Lokaal voor Evangelisatie. AAN DE LEDEN DER HERV. KERK. ADVERTENTIËN. STATEN-GENEUAAL. Benoeming-en, enz. Buitenland. Stoomvaart-Berig-ten. Buvo-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. ff SCHAGER MARKT van HEDEN. A. W. BRONSVELD, Het ten behoeve van het Gouvernement ingehuurde stoomschip Kalahome kwam den 10 ter reede en vertrok den daaraanvolgenden dag naar Poeloe-Bras, om de mede- gebragte victualie aldaar te lossen. Aan het oorlogstoomschip Sambas, den 13 van Poeloe- Bras teruggekomen, werd de bekruising van het noordelijk gedeelte der Westkust van Atsjinhoofd tot Tenom opge dragen. De stoomer Kalahome vertrok naar Pinang tot het halen van victualie, bestemd voor eenige der op de kust gesta tioneerde oorlogstoomers, Van de stations ter Oost-, Noord-en Westkust werden geene nadere berigten ontvangen. De gezondheidstoestand aan boord der op en nabij de reede van Atsjin gelegen schepen bleef dezelfde; aan boord van Zr. Ms. stoomschepen Metalen Kruis en Bandjermasin kwamen verscheidene ziektegevallen voor. Gedurende de laatste week stond de oostenwind goed door, zoodat men meende te mogen aannemen, dat de oost- mousson was ingetreden. Tweede Kamer. Zitting vau Dingsdag 10 Februarij. De Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn een aantal kleine wetsontwerpen, reeds bekend. Aan den heer van Kerkwijk is tegen Zatnrdag middag 2 uren verlof verleend de regering te interpelleren over den aanleg van spoorwegen hier te lande. Bij de Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende aanvrage van een crediet van f 100,000, ten gevolge der vervanging van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië. Benoemd tot procureur-generaal in Suriname de heer mr. A. Looijen, officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Hoorn. Tot leeraar aan de inrigtingen voor hooger en middelbaar onder wijs te Deventer is benoemd de heer J. H. Mol, tc Hoorn. Ter uitvoering van 's Konings besluit nopens de voorregten, toe gekend aan miliciens, is door den minister bepaald, dat het examen voor de lotelingen der ligting 1875, die den graad van sergeant milicien bij de infanterie wenschen te verkrijgen, zal kunnen worden afgelegd in ieder garnizoen, waar de staf van een bataillon infan terie zich bevindt. Zij, die aan het examen wenschen deel te nemen, beliooren zich daartoe vóór den 15 Maart schriftelijk aan te melden bij den kommandant der afdeeling infanterie, waar zij verlangen dit te doen, met vermelding tevens van het korps en garnizoen, waar zij bij voorkeur hun militiepligt willen vervullen. Het examen zal den 25 Maart eeu aanvang r.emen. Aan de lotelingen, die zich aan melden, zal vóór 20 Maart schriftelijk worden kenbaar gemaakt, waar het examen zal worden afgenomen. De uitslag van het examen wordt den lotelingen onmiddelijk medegedeeld. Frankrijk. Op de tentoonstelling van pluimgedierte enz., te Parijs gehouden, is een haan te zien geweest, waarvoor den eigenaar te vergeefs 10,000 francs is geboden. Het dier is klein van gestalte, uit Benthan afkomstig, en een onover winnelijke vechtersbaas. Hij is bekend onder den naam van «Jack,» heeft reeds 52 hanen gedood, meest allen wel twee derden kloeker dan hij. Nog slechts twee maanden geleden triomfeerde hij te Londen op een der beroemdste hanen van het Vereenigd Koningrijk. Deze, de «Warrior» geheeten, was nimmer overwonnen en had zijn eigenaar meer dan 250,000 fr. met weddingschappen opgebragt. De eigenaar van «Jack» wedde 5000 fr. tegen den «Warrior.» De strijd duurde slechts drie minuten, en «Warrior» lag te zieltogen. Geen wonder dus dat «Jack» niet te koop is, zoo lang er nog barbaren in beschaafde landen gevonden worden, die in hanengevechten pleizier hebben. Mevrouw Ferdinand de Lesseps is van tweelingen bevallen. De beroemde ingenieur heeft verleden maand zijn 70sten verjaardag gevierd. Op eene veiling van handschriften, dezer dagen te Parijs gehouden, is eene door Kabelais geteekende kwitan tie van 18 Junij 1548, voor 1050 frs. verkochten op eene veiling van rariteiten eene spin, op natuurlijke grootte van koper vervaardigd, die door eene eenvoudige drukking met de hand eene beweegkracht ontvangt, waardoor zij met geheel natuurlijke beweging over een tafel loopt. Dit voor werp, een uiterst kunstig en mikroskopisch mechanisme, is verkocht voor 1250 fr. Het is, nu 45 jaar geleden te Neurenburg vervaardigd, en werd als speelgoed voor den hertog van Aumale gekocht. Een Fransch artillerie-officier heeft onlangs een nieuw verdelgingsmiddel uitgevonden. Dit wapen noemt hij een handhouwitser. Het weegt ongeveer 6' kilogram. Het kan met een draagband op de schouders gedragen worden. Het projectiel, waarmee het is geladen, bestaat uit een bom van omstreeks 450 gram gewigt, die negen kogels bevat, welke op een zeer aanmerkelijken afstand geworpen worden. Indien dit berigt, dat groote sensatie verwekt, zich beves tigt, zal de geheele bewapening der Europesche legers gewijzigd moeten worden. Engeland. Jl. Zaturdag nacht is te Edinburgh de schouwburg ver brand, nadat de wekelijksche betalingen waren geschied. Men hoorde een ontploffing en zag tegelijkertijd op het tooneel de vlammen uitslaan. Binnen weinige minuten stond het geheele gebouw in brand. Een viertal vrouwen, die zich nog in de kleedkamer bevonden, hadden te naauwernood tijd om zich te redden. De geheele brand weer was spoedig in werking, maar vermogt niet het gebouw te redden. De naburige huizen, o. a. een Catholieke kerk, die aan den schouwburg grenst, liepen groot gevaar, maar het werd afgewend. In 1853 en in 1865 brandde deze schouwburg mede af. In 1865 kwamen zes menschen om onder een nederstortend stuk muur. Het gebouw was voor 12,000 pd. st. verzekerd bij de Phoenix, de inboedel voor 4000 pd. st. De costumes en de benoodigdheden voor de pantomime kostten ongeveer 2000 pd. st.; bij elke voorstelling waren 500 personen werkzaam. Aan de Pall Mali Gazette wordt uit Berlijn getele grafeerd, dat Nederland, België, Denemarken, Zwitserland en Zweden hebben geweigerd deel te nemen aan de inter nationale conferentie (te St. Petersburg) tot regeling van de regten der oorlogvoerende partijen, of wel zich hun definitief antwoord te dezer zake hebben voorbehouden. Men vreest te St. Eetersburg, dat het voorbeeld van Engeland de kleinere Staten zal weerhouden zich tot verdere deelneming aan de conferentie te verbinden. Duitschland. In Duitschland wordt aan vrouwelijke dienstboden, na veeljarige onafgebroken onberispelijke dienst bij één gezin, namens de Keizerin, op aanvraag der hiertoe be noemde commissie, een gouden kruis geschonken. In de laatste tijden zijn die aanvragen zoodanig toegenomen, dat de Keizerin vreesde dat het eereblijk langzamerhand zou ophouden iets buitengewoons te zijn. Daarom heeft zij thans bepaald, dat het voortaan niet meer zal worden uit gereikt na vijf-en-twintig, maar eerst na vijf-en-dertigjarigen diensttijd. Italië. De heer Raffaelo Souzogni, eigenaar en uitgever van de Capitale en broeder der eigenaars en uitgevers van een Miiaansch blad, de Gazetta del Secoio, werd gister ver moord. De moordenaar, een timmerman uit Transtevere, was persoonlijk bij zijn slagtoffer niet bekend. Men gelooft niet, dat deze misdaad het gevolg is van een persoonlijke wraakneming. Souzogni heeft moedig gestreden. Hij stierf terwijl hij zijn tegenstander verwurgde. Een der laatste artikelen door den verslagene geschreven betrof het plan van Garibaldi. Deze moord heeft zeer veel sensatie gemaakt. Al de werklieden-vereenigingen zullen de begrafenis- plegtigheid bijwonen als zedelijk protest tegen deze misdaad. De politie tracht den persoon op te sporen, van wien men onderstelt, dat hij tot de misdaad heeft aangezet. Op geen der partijen rust eenig vermoeden. De verontwaardiging zoo onder de tegenstanders als onder de vrienden van den overledene, onder de afgevaardigden en in de pers is algemeen. De Conrad kwam heden voormiddag van Batavia alhier aan. De Java, van hier naar Batavia, is den 8 dezer des namiddags Gibraltar gepasseerd. De Dahlia, van Batavia naar hier, is den 31 Jan. te Malta aan gekomen met lekke ketels en andere schade aan de machine. De W. A. Scholten is jl. Dingsdag van Vlissingen naar New-York vertrokken. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: S. Dekker en D. A. Meuth. G. de Leeuw en W. Mens. O. M. Abrahamsen en N. Jacobs. BEVALLEN: J. Timmer, geb. Boon, (D.). B. C. Kroon, geb. Buijkes, (D.). E. L. H. Rieuwers, geb. Baks, (Z.). W. Tjaartstra, geb. Vermeer, (D.). M. J. Zwick, geb. Goudswaardt, (Z.). J. de Jong, geb. Boonstra, (D P. Dekker, geb. van der Velde, (Z.). J. Broest, geb. Baak, (D.). OVERLEDEN: J. M. Piscaer, 5 jaren en 9 maanden. A. Kiene, geb. Berger, 79 jaren. van 3 tot 10 Februarij 1875. ONDERTROUWD: Dirk Bakker Cz. en SaartjeBlom. Cornelis Slot en Cornclia Huisman. GETROUWDGeene. GEBOREN: Trijntje, dochter van Willem Bakker en Cornelia Gaas. Aris, zoon van Cornelis Eelman en Jannetje Roeper. Jan, zoon van Eelke van Houten en Grietje Hoogheid. Reijer, zoon van Ilarmen Tiessen. OVERLEDENLeendert Blank, 87 jaren. Harmen Tiessen 18 jaren, wonende te Anna Paulowna. Willempje Koning, 85 jaren, weduwe van Pieter Keijser. Martje Stark, 1 jaar, dochter van Willem Stark en Elisabeth Jacobs. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 9 Jan. Voorwaarts.J.F.Graadtv.Roggen.Pad.enz.v Suez. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- oj Binnenhaven te lossen. Sehip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Nymphen. B. E. Haagensen. Pensacola. Hout. Amons Co. Conrad. J. de Ridder. Bat. via Suez. Stukg. de Vries Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) c ce Uren. 1 Windrigting en Barometer mm. Thermometer C. J3 Mc -= O O Toestand van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afvr. de zee. 10 11 11 12 8 12 otn. 0.3k. ztw. 0.1» zto. 0.5» 767.1111 7.06 766.06 f 6.02 766.00^ 5.96 0.4 - 1.4 1.0 - 3.3 - 3.5 - 2.7 0.81 0.92 0.78 Vlak. n Weersgesteldheid: lOFebr. 12 u. Digtbewolkt, mooi. llFebr. 8 u. Digtbewolkt, vriezend, mooi. llFebr. 12 u. Bewolkt, beneveld, mooi. Gevroren dikte van 9 op 10 dezer 12 millimeters. e 10 11 7 L4TGBE liEIlIGTK.V. Het escader, bestaande uit de oorlogsvaartuigen Leeu warden, Cornelis Dirks en Prinses Maria, dat zich thans in de wateren van Amerika bevindt, is bestemd om na geëindigden kruistogt alhier binnen te komen. Tegen medio Mei a. s. zullen de schepen Stier, Guinea en Schorpioen in dienst gesteld worden. Eerlang zal het ramtorenschip Prins Hendrik van hier naar Fijenoord gesleept worden, ten einde aldaar van ketels te verwisselen. Jl. Dingsdag was Nieuwe-Niedorp met vlaggen getooid ter eere van de afdeeling Waard en Groet der Hollandsche maatschappij van landbouw, die het feest van haar 25jarig bestaan vierde. Met groote opgewektheid geschiedde dit, en teregt: deze afdeeling had in dit tijdperk veel goeds tot stand gebragt op het gebied van den landbouw, zoo daar als in het naburige Winkel. In eene keurige rede werd dit aan de aanwezigen herrinnerd door den heer H. Rezelman, van Winkel, een der oprigtors van deze afdeeling en onafgebroken haar penningmeester. Maar wat de redenaar uit bescheidenheid had verzwegen, werd door den voorzitter, den heer J. Breebaart Kz. met dankbaarheid vermeld: dat de ijverige penningmeester zelf niet het minst tot den bloei der afdeeling had bijgedragen, waarom hem dan ook bij deze gelegenheid twee prachtige geschenken door de vergadering werden aangeboden: een fijn bewerkte fauteuil, en een fraaije zilveren inktkoker. Diep geroerd betuigde de heer Rezelman zijn dank voor dit blijk van waardeering van zijn streven. De bijeenkomst werd besloten met een feestmaaltijd. Men schrijft uit Almelo aan het U. D., dd. 9 dezer: «Alle fabrieken zijn thans weder in werking en, behalve door eenige der beste wevers, die in de gestelde voor waarden der fabriekanten geen genoegen nemen, is door allen het werk weder hervat, doch ook zij zullen, zoo zij niet het voorbeeld van zoo velen, die naar elders zijn vertrokken, volgen, op het laatst wel toegeven. Maar nu hebben gisteren de vrouwen en meisjes, wier werk bestaat in het spoelen en haspelen, plotseling haar werk gestaakt, omdat men haar loonen belangrijk heeft verminderd, en daar nu de andere arbeiders buiten haar met hun werk niet kunnen voortgaan, zullen, zoo zij dit eenige dagen volhouden, de fabriekanten genoodzaakt zijn de fabrieken weer te doen stilstaan. Wij hopen echter, dat de fabrie kanten het nu niet te ver zullen drijven, daar anders het laatste wel eens erger kon worden dan het eerste.» FER TELEGRAAF. 4 Paarden f 40al25 Lammeren f a Ossen - a Bokken&Geiten - 1 a 3 Stieren a MagereVarkens - 114a 16 4 Gelde-Koeijen - 130al40 Biggen - 5 a 8J Kalf-Koeijcn - a Kippen e. 70 ul40 Vaarzen - a Eenden - 75 al 25 Hokkelingen - a Boter per kop -105 all5 30 Nucht.Kalveren- 5a 14 Kaas per kilogram - 40 a 50 Vette Rammen - a Kip-Eijeren per 100 -300 a 324 Schapen 20a 26 Eend-Eijercn a Tot de aanneming en bezorging van Advertentiën voor de Heldersche en Nieuwedieper Courant uit Duitschland, Oostenrijk en Xwitserlnnd, zijn de Annonce-Bureaux van de IIH. HAASENSTEIN VOGLER uitsluitend geregtigd. Agent voor Parijs en Frankrijk: M. E. ELSBACH, Paris, 3 rue de Provence. Agent voor Londen en Kngelnnd: PLOWRIGHT Co., 12 King Street, Cheapside. Heden overleed onze veelbeminde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, WILLEMPJE ALBERTS KONING, Echtgenoot van wijlenPIETER KEIJSER REIJERSZOON, in den ouderdom van bijna 86 jaren. Burg op Texel, 6 Februarij 1875. Uit aller naam, J. KEIJSER Pz. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot, de Heer ISAAC JOHANNES VAN HEES, in den ouderdom van 37 jaren, mij nalatende drie Kinderen, allen nog te jong om dit gewigtig^verlies te beseffen. Nieuwediep, 10 Februarij 1875. Wed. I. J. VAN HEES, Vennik. Strekkende deze verder tot algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij hun 25jarig huwelijk, betuigen ondergeteekenden hunnen opregten en welgemeenden dank. Nieuwediep, 8 Februarij 1875. J. DE GROOT en Echtgenoot. ZONDAG den 14den FEBRUARIJ 1875, 's morgens om 10 ure, D. V. Spreker: Theol. Doet. en Predikant te Haarlem.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3