Lokaal voor Evangelisatie. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. ADVERTENTIËN. Spanje. INGEZONDEN. Stoomvaart- Berig-ten Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. HOORNSCHE MARKT van HEDEN ALKMA ARSC HE MARKT Y AN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Correspondentie. De Wel.-Eerw. Heer H. J. HEIJNES, Jhr. E. DE CASEMBR00T, Terwijl men in andere landen gewoonlijk de politiek behandelt in dagbladen en vlugschriften of in bepaald daar toe bestemde geïllustreerde bladen, heeft men in Spanje nog een ander middel gevonden om oppositie te voeren, of de publieke opinie ten opzigte van regerings-maatregelen te leiden. Men bezigt daarvoor lucifersdoosjes (cazitas de fosforus), bepaaldelijk die der zoogenaamdeZweedsche lucifers. Op die doosjes zijn spotprentjes geplakt, die op deze wijze onder de oogen van duizenden komen en veel meer invloed oefenen dan dagblad-artikelen, vooral in Spanje waar het getal van hen die niet lezen kunnen zeer groot is. Amerika. Men meldt uit New-York, dat zich aldaar in de vorige maand met buitengewoon succès, op een concert in het operagebouw, twee zeer jeugdige zangeressen hebben doen hooren, miss Bertha en miss Esther Monis, de eerste sopraan, de tweede contralto. Wat onze belangstelling in dit buiten gewoon begaafd tweetal verhoogt, is dat zij dochters zijn van een voormalig landgenoot. De heer Monis begaf zich verscheidene jaren geleden naar Amerika en is te New-York gevestigd. Bertha Monis is vijftien, Esther twaalf jaren oud, en bevoegde kunstregters te New-York voorspellen beide, die niet alleen zóó veel beloven, maar reeds zóó veel zijn, eene schitterende toekomst. De oudste bezit, aldus lezen wij in een der artikelen aan het zusterpaar gewijd, een helder, krachtig en toch uiterst liefelijk en buigzaam sopraangeluid. Reeds zijn hare stemmiddelen, door degelijke studie, buitengewoon ontwikkeld voor haar leeftijd, en zij voert de moeijelijkste passages met bewonderenswaardige gemakkelijkheid uit. De twaalfjarige Esther wordt vooral geroemd om de schoonheid en zuiverheid van haar altgeluid en hare voortreffelijke vocalisatie. Naar wij vernemen zijn er reeds onderhandelingen aange knoopt, om beiden in Europa hare studiën te laten voort zetten en hare vorming te voltooijen. Het vooruitzigt bestaat dat zij zich ook in Nederland, in de vaderstad hunner ouders, zullen doen hooren. Eenigen tijd geleden rigtte iemand zich tot de redactie van de Texas Telegrapli, om den naam te weten van den schrijver van een heftig artikel, in dat blad voorkomende. Hij ontving daarop, onder de rubriek «correspondentie,» 't volgende ten antwoord: «De man, die dit artikel schreef, was in zijn jeugd een zeer werkzame smid; later werd hij matroos op een stoomboot, daarop koeherder aan de grenzen, en in de laatste jaren beoefende hij het beroep uit van worste laar. Hij werd alleen journalist, wijl zijn spieren zich te sterk ontwikkelden en dit hem in zijn beroep nadeelig was. Zoodra hij door schrijven wat magerder is geworden, zal hij weder in 't strijdperk treden.» Het blad ontving geen brieven meer. Barsingerhorn, 20 Mei 1875. Aan de Redactie der Heldersche en Nieuwedieper Courant. Geachte Redactie! Gisteren (19 Mei) kwamen te Sehagen in de Kolfbaan van den heer A. Knikker ongeveer een 30tal personen te zamen, die waren toegetreden tot de voorloopig opgerigte Afdeeling: Sehagen en Omstreken van de Vereeniging tot bevordering van het Volksonderwijs in Nederland. Met algemeene stemmen werd besloten de Afdeeling Sehagen en Omstreken definitief op te rigten. Haar aantal leden bedraagt voor het oogenblik vijf-en-tachtig. Als leden van het bestuur werden gekozen de heeren: W. O. van Manen en J. Breebaart te Winkel; Slangen te SehagenCalkoen en van der Stok te Nieuwe Niedorp; Groneman te Wieringerwaard Grin te St. Maarten; Meijer Drees te Dirkshorn en Waller te Anna Paulowna. Daarna werd een reglement voor de Afdeeling besproken en vast gesteld en drie afgevaardigden benoemd voor de Algemeene Ver gadering der Vereeniging, die den 29 Mei a. s. zal gehouden worden te Amsterdam. Na nog eenige andere besprekingen kwam de vraag aan de orde of de Afdeeling nog iets van zieh zou laten hooren vóór de ver kiezing van een lid van de 2de Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Alkmaar in de maand Junij aanstaunde. Een der aanwezigen deelde mede dat de candidaat der Centrale Kiezersvereenigiug, het aftredend lid der 2de Kamer, de heer de Bruyn Kops, vroeger gestemd heeft voor de toen verworpen voor stellen van den heer Moens, betreffende de regeling van het openbaar onderwijsdat dezelfde candidaat nog kort geleden verklaard heeft in zake onderwijs geheel en volkomen met den heer Moens te kunnen medegaan en evenals deze afgevaardigde den leerpligt te beschouwen als de kroon op het gebouw eener betere organisatie van ons onderwijs, waarvoor de Vereeniging„Volksonderwijs" hare beste krachten inspant. Ofschoon uit dien hoofde met warmte den heer de Bruyn Kops als candidaat kunnende aanbevelen, meende de vergadering dat de pas opgerigte Afdeeling zich van het stellen eener advertentie ten gunste van dezen candidaat moest onthouden. Na de aanwezigen te hebben bedankt voor hunne opkomst (die zeker grooter zou geweest zijn ware het uur meer geschikt geweest) en, in verband met het genomen besluit om niet door middel van een advertentie van wege de Afdeeling den candidaat der liberalen aan te bevelen, de leden te hebben opgewekt om ieder in zijn kring den voorstander van de beginselen der Vereeniging, den heer de Bruyn Kops, aan te bevelen voor het lidmaatschap der 2de Kamer, sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde eerste vergadering van de Afdeeling Sehagen en Omstrekender Vereeniging tot bevordering van het Volksonderwijs in Nederland. EENE CHRISTELIJKE SCHOOL. Ongetwijfeld heeft menigeen reeds herhaaldelijk zich afgevraagd, wat toch de reden wel wezen mag, waarom men sedert het begin van Febr. 11. niets meer van de Chr. school alhier in de couranten verneemt. Zij echter, die weten welk een de Chr. school met dood en vernieling dreigende donderbui plotseling in Sprokkelmaand van den kant der tegenstanders van 't Chr. onderwijs, zoo uit de Ticeede Kamer als van overal elders, zich voor aller oog heeft vertoond, zullen ons zwijgen goed verstaan. En die bui groeit nog steeds aan, om hoogst waarschijnlijk nog in dezen zomer uit te barsten. De inzameling van gelden en alle zaken voor onze Christel, school liepen uitnemend. Spoedig na het laatste berigt van ingekomen giften ontvingen we weer andere, waaronder van den heer V. een zilver slaand horologie, dat f 13 heeft opgebragt. Doch toen de liberalen en radicalen, de heeren Kerdijk en Moens met hunne geestverwanten, bij toegezegde wijziging van de wet op liet lager onderwijs door ons ministerie, die tegen de Chr. school zoo schrikkelijke positie namen, oordeelde de Hulpvereeniging voor Geref. Schoolonderwijs alhier in de haar gegeven omstandigheden niet te mogen voortgaan, maar in zake de op te rigten Chr. school eene afwachtende houding te moeten aannemen. Daartoe besloot zij dan ook. Hoe noode ook, wij zullen dan al wachten, wat er van de wet op het lager onderwijs bij onze wetgevende magten worden zal. Gclukke de toeleg der tegenstanders van het Chr. onderwijs toch niet; want indien wèl, dan is het met de vrije' school en het Chr. onderwijs in Nederland gedaan. En wat staat ons te wachten nu zich 11. Vrijdag het ministerie ook tegen het de Chr. school tegemoetkomend restitutie-stelsel heeft verklaard? Het zij den ijveraars voor het zoo gezegd neutraal onderwijs toch waarlijk reeds genoeg, dat, zooals onlangs uit de stukken is ge bleken, geen Staat in gansch Europa, ja, geen land in heel de wereld de godsdienst zóó volkomen uit zijn openbaar onderwijs sluit als Nederland. Men drijve den consciëntie-dwang toch niet verder! In elk geval, eene hoop blijft ons over: er is er Een in den Hooge, die reeds zoo menige donkere wolk verdreven heeft. Tot hem opziende wachten wij dan op de dingen, die in zake de schoolwet komende zijn, en waclite ook ieder belangstellende op ons nader berigt. J. J. DE VISSER, Predikant. President der Hulpvereeniging voor Geref. Helder, 20 Mei 1875. Schoolonderwijs te Helder. De Prinses Amalia, van hier naar Batavia, is den 20 dezer des namiddags ten 4+ ure te Suez gearriveerd en heeft onmiddelijk de reis voortgezet. De P. Caland arriveerde den 20 dezer te New-York en de W. A. Scholten vertrok dien dag van daar naar Rotterdam. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: H. van Hert, zeeman en D. Winkel. A. IJ. Kuiper, vletterman en H. Deus. GETROUWD: J. Walker en M. K. K. J. Plorijn. BEVALLENT. Lagrange, geb. Vos, (Z.). G. Kramer, (Z.). H. de Man. (Z.). L. Former, geb. Bonselaar, (Z.). S. Vregat, geb. van der Plaat, (D.). OVERLEDEN: G. Klooster, geb. Dekker, 39 jaren. W. J. Meijer, 28 jaren. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 9 Mei. Jupiter. H. de Boer qq. Samarang. 17 Mei. IJstroom. S. de Vries. New-York. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. ïlerkoir.s'. 20 Mei. Sarah. C. Nicholso. v, Vliet Co. New-York. 21 WillemJacobus.W.P.deVries. Duink.&Goedk.Suriname. 21 WilleminaenClara.A.A.H.vanlIerwerden. Tjilitjap. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Cassandra, J.Jarvis. Sunderland. Steenk. Duink.&Goedk. Voorlichter. A. de Willigen. Samarang. Stukg. Castor. A. de Boer. Middell. Zee. ZurMühleu&Co. Gathorne. E. J. Harley. Taganrog. Graan. v. Vliet Co. Wynyard. R. Robson. Seaham. Steenk. Duink.&Goedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet) "3 3 d B Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. 'Vochtigh. 1 procent, j Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 22 22 12 8 12 zwtz. Ik. zwtw. 7„ zwtz. 7 758.82 759.95 761.47 - 1.78 - 0.67 f 0.85 15,9 14.5 15.7 fl.78 +0.67 +0.85 0.81 0.78 0.74 Vlak. Golvend. Weêrsgesteldheid: 21 Mei. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 22 Mei. 8 u. Ligtbewolkt, winderig, mooi. 22 Mei 12 u. Idem. li ATSCIIK BBRIfiTFjJV. Gisteren namiddag werd alhier gehouden de algemeene vergadering van de afdeeling Helder der Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Er is, met het oog op de beperkte geldmiddelen, besloten^ in dit jaar gecw tentoonstelling te houden, doch op die zaak ten volgenden jare terug te komen. Tevens is bepaald, dat de afdeelings-vergaderingen voortaan des avonds zullen gehouden worden. Naar men verneemt, is dezer dagen een nachtwaker aan het station van den Ooster-Spoorweg te Amsterdam gearresteerd wegens diefstal van geld. De heer T. Duyvis Jzn., te Koog aan de Zaan, heeft, op grond van aanhoudende ongesteldheid, bedankt als lid der Staten van Noordholland, in welk college hij zitting had voor het kiesdistrict Zaandam. Jl. Donderdag avond had op de kermis te Breda een ongeluk plaats. Een groote carroussel was overvol geladen en bevatte meer dan 150 personen. Juist toen het paard dat er inliep, zich in beweging begon te stellen, brak de ring boven aan den top en stortte het heele gevaarte in elkander. Het is bijna ongelooflijk dat, terwijl alle personen, waaronder vele kinderen, onder zeil en dakhout bedolven waren, niemand eenig ernstig letsel heeft bekomen. Berigten uit IJsland melden dat de vulcanische uit barstingen aldaar voortduren en vooral in het laatst van Maart buitengewoon sterk waren. Een groot gedeelte van de rijkste en vruchtbaarste streek van het eiland is tot zoodanige hoogte met asch bedekt, dat de bodem in de eerstvolgende jaren naauwelijks het voor het vee onont beerlijke gras zal opleveren, Men vermoedt dat ongeveer 200 boerenhofsteden, vooral in het Iskulthal en het Fljotthal, met een veestapel van 1000 koeijen, 24,000 schapen en 1000 paarden door die ramp getroffen zijn. De asch van de uitbarsting die den 29 Maart plaats had werd door den wind naar Zweden en Noorwegen overgedragen. Hevige uitbarstingen hadden ook den 10 Maart en den 4 April plaats. Den 10 April was de weerschijn van het vulcanisch vuur zóó sterk, dat die des nachts mijlen in den omtrek in de huizen zigtbaar was. PER TELEGRAAF. 2 hectoliter Tarwe f 10,a per hectoliter. Rogge a 6 u Gerst - 7,a 7,25 12 n Haver - 6,a 6,25 Witte Erwten - a u Groene dito - a u Graauwe dito - 15,a n Vale dito - a i, Bruine Boonen - 14,a 16, ii Witte dito - a ii Paardenboonen - a h Mosterdzaad - a n Karweizaad - a 17 stuks Paarden - 90,u300,per stuk. 225 Koeijen -170,a280, 950 I, Schapen - 18,a 83, 1980 Lammeren - 7,a 15, u Kalveren - a 80 u Varkens - 13,a 19, 4 Zengen - 35,a 60, 480 Biggen - 5,a 9, 18000 h Kip-Eijeren - 2,80 a 3,per 100 stuks. 10000 ii Eend-Eijeren - 3,70 a 1850 kop Boter - 0,574a 0,724 per kop. Handel vlug. Granen, enz. 72 hectol. Tarwe f 9,a 10,10 hectoL Rogge f 7,50 a -,49 hectol. Gerst f 6,a 7,123 hectol. Haver f 5,a 5,75; 7 hectol. Boonen: Bruine f 16, a f 17,Witte f -,a-, Paardenb. f -,a -,6 hectol. Erwten: Graauwe f 18,a 21,Vale f a Groene f 16,a 18,Witte f a j hectol. Kanariezaad f hectol. Mosterdz. (rood) f a geel f a hectol. Karweizaad f a hectol. Kool zaad f a alles per hectoliter. Kaas. 439 stapels, weg. 96758 KG.; Kleine 1 33,50, Middelb. f 29,50, Oommissie f 30,laagste prijs f 15,per 50 KG. Vee. 4 Paarden f 75 a 175; 19 Koeijen f 145 a 196; 41 nuchtere Kalveren f 4 a 16,50782 Schapen f 23 a 38; 1414 Lam meren f 4 a 12; 308 magere Varkens f 16 a 28; 373 Biggen f 8,-al 4,-; 29Bokkcn enGeiten f4,al2;29KleineBokken f 0,36a0,96. Boter, f 0,65 a 0,70 per 0.630 kilogram. Het schrijven van X. van Terschelling hebben we dezer dagen ont vangen. Wij zullen van de gegeven wenk zoo mogelijk gebruik maken. TRIJNTJE VAN DER SCHOOT. Helder, den 23 Mei 1875. Uit naam hunner dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Ondertrouwd P. LANGEVELD Mz., van Anna Paulowna, EN M. KAAN. Wieringerwaard, 22 Mei 1875. Getrouwd COENRAAD VAN AAIvEN VAN SCHAARDENBURG, van Utrecht, EN MARIANNE BEGEMANN, van Schagerbrug, die, ook namens wederzijdsche Familiebetrekkingen, dank betuigen voor de belangstelling, ter gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Schagerbrug, gent. Zijpe, 21 Mei 1875. ZONDAG den 23sten.MEI a. s., 's morgens om 10 ure en 's namiddag om 5 ure, D. V., Spreker: van Amsterdam. De ALGEMEENE KIEZERS VEREEMGING voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Alkmaar, heeft in hare vergadering van den 15 Mei 1875, voor de aanstaande vacature van het lidmaatschap voor dit district, met algemeene stemmen tot haren Candidaat gesteld gepensioneerd Schout-lriJ-Naeiit te 's Gravcnliage, (oud-lid van de 2de Kamer der Staten-Generaal.) Zij noodigt met vertrouwen hare medekiezers in dit district uit om, op Dingsdng den 8 Junij 1875, hunne stemmen op dien Heer uit te brengen en door eene getrouwe op>komst zich van hunnen burgerpligt te kwijten. Het Bestuur voornoemd, Mr. P. BINKHORST, te Alkmaar, Voorzitter. G. APELDOORN, te Egmond— Binnen. Me. D. P. H. ABERSON, te Ilelder. A. BALDER, te Broek op Lungedijk. Mr. D. F. VAN LEEUWEN, te Alkmaar. P. KAMSTEEG, te Alkmaar, Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3