1875. N°. 54. Woensdag 5 Mei. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. "Vaststelling der 289ste Staatsloterij. MELDERSCHE EX MEI WER1ËPER COURAMT. ,W ij huldigen het goed e.'5 Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: A'an 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter openbare kennis, dat door Z. Exc. den Minister van Financiën, bij resolutie van den 9 April, jl. Ho. 51, krachtens de daartoe door den Koning ver leende magtiging, is vastgesteld de 289ste Staatsloterij, bestaande uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën, overeenkomstig het plan aan die resolutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn ter Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 1 Mei 1875. L. VEBHEY, Secretaris. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 Mei. Een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 30 April, bevat de mededeeling, dat de Indische regering uit Atsjin alleen bevredigende tijdingen omtrent den gezondheidstoestand ontvangen had. Heden is het de 61ste verjaardag van de bevrijding dezer gemeente uit de magt der Franschen. Heden heeft in het lokaal Tivoli alhier, in tegenwoor digheid van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, plaats gehad de indeeling der miliciens van de ligting dezes jaars, uit het noordelijk gedeelte dezer provincie. Ten ruim 9 ure kwam een extra-spoortrein hier aan, die de miliciens, onder geleide van de hoofden der gemeente besturen, naar hier overbragt. Het aantal kiezers in deze gemeente is, volgens de dezer dagen opgemaakte en vastgestelde lijsten, aldus: voor de Tweede Kamer der Staten-Genera al 470; voor de Provinciale Staten 466; voor den Gemeenteraad 830. Elcn telegraafkantoor te Aew-ïork. In bet begin van 1875 is het prachtige nieuwe gebouw voor de Western Union Telegraaf-Maatschappij te New-York, op den hoek van de Broadway en de Dey-straat, voltooid en in gebruik gesteld. In den avond van 1 Febr. werden de draadverbindingen uit het oude gebouw, No. 145, op Broadway, naar het nieuwe overgebragt. De stichting van een zoo kolossaal gebouw, dat meer dan twee millioen dollars kost en vereischt werd om te voldoen aan de behoeften van een verkeer, dat naauwelijks 30 jaren geleden een aanvang nam, is eene merkwaardigheid in de geschiedenis der be schaving. In het laatst van 1846 werd een enkele draad gelegd iii een donker kantoortje in No. 16, in Walstraat. Twee draden van Washington liepen uit in een kamertje boven- het veerhuis in .Tersey City, waar drie personen meer dan voldoende waren voor 1 et werk. Thans is New-York door ontelbare draden met de geheele wereld verbonden. Zes personen, die toen al het telegra fisch werk van New-York verrigtten, zijn nu tot een lOOOtal aan gegroeid, waarvan 610 geëmployeerd zijn in bet bovengenoemde g bouw. En in plaats van 500 dollars huur, die voor het eerste lekaal betaald werden, bedraagt de huur van bet honderdtal telegraafkantoren, die door de stad en hare voorsteden verspreid zijn, tegenwoordig bijna 200,000 dollars 's jaars. Het gebouw der Western Union staat digt bij het nieuwe postkantoor en niet ver van de bureaux der groote nieuwsbladen. De noodige gronden werden voor 900,000 dollars aangekocht. Van de op eene prijs vraag ingekomen teekeningen bekroonde men die van den architect G. B. Post, te New-York, aan wien ook de uitvoering van het werk werd opgedragen. De uitgravingen voor het nieuwe gebouw werden in Sept. 1872 aangevangen en gedurende bet najaar en den winter werden de fundamenten gelegd. Het gebouw is van baksteen en graniet opgetrokken in een stijl, die Eranscbe renaissance-stijl zou kunnen genoemd worden. Een hoofddenkbeeld is daarbij geweest om door de evenredigheden en de verdeeling der détails de buitengewone hoogte van liet gebouw in verhouding tot zijne breedte en lengte te maskeeren. De voorzijde is 140 voet hoog en 75 voet breed. Het plat op het dak van den klokketoren is 230 voet boven de straat verheven. Alleen voor de deuren, de beschotten en derge lijke is hout gebruikt. De vloeren der verschillende verdiepingen rusten op ijzeren balken en zijn bekleed met Coignet-beton, eene kunststeenlaag van 1^ duim dikte, in elk vertrek omgeven door een rand van gekleurde tegels. Het gebouw is op die wijze geheel vuurproef. De hoofdingang is in het midden van het gebouw aan de Broadway, vanwaar een groote en gemakkelijke trap naar de eerste verdieping leidt. De portiek van dien ingang wordt door vier kolommen van gepolijst graniet gedragen, twee aan elke zijde, en liet plan bestaat om aan de beide uiteinden van de portiek beelden van Franklin en Morse te plaatsen, ofschoon daartoe nog geen bepaald besluit genomen is. Een der merkwaardigste gedeelten is een groot balkon, dat onder de kroonlijst langs bet gebouw loopt, de buitengewone hoogte der muren breekt en in liet geheel de evenredigheid herstelt. In de kelders zijn 6 stoommachines, elk De kapitein ter zee W. B. F. Escher, laatst haven meester alhier, vertrekt den 15 dezer per mailboot Prins Hendrik van hier naar Batavia, om als chef van het maritime-materiëel te Atsjin op te treden. Tot directeur en directrice in het Weeshuis der Hervormde gemeente te Rotterdam, zijn door heeren regenten van dat gesticht met eenparige stemmen benoemd: de heer D. van Proijen en echtgenoote, thans vader en moeder in het Algemeen Weeshuis alhier. Onze plaatsgenoot, de heer K. Middelkamp, inspecteur van politie, vierde in den kring zijner vrienden en bekenden de herinnering aan den dag, waarop hij voor vijf-en- twintig jaren als politiedienaar in dienst trad en sedert, door ijver en naauwgezette pligtsbetrachting, tot zijne tegenwoordige betrekking opklom. Dat hij geen hoogeren rang bij dien tak van dienst mogt bereiken, zal wel niemand, die hem gedurende dat tijdvak leerde kennen, aan gebrek van dienstijver of geschiktheid voor zijne moeijelijke en rustelooze betrekking willen toeschrijven. Wij wenschen hem voor de rust en de veiligheid in onze gemeente nog een lang leven. De leden der Tweede Kamer voor de Staten-Generaal, die dit jaar moeten aftreden, zijn de volgende: Groningen, mr. S. van Houten. Appingadam, mr. D. de Ruijter- Zijlker. Assen, mr. H. J. Smidt. Leeuwarden, J. K. H. de Roo van Alderwerelt. Sneek, A. Moens. Dockum, mr. W. A. Bergsma. Steenwijk, jhr. C. M. Storm van 's Gravesande. Zwolle, mr. A. van Naarnen van Eemnes. Almelo, mr. B. Brouwer. Deventer, mr. B. Blussé. Zutphen, mr. J. Dam. Arnhem, mr. J. P. J. A. Graaf van Zuylen van Neyevelt.Nijmegen, jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer. Tiel, mr. D. J. baron Mackay. Amersfoort, jhr. mr. M. M. van Ascli van Wijck. Utrecht, mr. N. P. J. Kien. Hoorn, K. de Jong. Alkmaar, mr. J. L. de Bruyn Kops. Haarlem, mr. J. Kappeyne van de Coppello. Haar lemmermeer, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rosenburg. Amsterdam, mr. E. H. 's Jacob, mr. G. C. J. van Reenen en mr. M. II. Godefroi. Leiden, O. baron van Wassenaar van 40 paardenkrachten, geplaatst, 3 van lage drukking, bestemd om de lokalen te verwarmen, en 3 van hooge drukking, tot het in werking brengen van verschillende toestellen, als: pompen, eleva tors, enz. Er zijn 18 putten geboord, elk ter diepte van 50 voet, om in de dagelijksche behoefte aan water te voorzien. Het water uit al die putten komt zamen in ééne pijp, die naar eene krachtige pompmachine geleidt, welke 1000 gallons water in de minuut tot de 8ste verdieping kan opvoeren. Tusscben de kelders, waar de machines staan, en den benedenvloer van het gebouw beeft men een extra vloer aangebragt, om ruimte te vinden voor een magazijn van de velerlei benoodigdheden, die in zulk een gebouw vereischt worden. In de lokalen gelijkvloers beeft men aan de regterliand van den hoofdingang op Broadway het kantoor van den thesaurier, zeer net en gemakkelijk ingerigt. De kluis, waar de geldswaarden en de boeken worden geborgen, bevindt zich onder den stoep van den hoofdingang en is uit ijzeren platen zamengesteld. Aan den hoek van Broadway en de Dey-straat zijn de ingangen naar de lokalen voor het aanbieden en in ontvangst nemen van telegrammen. Vier luchtbuizen loopen van hier naar de seinzaal. De telegrammen worden in ronde doosjes gelegd, die men in eene dier buizen plaatst en dan door eene machine, welke de lucht inzuigt, in twee seconden naar de seinzaal op de zevende verdieping opgevoerd, waar zij eene bel in beweging brengen, die blijft luiden totdat men de doosjes weggenomen beeft. De telegrammen, die men op de seinkamer van buiten af ontvangen heeft, worden in dezelfde doosjes gelegd, die tengevolge hunner zwaarte door de buis naar beneden glijden. Eene spreekbuis verbindt verschillende lokalen. De vloer is met een mozaïek van gekleurde tegels bekleed en de zoldering met kunstige fresco's beschilderd. De eerste en de tweede verdieping zijn nog niet geheel voltooid. De eerste ver dieping, de voornaamste van het gebouw, zal in een stijl overeen komstig dien grootsclien aanleg afgewerkt en door de Brandassurantie- Maatschappij „de Phoenix" in gebruik genomen worden. Ook een gedeelte der tweede verdieping is voor haar bestemd, terwijl de daar overblijvende lokalen aan andere kantoren of maatschappijen zullen verhuurd worden. De geheele derde verdieping is bestemd voor de technische beambten en teekenaars der Telegraaf-Maat schappij en voor de bureaux van het „Journal of the Telegraph." De president der Maatschappij heeft in den noordoosthoek eene smaakvol versierde en gemeubelde kamer In de hoeken der be schilderde zoldering zijn de namen van Volta, Franklin, Morse en Field aangebragt. De marineren schoorsteenmantel draagt een bronzen borstbeeld van professor Morse. Voor de drie viec-presidenten van de Maatschappij en baar „electrician" zijn de overige kamers dezer verdieping bestemd, behalve de laatste, die gebruikt wordt als eene kamer voor het lunch der technische beambten. Op de 4de verdieping, die ook nog slechts gedeeltelijk voltooid is, zullen een paar maatschappijen en de Goud en Effecten-Teiegraaf-Maatschappij hare bureaux hebben. De 5de verdieping is voor verschillende klassen van beambten der Telegraaf-Maatschappij bestemd. De 6de verdieping wordt nagenoeg geheel ingenomen door een groot lokaal, de batterij-zaal genoemd, waar de batterijen staan, ter sterkte van Calwijk. Gouda, dr. A. Kuyper. Delft, mr. J. van Kuyk. Rotterdam, R. P. Marees R.Az. Brielle, dr. K. A. Rombach. 's Hage, mr. W. YVintgens. Dordrecht, jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot. Gorinchem, W. C. M. Begram. Middelburg, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. Goes, mr. P. II. Saaymans Vader. Breda, jhr. mr. C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer. Tilburg, F. H. H. Borret. Eindhoven, mr. J. A. Smits. Maastricht, C. A. baron de Bieberstein Rogalla Zawadzky. Roermond, J. H. Arnoldts. - Boxmeer, P. van den Heuvel. 's Bosch, mr. J. M. B. J. van der Does de YVillebois. Volgens de Kerkelijke Courant wordt, ten einde te voorzien in de geestelijke behoeften der te Atsjin achter gebleven militairen vier malen 's jaars een lïoomsch pastoor er heen gezonden van gouvernementswege. De predikant en kerkeraadsleden van Padang hebben gemeend, dat er iets onbillijks in gelegen was, dat aan Roomsche militairen werd gedacht, terwijl de Protestantsehe soldaten voorbij werden gezien, en hebben dus gevraagd, dat ook aan een predikant dezelfde last zou worden opgedragen. Aan de klagt van den kerkeraad te Padang is echter geen gevolg gegeven. Ds. Zaalberg, pred. te 's Hage, heeft thans met zijn gezin die stad verlaten om zich metterwoon te Leiden te gaan vestigen. Ds. Gunning is na zijn ernstige ongesteldheid jl. Zondag voor het eerst weder in de Groote kerk te 's Hage opgetreden. De thans verschenen staat der gewestelijke vereeniging Noordholland van het Nederlandsch onderwijzers-genoot schap vermeldt, dat het genootschap in dit gewest telt: 33 afdeelingen, 61 honoraire leden, 19 voorstanders, 54 algemeene en 534 gewone leden. De afdeeling Texel telt 7, Schagen 17, Helder 32, Alkmaar 18, Eenigenburg 7, Oudesluis 11 en St. Pancras 10 leden. Aan de Zeevaartkundige school te Terschelling is 24 April het eerste examen gehouden. Bij die gelegenheid werd de heer J. Klein toegelaten als 1ste stuurman voor de groote vaart; de heer S. Rotgans ontving een diploma 16,800 cellen, van welke thans 7000 in gebruik zijn. Van bier gaan de draden in kabels door openingen van den zolder naar de 7de verdieping, waar de seinzaal is. Die seinzaal is de hoofdzaak in het gebouwzij ontvangt van alle zijden licht door 42 vensters, en geeft, daar zij boven al de omliggende huizen gelegen is, een indrukwekkend gezigt op de stad, de haven, Brooklyn en Jersey- City. De lengte der zaal is 145, de breedte 70 en de hoogte 23 voet. Geene kolommen breken hare eenheid, behalve aan het oostelijk einde, waar vier fraai versierde pilaren het zware ijzerwerk van den toren torschen. De zaal wordt door heete lucht verwarmd, door middel van 15 uitstralingstoestellen, terwjjl 20 ventilators de bedorven lucht wegvoeren. De zolderbeschildering is eene nabootsing van de lucht. Het personeel van telegrafisten bestaat hier uit 215 mannen en 75 vrouwen. De vrouwelijke telegrafisten nemen aan het westelijk einde ongeveer een vierde gedeelte van de ruimte der zaal inwelk gedeelte door een beschot van 8 voet hoogte van het overige is geseheiden. Er staan 87 tafels, elk ingerigt om 4 toestellen te dragen. Zij zijn van elkander gescheiden door glazen beschotten, in een mahoniehouten lijstwerk gevat en hierdoor, in vereeniging met de steenbekleeding van den vloer en de hoogte der zoldering, wordt het geluid der instrumenten geheel verdoofd. Gemiddeld worden hier dagelijks 11,800 telegrammen verzonden, 12,200 ontvangen en 3000 ontvangen of verzonden voor de nieuws bladen, totaal ongeveer 27,000 per dag. De toestellen en machi- neriën zijn echter van dien omvang, dat dagelijks 200,000 tele grammen zouden kunnen behandeld worden. De zaal wordt des avonds verlicht, door 7 graskroonen, elk van 8 lichten, 4 standaards, elk van 4 lichten, aan de vier hoeken der distriebutietafel, en verder door ruim 100 afzonderlijke gasvlammen. De 8ste verdieping wordt aan de zuidzijde in gereedheid gebragt voor de vereeniging der New-York Associated Press. De vertrekken aan de noordzijde zijn voor de boekhouders der Telegraaf-Maatschappij bestemd. Eenige der 8 kamers op de Ode verdieping worden gebezigd tot het bergen der archieven van de Maatschappij en andere zijn aan den coneierge van liet gebouw en diens assistenten tot woning aangewezen. De 10de verdieping bestaat slechts uit eene zaal, die voor bergplaats kan dienen. Aan bet oosteinde bevindt zich de toegang tot den toren door middel van een ijzeren wenteltrap. Op deze en de 8ste verdieping heeft men groote reservoirs, waaruit het water ten gebruike of bij brand door macbineriën naar alle gedeelten van het gebouw geleid wordt. Er zijn 4 elevators of verplaatsbare kamers, die door machinekracht door de zolderingen heen naar de verschillende verdiepingen opgevoerd worden, om het personeel de vermoeijenis van het beklimmen der trappen te besparen. Twee dier elevators beginnen bij de lokalen van den thesaurier en rijzen tot de 5de verdieping op. Zij zijn van binnen smaakvol ingerigt, hebben ruimte voor 18 personen en worden door kristallen kroonen verlicht. De 3de elevator kan 14 personen bevatten, stijgt ook tot de 5de verdieping en is uitsluitend voor de beambten der Maatschappij bestemd. De 4de elevator stijgt van de kelders tot de bovenste verdieping en dient tot het opvoeren van materialen naar de verschillende verdiepingen, en loopt tevens een gemakkelijke ijzeren trap door al de verdiepingen van het gebouw heen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1