Lokaal voor Evangelisatie. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK, ADVERTENTIËN. Duitschland. Oostenrijk. Amerika. Stoomvaart-Berigten. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. 287ste STAATS-LOTERIJ. SCHAGER MARKT van HEDEN f De Heer eu Mevrouw COOPSKAKEBEEKE Ds. D. RIJNDERS, van Alkmaar, Dr. J. CRAMER, van Amsterdam, Duinwaterleiding-Maatschappij van den Helder en het Nieuwediep. Volgens berigt van den stuurman Pohlemann werden bij het stranden van de stoomboot «Schiller» alle booten vlot gemaakt. Vijf werden door de zee verpletterd. De golven sloegen den kapitein van de kommandobrug af over boord: evenzoo werden de meeste passagiers in zee geworpen. De ramp is het gevolg van een mist die drie dagen duurde. Van het schip is niets teregt gekomen. De kapitein moet zich zeer loffelijk gedragen hebben, doch de verwarring was zóó groot, dat zijn kalmte en oversaagd- heid hem niets baatte. De wijze, waarop sommigen aan den dood zijn ontkomen, is merkwaardig. Een man is gered doordien hij zich met de tanden vasthield aan den vinger eener hem ter redding toegestoken hand. Mevtouw Jones, die evenals haar echtgenoot gered is, was door dezen in een boot geworpen, en toen deze later omsloeg behoorde zij tot de weinigen, die in den stikdonkeren nacht door eene andere boot werden opgenomen. Verscheidene der passagiers hadden zich aan de masten gebonden, maar deze waren van ijzer, zoodat de ongelukkigen onverwijld zonken zonder eenige kans van weder boven te komen. De heer Stern echter, een der eerste klasse passagiers, had zich insgelijks aan een mast gebonden, maar met eene lis, en hij heeft zich, toen hij bemerkte dat hij zonk, weder los kunnen maken. Niettemin zonk hij, maar kwam later weder boven, gelukkig in de nabijheid van eene reddingsboei en eene ra, waarmede hij bleef drijven totdat hij in den ochtend, toen de mist opgetrokken was, gered werd. Met dit stoomschip is mede een brievenmaal naar Nederland verzonden. Deze is thans als verloren te beschouwen. De Keizer van Rusland is jl. Maandag te Berlijn aan gekomen. Aan de station werd Z. M. opgewacht door Keizer Wilhelm, den Kroonprins (die opzettelijk hiervoor uit Italië is teruggekomen) en alle te Berlijn aanwezige koninklijke Prinsen. De Czaardroeg de Pruissische generaals uniform met de Orde van den Zwarten Adelaar. Gedurende het verblijf van den Czaar te Berlijn vinden geene groote hoffeesten plaats; zijn bezoek wordt meer beschouwd als dat van een lid der koninklijke familie Keizer Wilhelm is zijn oom dan als dat van den eenen Souverein aan den anderen. Alleen wordt eene groote parade van de garde te Potsdam gehouden. De Koning van Zweden blijft van den 28 Mei tot den 2 Junij te Berlijn. De Koningin vertrekt den 2den uit Stokholm naar hare zuster, de Vorstin van Waldeck. Het Koningspaar zal dan het Saksische hof bezoeken, van waar de Koningin zich naar Mariënbad begeeft. De Koning reist dan naar Stokholm, om in Julij een bezoek te bren gen aan den Keizer van Rusland. Keizer Wilhelm heeft jl. Maandag namiddag Prins Gortschakoff te Berlijn ten gehoore ontvangen. Uit Potsdam wordt gemeld, dat dien dag na den afloop der parade Keizer Alexander zich gesteld heeft aan het hoofd van het Alexander-regiment en dit, als hulpbetoon aan Keizer Wilhelm, het geweer heeft doen presenteren. Keizer Wilhelm drukte Keizer Alexander getroffen de hand en de twee Keizers omarmden elkander daarop ten aanschouwe der duizenden, die zamengekomen waren om het militaire schouwspel te zien. Het te Weenen verschijnende Neues Fremdenblatt zegt omtrent de voorgestelde zamenkomst der drie Keizers: «Het verbond tusschen de drie Keizers is te hecht en te zeer één met de wederkeerige belangen der drie mogend heden, dan dat een plotselinge en voorbijgaande gril van Bismarck, of een te groote ijver der officiële Pruissische dagbladen voldoende zouden zijn, om dat verbond te schokken. De vriendschap van Rusland en Oostenrijk voor Duitschland is inderdaad niet van dien aard, dat die twee mogendheden een politiek uitsluitend in het belang van Duitschland zouden voeren. Het blad, dat het eerst deze nieuwe zamenkomst der drie Keizers vermeldde, eischt thans een dreigende demonstratie tegenover Frankrijk. Maar noch de Czaar, noch de Keizer van Oostenrijk zullen zich leenen tot zulk een plan, want wij zoo goed als Rusland hebben er belang bij, de Fransche natie niet tegen te streven in het werk harer regeneratie. Indien Frankrijk, een krachtigen stoot gevende aan de ontwikkeling zijner strijdkrachten, tracht te herwinnen wat het aan magt ver loor, toen het Elzas en Lotharingen moest afstaan, dan loopt daarom de Europesche vrede nog geen gevaar, wat een tusschenkomst der vreemde mogendheden zou kunnen regtvaardigen. De Bohemia meldt het volgende: Een lid van den jongen adel in Boheme wendde zich tot den Oostenrijkschen consul in Japan met verzoek om door Japansche kunstenaars op kostbaar porcelein zijn nieuw familiewapen te doen schil deren en de collectie zoo spoedig mogelijk naar Europa te sturen. Bij de brieven over deze zaak gewisseld waren de noodige teekeningen gevoegd, waaronder tot meerder duide lijkheid de woorden: «mijn wapen en't wapen mijner gema lin» te lezen was. Na eenigen tijd kwam de bestelling aan en de kisten werden geopend, 't Porcelein was prachtig, de wapens waren op Japansche wijze meesterlijk uitgevoerd, maar o schrik op elk kopje en op iederen kan stond in 't Duitsch«mijn wapen en 't wapen mijner gemalin.» Daar nu de oude adel dergelijke aankondiging niet noodig heeft en de nieuwe er tot nu toe geen mode van heeft gemaakt, heeft de eigenaar het porcelein voorloopig achter slot en grendel weggeborgen. Een van de staten der Unie, Tennessee, heeft, zooals onze lezers weten, een belasting op de ongehuwde mans personen ingesteld. De wet luidt als volgt«Art. 1. De algemeene vergadering van den staat Tennessee beschouwt het jonge-heeren-leven als een privilegie, dat men zich aanmatigt. Dientengevolge zal elk manspersoon in den staat, die het 30ste levensjaar achter den rug heeft, en overigens is gezond van geest en ligchaam, een jaarlijksche belasting betalen van 10 dollars, zoo hij niet gehuwd is, te rekenen van 1 Mei 1876. Art. 2. De agenten der schatkist zullen uitvoerige lijsten opmaken, waarop al zulke personen worden ingeschreven met vermelding van ouder dom, voorkomen, kleur van haar, baard, oogen, enz., enz. Art. 3. De sommen, uit die belasting voortspruitende, zullen worden bestemd tot onderhoud der openbare scholen in de districten, waarin zij opgebragt zullen zijn.» Tennessee telt 1,200,000 inwoners. De Koning der Nederlanden is Dingsdag avond alhier van Batavia aangekomen. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: J. van Zoonen en T. van Twuijver. J.A.Smit en G. Yerburgt. ,T. de Jong en E. Pool. BEVALLEN: Z. Dortmundt, geb. van Hoffe, (D.). M. C. Kruitholf, geb. Kikkert, (Z.). A. de Bruijn, geb. Snoerwang, (D.). C. E. van der Wolt, geb. Linneman, (Z.). OVERLEDEN: J. van der Krans, 13 uur. A. Snooij, geb. Visser, 77 jaren. 0. de Wit, 3 jaren. P. H. C. Haaek van der Goes, 6 jaren. van 5 tot 12 Mei 1875. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Jacob Schrama en Dirkje Dijt. Dirk Verhoeve en Neeltje de Bruin. GEBORENDirkje, dochter van Pieter Zegel en Flora den Braven. Jannetje, dochter van Dirk Leen en Antje Tuinder. OVERLEDEN: Pieter Boom, 53 jaren, gehuwd met Grietje Smit. Huibert de Ridder, 66 jaren, gehuwd met Andrina Goet. Aaltje Boon, 19 jaren, dochter van Jacob Boon en Aaltje Koudenburg. Cornelis Visser, 8 dagen, zoon van Cornelis Visser en Antje Plaatsman. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) Mei. Uren. 1 Windrigting en Barometer mm. Thermometer C. A *+3 4) ^3 O O O Toestand van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 12 12 zwtz. 5k. 769.30 f 9.00 13.4 - 0.1 0.77 Slechtw. 13 8 wtn. 1.5 768.00 t 7.62 12.2 f 0.6 0.88 Vlak. 13 12 w. 1.4» 768.39 f 8.01 13.8 f 0.2 0.82 ii Weêisgesteldlieid: 12 Mei. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 13 Mei. 8 u. Helder, beneveld, mooiweer. 13 Mei. 12 u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemmirsr. 28 April. PrinsHendrik. M. C. Braat. Padangenz.viaSuez. 9 Mei. 13 Mei. Henriëtte. K.Wijtsma. Suriname. 9 Mei. Jupiter. H. de Boer qq. Samarang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in dt Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Scotia. P.A.Thoresen. Drammen. Hout. v. Vliet Co. KoningderNederl.A.G.M.Bruins.Bat.viaSuez. Stukg. de Vries Co. Trevetick. G H.Carr. Newcastle. Steenk. v. Gijn Co. ChipChase. T.Reed. Meijer Co. VIJFDE KDASÖE. De,tiende lijst: No. 1818 f25,000: No. 19980 f 10,000; No. 2516, 4996 en 18818 ieder f 1Ó00; No. 1521, 3788, 4407, 6656, 15835 en 17810 ieder f400; No. 3095 en 15635 ieder f200; No. 476, 1213, 3988, 5999,8347, 8870, 9872, 12953,13390,16893,17544,17583,17813enl8111 iederf 100. Veertiende lijst: No. 19248 f1500; No. 5464, 11127 en 14900 ieder f 1000; No. 6113, 6525, 6648, 13042, 14454 en 19999 ieder f400; No. 4338, 6522 en 15418 ieder f200; No. 5167, 6662, 7747, 8060, 8630, 9488, 9984, 11718 en 18838 ieder f 100. bATEBE BKKIUTILV. Als een treurige bijzonderheid deelen wij omtrent den brand aan boord van de Koning der Nederlanden nog mede, dat het eenig zesjarig dochtertje van een passagier, die voor zijn vertrek uit Indië zijn echtgenoote moest verliezen, gestikt uit een der verbrande hutten is gehaald. Ook deelt men ons mede, dat pogingen zijn gedaan tot diefstal. We hopen dat de politie er in slage de schuldigen te vatten. Ansjovis wordt gedurende de laatste dagen veel door onze visschers gevangen. Ze worden opgekocht d 37 i cent het honderd. Ook de geepvangst gaat nog voordeelig. Blijkens een gisteren bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, heeft de militaire en civile bevelhebber in Atsjin, generaal-majoor Pel, den 8 dezer het navolgende aan de Indische regering geseind: Lamteloe, Setoe en Ketjil Oeleyloe (dus de streek tusschen Mandarsa Poeti-Lamara en Poengei Blang Tjoet) zijn door ons bezet. De luit. von Ende, 10 minderen en 3 koelies werden daarbij gewond, 2 minderen sneuvelden, 1 kavallerist is vermist. De gezondheidstoestand is bevre digend. Naar men verneemt is tegen Oscar Carré, die zich thans met zijnen circus te 's Hage bevindt, door een inspecteur van politie, op last van zijnen superieur, proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der wet van den heer van Houten betreffende den kinderarbeid, door kinderen beneden de 10 en 12 jaren kunsten te laten maken en te doen optreden in het kluchtspel Asschepoester Ook tegen den directeur van den Hollandschen Schouwburg te 's Hage moet een proces-verbaal zijn opgemaakt, wegens de optreding van het dochtertje van den heer Spoor in het kermisstuk het Vrouwtje van den Donau.o In het hoofkiesdistrict Tiel is tot lid der prov. Staten gekozen de heer A. Verbrugh Rz. en te Franeker de heer W. Koning. Volgens de berigten uit IJsland heeft men aldaar geene heugenis van een zoo zachten winter als de afgeloopene geweest is. De weilanden begonnen den 10 April reeds groen te worden. PER TELEGRAAF. 8 Paarden f 60a200 Ossen - U0al70 Stieren - 80al20 350 Gelde-Koeijen - 80a220 Kalf-Koeijen - 160a220 Vaarzen - 80al40 Hokkelingen - 45a 80 Nucbt.Kalveren- 5 a 13 Vette Rammen - a 1076 Schapen - 22a 34 Lammeren f 8 a 13 Bokken&Geiten -Ja 6 20 MagereVarkens - 12 a 23 40 Biggen - 7 a 10 40 Kippen c. 70 al25 Eenden a Boter per kop - 77|a Kaas per kilogram - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -260 a E:nd-Eijeren -375 a De ondergeteekenden brengen hunnen hartelijken dank, mede namens hunne Kinderen en Behuwdzoon, voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de viering van hun 25jarig huwelijksfeest ondervonden. W. BURGER. A. BURGER—ASSENBROEK. betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunnen Zoon. Nieuwediep, 13 Mei 1875. Kraamvisites kunnen afgewacht worden op Woensdag 19 en Donderdag 80 Kei a. s. De ondergeteekenden betuigen bij dezen hun hartelijken dank, in het bijzonder haar Leeraar en Onderwijzer, voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hunne geliefde Dochter. J. BOON. Oosterend op Texel. A. BOON—KOUDENBURG. Mede namens Kinderen en Behuwdkinderen. ZONDAG den 16den MEI, EERSTE PINKSTERDAG, 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker: MAANDAG den 17denMEI, TWEEDE PINKSTERDAG, 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker: Heeren Aandeelhouders wordt bekend gemaakt, dat de AT.GEmEENU VËBCADËBIKt) zal plaats hebben op MAANDAG 24 MEI a. s., des namiddags ten half drie ure, in het Gebouw Tot Nut van 't Algemeen, achter het Paleis, te Amsterdam. Heeren houders van aandeelen in blanco worden herinnerd aan art. 21 der Statuten. Helder, 10 Mei 1875. Ch. BOSCH REITZ. De ondergeteekende berigt dat hij zijne affaire V E R P L A A T S T heeft van de BlMMEBWHAVBSr S", 84 naar Jl°. 85 aldaar. Hij blijft zich voortdurend aanbevelen voor de levering van alle KOPER- en BLIKWERKEN. Hij is ruim voorzien van alle artikelen die tot dat vak behooren. Ook beveelt hij zich verder aan tot het maken van LOOD-, ZINK-, BLIK- en KOPERSLAGERSWERK. C. HAGENAAR.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3