1875. N°. 55. Vrijdag 7 Mei. 33 Jaargang. Binnenland. Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. HELDERSCHE EN MEI WEIMEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt JDingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. u n ii franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: M O L E IV P 1 E I N N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligiing 's avonds 6 uur. IET 3ES 3r&. I«F JüL VAN MATEN. GEWIGTEN EN WEEGWERKTÜIGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de ingezetenen, dat bij besluit van de Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 3 Maart 1875, No. 28, de Herijk der Maten, Gewigten en Weegwerktuigen, krachtens de wet van 7 April 1869 (Staatsblad No. 57), voor deze gemeente is bepaald van den 26 Mei tot en met 7 Junij aanstaande, op alle werkdagen van des voormiddags 8 tot 12 ure, en 's namiddags van 4 tot 6 ure, en op 8 Junij aanstaande alléén van des voormiddags 8 tot 12 ure. Tot het verrigten dier werkzaamheden is aangewezen bet Kantoor van den Gemeente-Bouwmeester, naast het Weeshuis, op de Kerkgracbt, wijk I, No. 307. De Herijk zal plaats hebben naar de volgende verdeeling der gemeente in wijken, als: Op WOENSDAG en DONDERDAG den 26 en 27 MEI e. k., voor Wijle A tot eu met Wijk H aan het Westplein, met inbegrip van Huisduinen en het Koegras. Op VRIJDAG, ZATURDAG en MAANDAG den 28, 29 en 31 MEI c. k., voor Wijk I, van het Westplein tot den Viersprong, voor- en achterom ter wederzijden van het Heldersche Kanaal en de Wijken P en Q. Op DINGSDAG, WOENSDAG en DONDERDAG den 1, 2 en 3 JUNIJ e. k., voor Wijk K, henoorden de berastering van 's Rijks Werf, voor- en achterom, Wijk L bewesten de berastering van 's Rijks Werf, bewesten het Kanaal en Wijk M bezuiden de berastering van 's Rijks Werf, voor- en achterom. Op VRIJDAG, ZATURDAG, MAANDAG en DINGSDAG dan 4, 5, 7 en 8 JUNIJ e. k., voor Wijk N, langs de Koopvaarders-Binnenhaven, voor- en achterom en Wijk O of de Nieuwstad. (Op Dingsdag den 8 Junij alleen van des voormiddags 8 tot 12 ure). De belanghebbenden worden aangemaand sttptelijk aan hunne vcrpligting te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 1 Mei 1875. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWE DIEP, 6 Mei. Het Nederlandsch eskader is gisteren alhier uit West- Indië ter reede aangekomen. De état-majors van de ver schillende bodems laten wij hier volgen: LeeuwardenJhr. J. H. v. Capellen, kapt. ter zee, kommandant; C. Bijleveld, luit. ter zee lste kl., 1ste officier; jhr. J. C. L. v. Schmidt auf Altenstadt, C. Yreede, J. G. R. v. Doorn, W. A. Cambier en J. M. Steen, luits. ter zee 2de kl.K. T. Steinmetz, W. Wijers, J. B. Snethlage, J. C. Cramer, H. v. Assendelft de Coningh, P. A. R. Hen- nequin en J. M. Noorduijn, adelborsten lste kl.; W. Ruisch, off. v. gez. lste kl.; J. C. L. K. v. Wely, off. v. adm. lste kl.T. D. v. Genderen en H. P. M. v. Altena, scheepsklerken. Cornelis Dirks: J. B. A. Josselin de Jong, kapt.-luit. ter zee, kommandant; J. C. Commijs, luit. ter zee lste kl., lste officier; A. E. Arkenbout Schokker, W. II. Tromp en M. F. T. J. de Nerée tot Babberich, luit. ter zee 2de kl. J. D. Heijning, W. P. A. M. Kluit en jhr. J. A. G. v. d. Staal, adelborsten lste kl.; dr. F. M. Cowan, off. v. gez. 2de kl.; F. A. Frederiks, off. v. adm. 2de kl. Prinses Maria: H. v. Goens, kapt.-luit. ter zee, kom mandant; G. v. Herwaarden, luit. ter zee ]ste kl., lste officier; P. M. W. F. Kraijenhoff v. d. Leur, J. H. Mijer en C. F. A. Gregory, luits. ter zee 2de kl.P. C. de Winter en H. M. Lachapelle, adelborsten lste kl.; L. P. Vlaanderen, off. v. gez. lste kl.; J. P. Faubel, off. v. adm. 2de kl. De officieren en manschappen van de marine-torpedo- dienst zijn voor eenige dagen alhier aangekomen met bun stoom- en andere barkassen, sloepen en verdere werktuigen, benevens de kanonneerboot n". 7, kommandant de luit. ter zee lste kl. W. J. A. Nolthenius, om hunne proeven verder voort te zetten. De officieren van het garnizoen maakten gisteren hunne opwachting bij den nieuw benoemden directeur en kommandant der marine alhier, den schout-bij-nacht P. A. van Rees. Door de vischsloep Secret is den 30 April ten Zuiden van de Wolfrots gepraaid de Amerikaansche driemast schoener Jefferson Borton, van New-York naar Londen bestemd, 56 dagen reis. De gezagvoerder rapporteerde dat de ekwipage oproerig was geworden en de lste en 2de stuurman waren gedood. Twee matrozen waren gewond en in de boeijen, een gewonde matroos was aan de pomp vastgesloten en een ander was stervende. Er waren slechts 3 man en den gezagvoerder over om het schip over zee te brengen. Ook de vrouw van den gezagvoerder was aan boord. Ook de Koningin heeft aan Multapatior een zeer bemoedigend schrijven doen rigten, waarin H. M. o. a. doet weten, met welgevallen en ingenomenheid de pogingen gade te slaan, die thans in het werk worden gesteld om tot eene meer algemeene bestrijding van misbruik van ster ken drank en openbare dronkenschap in ons Vaderland te geraken en tevens verzekert, dat H. M. met klimmende belangstelling die pogingen zal blijven gadeslaan. Z. Iv. H. de Prins van Oranje woonde jl. Zaturdag te Parijs een concert bij, waar onze landgenoote mejufvr. Heilbron zich liet hooren. Het hoofdbestuur der «Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland» heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend tot ondersteuning van het verzoek der «Geldersche Maatschappij tot het instellen eener enquête naar den veldarbeid van kinderen. Drietal bij de Evang. Luth. gemeente te Kampen: Beudeker te Doesburg, Kinderman alhier en Michelsen, te Zierikzee. De Tijd bevat het mandement door mgr. Gerardus Petrus Wilmer, door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel, bisschop van Haarlem, assistent-bisschop bij den pauselijken troon, uitgevaardigd ter gelegenheid van «het groot en heilig jubilé, dat Paus Pius IX voor dit jaar, waarmede het drie-vierde van deze eeuw voltooid is, naar aloud gebruik heeft uitgeschreven.» Volgens oud gebruik is door de Bissch. Clerezy kennis gegeven aan Z. H. den Paus van de optreding van den nieuwen bisschop, den heer Heijkamp, die op 15 Dec. van het vorige jaar als zoodanig is gekozen. Naar aanleiding van die kennisgeving heeft Z. II. de Paus, onder dagtee- kening van 31 Maart, aan de Katholieken in Nederland een schrijven gerigt, waarin den heer Heijkamp, op straffe van excommunicatie, verboden wordt, bisschoppelijke func- tiën uit te oefenen. Dezer dagen kwam een knaap, die van Utrecht naar Lobith reizen moest, op Texel teregt. De reden van dit kleine misverstand was, dat men den knaap gezegd had dat hij over Elten moest gaan, waarvoor hij «Helder» had verstaan. De werkzaamheden tot indijking van het «Noorden» te Texel vorderen snel. Men heeft echter nu eenigen tegenspoed ondervonden met het maken van de sluis, en doordien de palen voor de fundering te kort bleken te zijn. Men heeft alle hoop een en ander binnen eenige maanden voltooid te hebben. De hoeren te Monnikendam klagen steen en been over de talrijke wormen, die de akkers op heiden doen gelijken. Nadat te Zaandam een kind door een hond werd gebeten en de hond afgemaakt is, zijn de ingezetenen uit- genoodigd, de honden vast te leggen of te muilbanden. Jl. Maandag arriveerde aan 's Rijks marinewerf te Amsterdam een rijks vaartuig, waarop zich bevonden 22 scheepstimmerlieden met hunne vrouwen en kinderen, zamen 68 personen; deze werklieden zijn daar overgeplaatst van de marinewerf te Hellevoetsluis. Door eenige vrienden en vereerders van ds. G. W. Stemler, thans emeritus pred. bij dellerst.-Evang.Luthersche gemeente te Amsterdam, is hem bij zijn vertrek aangeboden een bronzen beeld op marmeren voetstuk, voorstellende godsdienst en wetenschap, benevens een geschenk van huis- houdelijken aard. De Stoomvaart-Maatschappij «Nederland» hield jl. Dingsdag te Amsterdam hare algemeene jaarlijksche verga dering, onder voorzitterschap van Z. K. II. Prins Hendrik. Nadat de balans over het afgeloopen jaar was goedgekeurd, werd een voorstel, uitgaande van de directie en van com missarissen, om aan het bestuur de bevoegdheid te verleenen om zoodanige sommen als het zal meenen noodzakelijk te zijn te besteden ter deelneming in droogdokken te Nieuwediep of Amsterdam, voor gelegenheden tot lading en lossing harer stoomschepen, hetzij voor eigen rekening of in gemeen schap met anderen opgerigt, aangenomen met 85 tegen 3 stemmen; het maximum van dit bedrag werd bepaald op hoogstens f 500,000. Van veel belang werd het geacht om in de behoefte van een dok te Nieuwediep te voorzien, daar het Marine-droogdok aldaar, tot nu toe door de regering ter beschikking der Maatschappij gesteld, niet langer kan worden gebruikt. Nadat de aftredende com missarissen waren herbenoemd, sloot Prins Hendrik de ver gadering en uitte den wensch, dat de minister van Finan ciën met de Maatschappij eene regeling zou sluiten omtrent het brievenvervoer naar Indië, en dat dit eerste gunstige jaar (het dividend over 1874 bedraagt 5 pCt.) door meer dere zal worden gevolgd. De agenten van politie te Amsterdam zijn thans van het nieuwe hoofddeksel voorzien. De helmen staan ferm en geven den dienaren een regt militair voorkomen. Gisteren namiddag, tusschen 12 en 4 uur, heeft het te Haarlem zeer hevig en langdurig gehageld. Het standbeeld van Thorbecke, dat jl. Zaturdag met goed gevolg in de fabriek van de firma L. J. Enthoven Co., te 's Hage, is gegoten, is niettemin nog verre van gereed. De mantel, die het beeld zal sieren, moet nog gevormd worden en zal waarschijnlijk eerst in een paar maanden gegoten kunnen worden. De directie van den Kon. Holl. schouwburg te 's Hage is weder opgedragen aan den heer J. C. Valois. Jl. Maandag avond is mevr. Sandrok ten Hagen te Rotterdam voor de eerste maal opgetreden in de rol der Koningin in Multatuli's Vorstenschool en, te rekenen naar de vele bijvalsbetuigingen, die haar ten deel vielen na de scène in Hanna's kamer, werd zij zelfs tot driemaal terug geroepen mag men aannemen, dat hare opvatting geslaagd is. Met tal van bouquetten en lauwerkransen werd zij dien avond vereerd. De schouwburgzaal was goed bezet. Jl. Dingsdag werd langs den Nieuwen Waterweg in zee gesleept het Nederlandsch driemast ijzeren klipperschip Industrie, kapt. Weidenaar, toebehoorende aan den heer L. Smit, te Kinderdijk, diepgaande 53 decimeter. Niet alleen is dit de grootste diepgang waarmede een schip nog den Waterweg is uit- of ingevaren, doch dit schip heeft te Rotterdam ingeladen 407 last maatgoed plus 481 last zwaar goed, zoodat het zeker het eerste schip is dat met pl. m. 900 last goed van Rotterdam langs Maas sluis zee kiest. Te Kaatsheuvel is een jongen op vreeselijke wijze om het leven gekomen. Met een mand ging hij naar een kuil, waaruit zand gehaald was, om wat zand te halen. Toen de knaap wat lang uitbleef, ging de moeder, die ongerust was geworden, eens naar den put zien, waar zij haar kind onder het ingestorte zand begraven vond. De Nederlandsche Brandverzekering-Maatschappij te Tiel keert over 1874 een dividend van 30 pCt. nit. Bij de familie Deckers te 's Bosch heeft een dienstmaagd, Johanna van der Kragt, haar gouden dienstfeest gevierd. De buren vierden den dag mede, door het uitsteken van vlaggen. (Noordbrab.). De burgemeester van 's Bosch roept een achttal miliciens-verlofgangers opwaaronder voorkomt «Jan Onbekend Met zekerheid kan de Standaard mededeelen, dat het Zuidelijk Zendingsfeest dit jaar gehouden zal worden den 30 Junij op een terrein, gelegen onder 's Heer Arendskerke op Zuid-Beveland. Een onzer bladen, dat Leerbroek misschien wat heel eenvoudig vindt, heeft daarvan deftig Lederbroek gemaakt. De off. van gez. lste kl. W. Littel, laatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indië, en van daar den 28 April jl. terug gekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Met den 16 dezer worden de navolgende off. geplaatst, als: aan boord van het ramschip Stier en tevens belast met de waarneming der geneeskundige dienst aan boord van het ramschip Guinea, de benoemde off'. van gez. lste kl. C. J. A. de Groot; aan boord van den monitor Adder, liggende te Amsterdam, en, wanneer die bodem te Hellevoetsluis zal zijn aangekomen, tevens belast met de waar neming der geneeskundige dienst aan boord van de monitors Tijger en Heiligerlee, de off. van gez. lste kl. W. Littel; en aan boord van bet wachtschip alhier, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van het. instructie-vaartuig Ternate, de off. van gez. 3de kl. IJ. Bakker. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 4 Mei. Deze was gewijd aan de algemeene beraadslaging over het ontwerp tot regeling van toezigt bij de oprigting van fabrieken. Verschillende amendementen zijn aangekondigd; de algemeene discussie is gesloten. Zitting van Woensdag 5 Mei. De discusssie over de artikelen van het ontwerp der regering betreffende het toezigt bij 't oprigten van fabrieken is voortgezet. Art. 1, bevattende het beginsel der benoodigde vergunning van 't gemeentebestuur, is aangenomen met 40 tegeu 23 stemmen. Art. 2, bevattende de lijst der 18 inrigtingen met hare onderdeelen, in art. 1 bedoeld, is mede aangenomen, nadat daaruit enkele onderwerpen zijn vervallen, als: de hennep en vlasroterijen, de spinnerijen en weverijen. Voorts zijn ook uitgezonderd kleine stoomwerktuigjes tot verschillende doeleinden. Uit art. 4 is in overleg met den minister weggelaten de verpligting tot goedkeuring door Gedep, Staten van de plaatselijke verordening in dat artikel bedoeld, blijvende alzoo de koninklijke magt tot schorsing of vernietiging ook hier van toepassing. De verslagen der commissie van rapporteurs zijn gereed omtrent het voorstel Kappeijne c. s. en nopens maatregelen ter beteugeling der honds dolheid. De dag der discussie zal nader worden bepaald.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1