1875. N°. 77. Zondag 27 Junij. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N\ 103. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. t, franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag: vertrekt de inail naar Oogt-Indic. Laatste ligiing 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Voorwaarts, geschiedt voor druk werken den 9 Julij a. s., na aankomst van trein III (Noordholl. Spoorweg), ten 10.58 des avonds; voor brieven den 10 Julij, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 Junij. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is het raderstoomschip Merapi, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. Tromp, den 23 dezer te Gibraltar aangekomen en zou, na kolen ingenomen te hebben, den daaraanvolgenden dag de reis naar Atsjin voortzetten. Zr. Ms. oorlogsstoomschepen Leeuwarden, Cornelis Dirks en Prinses Marie, zijn den 22 dezer, des namiddags ten 3 ure, onder Portland gepraaid. Zr. Ms. instructie-vaartuig Urania, kommandant kapt.-luit. ter zee P. ten Bosch, gisteren alhier aangekomen, zal den oefeningstogt Maandag a. s. voortzetten. Tegen 22 Julij a. s. wordt alhier verwacht Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse composite-bomv) Aruba, thans liggende te Amsterdam, om aan 's Rijkswerf verder voor de dienst te worden gereedgemaakt. Door den generaal-majoor J. A. K. W. Beeckman, kommandant der 2de divisie infanterie, is jl. Donderdag en Vrijdag inspectie gehouden over het 4de bat. van het 7de reg. infanterie, alhier in garnizoen. Gisteren is alhier aangekomen de luitenant-kolonel J. J. Collard, benoemd tot kommandant van de alhier garnizoen houdende compagniën van het 1ste reg. vesting artillerie. Gisteren heeft in de Bouwzaal alhier de jaarlijksche loting voor de schutterij plaats gehad. Naar wij vernemen is door de commissie tot stichting van predikantswoningen bij de Hervormde gemeente alhier besloten om, volgens een nieuw ontworpen plan, ééne pastorie te doen bouwen op het terrein ten zuiden van de Nieuwe Kerk, met het front aan de Weststraat. De besteding zal geschieden den 7 Julij e. k. Men deelt ons mede, dat de op gisteren verschenen nommers der onderscheidene Israëlitische weekbladen zich eenparig verklaren op de hand van den rabbijn te Meppel, ter zake van het geschil, dat in de synagoge aldaar heeft plaats gehad. -Een passend huldebetoon wachtte H. M. de Koningin hij hare aankomst te Woolwich per stoomschip Valk. 't Havenhoofd was versierd en met tapijten belegd't Engelsche Koninklijke jacht Osborne, bij 't arsenaal voor anker liggende, had de Nederlandsche kleuren in topde bemanning van dit vaartuig stond bij 't voorbijvaren van de Valk in 't gelid, en hief een hoera aanook door de toeschouwers aan den kant werd H. M. bij 't aan wal stappen toegejuicht. De Koningin nam te Londen haar intrek in 't Claridge's liótel. Kort na hare aankomst bragt zij op Marlborougli House een bezoek aan den Prins en de Prinses van Wallis denzelfden dag ontving zij te harent een wederbezoek van den Britschen Kroonprins en zijn gemalin, benevens bezoeken van Prins en Prinses Christiaan, den hertog en de hertogin van Teek, den ex-Koning van Napels, den aartsbisschop van Canterbury, den hertog en de hertogin van Bedford, den markies van Hertford, lady Derby en verscheidene andere leden van den Britschen adel en van de diplomatie. H. M. zal in Engeland vermoedelijk een veertien dagen vertoeven. H. M. de Koningin en gevolg hebben jl. Woensdagavond een concert bijgewoond, in Buckingham-palace gegeven. H. M. verscheen ten half elf ure in de concertzaal, vergpzeld van den Prins en de Princes van Wal is, en Princes Cristi aan van Sleeswijk-Holstein en de overige leden van de Koninklijke familie en een aanzienlijk gevolg. Het concert werd gegeven door een orchest en koor van 160 executanten, zoomede door de Hofkapel van H. M. Koningin Victoria. Jl. Donderdag heeft H. M. bij Koningin Victoria te Windsor gedineerd, terwijl zij, naar Reuter meldt, heden een feest zal bijwonen, ter harer eer door den Prins van Wallis te geven. Z. K. H. Prins Alexander zal eenigen tijd op het Loo gaan doorbrengen. Z. K. H. Prins Hendrik zal, ter gelegenheid dei- bijwoning van den zeil- en roeiwedstrijd te Harlingen, ook de gemeente Leeuwarden met een bezoek vereeren. Z. K. H. Prins Frederik is heden ochtend ten 71 ure per Rijnspoor naar Neuwied vertrokken. De miliciens der ligting van 1874, die voor het in gestadige dienst blijvend gedeelte bij de korpsen infanterie in werkelijke dienst zijn gebleven, zullen den 1 Julij a. s. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Op den 1 Julij a. s. zal aan het departement van Binnenl. Zaken worden aanbesteed het bouwen van eene buitensluiskolk met schutkolk aan de rnarinesluis te Vlis- singen, het verruimen van een gedeelte der marinehaven aldaar en eenige daartoe behoorende werken. De begrooting der kosten is f 923,000. De werken moeten vóór of op 1 Dec. 1877 gereed zijn. Beroepen te Middelburg ds. J. C. Geelhuijsen, pred. te Brielle en Hellevoetsluis. De Maasbode heeft vernomen, dat het Pruissisclie gouvernement alle processiën uit Nederland naar Kevelaar heeft verboden. Tot binnenlandsche leden der Maatschappij van Neder landsche Letterkunde zijn o. a. benoemd de heeren C. W. Bruinvis te Alkmaar, Aem. W. Wijbrands te Hoorn en A. J. ten Brink, rector te Enkhuizen. Aan de ijverige rijksveldwacht te Texel is het gelukt een vreemdeling aan te houden, die een drietal ingezetenen aldaar, onder verschillende voorwendsels, reeds had opgeligt, en zijne praktijken zeker nog wel verder zou hebben voortgezet. In het Politieblad was mede zijne aanhouding verzocht. Op Dingsdag a. s. zal een vergelijkend examen worden gehouden voor de vervulling der vacante betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school te Westerland op Wieringen. Men meldt uit Oudcarspel, dd. 24 dezer: «Gisteren nacht ontstond alhier brand in een schuur van K. van Vrede, die spoedig oversloeg tot het teer- schuurtje van een scheepstimmerman en diens woonhuisje. Door de snel aangerukte brandspuiten van hier en de nabijgelegen dorpen werd de brand, die zich in den beginne zeer dreigend liet aanzien, spoedig gebluscht en bepaalde zich tot de drie genoemde, kleine perceelen.» De stand der exploitatie van de zeegrasgronden in de Zuiderzee is ongunstig. Het gewas is achterlijk en niet zoo ruim als verleden jaar. Misschien heeft de droogte óf liever het gemis van zoetwater daarop nadeeligen invloed. Door de directie der Amsterdamsche Kanaalmaat schappij werd jl. Donderdag publiek aanbesteed: het in staat van hezaaijing brengen of zwart maken van de droog gemaakte gronden in de polders V en VI, ten noorden van het Noordzeekanaal, gemeente Westzaan en Zaandam. Laagste inschrijvers de hh. C. Wouters te Amsterdam en C. Swets te Hardinxveld, voor f 27,000. Eene dienstbode, te Amsterdam, heeft het ongeluk gehad in de meening te verkeeren, dat op het nummer van haar loterijbriefje geen prijs gevallen was, waarna het verscheurd werd. 't Is gebleken, dat op het nummer de prijs van f 50,000 gevallen was, doch der dienstbode zal nu haar deel ontgaan. -Men schrijft uit Monster: «Wat men hier en elders in 't Westland in 't voorjaar vreesde, heeft thans plaats. De aardappelhandel op Engeland is zeer traag en in 't geheel niet winstgevend. De beste aardappelen, die anders in deze maand f 2 per half hectoliter golden, worden nu verkocht voor 16 a 18 stuivers, terwijl de zoogenaamde Amerikanen, die in deze gemeente in groote hoeveelheid geteeld worden, volstrekt niet in trek zijn. 't Vooruitzigt is dus voor de telers niet gunstig. Velen zien dan ook de toekomst met bezorgdheid tegemoet.» Het Vad. geeft 't volgend relaas van een gesprek, dat den Zondag vóór 8 Junij in een dorpspastorie in 't kiesdistrict Dokkum is gehouden: «Jelui gaat toch stemmen? Daar zal wel niet van komen, «doomnie,» want we moeten Dingsdag in de stad zijn. Komaan, stelt dan liever een marktdag uit, ditmaal is de verkiezing van hijzonder gewigt. Als «doomnie» er op gesteld is, dan zullen we het doen als «doomnie» dan maar zoo goed wil wezen om onze briefjes even in te vullen. Heel goed, jelui stemt toch natuurlijk op Bergsma? Och, dat laten we maar aan «doomnie» over, die heeft van die dingen meer verstand; Bergsma zal wel goed wezen, want «doomnie» weet 't wel, wij zijn van de «beholdende» partij. Van de behoudende partij is Bergsma nu juist niet, maar hij is er voor, dat wij hier een spoor krijgen, en dat is voor ons toch van het grootste belang. Wel zeker, wel zeker, «doomnie,» als dat zoo is, dan zijn wij ook voor Bergsma; we hebben gisteren een paar «papiertjes» in huis gekregen waarin stond, dat professor Gratama onze man was en dat Bergsma tegen de godsdienst was, maar ik heb al tegen mijn vrouw gezegd: daar steekt wat achter. Ik heb die circulaires ook gelezen, maar hen er des te meer door overtuigd, dat Bergsma, die niet tegen de godsdienst is, maar ook niet houdt van het vrome gekwezel, in de Kamer moet blijven. Zoo, zit hij er al in, en wil die professor hem er uit dringen; neen, dat mag niet gebeuren. Ja, zoo gaat het, als dehet vorige jaar hun zin gekregen hadden, dan hadden ze mij ook uit den kerkeraad gewipt. Hier is mijn briefje «doomnie,» vul het maar even in, want daar kunnen wij zoo goed niet meê teregt. En «doomnie» voldeed aan het verlangen der spoor- weglievende kerkeraadsleden en Bergsma had drie stemmen meer!» Dit relaas is niet verdicht, maar werkelijk is dit gesprek tusschen den predikant en zijn ouderlingen zóó gehouden. Het Vaderland keurt deze wijze yan handelen af, ofschoon een liberaal ditmaal de rol speelde. De zaak bewijst, hoe weinig de plattelandsbevolking, hoe zelfs lieden van eenig gezag, kerkeraads- en gemeenteraadsleden, niet 't minste begrip hebben van hun pligt als kiezers, geen besef van wat de volksvertegenwoordiging is. Daar de boer slechts op twee punten gevoelig is, op dat van de godsdienst en op dat van de beurs, begrijpt men hoe handige leeraars van de domheid der kiezers gebruik kunnen maken. Men spreekt er slechts van, dat de godsdienst in gevaar is, men vertelt maar dat de Haagsche heeren de godsdienst willen vernietigen en de boer stemt zooals hem wordt voorgesteld, 't Eenige middel, om dit kwaad te voorkomen is de onkunde bestrijden. Het onderwijs moet verpligtend gemaakt worden, ook van 1215 jaren, de Nederlandsche staatsinstellingen moeten onder de leervakken worden opgenomen. Inmiddels moeten door volksvoordragten, door volksblaadjes, de kiezers worden opgeleid en voorgelicht; dit moet op zeer populairen toon geschieden. Men moet weten af te dalen tot de groote massa. In dit opzigt mag men wel een lesje nemen bij de politieke tegenstanders, zonder in hunne fouten te vervallen. Jl. "Woensdag is voor het kantongeregt te 's Hage behandeld de zaak van het Openbaar Ministerie tegen den heer Valois voor het doen optreden der jongejufvrouw Sophia Spoor als actrice, terwijl zij den leeftijd van tien jaren nog niet bereikt heeft. De vervolging had plaats op grond der wet op den arbeid van kinderen. Het O. M. eisclite f 3 boete. De heer de Pinto betoogde, dat de vervolging slechts was ingesteld om de bedoeling der wet te doen uitmaken; dat hier geen kwestie was van ligchaamsarbeid; dat misschien kinderen van kunstenaars en paardrijders konden worden vervolgd en dat, zoo hier veroordeeling volgde, ook het dienst doen van koorknapen vervolgbaar zou zijn. Uitspraak den 1 Julij a. s. Het plan moet bestaan aan de Oosterkade te Rot terdam, een dorre vlakte, een park aan te leggen. Uit Meppel schrijft men aan het U. D., dd. 24 dezer: «'t Is in de nabij gelegen Oeverlanden, over een uit gestrektheid van duizenden hectaren hooiland, overal leven en werkzaamheid. Yan 's morgens vroeg tot 's avonds laat, zelfs tot in den nacht, zijn oud en jong, boeren en boerinnen, ijverig in de weer, om gebruik te maken van het hoogst gunstig weder voor de hooiberging, zoodat velen haast geen rust of duur hebben en allen volijverig zijn, om het ijzer te smeden, terwijl liet heet is. De verwachting betreffende een ruimen oogst, waartegen reeds op de groote jaarlijksche grasverpachting hooge huurprijzen zijn besteed, wordt in geenen deele teleurgesteld, daar er overal volop gras is en alles goed droog en naar eisch gehooid, kan binnen gehaald worden. Men noemt niet alleen de kwantiteit, maar ook de kwaliteit; 't hooi is geurig en frisch en wordt met geen te hevige broeijing bedreigd, dat zoo dikwijls gevaar voor brand oplevert.» Op het jl. Woensdag onder de gemeente 's Heer Arendskerke gehouden derde Zuider-Zendingsfeest waren meer dan 5000 personen aanwezig. Het feest werd geopend door dr. A. Kuyper, van Amsterdam, en gesloten door ds. Gispen, van Zwolle. Het weder was prachtig, en de goede orde is onder de duizenden geen oogenblik verstoord geworden. Men schrijft uit Zutphen, dd. 24 dezer: «Ter St. Jansmarkt van lieden werden aangevoerd 800 kilogram schapenwol. Deze gold tot f 1.60 a, f 2.20 per kilogram." Wederom behoort de zoo beroemde paardenmarkt te Beusicliem voor dit jaar tot de geschiedenis en kan de uitkomst worden medegedeeld. Aangevoerd waren: 18 Junij 18 hengsten. 19 200 paarden aan de lijn en 173 in de stallen. 21 1010 716 2*2 970 765 23 332 254 24 36 10 Totaal 2566 1918 Over het algemeen was de handel flaauw; goede paarden gingen echter tegen hooge prijzen flink van de hand.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1