Benoeniing-en, enz. Buitenland. Duitscbland. Stoomvaart-Berig-ten. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. L. neemt in liet Alg. Hbld. den liandsclioen op voor de nuttige vogels. Hij komt op tegen de ongelukkige gewoonte, die hier te lande veld wint, van spreeuwen en andere vogels te vangen tot uitvoer naar het buitenland; maar vooral tegen het bij duizenden vangen en dooden der vinken, dat hier ieder jaar op zulk een groote schaal op de vinkenbanen langs den duinkant wordt bedreven. Daar dit als een fatsoenlijk tijdverdrijf beschouwd wordt, en er vele groote lieeren zijn, die zich met dit edel jagt- bedrijf onledig houden, dunkt het hem niet ongepast, dat eens op dezen vogelmoord gewezen worde. Het is mij bekend, zegt hij dat gedurende het verloopen najaar op een vinkenbaan bij 's Hage niet minder dan elf duizend van deze nuttige vogels gevangen en gedood zijp, terwijl ik in de buurt van Haarlem drie vinkenbanen heb bezocht, op elk waarvan gedurende de maanden Sept. en Oct. over de vijf duizend vinken werden geslagen. Neemt men nu aan, dat er langs de Hollandsche zeekust vijftig vinkenbanen bestaan, en ik ben overtuigd, dat deze raming veel te klein is, en dat op iedere baan jaarlijks gemiddeld vier duizend vinken worden geslagen, dan zal men vinden dat er elk jaar alleen langs de Hollandsche Noordzee kusten ten minste twee-honderd-duizend van deze nuttige vogels worden vermoord. Het hierboven aangehaalde geldt ook de leeuweriken- banen, en deze zijn misschien nog schadelijker voor den landbouw, daar leeuweriken zich bijna uitsluitend met insecten voeden en daardoor n»g nuttiger zijn dan de vinken, daar de laatsten ook zaden eten. In Engeland en België bestaan wetten tot bescherming der kleinere vogelsoorten; het ware te wenschen, dat dergelijke wetten ook in ons, land werden ingevoerd. In New—York en andere steden van Noord-Amerika heeft men Europesche musschen geïm porteerd, om de verwoestingen door rupsen en andere insecten aangerigt tegen te gaan, en op iederen boom in die steden vindt men houten huisjes om de vogels het nestelen te vergemakkelijken. Hetzelfde zag ik in de kleinere plaatsen van westelijk Noord-Amerika, waar de inwoners aan bijna al hunne huizen hokjes maken tot ontvangst van eene hoogst nuttige zwaluwsoort (Hirundo purpurea), en waar alle andere middelen falen tegen de aanvallen van de in die streken zoo hinderlijke mosquito's, weet men, dat die vogel met eenige andere soorten het getal dezer insecten zoozeer doet verminderen, dat de plaag, zoo niet geheel weggenomen, dan toch dragelijk wordt'gemaakt; men doet in die streken dan ook al het mogelijke om de vogels te beschermen. Het is te hopen dat liet Nederlandsche volk, al is het misschien niet zoo goed in staat gesteld om het directe nut der vogels in te zien als de bewoners der Noord-Amerikaansche Staten, toch ook spoedig zal leeren begrijpen, dat het vangen en dooden van zoovele vogels hot evenwigt in de natuur moet verstoren en dat de gevolgen daarvan niet kunnen uitblijven, en men dus zal ophouden deze nuttige dieren voor een paar mondjes vol van den lekkerbek wreed en baldadig te vervolgen. Jl. Dingsdag middag had aan de station te Haarlem een treurig ongeval plaats. Een reiziger die zich, naar eene zekere plaats had begeven, werd eenigen tijd daarna dood gevonden. Geneeskundige hulp, die spoedig aanwezig was, mogt niet meer baten. De overledene, die te Vlaar- dingen te huis behoorde en te Haarlem was geweest om de begrafenis te regelen van zijnen schoonvader, die jl. Maandag was overleden, was aan eene beroerte bezweken. Bij den burgemeester van Leiden is, vanwege een oud-student der Leidsche Hoogescliool, mr. in de regten, landeigenaar op Java »n sinds 1841 aldaar woonachtig, eene som van f 5300 ontvangen, 0111 de armen der gemeente Leiden eene buitengewone uitdeeling in spijs en drank te doen verstrekken op den 8 Febr. a. s. ter gelegenheid dei- viering van het derde eeuwfeest der Leidsche Hoogeschool. De maskerade, door het studentenkorps te Leiden in Junij e. k. te houden ter gelegenheid van het driehonderd jarig bestaan dor academie, zal voorstellen «de roem van Leidens Hoogeschool» en uit drie groepen bestaan, als 1. de stichtingsgroep, zamengesteld door de Leidsche burgerij met haar wakkere aanvoerders; de Zeeuwsche watergeuzen onder bevel van Boisot en Adriaan Willemsz, en Prins Willem I omringd door de beroemdste helden uit de eerste jaren van onzen vrijheids-oorlog2. de academie, voorgesteld door de meest bekende curatoren, professoren en studenten, zoowel Nederlanders als vreemdelingen, die in het Album Academicum zijn ingeschreven; 3. groep van die personen, welke, zonder leden der Universiteit te zijn geweest, hetzij door hun bezoek, hetzij door schenkingen, den luister der academie hebben verhoogd. De regelings commissie bestaat uit de hoeren W. van der Vlugt, E. Baak, D. van Capellen, J. C. Baud en J. II. Fransen van de Putte. (Amst. Crt.) Door Belgische en Fransche handelaren zijn in de afgeloopen week bij verschillende paardenfokkers in de provincie Utrecht 32 paarden aangekocht, voor den prijs van f 700 tot 1000 per stuk; er waren eigenaars, die voor een viertal paarden f 3800 ontvingen. Eene Vlissingsche kinderjufvrouw,die hare meesteresse f 6,80 had ontstolen, is tot drie maanden cellulair veroor deeld, na eerst eenige maanden in preventieve gevangenschap te hebben doorgebragt. Jl. Maandag was op verschillende fabrieken te Almelo aangeplakt, dat degene, die tegen afschaffing der premie en betaling in Pr. Ct. wilde werken, dezen ochtend half acht in de fabriek aanwezig moest zijn, zullende hij, die niet verscheen, deze week geen werk meer bekomen. In één der fabrieken verschenen 2 personen, in de andere niemand. De arbeiders schijnen vast besloten te zullen volhouden en trokken des voormiddags door de stad ten getale van 1000 a 1200 personen (onder welke mannen, vrouwen, knapen en meisjes) al zingende: Hier duldt de grond geen dwinglandij, Waar vrijheid eeuwen stond. Men vreest voor ongeregeldheden. De huzaren door kruisen de stad. (N. Eott. Crt.) In de vorige week is een aanvang gemaakt met de inpoldering van gronden, gelegen aan den Dollard bij Finsterwoldedie gronden hebben een oppervlakte van 700 hectaren. De aannemers, de lieeren K. Breebaart en Borst Verdoorn, hebben thans 200 man op het terrein aan het werk gesteld. De gronden zijn eigendom van de familie Kerckhoven te Amsterdam. (U. D.) Telegrafische bcrigten van Java, van 1 en 2 dezer, bij eene firma te Amsterdam ontvangen, melden eene vreeselijke uitbarsting van den Kloet, den bekenden vuur- spuwenden berg in de residentie Kediri, waarbij Blitar grootendeels door een modderstroom is vernield. Enkele plantages zijn behouden gebleven en geen enkel Europeaan is bij de ramp omgekomen. Nadere bijzonderheden worden niet gemeld. (Hbld.) De uitvoer van oude hoedon voor de Oost-Indische eilanden is eene nieuwe tak van industrie, die wel de aandacht van de «ouw kleer» waardig is. De bewoners der Nicobar- eilanden, een groep in den Indischen Oceaan, hebben eene groote voorliefde voor deze afgedragen hoeden. Een geregelde handel in dit artikel heeft plaats tnssclien Calcutta en Nieobar. De oude hoeden worden betaald met kokosnoten. Een lastige vrouw is de titel van een nieuw werk van Gustave Droz. Wetende hoe Droz uitmunt in de manier van dialogiseeren en in het scheppen van pikante en onvoorziene toestanden, zal men zijn I'emmc gênante met graagte te gemoet zien. De lieve juffer Minnie Clarence, wonende in den Staat Indiaua van Noord-Amerika, kwam op het denkbeeld zich zelf te doen ver dobbelen en gaf' tot dit doel de gelegenheid ii een bal ven dollar per persoon. In bet begin nam het publiek de aankondiging op als een grap, maar toen men gewaar werd dat het ernst was, stroomden de liefhebbers toe en in één uur waren alle loten geplaatst, l'ersonen die te laat kwamen boden premies om de reeds gekochte bewijzen van deelneming aan de dobbelpartij over te nemen, en geen wonder, de excentrieke jufvrouw Minnie is zeer schoon, achttien jaren oud, weeze, behoort tot een aanzienlijke familie en verkeert in de eerste gezelschappen van den Staat. Zij was zonder tegen spraak la belle van Semovrhet stedeke harer inwoning bemind en bewonderd door allen die haar kenden. Met goudblond haar, onberispelijke vormen, een ferin en gezond gestel, bekoorlijke oogen, schitterde zij overal. Bij de dobbelpartij was één voorwaarde gesteld de winnende was niet verpligt haar te huwen, en zij was niet verpligt den winnende te nemen. Het oogenblik der beslissing was daar. Jufvrouw Minnie was in het lokaal aanwezig. Zonder de minste beweging sloeg zij de operatie gade. De namen werden afgelezen en een ieder schudde de dobbel- steeueu om het getal te krijgen, dat op zijn toekomst zoo grooteu invloed zou uitoefenen. Op drie 11a hadden alle personen met de dobbelsteenen geworpen. Het hoogste cijfer dat tot dusver bereikt werd, was 33. Nu komt de beurt aan Lynn Falconer, een ferm gebouwd arbeider, die met een blik van welgevallen door Minnie werd begroet. Hij wierp 46 en nadat de twee laatsten hun geluk hadden beproefd, bleek dat 46 het hoogste getal was. Minnie verklaarde Lynn tot man te willen hebben en Lynn wenschte Minnie tot vrouw. Lynn werd geïntroduceerd bij de aanverwanten van Minnie, en Minnie bij de ouders van Lynn. Het huwelijk zal spoedig worden voltrokken. Aan C. Hoefnagel en E. Bakker, visschers te Urk, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der reddingsmedaille met lint, aan ieder hunner door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning vati Pruissen, geschonken. De luit. ter zee 2de kl. J. P. J. Lucardie, als off. van politie geplaatst bij het Kon. Instituut voor dc Marine alhier, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gesteld en met den 16 daaraan volgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. Bernelot Moens. Frankrijk. I11 (le Folies Dramatiqnes te Parijs, wordt thans een opera-bouffe opgevoerd van zekeren heer Vasseur, getiteld: La blanchieseuse de Bergen—op-Zoom. Volgens den tekst ligt het stadje in de Zuiderzee. Slechte geografen tot zelfs op het tooneel, die Franschen! Een vischvrouwtje te Parijs, dat zich jl. Zondag ochtend erg verveelde, kwam op het uitmuntende denkbeeld om zich te onthalen op een dozijn oesters. I11 een van de schalen vond het vrouwtje een parel van niet minder dan 200U francs waarde. In het hótel-Dieu te Parijs is overleden jufvr. Senkeisen, gepensioneerd officier. Gedurende 64 jaren heeft zij hare sekse weten geheim te houden. Eerst sedert acht dagen is de geneesheer er achter gekomen, dat hij eene vrouw behandelde. Engeland. De heer Hollowav, die met zijne pillen en zalven een aanmerkelijk vermogen heeft verdiend en dit vermogen goed besteedt, heeft thans het voornemen opgevat eene groote universiteit voor vrouwen op te rigten. In het op te rigten gebouw zal plaats wezen voor 400 vrouwelijke studenten en 20 professoren. Vroeger heeft de heer Holloway reeds, voor 150,000 pond, een krankzinnigengesticht laten bouwen. Gelijk de telegraaf reeds heeft gemeld, hebben al de eigenaars van steenkolenmijnen en ijzerfabrieken in M011- mouthshire in Zuid Wales, overeenkomstig hun te voren genomen en insgelijks reeds vermeld besluit, aan hunne werklieden het werk opgezegd. Zooals men weet, moet die stap strekken om de arbeiders der Dowlais-, Cyfarthfa— en Plymouth-steenkolenmijnen, die zich sedert geruimen tijd tegen een hun aangezegde loonsverlaging verzetten, te noodzaken den arbeid te hervatten. Deze daad der werk gevers treft ongetwijfeld een groot aantal onschuldigen, maar naar het schijnt kunnen de werkgevers alleen van gezamenlijk optreden de overwinning verwachten, daar vroegere werkstakingen, in 1871 en 1873, toen de werkgeveys nog geene vereeniging vormden, 12 en 13 weken geduurd hebben, en toen eerder in het voordeel der werklieden dan in dat der werkgevers geëindigd zijn. Het is moeijelijk, zich eene te groote voorstelling te maken van het gewigt der daad van de werkgevers. Met uitzondering der zuiver landbouwende streken is bijna de geheele bevolking van de twee graafschappen Glamorgan en Monmouth tot lediggang gebragt, want de schorsing der stapel-industrie steenkool en ijzer treft ook de groote koper- en tinfabrieken, de fabrieken van patent- brandstoffen en honderden kleinere bedrijven, die van den aanvoer van steenkool afhankelijk zijn, en ten gevolge van de lock—out moeten stilstaan. De steenkolenmijn—werkers alleen zijn 70,000 man, de werklieden in de ijzerfabrieken 40,000 man en die in andere verwante takken van nijverheid 10,000 man sterk, zoodat ongeveer 120,000 werklieden tot lediggang gedwongen zijn, van wier arbeid eene driemaal zoo talrijke bevolking leven moet. Zoolang de worsteling duurt zullen wekelijks 150,000 p. st. aan werkloonen ver loren gaan, en in gewone tijden vertegenwoordigt de handel in het district wekelijks ten minste IJ millioen p. st. De Taft Vale Spoorweg-Maatschappij ziet de helft van hare locomotiven en rollend materieel ledig staan; de Great Western heeft 100 locomotieven weggeborgen en mijlen ver ziet men wagens ongebruikt staan. Overal neemt men de bewijzen waar, dat de worsteling krachtig zal worden vol gehouden. Zaturdag en Zondag jl. zijn de meeste paarden uit de steenkolenmijnen opgehaald. De Dowlais-Maat- schappij heeft de markt te Dowlais tot stal voor hare om streeks 1000 paarden ingerigt. Door de werkopzegging der werkgevers zijn verleden Zaturdag ongeveer 15,0l)0 werklieden, die niet, zooals de werklieden in andere districten, den arbeid gestaakt hadden, buiten werk gesteld; hun is te verstaan gegeven, dat niet zal gewerkt worden voordat eene algemeene schikking zal zijn tot stand gekomen. Zij protesteerden er tegen, dat zij, naar zij zeiden, om de zonde van anderen lijden moesten. Op een meeting te Derby heeft de afgevaardigde Plimsoll, bekend onder den naam van «de matrozen-vriend,» medegedeeld dat de regering nog in deze Parlements-zitting een wetsontwerp zal indienen, tot betere bescherming van zeelieden. Dit zal geschieden door strengere bepalingen uit te vaardigen,' betreffende de onzeewaardigheid en over lading van schepen. Dc dood van de Keizerin van China is officieel bekend gemaakt. Een particuliere dépêche te Londen ontvangen berigt, dat de Keizerin zich zelve van 't leven heeft beroofd uit droefheid over den dood van den Keizer. Daar de nieuwe Keizer slechts 3 jaar oud is, is de Keizerin-moeder tot regentesse benoemd. Kapt. Zeppelin en zijn stuurman zijn thans op vrije voeten. Duitschland heeft f 18.000 schadevergoeding geëischt voor de Gustav, dat is de waarde van het schip. Wat de lading betreft, deze behoort aan eene Spaansche firma en dus is 't niet noodig daarvoor schadeloosstelling te vragen. In een correspondentie uit Nederland aan de Köln. Ztg. wordt betoogd, dat Nederlands onafhankelijkheid slechts gevaar kan loopen door zijn zwakheid. «Zoo Nederland in een oorlog van Duitschland met Frankrijk zijn neutraliteit niet werkdadig kan verdedigen, zoodat Duitschland aan de Hollandsche grenzen niet behoorlijk gedekt ware, dan zou Duitschland in de noodzakelijkheid kunnen komen in 't belang zijner eigen veiligheid de Nederlanden te bezetten en de Hollanders zouden van dat ongeval dan zeiven de schuld dragen. Van een werkdadige verdediging der neutraliteit is echter meent de schrijver bij den slechten toestand des legers tot dusver geen sprake en daarom is de toestand der Nederlanders, in weerwil van Duitschlands goede bedoelingen, niet zonder gevaar.» Italië. Garibaldi gedraagt zich tot nu toe te Bome op eene wijze, die zelfs zijne verbitterdste tegenstanders verstandig zullen moeten noemen. Jl. Zaturdag is hij op audiëntie geweest bij Koning Victor Emmanuel,die hem zeer hartelijk ontving en een geruimen tijd met hem in gesprek bleef. Dit discours moet voornamelijk geloopen hebben over Garibaldi's plannen tot het ontginnen der Romeinsche Campagna en tot verbetering der bedding van den Tiber. Z. M. zou met die plannen zijne hooge ingenomenheid hebben betuigd. De Koning heeft, toen de generaal opstond, dezen tot aan de deur van het vertrek uitgeleide gedaan en daarna aan de officieren van zijn huis gelast Garibaldi tot aan zijn rijtuig te vergezellen. De Java, van hier naar Batavia, is den 1 dezer te Sonthampton gearriveerd en heeft den 2 dezer de reis voortgezet. De Dahlia, van Java naar hier, is den 31 Jan. te Malta aangekomen. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: A. Vermeulen en P. Kievit. J. C. Sinit en A. Kok. J. E. Schutte en P. B. Zuidewiud. J. D. Schouten en M. Sligtenhorst. BEVALLEN: F. Heijselaar, geb. de Zee, (Z.). E. Paro, geb. Vergragt, (D.). OVERLEDEN: J. van Doorn, 74 jaren. A. Klopper, 77 jaren. van 27 tot 3 Februarij 1875. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENTjebkes, zoon van Gerbrand Annes Feenstra en Aagje Tjebkes. Jannetje dochter van Cornelis Bruijn Hz. en Dirkje de Ridder. Annatje, dochter van Cornelis Bakker Bz. en Annatjc Kooiman. Pieter, zoon van Simon van der Vis en Trijntje Visser. Johanncs Jacobus, zoon van Dirk Bakker Janszoon en Grietje Eelman. OVERLEDENKeetje Huisman, 31 jaren, gehuwd met Jan Schraag.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2