1875. N°. 44. Zondag 11 April. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: M O L E IV P L E I N N\ 103. Binnenland. HELDERSCHE MEIWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal franco per post ƒ130. 1.65. Prijs der Advertcntiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 April. Het escader, bestaande uit Zr. Ms. stoomschepen Leeu warden, Prinses Amelia en Prinses Maria, wordt in de vol gende maand hier binnen verwacht, om daarna voor verdere diensten te worden gereed gemaakt. Op het jl. Donderdag en Vrijdag te Haarlem gehouden examen heeft de kwekeling van 's Rijks Normaalschool alhier J. C. Reijers de hulponderwijzers-acte verkregen. In den nacht van jl. Maandag op Dingsdag, is de haringtrekker K. B., van hier, een man van ruim 70 jaren, op het Texelsche strand in het Gaatje van de Mok geraakt en verdronken zijn lijk is opgevischt. Door den bouwman A. van der Kooij, te Vrijenban, is jl. Maandag de eerste grasboter voor dit saizoen aan Z. M. den Koning aangeboden. Bedankt voor het beroep naar Kampen door den heer F. Domela Nieuwenhuis, pred. hij de Lutli. gemeente te Beverwijk. Door het provinciaal bestuur is jl. Donderdag aan besteed het aanleggen van drie met steen bezette rijs- hoofden op het nooderstrand van het eiland Vlieland, behoorende tot de zeewerken in deze provincie. Daarvoor was de minste inschrijver de heer C. Bot, te Sliedrecht, voor f 49,400. - Door den ring Texel is aan de Tweede Kamer ver zonden een betuiging van adhaesie aan het adres der heeren Baumhauer c. s., houdende verzoek om de theologische faculteit aan 's lands hoogescholen niet op te heffen. Uit Hoorn meldt men dd. 7 dezer: «Hoe schraal de maand Maart ook geweest is en hoe schraal het ook thans nog is, staat het land in onze noor delijke streek, die steeds kouder is dan Zuidholland, foch reeds zeer goed. Het gras begint reeds goed uit te kiemen, zoodat het vee best in het laatst van April in het land zal kunnen gedaan worden. Groenten schieten goed op. Het wintergraan staat mooi; dit heeft volstrekt van de koude niet geleden. De boomen knoppen, en alle steenvruchten, pruimen en perziken enz. zullen, als geen zware nachtvorsten komen, veel opleveren. Er is dit jaar weder een goed vooruitzigt op een ruimen oogst.» Op het eiland Urk wil men een gesticht voor ouden van dagen oprigten. De openbare liefdadigheid wordt daarvoor ingeroepen. 1 Men meldt uit Amsterdam, dd. 8 dezer: «De voorjaars-tentoonstelling van tuinbouw-voortbreng- selen in het Paleis van Volksvlijt is allersierlijkst gearran geerd. Er zijn 209 inzendingen van 84 inzenders ingekomen. Volgens het programma zijn er 47 wedstrijden geopend, Wog; eens over het nut der vogels Men kan niet ontveinzen, dat sommige waarheden gedurig moeten herhaald worden, dat sommige onderwerpen van noode hebben onder alle mogelijke toestanden behandeld te worden en dat niets moeijelijker is dan onder het begrip der massa's eenige kernspreuken te brengen, die men bij den eersten oogopslag voor de eenvoudigste zaak der wereld zou houden. Hiertoe behoort het noodzakelijk ontzag voor de vogels. Alles wat ons in de buitenwereld omringt is onderworpen aau een natuurlijk, aan een bewonderenswaardig evenwigt, dat de menscli niet vernietigen kan, zonder onmiddelijk bet slagtoffer daarvan te worden. De vogel, als daartoe geschapen, wijzigt de overgroote vermenigvuldiging der insecten. De aarde zou onbewoonbaar worden, indien een enkel insect de magt had zich zonder beperking te ontwikkelen. En wat zou de menscli doen, wanneer hij, zonder bescherming, aan dat insect was over gelaten?.... Men huivert, als men er aan denkt! De vogel is de bondgenoot van den mensch op deze aarde. De vogel, zonder welken hij lang niet meer zou bestaan, de vogel, die leven en gedijen kan zonder den mensch, die hem, zwak doch verstandig, niet ontberen kanEn ondertusschen, wat doet hij iedeveii dag, die mensch, die verstandig, daarbij redelijk behoorde te zijn? Hij vernietigt, of laat door een schuldige of onvoorzigtige gevoel loosheid dien weldadigen bondgenoot vernietigen, aan wien hij alles verschuldigd is: zijn leven en dat zijner kinderen. Het grootst aantal vogels overwintert niet in ons klimaat; tegen den herfst trekken zij naar wanner streken. Met de eerstkomende lente, wanneer de zon tegelijk de insecten uitkomen en de planten ont kiemen' doet, keeren onze gevleugelde vrienden terug, happig als altijd en gereed tot den strijd. Alsdan verspreiden zij zich over velden en bosschen, arbeidende zonder ophouden, om de aarde en de lucht te zuiveren van al de insecten, die zonder hun weldadige hulp weldra de vrucht van onzen arbeid zouden hebben verdelgd. Hoe zwak, hoe nietig, hoe weerloos zijt gij, o mensch! tegenover dergelijke magten. Want de vogel alleen, vergeet dit niet! benevens een 48ste voor voorwerpen niet in het programma gevraagd. Door het paleisorkest werd heden een matinee gegeven, die zeer druk werd bezocht. De catalogus beslaat niet minder dan 26 pagina's, en bevat bovendien nog 40 bladzijden met annonces.» Onze landgenooten, zegt de Amst. Crt., die tijdens het verblijf van den Franschen luchtreiziger Godard te dezer stede en elders, een ballonreisje hebben medege maakt, kunnen van geluk spreken, dat hunne avonturen van minder aangenamen aard slechts bestonden in het neer komen op plaatsen, waar men ter ontvangst van in de wolken hongerig geworden magen minder was voorbereid. Godard heeft namelijk dezer dagen in de Pyreneën eene opstijging gedaan, die.... doch doen wij hem iiever zeiven verhalen, wat hem overkomen is. Ziehier wat hij den 1 April, ten 7 ure des avonds, Pampeluna aan zijne echtge noot schreef: «Neêrgekomen te Cizun-Mayon, met gebroken anker en opengereten ballon; de daling was moeijelijk: wij werden boven de Pyreneën overvallen door een sneeuwvlaag, die, den ballon belastende, ons dwong den voorraad ballast uit te putten en ons op de prachtige vlakten van Navarra neêr te laten. Ik koos een ondiepte op den oever der rivier Cizun- Mayon, de guide-rope en het koord der veiligheidsklep werkte goed, maar het anker brak en wij werden weder opgenomen langs den rug van een berg; weldra bereikten wij den top, waar zich een uitgestrekte vlakte bevond. Gedurende een poosje werden wij voortgesleept; het duurde slechts weinige seconden, doch het was verschrikkelijk. Mijne reizigers gaven, ondanks eenigo kneuzingen, blijk van groote koelbloedigheid. Geen oogenblik liet ik het koord der veiligheidsklep los en op een gegeven oogenblik sneed ik den ballon open, die met haar laatste zucht ons redding bragt.» Te Haarlem is bij het openmaken van een kippen-ei ontdekt, dat hët drie dojers bevatte. Het ei had de grootte van een eenden-ei en was gelegd door eene kip, welke alleen met een liaan door een vleeschhouwer wordt gehouden. De groote paardenmarkt te Haarlem zal dit jaar den 3 en 4 Mei gehouden worden en tegelijk een markt van bewerkt leder. Jl. Donderdag werd door de «Opregte Haarlemsclie Courant» medegedeeld, dat de politie te Utrecht er Maandag avond in geslaagd is om zekeren Theodorus van der Meer, uit 's Hage, te arresteeren, die ten stelligste beweert, dat hij de moordenaars van mevrouw van der Kouwen kan aanwijzen en dat deze zich te Antwerpen bevinden. Een dergelijk berigt omtrent mededeelingen, door een beschonken persoon aan de Utrechtsche politie gedaan, kwam jl. Woensdag ook voor in het «Utrechtsch Dagblad»Op goede gronden kunnen wij echter verzekeren, dat de beweringen van bovengenoemden van der Meer, van wiens preventieve driemaandelijksche gevangenisstraf aldaar niets bekend is, niet meer zijn dan dronkemanspraatjes. (Het Vaderland). De kerkeraad der gemeente Dinteloord (classis Breda) maakt bij advertentie bekend dat de heer P. J. R. Laan, kan het insect in de lucht of onder het gebladerte vervolgen; hij alleen kan de schors doordringen en door een bejvonderingswaardig instinct er den vijand ontdekken, welke zich voor u verborgen houdt. Zijn vleugels, zijn scherpen of krachtigen bek, zijn krachtigen greep, zijn doordringend oog, zijn fijnen reuk, zijn verstand moesten wij hebben, om ons te bevrijden van die voortdurende plaag, die onzen landbouw verteert, van die woekerinsecten, bij duizenden rondom ons opkomende en met geregelden gang optrekkende tegen den weerloozén mensch. Zonder den vogel zouden wij reeds lang teruggekeerd zijn tot het niet. Helaas! wij doorboren bergen, wij verbinden zeeën, ons woord vliegt langs een draad door de wereld, wier omloop het in een gedeelte van een seconde aflegt, en wij zijn onmagtig de in onze nabijheid zijnde insecten te vernietigen. Wij vervoeren onze koopwaren naar het uiterste einde der aarde, en zoo het inseet het wil, sterven wij morgen van honger naast onze vernielde akkers. De vogel is derhalve een schepsel van het hoogste belang op deze aarde. Wat nu zijn nut betreft, zoo kan er, buiten twijfel, eenig verschil gemaakt worden. Alle vogels zijn niet even nuttig; eenige zelfs zijn voor land- en tuinbouw schadelijk, doch zij maken dan ook het kleinste gedeelte uit. Alle vogels toch hebben behoefte om hun jongen van den eersten leeftijd af een meer voedende stof dan die uit het plantenrijk te geven. En waar vinden zij die voedende stof? In het algemeen bij de lagere dieren, die onder hun bereik leveninsecten, larven, wormen, weekdieren, die door hun buitengewone vermenigvuldiging zonder oponthoud het plantenleven bedreigen en die onberekenbare verwoestingen veroor zaken. Niets is gemakkelijker dan de uitgebreidheid dier ver woestingen te beoordeelen; de voorbeelden ontbreken ongelukkig niet. In een onzer oostelijke departementen heeft een naauwelijks merkbaar vliegje op onze koornvelden een schade van vier millioen francs aangerigt. Wat verlamt op het oogenblik onze pogingen om een insect te verdelgen, dat de wijnbergen van Frankrijk met verwoesting bedreigt? Alleen de omstandigheid, dat wij den vogel missen. Door zijne groote beweeglijkheid, de vlugheid zijner vroeger predikant te Maassluis, op de Paaschdagen driemaal aldaar gepredikt heeft tot groot genoegen der toehoorders en dat daarbij niet eenig bewijs van krankzinnigheid bij den spreker was op te merken. De Midd. Crt. verneemt dat het henoodigde kapitaal voor de oprigting eener gemeenschappelijke broodbakkerij te Vlissingen bijeengebragt is. In de zitting van den gemeenteraad te Vlissingen van jl. Woensdag deelde de voorzitter mede dat van de regering een schrijven ontvangen is, op grond waarvan de verwachting gekoesterd mag worden, dat weldra zal worden overgegaan tot den verkoop van gronden, liggende ten wésten van het verbreede kanaal. Te Deventer schijnen enkele personen al last te hebben van de toch niet overerge lente-warmte. Er zijn twee zwemmers gezien in den IJssel. Volgens te Harlingen ontvangen berigt, is de Golf van Riga nog zoo vol ijs, dat de zeevaart daar geheel gestremd is. Door het collegie van Gedeputeerde Staten te Gronin gen is met den heer J. C. van Hattum, te Sliedrecht, eene overeenkomst aangegaan, waarbij deze het werk der afsluiting van het Reitdiep bij Zoutkamp zal uitvoeren voor f 1,460,000. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat onlangs de zeug van den landbouwer H. Nijhoving Sr. te Meppel twintig biggen heeft geworpen, waarvan zestien door het dier worden gezoogd. In de laatste aflevering van het «Album der Natuur» leest men het volgend merkwaardig geval, medegedeeld door den heer J. Th. Cattie. «'t Behoort zeker tot de zeldzaamheden als een dief een roover vangt en de eerste den laatste aan de bevoegde autoriteit aflevert. Een dusdanig geval, dat mij ter kennis is gekomen, wensch ik aan de lezers van het «Album der Natuur» mede te deelen. Op het erf van mevrouw de douairière baronnesse van Kretschmar te Ellecom leeft een raaf, die ongeveer een jaar oud is, vreedzaam en rustig onder de kippen, misschien nu en dan den haan een handje helpende om de orde te bewaren. De zoon van genoemde dame, leerling der Vde klasse der Hoogere Burgerschool te Arnhem, had vroeger dien raaf in eene kooi gehouden; daar hij echter wat lastig werd, had hij hem de vrijheid weergegeven. De raaf verkoos echter niet van die vrijheid te profiteeren, althans hij trachtte vriendschap te sluiten met de kippen van het erf en sedert hem dit gelukt is, wandelt hij onder de kippen rond alsof hij ook eene hen was. Op den 17 Febr. jl. zou hij blijken geven dat die vriendschap gemeend was. Op dien dag dan (ongeveer tegen 12 uur) kwam een hongerige Buizerd (Buteo vulgaris) uit een naburig bosch op het erf gevlogen. De vorst, de schrale noord-oostenwind en de geleden honger hadden hem zeker verlokt om tegen zijne gewoonte in een aanval te wagen op het pluimgedierte. Laag langs den grond vliegend had hij zich waarschijnlijk reeds onder de aanwezige kuikens een prooi uitgezocht, toen de raaf hem bemerkende toevloog en het voor de kuikens bewegingen, de snelheid van zijn aanval, de scherpte van zijn blik kan de vogel alleen het insect vervolgen tot in zijn meest verborgen schuilplaatsen. Doch dit is nog niet alles. Bestemd om mede te wei ken aan 't herstel van het evenwigt in de natuur, heeft de vogel een onverzadigde eetlust en eene ongelooflijke verteerings- kracht. Geheel en al vuur van binnen, verbrandt zijn voedsel als het ware en kan hij dagelijks een waarlijk monsterachtige hoeveel heid insecten verteeren. De schade, welke een vogel gedurende een zekeren tijd voor den landbouw aanrigt, wordt wel vergoed door het verbruik van insecten op een ander tijdstip. Twee meezen, 12 a 20 eijeren leggende, brengen in 21 dagen aan hun jongen minstens 41,000 rupsen of insecten. Een enkele musch moet per jaar minstens 200,000 eijeren of larven verbruiken. De zwaluw vernietigt 300 insecten per dag, 50,000 gedurende haar verblijf ten onzent. En wat doen wij nu, uit dankbaarheid, voor de dienst, die zij ons bewijzen en die door niets kan betaald worden? Wij dooden de volwassenen en vernietigen de eijeren. Maar ook thans begint men de leegte te gevoelen en komen van alle kanten klagten over de onrustbarende vermenigvuldiging der insecten. De ver woesting aan landbouw-producten, aan bosschen toegebragt is groot eu bet wordt meer dan tijd, weder op te bouwen, wat jaren lang afgebrokeu werd. Wetten alleen zullen niet helpen. De bescherming onze gevleugelde helpers moet een gevolg worden van overtuiging, van gewoonte en van opvoeding. Deze verandering zal niet het werk van één dag zijn. Zij zal de uitkomst wezen eener hervorming onzer volkszeden. Eere dan ook aan die onder wijzers, die eene vereeniging tot bescherming van vogelnestjes in het leven hebben geroepen, waarvan al de kinderen hunner school leden behooren te zijn. De heer F. van Eappard, te Zeist, deelt 't volgende uit de la Blanchère's voorrede voor lei oiseaux utilet et nuinbles mede in het Z. W. Hij zal 't wel in 't belang der zaak achten, dat ook wij 't onzen lezers aanbieden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1