TOE SCHILDERSKIECHTS Lokaal voor Evangelisatie. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. Duitschland. China en Japan. INGEZONDEN. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand, Gemeente Helder. 288ste STAATS LOTERIJ. EERSTE KRASSE. ADVERTENTIËN. Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. Ds. E. B. GUNNING, Pred. te Alkmaar. Een Jongmensch, 3VE ARINE. De uitvoering' van eenig'e werkzaam heden aan Gebouwen en Werkloodsen van het Maritime-Etablissement te Willemsoord. TE KOOP: ""ia nieuwen vorm vertoo»d heeft in de tuinen van de Konink lijke tuinbouw-maatschappij te Chiswiek en op andere plaatsen. De jonge plant wordt aangetast door een paddestoel. De uitwerking van die ziekte te Chiswiek Iaat zich reeds geducht gevoelen. De aanplanting van nieuwe Amerikaansche soorten is door die ziekte volkomen mislukt, daar de aardappels de grootte niet bereikt hebben van een kersepit. De brand, die jl. Vrijdag nacht te Dublin 35 huizen vernielde, ontstond in een whisky—pakhuis, 't Brandende vocht, dat met stroomen door de straten vloeide, maakte alle pogingen tot blusschen vruchteloos, en was oorzaak dat de vlam zich zoo verspreidde. Al wat de brandweer doen kon, was de door 't vuur aangetaste huizen te isoleeren, en door 't opbreken der straat den brandenden whisky-stroom te stuiten. Alleen de waarde van de verbrande spiritualiën wordt op 100,000 p. st. begroot. Den 24 dezer zal er in het proces Arnim uitspraak gedaan worden. De procureur-generaal concludeerde tot schuldigverklaring aan het verduisteren van documenten, waarvan de graaf in eerste instantie vrijgesproken werd en tot gevangenisstraf van een jaar. De inwijding van den gerestaureerden Willemstoren te Dillenburg, zal o. a. door Z. K. H. Prins Frederik dei- Nederlanden worden bijgewoond. Men verwacht bij deze plegtigheid vele Nederlanders, o. a. van de omgelegen badplaatsen. De toebereidselen doen een luisterrijk feest verwachten. - In den laatsten tijd hebben verscheidene bladen melding gemaakt van klagten over belemmeringen, welke Duitsche visschers in de Noordzee van andere visscliers te lijden hadden. De Norddeutsche verklaart alle berigten dienaan gaande, voor zoover thans bekend is, ten eenemale onge grond en schrijft die toe aan bezorgdheid voor de herhaling van vroegere onaangenaamheden. Ook is de tussclienkomst van de daartoe gemagtigde oorlogschepen der keizerlijke Marine, de Preuszische Adler en de Boreas, niet ingeroepen. Door beiden is integendeel op hunne togten langs de kust opgemerkt, dat zich wel een groot aantal vreemde visscliers- booten in de Noordzee ophielden, maar tevens, dat deze steeds tussclien de acht en negen mijlen van de kust ver wijderd gebleven zijn. Nu de Sultan van Zanzibar zich op Europeesclien bodem bevindt, wordt uit Dresden de aandacht gevestigd op het feit, dat aldaar ter stede eene zuster van hem woont. In haar vaderland was zij in kennis gekomen met een jong Duitscher, met wien zij vrijwillig naar Aden is vertrokken, alwaar zij tot het Christendom is overgegaan en met hem gehuwd. Vervolgens is zij met hem in zijne geboortestad Hamburg gekomen, waar zij eenige jaren in een gelukkigen echt heeft doorgebragt. Nadat haar echtgenoot in een noodlottig ongeval het leven had verloren, is zij naar Dresden verhuisd, waar zij zich onverdeeld wijdt aan haar stillen huiselijken kring en de opvoeding harer kinderen. Algemeen staat zij aangeschreven als eene achtenswaardige vrouw, begaafd met eene zeldzame helderheid van geest, ten volle vertrouwd met de Duitsche zeden en gewoonten en zoo ervaren in het Duitsch, dat zij niet slechts bij voorkeur Duitsche klassieke werken leest, maar ook vrij goed den inhoud van wetenschappelijke voordragten weet weder te geven. Door het vertrek uit haar vaderland en het huwelijk met een vreemdeling had zij zich het ongenoegen van haar broeder, den tegenwoordigen Sultan, op den hals gehaald en alle pogingen, ook langs diplomatieken weg, om eene verzoening met hem tot stand te brengen, zijn tot nogtoe mislukt. Luidens eene correspondentie uit Yokohama aan het Journal des Débats zijn de volgende hervormingen reeds onder de regering van den tegenwoordigen Keizer van Japan tot stand gekomen: «Alle plaatselijke belastingen, niet minder dan 1456 in getal, de laatste overblijfselen van het bestuur der daïmio's, zijn reeds afgeschaft en vervangen door eene uniforme en billijke belasting welke geheven wordt van de rijtuigen, de saki en den tabak, welk laatst genoemd artikel bij alle klassen der bevolking een uitge breid gebruik vindt. Er worden belangrijke hervormingen aangekondigd in het stelsel van grondbezit, volgens hetwelk thans de Keizer de uitsluitende grondeigenaar is, en men spreekt zelfs van het vestigen van het maatschappelijke leven op beginselen van eenheid en algemeene zedelijkheid door opheffing van het concubinaat en der gebruiken welke de maatschappelijke positie der vrouwen verlagen.» Mijnheer de Redacteur! Nu ik in UEd. courant, (ld. 16 Junij jl., iets lees over een verschil tussclien hli. aannemers en 't werkvolk, kan ik niet langer nalaten de bevoegde autoriteit op 't een en ander opmerkzaam te maken. Te Oost, een gehucht van Oosterend, zijn- tegenwoordig zeer zeker ongeveer vierhonderd polderwerkers. Over 't geheel dient te worden gezegd, dat die menschen zich met uitzonderingen zeer goed gedragen. Die uitzonderingen ziet men dan ook 't meest des Zondags, op welke dagen velen meer dragen dan hunne vrij sterke beenen kunnen uitstaan, namelijk meer jenever. Dat het gevolg hier van is, evenals met velen die boven hun bier zijn, ruziemaken en vechten, behoeft niet in herinnering te worden gebragt. Maar opmerkelijk is het, naar ik verneem, dat de rijkspolitie, van welke er hier drie op 't geheele eiland zijn, zich meest vertoont op stille dagen in de week, behalve des Zaturdags, waarop zij ook hare functiën verrigt, in den regel Zondags nooit, met uitzondering van Zondag jl. Aanstaanden Maandag over acht dagen begint te Oosterend de kermis, of beter gezegd de Texelscbe kermis, die te Oosterend alleen bestaat in een paar koekhakkersblokken, enz. Maar toch wordt ook te Oosterend kermis gehouden. De polder werkers hopen al op dat tijdstip, en 't zal dan ook niet ontbreken aan menig standje. Hoe zullen die nog zooveel mogelijk te keer worden gegaan of beteugeld? Zeker wel door Politie. Ik weet wel dat er zijn die juist beweren dat 't ontwikkelen van sterke inagt, soldaten of rijksveldwachters, de menschen meer tot opstand aanzet, die bewering, welke voor mij geen steek houdt, laat ik voor 't geen ze is; maar zeker is het dat daar, waar ze niet bestaat of niet voldoende, en vooral bij zulk soort van gelegen heden, grooter en meerder tumult plaats heeft, en dat 't zich ver- toonen van die menschen velen wel ontzag inboezemt. Meen nu niet, Mijnheer de Eedacteur, dat ik dit alles zon willen laden op de schouders onzer drie rijksveldwachters, ik wil maar eens aannemen, omdat ik do grens hunner verpligting niet ken, dat zij hun pligt gedaan hebben en zullen doen. Maar dit zou ik willen en zouden zeker velen met mij gaarne zien in 't belang der rust en orde, dat de polidemagt te Oosterend versterkt wordt, vooral bij eene kermisgelegenheid, door soldaten of rijksveldwachters. Bij voorbaat UEd. dank zeggende voor de opname dezer regelen, heb ik de eer te zijn, UEd. Dienaar A. De Koning der Nederlanden, van hier naar Batavia, was den 20 dezer des morgens bij Gibraltar. De Conrad, van Batavia naar hier, is den 18 dezer 's morgens ten 8 ure te Suez aangekomen. De Prins van Oranje vertrok 18 dezer van Glasgow naar hier. De Holland, van hier naar Batavia, passeerde jl. Zaturdag Sagres. De Madura passeerde jl. Zaturdag Gibraltar. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: J. Pheiffer, (Z J. D. Drabbe, geb. Kool, (D.). A. .J. Cornelins, geb. Harms, (Z.). A. M. P. Egner, geb. Gans, (Z.). OVERLEDEN: Geene. Eerste lijstNo. 1683, 4787, 10151 en 18684 ieder f 1000; No. 8719, 9715 en 15488 ieder f 400; No. 9446 en 13168 ieder f 200; No. 2151, 4823, 5103 en 17092 ieder f 100. bedankten zij voor. Kwamen zij reeds in opgewonden toestand bier aan, de nog ontbrekende lading Schiedammer vocht was hier spoedig aangevuld en ten laatste zwaaiden en waggelden zij langs den weg onder het uitgalmen van de meest stichtelijke liederen, waarbij natuurlijk den aan nemers en bazen van de Texelsche inpoldering de beste wenscheri voor hun tegenwoordig en volgend geluk onbe krompen werd toegebeden. Door nu wijlen mej. M. G. Boutmy te Egmond aan Zee, is besproken een legaat van f 2000 aan de diaconie der Oud-Bisschoppelijke Clerezy aldaar, en hare nalaten schap, na aftrek der legaten, aan de kerk dier gemeente. De Vrouwen-Vereeniging der Luthersclie gemeente te Hoorn heeft weder, ten behoeve harer armen, van H. M. de Koningin de aanzienlijke gift van f 100 ontvangen. Jl.Vrijdag avond vergaderde te Amsterdam de Sarphati- commissie, onder voorzitterschap van den heer A. C. Wert- lieim, in het Paleis voor Volksvlijt. Uit de mededeelingen van den thesaurier bleek dat een bedrag van ongeveer f 6000 voor het monument is ingeschreven op de lijsten, die bij het bestuur zijn teruggekomen. Men meende dat, al was een som van f 6000 niet een zoo bemoedigend resultaat van de eerste pogingen ter verkrijging van de f 30,000, die noodig zullen zijn, het resultaat toch niet ontmoedigend kon heeten. Daarom werd dan ook besloten, dat de commissie voort zal gaan met het aanwenden van krachtige pogingen, om onder alle klassen der burgerij de noodige gelden bijeen te brengen. Met het droogmaken van het tweede gedeelte van het IJ vordert men goed. Zoover het oog reikt is daar reeds geen water meer te zien. Naar men zegt, zal Keizer Frans Josephinde laatste dagen dezer week den Keizer van Rusland op diens terug reis ontmoeten aan het station te Kommotau en hem een eind- weegs door Boheme vergezellen. De zamenkomst moet als eene uitsluitend persoonlijke aangelegenheid der beide Monarchen beschouwd worden. Later zal de Keizer van Oostenrijk waarschijnlijk eene zamenkomst met den Duitschen Keizer hebben te Ischl. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) "3 3 53 VVindrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. j procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 12 zw. Ik. 760.70 - 0.36 17.4 - 0.6 0.68 Vlak. 21 12 wnw. 1.2» 756.73 - 4.27 16.6 - 1.5 0.94 22 8 nnw. 0.3» 764.51 f 3.56 15.1 - 1.1 0.77 22 12 wniv. 0.3„ 765.69 f 4.74 15.9 - 2.6 0.68 Weêisgesteldheid: 20Junij. 12 u. Helder, schoonweer. 21Junij. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 22Junij. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 22Junij. 12 u. Helder, beneveld, mooi. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming, 16 Junij. Elizabeth. W. van Hilten. Batavia. 19 Junij.22Junij.Onderneming. C.L.van derVeen. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoir.s 20 Junij. Moltke. J.G.Wragge. Meijer Co. Santos. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. JohtiLiddell. WWatts. Cardiff. Steenk. Meijer Co. Vesta. A. Zeijlstra. Riga. Hout. v. Vliet Co. Tjilingsie. T. L. Jaarsma. Ornskoldviek. Amons Co. Egidia. II. J Basberg. Kotka. Söderham. H. IJ. Visser. Pensacola. Ariël. A. Johansen. Nerva. v. Vliet &&o. Pieter. G. Oostervink. Riga. Moldavia. H. Darnell. Taganrog. Graan. Duiuk&Goedk. Heemse. W. W. Visser. Nerva. Hout. v. Vliet Co. PER TELEGRAAF. 31 stuks Paarden. 196 Runderen. 197 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (stug) 85 ii magere dito - 8,— a 18,per stuk. (matig) 931 i, Schapen. ii Lammeren. 86 1/ vette Varkens - 0,48 a 0,56 perkilog. (vlug) 8 magere dito - 10,al4,per stuk. (stug) 395 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 5 ii middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,35 a 1,45 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,25 a per 100 stuks. Eend-Eijeren- 4,a tiAT32RE BEHItiTE.V. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. raderstoomschip Bromo, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee W. J. Scholten van Aschot, den 19 dezer van Plymoutli vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Atsjin. De rammonitor Adder arriveerde jl. Zondag avond te Hellevoetsluis. Omtrent de werkstaking der polderjongens bij de indijking te Texel, las men in de afgeloopen week, dat de kwestie met die lieden was geschikt en allen weer aan het werk waren. Dat berigt schijnt echter wel wat te opti mistisch te zijn geweest, althans gisteren kwamen per stoomboot «Ada van Holland» een aantal polderjongens hier aan, die den arbeid «gekat» hadden, omdat men de ploegen op liet werk had willen verwisselen, en daar ZONDAG den 27 JUNIJ a. s., 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker Duitscher, wenscht met Augustus geplaatst te worden in een SCHEEPS.VICTHJAIiIEWlKliKIimet het vak hekend en 3 jaren in Amsterdam werkzaam geweest, van goede getuigen voorzien. Adres franco brieven, bij J. H. KONING, Courantier, Goudsbloemstraat bij de Brouwers gracht, QQ, No. 5, te Amsterdam. kunnen voor geruimen tijd werk bekomen hij T. BOEKEL, te Zuidscharwoude. Brieven franco. OPENBARE AANBESTEDING bij de Directie der Marine te Willemsoord, op DONDERDAG 1 JULIJ 1875, des voormiddags ten elf ure, van: De aanbesteding geschiedt hij enkele inschrijving. De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en hij de Directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede in de lokalen der Provinciale Besturen van Noordholland, Noord brabant, Zeeland, Gelderland, Overijssel en Friesland en ter Secretarie van de Gemeentebesturen te Rotterdam, Dordrecht en Vlissingen. De noodige aanwijzing zal worden gedaan op de twéé, de aanbesteding voorafgaande, dagen, des vóórmiddags ten tien ure. De inschrijvingen, op gezegelde billetten, bevattende de aannemingssom in cijfers en letters, en de namen van Aannemer en Borgen, zonder doorhalingen of bijconditiën en door den inschrijver onderteekend, moeten vóór of op den dag der aanbesteding des voormiddags ten elf ure vrachtvrij worden bezorgd bij de Directie der Marine te Willemsoord. Willemsoord, 21 Junij 1875. De Schout-bij-nacht, Directeur en Kommandant der Marine, 1». A. VAX REES. zonder gebreken, tegen veel verminderden prijs, ter Stoomsmederij van W. WISSEKERKE te Anna Paulotona.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3