1875. N°. 53. Zondag 2 Mei. 33 Jaargang. VERPACHTING. Binnenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE EiV NIEUWEDIEPER COURANT „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. ii au franco per post - 1 65. Bureau: MOLENPLEIN BT, 1«3. Prijs der Advertcntiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Uonderclag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Op VRIJDAG den 21 MEI 1875, des avonds ten 7 ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden verpacht Het regt tot het ophalen van heer, nseh en vuilnis in de gemeente Helder, voor den tijd van tien jaren, ingaande den 1 October 1SÏS. De voorwaarden dezer verpachting liggen, van heden af, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 1 Mei 1875. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VER HE Y, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Mei. De schout-bij-nacht P. A. van Rees, benoemd tot directeur en commandant der marine alhier, ter vervanging van den vice-admiraal F. A. A. Gregory, aanvaardde heden deze betrekking. Heden avond vertrekt van hier naar Haarlem en Leiden het detachement infanterie, dat tijdelijk heeft voor zien in de dienst der mariniers. Ter vervanging wordt een nieuw gedeelte verwacht. Vanwege de commissie in Nederland wordt medege deeld, dat de toren ter gedachtenis van Prins Willem I te Dillenburg, van welken den 29 Junij 1872 de eerste steen werd gelegd, geheel naar het oorspronkelijk plan is volbouwd en op dienzelfden dag in dit jaar zal worden ingewijd. Binnenkort wordt de officieële uitnoodiging tot bijwoning dezer feestviering verwacht. Voor de inwendige versiering is het bronzen afgietsel in verkleinden vorm van het ruiterstandbeeld te 'sHage, uit het in Nederland verzamelde geld, gereed. Daarenboven mogt de commissie op hare vroeger gedane oproeping voor dit doel ontvangen: 1. een dito afgietsel in pleister van het monument te Heiligerlee; 2. eene groote gravure in lijst naar eene schilderij van Jacquard, voorstellende: de Prins zijn kostbaarheden te Dillenburg verkoopende (namens de subcommissie van Leeuwarden3. zes antieke bokalen, waarin zeer schoon de wapens der Oranje-Nassau's etc. zijn gegraveerd; 4. eenige noodmunten, o. a. eene uit Leiden 1574, etc. uit den tijd van den tachtigjarigen oorlog; 5. van vier verschil lende zijden portretten in gravure van den Prins en zijne echtgenooten en verdere vorstelijke personen uit zijn geslacht; 6 eenige boeken, en eenige bijdragen in geld. De heer J. Riet, als pred. van Wijdenes naar Simons- haven beroepen, zal Zondag a. s. aldaar worden bevestigd, terwijl hij des namiddags zijn intreerede zal houden. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. kerk te Sliedrecht, door ds. A. S. Entingh, pred. te Rotterdam. Door het prov. bestuur van Noordholland is jl. Don derdag aanbesteed: 1. Het verdiepen van eenige gedeelten van het Noordh. kanaal, in twee perceelen en in massa; minste inschrijver in massa de heer W. Goedkoop Dz., te Amsterdam, ad f 54,300. 2. Voorziening der boorden van het Noordh. kanaal, in 4 perceelen; minste inschrijvers de heeren: 1ste perceel G. Honijk, te Vreeswijk, ad f 4388; 2de perceel R. Kroon, te Buiksloot, ad f 89473de per ceel Gebr, Janzen, alhier, ad f 12,390; 4de perceel B. Svvets Az., alhier, ad f 16,965. 3. Het verlengen, ver- breeden en verhoogen van den leidam langs de zuidzijde van het vaarwater het Krabbersgat, bij Enkhuizen, behoo- rende tot de zeewerken in Noordholland minste inschrijver de heer L. A. van Haaften, te Sliedrecht, ad f 76,800. 4. Het herstellen van 's Rijks zeewering op het eiland Wieringen; minste inschrijver de heer Beukenkamp, aldaar, ad f K296. 5. Het leveren van stortsteen der Heldersche zeewering; minste inschrijvers de heeren Kloos van Limburgh, te Rotterdam, ad f 8718. 6. De duinbeplanting en het stellen van rietbeschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, in drie perceelen; minste inschrijvers de heeren: 1ste perceel Clavier, te ad f 39472de perceel J. Oldenburg, te Bergen, ad f 9350 3de perceel dezelfde, ad f 7350. De heer A. G. Pareau, pred. te Anna Paulowna, werd dezer dagen alleraangenaamst verrast. Namens de gemeenten van Hippolitushoef c. a. en Oosterland c. a. op Wielingen, werden hem twee keurige oleographiëi in prachtige lijsten aangeboden, als bewijs van waardeering der diensten gedurende de vacaturen op het eiland door hem als waarnemend consulent bewezen. De dertien runderen, die zich te Landsmeer op den zelfden stal bevonden, waarop het in de vorige week longziek bevonden rund was geplaatst, en welke runderen dientengevolge in verdachten toestand verkeerden, zijn, op last van den minister van Binnenlandsche Zaken, na onteige ning afgemaakt. Te Purmerend is tot lid van den gemeenteraad ge kozen de heer H. F. R. du Bois. De exploitatie-rekening over a. p. van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam sluit met een voordeelig saldo van f 16,259.12. Jl. Donderdag morgen werd onder geleide van twee rijksveldwachters zwaar geboeid per Rijnspoor van Amsterdam naar 's Bosch getransporteerd Johan Wering, alias Krieger, een gevaarlijk misdadiger, die reeds tweemalen uit het Huis van Correctie te Hoorn door middel van braak was ontvlugt, de laatste jaren in het Cellulaire Huis van Arrest te Am sterdam had doorgebragt en nu ter zake van kerkroof aan de Belgische regering zal worden uitgeleverd. Daar men vreesde, dat hij bij de verwisseling van het Rijnspoor in het Staatsspoor nogmaals eene poging tot ontvlugting zou aanwenden, had de politie te Utrecht de noodige voorzorgs maatregelen in acht genomen. De persoon, die voor eenige dagen te Amsterdam ten gevolge van het onhandig afstappen van een omnibus een gevaarlijke onderneming voor hen, die er niet mede vertrouwd zijn viel en daarna door een volgende «bus» werd overreden, bevindt zich naar omstandigheden vrij wel. Aan de scheepswerf van de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is jl. Vrijdag met goed gevolg te water gelaten de stoomkanonneerboot de Raaf, zijnde de tweede der drie stoomkanonneerbooten aldaar ten behoeve van het departement van marine in aanbouw. In 1874 werden in het Zeemanshuis te Amsterdam opgenomen 601 personen, waaronder 89 stuurlieden, tegen 519 in 73. De kostdagen bedroegen 9313 tegen 7515 in 73. 330 schepelingen, meest vreemden, bezochten de inrig- ting voor 't eerst, 106 zeelieden bragten bij de spaarbank f 5,173,16 in; f 6,876,70| werd teruggevraagd. 105 per sonen lieten kostbaarheden of kleederen ter bewaring achter en voor f 80 bleef het huis borg voor een som van f 3460. De directeur, de heer D. van Ketwich, en het personeel kweten zich naar genoegen van hun taak. Over het onder wijs is verschil van gevoelen met het gemeentebestuur, dat slechts f 2000 subsidie wil toestaan, terwijl f 2350 wordt noodig geacht. De financieële toestand maakt steeds ruimere ondersteuning noodig. De contributiën bedroegen in 1874 f 3142, tegen f 3227 in 1873. Naar aanleiding van hetgeen over Multapatiors poging, om eene beweging tegen het misbruik van sterken drank te doen ontstaan, geschreven en opgemerkt is, schrijft hij in het Handelsblad o. a. het volgende: «Ik heb slechts één verzoek aan mijne regtersgeeft aan de poging, die ik beproef, geene andere beteekenis dan die zij werkelijk bezit, en dicht mij geene voornemens toe, waaraan ik ten eenenmale vreemd ben. Wat toch wil ik? Geheel alleen en met middelen, die ik als de beste beschouw eenen strijd aanvaarden als dien, waartoe ik slechts de voorbereidselen help maken? Kan iemand, die mij kent, mij voor zóó dwaas en aanmatigend houden? Maar wat wil ik dan? Niets anders dan de aandacht van het publiek dermate op eene groote volksondeugd vestigen, dat dit publiek zelf er toe besluite om in overleg te treden om trent en tot eene openbare bespreking over te gaan van een onderwerp van algemeen belang. Kan dat nu «eene agitatie in het wilde» genoemd worden? Is dat nu «er met de botte bijl op los te gaan?» Staat dat nu gelijk met een hartstogtelijk «stormloopen Ik tracht te agiteren, ja voorzeker, maar enkel om de sinds jaren en jaren sluimerende belangstelling in deze aangelegenheid eindelijk dermate op te wekken en wakker te schudden, dat men van redeneren tot handelen overga Mijn eenig doel is: allen, die in deze gewigtige zaak belang stellen, nader bij elkander te brengen, opdat een ieder zijne plannen van bestrijding ten onderzoek en in discussie kunne brengen. Mijne uitnoodiging aan allen om bewijzen van adhaesie bij mij in te zenden heeft slechts ten doel om van meer nabij bekend te geraken met een ieder, die, evenals ik, wensclit, dat aan misbruik van I sterken drank en openbare dronkenschap op de eene of andere wijze paal en perk worde gesteld. Zoowel in voor bereidende bijeenkomsten als in een algemeene volksmeeting hoop ik dan de verschillende mannen, die dezen wensch koesteren, bij elkander te brengen, ten einde door gemeen- schappelijk overleg en bedaarde beraadslaging tot eene juiste keuze der middelen van bestrijding te geraken. Niets zal besloten of vastgesteld worden zonder voorkennis en zoo mogelijk goedkeuring dergenen, die mij van hunne adhaesie hebben doen blijken In 't bijeenbrengen van strijders heersche de meest mogelijke eendragtige zamenwerkingin de keuze der middelen en der aanvoerders van den strijd volge ieder vrij zijne overtuiging. De voornaamste zaak, waarop het thans aankomt, is, dat zeer velen zich in Nederland bereid verklaren om eene bijzondere aandacht aan dit onderwerp te schenken; om de zaak in ernstige overweging te nemen en naar de hun geschonken gaven mede te werken aan het doel, dat wij ons allen voorstellen.» In de mededeelingen en berigten van het hoofdbestuur en de afdeelingen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw 1875 No. 1, leest men het programma voor de 23ste Algemeene Tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, welke dit jaar te Zaandam zal plaats hebben van den 15 tot den 19 Sept., gedurende welke tevens de algemeene vergadering zal worden gehouden. De prijsvragen, waarop door de Maatschappij antwoorden worden ingewacht aan het adres van den secretaris-pen ningmeester, den heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen, zijn: 1. Volledige beschrijving van de teelt van griend-en teenhout in Nederland en Vlaanderen. Prijs de gouden medaille. 2. Over de lessen der wetenschap en der ervaring in de kaasbereiding. Prijs de gouden medaille en f 275. 3. Beknopte beschrijving van den akker- en tuinbouw in al hun deelen. Prijs de gouden medaille en f 100; en 4. Beknopte beschrijving van de veeteelt en de zuivelbereiding in al haar deelen. Prijs de gouden medaille met f 100. Jl. Donderdag is van Rochester direct te Velsen gearriveerd het schip Darnett, kapt. Sereviner; zijnde dit het eerste schip dat het Noordzeekanaal is binnengekomen. In de jongste dagen hebben in de omstreken van Haarlem weder de gewone jaarlijksche veilingen van hyacinthen-bloembollen plaats gehad, welke hebben doen zien, hoe deze tak van nijverheid steeds in omvang toeneemt. Van de gewone handelsoorten bragten de gunstig bekende «Homerus,» «Grand Vainqueur,» «baron van Tuijll,» «la Tour d'Auvergne,» en andere zeer hooge prijzen op. Op verscheidene dezer veilingen werd voor de aanzienlijke som van f 18,000 (per dag) verkocht. Ook werden dit jaar vele nieuwe, nog niet in den handel voorkomende soorten (conquesten) ten verkoop aangeboden, waarvan verscheidene op de jaarlijksche tentoonstellingen in Engeland zijn bekroond geworden. De hoogste prijs in deze nieuwere verscheiden heden werd besteed voor eene witte hyacinth, «Anna,» welke per stuk bijna 10 gulden opbragt. De Haarlemsche Ct. bevat een warm pleidooi van de hand van Victor De Stuers voor de St. Bavokerk te Haarlem, een kerk, die onder de vijf of zes groote van Nederland een eerste plaats inneemt, een kunststuk van architectuur, maar dat nog steeds in verwaarloosden toestand verkeert ten gevolge van den onwil van het Haarlemsche gemeentebestuur. De hooge regering verklaarde zich bereid een deel van de kosten der restauratie te dragen, maar meende, dat ook Haarlem een blijk van belangstelling diende te geven en vroeg daarom van den Raad een bijdrage van f 1500, gedurende 10 jaren te verstrekken, tot onder steuning van een veel grooter rijkssubsidie. Met één stem meerderheid besloot echter de Raad niets te geven. Terwijl geheel de natie zich bereid verklaarde tot herstelling van den Haarlemschen dom bij te dragen, heeft Haarlem zelfs zijn penningske teruggehouden. Dat besluit betreurt de heer de Stuers ten zeerste en hij toont aan, dat de motieven, voor de weigering aangevoerd, niets beteekenen. «Haarlem,» zoo eindigt hij, «moge zich een lauwerkrans willen vlechten door zich te beroepen op haar roemrijk verleden, op haar groote mannen, zij moge trotscli zijn op Laurens Koster, op Kenau Hasselaar, op Frans Hals, zij moge haar kunst liefde willen staven door te wijzen op het standbeeld van Koster, op het schilderij van Kenau, op het museum van Hals, zoolang zij onverschillig blijft voor haar eerbiedwaardig, heerlijk kerkgebouw, zoolang zal ieder haar vrij mogen verwijten, dat haar kunstliefde eenzijdig of verdwenen is, en dat zij niet verdient het monument binnen haar veste te bezitten, dat reeds op uren afstand den vreemdeling met verbazing en eerbied vervult.» De majoor van het 3de reg. huzaren te Haarlem, heeft zich jl. Donderdag morgen te zijnen huize door een pistoolschot van het leven beroofd. De gemeenteraad te Leiden heeft gisteren de voor- dragt tot het geven van een subsidie voor den aanleg van een kanaal naar Katwijk aan Zee voor een bedrag van f 5000 aangenomen met 11 tegen 5 stemmen. Jl. Donderdag is te 's Hage aanbesteed het maken en voltooijen der aardebaan voor den spoorweg van de Voorzaan tot Smallepad, Amsterdam enz. De minste inschrij ving was van de bh. Schram, te Sliedrecht, en Bosman te Rotterdam, voor f 1,293.000. Dezer dagen zijn door de Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid uitgegeven de punten van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1