1875. N°. 28. Vrijdag 5 Maart. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N\ lfi.t. GEMEENTE KAAD. HELDERSCHE MIEUWEDIËPER COURANT „W ij huldigen het goed e." Verschijn Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1 30. »n franco per po9t - 1 65. Priji iltr Advertestiëa: V»n 14 rrgcls 80 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of signetten worden naar plaatsruimte berekend. Ter Secretarie van de gemeente Helder is voor belang stellenden ter lezing nedergelegd eene circulaire van de Hoofd-Commissie voor een ATJEH-MONUMENT, met daarbij bchoorende inschrijvingslijst van giften voor bet oprigten van zoodanig Monument. De kennisneming dezercirculairedelngezetenenbeleefdelijk aanbevelende, is de ondergeteekende bereid elke gift, hot gering ook, in ontvangst te nemen en aan de Gommiss i over te maken. Helder, den 26 Februarij 1875. De Hurgemeester, STAKMAN BOSSE. Zitting van Dingsdag den 2 Maart 1875. Voorzitter de lieer Burgemeester. Tegenwoordig 12 ledenafwezig de hecren de Lange, Janzen Braaksmn en Boom, met kennisgeving van verhindering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt aan de orde gesteld de benoeming van een hoofdonderwijzer aan de gemeente-school No. 3, uit de door B. en W. in overleg met den distriets-schoolopziener opge maakte voordragt bestaande uit de heerenJ. F. Berk, hulp onderwijzer te Oudkarspel; J. W. Matser, hulponderwijzer te Helder en P. C. Melehior, hoofdonderwijzer te Oudesluis. De uitslag der stemming is deze de heer Berk wordt benoemd met 11 stemmen 1 stem was uitgebrngt op den heer Matser. Tot leden van het stembureau voor de in 1875 te houden ver kiezingen worden benoemd de heeren Giltjes en Jelgersma, «n tot plaatsvervangende leden de 1 "ren Braaksma en Maalsteed. Op voorstel des Voorzit'ïs wordt besloten de verpachting der mestvcrzameling te behandelen in cene volgende zitting en inmiddels Let gewijzigd contract voor de leden ter secretarie ter visie te leggen. Op voorstel van het Dag. Best. wordt besloten tot aankoop van een huis in de 1ste Vroonstraat, bestemd tot woning voor den bewaarder der nieuwe school in de Oostslootstraat. De kosten hiervan bedragen: voor aankoop f 1500, kosten van overdragt hoogstens f 250. De Voorzitter herinnert, dat in de vorige zitting is besloten om een missive van den hoofdonderwijzer D. Dekker, ter zake van de oprigting eencr afzonderlijke meisjes-school, te stellen in handen der Plaatselijke Schoolcommissie. Het antwoord dier Commissie wordt daarop door den Secretaris voorgelezen. Daarin wordt mede gedeeld dat de meerderheid der Commissie geene termen kon vinden om den Raad voor te stellen een hoogere subsidie toe te kennen voor een door den heer Dekker bepaaldelijk voor meisjes in te rigten school. De Voorzitter deelt mede, dat hij zich met deze conclusie wel heeft kunnen vereenigen. De heer Graat stelt daarop voor om uit te drukken, dat de raad nader met den heer Dekker wenscht in onderhandeling te treden over de inrigting eener afzondeilijke meisjes-school. Nadat evenwel de conclusie van het rapport der School-commissie van onderscheidene zijden was ondersteund en de Voorzitter had doen opmerken, dat hij hare aanneming de heer Dekker zich op nieuw tot den Raad zou kunnen wenden, trok de heer Graat zijn voorstel in. waarna met 9 tegen 8 stemmen overeenkomstig het voorstel der Schoolcommissie werd besloten. Tegen stemden de heeren Jelgersma, Groen en Graat. Met eenparige stemmen wordt goedgekeurd eenige af- en over schrijvingen op de begrootir.g voor het Algemeen Weeshuis, dienst 1874. Mede met algemeene stemmen worden besloten tot het nemen van vo< rbsreidende maatregelen ter vergrooting der gemeente school No. 3. Voor kennisgeving worden aangenomen de navolgende mede- declingen n. Dat B. en W. het noodig hebben geoordeeld over te gaan tot eene nieuwe verdeeling der gemeente in schoolwijken, van welke kennisgeving aan ieder der leden een exemplaar wordt uitgereikt; b. Dat bh, Gedeputeerde Staten hunne goedkeuring hebben gehecht aan de in de vorige zitting vastgestelde bepaling der jaarwedden van de onderwijzers; c. Missive van de Plaatselijke Schoolcommissie, omtrent gebrek aan plaatsruimte op de taalschool voor meisjes van mejufvrouw Schuurman. Na 't lezen dezer missive werd door den Voorzitter medegedeeld, dat tot heden geene leerlingen op die school zijn geweigerd en dat plannen betaamd zijn tot uitbreiding van het locaal; d. Circulaire van het comité ter zake van den aanleg eener spoorwegliju Meden;blik —Zaandam, houdende uituoodiging tot ondersteuning van dat plan. Met de opinie des Voorzitters, dat neutraliteit in deze het meest wenschelijk was, verklaarde de vergadering zich wel te kunnen vcreenigen e. Kennisgeving van het overlijden van den oud-kazerne-meester J. C. Leijer, aan wiens trouwe en ijverige pligtsbetrachting, gedu rende den tijd dat hij in de dienst der gemeente werkzaam was, door den Voorzitter hulde werd gebragt Mededeeliug des Voorzitters, dat, met het oog op de voor bereidende maa' regelen bij 't in werking komen der nieuwe wijk- vcrdeeling cene vacantie voor de openbare scholen van 2431 Maart e. k. noodzakelijk is; en g. Missive van den heer J. P. van Varik, houdende dankbe tuiging voor de in de vorige zitting aan hem toegekende verhoogiug van jaarwedde. Niets meer aan de orde zijnde, wordt hierop de zitting voor gesloten verklaard. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 Maart. In den vroegen morgen van gisteren overleed, na eene kortstondige ongesteldheid, de heer C. J. Blok, sedert meer lan 20 jaren directeur van de school voor uitgebreid Lager- en Middelbaar Onderwijs alhier. Zijn heengaan veroorzaakt een treffend en onherstelbaar verlies aan zijne weduwe en kinderen, en zeer velen betreuren in hem een hooggeschatten vriend. De overledene was een man, die door zijne veel omvattende kennis en door den lust om die aan anderen mede te deelen, hier ter plaatse zeer werd gewaardeerd, fal van leerlingen, door hem gevormd, hebben thans eer volle betrekkingen in den militairen stand of in de burgerlijke zamenleving. Ongetwijfeld zal de herinnering aan bunnen beminden leermeester nog lang bij zijne tegenwoordige en vroegere leerlingen blijven leven. In de op eergisteren avond gehouden vergadering der sociëteit Mars vervulde de beer A. G. F. van Nieuwenhuijse de spreekbeurt. Spreker bad tot onderwerp de gezondheids leer; bij verklaarde wat men daardoor heeft te verstaan, wat zij zich ten doel stelt en waardoor zij dit doel wil bereiken. Kennis van bet menschelijk ligchanm meende hij daartoe een eerste vereisclite. Zijne duidelijke voordragt over dit voor ieder mensch zoo hoogst belangrijk onder werp, werd door de aanwezigen met blijkbare aandacht gevolgd, waartoe voorzeker niet weinig bijdroegen de af beeldingen, door den spreker tot opheldering ter bezigtiging gesteld. De reddingboot, die jl. Vrijdag van Texel met 40 man in zee was gegaan, is, na met veel inspanning gewerkt te hebben, onverrigter zake teruggekeerd, dewijl hetgeen men op verren afstand voor menschen had aangezien op ijsschotsen drijvende, wrakbout bleek te zijn. Voorts wordt van daar berigt, dat de vorst de arbeidende klasse zwaar treft, dat er gebrek aan brandstof en het eiland door het ijs geblokkeerd is. Den 27 Febr. kon liet ijs-postvlot zelfs niet overkomen. De watervogels lijden blijkbaar gebrek aan voedsel. Eend vogels en wilde zwanen zijn zoo uitgeput, dat zij met de hand gegrepen worden. Men meldt van Texel dd. 2 dezer: Jl. Maandag gelukte liet de postvlet over liet ijs den vasten wal te bereiken en bragt brieven en couranten van drie dagen. De twee vorige dagen werkten de opvarenden vruchteloos tegen den feilen stroom en de ijsschotsen en moesten onverrigter zake terugkeeren. Ook de Vliepost van daar kon in die dagen niet over. Het schip Twee Gebroeders, kapt. Mann, is vlot en ligt voor twee ankers nabij Wieringen in het ijs; het heeft schade aan de koperen huid. De equipage is aan boord de vrouw van den kapitein is geland; overigens alles wel. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat voor 2 vacante hulponderwijzers-betrekkingen te Terschelling 56 personen zich hebben aangemeld, zoo om te soliiciteeren als om inlichtingen te vragen. Te Dirkshorn heeft jl. Zondag avond eene tooneel- voorstelling plaats gehad, gegeven door de rederijkerskamer H. J. Schimmel. Het auditorium bestond tiit behoeftige ingezetenen van Dirkshorn. Haringkarspel c. a., voor wie door meergegoeden eene geldsom was bijeengebragt. Voor dat geld werden aan de bezoekers, die natuurlijk ook vrijen toegang hadden, aan ieder 5 bons uitgereikt, waarvoor zij broodjes en chocolade konden bekomen. Blijkbaar werd door hen de avond hoogst genoegelijk doorgebragt; hunne bijvalsbetuigingen zoowel als hunne onderlinge gesprekken toonden dat overtuigend aan. Opgevoerd werden achter eenvolgens deze stukken1 Stille Jan2 De dood eene spelers en 3 H n misverstand. De post, die jl. Vrijdag avond te Hoorn moest arriveren trof ongeveer 8 uur, in de nabijheid van Scharwoude, het volgende ongeluk. De postiljon C. Hout, komende van Amsterdam, geraakte door het schichtig worden van zijn paard, met paard en kar op en door het ijseen en ander benevens brieven en goederen, heeft men met veel moeite gered, doch zijn belangrijk beschadigd. Ook verneemt men, dat eene dame, welke zich mede op de postkar bevond, belangrijke kneuzingen heeft bekomen. De postiljon is omstreeks 1 uur des nachts aldaar gearriveerd en met een nat pak tot nog toe vrijgekomen. Amsterdam wordt in de laatste dagen bezocht door groote zwermen zeemeeuwen en vlugten kraaijen, die zich vooral op den Binnen-Amstel vereenigen. A Vel ligt, meent het Hbld., kunnen meteorologen uit dat talrijke bezoek opmaken, of we vorst, dooi of wind krijgen. De vereeniging «Nimrod» te Amsterdam zal een wijziging ondergaan. Zij zal zich gaan toeleggen op het organiseren van honden-tentoonstellingen en tin aux pigeons, het toekennen van aanmoedigings-premiën voor jagt- opzieners en het oprigten van een weekblad, gewijd aan de belangen der vereeniging. Het Hbl. wenscht de vereeniging voorspoed toe, mits zij de tirs aux pigeons uit liet programma ligte. Deze duivenslagtingen, gelijk aan die welke te Ilurlinghem de verontwaardiging van de meerderheid der Engelsche bevolking opwekken, zijn gruwelen, die een beschaafd land tot oneer verstrekken, en het Hbl. hoopt dat Nederland er voor bewaard worde. Volgens den schrijver der Haagsche kroniek in 't Hbl. is de Haagsche burgerij in eene bijzonder goede stemming gebragt door het oprigten der fontein in het Lange Voorhout. Eene groote stad zonder fonteinen toch is als eene dame zonder oorbellen: wang en hals komen zonder dat niet uit, evenals plein, hoornen en huizen door de omhoog schietende stralen relief krijgen. Bij gelegenheid van 's Konings verjaardag hadden dus de directeuren der duinwaterleiding en gasfabriek de handen ineengeslagen en uit dit verbond ontstond de fontein met gas. Nu mompelt men echter, dat de spekslager Couturier, behalve door zijne weergalooze varkensproducten, ook min of meer beroemd om de sierlijke, in vet geboetseerde figuren, welke hij voor zijne glazen tentoonstelt, de ontwerpers zal doen sommeren te erkennen, dat de vorm der fontein ontleend is aan een van 's mans vetfiguren. Inderdaad lijkt de fontein in vorm en kleur zoo sprekend op een dier spekslagersproducten, dat menigeen op 's Konings verjaardag het niet branden der illumineer glazen hieraan toeschreef, dat men al het vet voor de fontein verbruikt had. Te Haarlem worden kinderzuigflesschen verkocht, die schadelijk voor de gezondheid zijn. In zake het proces van de firma H. Muller en Zn., te Rotterdam, tegen de naamlooze vennootschap de stoom vaart-maatschappij Nederland en den heer E. Oort, betreffende het bekomen van vergoeding voor geleden schade door het verbranden van goederen op 16 Mei 1871 met het stoomschip Willem III, deed jl. Maandag het hof in Zuidholland uitspraak. Het vonnis a rpio, waarbij de vordering ontzegd werd, is door het hof vernietigd, niet toewijzing van den eisch op grond, dat do oorzaak van den brand niet bewezen is en de app. zich teregt op art. 345 van het Wetboek van Koophandel beroepen heeft. Jl. Dingsdag is aan den heer D»uwes Dekker vóór de pauze in de opvoering van zijn Vorstenschool te Rotter dam, namens eenige vereerders, een zilveren lauwerkrans met toepasselijke opschriften, benevens een fraaije schrijf tafel en stoel aangeboden. De aanbieding van dit geschenk ging gepaard aan de levendigste toejuichingen van het publiek, dat hem met bloemenkransen als overstelpte. Namens Multatuli, zoo als hij er uitzag, oud, mager en lijdend, die door ontroering geen woorden kon vinden om zijn hart lucht te geven, betuigde de heer Le Gras dank voor deze blijken van vereering des gemalen schrijvers. Woensdag avond zou aan Multatuli een serenade gebragt worden. Jl. Maandag avond is de conducteur d. R., van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, bij het vertrek van trein 78 (een goederentrein waarop geen kaartjes te contróleeren zijn), aan het station te Tegelen van den trein gevallen; hij geraakte onder de wielen en is aan de gevolgen overleden. (U. D.) In de gemeente Eminen is een oude vrouw door het vuur in eene stoof in brand geraakt en aan de brandwon den overleden. Te Vlijmen is dezer dagen een brutale baldadigheid gepleegd. Bij A. v. d. L. werd namelijk op een avond petroleum in den waterput geworpen, waardoor deze voor het gebruik totaal ongeschikt is geworden. De eigenaar heeft den put reeds laten leeg maken en daarna met stroo uitbranden; het beeft echter niets geholpen, het water dat weêr te voorschijn kwam was niet drinkbaar. De politie heeft zich met de zaak bemoeid, doch tot heden is zij nog niet op het spoor dezer nieuwe «petroleurs» De arrondissements-regtbank te Arnhem deed jl. Maandag uitspraak in de zaak van den leerling der kost school te Eiburg, beklaagd van manslag door onvoorzigtig- heid en onbedrevenheid, gepleegd door het dooden van een zijner makkers met een pistoolschot. Uit de .behandeling der zaak was gebleken, dat beklaagde op een wandeling met het pistool vogels had willen schieten; dat dit echter zes malen geweigerd had; dat hij daarop thuis gekomen, na er de percussie te hebben afgenomen, er mede aanlegde op zijn makker, een zijner beste vrienden, en dat toen tot zijn namelooze schrik het schot afging, met het gevolg dat de gewonde des avonds overleed. Een deskundige verklaarde dat wel is waar de mogelijkheid van een geval als het betrokkene bestaat, maar dat het in elk geval tot de zeer hooge uitzonderingen behoort.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1