Lokaal voor Evangelisatie. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK, ADVERTENTIËN. ARTILLERIE-VRIJKORPS. Stoomvaart-Berigten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Ha ven Nieu wediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Spreker: JDr, J, C E A M E E, Op nieuw ontvangen: GEBRs. OOSTEN, Spoorstraat. slechts één graad gedaald. Volgens den geneesheer, die een attest van zijn toestand heeft opgemaakt, had hij het nog gemakkelijk zes uren lang in het -water kunnen uit houden. Te ongeveer 8 ure is de stoomboot te Boulogne voor anker gekomen. Kapitein Boyton werd er door de op de kade zamengestroomde menigte hartelijk ontvangen. Kort daarop gewerden hem telegrammen van Koningin Victoria en van den lord-mayor van Londen, die zijne goede aan komst met vreugde Vernomen hadden, en hem geluk wenschten met «het gelukken van hetgeen hij zoo manmoe dig in het belang der menschheid had ondernomen.» Zie hier een korte beschrijving van zijn zwemtoestel. Het bestaat uit een aantal aan elkander verbonden, met lucht gevulde kussens van gutta percha, die den vorm van het ligchaam aannemen. Alleen het gelaat is onbedekt. Aan de voeten draagt de zwemmer sandalen met dikke houten zolen. Aan eene er van is eene blikken buis beves tigd, waarin hij den kleinen mast zet, die een zeil van een meter hoogte op 50 centimeter breedte heeft. De zwemmer had bij zich een zak beschuit, een flesch brandewijn, een horloge, een kompas, een verrekijker, een mes, een scheeps roeper en een fluitje, alsmede eenig vuurwerk om signalen te geven. Tevens voerde hij ditmaal eene duif met zich mede, die hij midden in het kanaal opliet en tijding naar Engeland bragt. In Londen wedde men 5 tegen 1 voor het welslagen der proefneming. De violist Joaehim is op een buitenplaats bij Londen door een hond in de hand gebeten. De wonden werden dadelijk uitgebrand, en de artsen rieden eene langdurige branding met «nitras argenti» aan. Joaehim bevindt zich nu met zijn vrouw te Hamburg, waar hij concerten geeft en het schijnt, dat verder geen gevaar uit de gebeurtenis voor hem te duchten zal zijn. De hond werd oogenblikkelijk gedood; men weet niet of hij al dan niet dol was. Duitschland. De Keulsche keizerklok is thans op weg naar de plaats harer bestemming. Uit de werkplaats van den heer Haunn is de klok dezer dagen naar het marktplein te Frankenthal overgebragt en aldaar kden 11 dezer onder den toevloed van eene groote menigte belangstellenden en nieuwsgierigen feestelijk onthuld. De klok is den 3 Oct. 1874 gegoten, nadat twee proefnemingen, den 19 Aug. en den 13 Nov. 1873, mislukt waren. De klok is 3.25 meter hoog, heeft van onderen eene doorsnede van 3.42 meter en weegt 52,500 Duitsche ponden. Een gevierd dichter. Met een enkel woord is reeds gemeld, dat de alom bekende en geliefde Deensche dichter Hans Christiaan Andersen den 2 April zijn 70sten verjaardag heeft gevierd, waarbij 't hem aan gelukwenschen en huldebetoon van zijne vrienden en bewonderaars niet heeft ontbroken. Wij voegen daaraan thans nog Je volgende bijzonderheden toe. Daags voor den feestdag had de Koning van Denemarken hem een hofrijtuig gezonden met de uitnoodiging op het paleis Amalienborg te komen, waar de Koning hem het kom- mandeurskruis der Danebrog 1ste klasse overhandigde en de Koningin en Prinses Thvra hem bouquetten aanboden. Den 2 April 's morgens ontving hij uit de handen eener deputatie, waarbij zich vele aanzienlijke dames hadden aange sloten, een adres, dat bevat was in een cassette met rood fluweel bekleed. Daarin werd hem medegedeeld, dat zijn landgenooten, oud en jong, zich vereenigd hadden om vobr hem in den tuin van het kasteel Rosenborg, de gelief koosde wandelplaats der kinderen, een monument op te rigten. Diep geroerd antwoordde de dichter: «Heden is hetjuist 56 jaar geleden, dat ik als een arm kind van Odensee hier gekomen ben. Sedert dien tijd is veel veranderd. Toen ik pas begon, had ik met vele moeijeiijkheden te kampen, maar thans kan ik er mij over verheugen, omdat die dagen van tegenspoed veel bijgedragen hebben om mij als dichter de goede rigting te geven. Ik heb veel welwillendheid en vele vrienden te Kopenhagen gevonden. Ik wil geen onderscheid maken, maar ik voel mij toch gedrongen Guldberg, de familie Collin en onzen onsterfelijken Oersted te noemen. Ik herinner mij gaarne, dat Oersted mij kwam bezoeken, toen ik alleen bij den haard zat, moedeloos en aan droeve gedach ten ten prooi. Hij wist mij altijd te troosten en voorspelde mij, dat eens de dag zou aanbreken, dat mijn muse meer sympathie en meer weerklank zou vinden, dan bij mijn eerste pogingen. Maar nooit in mijn leven had ik mij kunnen voorstellen, dat mij zooveel eer zou bewezen worden als waarmede men mij heden overlaadt. Toen ik voor het eerst over het plan van een monument ter mijner eer hoorde spreken, was ik niet op mijn gemak; ik vreesde de kritiek, want onder mijne landgenooten zijn er velen, die niet minder dan ik hebben gedaan en wien zulk een eer niet is te beurt gevallen. Mijn bezwaren zijn evenwel verdwenen, toen ik zag, dat overal de bevolking aan de inschrijving deel nam. Het heeft mij bovenal verheugd, dat er zoo veel kleine sommen bij waren, omdat daaruit bleek, dat ook de armen hun penningske wilden bijdragen. Wat mij ook veel genoegen deed is, dat men als plaats voor het monument den tuin van het kasteel Kosenborg gekozen heeft. Het was de geliefkoosde toevlugt van mijn jeugd; menigmaal heb ik er gewandeld, terwijl ik het stuk brood opat, dat ik van de vrouw aan den ingang gekocht had, en nu zal men er mijn standbeeld vinden. Of ik zelf het zien zal, hangt van de Voorzienig heid af, maar ik hoop ten minste de plaats te bezoeken, waar het staan zal. Ik ben diep getroffen door de eer, die men mij bewijst en ik verzoek u de tolk te zijn mijner opregte dankbaarheid bij allen, die gij vertegenwoordigt.» Vele andere deputatiën, brieven en telegrammen, ook uit het buitenland, ontving Andersen dien dag. Uit Berlijn kwam een gelukwensch, door Berthold Auerbach opgesteld, 's Avonds werden twee zijner stukken «de nieuwe kraam kamer» en «de kleine Christine» in den schouwburg opgevoerd. De universiteits-boekhandel van Keizei gaf een prachteditie uit van: «De geschiedenis eener moeder» in vijftien talen: Deensch, Zweedsch, IJsiandsch, Duitsch, plat Duitsch, Nederlandse]}, Engëls'ch, Franscli, Spaansch, Griekscli, Kussisch, Poolsch, Czechisch, Hongaarsch en Finsch. De Servische vertaling, in 1873 verschenen, was te laat ontvangen om nog opgenomen te worden. Te Odensee, Andersens geboorteplaats, is volgens besluit van den gemeenteraad een gedenksteen geplaatst in den gevel van het huis, waarin hij geboren werd. Bisschop Engelstoft hield daarbij eene redevoering, 's Avonds werd aan 750 kinderen der openbare scholen vrije toegang in den schouwburg gegeven, waar een toepasselijk stuk gespeeld werd. Andersen heeft in de bladen van Kopenhagen de volgende dankbetuiging doen plaatsen aan zijn landgenooten, voor de wijze waarop zij zijn zeventigsten geboortedag hebben gevierd: Aan mijn landgenooten! Ik zou gaarne eigenhandig schriftelijk dank willen betuigen aan al de dierbare vrienden die mij bekend of onbekend zijn, en die, of per brief, of in gedachte, of in telegram men, of door artikelen in de bladen mij van hun gevoelens van belangstelling en vriendschap hebben doen blijken maar mijn krachten laten mij dit niet toe. Ik moet mij derhalve vergenoegen, met hun deze eenvoudige woorden toe te voegen, die werkelijk uit mijn hart komenDat een iegelijk uwer, rijk of arm, oud of jong, gezegend zij voor de zonnestralen, die gij over mijn ouden dag hebt verspreid. Uw dankbare H. C. Andersen.» De Prinses Amalia arriveerde gisteren namiddag ten I ure alhier van Batavia. Gemelde bodem wordt den 30 dezer van hier naar Batavia enz. geëxpedieerd; de Prins Hendrik volgt 15 Mei. De Egeron vertrok gisteren van hier naar Batavia. De Borneo, van hier naar Batavia, te Malta binnen, heeft den 10 dezer de reis voortgezet. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: C. Pronk en M. E. Schutter. BEVALLENGeene. OVERLEDENH. van der Laan, 6 weken. T. J. de Ruiter, geb. Kok, 54 jaren. van 7 tot 14 April 1875. ONDERTROUWD: Hendrik Dijt Pz. en Naatje Zijm. Pieter Smit Pz. en Antje Smit. Paulus Plaatsman Jacobsz. en Wilhelmina Vermeulen. GETROUWDDirk Kikkert Jsz. en Trijntje Hillenius. GEBORENCornelis, zoon van Johannes Hopman en Aagje Huisman. Arie, zoon van Bonifacius Wiegel en Maatje van Ceters. Alida Cornelia, dochter van Jan Passchier Quant en Catharina Wijker. OVERLEDEN: Gabriël Thijsen, 51 jaren, gehuwd met Anna Cornelia Teunen, wonende te Woensdrecht. Jaco'b Bakker, 17 jaren, zoon van Jaeob Bakker en Trijntje Dekker. Levenloos aangegeven 1. bATËHE BEHItiTGN. Weerkundige Waarnemingen te Helde)Landskeet Blijkens een gisteren bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, heeft de generaal-majoor Pel den 10 dezer aan de Indische regering berigt, dat in Atsjin de gezondheids toestand bevredigend, de ziekte minder kwaadaardig, de sterfte gering en slechts één cholera-geval te vermelden was. Met belangstelling vernemen wij, dat de heeren Vos en Duinker bij aankoop eigenaars geworden zijn van het land gelegen tusschen het spoorwegstation van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij en de Luthersche kerk aan de Westgracht, en over dat land een rijweg zullen aan leggen, dien zij met den 1 Mei a. s. geheel belangeloos voor het publiek denken open te stellen. Zal dit reeds van groot belang zijn voor velen onzer ingezetenen, die ter bekorting van hun weg gebruik moeten maken van de walgelijke passage langs de mestbelt, nog van veel grooter belang zal het zijn voor het drukke goederenvervoer van de schepen der Stoomvaart-Maat schappijen Nederland en Java naar en van het spoorweg station. Daardoor toch zal het ver voertraject zeer worden bekort en vergemakkelijkt. Wij wenschen, dat de heeren leden van onzen gemeenteraad de vrijgevigheid van de heeren Vos en Duinker zullen appreciëeren, en dat zij door het aanbrengen vrn eene goede verlichting en bestra ting, de welwillende pogingen dier heeren, in het belang der ingezetenen, wel zullen willen ondersteunen. Heden avond zal bij gunstig weder het muziekkorps van de Artillerie-Schutterij zich doen hooren aan het hoofd van de beide compagniën. De in het schip Ernestine, kapt. Jollie (van Newcastle wegens averij hier teruggekeerd) nog aanwezige lading, circa 1200 ton steenkolen, heeft jl. Maandag in publieke veiling opgebragt f 9.30 per ton. Kooper van de geheele massa de heer C. Berghuijs, alhier. Het schip Clementina, van Bahia, is alhier geheel leeg gelost; ongeveer 500 balen tabak zijn onbeschadigd geborgen. Beroepen te Egmond aan Zee de heer J. Jansonius, cand. Jl. Dingsdag avond hield de zangvereeniging afdeeling Alkmaar van de M. ter bev. der T. aldaar, onder directie van den heer Smabers, hare tweede uitvoering in dit saizoen. Een schoon programma werd onberispelijk ten gehoore gebragt en getuigde van flinke studie. Vooral in tweede afdeeling Griekenlands worstelstrijd en verlossing (Ruinen von Athen), voor declamatie, solo en koor, van Beethoven, ontlokte aan het goed opgekomen publiek, ook wat betrof de uitstekende declamatie, daverende toejuiching. Men meldt uit Deventer aan de N. R. C. Naar wij vernemen, is de justitie den dader, die verdacht wordt alhier bij de Geldersche credietvereeniging een valsche wissel te hebben gedisconteerd, op het spoor en zou hij zich vóór eenige dagen nog te Hamburg hebben bevonden. Windrigtiug en Kracht. Barometer mm. Stand. J Afw. 14 12 wtn. Ik. 15 8< uwtii. 15 121 ntw. o II 769.80 769.96 770.47 f10.60 jTO.84 jTl.35 IA Thermometer IJ? g .Toestand O i v d, j van Staurl, ATw. j de zee 5.6 7.0 - 2.5 - 1.7 - 2.4 0.76 Slecht. 0.91 weingolr 0.751 Weersgesteldheid: 14April. 12 u. Ligtbewolkt, koel, mooi. löApril. 8u, Digtbewolkt, wind, kond. 15April. 12u. Ligtbewolkt, winderig, koud. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 4 April. 14 April. Egeron. R. C. Velter. Bat.viaSuez. 5 April. Johannes. M. II. Visser. Batavia. 7 April. JohannaenWillem.C.Houtkooper.Soerabaija. 12 April. 15 Johanna. A.L.Köpke. New-York. 13 April. 15 AlcmariaVictrix. B.Molema. Macassar. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomsl. 14 April. Elmina. A. Plokker. Duinker&Goedk. Pangooi. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lady Jocklyn.J.Edwards. Sunderland. Steenk. Order. PrinsesAinalia.E.W.Eabritius. Bat.viaSuez. Stukg. deVries&Co. PER TELEGRAAF. Paarden f Ossen Stieren Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen - Hokkelingen Nucht.Kalveren - Vette Rammen - Schapen 40a 60 90al40 80al30 90a200 140al90 80all0 45a 75 3 ia 10 - 24a 30 Lammeren f a Bokken&Geiten -la MagereVarkens - 14 a 20 Biggen Kippen Eenden Boter per kop Kaas per kilogram Kip-Bijeren per 100 Eend-Eijeren 5 a 10 c. 60 al25 - 80 a - 40 a 50 -250 a260 -350 a375 Vijf-en-veertigjarige Kchtverecniging VAN D. L. KUNST EN A. TIMMER. Helder, 15 April 1875. Uit naam liunntr Kinderen, Behuwd- Klein- en Achterkleinkinderen. -9 Uit aller naam L. D. KüNST. Getrouwd A. DROS Az. en E. LEIEN. Texel, 15 April 1875. Heden overleed plotseling, onze Man en Vader HENDRIK VAN DER MEER, in den ouderdom van 48 jaren. Helder, 12 April 1875. Wed. H. VAN DER MEER, geb. Otte. Mede uit naam der Kinderen. Algemeene kennisgeving. ZONDAG den 18den APRIL, 's morgens om 10 ure, D. V. Predikant te Amsterdam. Zij, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de Wed. L. VAN 'T HOFF, onlangs te Texel overleden, gelieven daarvan vóór of op den 6den Mei e. k. ore AVE of BEXAIilsre te doen, te Texel aan C. BLOM, te Oude Schild, en aan den Helder bij C. B. PASTOOR. ALGEMEENE JAA R LIJKSCIIF, VERGADERING op ZATURDAG 17 APRIL a. s., des avonds ten 8 ure, in het lokaal MUS1S SACRUM. Behalve de afdoening der gewone werkzaamheden, moeten nog verscheidene belangrijke aangelegenheden behandeld worden. Een getrouwe opkomst is daarom dringend noodig. Helder, 12 April 1875. Mr. D. P. H. ABERSON, President. P. H. POLAK, Secretaris. VLOERKLEEDEN, KARPETTEN, GANG- en TRAP- LOOPERS, BEHANGSELPAPIER, RANDEN, ZEEM LEDER, BORSTELWERK, DEÜRKLEEDJES en VLOERMATTEN in alle soorten, enz., enz. Alles tot de minst mogelijke prijzen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3