Zondag 14 Februarij. 33 Jaargang. 1875. N°. 20. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Kureau: HOLEN PLEIN N\ lf>3. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede.' Verschijn Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. franco per post - 1 65. Prijs der Adverteatiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Kalken JOonderdag; vertrekt de inail naar Ooftt-Indië via Brindisi. Laatste ligtirig ys avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Februarij. Wij vernemen dat tegen Vrijdag a. s., Koningsverjaardag, de dd. artillerie-schutterij alhier tot eene inspectie is opge roepen en daarna zal deelnemen aan de parade van het garnizoen. Bij die gelegenheid zal het voor eenigen tijd opgerigte muziekkorps zich voor 't eerst doen hooren. Ook te Alkmaar hi udt de schutterij op dien dag parade. Onze vroegere plaatsgenoot, de luit. ter zee 1ste kl. C. J. Marinkelle, die zich bij de eerste en tw eede expeditie tegen Atsjin zoo verdienstelijk heeft gemaakt, is uitgenoodigd de Alkmaarsche schutterij mede te inspecteren. De heerJ.P.Lubbe Bakker, luit. ter zee 2de kl. is hem toegevoegd als adjudant. Een eivolle zaal ter gelegenheid van eene Nutsver- gadering op te merken, dat is ten onzent wel een sterk- sprekend bewijs, dat er iets heel bijzonders is te hooren. De aankondiging, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer ds. F. Haverschmidt van Schiedam, in deze bijeenkomst zou optreden, bragt gisteren avond eon zoo ongewoon verschijnsel te weeg. De zaal van Tivoli was van voor tot achter bezet. Achtereenvolgens droeg de gevierde spreker een viertal kleine stukjes voor. Ze waren getiteld: 1 Herinneringen aan mijns ouders huis; 2 Op een Donderdag avond-, 3 Kwaad worden; en 4 Dikke menschen. Gaarne zouden we allen, die het genoegen moesten missen om deze voordragten te hooren, daarvan den hoofdinhoud mededeelen, doch 't is ons niet mogelijk. Die inhoud is vaak hoogst eenvoudig en zou in een dor verslag zelfs onbeteekend kunnen schijnen. Wij gelooven dat alle aan wezigen geboeid werden door de levendige, onderhoudende en naar 't leven afgemaalde tafereeltjes, die de spreker met echten humor zoo rijk begaafd, ons als te aanschouwen gaf. Ernst en luim wisselden elkaar, vaak op zeer ver rassende wijze, af. Maar men moet het zelve gehoord hebben, om den indruk er van mede te nemen, dat de heer Haverschmidt zijn zeer talrijk gehoor niet slechts een hoogst genotrijken avond bereid, maar ook ruimschoots stof tot opmerken en nadenken geleverd heeft. De mailboot Prins van Oranje alhier, die sedert geruimen tijd buiten dienst was, zal eerstdaags naar Glasgow vertrekken om gerepareerd te worden. De Staatscourant van heden behelst de nominatieve opgave van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, die gedurende de krijgsverrigtingen tegen het Rijk van Atsjin gesneuveld, gewond of tengevolge van die krijgsverrigtingen overleden zijn, voor zoover daaromtrent tot op den 27 Dec. 1874 bij het departement van Oorlog in O.-Indië kennisgave is bekomen. Wij ontleenen daal aan de volgende opgave betrekkelijk het korps mariniers P. Cornson, marinier, geschoten wond ringvinger linker handM. L. Radier, id., schampschot aan de linker heup streek; R. Postma, id., geschoten wond door de ruggegraat en borstkas; J. van den Brink, id., geschoten wond regter schouder; M. H. Zegerius, id., geschoten wond in het regter kniegewricht; M. Welbaun, id., geschoten wond linker enkel; D. C. W. Sutherland, kapt. der mariniers, randjoewond aan den regter voet; C. G. L. J. Kuster, korp. der mariniers, geschoten wond regter kniegewricht; J. M. A. Vilthuis, marinier, geschoten wond in de linker kniekuil; C. de Boorder, id., geschoten wond in het linker lste middel voetsbeen en 5de uit; L. J. Everard, id., ge schoten wond regter voorarm met verbrijzeling opperarm; D. Bouwman, id., geschoten wond regter dijF. Albert, id., kneuzing regter knie. Blijkens de uit Zwitserland bij de regering ontvangen officiële opgaven omtrent den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 1 Febr. jl., nam het mond- en klaauwzeer dagelijks af; het aantal besmette stallen was van 200 op 16 Jan. tot 128 op 1 Febr. verminderd. Ofschoon die ziekten geruimen tijd ook in de aan het kanton Schaffhausen grenzende streken van Baden vrij sterk geheerscht had, was toch dat kanton, niettegenstaande de grens naar den kant van Baden niet afgesloten was geworden, geheel bevrijd gebleven, hetgeen aangehaald wordt als een bewijs dat, ook zonder afsluiting, door gestrenge handhaving der wetten en verordeningen, de overbrenging en verspreiding der genoemde ziekte tegen gegaan kan worden. De longziekte in het kanton Wallis kon als geweken beschouwd worden. In verscheidene streken van Zwitserland waren onder de paarden gevallen van huid worm en kwaden droes voor gekomen. Overal waren gestrenge maatregelen genomen, waar door men hoopte verdere verspreiding te zullen voorkomen. Volgens de laatste officiële bekendmaking van de Pruissische regering waren in het regeringsdistrict Gumbinnen geen verdere gevallen van veepest voorgekomen. De maatregelen van voorzorg werden inmiddels zorgvuldig gehandhaafd. In strijd met de mededeeling van de Pall Mali Gazette deelt nu de Haagsche correspondent der Indépendance mede, dat Nederland aan het kabinet van St. Petersburg heeft te kennen gegeven, dat het uit eerbied voor Keizer Alexander wel zal voldoen aan diens uitnoodiging tot deelneming aan de internationale conferentie tot regeling der regten van de oorlogvoerende partijen, maar onder het voorbehoud te Brussel gemaakt. Door deNederlandschelIandelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam deschepenWaterloo, Orteliuis en Petronella. Drietal bij de Evang. Luth. gemeente te Kampen ds. Kindermann te Helder, Manssen te Amersfoort en Domela Nieuwenliuis te Beverwijk. Het voor rekening van het waterschap de Wester kogge nieuwgebouwde stoomgemaal te Scharwoude, werd jl. Maandag beproefd in tegenwoordigheid van het Polder bestuur, van deskundigen en vele belangstellenden. Het werk verwierf de goedkeuring van allen. 134 paarden krachten werkten elke minuut 150 stères water uit den polder in zee: men hoopt alzoo spaedig van liet overtollige water bevrijd te zullen zijn. De eigenaars ofhuurders van bijna 2700 heet. land zagen dan ook reikhalzend uit naai de voltooijng van dit nieuwe werk, en bovendien zullen ruim 780 heet., in binnenpolders gelegen, daarvan kunnen profiteeren. Blijven de eigenaars van deze laatste ten opzigte van het polderschap slechts gebonden aan hunne verpligtingen, welke dagteekenen uit den ouden goedkoopen tijd, de andere moeten bundersgewijze in de steeds stijgende kosten der bemaling voorzien, die in 't vorige jaar, plus de kosten van dijken en zeeweringen, gemiddeld, circa f 20 per heet. hebben bedragen. Onder de gemeente Heerhugowaard, in de buurt Veen- huizen, brak jl. Dinsdag avond een hevige brand uit, die weldra het gelieele huis met den inboedel, benevens een hoeveelheid hooi in de asch legde. De bewoner van het huis, trachtende den brand te blussehen, viel door liet zolder luik, en vermoedelijk in bewusteloozen toestand verkeerende, is hij in de vlammen omgekomen. Het onheil schijnt door het felle branden van den kagchel te zijn ontstaan. Aan het eerstdaags op 's Rijkswerf te Amsterdam op stapel te zetten schroefstoomschip der lste klasse zal de naam van Atsjin worden gegeven. De voorjaarspaardenmarkt zal te Amsterdam gehouden worden Vrijdag 19 Maart a. s. op het Fredriksplein. Zooals men weet, looft het gemeentebestuur daarbij prijzen uit tot een gezamenlijke waarde van f 1000. De commissie van het Kunstmuseum in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, berigt, dat in genoemd museum de 3de jaarlijksche tentoonstelling van kunstwer ken van levende meesters zal gehouden wprden van 15 Julij tot 1 Sept. a. s gevolgd door een bij Koninklijke bewilliging goedgekeurde verloting van kunstwerken. De inzending der kunstwerken zal van 1 tot 10 Julij 1875 moeten plaats hebben aan het adres van de commissie voor het Kunstmuseum in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Jl. IVoensdag avond trad, na eene langdurige en pijnlijke ongesteldheid, mrvrouw Kleine te Amsterdam weêr op het tooneel. De zaal van het Grand Théatre wps eivol. De belangstelling, de sympathie, die de gevierde actrice ondervond, was groot. Ieder verheugde zich, dat zij voor de kunst was behouden gebleven, en liet zijn blijdschap ondubbelzinnig blijken. Hofdijk droeg een vers, waarin hij ook Potgieter nog even herdacht, goed voor en een andere dichter, die zich niet wil laten noemen, zong mevrouw j Kleine een prettig vier—regelig versje toe. Geroerd door zooveel deelneming kon de heldin van den avond niet anders zeggen tot het publiek dan: «ik heb veel geleden, maar gij doet het mij vergeten.» Ook aan stoffelijke bewijzen van sympathie heeft het haar niet ontbroken. Zoo gaf de Dilettanten-club haar een geschenk in zilver en kristal, en een bewonderaar een fotografie van Kaulbaclis de twee Koninginnen, - een aardige toespeling op de rollen van Elisabeth en Maria Stuart, beide door mevr. Kleine ver tolkt, en in de laatste waarvan zij dien avond optrad. (Amst. Crt.) Jl. Donderdag had van wege de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, in de groote zaal der sociëteit »Ver- eeniging» te Haarlem de vierde veiling plaats van droog gemaakte en in cultuur gebragte gronden in de Houtrak- polder, gelegen in het IJ. Van de 550 heet., 53 aren en 55 cent. in veiling gebragte gronden zijn verkocht 530 heet. 41 aren 40 cent. voor 1,054,461 en opgehouden 20 heet., 12 aren en 15 cent. De prijzen variëerden van f 525 tot f 2400 per hectare. Den Franschen hoogleeraar Ernest Rénan is de eer te beurt gevallen door verschillende leden der koninklijke familie 's Hage in bijzondere audiëntie te worden ontvangen. In ons vorig nummer deelden wij een berigt mede aangaande het vervoer van een lijk uit Rome, herwaarts en terug. Van goed ingelichte zijde verneemt het Vud., dat die ver melding eenigzins onjuist was en de vervoerkwestie zich dus heeft toegedragenDe heer V.... omstreeks een maand geleden te Rome, waar hij met zijn echtgenoote verblijf hield, gestorven, was in het bezit van een eigen graf te Custrin, een plaatsje in de nabijheid van Berlijn. Zijn echtgenoote deed het stoffelijk omhulsel naar Berlijn ver voeren, ten einde 't in het nabijgelegen dorpje ter aarde te bestellen. Middelerwijl gewerd haar van familie hier ter stede een verzoek om zich na den dood van haar levensgezel metter woon te 's Hage te komen vestigen, aan welke uitnoodiging zij wilde voldoen, mits het lijk van haar man dan ook aldaar zou worden begraven. Vandaar haar komst uit Berlijn herwaarts met het stoffelijk overschot, dat zich in een looden, in hout vervatte kist bevond. Doch ook hier kon 't geen laatste rustplaats vinden, vermits onaangenaamheden met gezegde bloedver wanten en de omstandigheid dat de echtgenoote geen graf naar haar zin kon koopen, de weduwe deden besluiten het lijk wederom naar Duitschland te doen overbrengen, hetgeen werkelijk eenige dagen later geschiedde, nadat een poging te 's Ilage om uit een hygiënisch en wettelijk oogpunt het vervoer te beletten, was mislukt door de tusschenkomst der Duitsche legatie te 's Hage. Moge de assche van het heen en weder vervoerde lijk, waarmee natuurlijk zeer veel tijd verliep, thans in vrede te Gustrin rusten! Ten einde de 87 mariniers, welke van Rotterdam naar Atsjin vertrekken, de reis te helpen korten, hebben eenige heeren aldaar door vrijwillige bijdragen zooveel bijeengebragt, dat zij jl. Woensdag aan den commandant van het detachement, den heer de Gelder, aan boord van de mailboot Voorwaarts, alhier konden zenden: 14,000 stuks sigaren, 93 ponden tabak, 1 kist cavendish, 1 har monica, 6 dominospellen, 6 kienspellen, 6 damborden en 120 spellen kaarten. Het saldo hunner rekening, dat nog f 49.20 bedroeg, is door hen aan het Roode Kruis over gemaakt. De regtbank te Rotterdam heeft de heer P. J. R. Laan in al zijn regten hersteld en den provisioneelen bewindvoerder gelast, alle onder zijne berusting zijnde waarden aan dien heer ter hand te stellen. Naar men zegt, is de heer L. voornemens, na eenigen tijd zich wederom als predikant beroepbaar te stellen. Bij het bestuur der vereeniging Uit het Volk Voor het Volk te Middelburg bestaat het voornemen, pogingen aan te wenden om ook de bloemenkultuur onder het volk te bevorderen. Daartoe zou in de maand Aug. eene tentoonstelling van planten, door personen uit den handwerkstand gekweekt, worden gehouden en zouden bij die gelegenheid prijzen en premiën worden uitgereikt aan hen, die voor het kweeken en behandelen van planten en bloemen de meeste zorg hebben gedragen. Van een vijf tiental soorten van planten zal men, tegen een laag gestel den prijs, stekken kunnen bekomen. Jl. Donderdag zijn te Zwolle twee paarden afgeleverd, elk van f 1000. Den heer W. Bloemberg, oud 64 jaren, die sedert 43 jaar werkzaam is geweest in de gemeente Staphorst, en wel 29 jaar als hoofdonderwijzer aan de school op het zoogenaamde «Oosteinde», en thans 14 jaar te Hesseiingen, bij Meppel, heeft onverwachts, bij Raadsbesluit van 30 Jan. jl., goed gekeurd bij resolutie van Ged. Staten van Overijsel, dd. 4 Februarij, eene verhooging van tractement ontvangen, ten bedrage van f 125; zoodat hij nu in alles f 400 genieten f 50 voor vrije woning. In Wijmbritseradeel zijn, binnen acht dagen, niet minder dan 35 runderen wegens besmettelijke longziekte afgemaakt. De ziekte woedt nog steeds voort. In de vergadering van het departement der Maatschappij van Nijverheid te Groningen, jl. Dingsdag avond gehouden, werd o. a. vertoond een slagtmasker, dat voor het eerst daar is aangewend bij het duoden van een koe, en wel in de onlangs aldaar opgerigte coöperatieve vleeschhouwerij. De kop van het dier in kwestie wefd daarbij vertoond. De proef moet uitstekend naar wensch zijn geslaagd; het dier was oogenblikkelijk bij den slag dood. Gisteren nacht heeft in de Noordelijke provincie een vreeselijke sneeuwstorm gewoed; spoor- en straatwegen in het Noorden zijn tot bergen hoogte bedekt, waardoor de communicatie bemoeijelijkt is. Men meldt uit het Noorden des lands, dat aldaar een buitengewone voorraad koeijen, meest jong vee en op kal ven staande runderen, aanwezig is, wachtende op den sedert eenige jaren tegen 't voorjaar algemeenen inkoop

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1