Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. Stoomvaart- Berigten. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Alzoo prof. van Vloten. W-ij herhalen, dat deze de waarde van des schrijvers producten in vele opzigten niet ont kent, maar zijn meeste ideeën te weinig in overeenstem ming acht met zijn handel en wandel. Al heeft men eerbied voor 't schrijverstalent van Multatuli, al stelt men hem als auteur zeer hoog, al erkent men hem als een warme kampioen voor den vooruitgang, men zij dus voorzigtig, om niet in Multatuli-vergoding te vervallen. Daartegen kan welligt een koud bad, als prof. van Vloten toedient, goed zijn. Jl. Zondag ontstond te Loon-op-zand een bosch- brand, die bijna 4 uren aanhield en circa 3 hectaren mastenhout vernielde. De heer C. E. Plugge, werktuigkundige te Middelburg, schrijft in de «Middelb. Courant,» dat door hem een sein- toestel is vervaardigd ten gebruike op de spoorwegen. Dit toestel kan met geringe kosten worden in werking gebragt; het werkt des avonds even zeker als bij dag en waarschuwt den conducteur, als hij onoplettend is. Voor eiken trein is één toestel noodig. Ten gevolge van minder Engelsche orders is de prijs der boter aan de weekmarkten in de provincie Overijssel aanmerkelijk gedaald en voorziet men eene nog grootere prijsvermindering. Roelin, de boekhouder, die door een ralschen wissel te Deventer zich f 8000 heeft weten te bezorgen, is te Liverpool gearresteerd, juist op het oogenblik dat hij zich voor Amerika zou inschepen. Een groot gedeelte der som was nog in zijn bezit. Uit Meppel meldt men, dd. 14 dezer «De oudste landlieden in onze omgeving herinneren zich niet, een zoo hoogen prijs voor hooi te hebben besteed, als zulks thans 't geval is, zoodat zelfs voor Kuinder- en Blokzijler hooi tot f 30 a f 34 per 500 kilo wordt besteed. Dat dit nadeelig werkt op den veehoudersstand is gemak kelijk te begrijpen, te meer daar de aanhoudende koude weersgesteldheid en de nachtvorsten der laatste dagen het weidegras niet bevoordeelen en de meeste veehouders hun jong vee nog op stal moeten houden, dat anders om dezen tijd zich reeds, te goed kan doen aan 't nieuwe gras. De stijgende huurprijzen der landerijen en boerenplaatsen doen vele landlieden omzien naar de geschiktste middelen om een ekwivalent te zoeken voor de verhoogde lasten, zoodat men zich over 't geheel bijzonder begint toe te leggen op het botermaken, in plaats van het verkoopen der melk van de melkkoeijen. Een gevolg hiervan is het zich toeleggen op den vermeerderden aanfok van runderen, zoodat er veehouders worden aangetroffen, die pm. 40 a 50 jorig- beesten op stal hebben, tegen een lOtal in vroeger jaren. Deze maatregelen werken met succes.» Een weduwnaar in Berlijn heeft het balcon van zijne woning met een marmer voetstuk laten versieren, waarop een urn geplaatst is, met de asch van zijn verbrande over leden vrouw. Eiken dag brengt de man eenige uren in het geïmproviseerde kerkhof door, dat hij, wanneer hij het verlaat, weder zorgvuldig sluit. Op de urn zijn de datums der geboorte-, sterf- en verbrandingsdagen der overledene gebeiteld. Waar die verbranding plaats had, wordt niet gemeld. Aan de deur van een redactiebureel te Sydney (Australië), is een billet aangeplakt, waarop vermeld staat dat de redacteur niet anders te spreken is dan tegen gelde lijke schadeloosstelling voor verlies van tijd. Hij die den redacteur spreken wil moet een toegangsbewijs nemen aan het bureel. Een onderhoud van een uur kost 10 shilling, van een half uur 5 shilling en van een kwartier 3 shilling. Tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd de heer mr. J. J. Enschedé, hoofd der firma Joh. Enschedé en Zonen, te Haarlem. Met ingang van 1 Mei e. k. zijn benoemd: tot dijkgraaf van de uitwaterende sluizen in Kennemerlaud en Westfriesland de heer A. Maclaine Point; tot heemraad van den polder de Zeevang de heer J. de Boer Wzn.tot hoogheemraad van den llondsbossche en Dninen tot. Petten de heer H. Mensonides; in het bestuur van den polder Waard en Groet, tot dijkgraaf de heer K. Breebaart en tot heemraad de heer J. de Vries. Door Gedeputeerde Staten van Noordholland is, met ingang van 1 Mei e. k., benoemd tot adjunct-commies der 1ste. kl. ter provin ciale griffie, in de plaats van den heer mr. E. der Kinderen Ez., onlangs eervol ontslagen, de heer A. A. Land, doctorandus in de regten aau de Leidsche hoogeschool. De luit. ter zee der 2de kl. J. F. van Kervel, behoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van het toezigt over de marine-torpedo-dienst, zoomede van het lidmaatschap der torpedo-commissie, onder dank betuiging voor zijne goede diensten, en op non-activiteit gesteld, terwijl met 1 Mei daaraanvolgende de luit. ter zee 1ste kl. W. J. A. Nolthenius en de luit. ter zee 2de kl. L. C. Rovers. L. P. D. op ten Noort, L. J. K. A. Jeekel en J. A. P. van Dorth, in de rol van het wachtschip alhier worden geplaatst. Met den 1 Mei a. s. worden op pensioen gesteld: de kol.- comm. van het corps mariniers D. Vreedenberg, ad f 1800; de luit.-kol. J. ,T. Soer, ad f 1500, verhoogd met f 150; de kapt. lste kl. L. E. Geill, ad f 1100, verhoogd met f 525; de off. van adm. lste kl. H. F. X. Strengnaerts, onder toekenning van den titul. rang van inspeet. van adm., wegens langdurige dienst, ad f 1100, verhoogd met f 1125; de dirig. off. van gez. bij de zeemagt H. J. van Wessem, op zijn verzoek, wegens langdurige dienst, ad f 1500, verhoogd met f 1425; de off. van adm. lste kl. B. M. E. Crevecoeur, wegens in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, ad f 1100, verhoogd met f 825 en bevorderd: tot kol.-comm. van het corps mariniers, de luit.-kol. J. H. Stengel; tot luit.-kol., de kapt. lste kl. W. G. Tuning en L. F. Kempers; tot kapt. lste kl., de kapt. 2de kl. D. C. W. Sutberland, E. A. van Braam Houckgeest en M. C. Koning; tot kapt. 2de kl., de lste luit. P. Spanjaard, D. A. van Vuuren en P. Dibbetz; tot kapt.-kwartierm. 2de kl., de lste luit.-kwartierm. D. A. C. Ebell; tot lsten luit., de 2de luit. J. B. Verhey; tot dirig. off. van gez. bij de zeemagt, de off. van gez. lste kl. dr. D. Hellema; tot off. van gez. lste kl., de off. van gez. 2de kl. G. E. Roehattot off. van adm. lste kl., de off. van adm. 2de kl. W. J. Medenbach en E. Hora Adema; tot off. van adm. 2de kl., de off. van adm. 3de kl. P. K. S. Metman en N. W. Lasonder; en tot off. van adm. 3de kl. de scheepsklerken J. de Visser, K. J. van den Bussche en E. Lensing. Dit jaar worden onder de wapenen geroepen 1. tot het houden van herhalings-oefeningen: a. bij het regiment grenadiers en jagers, het lste, 3de, 4de, Cde, 7de en 8ste reg. infanterie, tegen 2 Julij, de milicien-verlofgangers der ligting van 1872, en tegen 3 Aug. die der ligting van 1873; b. bij de reg. vesting-artillerie tegen 15 Mei de milicien-verlof gangers der ligting van 1873, met uitzondering van die behoorende tot de torpedo-compagnie; c. bij het corps pontonniers tegen 16 Julij, de milicien-verlof gangers der ligting van 1872. De miliciens, onder a., b. en c. bedoeld, zullen in het genot van onbepaald verlof behooren te worden hersteld, nadat zij gedurende dertig dagen in werkelijke dienst zullen zijn gehouden. 2. tot het houden van oefeningen op groote schaal en het bijwonen van troepen-vereenigingen d. bij het 2de en 5de reg. inf. de milicien-verlofgangers der ligtingen van 1872 en 1873; e. bij het 2de reg. huzaren de milicien-verlofgangers der ligting van 1871; bij de compagniën hospitaal-soldaten de milicien-verlofgangers der ligting van 1S72; zullende zij bij den staf der compagniën, waartoe zij behooren, moeten opkomen; g. de milicien-verlofgangers der ligting van 1872, van de reg. vest.-art., met uitzondering van die behoorende tot de torpedo compagnie h. bij het bataillon mineurs en sappeurs de milicien-verlofgangers der ligting van 1872. De tijdstippen voor de opkomst en het vertrek met groot verlof der miliciens, onder 2. genoemd, zullen nader worden medegedeeld. De milicien-verlofgangers der ligting van 1871, die gehuwd zijn vóór het tijdstip waarop zij bij de militie werden ingelijfd, of wel, vóór 1 Junij dezes jaars, krachtens een door den minister van Oorlog verleende toestemming, zullen voor ditmaal buiten oproeping worden gelaten. 3. tot oefening in den wapenhandel: bij het reg. veld-artillerie, de milicien-verlofgangers der ligting van 1872, die daarbij 1 Mei a. s. van de reg. huzaren zullen worden overgeplaatst, de eene helft tegen 1 Oct., de andere helft tegen 2 Nov.zullende zij in het genot van onbepaald verlof behooren te worden hersteld, nadat zij gedurende dertig dagen in werkelijke dienst zijn gehouden. De miliciens, die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, zullen te dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verpligt zijn zich na hun herstel bij hun corps te vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Volgens de Staatscourant van heden, brengt de minister van Marine ter kennis van belanghebbenden, dat, krachtens bepaling des Konings, in dit jaar vier en twintig jongelingen als adelborsten der 3de klasse voor de zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier kunnen worden aangenomen. De heer Thiers is jl. Donderdag zijn 79ste jaar inge treden. Bij die gelegenheid heeft hij talrijke brieven van gelukwensching ontvangen. Zijn toestand is uitmuntend. De heer Magnat, directeur van het doofstommen- instituut te Genève, geeft thans te Parijs séances, waarin hij doofstommen woordelijk op mondeling gedane vragen laat antwoorden. Jl. Dingsdag is weder te Parijs eene vrouw, die leeft van de demoralisatie van jonge meisjes, in hechtenis genomen. De omstandigheden waaronder zijn nog al pikant. Eene moeder en hare 17jarige dochter waren uit de pro vincie te Parijs gekomen om werk te zoeken het waren borduursters van kerkornamenten en te dien einde in een gemeubeleerd hotel afgestapt. Het meisje ging een paar dagen na hare aankomst naar de kerk St. Jacques du Haut-Pas om den koster te spreken, toen eene dame van fatsoenlijk uiterlijk op haar afkwam en haar vroeg, wat zij wenschte. Het meisje zeide, dat zij werk zocht, waarop de dame antwoordde«Dat zal ik u wel geven, kom maar morgen Rue des Dames, Batignolles No. 16.» De koster had niets voor de vragende te doen, en zoo ging het meisje den volgenden dag naar het opgegeven adres, waar de dame geheel anders tot haar sprak en haar voorstelde, hoe onmogelijk het was om te Parijs met wer ken geld te verdienen, dat zij er echter lief uitzag en gemakkelijk zonder te werken in weelde zou kunnen leven. Het meisje kwam daartegen op, maar de dame herhaalde hare schildering van wat zij noemde «het paradijs op aarde» en wist het arme kind zoo te bepraten, of liever te overpraten, dat het zich liet bewegen om met de meid de bonne a tout faire! eenige toilet-benoodigdheden te gaan koopen, waarvoor de dame het meisje een bank- billet van 100 francs in de handen stopte. Naauwelijks was de naïve dochter uit de provincie echter buiten ge komen, of plotseling werd zij ontnuchterd uit den zwijm, den roes, waarin de rederijke koppelaarster haar had gebragt. Den eersten den besten politie-agent vloog zij om den hals, roepende: «Help mij!» De gardien de la paix wist eerst niet wat dat beduidde, maar begreep spoedig alles en nam het meisje mede naar het bureau van politie. De bonne had weten te ontkomen, maar zij werd met hare madame reeds twee uur later in hare woning gearresteerd. De twee vrouwen waren juist bezig aan het pakken van koffers. Een uur later zouden de vogels gevlogen zijn. Nu zitten zij achter de traliën. Digt bij het kerkhof van Ivry kwam jl. Dingsdag een lijkwagen zoo hevig in aanraking met een ander voer tuig, dat het onderstel van de lijkkoets brak en de kist uit den wagen werd geslingerd, tot groote ontsteltenis van de bloedverwanten en vrienden van den overledene, die achter den wagen volgden. Het treurigste was evenwel, dat de koetsier, door den schok van zijn zetel geworpen, met het hoofd op een scherpen steen te land was gekomen. Toen men hem te hulp kwam, was hij reeds bezweken. Yoor het hof te Rennes stond dezer dagen in hooger beroep te regt iemand, die tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De regter van appèl bragt die straf op 4 jaar. Toen de veroordeelde dit vernam, sprong hij uit de bank der beschuldigden, greep een steen, dien hij onder zijn bereik had, en slingerde dien naar "t hoofd van den advocaat-generaal. Hij miste zijn doel, greep een inktkoker en trachtte nogmaals hem daarmede te treffen, hetgeen echter ook mislukte. Hij sprong daarna de balie over en trachtte door de gangen van het gebouw te ontvlugten, maar ditmaal was men er op verdacht. Hij werd gegrepen, evenwel niet zonder moeite. Op nieuw ter teregtzitting verschenen, ditmaal onder geleide van een escorte, kreeg hij, behalve zijn 4 jaar, nog 8 jaar bovendien. Vooraf had hij zijn spijt te kennen gegeven, dat hij den advocaat- generaal niet had kunnen treffen. John Lomoinne wijdt, in het Journal des Débats eenige regelen aan het bezoek van den Keizer van Oostenrijk bij den Koning van Italië te Venetië. «Wie zou,» zegt de bekwame publicist teregt, «vijf-en-twintig jaren geleden, toen de erfelijke en eeuwenoude vijand in de ongelukkige en tot asch verteerde stad verscheen, gezegd hebben, dat de verzoening der twee volken zou gevierd worden voor den leeuw van St.—Markus! Wij herinneren ons, Venetië gezien te hebben zeer kort na het bombardement. De dijk, die de stad aan het vasteland verbond, was doorgestoken; de monumenten en woningen vertoonden sporen van ver woesting; de paleizen waren verlaten, en op dat St.-Markus- plein, eenig ter wereld, liet de militaire muziek der Duitschers hare bekoorlijke en wreede toonen weergalmen.» Lemoinne schetst vervolgens vlugtig de gesteldheid van Italië, na de geleden nederlagen. Men behoefde maar door Italië te reizen, om te beseffen dat het zich nooit zou onderwerpen. Onverzoenlijke haat overalgeen jongedochter die een Duitscher te woord stond, en al de manspersonen hielden zich trouw aan den eed niet te rooken, ten einde niet bij te dragen tot de belasting door den vreemdeling opgelegd. Den Oostenrijkers doet hij echter regt wedervaren«deze noodwendige vreemde overheersching drukte op hen even zwaar als op het volk dat er het slagtoffer van was.» Hij vergelijkt vervolgens het voorheen met het thans, en doet uitkomen dat de traditionnele haat heeft plaats gemaakt voor goede verstandhouding, voor hartelijke vriendschap. Oostenrijk dreigt Italië niet meerintegendeel, beide sluiten zich aaneen tegen een gemeenschappelijk gevaar. - De waschvrouwen in Cousance (Jura) hebben het werk gestaakt. Zij verklaren zonder verhooging van loon niet meer uit wasschen te zullen gaan. De Koning der Nederlanden kwam jl. Donderdag morgen te Aden en vertrok denzelfden dag, na steenkolen te hebben ingenomen. De Prins Hendrik is gisteren te Malta aangekomen, hebbende op sleeptouw de Borneo van de Maatschappij „Java," met gebroken schroefas. De Hendrik vertrok 's avonds 7 uur van daar. De Egeron passeerde in den vroegen morgen van jl. Donderdag Dungeness. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: H. J. Elerie, zeeman en A. Zon. D. Bethlehem, zeeman en M. Gal. J. J. Mol, banketbakker en J. M. Wagenaar. J. B. de Broek, stoker bij de marine en W. C. Grasser. GETROUWD: W. Thie en D. J. J. van Berk. BEVALLENL. Bomhoff, geb. Griep, (Z.). T. Peters, geb. Koudenburg, (DD. Braaf, geb. Schaap, (D.). OVERLEDEN: C. Bakker, geb. Smit, 62 jaren. J. Visser, 10 maanden. Van 1 tot 51 April 1875. ONDERTROUWD: Izaiik Borgo, 22 jaren, wonende te Breskens en Geertje Wildeboer, 23 jaren. Jan Bruin, 27 jaren en Aagje Heddes, 22 jaren. Cornelis Witlok, 26 jaren en Antje Seliriekcn, 24 jaren, beiden wonende te Haringcarspel. Hendrikus Veuger, 22 jaren en Sijtje Schrieken, 21 jaren. Dirk Brommer, 25 jaren en Geertje Rampen, 21 jaren. GETROUWD Cornelis Ligthert en Maria Catharina van der Lans. GEBORENChristina Yda, dochter van Jogchem Blaauboer en Geertje Stikkel. Jantje, dochter van Pieter Grin en Aaltje Boon- acker. Marietje, dochter van Teunis Broers en Maria Burger. Pieter, zoon van Cornelis Strocker en Lijntje Asjes. Maria, dochter van Jan Kipp en Dieuwertje Beek. Trijntje, dochter van Cornelis Keijzer en Antje Kuijt. Pieter, zoon van Pieter Kraakman en Betjc Commandeur. Trijntje, dochter van Pieter Langedijk en Elisabeth Heij. Jaeob, zoon van Jan Kooijmau en Neeltje Sluijs. Johannes, zoon van Klaas Lengers en Anna de Wit. Cornelis, zoon van Gerrit Kooij en Antje van Twuijver. Catharina, dochter van Jan Kooijman en Catharina Roozendaal. OVERLEDEN: Pieter, 9 maanden, zoon van Jacobus van Houdt en Duifje de Leeuw. Lucia, 14 maanden, dochter van Dirk Koning en Geertruida de Vries. 1 Levenloos aangegeven zoon van Arie Schouten en Geertje Polder. Weerkundige Waarnemingen te Helder Landskeet, Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. Afvv. 12 12 ntw. O.Sk. zwtz. 0.1 zw. 0.6„ 770.69 768.9 768.76 Thermometer G. Stand. Afw. (-11.63 9.95 t 9.76 6.0 8.6 ■f .SPc I - 2.7 - 1.6 - 1.0 Toestand van de zee. 0.65 Slecht. 0.88 Vlak. 0.71 Weersgesteldheid: 16April. 12 u. Digtbewolkt, koelwcer. 17April. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 17 April. 12 u. Idem. x^Iarine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 April. Johannes. M. H. Visser. Batavia. 7 April. JohannaenWillem.C.Houtkooper.Soerabaija. 16 April. 17 April. CetortiDubrovacki.M.Caraman. New-York. 16 April. Bmpress. A.Vehlow. New-York. 16 April. Kandanghauer II. W.Zeelt. Bat.viaNeweastle. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. ChipChase. T. Reed. Neweastle. Steenk. ZurMüblen&Oo. SusanGray. G.Bell. Duinker&Goedk. Kingmoor. J.Chase. Sunderland. Halvard. II.C.Lorentzen. Sundswall. Hout. de Vries Co.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2