1875. Zondag 14 Maart. 33 Jaargang. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N'. 103. StllE ,,W ij huldigen het goede." Verschijn1 Dingsdag, Donderdag Abonnementsprijs per kwartaal 1 en Zaturdag namiddag, franco per post 1 30. 1 65. Prijs der A dverten tien: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken donderdag vertrekt de iixaül naar ©ost-Bnduë via BrindisF. Laatste ligting 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat door ben voorloopig zijn vast gesteld en van af den 15 tot en met den 31 dezer maand, van des morgens 9 tot 12 en des namiddags van 5 tot 7 ure, op de gewone werkdagen, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd a. Het VOLJAARSKOIIIER van den HOOFDELIJKEN OM SLAG over het dienstjaar 1S75. h. Het VOLJAAHSKOHIER der BELASTING op dc HOND EX over het dienstjaar 1875. c. Het SUPPLETOIR KOHIER der BELASTING op de HONDEN over het dienstjaar 1874. Bezwaren tegen die kohieren moeten binnen den hierboven opge geven tijd bij den Raad schriftelijk worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSB, Burgemeester. 12 Maart 1875. L. VERI1EY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennisse van de belanghebbenden, dat van de geldleening, groot f 80,000, ten laste dezer gemeente aangegaan, op hedeu zijn uitgeloot de aandeelen No. 52 en 75. Tegen overgifte dier aandeelen en daarbij behoorende coupons, zal de aflossing en rentebetaling van af den 1 Julij aanstaande plaats hebben ten kantore van de Associatie-Cassa te Amsterdam. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 12 Maart 1875. L. VERHEY, Secretaris. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Maart. De reeks der volksvoorlezingen, van wege het depar tement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in dit saizoen gehouden, werden jl. Donderdag avond gesloten met de laatste voordragt, waarin de lieeren J. E. Groen en B. II. Polak als sprekers optraden. Eerst genoemde droeg voor het gedicht van Tollens: «De. over wintering der Hollanders op Nova Zeinblaen had de zelf voldoening dat hij door zijn flinke voordragt zijn talrijk gehoor bestendig wist te boeijen. Door eene zanguitvoering van leden der vereeniging Cecilia werd liet gesprokene afgewisseld. De tweede spreker droeg voor het roerend schoone dichtstukje: «De roepstemwaarbij hij zijne hoorders een blik deed slaan in het vaak troosteloos leven van den beambte van een kermistent. Ten slotte werd dooi de Onderofficiers-Vereeniging Vaderland en Oranje ten tooneele gevoerd het stuk: De verjaardag der kroonprinses of het Hospitaal der Invaliden,» dat zeker heeft toegebragt om echt nationale gevoelens bij de hoorders te wekken of te versterken. De leden dier vereeniging kweten zich uitmuntend van hunne taak en inzonderheid aan de beide dames komt een woord van hulde toe. Blijkbaar aan de zeer trouwe opkomst van het publiek vallen deze volksvoordragten bijzonder in den smaak, en voldoen zij voorzeker aan 't doel waarmede ze werden in 't leven geroepen. Vijf voordragten zijn er gebonden; dooreengenoinen werden telkens ruim 300 entrée-billetten uitgegeven. Meestal was lang vóór den aanvang de zaal reeds gevuld, waartoe ook niet weinig toebragten de flinke muziekuit voeringen, waardoor de werkzaamheden telkens werden voorafgegaan. Gisteren avond hield het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijne laatste buiten gewone vergadering in dit saizoen. Als spreker trad op de heer P. van der Veen, van St. Maarten, die eene novelle voordroeg, getiteld Ilenriëlte. Na de pauze werden door spreker nog voorgedragen twee zijner gedichten 1 De eenzame, 2 Bij het graf eener moeder. Talrijk bezocht was deze vergadering niet. Op 's Rijks werf alhier is aangebragt een stuk geschut, door de onzen te Atsjin veroverd; het is van buitengewone afmeting. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeenge roepen tegen den 30 dezer, des middags te 3 ure. Nederland telt op heden 1223 leden van de vereeniging tot invoering der lijkenverbranding. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de schepenConstance, Merapi en Sindoro. Beroepen te Midsland de heer W. J. Wouters, pred. te Baarland. Ds. A. II. Claassen, pred. te Egmond binnen, heeft voor de beroeping naar Eenigenburg bedankt. De stranding van het Zweedsclie schoenerschip Pomona, met een lading wijn, geeft op het strand te Texel groot vertier. Menige arme strandbewoner verdient een dagloon. Het schip zit hoog op het strand, zoodat men druk bezig is tuigage en lading te bergen. Het verder vervoer kan niet anders dan per as geschieden, hetwelk zeer kostbaar zal zijn, daar de strandingsplaats ruim 2.1 uur van de haven van Texel verwijderd en de weg derwaarts meerendeels zandweg is. Door den heer C. Fogteloo van Alkmaar zal op Vrijdag 19 dezer eene lezing worden gehouden op Wieringen (zie annonce hierachter). Wij vestigen daarop de aandacht van het publiek op genoemd eiland. Wie lust heeft wat goeds te hooren en dat wèl op onderhoudenden trant, hij verzuime niet om zich onder de hoorders te scharen. Wij willen hopen dat de bewoners van Wieringen blijk geven dat zij zulk een bezoek waardeeren. Gedurende de maand Febr. jl., heeft op de registers van den burgerlijken stand der gemeente Callantsoog geene enkele inschrijving plaats gehad. In de week na Paschen zal Multatuli's Vorstenschool te Alkmaar worden opgevoerd. Te Noordbroek hadden de bewoners dezer dagen een aardig buitenkansje. Ze kregen namelijk op het onverwachts de eer van 't bezoek van een ouden Vos. Dat Reintje zich, hoewel ongenoode gast, bij die gelegenheid niet onbe tuigd liet aan het thans fungerende geslacht kippen, spreekt wel van zelf, en hij bewees dan ook voldoende, dat hij noch aan een zwakke maag, noch aan een slecht gebit labo reerde. Al spoedig werd Reintje dan ook, zonder veel omslag, op grond van bovenstaande misdrijven, wegens moord met voorbedachten rade, gepaard met inbraak, veroordeeld tot de straffe des doods door den knods of den koorde, uit te voeren ter plaatse waar liet zou gelukken hem te overrom pelen, welk vonnis door eenige jongelieden is ten uitvoer gelegdechter niet dan na veel moeite en na een uur gaans van hier de vervolging te hebben voortgezet, bij welke executie bleek, dat men hier te doen had met een voormaligen kettingganger, blijkbaar aan den lederen goed geconditioneerden halsband dien hij droeg. Ten vervolge op een vroeger geplaatst berigt omtrent den hoogen prijs van rundvee, te Twisk aan een Amerikaan verkocht, wordt ons nog medegedeeld, dat door den heer J. Ilulleman, aldaar, van den heer J. Wit, te Midwoud, voor denzelfden Amerikaan is gekocht een bijna éénjarige stier, voor dc belangrijke som van f 350. Deze stier was bij den kooper bekend als voortspruitende uit echt melk gevend ras, en had in October ten vorige jare den eersten prijs behaald op de tentoonstelling van rundvee te Hoorn. In September des vorigen jaars zijn door denzelfden heer Wit ook aan een Amerikaan twee koeijen, twee hokkelingen en een halfjarige stier, van hetzelfde ras, verkocht voor de som van f 2675. Hoorn heeft weder een zijner notabele ingezetenen te betreuren. De heer C. Bloem Az. houtkooper en lid van den gemeenteraad, tevens burgemeester van Beets en Oudendijk, overleed jl. Donderdag na een langdurig en smartelijk lijden, in den ouderdom van nageiioeg 47 jaren. Hij was ook elders meer bekend geworden door zijn can- didatuur, in het najaar van 1874, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten-Generaal en door het in het leven roepen van een spoorweg-comité, naar hem den voorzitter, genaamd het comité-Bloem. Behoorde hij in politieken zin niet tot onze vrienden en konden de plannen van zijn comité hij ons geen onverdeelden bijval vinden, wij willen gaarne de eersten zijn om hulde te brengen aan 's mans bedoelingen, bepaaldelijk aan zijn onvermoeiden ijver voor het algemeen belang. Vrede zij zijne assche! (Het Vaderland.) Te Enkhuizen is eene afdeeling van de Schippers- Vereeniging Schnttevaêr opgerigt. Zij telt reeds 96 leden. Het dividend in de Amsterdamsche Omnibus-Maat schappij, over 1874, is bepaald op f 62 peraandeel van f 1009. Het paardenspoor zal waarschijnlijk 1 Mei in dienst worden gesteld; de waggons zijn reeds aangekomen. De afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft ten behoeve van het hoofdbestuur f 500 beschikbaar gesteld voor een inzending op de Internationale tentoonstelling te Philadelphia. Bij acclamatie werd het voorstel van het bestuur aangpnomen om lid te worden der Vereeniging «Het Nederlandsch rundvee-stamboek. Te 's Hage is aanbesteed het maken van de viaducten, brugpijlers, grond- en andere werken tusschen de Weena straat en het station Delftschepoort te Rotterdam; minste inschrijver de heer Key, te Rotterdam voor f 347,500. Dr. Jan ten Brink, die in het Vaderland een artikel wijdt aan Gustave Droz als romancier, geeft den hoofdinhoud van den nieuwen roman «Une temme gênanteWe laten die hier, ontleend aan genoemd blad, voor onze lezers volgen «Het tooneel is een zeer klein provincie-stedeken van het departement du Finistère met den zonderlingen naam van Kerlawen. De held is een apotheker: Corentin Kerrochl die een Parijsche dame, Célestine Duchemain, heeft gehuwd. Wel was men verontwaardigd over dit huwelijk in de kleine stad, maar de Parisienne betooverde weldra iedereen. Zij moderniseert de deftige apotheek, zij beheersclit alles, inzonderheid haar echtvriend, zoodat een zijner vroegere vrienden, Plumei, zijn buurman, vol verontwaardiging uitroept: C'tst un abrutissement qui dépasse Vimagitiation Plumei had eene leelijke dochter, Rosalie, die vroeger zeer vriendschappelijk met den apotheker had omgegaan, maar nu was de vriendschap geheel uil. Hoe gelukkig Kerroch met zijn handig Parijseh vrouwtjen moge zijn één ding hindert hem: Célestine heeft volstrekt geen hart voor poëzie. Zij lacht hem uit, als hij fraaije verzen voordraagt, en antwoord «Ah! mais tu commcnccs a me scier le dos avec tcs bêtises tn sais, mon r.hat, ca n'est pas du tont mon genre!» Intusschen regeert mevrouw Kerroch de apotheek en doet zij haar man een bretonsch geneesmiddel uitvinden la liqueur des Lindes. Na drie jaren van aanhoudende zorg voor de verspreiding van dit universeel medikament komt het alom in de mode bij de goede Bretons van het departement. Maar mevrouw Kerroch zou het welslagen van hare onderneming niet lang mogen gadeslaan, daar zij op reis naar Nantes een val deed, zich niet wilde in acht nemen en tot grenzenlooze smart van haar man overleed. Hier begint de verwikkeling. Kerroch doet gelooven, dat hij uit hartzeer op reis is gegaan, maar weet des nachts den doodgraver, «le përe Nalec,» te overreden met geld en schoone woorden om het lijk van zijne vrouw af te staan. Hij wil het lijk balsemen en bij zich houden. Met een paar woorden maakt Gustave Droz zich hier van de zaak af. De apotheker was zeer knap én wist hoe hij doen moest. Inderdaad des ochtends ten zes ure was het werk gereed en zat mevrouw Kerroch met hare schoonste klee deren en juweelen in een klein boudoir, hetwelk de weduw naar zeer gemakkelijk kon afsluiten en verbergen. Intusschen komt de wereld daar buiten hem storen -me.i heeft licht gezien. De brigadier van de gendarmerie, de buren, de familie Plumei dringen met geweld in zijne woning. Niemand vermoedt de waarheid, men schrijft de zonder linge houding van Kerroch aan zijn geleden verlies toe. De buurman Piumel en zijne dochter Rosalie maken zich geheel van den ongelukkige meester. Zij bereiden hem een goeden maaltijd en regelen ziine zaken en boeken, die dringend aanvulling vereischen, maar des nachts als zij vertrokken zijn, wil hij in alle stilte een bezoek brengen aan zijne Célestine. Bij liet opendoen van het boudoir struikelt hij en verwekt hij liet geblaf van zijn trouwen hond. Zijne dienstboden en leerjongens komen op het gerucht af en wanen, dat er inbraak bij nacht heeft plaats gehad. De justitie doet onderzoek Kerroch staat d' izend angsten uit. Maar hij wil den commissaris van politie niet in de kamer toelaten, waarin zijne dierbare vrouw stierf. Eene ongeloofelijk comisclie worsteling ontstaat, waarbij de apotheker al zijne welsprekendheid gebruikt, om zijne lastige bezoekers te verwijderen. Nadat hem dit gelukt' is, raakt hij op nieuw onder de magt van zijn buurman Plumei en diens aanvallige dochter Rosalie. Nog eens bezoekt hij het boudoir, waar hij zijne Célestine belangrijk veranderd vindt. Zijn toestand wordt voortdurend meer onhoudbaar. Hij wordt nu volkomen beheersclit door de Pluniels, die opzettelijk een oorzaak zoeken om eene schijnbare oneenigheid te doen ontstaan. De goedhartige artsenijmenger begeeft zich nu naar zijne huren, vindt mejufvrouw Rosalie alleen bezig erwten te doppen, daarna vraagt hij haar vader om hare hand, en alles herstelt zicli ponr le mienx dans le mei/leur des mondes poss bles. Maar de aanstaande mevrouw Kerroch wil de boven vertrekken van haar huis laten veranderen, en nu vangt voor onze apotheker een nieuwe periode van ontzetting aan. In stilte klopt hij weder aan bij den oud n doodgraver, die nu alleen voor tienduizend francs kan worden omgekocht, om het lijk opnieuw af te halen. In een kast, die le père Nalec als een geschenk meeneemt, verlaat eindelijk Célestine de woning van haar echtgenoot en komt ds tweede gade van den apotheker van haar terrein bezit nemen.» De jongste strenge vorst heeft aan het te velde staande koolzaad in de provincie Utrecht een gevoeligen en nadeeligen slag toegebragt, zoodat het te voorzien is, dat de oogst zeer schraal zal zijn.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1