1875. N°. 74. Zondag 20 Junij. 33 Jaargang. AANBESTEDING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 1«3. PROVINCIE NOORDHOLLAND. Binnenland. HELDERSCHE EN MEI WEDIEPER COURANT „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Diugsdag, Donderdag eu Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. u franco per post - 1 65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Kïlu'ii RondcrdnK vertrekt de mail Oost-ïndië. Laatste lig tuig 's avonds 6 nur. Op Donderdag den lsten Julij 1875, des namiddags ten half drie ure, zal aan liet lokaal van liet provinciaal bestuur van Noordholland, ie Haarlem, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed: a. De uitvoering van eenige baggerwerken in het Noorder Spaarne. b. Het herstellen van den toren der kerk van de Hervormde gemeente te Oosterend op Texel, dienende tot verkenmerk voor zeevarenden. l)e aanbesteding van het sub b genoemde werk geschiedt namens en voor rekening der gemeente Texel. De bestekken zijn, tegen betaling van 10 cents per exemplaar, voor het sub a gemelde werk en van 20 cents per exemplaar voor bet sub b gemelde werk verkrijgbaar aan het lokaal voornoemd, en aan het bureau voor buitenlandsclie paspoorten op den O. Z. Achterburgwal tegenover het Walepleintje, te Amsterdam. Die van het sub b genoemde werk daarenboven ter secretarie van de gemeente Texel. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat ie Haarlem, en daarenboven voor het sub a genoemde werk bij den Ingenieur van den Waterstaat J. J. ROELANTS en bij den Opzigter J. KEYZER, beiden te Amsterdam, en voor het sub b genoemde werk bij den Ingenieur J. M. F. WELLAN te Alkmaar en bij den Opzigter L. KOOT, te Nieuwediep. De aanwijzing in loco van het sub b genoemde werk zal geschieden op Zaturdag vóór de besteding. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op WOENSDAG den 23 JUNIJ e. k„ des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, den 19 Junij 1875. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. PUNTEN TEE BEHANDELING: 1. Toekenning subsidie aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongeheeren. 2. Voordragt tot ontslag en benoeming van hulponderwijzers. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Junij. In de op gisteren gehouden vergadering van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zijn gekozen tot afgevaardigden ter algemeene ver gadering, te. Amsterdam te houden den 10 Aug. e. k., de heeren G. E. Bron en J. G. R. Vos. Verder werden behandeld de punten ter beschrijving voor die vergadering, waarbij onderscheidene belangrijke onderwerpen ter sprake werden gebragt. Vervolgens werd gelezen het verslag der commissie voor de Volksbibliotheek over 1874/75 en naar aanleiding van door die commissie gedane voorstellen, werd gediscussiëerd over 't voortbestaan dezer nuttige inrigting, die echter naar 't oordeel der leden een al te aanzienlijk bedrag uit de fondsen van het departement blijft eischen. Er werd bepaald, dat voor den vervolge aan die inrigting 's jaarlijks eene som van hoogstens f 50 kan worden toe gewezen en dat tusschen de commissie en het bestuur van liet departement een nader overleg zal plaats hebben tot het opsporen van middelen, waardoor deze instelling voor een deel in hare eigene uitgaven kan voorzien. Daarna werd vastgesteld een reglement voor de Volks voordragten en tot lid der commissie voor die zaak benoemd de heer D. de Lange, in de plaats van wijlen den heer C. J. Blok. Tot directeuren der Spaarbank werden herkozen de heeren J. Graat en K. Lastdrager en gekozen de heeren P. J. Duinker en J. J. Tinkelenberg. Eindelijk werden de heeren G. E. Bron, B. J. Herweijer, D. Dekker en jhr. W. A. Alting von Geusau herbenoemd als leden der commissie tot regeling der buitengewone vergaderingen van dit departement. De sociëteit Mars gafjl. Donderdagavond, ter gelegen heid der verjaring van H. M. de Koningin, eene Soiree Littéraire et Musicale. De zaal van Musis Sacrum was voor deze gelegenheid gedecoreerd. Ook thans bood het uitgebreid programma eene aangename afwisseling. Muziek, zang en voordragt wisselden elkander gedurig af. Het muziekkorps der dd. Artillerie-Schutterij, onder directie van den heer M. P. Polak, opende en sloot op flinke wijze, en verwierf zich voor zijne niet onverdienstelijke uitvoeringen den welverdienden bijval. De heer van de Ven, van Kinderdijk, overtrof nog verre de goede ver wachtingen, die men koesterde van zijn talent; de beide door hem voorgedragene zangstukken, met. nog een nommer als toegift, werden op 't levendigst toegejuicht. Ook de heer van Ophemert, lid van 't muziekkorps der schutterij van Rotterdam, toonde zich zeer vertrouwd met het door'hem gekozen instrument (saxhoorn), en verwierf zich tal van goedkeurings-blijken. Voorgedragen werden: 1. Fragment uit de St. Paulus-rots van B. ter Haar, 2. De Engel van Soestdijk en 3. Mijn Vogeltje, romance pathétique; terwijl in den aanvang der vergadering door een der leden van 't bestuur eene Cantate werd uitgevoerd, waarvan de inhoud aan 't feest van den dag xvas toegewijd. Een zeer geanimeerd bal besloot dit feest, dat zeker heeft bijgedragen om den gunstigen naam der sociëteit te bevestigen. Door het uitsteken der vlaggen van de openbare gebouwen werd gisteren alhier gevierd de 60ste verjaardag van de overwinning bij Waterloo. In de vergadering der afdeeling Helder van het Nederlar.dsch Onderwijzers-Genootschap, jl. Donderdag gehouden, is benoemd tot afgevaardigde naar de dit jaar te Haarlem te houden algemeene vergadering des Genoot- schaps, de heer P. Uurbanus. Het eskader, bestaande uit Zr. Ms. schepen Leeu warden, Prinses Maria en Cornelis Dirks, zal bij gunstige gelegenheid den kruistogt in den Atlantischen Oceaan morgen aanvaarden. De eerste plaats welke men zal aandoen is Lissabon. Wederom maakt de minister van Oorlog bekend, dat de belangen van de dienst niet toelaten de verzoeken van milicien-verlofgangers, om vrijstelling voor de eerlang te houden najaarsoefeningen, in te willigen. Zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen opkomen, behooren zich na hunne herstelling bij hun korps te ver voegen, teneinde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Rotterdam door ds. J. W. Beversen, pred. te Dordrecht. Bij gelegenheid van het 29jarig Pausschap van Pius IX, hetwelk jl. Woensdag werd gevierd, is hem door een aantal Nederlandsche oud-zouaven een prachtalbum aange boden, waarin 700 portretten, 4 op iedere pagina, tusschen welke de Pauselijke attributen gevonden worden, bij de gesneuvelden in het zwart en bij de levenden in het blaauw, met de woorden Pro Petri Sede. De oudste hoofdonderwijzer in Nederland is W J. Coopmans, te Broek in Doniawerstal. Hij is sedert 1813 hoofdonderwijzer. Zijn ligchaamsgestel en geestvermogens zijn nog onverzwakt. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de schepen: Wilhelmina Clara, Friesland, Twee Gezusters, Louise en Henriëtta. Van de beide lijders, die zoo jammerlijk de slagtoffers werden van den brand te Schoorl, is de vrouw reeds, onder de smartelijkste pijnen, aan de bekomen brandwonden in het gasthuis te Alkmaar overleden. Men meldt uit Alkmaar, dd. 17 dezer: «Bij gelegenheid van het concert, heden avond ter eere van Hr. Ms. verjaardag in den Hout gegeven, geraakte een paard op hol, waarbij de voerman zich ernstig bezeerde.» Bij den jl. Woensdag door de gemeente Hoorn gehouden openbaren verkoop van onbruikbare voorwerpen bevond zich oud doek, sedert eenige jaren in het stads-fabriekshuis aanwezig en afkomstig uit gemeente-gebouwen tot een ander doel ingerigt, dat, hoewel de hoeveelheid betrekkelijk gering was (er waren slechts drie lappen), de kapitale som van f 825 heeft opgebragt. Jl. Donderdag werd aan de scheepswerf der Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam met goed gevolg te water gelaten de ijzeren stoomkanon- neerboot de Geep, zijnde de laatste der drie kanonneerbooten, aldaar in aanbouw voor rekening van het departement van Marine. In twee artikelen heeft Multapatior in het Hbl. zijn plan ter bestrijding van misbruik van sterken drank mede gedeeld. Ten slotte resumeert hij het programma van dat plan aldus: «De bestrijdings-middelen zijn verdeeld in 4 categoriën I. Hulpmiddelen, voortvloeijende uit den invloed van godsdienst en wijsbegeerte. II. Hulpmiddelen, ontspruitende uit de tusschenkomst van de staatsmagt. Speciale en partiële wet tegen openbare dronkenschap, in den geest der jongste wetgeving in Duitschland en Frankrijk. Bijzondere vergunning, noodig voor het bekomen van een patent als sterken drankver- kooper, en af te geven door de plaatselijke besturen. Weigering van zulk een patent aan alle rijks-, provinciale- of gemeente-ambtenaren, tolgaarders, sluiswachters, veen bazen, enz. Verpligting, aan de gemeentebesturen opgelegd, om, overeenkomstig art. 135 der gemeentewet, plaatselijke verordeningen tegen dronkenschap en op de herbergen in te voeren. Aanzienlijke verhooging van het patent van drankverkooper ten bate der gemeenten. Speciale wet tegen het vervalschen van levensmiddelen en bieren, ook tegen vervalsc.hing van jenever. Krachtige bestrijding van het misbruik, voor zoover het hij de land- en zeemagt bestaat. Verhooging van de accijns op het gedistilleerd. III. Hulpmiddelen, ontstaande uit het initiatief van het individu. Zedelijke verpligting voor hen, die tot den strijd toetreden, om zelf matig te zijn, overal en steeds matigheid te bevorderen en dronkaards uit hunne dienst te ontslaan. Instelling van een Raad van Eer en Discipline ter beoor deeling van de overtredingen der matigheid, door de mede strijders begaan. Geleidelijke stemming der publieke opinie tot verachting en medelijden jegens den dronkaard; de dronkenschap ook der beschaafde standen in minachting brengen. Alie superieuren aansporen om met kracht matig heid door hunne onderhoorigen in beoefening te doen brengen. Instelling van penningen of kaarten, in plaats van fooijen en drinkgelden, inwisselbaar voor levensmiddelen, kleederen en onschadelijke dranken. Zorg voor de mogelijke genezing van den dronkaard zoowel door particulieren als in dronkaards-hospitalen, in den geest van die, welke reeds in Amerika bestaan. IV. Hulpmiddelen, voortgebragt door de verbonden krachten eener Vereeniging, waaraan door eenige adhae- renten van het plan voorloopig de naam is gegeven van: «Multapatior's Bond ter bestrijding van misbruik van sterken drank». 1. Door bevordering van de gezondheid en den physischen en materiëlen welstand inzonderheid dei- leden van den Bond. Verbetering der woningen. Aan kweeking van reinheid door baden en waschinrigtingen. Bevordering van ligchaamsoefeningen door gymnastie enz. Het verschaffen van uitstekend goede en goedkoope brand stoffen en verwarmende kleeding en beddedekking. Het verschaffen van goedkoop degelijk voedsel en van onscha delijke dranken tegen geringen prijs. Het verspreiden van populaire kennis der gezondheidsleer. 2. Bevordering van beschaving en geestesontwikkeling, inzonderheid ook als middel om zelfachting, zelfbeheersching en matigheid aan te kweeken en te versterken. Door onderwijs en vooral huiselijke opvoeding. Door lectuur. Door het houden van voorlezingen. 3. Bevordering van huishoudkundige kennis ook als middel om het huiselijk leven aangenamer de huiselijke opvoeding werkzamer te maken en in het algemeen het huisgezin te hervormen. Bevordering van een aangenaam en onschadelijk verkeer buitenshuis. Aan kweeking van huiselijkheid en het ware genoegen zoeken te huis. Opening van Bonds-societeiten, Bonds-koffij- huizen en Bonds-herbergen in schier alle gemeenten van ons land, in welke inrigtingen geen sterke drank te ver krijgen is. 4. Het nader bijeenbrengen der verschillende maatschappelijke standen ter wederkeerige bevordering van goede zeden, beschaving en welvoegelijkheid. Multapatior erkent, dat er veel geld noodig is om zijn plan ten uitvoer te brengen. Hoe nu dat te verkrijgen? Die vraag wil hij thans nog niet behandelen en daarover liever eerst in overleg treden met de bekwaamste financiers van ons land. De Bond is geene zaak, die enkel op philantropie leunt en door deze staande moet worden gehouden. Het is wel degelijk ook eene onderneming van nijverheid, eene exploitatie, die, goed geregeld, beduidende winsten kan afwerpen, waarmede voorgeschoten kapitalen afgelost, renten betaald en alle groote kosten van exploitatie naar behooren kunnen gedekt worden. Voor zulke ondernemingen, vooral als zij dan bovendien zulk een nuttige strekking hebben als de Bond, gelooft Multapatior, dat in Nederland bij moedige financiers, met helder doorzigt, nog wel geld te bekomen is. De hoofdstad van ons Rijk kon wel op verschillende tijdstippen tonnen gouds en millioenen bijeenverzameld krijgen om een Paleis voor Volksvermaak, een dierentuin en wat al niet meer tot stand te brengen. Zou dan geheel Nederland niet bij magte zijn om eene inrigting in het leven te roepen, die eene groote volksramp afweren, een verderfelijk misbruik bestrijden, in schier alle gemeenten van ons land weldadig en krachtig op het volksleven inwerken zal, die voor beschaving, huiselijk leven, gezondheid, uitspanning, betere voeding enz., enz. zooveel doen kan. Tot aan het einde dezer maand houdt Multapatior zich aanbevolen voor het ontvangen van oor deelvellingen over zijn plan. Hij zal die opnemen in zijn antwoord op het verslag, dat namens eene commissie, belast met het voorloopig onderzoek van zijn plan, door hem zal worden uitgebragt. Hij verwacht alle mededeelingen aan het adres: L. Philippona, te Uden, bij Boxtel.» De feesten te Leiden hebben als uit den aard der zaak voor menigeen treurige gevolgen gehadkleine ongevallen komen bij dergelijke gelegenheden steeds voor.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1