Benoeming-en, enz. STATEiV-fiENElUAL. Buitenland. Engeland. Zweden en Koorwegen. Italië. Spanje kwam vond zij nog alleen een voetje van haren lieveling bij de vraatzuchtige dieren op den steenen vloer liggen. Het 29ste Nederlandselie landhuishoudkundig congres zal te Heerenveen bijeen zijn van 28 Junij tot en met 1 Julij a. s. Tevens zal alsdan eene tentoonstelling van landbouw gehouden worden, van wege de Maatschappij van landbouw in Friesland. Onlangs werd een tuchthuisboef ontslagen uit de gevangenis te Stade en daarop, met een pas voor Holland, door de Pruissische gendarmes over de grenzen gebragt. De burgemeester van Nieuweschans was echter niet op dit cadeau gesteld en gaf aan twee veldwachters last, den hoef weder terug te brengen. Bij dat transport schijnen echter gewelddadigheden te hebben plaats gehadde betwiste persoon werd, met duidelijke kentcekenen van verwonding, eenige dagen geleden in het Wiemeesterdiep drijvende gevonden, beroofd van de 8 thaler, die hij bij zich had gehad. De Hollandsche en Pruissische justitie doen ijverig onderzoekde twee rijksveldwachters zijn in arrest genomen. Als eene groote zeldzaamheid deelt men mede, dat eene koe van den landbouwer J. de Wit, te Valkenburg, drie levende kalveren ter wereld heeft gebragt. In de jongste openbare zitting der Kamer te Luxem burg, welke door een comité-generaal werd voorafgegaan, heeft de heer Eyhlen een voorstel ingediend van dezen aard, zegt de Luxemb. Zeitung: «De Kamer stelt een bedrag van 25,000 fr. beschikbaar tot dekking der kosten van een nationaal geschenk, hetwelk den Prins-Stedehouder zal worden aangeboden.» Op 24 Oct. e. k. zal het 25 jaren geleden zijn, dat Prins Hendrik der Nederlanden met de betrekking van Stedehouder van den Koning-Groothertog is bekleed. Het bedoelde voorstel is naar den Raad van State verzonden. Voor de gewigtige diensten, door den Prins in die betrekking aan het groothertogdom bewezen, wenscht de Kamer hem, in naam des lands, hare dankbaarheid te betoonen. Uit Singapore wordt gemeld, dat een aantal Chineesche tuchthuisboeven aldaar oproer hebben gemaakt en den directeur der gevangenis benevens 16 wachters hebben gedood. Do boeven werden echter, met een verlies van 15 dioden en 25 gewonden, tot de orde teruggebragt. Te Rio-Janeiro eischt de gele koorts, die thans heerscht, gemiddeld 12 offers per dag. In de Haarl. Crt. leest men de volgende advertentie Een dichter, van middelbaren leeftijd, P. G., nog eenige uren tot zijne beschikking hebbende, biedt zich aan tot het maken van allerlei gelegenheidsverzen, voor den hoogst- fatsoenlijken, fatsoenlijken en deftigcn burgerstand, bij de maat of het gewigt (meter of kilo, oude el of pond, naar verkiezing). Hij zoude ook niet ongezind zijn te komen voorlezen hij eene stokdoove dame of te gaan wandelen met een oud podragreus heer. Ook is hij bereid zijne lier te verhuren, om brood op te roosteren, tegen 10 ets. het uur. Adres in persoon of met gefrankeerde brieven, onder letters J. D., in de «Ellebogen-door-de-Mouwen»drie trappen en dan de leör op, Paardenstraat, te Amsterdam. Aan den lieer C. J. Feith is met ingang van 1 April a. s., op verzoek eervol ontslag verleend als referendaris bij liet departement van Binnenl. Zaken, met dankbetuiging voor de tronw en den ijver, waarmede hij gedurende meer dan eene halve eeuw den lande heeft gediend, het meerendcel van dien tijd zoowel in deze betrekking als in die van inspecteur van de gestichten voor krankzinnigen. De luit. ter zee 2de kl. M. J. 1'. Westveer, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den 1 Maart e. k. vervangen door den luit. ter zee 2de kl. S. K. Sijbrandi. De scheepsklerken H. A. G. T. D. Raut en W. S. van der Noordaa, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, worden met den 10 Maart a. s. op non-activiteit gesteld. Oost-Indik. Overgeplaatst: van het marine-etablissement op Onrust naar dat te Soerabaija, den vice-commandeur tevens ketelscheepsmaker voor het vak van scheepsbouw, C. Bruijne en C. van Hoek. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 18 Februarij. De beraadslaging over de Indische spoorwegen is aangevangen. De algemeene beraadslaging over het ontwerp tot spoorwegaanleg op Java leverde het volgende resultaat De heer 's Jacob was het eens in beginsel met den beperkten staatsaanleg, maar tegen de gekozen lijn. De heer Gevers was zeer vóór het ontwerp, nu de particuliere industrie gebleken is onmagtig te zijn, maar zou wenschen de exploitatie door particulieren. De heer Bredins was tegen aanleg van staatswege en tegen de gekozen lijn. De heer Mirandolle had ook vele bezwaren tegen den staatsaanleg, maar wenschte nadere inlichtingen af te wachten. De heer Gratama was er zeer voor; afstemming van het ontwerp acht hij onverant woordelijk. De minister heeft zijn voosrlel breedvoerig verdedigd als begin van een meer uitgebreid plan. De hh. Storm van 's Grn- vesande, Fabius en van Naamen waren op verschillende gronden er tegen. Hierop volgden re- en duplieken. Ten slotte is het geheele ontwerp aangenomen met 44 tegen 21 stemmen. Zitting van Vrijdag 19 Februarij. Na langdurige beraadslaging is met 42 tegen 26 stemmen verworpen dc conclusie van de meer derheid der commissie van onderzoek der stukken nopens de koffij- enquête op Java, en zonder stemming aangenomen de conclusie der minderheid, tot dankzegging aan den minister cn aanneming der stukken voor kennisgeving. Ingekomen is een ontwerp tot amortisatie van schuld, dat in verband staat met 't vroegere tot belegging van kasgeld. Tegen Dingsdag a. s. ten 1 ure zjjn onderscheidene wetsontwerpen aan de orde gesteld. Daarna zal een afdeelings-onderzoek plaats hebben nopens dc wijziging der kiestabel en het spoorwegvoorstel der hh. Knppeijne c. s. Tegen Maandag den 1 Maart is de wet op het toezigt op spoor wegdiensten aan de orde. Heden (Zaturdag) wordt de conclusie in de zaak van Strijp behandeld, met het daarop voorgesteld amen dement van den heer van Houten. Bij de Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot herziening der kiestabel. Naar men verneemt is het resultaat van het wetsontwerp, dat, met eenige schikkingen in sommige districten, dat Amsterdam één lid meer zal erlangen en een nieuw district, Bergen-op-Zoom, wordt gevormd. Voorts is ingekomen eene missive van de hh. Kappeijne, Tak, de Roo en Mackay, ten gele:de van een wetsvoorstel tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den Staat. Het voorstel omvat de navolgende lijnen: HarlingenSneekHeerenveen GrouwSneekStavoren Zwolle —Almelo NijmegenVenlo Zwaluwe'sBosch Zevenbergen SteenbergenBergen-op-Zoom SteenbergenBrouwershaven BreskensGent en Brugge; RotterdamHoek van Holland; BakhuizenHoornZaandam en VelzenZaandam. Beide ontwerpen zullen worden gedrukt en naar de afdeelingen verzonden. Uit de memorie van toelichting tot het voorstel van de hh. Viruly Verbrugge c. s., tot aanvulling van het reglement van orde van de Kamer fdoel om overbodige discussie te bekorten) blijkt zoo 't nog noodig was op onwederlegbare wijze, dat de zucht, om zijn eigen stemgeluid te hooien, hij sommige leden der Kamer bijzonder ontwikkeld is. Over de begrootiug van 1875 is 24 dagen beraadslaagd, en zijn 718, zegge zeven honderd en achttien redevoeringen uitgesproken! Een lid voerde bij die gelegenheid 23, een ander 22, eu een derde 21 malen het woord. Een voorstel, tot sluiting van het debat, kan ook nu door een der leden of door den voorzitter worden gedaan, maar daarover ontstaat dan in den regel een zoo uitvoerig debat, dat het geneesmiddel erger is dan de kwaaldaarom wil men den voorzitter de bevoegd heid geven het debat te sluiten met stilzwijgend regt van de leden, om bij de Kamer in appèl te komen. De voorstellers vertrouwen, dat dc bevoegdheid in het reglement van orde, ten deze aan den voorzitter te verleenen, allóén reeds goed zal werken en dat dus hun voorstel zal medewerken tot bekorting der discussiën. Frankrijk. Op voorstel der Fransche regering zal op 1 Maart a. s. te Parijs een diplomatieke conferentie bijeenkomen, ten einde de middelen te verzekeren voor de voortzetting der werkzaamheden van de Internationale commissie voor den Meter. Nederland zal bij die conferentie vertegenwoordigd worden door Zr. Ms. gezant te Parijs, wicn de heeren dr. F. J. Stamkart en dr. J. Bosscha, beiden leden der Internationale commissie, laatstgenoemde tevens secretaris van liet perma nente comité, als technische gedelegeerden ter zijdezijngesteld. De raad van State heeft het verzoek van Prins Napoleon, strekkende om hem te bevestigen in zijn rang van divisie- generaal, afgewezen. Te Nimes heeft dezer dagen de voltrekking van een doodvonnis plaats gehad, zonder dat men den naam van den geëxecuteerde kende. Hij was den 21 Nov. jl. wegens moord ter dood veroordeeld, en de voltrekking van het vonnis was alleen zoolang uitgesteld, omdat de veroordeelde weigerde zijn naam op te geven en omtrent zijn afkomst het diepste stilzwijgen bewaarde. Men aarzelde een mensch zonder naam te guillotineeren. Op den 2 Febr., des morgens te vijf uren, werd den misdadiger aangezegd dat hij nog slechts weinige uren te leven had. Hij was daarover in 't minst niet bedroefd of verrast, en verklaarde reeds lang die mededeeling verwacht te hebben. Nogmaals drong men er op aan dat hij zijn naam zou noemen, maar hij ver klaarde dat niet te zullen opgeven, al zou hij daardoor aan den voet van het schavot genade kunnen verwerven, er bijvoegende; «Ik sterf tevreden, daar ik op deze wijze de eer van mijne vrouw en kinderen red. Ik heb alle voorzorgen genomen en niemand, zal ooit weten wie ik ben en van waar ik kom.» Met de grootste koelbloedigheid kleedde hij zich, om de strafoefening te ondergaan. Op den weg naar het schavot behield hij dezelfde bedaardheid, en daar aangekomen bekeek hij lagchende de guillotine. Op het oogenblik dat hij den hals onder het mes legde, ver zocht hij nog eenige woorden tot de aanschouwers van de strafoefening te mogen spreken, en hij herhaalde, dat hij tevreden stierf, daar niemand zijn naam kende, eu de eer zijner familie gered was. Naauwelijks had hij het laatste woord gesproken, of de bijl viel. Jl. Dingsdag heeft men in het Vereenigd Koningrijk twee merkwaardige verkiezingen zien plaats hebben; de eene in het Iersche graafschap Tipperary, hetzelfde, dat eenige jaren geleden den wegens landverraad veroordeelden O' Donovan Rossa tot Parlementslid verkozen heeft en waar thans de in 1848 wegens landverraad tot 14 jaren depor tatie veroordeelde John. Mitchell zonder oppositie gekozen is; de andere in hetfabriekstadje Stoken-Upon-Trent, alwaar niemand minder dan dr. Edward Vaughan Hyde Ivenealy, de advocaat van den bekenden bedrieger, die zich voor sir Roger Tichborne uitgaf, er in geslaagd is om bij het kiezersvolk, dat grootendeels uit mijnwerkers en arbeiders in aardewerkfabrieken bestaat, zooveel geestdrift op te wek ken voor 't geen hij zijne zending rekent, namelijk de maatschappij te verlossen van het Jezuïtisme, waardoor regt en geregtigheid worden verkracht en de mindere man onderdrukt wordt waarvan het onregtmatige Tichborne geding een toonbeeld moet wezen dat het hem met eene aanzienlijke meerderheid de overwinning heeft doen behalen over zijnen conservativen zoowel als over zijnen liberalen mede-candidaat naar de vertegenwoordiging van het district in het Huis der Gemeenten. John Mitchell zal niet tot het Parlement worden toege laten. Reeds Dingsdag avond is in het Huis der Gemeenten overlegging gevraagd van het vonnis, waarbij hij in 1848 is veroordeeld, en van de stukken betreffende zijne ont- vlugting naar Amerika voor dat zijne straftijd verloopen was, en de heer Disraëli zou Donderdag voorstellen, dat het Huis hem, als gedeporteerde, die zijnen straftijd niet vervuld heeft en die geene gratie ontvangen heeft, voor niet-verkiesbaar verklare en eene nieuwe verkiezing voor het graafschap Tipperary uitschrijve. Het Huis zal zeker dienovereenkomstig besluiten en zich daardoor houden aan het ten aanzien van O'Donavan Rossa gestelde precedent. Tegen het zitting nemen van dr. Kennedy zal waar schijnlijk geen bezwaar bestaan. Ter zake van het Tichborne- proces is hem de «zijden toga,» het onderscheidingsteeken der advocaten, die den eeretitel van Queens-Council (Q. C.) dragen, ontnomen, is hij van de rol der orde van advo caten geschrapt, en hebben zijne medeleden der Bench van Gray's Inn hem het lidmaatschap van dat collegie van regtsgeleerden opgezegd. Dit zijn echter natuurlijk geene redenen, waarom hij geene zitting zou kunnen hebben in het Huis der Gemeenten, alwaar hij weldra, met zijne door niets te onderdrukken welbespraaktheid, het denkbeeld, dat hem bezielt, zal bepleiten. Het Huis der Gemeenten heeft jl. Woensdag weder, evenals in vroegere jaren, een wetsontwerp verworpen, waarbij veroorloofd werd om te huwen -met de zuster der overleden eclitgenoote. Ditmaal stemden 171 leden tegen en 142 voor het ontwerp. De Times laat tegenwoordig ieder dag een extratrein loopen, die 's morgens ten 5 ure van Londen naar Liverpool vertrekt. De trein is uitsluitend bestemd voor het vervoer der exemplaren van het cityblad. Aan ieder station, dat gepasseerd wordt, worden de voor die plaats bestemde nommers uit den trein geworpen. De Times komt nu o. a. te Birmingham twee uur vroegei aan. Sir Garnet Wolseley, de bekende aanvoerder der Engelsche expeditie Ashantie, wordt eerstdaags door de regering naar de Zuid-Afrikaansche kolonie Natal gezonden, ten einde na het aftreden van den gouverneur, sir Benjamin Prine, en totdat diens opvolger zal zijn benoemd, het gouvernement der kolonie waar te nemen en zijne bijzon dere ondervinding en kennis aan te wenden tot het ont werpen en invoeren van een doeltreffend verdedingsstelsel. De equipage van het van Sydney om zeewier te laden naar de Zuidzee-eilanden vertrokken schip James Berney is door de inboorlingen van de Howe-eilanden gevangen geno men en vermoord, behalve de tweede stuurman, die ontsnapt en te Hobarttown gearriveerd is. De Keizerlijke Prins heeft met goed gevolg een examen te Woolwich afgelegd. Hij haalde zelfs een vrij hoog nummer, No. 7. Naar aanleiding van dit feit leverde de Times in een hoofdartikel een soort van lofrede op den jongen man, en gaf niet onduidelijk te verstaan, dat Frankrijk wel een slechtere keus zou kunnen doen dan in Napoleon IV. In Noorwegen heeft men beproefd om onverbeterlijke misdadigers te straffen met koud water-douches. Het resultaat was echter geenszins bevredigend. In de gevangenis van het fort Bergenhuus werd dit systeem voor het eerst toegepast. De gevangene werd gebonden en daarna, in tegenwoordigheid van den doctor, gedurende 42 minuten aan een kouden waterstraal blootgesteld, met het gevolg dat hij stierf. De directeur en de geneesheer staan thans teregt wegens manslag. Aangaande het plan van generaal Garibaldi wordt nader medegedeeld, dat dit niet, gelijk men aanvankelijk geloofde, eene kanalisatie van den Tiber beoogt van Rome tot aan de zee, maar zich bepaalt tot de bedijking der rivier en de regeling van haren loop, ten einde de hoofdstad voor over stroomingen te bewaren. Het ontworpen kanaal zou tot afvoer van water strekken en gegraven worden op eene diepte van tien meter beneden de oppervlakte der zee, beginnende van de monding der Anio, een weinig boven Rome, en in eene regte lijn loopende naar het strand van Ostia, te gelijker tijd bruikbaar ter besproeijing van het land en ten behoeve der scheepvaart. Het plan zal door zaakkundige mannen zorgvuldig worden overwogen, en men verzekert, dat de minister van Openbare Werken genegen is om de voorbereidende studiën aan zijne ambtenaren op te dragen. Wat de onkosten aangaat, schijnen deze niet zoo aanzienlijk te zullen wezen als men meende en met den benarden staat der geldmiddelen wel overeengebragt te kunnen worden. Acht of tien millioen 's jaars zouden, naar men wil, genoegzaam zijn om in twaalf of vijftien jaar het kanaal te voltooijen. De C'ontimental Herald deelt den tekst van den brief, waarmede Don Alfonsus aan de buitenlandsclie Vorsten van zijne troonsbestijging heeft kennis gegeven, in dezer voege mede: «Daar de Spaansche monarchie onder de toejuichin gen en met instemming der volken is hersteld, en wij, krachtens de wettige erfopvolging en den afstand onzer zeer lieve moeder, koningin Isabella II, geroepen zijn om aan het hoofd daarvan te staan, haasten wij ons, Uwe Majesteit van onze troonsbestijging kennis te geven. Wij hopen, met de hulp des Almagtigen, de orde der natie te handhaven en den vrede te herstellen, ten allen tijde den eerbied in hot oog houdende, aan haar godsdienstig geloof, hare privilegiën verschuldigd. Om dit doel te bereiken zal niets ons noodiger wezen dan het aanhouden der betrek kingen met alle Staten en eene broederlijke eensgezindheid met de vreemde Souvereinen. Hierom verzoeken wij Uwe Majesteit ons wel met hare vriendschap te willen vereeren en de onze aan te nemen, welke wij haar met dit doel aanbieden, tevens God biddende, Uwe Majesteit in Zijne heilige en hooge hoede te bewaren. Gegeven op ons paleis te Madrid, den 16 Januari) 1^75.» GeteekendAlfonsus van Bourbon. Alexander Gastro.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2