Regtszaken. Buitenland. Frankrijk. Engeland, Aneriki. Te Eltvilïe aan den Rijn is ondertrouwd Prins Hermann von Sayn Wittgenstein Hohenstein (geboren in 1845) met Gertrude Katharina Westenberger, dochter van een onder wijzer te Erbach. Op de Australische kust heeft een orkaan gewoed, waarbij het stoomschip Gothenburg te Port Darwin schipbreuk heeft geleden; 85 passagiers en 35 man der equipage zijn verongelukt en 3000 ons goud verloren gegaan. Drie booten vol passagiers dobberen op avontuur, en men vreest dat allen zijn omgekomen. Slechts vier man der equipage zijn gered. Het jaarlijksch thee-verbruik heeft van 1868 tot 1871 gemiddeld per inwoner bedragen, in; Groot-Brittar.nië 1.640 kilo. Duitschland. 0.020 kilo. Noord-Amerika. 0.513 Frankrijk0.009 Nederland. 0.448 België0.008 Denemarken. 0.145 Zweden0.008 Rusland0.022 Oostenr.-Hong 0.005 Zwitserland 0.029 Italië0.006 Een vriendschappelijke leeuw. In de «Geschie denis der Britsche Koloniën,» van Martin, wordt medege deeld, dat zich aan boord van H. M. S. Ariadne een tamme leeuw bevond, Prins genaamd, die zeer gehecht was aan zijn oppasser, een der matrozen. Deze had zich op zekeren dag vergeten en was dronken geworden, zoodat hij veroordeeld werd om afgestraft te worden. De daartoe noodige toebereidselen werden op hetgrootedek opgeslagen, vlak voor het hok van Prins, die eene groote afgebakende ruimte tot zijn verblijf had, voorzien met sterke ijzeren pijlers en geheel met ijzer overtrokken. Toen de schuldige zich begon te ontkleeden om de stuitende en barbaarsche bestraffing te ontvangen, stond de leeuw lang zaam op van zijn leger en plaatste zich zoo digt mogelijk bij zijnen vriend. Bij het zien van zijn ontblooten rug, liep hij haastig heen en weder in zijn hok en toen de bootsman den eersten slag toebragt, schoten zijn oogen vuur en kwispelde hij zoo haastig en hard met zijn staart tegen zijne zijden, dat daardoor een scherp geluid 'hoorbaar werd. Toen eindelijk het bloed langs den rug van den arme schuldige neervloeide en de bebloede geeselzweep met zijne moorddadige knoopen digt voorbij liet hok van den leeuw heen en weder zwaaide, werd de woede van het beest ontzettend; hij brulde met een geluid als van den donder, schudde de sterke pijlers of 't teentjes waren, en daar hij bemerkte dat hij ze niet kon verbreken, rolde hij zoo vreeselijk brullend in zijn hok rond, dat de kapitein, voor kwade gevolgen vreezende, den ongelukkige liet ont binden en hem beval bij den leeuw in 't hok te gaan. Het is onmogelijk de itreugde te beschrijven, die do leeuw aan den dag legde. Met groote omzigtigheid likte hij den ontvleesclulen en bebloeden rug van zijn oppasser, streelde hem met zijne pooten en strekte ze uit rondom hem heen, alsof hij hem tegen nieuwe mishandeling in bescherming wilde nemen, en eerst na verloop van eenige uren liet de leeuw 't toe, dat zijn vriend hem verliet om terug te koeren in 't gezelschap van hen, die hem zoo toegetakeld hadden. (Parlour Menagerie.) Voor een vrederegter te Parijs verscheen een paar, man en vrouw, met verzoek om echtscheiding. Tien jaren waren ze gehuwd en nu hadden ze er genoeg van. Wettelijke scheiding was echter noodzakelijk, omdat er drie kinderen uit hun huwelijk waren gesproten en de regter dus had te bepalen of de vrouw dan wel de man de kinderen bij zich zou behouden. De man wilde twee bij zich hebben en de vrouw ook. De regter gaf daarop het volgende Salomo-oordeelblijf bij elkander tot dat er een vierde kind is, dan neemt ge ieder twee kinderen en ge gaat, zonder echtscheiding, eenvoudig van elkander af. Die raad werd opgevolgd. Een paar jaar later informeerde de regter zich hoe de zaak stond. «Och, antwoordde de echtgenoot, wij hebben nu vijf kinderen in plaats van vier en dezelfde moeijelijkheid van vroeger doet zich voor.» «Dan maar weer wachten,» was het antwoord van den wijzen regter. Dat beschaafde en goed opgevoede personen zedelijk diep kunnen vallen, was jl. Woensdag aan de correctionneele kamer der regtbank te Amsterdam waar te nemen. Een jongmcnsch van 20 jaren, geboren te Soerabaija, als student in de theologie aan de academie te Utrecht ingeschreven, stond met een werkman uit die stad, die van medepligtigheid beschuldigd werd, teregt wegens bedelarij. In 1868 of 1874 werd hij als student in de letteren ingeschreven en had een jaar daarna het groot mathesis examen met goeden uitslag afgelegd. Intusschen was zijn vader in Indië gefailleerd, waardoor de zoon geene geldelijke hulp meer erlangde. Dienten gevolge trechtte hij door les te geven in zijn levensonderhoud te voorzien. Een paar jaar geleden liet hij zich overschrijven als student iu de theologie. Nadat hij eenigen tijd voor propedeutisch -examen gewerkt [had, kon hij wegens gebrek aan geld niet verder studeereu, en kwnm toen op de noodlottige gedachte door bedelen geld te erlangen. Met een brief, waarin zijn toestand geschetst werd en die valschelijk met den naam van ds. Verhoed', uit Utrecht, onderteekend was, met zijn inschryviugsbillet als student en nog eenige andere papieren, vervoegde hij zich te 's llagc bij eenige voorname ingezetenen en erlangde hij p. ni. f 250. Van dat geld betaalde hij eenige schulden en voorzag in zijn levensonderhoud. Van 's Hagc vertrok hjj naar Amsterdam, alwaar hij bijeen slaap- steêhoudster zijn intrek nam. De namen van eenige ingezetenen had hij op een papier, hunne woonplaatsen waren hem echter onbekend; zijn medebeschuldigde, die met vrouw en 3 kinderen in hetzelfde huis woonde, wilde hem tegen f 2.50 per dag wel bij die personen brengen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Beiden begaven zich nu op weg. De student hing bjj de bezoekers een somber tafereel op van zijne omstandigheden, wekte door aangenaam spreken het medeleden van verscheidene personen op en zag zijn moeite met een opbrengst van p. m. f 600 beloond. Eenige schulden werden van dat geld betaald, en eiken dag ontving de werkman f 2.50. Eenige studieboeken werden aangeschaft om daarvan ract het oog op het af te leggen examen gebruik te maken. Van Junij tot Nov. jl. bragt de student aldus den tijd door, toen de politie van zijn handelwijze kennis kreeg en hem in verzekerde bewaring nam. Aanvankelijk luidde de aanklagt voor beiden vulschhcid in ondcr- handsch geschrift en het desbewust gebruik maken daarvan, en 1 voor den student tevens bedelarij. Het hof, in raadkamer, was echter van oordeel dat de beschuldigden correctionneel moesten teregtstaan wegens bedelarij cu medepligtigheid daaraan, daar het valsche stuk slechts als middel om met beter gevolg te bedelen tc beschouwen is. De student erkende voor de regtbank het hem ten laste gelegde feit; de werkman beweerde geen inedepligtige te zyn geweest, maar knecht van den student. Het O. M., waar genomen door mr. op ten Noort, achtte beider schuld wettig en overtuigend bewezen. Met het oog op het lang voorarrest, zou hij zijn rekwisitoir een weinig verminderen. Hij eischte voor elk der veroordeelden een cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van 2 maanden. De regtbank veroordeelde beide beklangden tot de door het O. M. geëischte straffen. De zitting der arrond.-regtb. te Arnhem van jl. Dingsdag leverde een vernieuwd voorbeeld op, hoe noodig zelfbeheersching is, zelfs tegenover geheel gratuite cn volslagen onverdiende beleedigende behandeling. Een fatsoenlijk jongman, geagreëerde op een of ander bureau, stond teregt wegens mishandeling, welke bloedstorting had ten gevolge gehad. Zijne moeder, zuster en verdere familie bevonden zich met hem in eene vigelaute, waarmede men, van Barneveld naar Ede rijdende, den sjroorweg wenschte te bereiken. De por tieren van het rijtuig sloten slecht; men wil ze gaarne het laat zich in deze felle koude begrijpen digt houdendaardoor ze forcerende, breekt men beide portierraamruitcn. Deze worden betaald en goed betaald, althans onder die omstandigheden, met f 1. De moeder evenwel der beklaagde meent, dat er dubbele betaling van gevraagd of gegeven is. Dames spreken zoo gaarne op reis een woordje mede en beseffen niet dat dit, als zij een cavalier hebben, aan den beer behoort te worden overgelaten. Het voorbeeld der emancipatie, ook tc dezen opzigte, is nu eenmaal door de schoone vaandeldraagster met den onmogelijken Italiaanschen naam wat beduid toch in vredeSlella OrUtoria di Frama gegeven. Best. Mama geeft een eenigszins scherpe reflectie ten beste, daarop wordt tamelijk brutaal geriposteerddit hoort de zoonzijne moeder wordt beleedigd drift vervoert hemde dikke pet van den voerman komt in onzachte aanraking met zijn wan delstok bloedende wonde, hoezeer van weinig beteekenis, is er het gevolg van, en alle berouw na de daad mag niet baten, hoezeer onmiddelijk door de raenschlievende en welwillende hand van de „jufvrouw van het station" verpleegd, wijst de getroffene (in beiderlei zin van het woord) alle „compositie" hardnekkig af; de driftige passagier moet op het bankje en daar zit hij nu. Acht dagen cellulaire straf eischt mr. Gcerligs, als loco substituut-oflicier van justitie. Teregt doet de geachte verdediger uitkomen, hoe reeds de zwaarste straf hem trof, daar hij teregt moet staan (of zitten), en hoe geldboete hier verkieslijk ware, daar het feit overigens bewezen en volmondig erkend werd. Nuar men verneemt, heeft de Fransche regering last gegeven om in Duitschland 10,000 paarden aan te koopen. «Er is geen reden,» zegt de Kölnische Zeitung, «om te vermoeden, dat hiermede noodzakelijk oorlogzuchtige bedoe lingen verbonden zijn. De maatregel is slechts een gedeelte der in gang zijnde reorganisatie van het Fransche leger. Maar onmiskenbaar wordt die reorganisatie op eene schaal ondernomen, die, na voltooijing, met eene indrukwekkende krijgstoerusting gelijkstaat. Nu moet men zich afvragen of juist de Duitsche paardenfokkerij de roeping heeft om de Fransche strijdkrachten te verhoogen. En dit alles daargelaten, men moet bedenken, dat een uitvoer van 10,000 paarden op eens jaren lang zijn invloed in Duitschland zal doen gevoelen. Onze landbouwers hebben toch reeds met genoeg zwarigheden te kampen. Hierbij zou zich nu de mededinging eener buitenlandsche regering gaan voegen, die, zonder hare belastingschuldigen te ontzien, zulke groote kooporders zonder prijsbepaling geeft. Daarom schijnt er veel voor te zeggen te zijn, om in dit geval een verbod van uitvoer noodig en wenschelijk te achten.» Te Parijs is een zakkenrollor gearresteerd, die den eerbiedwaardigen leeftijd van 80 jaar heeft bereikt. De bewaker van het graf van Napoleon I, in het hotel des Invalides, Pierre Hendier, is jl. Maandag iu 76jarigen ouderdom overleden. Hij maakte al de veldslagen van den grooten Keizer mede. Volgens het oud Engelsch spreekwoord «komt Maart als een leeuw en gaat als een lam». Thans echter is zij waarlijk gekomen als een ijsbeer, op voor ons geheel ongewoon ruwe wijze, en heeft ons vele zieken bezorgd. Weerkun digen, wier humor tevens nog niet geheel te vreezen is, geven ons de verklaring dezer Siberische temperatuur. Zij zeggen namelijk dat het is eene Russische beleefdheid, een antwoord op lord Derby's missive, waarin hij zegt van de tweede editie, der Brusselsche conferentie liefst niet gediend te zijn. Eerstdaags zal te Londen de plegtige installatie plaafs hebben van den Prins van Wales als grootmeester dei- vrij metselarij in Engeland. De Albert-Hall, het paleis van Alexander of het Kristallen Paleis zijn de eenige lokalen, die ruim genoeg zijn, om de plegtigheid naar eisch te doen plaats hebben, want de troon zaal zou, hoe groot zij ook is, slechts de helft der feestgenooten kunnen bevatten. Bij de tegen de geestelijkheid gerigte wanordelijk heden te Buenos-Ayres is het aartsbisschoppelijk gebouw geplunderd en zijn de gestichten der Jezulten in brand gestoken. De hoofdstad van Uruguay, Montevideo, is den 10 Jan. het tooneel geweest van een bloedigen strijd, die ons al een zeer gering denkbeeld geeft van den constitutioneelen zin der Zuidamorikaansche republikeinen. De alcalde voor de stad moest verkozen worden en daar deze bij de andere verkiezingen zeer veel invloed kan doen gelden, is de keuze van meer belang dan men oppervlakkig zou denken. De stemmers vergenoegden zich daarom niet met eenvoudig te stemmen met revolvers en geweren heeft men getracht meester te worden van het slagveld. Vijftien dooden en een tachtigtal gewonden werden het slagtoffer van deze «vrije verkiezing,» en dit getal viel in den tijd van ongeveer 20 minuten, welke verliepen tusschen het ontstaan van den strijd en de aankomst van een bataillon infanterie, dat een einde aan het gevecht en aan de verkiezing maakte, Dit tooneel van verwarring viel voor op de Plaza xvaar de kerk staat, (in de kerk zelf schijnt ook gestreden te zijn) terwijl juist eenige officieren van het Britsche eskader op de Plaza waren. Deze ontkwamen te naauwernood, door in 't gebouw der Engelsche club te vluchten, en zelfs hier waren de bezoekers niet veilig, daar sommigen in de billart- kamer nog door kogels getroffen werden. Geheel onschuldigen personen zijn gedood en gekwetst, zelfs werden een paar gekwetsten metledoogenloos afgemaakt. LATEHE BERICHTEN. Heden middag werd het lijk van den heer C. J. Blok op plegtige wijze ter aarde besteld. Door de oudste leden van het Onderwijzers-Gezelschap Helder grafwaarts ge dragen, werd de lijkbaar gevolgd door leden der familie, vrienden, leden van onderscheidene corporatiënhet Dag. Bestuur der gemeente en eene deputatie uit de Plaatselijke Schoolcommissieverder door leerlingen en oud—leerlingen der school, door de kweekelingen der Rijks-Normaalschool en de overige leden van het Onderw,-Gezelschap. Aan het graf werd, namens de leden van genoemd gezelschap, door den heer P. Uurbanus het woord gevoerd. Spreker schetste den overlene in zijne werkzaamheid, in zijne belangstelling in het onderwijs, en deed uitkomen hoe de heer Blok bij zijn verscheiden een schoon en navolgens waardig voorbeeld achterlaat. De heer Johs. Dyserinck sprak daarna volgenderwijze Op den leeftijd, waarop de meesten uwer onderwijs mogten ontvangen van den waardigen man, die deze week plotseling u ontviel, behoorde ik zelf eenmaal in mijne geboorteplaats tot zijne leerlingen. Bij de herinnering, zoo opregt als dankbaar, dat wij allen van hem hielden, was het mij dan ook een behoefte met u eene laatste hulde aan zijn stoffelijk overschot te brengen. Met aan doening vernam ik uit den mond van een zijner oudste vrienden, die ook reeds in Haarlem met hem verkeerde en nu als doctor aan zijn sterfbed stond, dat hij in zijne laatste uren aan u allen gedacht. Hij verzocht hem uit zijnen naam een «hartelijk vaartwel» u toe te roepen, met de verzekering dat «hij zijne leerlingen steeds had lief gehad.» Hoe smartelijk ook, goed zij het u die afscheids groet te hooren niet alleen, maar ook weg te leggen in uw hart. Wie uwer, bij gemis aan ijver of welwillendheid, hem wel eens verdriet berokkende, doe met veel gevoel van leed daarvoor winst voor de toekomst, en sluite zich bij alle werkzame en voorkomende makkers aan. Bedenk 't allennaast liefde tot deugd en godsvrucht is lust tot kennis en ontwikkeling, het schoonste sieraad van de jeugd. Beide vereenigd vormen u later tot degelijke menschen, tot mannen van karakter, in welke maatschappelijke betrek king ook. Dat te mogen beleven van zijne leerlingen was de grootste vreugde van uwen overleden vriend. Zegent met die herinnering zijn nagedachtenis. Vergeet nimmer: achting voor zijnen onderwijzer is eiken discipel tot eer. Verwerft u die achting; weest wakker en werkzaamen ook als gij het leeren met spelen wisselt, toont te zijn jongens, met een helder hoofd en een wel geplaatst hart. Die beide waren het deel van uwen ontslapen onderwijzer. Daardoor spreekt hij nog, nadat hij gestorven is. Zalig in hope, ruste hij in vrede. Amen. Eindelijk werd door den heer Ruijter, behuwdbroeder van den overledene, namens de weduwe, dank gebragt voor zoovele treffende blijken van belangstelling, bij dit zoo onverwacht en treffend verlies. Ten einde te voldoen aan de vele aanvraag om laad ruimte, heeft de Maatschappij Nederland het nieuw lste kl. Nederlandsche campagne-stoomschip Egeron, kapt. Vetter, bestemd voor Indische dienst, gehuurd voor ééne reis van hier naar Indië. Genoemde bodem, welke logies aanbiedt voor 12 lste en 14 2de klasse passagiers, zal den 3 April vertrekken. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is in de zittingen van gisteren en eergisteren voortgegaan met de behandeling der politie-xvet voor de spoorwegen. Heden voortzetting, te beginnen met art. 29. Eerstdaags zal door het Provinciaal gouvernement van Noordholland worden aanbesteedHet bouwen van eene woning voor den directeur van het Rijkstelegraafkantoor alhier. De Urker gemeenteraadsleden hebben geweigerd in eene buitengewone zitting over dag te vergaderen, omdat de bijeenkomsten altijd des avonds plaats hadden. De commissaris des Konings is hiervan kennis gegeven. Men meldt uit Rottevalle aan de N. Rott. Crt: «Een aandoenlijke gebeurtenis heeft in't naburige Ooster- ineer plaats gehad. Een schipper was bijna met vrouw en drie kinderen van den honger omgekomen. Niemand die maar in de verte zelfs vermoedde, dat in dat gezin vreese lijk gebrek heerschte, toen 't Dingsdag de aandacht van iemand trok, dat gedurende de laatste twee dagen niemand van de bewoners van het nabij liggend vaartuig zich had vertoond. Eenigen argwaan koesterende, begaf bij zich er heen, en, tot zijn ontzetting, vond hij daar vader, moeder en kroost in een toestand van hartverscheurende ellende! Allen hadden zich ten dood gewijd; te fier om te bedelen, hadden zij toen de laatste penning was verteerd het besluit genomen, nu maar rustig en bij elkander den hongerdood af te wachten. In 48 uren was geen bete door de kinderen genuttigd, en men zegt dat de ouders reeds langer hadden gevast. 't Behoeft niet gezegd te worden dat er nu voedsel in overvloed door liefdadige menschen werd gezonden, maar men vreest dat het voor den man te laat zal zijn. Moeder en kinderen zijn van het doorgestane leed gelukkig hersteld.»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2