wegens den moed, het beleid en den trouw, door hem voortdurend betoond als militair en civiel bevelhebber in Atsjin, bevorderd tot commandeur der Militaire Willemsorde. beide plaatsen bestaat, voor zoover uit proefnemingen tot heden gebleken is, uit een onafgebroken krijtbed, dat overal een dikte heeft van minstens 300 voet. Door dat krijtbed zou de tunnel geboord moeten worden, en wel met een nieuwe boormachine van den werktuigkundige Dickenson Brunton, welke per uur een Engelschc yard uitboren zou. De tunnel zou 200 voet onder den zeebodem loopen en naar beide uiteinden opwaarts rijzen met een helling van 1 2640. De boring met de machine van Brunton zou in twee jaren voltooid kunnen zijn; dan zouden nog vier jaren noodig zijn tot 't wijder maken van den geboorden koker, zoodat er ruimte in zou wezen voor een dubbel spoor. Sinds 1866 zijn aan de Fransche en aan dc Engelsche kust boringen gedaan, die de voldoende diepte van de krijtlaag aldaar hebben aangetoond. Indien nu slechts verder onderzoek de zekerheid geeft, dat er geen kloven of scheuren bestaan in deze krijtlaag onder de zee, dan wordt 't boren van den tunnel eenvoudig een kwestie van geld, bekwaamheid en tijd. Aan die drie vereischten zal 't noch in Engeland noch in Frankrijk ontbreken. Duitschland. Te Hamburg worden proeven genomen met straat plaveisel van gegoten ijzer, dat te Warschau reeds ingevoerd is en goed schijnt te voldoen. Als voordeelen van dit plaveisel worden opgegeven1dat het spoedig gereed is 2. dat het uiterst geschikt voor rijtuigen is3. dit het 's zomers noch 's winters glad wordt; 4. dat het zelfs bij druk verkeer goed waterpas blijft liggen5. dat het na vorst gemakkelijk ontdooit; 6. dat het weinig kosten van onderhoud medebrengt. De kosten van aanleg zijn f 17.50 per vierk. meter. Italië. Een berigt uit Rome, van jl. Zondag, zegt, dat de gemeenteraad dier stad besloten heeft, een gouden gedenk penning te doen slaan, welken zij Garibaldi zal aanbieden, ten aandenken van zijne groote daden in 1849. Onmid- delijk na zijne aankomst, heet het verder, zou de raad den generaal zijne opwachting maken. Garibaldi is dien namiddag aldaar aangekomen. Eene onafzienbare menschenmassa was aan het stationsplein bijeen gekomen, en ontving hem met een voorbeeldeloos enthou siasme. De paarden voor zijn rijtuig werden afgespannen. Maar de straten waren zoo vol, dat men het rijtuig onmogelijk voor de woning van zijn zoon Menotti kon brengen. Garibaldi heeft eene toespraak tot de menigte gehouden, waarin hij hen aanmaande standvastig te zijn. Spanje. Men meldt uit Madrid van gisteren «Het Vatieaan geeft voortdurend blijk van een goede stemming jegens Spanje, Rusland eveneens. Het gouver nement wenscht te voldoen aan de reclamatiën van Duitsch- land ten aanzien der Gustav, en heeft naar Zarauz een specialen commissaris gezonden, om onderzoek te doen betrekkelijk den Carlistisclien aanval. Turkije. Dat het conflict tusschen Turkije en Montenegro tot geen oorlog aanleiding geven zal, wordt bevestigd door berigten uit Weenen en Berlijn. Volgens een telegram uit laatstgenoemde stad is de schikking gemaakt, dat de Mon- tenegrijnen, van moord op Turken beschuldigd, niet voor eene Turksche regtbank zullen te regt staan, maar te Cettinje, terwijl dan Turkije commissarissen derwaarts zou zenden om bij de behandeling tegenwoordig te zijn. De Vorst van Montenegro was tevens door de mogendheden gewaarschuwd, dat, zoo hij aan Turkije den oorlog verklaarde, hij dien alleen en voor zijne eigene verantwoording zou hebben te voeren. Amerika. De New-York Herald heeft met leedwezen vernomen, dat het Mexikaansche congres besloten heeft, de liefdezus ters van de orde van St. Vincentius te verbannen. Het aantal zusters, dat dientengevolge het land moet verlaten, bedraagt 410, waarvan drie vierden in Mexiko geboren zijn. Niet minder dan 43 liefdadige instellingen stonden tot nu toe onder haar beheer, waarvan 28 door partiku- liere personen opgerigt en gedoteerd zijn. Meer dan 20,000 personen genoten onderstand of verpleging van die inrig- tingen, die nu gesloten zullen moeten worden, terwijl de Staat tot nog toe nagenoeg niets voor de armenzorg gedaan heeft. Dit werd door vele leden in het congres tegen het voorstel der regering aangevoerd, o. a. door Rafael Martinez, den bekenden advokaat, die Keizer Maximiliaan voor den krijgsraad verdedigde. Het voorstel werd echter met 113 tegen 57 stemmen aangenomen. Eogeland. Met 't sinds lang ontworpen plan tot 't graven van een spoorwegtunnel onder 't Naauw van Calais schijnt thans metterdaad een begin te zullen worden gemaakt. In Enge land heeft zich reeds een maatschappij gevormd om met den voorbereidenden arbeid aan te vangen; en in Frankrijk heeft de minister van openbare werken aan de vergadering een wetsontwerp voorgelegd, strekkende om een Fransche maatschappij te magtigen tot zamenwerking met de Enge- sclie. Van da Engelsche maatschappij is lord Grosvenor voorzitter; van de Fransche, de heer Michel Chevalier. De ingenieurs der beide maatschappijen zijn Sir John Ilawkshaw, de lieer Brunlees en de heer Thomé de Gamond. Bij een kaartje, waarop de Daily News van jl. Vrijdag 't plan in teekening bragt, voegt 't blad een korte beschrij ving. De diepte van de zee tusschen Dover en Calais is nergens méér dan 180 voet. De bodem der zee tusschen Dc handende brug; over dc Oost-rivier lussclicn Afcw-Ï'ork cn Brooklijn. Deze brug, die men thans bezig is over de Oost-rivier te leggen, is de grootste hangende brug, die tot nu toe door de ingenieurs ontworpen is. De bouw der pijlers voor die brug, welke 85 meters boven het water uitsteken (1 meer dan de torens der Notre-Dame te Parijs boven den grond), is in 1870 aangevangen en thans bijna voltooid. Zij staan 500 meters van elkander. De beide bruggen over de Niagara zijn 1 minder lang en overtroffen toch reeds alles wat van dien aard bestond. Toen men aan den ingenieur Roebling, den ontwerper van dit werk, die ook den bouw der bruggen over de Niagara, in weerwil van ongehoorde moeijelijkheden, tot een goed einde had gebragt, eenige vrees te kennen gaf voor de degelijkheid van deze brug over de Oost-rivier, ter zake van de groote lengte, die boven de ledige ruimte zou hangen, antwoordde hij: «Ik zal er nog eene maken met spanningen van 1000 meters, want mijne berekeningen hebben mij overtuigd, dat dit mogelijk is.» De dood heeft echter dezen bekwamen man te midden van zijne werkzaamheden weggerukt. Zeker is het, dat nog met geene hangende brug in Amerika ongelukken zijn gebeurd, zooals men er wel eens in Europa gezien heeft. Een goed doordacht zamenstel van ijzerdraadkabels kan eene hangende brug bestand maken ook tegen de geweldigste orkanen, gelijk door het voorbeeld van de bruggen over de Niagara bewezen is. Het eenige gevaar, dat men te vreezen heeft, doch dat door reglementen en streng toezigt kan voorkomen worden, is de gccadenceerde beweging van een groot aantal menschen of dieren, die over de brug gaan. Dit was de reden van het noodlottig doorbreken der hangende brug te Angers, in Frankrijk, in 1850, waarbij honderden soldaten, die er over mar cheerden, in de Loire stortten en jammerlijk verdronken. Onder den brugweg over de Oost-rivier kunnen de grootste clipperschepen doorvaren. De geheele lengte der brug, die binnen New-York, bij het stadshuisplein, een aanvang zal nemen en aan den anderen kant ver in Brooklijn zal loopen en in beide gevallen over de huizen aan de beide oevers der rivier zal heengaan, zal 1800 meters bedragen, de twee viaducten, waardoor men er op zal komen, medegerekend. De inwoners van Brooklijn hebben reeds uitgerekend, dat zij beter zullen doen, de stoompont te nemen, wanneer zij zich slechts van den eenen oever naar den anderen te begeven hebben. De geheele breedte van den brugweg zal 26 meters bedragen; hetgeen de breedte is van eene straat als Broadway. Ten gevolge van die breedte zal men aan elke zijde een spoor weg en een rijweg kunnen hebben, met een voetpad in het midden, dat 3 meters boven de zijwegen verheven zal zijn Op dit belvedère, dat tweemaal hooger ligt dan een huis van vijf verdiepingen, zullen de wandelaars op hun gemak de frissche koelte kunnen inademen en het betooverendst panorama genieten. De funderingen der pijlers zijn met hulp van zamengeperste lucht door even stoutmoedig als vernuftig bedachte middelen gelegd. Zij gaan tot 25 meters onder het water door het zand heen tot op den vasten ondergrond, die deze reusachtige torens, welke men reeds op een urn- afstand in het oog krijgt, zal dragen. Met gebruik vnn drank bij dc wet verboden. De heer George Dawson, vroeger een voorstander van het verbieden bij de wet van het gebruik van sterken drank, is tot een ander inzigt gekomen, sedert hij op een reis door Amerika zulke wetten in werking gezien heeft. In een vergadering, dezer dagen te Birmingliam gehouden, zeide hij het volgende: Hij had zich altijd veel bezig gehouden met de wetgeving op het gebruik van sterken drank. Amerikanen in Engeland beweerden soms, dat de verbodsbepalingen uitstekend werkten. Hij geloofde, dat de prohibitieve wetten het gebruik van sterken drank verminderden, maar ten koste van een ander kwaad. Waar voor zoo ver hij wist de wet zoo streng was, werd smokkelen een ware kunst en de pogingen om de strenge wet te ontduiken deden meer moreel nadeel dan het kwaad, dat men trachtte te verhinderen. Eens vroeg hij iemand in een logement, of hij geen drank kon krijgen. «Ja wel,» antwoordde de man«aan het eind van de straat is een fruitwinkel. Ga den winkel door in de achterkamer.» Hij deed, zooals hem gezegd was en kwam in een kamertje, waar bij een kleine toonbank en twee kastjes een man stond. De heer Dawson vroeg«Wat is Bourbon-brandewijn toch voor een goed?» De man zeide niets, deed een kastje open en haalde er een flesch uit. De heer Dawson schonk zich zelf in en de man gaf hem een papiertje, waarop stond: «Betaal aan den kassier zooveel centen.» De heer Dawson betaalde in den winkel. Zoo werd de wet ontdoken. De man, die hem den brandewijn gaf, nam geen geld en de man, die het geld aannam, had hem geen brandewijn gegeven. Er was dus geen brandewijn verkocht. Op een andere plaats kon hij in een logement brandewijn krijgen, als hij naar boven ging en zich dien op zijn kamer liet brengen. In Massachus.-ts werd openlijk aan de deur sterke drank verkocht. Van tijd tot tijd kwam de politie, nam een paar flesschen, die daarvoor gereed stonden, in beslag, terwijl er vaten vol in huis waren. De meeste Amerikanen zagen in de wet een groot kwaad. Iedereen, behalve eenige ijveraars, waren van oordeel, dat, aangezien het volk tegen de wet was, iedere list om haar te ontduiken geoorloofd scheen, dat de dronken schap er niet door verminderd, maar de huichelarij, leugen, omkooping er door vermeerderd wordt. De heer Dawson meende, dat er over het algemeen minder drank in Amerika dan in Engeland gedronken werd, maar hij bleef van oordeel, dat het geen ge wenscht resultaat opleverde, een volk tegen zijn zin een wet op te dringen. Naar aanleiding van bovenstaande behelst de Revue des deux mondes o. a. de volgende regelen: «Nergens is het misbruik maken van sterke dranken algemeener dan in Amerika. Nergens bedrinkt men zich zoozeer, van de hoogste tot de laagste sport der maat schappelijke ladder, als in New-York. De fatsoenlijken hebben niet, gelijk in Engeland, de gewoonte eerst na tafel te drinken, neen, men drinkt er den ganschen dag, te pas of te onpas. Het zit 'm, zou men haast zeggen, in de drooge lucht. Er zijn geen koffijhuizen, zooals elders, maar overal treft men bars of tapperijen aan; men vindt ze in alle straten, in alle hotels, in alle clubs, in alle stations, waar men ook komt in de Vereenigde Staten. Als iemand een winkel houdt, een hoedenwinkel bijv., dan voegt hij er eene drink- kamer of sample-room. bij, en geeft er in de bladen zijnen vrienden kennis van. Dat begint regel te worden; de tempels, aan den god A an den drank gewijd, zijn niet meer te tellen. Verschrikkelijk is de uitwerking van den ver- valschten, versneden, vergiftigden alcoholischen drank in dat land waar geen goede wijn wast, en waar ontzaglijke

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2