Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. Eagelatd, Duitschland. zijn aan bespreking van onderwerpen, behandeld in het weekblad Pro Patria. Eindelijk is besloten, dat op den 17 Junije. k., ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, eene Soiree Littéraire et Musicale zal worden gegeven in Musis Sacrum. Gisteren is met het stoomschip Prins Hendrik van Batavia hier gearriveerd de koloniale soldaat Roghaar, die bij eene affaire te Atsjin door een kogel werd getroffen, waardoor hij beide oogen verloor. In weerwil zijn beklagens- waardigen toestand, was Roghaar, zoo verhaalt men ons, aan boord van de Prins Hendrik altijd even welgemoed en opgeruimd en gaf hij steeds den toon bij deze en gene ver makelijkheden. Door milde bijdragen in Oost-Indië, het geven van tooneelvoorstellingen en concerten ten zijnen voordeele zeker wel'een doorslaand bewijs van sympathie met zijn lot geniet hij thans, gevoegd bij zijn pensioen, een wekelijks inkomen van f 22. Naar wij vernemen heeft de heer D. Vroon van Hoolwerf het muziekkorps der artillerie-schutterij alhier geëngageerd tot het geven van een volksuitvoering (volks concert), welke op Zondag den 9 Mei a. s. zal plaats hebben. In de afgeloopen week is een paard alhier lijdende aan kwaden droes en worm onteigend, afgemaakt en begraven. Te Atsjin zijn overleden L. A. Klinkhamer en Lagen dijk, beide mariniers. In het tijdperk van vier weken, van 21 Maart jl. tot 17 dezer, zijn door longziekte aangetast: in Zuidhol land 65 runderen, Noordholland 1, Utrecht 5 en Friesland 152; totaal 223 runderen, tegen 209 in het vorige tijdperk van vier weken. Door het ministerie van Justitie is jl. Maandag o. a. aanbesteed: het bouwen van eene directeurswoning enz. bij het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar. Minste inschrijver de heer C. J. Max, te Amsterdam, voor f 12,200. Beroepen te Rotterdam dr. E. A. Lazonder, pred. te Oldenbroek. Drietal te Amsterdam: ds. Barstra, pred. te Klundert C. J. Brijce, pred. te 's Hage en C. A. Renier Jzn., pred. te Bergschenhoek. Drietal te Sneekds. Brummelkamp, pred. te Veenen- daal; Huet, te Dirksland; Geselschap, te Reitsum. De jaarwedde van den hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school te Schagen is door den Raad dier gemeente verhoogd tot op f 900, met ingang van 1 dezer. Tot lid der Provinciale Staten van Noordholland is te Hoorn verkozen de heer T. Kroon, met 253 van de 291 uitgebragte geldige stemmen. Jl. Zondag is bij Gebr. van Es, in de Brakke grond te Amsterdam weder eene proef genomen met de brandstof van dr. J. A. Hes en wel een vergelijkende proef met shamrocksteenkolende proef is, volgens een door 18 deskundigen geteekend proces-verbaal, ten gunste van de kunstmatige brandstof uitgevallen. Kwamen, niettegenstaande de langdurige droogte, de in het Westland uitgepote aardappelen reeds algemeen goed voor den dag, in een der laatste nachten zijn ze echter, op enkele uitzonderingen na, overal afgevroren. Indien wij niet spoedig een gunstige weêrsverandering krijgen, kan de hoop, om dit jaar op den gewonen tijd vroege aardappelen te kunnen leveren, voor goed worden opgegeven. De toestand van de veldgewassen in 't Gooiland is, den tijd en het weer in aanmerking genomen, alleszins bevredigend. De winterrogge staat welig te veld, ongeveer ter hoogte van twee palm; erwten en boonen staan reeds sedert veertien dagen boven den grond; peren en appelen beginnen te bloeijen. Veel gras is er nog niet, ofschoon sommige boeren, bij gebrek aan en duurte van het hooi, het vee reeds in de weide hebben. Men verlangt sterk naar regen. (H. Crt.) In de Oudegracht bij de Gaardbrug te Utrecht, had jl. Maandag een vreeselijk gevecht plaats tusschen twee zwanen, dat met den dood van een der strijdenden eindigde. Het genootschap voor landbouw en kruidkunde hield jl. Zaturdag zijne jaarlijksche vergadering te Utrecht. De heer de Beucker uit Antwerpen besprak den aardappel kever, waarover in den laatsten tijd zooveel is geschreven. Hij meent, dat hetgeen over de schadelijkheid van dezen kever is gezegd zeer wordt overdreven en dat de natuur wetten wel eene te groote ontwikkeling van dit insect zullen tegengaan. Over de resultaten van de kunstmeststoffen, inzonder heid de George Ville-mest en de vischguano, werd in zeer verschillenden zin gesproken. De heer de Beucker wilde 't nut van de Ville-mest, inzonderheid op ouden grond, niet ontkennen, maar wonderen deed ze niet en voortdurend gebruik er van maakte den grond dood. Ook de heer Mulder waarschuwde tegen de schromelijke overdrijving, die in zake de Ville-meststoffen beerscht. De vergadering uitte bij deze gelegenheid den wensch, dat er in Nederland een proefstation mogt worden opgerigt en droeg aan 't hoofdbestuur op, zich tot de regering te wenden met verzoek daartoe. De heer de Beucker gaf aan de leden nog den raad om door1 middel van het hoofdbestuur van tijd tot tijd nieuw zaaizaad en pootaardappelen aan te schaffen. Langer dan 3 jaar moet men niet van eigen gewas uitzaaijen of pooten; door nieuw zaad of nieuwe poters krijgt de plant nieuwe levendigheid. Zaad, dat veel blad moet maken, moet men uit kouder, dat veel zaad of meel moet geven, uit warmer streken laten komen. Te Alphen (Noordbrabant) is een mastbosch verband door 't vuur uit eene locomotief. De schade bedraagt f 1800. Te Duiven zijn tegelijk getrouwd drie gebroeders Bus uit Oud-Zevenaar met drie gezusters Perlen uit Groessen. Jl. Vrijdag en Zaturdag zijn door de commissie tot examinering van varenslieden te Harlingen, bijgestaan door de heeren L. Janse Bz. en F. C. Jaski, examinators van Amsterdam, met goed gevolg geëxamineerdJ. Hoedemaker, van Vlieland, als 1ste stuurman groote vaartC. Nadort, van" Vlieland en T. Duif van Hindeloopen, 2de stuurman groote en 1ste dito Atlantische vaart; J. Pronker en G- Bruin, van Vlieland, en C. T. Poederbacli, van Harlingen, 3de stuurman groote en 2de dito Atlantische vaart. Gedu rende den afgeloopen wintercursus werd door 52 leerlingen gebruik gemaakt van het onderwijs aan de school voor de zeevaart, wel een bewijs, dat het onderrigt van den heer E. Luitsz op prijs wordt gesteld. (Amst. Crt.) Uit Lemmer (Friesland) meldt men dat een paar der grootste jongens op eene school aldaar tusschen de schooluren een der jongsten zoodanig hebben toegetakeld, dat hij voor dood naar huis gedragen is. De regter van instructie, de officier van justitie, de griffier en dr. Dorama, allen uit Sneek derwaarts gekomen, hebben een onderzoek in loco ingesteld. Te Meppel was de aanvoer van runderen op de groote jaarveemarkt in geen jaren zoo belangrijk als jl. Dingsdag het geval was. Men begroot het aantal op p. m. 800 stuks. De handel was tamelijk; 't weidevee gold de hoogste prijzen. Vette koeijen per kilogram 58 a 65 ct. melkkoeijen per stuk f 100 a 150; guste dito f 80 a 150; kalfde koeijen f 100 a 200; vaarzen f 50 a 90; pinken f 40 a 85; kalveren f 20 a 30; stieren f 35 a 75. In paarden was weinig aanvoer, gelijk altijd op de voorjaars- markt. Gewone soort werkpaarden golden f 100 a 200; betere soort f 200 a 300. Twee vette ossen, door Utrechtsclie kooplieden opgekocht, golden f 340 per stuk. Uit Paramaribo wordt gemeld, dat in den nacht van 31 Maart op 1 April een hevige brand heeft gewoed in het gebouw, aan de rivierzijde der Saramacca-straat aldaar, 't welk als magazijn voor het departement der Koloniale vaartuigen en als werkplaats van den hoofdmachinist en het overige personeel wordt gebezigd. Binnen twee uren tijd was het geheele gebouw, met al de zich daarin bevin dende kostbare machineriën, modellen, tuigage der vaar tuigen, den lichttoestel van het in reparatie zijnde lichtschip, scheepsbenoodigheden enz., eene prooi der vlammen geworden. De geldelijke schade wordt op ongeveer f 100,000 geschat. Het ontstaan van den brand wordt toegeschreven aan zelf-ontbranding van eene groote hoeveelheid ongedempt zwartsel. Jl. Vrijdag werden de stad Kopenhagen en het noordelijk gedeelte van het eiland Seeland door een sneeuw storm bezocht. Tot directeur der Nederlandsche Handelmaatschappij is benoemd de heer jhr. P. Ilartsen. Tot directeur van het postkantoor te Ilellevoetsluis is benoemd de heer II. Helling, thans te de llijp. De luit.-kol. der artillerie L. S. K. Sesseler, directeur der artillerie stapel- en constructie-magazijnen, is op pensioen gesteld met den rang van kolonel. Benoemdhij de artillerie tot lsten luit. J. E. P. H. van Panhuijs, 2de luit. van het corps. De luits. ter zee 2de kl. W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal en J. Schouw Santvoort, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 20 dezer teruggekeerd, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 28 April. De heer Nierstrasz heeft verlof bekomen op een naderen dag den minister van Koloniën te interpelleeren omtrent maatregelen genomen ter voorziening in het gebrek aan personeel bij het Indische leger. Bij de discussie over de wijzigingswetten der Indische begrooting, waaronder niet de bekrachtiging van credieteu geopend door den gouverneur-generaal, heeft de minister van Financiën op de gedane vragen geantwoord, dat de spoorwegnet bij het departement van Binnenl. Zaken in bewerking is en hij hoopt dat deze en de overeenkomst met de exploitatie-maatschappij nog dit zittingjaar zullen worden in gediend. Een reiziger, dezer dagen uit Italië teruggekeerd, deelt in Figaro eenige bijzonderheden mede aangaande de levens wijze van Garibaldi te Rome. Do oude avonturier bewoont alleen met zijn gezin een klein huis, waarvan de regering de huur betaalt, op weinige minuten afstand van de Porta Pia. Het is door een aardigen tuin van den weg geschei den. Dagelijks van 12 tot 4 ure 's middags stelt Garibaldi zich daar ten toon, dat is het ware woord, voor alle nieuwsgierigen die hem willen komen zien. Het zijn vooral Engelschen en Amerikanen die op dat schouwspel belust zijn. Veel omslag of formaliteiten zijn er niet noodig. Men overhandigt eenvoudig zijn kaartje aan een kamerdienaar; gaat een zeer eenvoudig gemeubelde eet kamer door, en komt van daar in een soort van kabinet, waar Garibaldi zich ophoudt. «De held» zit op een sofa, met een Russische bonten muts op het hoofd, een oude grijze shawl om zijne schouders geslagen, en met een kamerjapon aan, over zijne kniëen toegevouwen. Hij draagt zeer lange haren, bijna wit vergrijsd; zijn gelaat is veel verouderdhij is nog altijd lijdende aan de gevolgen van de wond, die hij in den slag bij Mentana in het been gekregen heeft, en kan daardoor inoeijelijk gaan. Zijn linkerhand is bijna geheel verlamd. De bezoekers zetten zich niet bij hem neder en gaan hem slechts voorbij. Hij drukt aan ieder de hand. Soms maakt hij zijn veront schuldiging dat hij zich niet bewegen kan, en zegt in het Engelsch of Fransch, al naarmate de landaard van den bezoeker: «Gij ziet in welken treurigen toestand ik mij bevind! Het is mij onmogelijk op te staan.» De volgende verschrikkelijke gebeurtenis, dezer dagen te Parijs voorgevallen, vermeldden wij reeds in ons vorig nummer. Zie hier eenige nadere bijzonderheden: «In de Rue d'Allemagne woonde een arme drommel van een schoenmaker, Gerard Anthomé. Eerst kortelings had hij zijn vrouw verloren en dit verlies had hem zeer getroffen. Vier kinderen bleven hem over, waarvan het oudste naauwelijks zes jaar was. Er moest vrij wat gewerkt worden, om al dat volkje te doen leven. Gerard verkropte zijn smart, om slechts in den rusttijd zijn hart voor de wanhoop te openen, en trachtte zoo goed mogelijk in de behoeften van zijn gezin tc voorzien. Gedurende den eersten tijd, at men bijna eiken dag geregeld. Daarop trof den vader een gedeeltelijke verlam ming en konden zijn handen slechts bij tusschenpoozen de gereedschappen hanteren. De ellende kwam, verschrikkelijk, afschuwelijk, onver biddelijk! de ellende van den honger, die de wangen der kleinen deed verflensen en de kinderlijke magen folterde. De vader worstelde, tot hij eindelijk den moed opgaf en tot zich zei ven zeide, dat het beter was te sterven; na zijn dood zou men zich hot lot der weezen wel aan trekken. En om de aandacht nog meer op hem te vestigen, koos hij zulk een soort zelfmoord, dat de dagbladen wel genoodzaakt waren er breedvoerig over te spreken. En dat is hem volkomen gelukt. Hij riep zijn oudsten zoon bij zich, een knaap van zes jaar. «Kleine,» zeide hij. «gij hebt dikwijls niet dit pistool willen spelen, niet waar?» En hij liet hem een oud ruiter-pistool zien. «Ja vader.» «Welnu jongen,» voegde hij er met sombere stem bij, «wij zullen er mede gaan spelen.» Hij nam het wapen, laadde er een kogel op en gaf het pistool toen aan het kind. «Zie goed toe,» zeide hij; «ik zal voor u op de knieën gaan liggen gij moet op mij mikken, tusschen mijn oogendan moet gij den trekker overhalen, even als een klein ventje, dat voor het eerst een pistool afschiet. Gij zult eens zien, hoe grappig het is.» Daarna knielt hij voor zijn zoon, met moeite uithoofde van zijn lamheid. «Mik goed op het hoofd, tusschen de oogen, hernam hij, maar kom mij eerst omhelzen.» Het kind, verbijsterd, maar verleid door de nieuwheid van het spel, omhelsde zijn vader, legde aan en gaf vuur. Gerard Anthomé viel, als door den bliksem getroffen, achterover. De arme kleine vadermoorder, zijn vader zich in zijn bloed ziende wentelen, slaakt een vreeselijken kreet, werpt het pistool weg en loopt weenende naar buiten. Men snelt toe, welk een schouwspelHet kind is sedert dien tijd wezenloos.» De bekende orchestdirecteur van Weenen en componist van zoo heerlijke dansmuziek Johann Straus is thans te Pai'ijs om de voorstelling van zijn Reine Indigo te leiden, 't Heeft veel moeite gekost den componist van zijn villa te Hietzing, waar hij zich heeft teruggetrokken, naar Parijs te doen komen. Hij heeft door zijne welwillendheid aller harten spoedig gewonnen. Wagner zeide van Strauss «Er is meer muziek in menige wals van Strauss dan in een opera van menigen liedendaagschen componist.» Dit erkent men in de hoogste muzicale kringenMeijerbeer, Liszt, v. Bulow schatten den directeur en componist beiden even hoog. De luchtreiziger Durnof zal a. s. Zondag te Parijs met den heer de Fonvielle, natuurkundige, en een corres pondent van den Times, een wetenschappelijke luchtreis maken. Het is alsof de laatste ramp van den Zenith de luclitvaarders eerder geprikkeld dan afgeschrikt heeft. De aandacht van het Lagerhuis zal in den loop dezer week op nieuw gevestigd worden op de sterfte van zuigelingen, die voortdurend buitengewoon groot blijft. In het register van de vorige week komen 15 zuigelingen als gestikt voor. Er verloor slechts een persoon het leven door overreden te worden, doch 48 werden bezeerd. Het getal verdronken menscben was zeven. Overigens meldt de lijst van ongelukken den dood van acht menschen die aan brandwonden overleden en van 16 tengevolge van gebroken ledematen. Een berigt van de Times deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het verbranden van drie stoomschepen te New-orleans, jl Vrijdag. Een van die schepen was in brand geraakt en dreef tegen de anderen aan, waar tal van personen bijeen waren om den brand van het eerstgenoemde aan te zien. De kijkers boetten hun nieuwsgierigheid meerendeels met den dood. Zij konden het gevaar van verbranden slechts ontkomen door overboord te springen en in het water vonden velen den dood. Men rekent dat ongeveer honderd personen op die wijze het leven verloren. Ondanks de gestrengheid, waarmede in den laatsten tijd de doodstraf op moord door mannen op hunne vrouwen gepleegd, toegepast werd, vielen er te Glasgow in de vorige week twee zulke moorden voor. Met de Westphalia kwamen dezer dagen te Hamburg een 30tal jonge dames, kweekelingen aan de «internationale academi» te New-York, onder de leiding des heeren Ebell, die aan het hoofd dier inrigting van onderwijs staat. Het doel van den togt is Berlijn te bezoeken, alwaar zij een drietal maanden zullen vertoeven, ten einde zich door het nemen van onderrigt enz. voor te bereiden tot de reis, welke zij met den heer Ebell zullen maken door Duitschland, Italië, Zwitserland, België, Frankrijk, en Engeland. Een gelijk getal kweekelingen dier inrigting zal in den loop van den aanstaanden zomer New-York verlaten om een dergelijke reis door Europa te maken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2